جراحی چاقی و متابولیک؛ بررسی نکات پیش از عمل جراحی متابولیک

دکتر حامد قدسی » جراحی های چاقی » جراحی چاقی و متابولیک؛ بررسی نکات پیش از عمل جراحی متابولیک
جراحی متابولیک و چاقی

بیماری چاقی امراض زیادی در بدن انسان بوجود می آورد که خوشبختانه می توان بوسیله جراحی چاقی و متابولیک، مضرات ناشی از این بیماری را تا حد زیادی درمان کرد. حتی گاهی این نوع جراحی می­تواند بیماری­های ناشی از چاقی که متاسفانه وارد مراحل جدی شده را تا حد زیادی تحت کنترل قرار دهد. مثلا دیابت که به دنبال چاقی و اضافه وزن ایجاد می شود، دلیلی برای تشدید این بیماری شده و متاسفانه بیمار را وارد مراحل خطرناک می کند. پس جراحی چاقی که به آن جراحی کاهش وزن نیزمی گویند، هم باعث از دست دادن وزن شده و همینطور از طریق این عمل دیابت هم کنترل خواهد شد. امروزه بسیاری از جوامع با چاقی مفرط روبروهستند و برای پیشگیری، سیاست های زیادی را برای حل این مشکل پیش گرفته اند.

از جمله این راه حل ها آگاه سازی افراد از سنین نوجوانی در مدارس است. بدلیل اینکه این بیماری سریع ایجاد نمی شود و در طی سالیان با تجمع زیاد چربی، خود را نشان می دهد. بنابراین بسته به اینکه فرد چقدر چاق است، درمان آن گاها سالها زمان می برد. متاسفانه اضافه وزن و بیماری چاقی یکی از عوامل موثر در بروز بیماری دیابت نوع دو معرفی شده است. به همین منظور دانشمندان در حال بررسی هورمون های متعدد از بافت چربی هستند که در بروز دیابت نوع دو نقش بسیارزیادی دارند.

هدف این مقاله در سایت «دکتر سید حامد قدسی خورسند» اطلاع رسانی افرادی است که آگاهی لازم در مورد جراحی چاقی و متابولیک و بیماری دیابت را ندارند تا با تبعاتی که چاقی بر روی این بیماری می گذارد بیشتر آشنا شوند.

مفهوم جراحی چاقی و متابولیک

جراحی متابولیک از جراحی Bariatric)) الهام یافته که اسم این جراحی هم از کلمه یونانی Baros)) گرفته شده است. یعنی وزن گرفته شده از افراد که بوسیله جراحی کاهش وزن انجام می شود. در سال های اخیر دانشمندان تحقیقات گسترده ای در این زمینه داشته اند. یکی از این یافته ها، نوع عملکرد جراحی های چاقی است که فقط محدود به قضیه کاهش وزن نیست. بنابراین، طبق پژوهش های زیادی که در قرن بیستم به انجام رسید، روی مسئله جراحی بای پس روده و اثر آن بر روی بیماری چربی خون نیز تحقیقاتی انجام شد.

جراحی متابولیک

ولی دکتر پوریز و همکاران وی در سال ۱۹۹۵ موفق شدند مقاله ای با عنوان اثر مثبت جراحی متابولیک، بر روی دیابت نوع دو منتشر کنند. البته باید توجه داشت که این نوع جراحی برای درمان دیابت نوع یک توصیه نشده است. برای همین است که در حال حاظر به جای واژه ی جراحی Bariatric)) جراحی چاقی و متابولیک به کار برده می شود.

می توان به صراحت گفت در سال های اخیر جراحی های متابولیک به عنوان روشی مثبت در درمان بیماری دیابت نوع ۲ و همچنین، بهبود مشکلات متابولیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی متابولیک برای چه کسانی توصیه می رود؟

 • افرادی که خیلی چاق هستند و با انجام فعالیت های بدنی و برنامه تغذیه قادر به کاهش وزن نیستند می توانند از جراحی متابولیک استفاده کنند.
 • در بیماری هایی که دارای منشا چاقی هستند می توان از جراحی چاقی و متابولیک برای رفع مشکل استفاده کرد.
 • شاخص توده بدنی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو بهتر است از ۳۵ بیشتر یا مساوی با این عدد باشد.
 • بیماران دیابتی با شاخص توده بدنی کمتر از ۳۵ نباید از این جراحی استفاده کنند. زیرا شواهد علمی مبنی بر موثر بودن جراحی چاقی، برای این نوع بیماران با چنین BMI وجود ندارد.

پزشکان مربوطه دراین زمینه صاحب نظر هستند. بنابراین، قبل از هر اقدامی باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

افراد کاندید جراحی متابولیک

نقاط قوت جراحی چاقی و متابولیک

از نقاط قوت و مزایای این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل و کاهش مشکل قند خون در افراد مبتلا به دیابت
 • کمتر شدن تدریجی دوز داروهای فرد دیابتی بدنبال انجام جراحی چاقی و متابولیک
 • فراهم آمدن شرایط زندگی بهتر برای افراد با چاقی مفرط و مقاوم به درمان
 • بالا رفتن کیفیت زندگی و ایجاد آرامش روح و روان در فرد جراحی شده
 • کاهش وزن زیاد فرد و رسیدن سریع به لاغری

نقاط قوت جراحی متابولیک

میزان بهبودی چاقی و دیابت

برطبق پژوهش ها و تحقیقات آکادمیک صورت گرفته، هنوز بسیاری از جنبه های بیماری دیابت کشف نشده است. بنابراین نمی توان بطور قطع جراحی چاقی و متابولیک ازجمله جراحی بای پس معده را درمان قطعی این بیماری دانست. هرچند نتایج مطالعات بر روی بیماران تحت جراحی متابولیک، حقایق جالبی را مشخص کرده اند.

یکی از حقایق جالب این است که افرادی که با درمان های دارویی و برنامه های غذایی خاص بهبود نیافته اند، جراحی متابولیک تاحد زیادی سبب درمان دیابت آنها شده است. برطبق تشخیص پزشکان علت این بهبودی، کاهش وزن و کاهش بافت چربی بوده است. بنابراین جراحی متابولیک برای افرادی توصیه می شود که بسیارچاق بوده و روش های درمانی دارویی، غذایی و ورزشی روی آنها تاثیر چندانی نداشته است.

میزان بهبودی چاقی و دیابت با جراحی متابولیک

توصیه های دارویی پیش از عمل جراحی

پیش از انجام عمل های جراحی چاقی و متابولیک توصیه های زیادی توسط پزشک معالج ارائه می شود که حتما باید رعایت شوند. مهمترین این توصیه ها عبارتند از:

 • حداقل یک هفته پیش از عمل جراحی، از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین، وارفارین و داروهای مشابه خودداری شود.
 • از یک ماه پیش از انجام عمل، داروهای ضد بارداری قطع شود.
 • یک هفته پیش از عمل متابولیک، از نوشیدن چای سبز خودداری شود.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک همچون داروی چربی خون، فشار خون، تیروئید و داروهای قبلی، با مشورت پزشک تا شب قبل از عمل مصرف شود.
 • سایر داروهای خود را به جراح معرفی کنید و درمورد استفاده از آنها و عدم وجود عوارض برای این جراحی مصرف کنید.
 • طبق تجویز و دستورالعمل پزشک، داروهای کنترل دیابت تا شب پیش از عمل مصرف شود.

نتیجه اندوسکوپی هلیکوباکتری که اشاره به میکروب معده دارد، در برخی افراد مثبت است. در این افراد حداقل ۵ روز الی یک هفته پیش از عمل گاهی تا دو هفت توصیه می شود تحت درمان قرار بگیرند. متخصص گوارش یا جراحی چاقی درمان های لازم را به این افراد ارائه می دهد. سایر توصیه های لازم پیش از جراحی چاقی و متابولیک حتما توسط جراح چاقی ارائه می گردد.

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

آخرین مقالات

به بالای صفحه بردن