جای زخم پیکر تراشی (لیپوماتیک) را چه طور می‌توان درمان کرد؟

خانه | لیپوماتیک | جای زخم پیکر تراشی (لیپوماتیک) را چه طور می‌توان درمان کرد؟
درمان جای زخم پیکر تراشی

لیپوماتیک یا پیکر تراشی، نوعی جراحی مرسوم و کم عوارض برای رفع مشکلات چاقی ناحیه ای در اندام مختلف بدن است؛ ممکن است اگر شما هم یکی از افرادی باشید که از چاقی مفرط و چربی اضافه در بدن خود رنج ببرید، برای رفع این مشکل به انجام این عمل فکر کرده باشید. لازم است بدانید که یکی از اصلی‌ترین نگرانی افراد جای برش زخمی است که ممکن است پس از این عمل‌های جراحی روی بدن باقی می‌ماند.

در این مطلب به بررسی زیر و بم تمامی نکات مرتبط با جای بخیه پیکر تراشی پرداخته و به شما خواهیم گفت که چه طور می‌توانید از شر جای زخم عمل لیپوماتیک یا پیکر تراشی خلاص شوید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

آشنایی با رفع جای بخیه پیکر تراشی

آیا می‌دانید جای زخم لیپوماتیک چه شکلی دارد؟

این دسته از عمل‌های جراحی، به واسطه ماهیت خود و قرار گرفتن در دسته عمل‌های زیبایی با دقت هرچه تمام‌تر انجام می‌شوند. البته این به آن معنا نیست که پس از انجام عمل هیچ نشانه ای از عمل جراحی وجود نخواهد داشت و وجود جای برش‌های کوچک امری کاملاً طبیعی است و از بدیهیات این نوع عمل‌ها محسوب می‌شود.

در عمل جراحی پیکر تراشی یا لیپوماتیک، پزشک به واسطه ایجاد چند برش کوچک بر روی شکم دستگاه را وارد لایه مورد نظر از بدن بیمار کرده و شروع یه خارج کردن چربی اضافه می‌کند.

در واقع می‌توان گفت که آثار جای زخم لیپوماتیک معمولاً شامل همین چند برش کوچک خواهد بود.

آیا جای بخیه پیکر تراشی در تمام افراد بروز می‌کند؟

جای زخم در این عمل، مانند هر نوع جراحی دیگری یک امر طبیعی در عمل پیکر تراشی محسوب می‌شود و نمی‌توان از ان با نام مشکل یاد کرد. در واقع، جای زخم پیکر تراشی بخشی طبیعی از فرایند این نوع عمل جراحی است و تنها زمانی می‌توان از آن با نام مشکل یاد کرد که به دلیل اشتباه جراح حالتی غیر عادی به خود گرفته باشد.

بنابراین این بروز این زخم‌ها را می‌توان یکی از عوارض طبیعی این عمل دانست؛ در نظر داشته باشید که مدت زمان ماندگاری جای بخیه پیکر تراشی کاملا بستگی به بدن هر فرد دارد و نمی‌توان یک تایم دقیق برای بهبود و مدت زمان ماندگاری آنها اعلام کرد.

چه مدتی طول می‌کشد تا جای زخم پیکر تراشی و لیپوماتیک بر طرف شود؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، مدت زمان بهبود جای بخیه‌ها در بدن یک بیمار نسبت به بدن فرد دیگر کاملا متفاوت است. برای مثال ممکن است آثار زخم در بدن یک فرد بعد از یک ماه کاملا از بین برود اما در شخص دیگری تا چندین ماه بعد از انجام عمل باقی بماند. همچنین مدت زمان خوب شدن جای زخم حاصل از این عمل ممکن است به عوامل زیر هم بستگی داشته باشد و طول مدت بهبودی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد:

 • سن بیمار
 • وضعیت سلامت بیمار
 • میزان رسیدگی و توجه به نکات گفته شده

در واقع هرچه بیشتر به نکات لازم توجه کنید، احتمال اینکه جای زخم شما زودتر خوب شود به مراتب بیشتر خواهد شد.

چه روش‌هایی در تسریع بهبودی جای زخم لیپوماتیک موثر هستند؟

احتمالا یکی از سوالاتی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که آیا راه حلی جهت سرعت بخشیدن به پروسه بهبودی جای این زخم‌ها وجو دارد یا خیر. برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید که روش‌های مختلف بسیاری برای رفع جای زخم پیکر تراشی یا لیپوماتیک وجود دارد. برخی از مرسوم ترین روش های رفع جای بخیه پیکر تراشی شامل موارد زیر هستند:

 • مراقبت های اولیه در زمان ترمیم زخم برای جلوگیری از ایجاد اسکار
 • استفاده از روش‌های استاندارد رفع اسکار در صورت ایجاد اسکار
  • استفاده از لیزر
  • استفاده از لایه بردارها
  • استفاده از جراحی ترمیمی

آیا بستن شکم با گن در درمان جای زخم پیکر تراشی موثر است؟

یکی از روش‌هایی که برای رفع مشکل جای زخم پیکر تراشی توصیه می‌شود، استفاده از گن است که بیشتر حالت پیشگیری دارد.

در واقع ممکن است برای برخی از بیماران پزشک توصیه کند که در زمان خاصی پس از عمل جراحی برای مدت مشخص از گن استفاده شود تا مایعات موجود در زیر پوست با فشار حاصل به مرور از بدن خارج شود و به این ترتیب فرایند ترمیم زخم به شکل استاندارد پیش برود.

توجه کنید که عدم رعایت دستورات پزشک می‌تواند به بروز اسکار ختم شود، این در حالی است که با توجه به این نکات و رعایت آن‌ها می‌توانید از ایجاد جای زخم جلوگیری کنید.

مراجعه به پزشک باتجربه برای جراحی پیکر تراشی

چرا توصیه می‌شود عمل جراحی پیکر تراشی را نزد دکتر قدسی انجام دهید؟

میزان مهات پزشک تاثیر بسیار زیادی در بروز یا عدم بروز جای زخم پیکر تراشی دارد.

دکتر حامد قدسی، متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO است و تجربه بسیار زیادی در انجام این قبیل از عمل‌های جراحی را دارد.

اگر قصد انجام جراحی پیکر تراشی را داشته و ایجاد جای زخم پیکر تراشی به عنوان یک عامل نگران کننده شما را از اقدام برای انجام این جراحی باز داشته است، توصیه می‌کنیم برای دریافت مشاوره با استفاده از روش‌های موجود با کلینک دکتر قدسی تماس حاصل فرمایید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.