عمل اسلیو و بارداری

خانه | جراحی ها | عمل اسلیو و بارداری
عمل اسلیو و بارداری

عمل اسلیو و بارداری

عمل اسلیو و بارداری و بارداری بعد از عمل اسلیو : باردار شدن پس از انجام جراحی چاقی جز دغدغه های رایج زنانی است که این روش را برای رسیدن به تناسب اندام خود انتخاب کرده اند. شاید یکی از مهم ترین دلایل این نگرانی این باشد که وقتی بیمار در حال کاهش وزن شدید است آیا مواد مغذی کافی در بدن برای تغذیه جنین وجود دارد؟ آیا این روش لاغری به جنین آسیب نمی رساند؟ اگر شما هم تصمیم به بارداری بعد از انجام جراحی چاقی گرفته اید، به طور حتم درباره تغذیه و سلامت جنین در بارداری سوالات و نگرانی های زیادی دارید. این مقاله با هدف پاسخ به سوالات رایج شما در مورد بارداری پس از عمل جراحی چاقی نوشته شده است تا بتواند به بهترین شکل پاسخگوی نیازها و دغدغه های شما عزیزان باشد.  اگر پس از مطالعه مطالب زیر سوالات دیگری دارید، می توانید به پیج اینستاگرام دکتر سید حامد قدسی خورسند مراجعه نمایید.

با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است در مورد بارداری پس از عمل جراحی چاقی بدانید را با شما به اشتراک بگذاریم.

آیا جراحی های چاقی روی درمان ناباروری تاثیر می گذارند؟

تعداد جراحی چاقی مانند اسلیو معده یا بای پس معده در سراسر جهان به طور چشمگیری افزایش یافته است. با توجه به اینکه اکثر بیماران زن و در سن باروری هستند، مهم است که افرادی که تصمیم به انجام این جراحی ها می گیرند به اهداف طولانی مدت خود و تأثیر بالقوه جراحی بر بارداری در آینده آگاه باشند.

بارداری بعد از عمل اسلیو و بیشتر حاملگی ها پس از جراحی چاقی نتایج موفقیت آمیزی به همراه دارند، از جمله می توان به کاهش احتمال دیابت بارداری، فشار خون بالا و وزن جنین هنگام تولد اشاره کرد. رعایت دستورالعمل های تغذیه ای و مصرف مکمل های غذایی در دوران بارداری برای این افراد بسیار مهم است.  در ادامه نظر دکتر زهرا وزیری متخصص زنان، زایمان و ناباروری و از پیشکسوتان جراحی سرطان زنان را در مورد تاثیر جراحی چاقی و اسلیو معده در درمان ناباروری را می بینیم.

بارداری پس از عمل جراحی چاقی

بیشتر حاملگی ها پس از جراحی چاقی نتایج موفقیت آمیزی با کاهش وقوع دیابت بارداری و فشار خون بالا و کاهش وزن هنگام تولد دارند. رعایت دستورالعمل های تغذیه ای و مصرف مکمل های غذایی در  دوران بارداری برای این افراد بسیار مهم است. در ادامه نظر دکتر زهرا وزیری متخصص زنان، زایمان و ناباروری و از پیشکسوتان جراحی سرطان زنان را در مورد تاثیر جراحی چاقی و اسلیو معده در درمان ناباروری را می بینیم

 

آیا بعد از عمل اسلیو میتوان باردار شد و بی خطر است؟

بله بارداری پس از عمل جراحی چاقی نه تنها بی خطر است، بلکه زنانی که BMI بالاتری دارند، به احتمال زیاد دچار عوارضی مانند دیابت بارداری، فشار خون بالا و نوزادانی با وزن زیاد هنگام تولد می شوند. کاهش وزن پس از جراحی می تواند این خطرات را کاهش داده و به شما کمک کند بارداری ایمن تری داشته باشید.

آیا بعد از عمل اسلیو میتوان باردار ی ایمن و بی خطری داشت؟

چند وقت بعد از عمل اسلیو میتوان باردار شد؟

اگر جراحی لاغری انجام داده اید، بهتر است حداقل ۱۸ ماه پس از جراحی و پس از تثبیت وزن خود صبر کنید و سپس باردار شوید، اما بسیاری از زنان حتی قبل از این زمان بدون هیچ مشکلی می توانند بارداری پس از عمل جراحی چاقی را تجربه کنند. تصمیم گیری در مورد زمان بارداری باید زیر نظر متخصص انجام شود تا مادر بدون هیچ مشکل بتواند این دوران را به سلامت طی کند.

اگر در مدت زمان کوتاهی بعد از انجام جراحی چاقی باردار شوم چه اتفاقی می افتد؟

طبق تحقیقات مرکز زنان و زایمان آمریکا (ACOG)  باردار شدن در طی کمتر از 18 ماه بعد از عمل جراحی چاقی خطر به دنیا آوردن نوزاد نارس ، نوزادانی را که از نظر سن حاملگی کوچک هستند، را افزایش می دهد.

رژیم غذایی توصیه شده برای بیماران تحت جراحی چاقی بعد از بارداری چه تغییری می کنند؟

نحوه غذا خوردن در دوران بارداری احتمالاً با قبل از جراحی متفاوت است. ممکن است از شما خواسته شود که هر روز مکمل ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید. با دکتر کاهش وزن خود در مورد رژیم غذایی و مکمل هایی که مصرف می کنید صحبت کنید. این امر به شما کمک می کند مطمئن شوید که کار درست را انجام می دهید.

پزشک زنان یا مامای شما هم باید بدانند که شما چه مکمل هایی مصرف می کنید، بنابراین فراموش نکنید که به آنها هم همه قرص هایی را که مصرف می کنید بگویید. همچنین ممکن است نیاز به برخی آزمایش های خون منظم داشته باشید تا سطح مواد مغذی بدنتان تحت نظر قرار بگیرد.

تغذیه صحیح جنین در دوران بارداری پس از عمل جراحی چاقی چگونه است؟

ممکن است نگران این موضوع باشید که با خوردن کمتر بعد از جراحی، ممکن است غذای کافی برای حمایت از رشد کودک دریافت نکنید. این موضوع در صورت تغذیه صحیح و مغذی اتفاق نمی افتد، زیرا کودک شما آنچه را که برای رشد لازم دارند از شما می گیرد. در دو سه ماهه اول بارداری نیازی به خوردن غذای اضافی ندارید. در سه ماهه سوم ممکن است از شما خواسته شود که حدود ۲۰۰ کالری اضافه تر غذا بخورید.

در مورد هر چیزی که شما را درباره بارداری پس از عمل جراحی چاقی نگران می کند با بهترین جراح چاقی در تهران یا دیگر شهر ها و متخصص تغذیه  خود صحبت کنید و مطمئن شوید که توصیه هایی را که در مورد تغذیه سالم به شما می دهند دنبال می کنید. آنها می توانند به شما توضيح دهند كه چه مقدار و چه غذاهایی در اين زمان مناسب هستند تا مواد مغذي لازم را براي شما و رشد جنین فراهم كنند.

تغذیه صحیح جنین در دوران بارداری پس از عمل جراحی چاقی

آیا بعد از انجام عمل های جراحی چاقی می توان بچه شیر داد؟

بله، عمل اسلیو و بارداری می توانید پس از انجام عمل های جراحی چاقی به کودکتان شیر دهید هیچ تغییری در مکانیسم شیردهی شما ایجاد نمی شود البته مطمئنا پس کاهش وزن این کار برای شما بسیار راحت تر خواهد بود. اما باید با پزشک زنان و پزشک جراحی چاقی خود مشورت کنید تا مکمل های مناسب این دوره را دریافت کنید.

آیا خوب است قبل از بارداری با عمل جراحی چاقی وزنم را پایین بیاورم؟

بله، به طور کلی به خانم ها توصیه می شود برای داشتن دوران بارداری بهتر و تجربه عوارض کمتر قبل از بارداری وزن خود را کم کنند. کاهش وزن مزایای بسیار زیادی دارد. برای مثال کاهش وزن باعث کاهش میزان سقط، افزایش موفقیت درمان های ناباروری، بهبود تخمدان کیستیک و.. می شود.

بارداری پس از عمل جراحی چاقی مزایای زیادی به دنبال دارد. برای مثال لاغری باعث کاهش خطر بیماری های شایع حاملگی می شود. بیماری هایی مثل:

  • فشار خون حاملگی
  • جنین ماکروزوم (جنین بزرگ)
  • دیابت حاملگی
بارداری پس از عمل چاقی

آیا امکان دارد پس از دوران بارداری وزنم به حالت قبل از عمل جراحی چاقی برگردد؟

نه لزوما. افزایش وزنی که در دوران بارداری پیدا می کنید مربوط به رشد جنین و جفت است. همچنین در این دوران به دلیل تغییرات هورمونی، سینه ها و عضلات بزرگتر می شوند که خود باعث افزایش وزن هستند. این تغییرات پس از تولد نوزاد تا حدود زیادی به حالت اول برمی گردند. اگر در این مورد نگران هستید، می توانید با دکتر سید حامد قدسی متخصص لاپاراسکوپی و جراحی چاقی صحبت نمایید.

حاملگی پس از عمل جراحی چاقی

مکمل های مورد نیاز در بارداری پس از عمل جراحی چاقی چه هستند؟

بارداری پس از عمل جراحی چاقی برای اینکه به بهترین شکل ممکن باشد، باید با مکمل های تغذیه ای درست همراه باشد. بعد از هر نوع جراحی کاهش وزن به مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوصی نیاز خواهید داشت. البته دوز و لیست کامل مکمل هایی که برای شما مناسب است را باید حتما از جراح چاقی و متخصص تغذیه خود دریافت کنید.

علاوه بر مکمل های ویتامینی و مواد معدنی مخصوص بارداری، ممکن است به مکمل های ویتامین D، کلسیم و احتمالاً آهن نیز نیاز داشته باشید. سطح ویتامین B12، آهن (فریتین)، کلسیم، فولات و ویتامین های محلول در چربی باید در ابتدای بارداری بررسی شود. برای بررسی سطح مواد مغذی در هر سه ماهه ممکن است به آزمایش خون منظم نیاز داشته باشید.

مکمل های مورد نیاز در برخی جراحی ها مانند بای پس معده بیشتر از جراحی هایی مانند اسلیو معده است.

مکمل های مورد نیاز در بارداری پس از عمل جراحی چاقی
جمع بندی

مهم ترین نکاتی که باید برای عمل اسلیو و بارداری مد نظر داشته باشید موارد زیر هستند:

  • پس از انجام جراحی چاقی باید ۱۸ ماه برای بارداری صبر کنید.
  • انجام جراحی چاقی ممکن است باعث افزایش قدرت باروری شما شود.
  • شما باید به دقت میزان دریافت مواد مغذی خود را کنترل کنید.
  • احتمال اینکه با روش سزارین بچه خود را به دنیا بیاورید بیشتر است.
  • خطر ابتلا به عوارض دوران بارداری کاهش می یابد، اما از بین نمی رود.

در دوران بارداری باید با پزشک جراح چاقی خود مشورت کنید و خیلی مهم است که پزشک شما در مورد بارداری پس از عمل جراحی چاقی اطلاعات کافی داشته باشد. دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و متخصص لاپاراسکوپی و جراحی چاقی هستند که می توانند در زمینه بارداری پس از جراحی چاقی اطلاعات زیادی در اختیار شما قرار دهند. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام نمایید.‏

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *