عمل اسلیو معده چیست؟

اسلیو گاسترکتومی اسلیو معده یک روش جراحی برای کاهش وزن است. این روش به طور معمول از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود که شامل قرار دادن ابزارهای کوچک از طریق چندین برش کوچک در قسمت فوقانی شکم است. در حین عمل آستین گاسترکتومی ، حدود ۸۰٪ معده برداشته می شود و یک معده لوله ای به اندازه و شکل موز باقی می ماند.

محدود کردن اندازه معده میزان غذایی را که می توانید مصرف کنید محدود می کند. علاوه بر این ، این روند تغییرات هورمونی را ایجاد می کند که به کاهش وزن کمک می کند. همین تغییرات هورمونی به تسکین شرایط مرتبط با اضافه وزن ، مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی هم کمک می کند.

جراحی اسلیو معده

اسلیو معده برای اولین بار توسط چه کسی انجام شد؟

اسلیو معده برای اولین بار توسط گروه جراحی دکتر گانیر (Gagner) انجام شد. گروه دکتر گانیر پس از بررسی بیماران با BMI > 50 برای کاهش عوارض ناشی از عمل جراحی چاقی تصمیم به انجام عمل جراحی لاغری در دو مرحله گرفتند . عمل مرحله اول بصورت آستینی کردن معده یا لوله ای کردن معده انجام میشد که در بعدها به اسلیو گاسترکتو می معروف شد .با نهایت تعجب بسیاری از بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند به علت کاهش وزن مناسب ناشی از آن نیاز به عمل دوم پیدا نکردند . بنابراین سایر جراحان این عمل را به عنوان عمل جراحی لاغری پذیرفتند.

در نهایت The American Society of Metabolic and Bariatric Surgery عمل اسلیو گاسترکتومی را به عنوان عمل استاندارد چاقی پذیرفت.

چرا عمل اسلیو معده به این نام شناخته می شود؟

کلمه اسلیو کلمه ای انگلیسی به معنای آستین است. اما چرا این عمل را اسلیو معده می گویند؟ چون پس از پایان عمل معده تقریبا به شکل یک آستین در میاید و کوچک می شود.

چه کسانی نیاز به عمل اسلیو معده دارند؟

اسلیو معده برای افرادی که از مشکلات زیر رنج می برند پیشنهاد می شود:

بیماری قلبی
دیابت نوع ۲
فشار خون بالا
سرطان
ناباروری
کلسترول بالا
آپنه انسدادی خواب
سکته

معمولا این عمل در افرادی انجام می شود که برای کاهش وزن ابتدا اصلاح رژیم غذایی و ورزش را انجام داده اند اما نتیجه رضایت بخشی نگرفته اند.

به طور کلی ، جراحی اسلیو معده می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد اگر:

آمادگی قبل از عمل اسلیو معده

در هفته های منتهی به جراحی ، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کنید و هرگونه مصرف دخانیات را متوقف کنید.

چند ساعت قبل از عمل ممکن است محدودیت هایی در خوردن و آشامیدن داشته باشید و اگر دارویی مصرف می کنید حتما باید با پزشک خود مطرح کنید.

درست قبل از عمل از فرد رضایت نامه گرفته می شود و از او خواسته می شود لباس مخصوص اتاق عمل را بپوشد و زیورآلات و وسایل خود را تحویل دهد سپس از فرد یک رگ باز گرفته می شود و به اتاق عمل راهنمایی می شود.

روش انجام عمل اسلیو معده

این روش جراحی چاقی معمولا به صورت لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی (Minimally Invasive Surgery) یا MIS انجام شده و جزو اعمال محدود کننده غذا (restrictive) طبقه بندی میشود . در این عمل حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری توسط استاپلر (stapler) جدا شده و از بدن خارج می شود و باقی مانده معده بصورت لوله یا tube باقی می ماند و بنابراین ظرفیت پذیرش غذا نیز بصورت چشمگیری کاهش می یابد. از طرفی با توجه به ترشح هورمون تحریک کننده اشتها بنام گرلین (Gherelin) از قسمتی از معده که از بدن خارج می شود این افراد بعد از عمل اشتهای کمتری نیز برای خوردن غذا دارند. زیرا قسمت انتهایی معده که کار ترشح هورمون اشتها را انجام میدهد در این عمل برداشته می‌شود و فرد دیگر اشتهایی به میل غذا نخواهد داشت. این عمل برای افرادی که غذا خور هستند بیشتر پیشنهاد می‌شود.

در این عمل معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری بریده و دوخته میشود و به شکل لوله در میاید.این عمل به روش لاپاراسکوپی و با استاپلر قابل انجام است.

حین عمل اسلیو معده چه اتفاقاتی می افتد؟

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده چقدر طول می کشد؟

این جراحی تقریباً ۴۰-۷۰ دقیقه طول می کشد و معمولا  اگر مشکل خاصی نباشد فرد ۱ تا ۲ شب بعد از عمل مرخص می شود.

آیا عمل اسلیو معده در کاهش وزن مؤثر است؟

جراحی اسلیو معده از دو طریق به کاهش وزن بیمار کمک می کند:

معده بیمار به طور قابل توجهی کاهش سایز پیدا می کند و این امر باعث می شود بیمار خیلی زودتر احساس سیری کرده و دست از غذا خوردن بکشد.

در این عمل بخشی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرسنگی به نام گرلین را به عهده دارد برداشته می شود و این امر باعث می شود بیمار کمتر احساس گرسنگی کند.

بنابر اعلام جامعه جراحی شکمی و متابولیک آمریکا بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند در ۱۸ الی ۲۴ ماه اول پس از جراحی حداقل پنجاه درصد کاهش وزن پیدا می کنند و این کاهش وزن در برخی دیگر به ۶۰ الی ۷۰ درصد نیز می رسد. طبق تجربه دکتر حامد قدسی بیماران تا ۸۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهند.

البته ذکر این نکته الزامی است که این عمل تنها در صورتی مؤثر است که بیمار رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه شده بعد از عمل را به خوبی رعایت کند. با رعایت کردن این نکات ، احتمال اینکه کاهش وزن در بلند مدت باقی بماند بیشتر می شود.

عمل جراحی اسلیو معده

پس از عمل جراحی اسلیو معده چه مراقبت هایی لازم است؟

به همه بیماران توصیه می شود بعد از جراحی روزانه حدود ۳-۴ ساعت پیاده روی کنند.

 درد پس از جراحی خیلی زیاد نیست و اکثر بیماران به میزان خیلی کمی از داروهای مسکن استفاده می کنند.

بیشتر بیماران پس از ۲-۴ هفته به کار یا دانشگاه برمی گردند. خستگی در ۲ هفته اول به دلیل دریافت کالری کم از رژیم غذایی مایع معمول است. با این حال ، اکثر بیماران در این مرحله از رژیم غذایی احساس گرسنگی نمی کنند. سطح انرژی پس از معرفی رژیم نرم ، که تقریباً ۲ هفته پس از جراحی است ، به سرعت بهبود می یابد. بیماران می توانند ۴ هفته پس از جراحی ورزش را شروع کنند.

رژیم غذایی فرد بعد از اسلیو معده چگونه است؟

عوارض بلند مدت و کوتاه مدت و خطرات اسلیو معده

درست مانند تمام عمل های جراحی، اسلیو معده هم خطرات و معایبی دارد که فرد باید قبل از عمل جراحی از آنها اگاه باشد.

عدم دریافت مواد مغذی کافی

مهم ترین نکته این است که اسلیو معده برگشت ناپذیر است و فرد برای همیشه قسمتی زیادی از معده اش را از دست می دهد. همین موضوع ممکن است در طولانی مدت باعث شود که فرد مواد مغذی لازم را دریافت نکند.

نشت از محل جراحی

مهم ترین عارضه این عمل که باید به آن توجه کرد، نشت از محل بخیه است. معمولا عدم توجه به رژیم خاص فرد باعث این اتفاق می شود. اگر نشت اتفاق بیفتد، در نهایت منجر به عفونت روده و ضربان قلب و تب و درد شکم می شود.

ریفلاکس

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است رخ دهد ریفلاکس است. ریفلاکس به معنای برگشت اسید از معده به مری است. این عارضه معمولا در کمتر از ده درصد افراد رخ می دهد و مصرف داروهای خاصی باعث می شود این عارضه رفع شود.

از عوارض کوتاه مدت اسلیو معده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خون ریزی بیش از حد
عفونت
واکنشهای جانبی به بیهوشی
لخته شدن خون
مشکلات ریوی یا تنفسی
نشت از لبه بریده شده معده

عوارض بلند مدت اسلیو معده عبارتند از

استفراغ
فتق
سوء تغذیه
افت قند خون
انسداد دستگاه گوارش

اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

اولین مزیت عمل اسلیو معده کوچک تر شدن معده و به دنبال آن کاهش غذا خوردن فرد و کاهش وزن است. این عمل برخلاف بیشتر عمل های معده، نیازی به جاگذاری یک جسم خارجی در بدن فرد ندارد همچنین طی این عمل روده فرد دست نخورده باقی می ماند که مانع از ایجاد مشکلات گوارشی ناشی از برداشتن قسمتی از روده می شود.

این عمل جراحی نسبت به یکی دیگر از عمل های جراحی رایج معده، بای پس معده، کوتاه تر است.

پس به طور خلاصه از مهم ترین مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش حجم معده باعث می شود افراد بعد از جراحی خیلی سریعتر احساس سیری کنند.
تغییرات هورمونی مانند کاهش ترشح هورمون های گرسنگی باعث می شود افراد احساس گرسنگی کمتری کنند.
تحرک معده افزایش می یابد ، که باعث می شود غذا بعد از جراحی سریعتر از معده و روده دفع شود.

سوالات متداول

خیر. حتی اگر قصد بارداری دارید، باید ۱۸ ماه بعد از انجام اسلیو معده اقدام به این کار کنید. باردار شدن پس از پس از تثبیت وزن بی خطر است. اما چرا هنگام بارداری نمی توان این عمل را انجام داد؟ چون پس از جراحی ، بدن شما دچار تغییرات و آشفتگی قابل توجه تغذیه ای می شود که می تواند برای کودک در حال رشد مشکل ایجاد کند.

بله ، اما این موضوع رایج نیست. تحقیقات نشان می دهد که دو سال پس از عمل اسلیو معده  حجم معده زیاد شود. این موضوع تا حدی طبیعی است اما روند زندگی، رعایت نکات و رژیم غذایی در این امر موثر است ، بعضی از بیماران شروع به خوردن بیشتر می کنند.

به طور متوسط ، حدود ۲-۳ هفته برای بهبودی محل برش ها و ۶-۸ هفته برای بهبود خط منگنه معده طول می کشد. بعد از یک ماه ، اکثر افراد می توانند یک فعالیت های نه چندان سنگین طبیعی را شروع کنند و به بهبودی کامل برسند.

به طور کلی جراحی چاقی و عمل اسلیو معده روش هایی نسبتاً بی خطر است. طبق انجمن جراحی متابولیک و چاقی در آمریکا ، خطر ایجاد یک عارضه اساسی در حدود ۴ درصد است. این آمار خیلی کمتر از خطر ابتلا به عوارض جدی مرتبط با چاقی است.

به طور متوسط ، افراد حدود ۶۰-۷۰٪ از اضافه وزن خود را از دست می دهند

۲ هفته اول: ۴٫۵ -۹ کیلوگرم ؛ بیشتر بیماران روزانه حدود نیم کیلوگرم را دست می دهند.

۳ ماه اول: ۳۵-۴۵٪ کاهش وزن اضافی

۶ ماه اول: ۵۰-۶۰٪ کاهش وزن اضافی

سال اول: ۶۰-۷۰٪ کاهش وزن اضافی

بیشتر افراد ۱۲-۲۴ ماه پس از جراحی به کمترین وزن خود می رسند. میزان موفقیت عمل اسلیو معده تقریباً ۸۰-۹۰٪ است.

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده ؟

جراحی اسلیو معده میزان غذایی را که می توانید مصرف کنید کاهش می دهد ، اما توانایی جذب مواد مغذی شما دست نخورده باقی می ماند. در جراحی بای پس معده، از دست دادن بخشی از روده کوچک مانع توانایی جذب مواد مغذی می شود و شما را مجبور به مصرف مکمل می کند.

با این حال بای پس معده قویتر از اسلیو معده است. بیماران معمولاً ۴٫۵ تا ۹ کیلوگرم وزن بیشتری از دست می دهند. تغییر مسیر دستگاه گوارش منجر به تغییرات هورمونی مطلوبی می شود ، بنابراین احتمال بهبود دیابت نیز بیشتر است.

هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل معمولا به متغیرهای مختلفی بستگی دارد و با توجه به بیمارستانی که عمل در آن انجام می شود و هزینه های آزمایش های لازم و تجهیزات لازم هنگام انجام عمل و دستمزد جراح تعیین می شود.

نکات مهم برای انتخاب جراح مناسب اسلیو معده

مهم ترین نکته در انتخاب جراح مناسب با توجه به تخصص او است. جراح شما باید تخصص جراحی چاقی یا باریاتریک داشته باشد و قبلا هم عمل اسلیو معده را انجام داده باشد. می توانید از پزشک خود بخواهید که سوابق خود و نتیجه عمل های قبلی خود را به شما نشان دهد. همچنین این نکته هم مهم است که شما باید با او احساس راحتی کنید و بتوانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید. دکتر قدسی یکی از برترین پزشکان در زمینه جراحی اسلیو معده در تهران هستند جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید.

اسلیو معده

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *