جراحی انحراف بیلیو پانکراتیک

جراحی دیودنال سوییچ که توسط لاپاروسکوپی نیز انجام میشود،اغلب ولی نه همیشه در دو مرحله انجام میگردد. در مرحله اول گاسترکتومی اسلیو لاپاروسکوپیک صورت گرفته و سپس بعد از ۱۲ تا ۱۸ ماه ، که کاهش وزن متوقف میشود (وضعیت پلاتو)، سپس مرحله دوم عمل که شامل بای پاس طول زیادی از روده باریک (بطول حدود ۴ تا ۵ متر)میباشدانجام میگیرد. لذا فقط طول حدود یک متر از روده باریک جهت جذب مواد غذایی باقی میماند.در جراحی دیودنال سوییچ قسمت بزرگتری از معده شامل دریچه پیلور باقی میماند و دیودنوم (نزدیک پیلور) و روده باریک تقسیم میگردند.
قسمتی از روده باریک که به روده بزرگ متصل است،به قسمت کوتاهی از دیودنوم که همچنان به معده متصل است وصل میگردد.قسمت باقیمانده دیودنوم که به پانکراس و کیسه صفرا متصل است، به آخر روده باریک نزدیک کولون (روده بزرگ) متصل میگردد.به قسمتی از روده که محتویات این دو قسمت درون آن با هم مخلوط میشوند کانال مشترک (Common Channel)گفته میشود وبه روده بزرگ میریزد. جراحی فوق از نوع سوء جذب است . این جراحی کاهش وزن ماندگاری را به همراه دارد ولیکن با ریسک بالایی از سوء تغذیه و کمبود ویتامینی در بدن همراه است و بدین جهت فرد به نظارت شدید توسط تیم پزشکی نیازمند است . معمولاً این جراحی برای افراد با نمایه توده بدن بالاتر از ۵۰ مورد استفاده قرار می گیرد .

جراحی گاستریک باندینگ

جراحی چاقی

جراحان برجسته لاپاروسکوپی در سر تا سر جهان دستگاه حلقه قابل تنظیم معده را که برای کمک در کاهش وزن طولانی مدت ساخته شده است با جراحی چاقی به منظور غلبه بر چاقی مفرط استفاده کرده اند.با این جراحی چاقی کاهش وزن مستمر با حلقه معده از طریق کاهش حجم معده وتغییر روش زندگی حاصل می شود .

دستگاه حلقه قابل تنظیم معده

• مزایای حلقه قابل تنظیم معده

  کاهش وزن پس از کارگذاری حلقه قابل تنظیم معده

• توصیه های پس از جراحی باندینگ معده

تنظیم باند(Band Adjustment)

چه موقع لازم است برای تنظیم باند مراجعه کنید؟

عوارض باند ینگ معده

دستگاه حلقه قابل تنظیم معده

در روش جراحی چاقی این حلقه یک حلقه سیلیکونی ساده است که بالونی باد کردنی در داخل آن قرار دارد.بالون به وسیله یک لوله سیلیکونی دراز،باریک و ضد تاب خوردگی به پورتی برای تزریق وصل می شود.حلقه را مانند ساعت مچی دور قسمت فوقانی معده،حدود ۱۵میلی متر زیر پیوستگاه معده و مری می بندند.این حلقه،معده را به یک کیسه کوچک در قسمت فوقانی ۱۵ میلی متر و بقیه قسمت تحتانی معده تقسیم می کند.پورت تزریق را زیر پوست کار می گذارند.هنگام تزریق مایع به درون پورت ورودی،بالون باد می شود و دهانه خروجیقسمت فوقانی معده تنگ می گردد.در نتیجه این حلقه میزان غذایی را که می خورید محدود و کنترل میکند وجریان تخلیه آن ازقسمت فوقانی معده راکند خواهد کرد.سایز باند یا حلقه را با تزریق یا خارج کردن مایع می توان تنظیم کرد.این تنظیمات را میتوان هنگام ویزیت های ساده سر پایی بر اساس میزان کاهش وزن طی یک ماه اخیرو میزان غذایی  که هر بار بیمار می تواند بخورد، انجام داد .بنابراین حلقه را می توان در هر زمان متناسب با نیازهای هر بیمار تنظیم کرد.تنها با میزان کمی غذا احساس سیری و ارضاء ایجاد می شود.مصرف کم غذا موجب کاهش وزن چمشگیری می شود. این جراحی به روش لاپاروسکوپی یا جراحی بسته انجام می شود. در این روش به برش بزرگ نیازی نیست و برای دسترسی به ناحیه معده از ۵ برش بسیار کوچک (حدود۰.۵ تا یک سانتی متری) استفاده می کنند و سپس آنها را با بخیه هایی که خود به خود آب می شوند، می بندند.زمان بهبودی سریع است واغلب تنها به مدت یک شب به بستری نیاز است.بسیاری از افراد می توانند فعالیت های عادی خود را یک هفته پس از جراحی شان آغاز کنند.این عمل جراحی در بیهوشی کامل انجام می شود و ممکن است به مدت ۱۵ دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد.

مزایای جراحی چاقی باندینگ معده عبارتند از:

۱.  انجام این عمل جراحی نسبت به سایر اعمال جراحی چاقی آسان تر و زمان عمل کوتاه تر است.

۲. حلقه را می توان به روش لاپاراسکوپی و بدون ایجاد برش بزرگ کار گذاشت.

۳.هیچ تغییری در سیستم گوارش و مسیر ان ایجاد نمی شود.

۴. قابل تنظیم است.

۵. کاملاً بر گشت پذیر است.این حلقه را می توان ،برای مثال در دوره بارداری یا بیماری طولانی مدت،تخلیه کرد که به معده تان امکان می دهد به وضعیت قبلی باز گردد یا می توان آن رابه راحتی با همان چند سوراخ  خارج کرد.

۶. تنها روش استاندارد جراحی چاقی در نوجوانان (سن بالای ۱۲ سال ) است.

۷. اکثر افراد در تمام سنین و تمام وضعیت های جسمی آنرا به خوبی تحمل می کنند.

۸. این عمل جراحی ممکن است به ویژه مناسب افرادی باشد که ۲۶ تا ۹۰ کیلو گرم اضافه وزن دارند.

۹. بستری کوتاه مدت (حدود۲۴ ساعت)

۱۰. کمترین درصد عوارض کوتاه مدت پس از عمل.

۱۱. هیچ نوع کاهش جذب وجود ندارد.فرد می تواند ویتامین ها و مواد معدنی را کاملاً جذب کند.

اخیراً سازمان غذا وداروی امریکا (FDA) توصیه کردهاست که جراحی باندینگ معده در افراد چاق با BMI بالای ۳۰ که با رژیم و ورزش موفق به کاهش وزن مؤثر نشده اند و در بیماران دیابتیک با BMI بالای ۳۵ انجام شود

کاهش وزن پس از کارگذاری حلقه قابل تنظیم معده

اثر بخشی دستگاه حلقه قابل تنظیم معده به موفقیت عمل جراحی و توانایی بیمار در تغییر رژیم غذایی و عادت غذایی خود بستگی دارد.بیمارانی که درمان با دستگاه حلقه قابل تنظیم معده را انتخاب می کنند باید در شیوه زندگی خود تغییرات طولانی مدت ایجاد کنند .توجه به نکات زیر بعد از جراحی حلقه معده ضروری است:

۱.روزی ۵ وعده غذا بخورید.ترجیحاً یک وعده صبحانه، دو وعده غذای پروتئینی،یک وعده سوپ ویک وعده پوره انواع سبزی جات توصیه می شود.

۲.درهر وعده غذایی کل موادی که مصرف می کنید باید در یک فنجان چای خوری سر خالی جای بگیرد.

۳.بایستی هر لقمه ۲۰ بار محکم جویده شود.

۴. با قاشق کوچک غذا بخورید.

۵.از نیم ساعت قبل تا یک ساعت بعد از غذا مایعات ننوشید. نوشیدن مایعات علاوه بر این که سبب بد حالی شما می شود، موجب افزایش احتمال بروز عوارض نیز می شود.

۶. به محض این که احساس پری یا سیری کردید از خوردن دست بکشید. در صورتی که حتی یک لقمه بیشتر بخورید ، موجب بروز استفراغ وعوارض ناشی از ان می شود که در بخش عوارض توضیح داده شده است.

۷. ازخوردن نوشابه های گاز دار و فست فود ها خودداری کنید.

۷. روزانه دو بار ، هر بار ۴۵ دقیقه پیاده روی تند داشته باشید. این کار سبب می شود کاهش وزن ، مؤثرتر بوده و عمدتاً از حجم چربی ها کاسته شده و عضلات قوی باقی بمانند.

۸.با توجه به این که هدف از باندینگ معده تغییر روش زندگی است، انتظار می رود پس از دو سال بیمار توانسته باشد این تغییر را در زندگی خود ایجاد نماید. لذا شرکت های سازنده ی باند توصیه می کنند بعد از ۲ سال باند خارج شود. اما می توان تا زمانی که حلقه مشکلی برای بیمار ایجاد نکرده، ان را خارج نکرد.

۹.به منظور کاهش احتمال بروز عوارض ، اغلب توصیه می شود تا ۶ هفته بعد از عمل داخل حلقه مایع تزریق نشود. برخی از بیماران بدون تزریق کاهش وزن قابل توجهی پیدا می کنند. اما در برخی دیگر کاهش وزن پس از تنظیم یا adjustment اتفاق می افتد.

۱۰.معمولاً بیماران ۷۰ تا ۶۰ درصد وزن اضافی خود را  پس از جراحی از دست می دهندو میزان کاهش وزن ارتباط بسیار زیادی با روش تغذیه، میزان فعالیت ومیزان همکاری بیمار دارد.

تنظیم باند(Band Adjustment)

۱٫اولین تنظیم ۶ هفته پس از عمل انجام می شود.

۲.اولین تنظیم در بخش رادیولوژی وزیر فلوروسکوپی انجام میشود.

۳. تنظیمات بعدی می تواند در مطب انجام شود.

۴.تنظیم باند اغلب نیاز به بی حسی ندارد.

۵. قبل از تنظیم باید حد اقل ۶ ساعت ناشتا باشید.

۶.هر چقدر تعداد تنظیمات کمتر باشد، احتمال عارضه کمتر است.

۷.بعد از تنظیم باید تا ۲ روز مایعات صاف شده و تا ۷ روز mix شده رقیق استفاده کنید.پس از ان خوردن جامدات با لقمه های کوچک را شروع کنید.

چه موقع لازم است برای تنظیم باند مراجعه کنید؟

اگر طی یک ماه گذشته کمتر از ۲ تا ۴ کیلوگرم کاهش وزن داشتید می توانید برای adjust یا تنظیم باند اقدام کنید.

عوارض جراحی چاقی باندینگ معده:

۱. جابجایی باند: درصورتی که بعد از احساس پری و سیری به خوردن ادامه دهید و دچار استفراغ های مکرر شوید، احتمال بروز این عارضه وجود دارد. در صورت جابجا شدن باند، دچار درد شکم، درد پشتو استفراغ بدنبال خوردن غذا میشوید و باید سریعاً به جراحتان مراجعه کنید.

۲.اسیب به جدار معده: در اثر عفونت و یا خوردن بیش از حد اتفاق می افتد وبه صورت تورم ودرد وقرمزی در محل پورت زیر پوست ظاهر میشود.

۳.عفونت باند: در هر حال باند یک جسم خارجی است و هر زمان ممکن است دچار عفونت شود و علایم ان شامل تورم ودرد وقرمزی در محل پورت زیر پوست است.تنظیمات مکرر باند احتمال بوز این عارضه را افزایش می دهد.

در صورت بروز هر یک از عوارض فوق بایستی باند خارج شود.زمان بروز این عوارض پس از جراحی قابل پیش بینی نیست.

عوارض دیگری مانند بزرگ شدن حجم قسمت فوقانی معده(قسمت بالای باند) وریفلاکس با تغییر حجم باند ونحوه ی خوردن قابل اصلاح هستند.

جراحی اسلیو معده

جراحی چاقی اسلیو معده

عمل اسلیو گاسترکتومی یا اسلیو معده برای اولین بار توسط گروه جراحی دکتر گانیر (Gagner) انجام شد. گروه دکتر گانیر پس از بررسی بیماران با BMI > 50 برای کاهش عوارض ناشی از عمل جراحی چاقی تصمیم به انجام عمل جراحی لاغری در دو مرحله گرفتند . عمل مرحله اول بصورت آستینی کردن معده یا لوله ای کردن معده انجام میشد که در بعدها به اسلیو گاسترکتو می معروف شد.

با نهایت تعجب بسیاری از بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند به علت کاهش وزن مناسب ناشی از آن نیاز به عمل دوم پیدا نکردند . بنابراین سایر جراحان عمل اسلیو معده را به عنوان عمل جراحی لاغری پذیرفتند.

در نهایت The American Society of Metabolic and Bariatric Surgery عمل اسلیو گاسترکتومی را به عنوان عمل استاندارد چاقی پذیرفت.

روش عمل : این روش جراحی چاقی معمولا به صورت لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی (Minimally Invasive Surgery) یا MIS انجام شده و جزو اعمال محدود کننده غذا (restrictive) طبقه بندی میشود . در این عمل حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری توسط استاپلر (stapler) جدا شده و از بدن خارج می شود و باقی مانده معده بصورت لوله یا tube باقی می ماند و بنابراین ظرفیت پذیرش غذا نیز بصورت چشمگیری کاهش می یابد. از طرفی با توجه به ترشح هورمون تحریک کننده اشتها بنام گرلین (Gherelin) از قسمتی از معده که از بدن خارج می شود این افراد بعد از عمل اشتهای کمتری نیز برای خوردن غذا دارند.

در این عمل معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری بریده و دوخته میشود و به شکل لوله در میاید.این عمل به روش لاپاراسکوپی و با استاپلر قابل انجام است.

 مزایای جراحی چاقی اسلیو معده:

۱ – کاهش قابل توجه حجم معده

۲ – کاهش اشتها

۳ – عدم وجود سندرم دامپینگ به علت وجود دریچه پیلور (دریچه خروجی معده به دوازده یا دئودنوم )

۴ – کاهش شانس کم خونی کمبود ویتامین وپروتئین (عدم بای پس روده)

۵ – کاهش ریسک عوارض عمل در بیماران با BMI > 50

۶ – قابل انجام به روش لاپاراسکوپی

 معایب عمل اسلیو معده :

۱ – احتمال کاهش وزن ناکافی

۲ – احتمال نیاز به عمل دوم در افراد با BMI>55

۳ – خط استاپلر بلند و احتمال عوارض ناشی از آن (خونریزی لیک )

۴ – غیر قابل برگشت

جراحی پلیسه معده

جراحی پلیسه معده

پلیسه معده

جراحی پلیسه معده روشی نوین در درمان بیماران مبتلا به چاقی است. این روش که در سالهای اخیر فراوانی بیشتری پیدا نموده است، با ایده اجتناب از روش های پر هزینه  و پر خطر در درمان جراحی بیماری چاقی و روی آوردن به کارهای محافظه کارانه تر، برای اولین بار توسط جراحان ایرانی به دنیامعرفی گردید و پس از آن به عنوان یکی از محبوبترین روش های جراحی چاقی با عوارض بسیار کم، مورد استقبال بیماران و جراحان قرار گرفت.

پلیسه معده برای چه بیمارانی مناسب است؟

این روش در بیمارانی که حدود ۳۰-۳۵ کیلوگرم اضافه وزن دارند، روش مناسبی می باشد.این بیماران ضریب چربی یا همان BMIبین ۳۵ تا ۴۰ دارند. و بخصوص برای بیماران شهرستانی که امکان مراجعه برای ویزیتهای دوره ای رابه تهران ندارند توصیه میشود.از آنجایی که جمعیت افرادی که اضافه وزنشان ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم است بیشتر از سایر بیماران چاق میباشد, طرفداران این روش بیشتر بچشم میخورند ولی برخلاف رغبت زیاد بیماران به این عمل ,همکاران جراح کمتر تمایل به انجام این عمل دارند و دلیل آن سختی عمل برای جراح است و امیدوارم همکاران جوان ما با تحمل سختی , آسایش وراحتی بیشتر را به بیمارانشان هدیه کنن.

نحوه انجام

این عمل به روش لاپاروسکوپی و با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در این روش طول معده را به صورت دامن روی هم پلیسه می زنیم تا فضای داخل معده تنگ گردد. از این رو بیمار به دلیل کوچک شدن فضای معده قادر به خوردن حجم زیاد غذا نخواهد بود.ودر این روش هیچ قسمت از معده برداشته نشده وحذف نمیگردد ,لذا میتوان به هر دلیلی که نخواهیم معده را به حالت اول برگردانیم.

 عوارض جراحی چاقی پلیسه معده

از آنجا که در این روش هیچ قسمتی از معده بریده نمی شود، احتمال بروز عوارضی چون نشت داخل شکمی و یا خونریزی بسیار اندک است.ودرصورتی که عارضه ای رخ دهد ,با بازکردن پلیسه مشکل ایجاد شده برطرف خواهد شد.
پلیسه معده یک روش دائمی بوده و میتواند برای همیشه در بدن باقی بماند.
در ۱۵-۱۰ درصد موارد پس از ۵ سال و به دنبال پرخوری زیاد، معده می تواند تا حدودی متسع شده و پلیسه ها از یکدیگر فاصله بگیرند. در صورتی که بیمار مجددا سیر افزایش وزن را تجربه نماید، امکان عمل و پلیسه مجدد، به منظور کاهش حجم معده وجود دارد.

در این اواخر روشی را ابداع کردیم که همزمان میتوان روده باریک راهم کوتاه میکنیم تا بیمار بیشتر  لاغر شود و ماندگاری عمل پلیسه بیشتر شود . روده ای که کوتاه میشود از قسمتی که مواد مهم را جذب میکند نیست و از قسمتهایی است که چربیها بیشتر جذب میگردد و نام این عمل را پلیسه با بای پس روده باریک گذاشتیم ولی باید یادآور بشم که این عمل با عمل بای پس روده باریک که اختلال جذب شدید ایجاد میکند متفاوت است.

مزایا

 1. این روش قابل برگشت بوده و بعد از گذشت زمان، در صورت بروزهرگونه مشکلی میتوان معده را به شکل اول برگرداند.
 2. این روش برای خانمهایی که در آینده تصمیم به بارداری دارند روش مناسبی است. همچنین این روش تکنیک مناسبی برای بیمارانی که تمایل کمتری به مراجعات مکرر دارند می باشد.
 3.  با لاپارسکوپی انجام میشود وبه دلیل عدم برش جراحی، بیمار درد کمتری تحمل می نماید.
 4.  تغییری در آناتومی معده ایجاد نمیشود و عوارض اعمال جراحی بزرگ را ندارد.
 5. به دلیل ایجاد محدودیت حجم و عدم ایجاد اختلال جذب، بیمار پس از عمل نیاز کمتری به داروها و مکمل های غذایی دارد.
 6. هزینه آن از روشهای مشابه کمتر است
 7. مدت بستری معمولا یک شب است.
 8. برگشت به کار هم سریعتر میباشد و معمولا بعد از یکهفته میتوان مشغول بکار شد

رژیم غذایی بیمار بعد از عمل

رژیم غذایی بیمار بعد از عمل رژیم غذایی معمول و تنها در حجم اندک خواهد بود. تغییر عادات غذایی زیر می تواند به کاهش وزن سریعتر بیمار و  تثبیت وزن او کمک نماید:

 1.  به آرامی غذا بخورید.و از قاشق کوچک استفاده کنین
 2. غذا را به خوبی بجوید تا غذا در دهان شما به خوبی خرد شود.
 3.  از خوردن نوشابه های گازدار، شیرینیجات و تنقلات پر کالری  و الکل به شدت پرهیز نمایید
 4. در دوهفته اول بعد از عمل بایستی از مایعات و در دو هفته دوم بعد از عمل غذاهای معمولی ولی میکس شده مصرف کنین و بعد از یکماه وضعیت طبیعی خواهد شد و از غذایی که سایر افراد خانواده مصرف میکنند  شما نیزمیل کنید
 5. همراه با غذا از مایعات مصرف نکنید و به فاصله نیم ساعت قبل از غذا خوردن مایعات میل کنین

جراحی بالون معده

عمل بالون معده، یک عمل سرپایی و از طریق آندوسکوپی است که نیاز به بیهوشی و بستری ندارد. روش بالون، یک روش کاملا علمی است که در تمامی جهان و به مدت طولانی است که انجام می‌شود.

نکاتی در ارتباط با بالون معده

بالون معده چیست؟

بالون معده یک روش ساده و بدون جراحی برای کاهش اشتها و کاهش حجم معده است. در این روش، پزشک فوق تخصص گوارش توسط آندوسکوپی و پس از اطمینان از سالم بودن معده، بالون را به داخل معده فرستاده و سپس بر اساس اندازه معده بیمار آن را بسته به نوع بالون، از مایع یا هوا به میزان ۵۰۰ تا ۸۰۰ سی سی پر می کند. بالون حدود ۳/۲ از حجم معده را پر کرده و سبب ایجاد سیری زودرس و کاذب می شود پس از ۶ ماه پزشک دوباره آن را با آندوسکوپی خارج می کند. اخیرا از انواع جدید بالون معده با ماندگاری یکسال نیز در این مرکز بطور اختصاصی استفاده می شود.

چه افرادی کاندیدهای خوبی برای بالون هستند؟

افراد باBMI =30-40 به دلیل اینکه اضافه‌ وزن محدودی دارند، می‌توانند با یک دوره بالون البته به شرط رعایت رژیم غذایی کم کالری و ورزش مرتب،‌ به وزن ایده‌آل برسند.

افراد با BMI بالای ۴۰، این افراد می‌توانند برای کاهش وزن، از این روش استفاده کنند؛ ولی از آنجایی که اضافه‌ وزن زیادی دارند، باید نسبت به افراد دسته اول، بیشتر رعایت کنند. گاهی ممکن است برای رسیدن به وزن مطلوب از ۲ یا چند دوره بالن استفاده کرد. همچنین افراد خیلی چاق که کاندید عمل‌های جراحی چاقی هستند، گاهی توسط جراحان محترم برای کاهش وزن اولیه و عوارض کمتر بیهوشی و عمل جراحی جهت بالن ارجاع داده می‌‌شوند.

عوارض احتمالی بالون معده چیست؟

بالون معده، روش بسیار کم عارضه‌ای است. عوارض عمده آنوجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، فرق می‌کند. گاهی هیچ درد و تهوعی وجود ندارد که فرد ممکن است با توجه به ذهنیت قبلی مبنی بر وجود درد و تهوع، حتی نگران شود که ممکن است برای بالن اتفاقی افتاده باشد،‌ درحالی که این افراد فقط به دلیل سازگاری خوب معده هیچ علامتی ندارند. گاهی ممکن است درد و تهوع وجود داشته باشد که در این صورت باید از داروهای مناسب استفاده سود. وجود اضطراب و نگرانی بر مدت و شدت عوارض می‌افزاید. لذا باید دانست که این علایم موقتی بوده و به زودی برطرف می‌شوند. عوارض دیگر

احتمالی از جمله سوراخ شدن معده و انسداد روده در موارد بسیار نادری میت واند اتفاق بیافتد. در ضمن ارتباط روزانه و مرتب با پزشک بسیار مهم است.

تفاوت بالن مایع و بالون هوا چیست؟

در بالن هوا به دلیل سبکی، علایم اولیه شامل درد و تهوع بسیار خفیف‌تر است. منتها از لحاظ میزان کاهش وزن  چه بسا ممکن است در بالن مایع به دلیل سنگینی بیشتر بالن، احساس کاهش اشتها و در نهایت کاهش وزن بیشتر هم باشد.

نکات مهم برای کسب نتایج مطلوب‌تر با بالون معده:

همواره با پزشک خود ارتباط نزدیک و صمیمانه ‌ای داشته باشید.

در صورتی که عارضه‌ ای احساس کردید یا روند کاهش وزنتان متوقف شد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

برنامه غذایی کم‌ کالری و ورزش منظم را هم فراموش نکنید.

انواع جدید بالونهای معده

۱٫endball (بالون مخلوط مایع هوا):

این نوع بالون ساخت کشور فرانسه با قابلیت ماندگاری تا ۹ ماه و قابلیت پر شدن همزمان با مخلوط مایع و هوا بوده که سبب کاهش عوارض ابتدایی شامل تهوع و استفراغ و درد می گردد در نتیجه تحمل آن برای بیمار راحتتر می شود.

۲٫  spatz

بالون قابل تنظیم از طریق اندوسکوپی ساخت کشور آمریکا با قابلیت ماندگاری تا ۱سال که از مزایای این نوع بالون تنظیم آن از طریق آندوسکوپی بوده که به پزشک اجازه می دهد ابتدا بالون را با حجم کمتری از مایع پر نماید و در طول ۱ سال بر اساس اشتهای بیمار حجم آن را از طریق آندوسکوپی کم و زیاد نماید به همین دلیل عوارض ابتدایی شامل تهوع و درد به حداقل می رسد و در ضمن بیمار می تواند در هر زمان که احساس نمود معده اش به حجم قبلی بالون عادت نموده نسبت به افزایش حجم آن از طریق آندوسکوپی اقدام نماید. تاکنون ۱۵۰ بالون از این نوع گذاشته شده و نتایج خوبی که شامل کاهش تهوع و استفراغ و درد و کاهش وزن بیشتر نسبت به بالونهای ۶ ماهه بوده به دست آمده است.

بالون معده با قابلیت تنظیم از طریق پورت و ماندگاری طولانی

این نوع از بالونهای معده ساخت کشور فرانسه بوده و از هوا پر می شوند. این بالونها از طریق اندوسکوپی وارد معده شده و از طریق یک پورت زیر پوستی قابلیت افزایش و کاهش حجم دارند. خاصیت قابل تنظیم بودن آنها مشابه حلقه معده (gastric banding) بوده ولی عوارض احتمالی حلقه معده از جمله نفوذ به داخل معده و جابجایی اتفاق نمی افتد. از برتری این نوع بالون این است که تهوع و استفراغ ودرد وجود ندارد و باتوجه به ماندگاری طولانی امکان کاهش وزن بیشتری را می دهد. مزیت دیگر این نوع بالون قابل تنظیم بودن آن می باشدکه به پزشک این امکان را می دهد که بر اساس تحمل و اشتهای بیمار مانند حلقه معده از روی پوست حجم بالون را کم و زیاد نماید.

اولین عمل بالون با قابلیت تنظیم و ماندگاری ۲ سال با حضور نماینده شرکت فرانسوی endogast در تاریخ ۱۹/۰۱/۸۹ انجام شد و بیمار بعد از چند ساعت با حال عمومی خوب مرخص گشت.

توصیه‌های مهم به افراد متقاضی عمل‌های چاقی

همواره سعی کنید ساده‌ترین، کم‌ عارضه‌ ترین، در عین حال موثرترین روش را انتخاب کنید.

همواره در طول درمان با پزشک خود ارتباط صمیمانه و نزدیک داشته باشید.

سعی کنید روش درمانی خود را کاملا علمی و بر اساس توضیحاتی که در بالا داده شده انتخاب کرده تا با حداقل عوارض مواجه شد.

مقایسه بالون مایع و هوا برای اولین بار در دنیا توسط دکتر فرامرزی:

این مقایسه که برای اولین بار در دنیا انجام شده بالونهای مایع وهوا را از جهت عوارض (درد و تهوع واستفراغ در روزهای ابتدائی) و کاهش وزن نهائی بررسی نموده است. با توجه به این مطالعه اگرچه عوارض اولیه در بالونهای هوا کمتر بوده ولی کاهش وزن نهائی در بالونهای مایع به طور متوسط ۱۰ الی ۱۵ کیلوگرم بیشتر می باشد این مقاله بزودی در مجلات معتبر منتشر می شود