پرخوری عصبی

دکتر حامد قدسی » جراحی ها » پرخوری عصبی
پرخوری عصبی

پرخوری عصبی یک بیماری روانی جدی است. این بیماری می تواند هر کسی را از هر سن، جنس ، قومیت یا نژادی تحت تأثیر قرار دهد. افراد مبتلا به پرخوری عصبی درگیر چرخه خوردن مقدار زیادی غذا (به اصطلاح پرخوری) می شوند و سپس سعی می کنند با روش های مختلف آن پرخوری را جبران کنند. در این مقاله به بررسی کامل پرخوری عصبی می پردازیم.

فراموش نکنید که عدم مبقابله به موقع با پرخوری عصبی می تواند جراحی چاقی را به تنها روش درمان تبدیل کند.

پرخوری عصبی چیست؟

پرخوری عصبی (Bulimia) ، یک اختلال جدی در خوردن است که می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. افراد مبتلا به پرخوری عصبی ممکن است به طور مخفیانه پرخوری کنند – مقادیر زیادی غذا بخورند و قدرت کنترل خود در برابر غذا را از دست بدهند و سپس سعی کنند غذاهای اضافی را به روشی ناسالم از بدنشان خارج کنند.

افراد مبتلا به پرخوری عصبی برای خلاص شدن از کالری های اضافه و جلوگیری از افزایش وزن، ممکن است از روش های مختلفی استفاده کنند که اصطلاحا به آنها پاکسازی گفته می شود. به عنوان مثال ، ممکن است فرد با روش های غیر اصولی مانند فرو کردن انگشت در حلق خود را دچار استفراغ کند یا از داروهای ملین ، مکمل های کاهش وزن ، ادرار آورها استفاده کنید. یا ممکن است از روش های دیگری برای خلاص شدن از کالری و جلوگیری از افزایش وزن مانند روزه داری ، رژیم سخت یا ورزش بیش از حد استفاده کند.

پرخوری عصبی

علائم پرخوری عصبی

علائم و نشانه های پرخوری عصبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

شدت پرخوری با تعداد دفعاتی که فرد در هفته پاکسازی می کند تعیین می شود، معمولاً حداقل یک بار در هفته و حداقل به مدت سه ماه.

علت های بروز پرخوری عصبی

علت دقیق پرخوری عصبی مشخص نیست. عوامل بسیاری می توانند در بروز اختلالات خوردن نقش داشته باشند ، از جمله ژنتیک ، محیط زندگی ، سلامت عاطفی ، انتظارات اجتماعی و سایر موارد.

ریسک فاکتورها

دختران و بانوان بیشتر از پسران و مردان به پرخوری عصبی مبتلا می شوند. پرخوری غالباً در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی آغاز می شود.

عواملی که خطر ابتلا به پرخونی را افزایش می دهند ممکن است شامل موارد زیر باشند:

چاقی ناشی از پرخوری عصبی

عوارض پرخوری عصبی

پرخوری عصبی ممکن است عوارض جدی و حتی تهدید کننده زندگی ایجاد کند. این عوارض احتمالی عبارتند از:

زمان مراجعه به پزشک

در صورت بروز علائم پرخوری عصبی ، در اسرع وقت به دنبال کمک پزشکی باشید. در صورت عدم درمان ، پرخوری عصبی می تواند به شدت بر سلامتی شما تأثیر بگذارد.

در مورد علائم و احساسات پرخوری عصبی با پزشک متخصص صحبت کنید. اگر تمایلی به رفتن پیش پزشک ندارید ، با شخصی که به او اعتماد دارید، در مورد شرایط خود صحبت کنید. خواه یک دوست یا یک فرد عزیز در زندگی شما باشد. مثل یک معلم یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید. او می تواند به شما کمک کند اولین قدم ها را برای درمان پرخوری و مراجعه به پزشک بردارید.

نشانه های پرخوری عصبی

جلوگیری

اگرچه هیچ روش مطمئنی برای جلوگیری از پرخوری وجود ندارد ، اما می توانید نزدیکانتان را به سمت رفتار سالم تر یا درمان حرفه ای پیش از وخیم شدن شرایط سوق دهید. با رعایت نکات زیر می توانید به نزدیکان خود کمک کنید:

جمع بندی

پرخوری غالباً یک چرخه معیوب از بین دادن و پاکسازی است که توسط چیزهایی مانند گرسنگی، غم یا استرس ایجاد می شود.

ممکن است فرد رژیم های سخت یا ورزش های سنگینی برای خود تعیین کند.

پرخوری عصبی منجر به دوره هایی از غذا خوردن بیش از حد و از دست دادن کنترل در برابر غذا (پرخوری) می شود ، پس از آن فرد احساس گناه یا شرم می کند.

معمولا بعد از پرخوری فرد پاکسازی می کند تا از دست کالری های اضافه خلاص شود اما دوباره احساس گرسنگی به او دست می دهد و چرخه ادامه می یابد.

این بیماری تنها با کمک یک پزشک متخصص از بین می رود و بهترین کار این است که به محض مشاهده برخی از علائم بیماری، برای تشخیص دقیق، به یک متخصص مراجعه کنید.

فراموش نکنید که درمان به موقع پرخوری عصبی می تواند از بروز اضافه وزن بیش از حد جلوگیری کند، اما اگر شاخص توده بدنی به شکل غیر قابل کنترلی در حال افزایش باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی برای لاغری احساس شود.

برای افزایش اطلاعات خود در مورد روش های جراحی کاهش وزن مقالات جراحی چاقی و اسلیو معده را مطالعه نمایید.

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *