عمل اسلیو معده در تهران

دکتر حامد قدسی » جراحی چاقی » جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده، نوعی جراحی چاقی با هدف کاهش وزن است. کلمه اسلیو کلمه‌ای انگلیسی به معنای آستین است. اما چرا این عمل را اسلیو معده می‌گویند؟ چون پس از پایان عمل معده تقریبا به شکل یک آستین در می آید و کوچک می‌شود. این روش جراحی به سادگی از طریق لاپاراسکوپی انجام شده و برای انجام آن تنها به ایجاد چند برش کوچک در جداره شکم نیاز خواهد بود. در طی فرایند جراحی اسلیو معده حدود ۸۰% از حجم معده حذف می ‌شود و در نهایت یک معده کوچک با ساختاری شبیه موز باقی خواهد ماند. کاهش اندازه معده میزان غذای مصرفی را محدود می ‌کند. علاوه بر این، این روند تغییرات هورمونی موثری ایجاد می‌کند که در نهایت منجر به کاهش وزن خواهند شد. همچنین این تغییرات هورمونی به تسکین شرایط مرتبط با اضافه وزن، مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی هم کمک می‌کند. اگر به هر دلیلی مانند بیماری، ژنتیک، پرخوری و… دچار اضافه وزن مفرط هستید و رژیم غذایی و تمرینات ورزشی نتوانسته خواسته های شما را برای کاهش وزن به خوبی برآورده کند، می توانید با مراجعه به پزشک از مزایای عمل اسلیو معده برای کاهش وزن خود برخوردار شوید. این یک روش جراحی شناخته شده است که به بهترین شکل به شما در رسیدن به وزن ایده آل تان کمک می کند. با خواندن مطالب زیر اطلاعات جامعی در مورد اسلیو معده به دست خواهید آورد با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بیاموزید.

جراحی اسلیو معده

اسلیو معده برای اولین بار توسط چه کسی انجام شد؟

اسلیو معده برای اولین بار توسط گروه جراحی دکتر گانیر (Gagner) انجام شد. گروه دکتر گانیر پس از بررسی بیماران با BMI > 50 برای کاهش عوارض ناشی از دیگر روش های چاقی تصمیم به انجام جراحی لاغری در دو مرحله گرفتند. بررسی بی ام ای برای عمل اسلیو معده نکته مهمی بود که در این جراحی به ان توجه شد. در مرحله اول جراحی با هدف کوچک کردن معده به شکل آستین یا لوله ‌ای کردن آن انجام می ‌شد که بعد ها به اسلیو گاسترکتومی معروف شد. با نهایت تعجب بسیاری از بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند به علت کاهش وزن مناسب این روش نیازی به عمل دوم پیدا نکردند. بنابراین سایر جراحان این عمل را به عنوان عمل جراحی لاغری پذیرفتند. در نهایت The American Society of Metabolic and Bariatric Surgery عمل اسلیو گاسترکتومی را به عنوان عمل استاندارد چاقی پذیرفت.

چرا عمل اسلیو معده به این نام شناخته می‌شود؟

کلمه اسلیو کلمه‌ای انگلیسی به معنای آستین است. اما چرا این عمل را اسلیو معده می‌گویند؟ چون پس از پایان عمل معده تقریبا به شکل یک آستین در میاید و کوچک می‌شود.

چه کسانی نیاز به عمل اسلیو معده دارند؟

اسلیو معده برای افرادی که از مشکلات زیر رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود:

بیماری قلبی
فشار خون بالا
سرطان
ناباروری
کلسترول بالا
آپنه انسدادی خواب
سکته

معمولا این عمل در افرادی انجام می‌شود که برای کاهش وزن ابتدا اصلاح رژیم غذایی و ورزش را انجام داده‌اند اما نتیجه رضایت بخشی نگرفته اند.

به طور کلی، جراحی اسلیو معده می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد اگر:

بی ام ای برای عمل اسلیو معده چقدر باید باشد؟

این سوال مهم دیگری است که اکثر افراد می خواهند درباره آن بدانند. شاخص بی ام ای، همان وزن مورد نظر جهت انجام جراحی اسلیو معده یا هر نوع جراحی چاقی دیگر مانند بای پس معده است. ‏در واقع بی ام ای نسبت وزن بر قد به توان ۲ می باشد. این شاخص برای افرادی که بیماری های مرتبط با چاقی دارند نسبت به افراد سالم و بدون مشکل متغیر است. به طور کلی، جراحی اسلیو گاسترکتومی می‌تواند گزینه مناسبی باشد،  اگر شاخص توده بدن (BMI) فرد به شرح زیر باشد:   

 • برای افراد با چاقی شدید شاخص توده بدن (BMI) باید ۴۰ یا بالاتر باشد.
 • اگر شاخص BMIشما بین ۳۵ تا ۳۹٫۹ (چاقی) باشد و فرد از مشکلات جدی مرتبط با وزن مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا یا آپنه خواب رنج ببرد، می تواند برای این جراحی اقدام کند.
 • در دیگر موارد، اگر بی ام ای برای عمل اسلیو معده ۳۰ تا ۳۴ باشد و مشکلات جدی مرتبط با وزن وجود داشته باشد، ممکن است شرایط خاصی برای جراحی کاهش وزن پیشنهاد شود.

آمادگی قبل از عمل اسلیو معده

در جراحی اسلیو گاسترکتومی مانند دیگر جراحی ها، بیمار باید قبل عمل آمادگی و شرایط لازم را داشته باشد. آمادگی های لازم قبل از عمل اسلیو معده به شرح زیر است:

 • در هفته‌ های منتهی به جراحی اسلیو معده، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کنید
 • مصرف هر گونه دخانیات باید متوقف شود
 • چند ساعت قبل از عمل ممکن است بیمار محدودیت ‌هایی برای خوردن و آشامیدن داشته باشد
 • اگر دارویی مصرف می‌کنید حتما باید با پزشک خود مطرح کنید.

درست قبل عمل از فرد رضایت نامه گرفته می ‌شود و از او خواسته می ‌شود، لباس مخصوص اتاق عمل را بپوشد و زیورآلات و وسایل خود را تحویل دهد. سپس از فرد یک رگ باز گرفته می‌شود و به اتاق عمل راهنمایی می‌ شود.

آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو گاسترکتومی نیز مانند هر نوع عمل جراحی دیگر به مراقبت هایی نیاز دارد که باید قبل و بعد از آن انجام گیرند. از جمله مراقبت‌های پیش از جراحی اسلیو گاسترکتومی انجام آزمایش‌هایی است که وضعیت جسمانی فرد را بررسی می کنند. این نوع آزمایش ‌ها و حتی تصویربرداری ‌های تشخیصی، به پزشک جراح کمک می‌کنند تا میزان آمادگی فرد را بسنجد. همچنین، بررسی سوابق پزشکی بیمار و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کند، بسیار اهمیت دارد. مهم‌ترین آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده که لازم است فرد انجام دهد عبارت‌اند از:

 • تست های مرتبط با قلب و عروق (مثل گرفتن نوار قلب)
 • دریافت مجوز از پزشک یا روانپزشک در صورتی که فرد سابقه بیماری دارد
 • بررسی و ارزیابی ابتلا به آپنه خواب
 • بررسی وضعیت سلامت دستگاه گوارش

جراح چاقی معمولا انجام مراقبت های دیگری را نیز به فرد توصیه می کند. برای مثال، افرادی که برای جراحی اسلیو معده آماده می شوند، بهتر است از چند هفته قبل، فعالیت‌های ورزشی خود را افزایش دهند. همچنین، اشخاصی که سیگار مصرف می‌کنند باید قبل از عمل و تا مدت ‌ها پس از انجام جراحی اسلیو معده از مصرف سیگار خودداری نمایند. علاوه بر این، معمولا پزشک متخصص از یک رژیم غذایی کنترل شده برای بیمار استفاده می‌کند. این رژیم غذایی باعث می شود تا فرد در خوردن و آشامیدن خود محدودیت‌ هایی را اعمال نماید. عمده توصیه ها و مراقبت های پیش از جراحی اسلیو گاسترکتومی به بهبودی سریع‌تر بعد از عمل کمک خواهند کرد. حتی مواردی نظیر عدم مصرف سیگار و الکل باعث می شوند تا شدت خونریزی در حین عمل و بعد از آن به کمترین مقدار برسد.

روش انجام عمل اسلیو معده

روش جراحی چاقی اسلیو معده معمولا به صورت لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی (Minimally Invasive Surgery) یا MIS انجام شده و جزء جراحی های محدود کننده غذا (restrictive) طبقه بندی می ‌شود. در این عمل حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری توسط استاپلر (stapler) جدا شده و از بدن خارج می‌ شود و باقی مانده معده بصورت لوله یا tube باقی می ‌ماند، بنابراین ظرفیت پذیرش غذا نیز به صورت چشمگیری کاهش می ‌یابد. از طرفی ترشح هورمون تحریک کننده اشتها به نام گرلین (Gherelin) نیز کاهش می یابد، زیرا قسمت انتهایی معده که کار ترشح هورمون اشتها را انجام می ‌دهد، برداشته می‌شود. به همین دلیل بعد جراحی، فرد اشتهای کمتری نیز برای خوردن غذا دارد. این عمل بیشتر برای افرادی که دچار چاقی ناشی از پر خوری هستند، پیشنهاد می‌ شود. در این عمل، معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری بریده و دوخته می ‌شود و به شکل لوله در می آید. این عمل به روش لاپاراسکوپی و با استاپلر قابل انجام است.

حین عمل اسلیو معده چه اتفاقاتی می‌افتد؟

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده چقدر طول می‌کشد؟

جراحی اسلیو گاسترکتومی تقریباً 40-70 دقیقه طول می‌کشد و معمولا  اگر مشکل خاصی نباشد فرد 1 تا 2 شب بعد از عمل مرخص می‌شود.

جدیدترین مقالات اسلیو معده

عوارض اسلیو معده
اسلیو
عوارض اسلیو معده

چاقی عامل اصلی بسیاری از بیماری‌هاست. داشتن اضافه وزن، علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد شما را در معرض خطراتی

ادامه مطلب »

آیا عمل اسلیو معده در کاهش وزن مؤثر است؟

جراحی اسلیو معده از دو طریق به کاهش وزن بیمار کمک می کند:

 • معده بیمار به طور قابل توجهی کاهش سایز پیدا می‌کند و این امر باعث می‌شود تا فرد خیلی زود احساس سیری کرده و دست از غذا خوردن بکشد.
 • در این عمل بخشی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرسنگی به نام گرلین را به عهده دارد، برداشته می ‌شود و این امر باعث می ‌شود، بیمار کمتر احساس گرسنگی کند.

بنابر اعلام جامعه جراحی شکمی و متابولیک آمریکا بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند در ۱۸ الی ۲۴ ماه اول پس از جراحی حداقل پنجاه درصد کاهش وزن پیدا می کنند و این کاهش وزن در برخی دیگر به ۶۰ الی ۷۰ درصد نیز می رسد. طبق تجربه دکتر حامد قدسی بیماران تا ۸۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست می‌دهند. البته ذکر این نکته الزامی است که این عمل تنها در صورتی مؤثر است که بیمار رژیم و برنامه ورزشی توصیه شده غذایی بعد از عمل اسلیو معده را به خوبی رعایت کند. با رعایت کردن این نکات، احتمال بیشتری وجود دارد تا کاهش وزن در بلند مدت همچنان ادامه داشته باشد.

عمل جراحی اسلیو معده

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

رعایت نکات و مراقبت های بعد از اسلیو معده باعث می‌ شوند تا روند بهبودی تسریع یابد و عوارض جانبی بعد از جراحی به شدت کاهش پیدا کند، بنابراین بعد از عمل اسلیو گاسترکتومی مراقبت های اساسی زیر را دنبال کنید:

 

 • زمانی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید. خواب کافی به بهبودی شما کمک می کند.
 • هر روز پیاده روی کنید. به تدریج میزان پیاده روی خود را افزایش دهید. پیاده روی جریان خون را افزایش می دهد و به پیشگیری از ذات الریه و یبوست کمک می کند.
 • از بلند کردن هر چیزی که به شما فشار می آورد، خودداری کنید. هنگام بلند کردن کیسه های مواد غذایی سنگین، کیف یا کوله پشتی سنگین و… مراقب باشید.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین مانند دوچرخه‌ سواری، دویدن، وزنه‌ برداری یا ورزش‌های هوازی تا زمانی که پزشک اجازه نداده، خودداری کنید. 
 • هنگامی که سرفه می کنید یا نفس عمیق می کشید، یک بالش را روی محل برش جراحی نگه دارید. این کار از شکم حمایت کرده و درد را کاهش می دهد.
 • تمرینات تنفسی را طبق دستور پزشک در خانه انجام دهید.
 • احتمالاً باید ۲ تا ۴ هفته مرخصی بگیرید. این بستگی به شرایط جسمی شما بعد جراحی دارد.
 • به همه بیماران توصیه می‌شود بعد از جراحی اسلیو معده روزانه حدود ۳-۴ ساعت پیاده روی کنند.
 • بیشتر بیماران پس از ۲-۴ هفته به محل کار یا دانشگاه برمی گردند. خستگی در ۲ هفته اول به دلیل دریافت کالری کم از رژیم غذایی مایع طبیعی است. با این حال، اکثر بیماران در این مرحله از رژیم غذایی احساس گرسنگی نمی‌کنند. سطح انرژی تقریباً ۲ هفته پس از جراحی و با دریافت رژیم غذایی نرم بیشتر می شود. بیماران می‌توانند ۴ هفته پس از جراحی ورزش را شروع کنند.

رژیم غذایی یکی از مهمترین مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده است که باید با دقت دنبال شود تا فرد بعد از جراحی با مشکل خاصی مواجه نشود. رژیم غذایی توسط اکثر جراحان چاقی به شیوه زیر توصیه می شود:

روز اول: رژیم غذایی مایع باید مصرف شود. برخی از جراحان به بیماران اجازه می‌ دهند چند ساعت پس از  جراحی آب بنوشند.

۲-۱۴ روز بعد جراحی:  رژیم غذایی کامل مایع شامل شیک‌های پروتئینی، ماست، آبگوشت، شیر و آب می باشد.

۳-۵ هفته بعد جراحی: رژیم غذایی با غذای نرم شروع می شود.

پس از این مدت، بیماران می ‌توانند شروع به خوردن غذاهای معمولی و روزانه خود کنند. معمولا توصیه می‌شود که افراد تعداد وعده ‌های زیاد اما با مقدار کم داشته باشند. همه بیماران پس از جراحی اسلیو باید از مولتی ویتامین و B کمپلکس استفاده کنند.

پس از انجام جراحی اسلیو معده، رژیم غذایی بیماران برای همیشه تغییر خواهد کرد. برخی از غذاهایی که افراد باید بعد عمل اسلیو از مصرف آنها خودداری کنند عبارتند از:

 • غذاهای سفت و خشک، که بلعیدن آن‌ها برای افراد پس از جراحی دشوار است
 • غذاها و نوشیدنی‌های غنی از کالری، مانند بستنی، کیک، شکلات و میلک شیک
 • نوشابه‌های گازدار و شیرین مانند نوشابه
 • غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نان، برنج و سیب زمینی که می‌تواند باعث افزایش سریع قند خون شوند
 • آدامس و غذاهایی که در ایجاد نفخ معده نقش دارند

استفاده از رژیم ‌های غذایی سالم و متنوع در کنار انجام انواع فعالیت ‌های ورزشی برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده‌آل مناسب و مرسوم هستند، اما گاهی به دلایل مختلف، این‌گونه روش‌ ها پاسخگو نیستند. در نتیجه لازم است فرد با اعمال تخصصی‌تر نظیر کاهش اندازه معده به کمک عمل اسلیو معده به تغییر سبک زندگی خود کند. اصلی‌ترین مزیت عمل اسلیو گاسترکتومی، کاهش وزن به صورت طولانی مدت و پایدار است. عمل اسلیو گاسترکتومی به افراد کمک می کند تا در بازه زمانی دو ساله چیزی بیش از ۶۰ درصد از وزن اضافی خود را کم کنند.

به طور طبیعی افزایش بی‌رویه وزن افراد می‌تواند منجر به بروز برخی بیماری ‌ها و نارسایی‌ها شود. معمولا انجام جراحی اسلیو معده و رفع اضافه وزن باعث می‌شود که این گونه بیماری ‌ها نیز تا حد زیادی بر طرف شوند. از جمله مزایای اسلیو معده و بیماری‌هایی که به واسطه انجام عمل اسلیو بهبود پیدا می‌کنند عبارتند از:

 • انواع بیماری‌های قلبی
 • اختلال فشار خون بالا
 • اختلال کلسترول بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • بیماری دیابت نوع دو
 • بروز انواع سکته

اختلالات منجر به ناباروری

خطرات، عوارض بلند مدت و کوتاه مدت و معایب اسلیو معده

درست مانند تمام عمل‌های جراحی، اسلیو معده هم خطرات و معایبی دارد که فرد باید قبل از عمل جراحی از عوارض اسلیو معده آگاه باشد.

عدم دریافت مواد مغذی کافی

مهم‌ترین نکته این است که اسلیو معده برگشت ناپذیر است و فرد برای همیشه قسمتی زیادی از معده‌اش را از دست می‌دهد. همین موضوع ممکن است در طولانی مدت باعث شود که فرد مواد مغذی لازم را دریافت نکند.

نشت از محل جراحی

مهم‌ترین عارضه این عمل که باید به آن توجه کرد، نشت از محل بخیه است. معمولا عدم توجه به رژیم خاص فرد باعث این اتفاق می‌شود. اگر نشت اتفاق بیفتد، در نهایت منجر به عفونت روده و ضربان قلب و تب و درد شکم می‌شود.

ریفلاکس

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است رخ دهد ریفلاکس است. ریفلاکس به معنای برگشت اسید از معده به مری است. این عارضه معمولا در کمتر از ده درصد افراد رخ می‌دهد و مصرف داروهای خاصی باعث می‌شود این عارضه رفع شود.

از عوارض کوتاه مدت اسلیو معده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خون ریزی بیش از حد
عفونت
واکنشهای جانبی به بیهوشی
لخته شدن خون
مشکلات ریوی یا تنفسی
نشت از لبه بریده شده معده

عوارض بلند مدت اسلیو معده عبارتند از

استفراغ
فتق
سوء تغذیه
افت قند خون
انسداد دستگاه گوارش

اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

اسلیو گاسترکتومی به دلیل مزایای زیادی که برای کاهش وزن و حفظ سلامتی دارد به یکی از روش های محبوب و پرطرفدار کاهش وزن در سراسر دنیا تبدیل شده است. در اثر انجام اسلیو سبک زندگی افراد نیز تغییرات مثبت زیادی پیدا خواهد کرد. برای مثال، حجم غذای مصرفی کاهش می یابد. همچنین، الگوی مصرف مواد غذایی افراد به طور صحیحی متحول شده و فرد به خوردن مواد غذایی سالم عادت می کند. کم شدن وزن به کمک عمل اسلیو معده منجر به تحرک بیشتر بدن افراد نیز خواهد شد. در واقع کمتر شدن وزن افراد باعث می شود تا انجام فعالیت‌های ورزشی برای افراد آسان تر شود. این مساله حتی در انجام کارهای روزانه نیز کمک کننده خواهد بود. از دیگر مزایای اسلیو معده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین مزیت جراحی اسلیو معده کوچک ‌تر شدن معده و به دنبال آن کاهش غذا خوردن فرد و کاهش وزن است.
 • این عمل برخلاف بیشتر عمل‌های معده، نیازی به جاگذاری یک جسم خارجی در بدن فرد ندارد. همچنین طی این عمل، روده دست نخورده باقی می ‌ماند. این در نهایت مانع از ایجاد مشکلات گوارشی ناشی از برداشتن قسمتی از روده می‌شود.
 • کاهش حجم معده باعث می‌شود افراد بعد از جراحی خیلی سریع ‌تر احساس سیری کنند.
 • تغییرات هورمونی مانند کاهش ترشح هورمون‌های گرسنگی باعث می‌شود افراد احساس گرسنگی کمتری کنند.
 • تحرک معده افزایش می‌یابد، که این باعث می ‌شود غذا بعد از جراحی سریع ‌تر از معده و روده دفع شود.
 • مدت زمان انجام این عمل نسبت به دیگر جراحی رایج معده، یعنی بای پس معده، کوتاه ‌تر است.

بای پس معده نوع دیگری از جراحی چاقی است که به روش لاپاراسکوپی انجام می شود و به این صورت است که پس از برش بخشی از معده، قسمت ابتدایی روده کوچک به آن متصل می شود. در این صورت مواد غذایی روده کوچک را دور زده و این موجب کاهش جذب کالری و در نتیجه کاهش وزن می شود. با انجام جراحی اسلیو گاسترکتومی میزان غذایی که مصرف می کنید کاهش می یابد، اما توانایی جذب مواد مغذی همچنان دست نخورده باقی می ‌ماند. در جراحی بای پس معده، از دست دادن بخشی از روده کوچک مانع توانایی جذب مواد مغذی می ‌شود و شما مجبور به مصرف مکمل خواهید شد.

با این حال بای پس معده قویتر از جراحی اسلیو معده است. در قیاس با اسلیو گاسترکتومی، جراحی بای پس معده با کاهش وزن بیشتری همراه است. در بای پس معده بیماران ۴٫۵ تا ۹ کیلوگرم وزن بیشتری از دست می ‌دهند. تغییر مسیر دستگاه گوارش منجر به تغییرات هورمونی مطلوبی می‌شود، بنابراین احتمال بهبود دیابت نیز بیشتر است.

هزینه عمل اسلیو معده معمولا به متغیرهای مختلفی بستگی دارد. از جمله:

 • شهر محل زندگی
 • میزان دستمزد پزشک (این مساله می تواند بسته به شهرت و اعتبار پزشک متغیر باشد)
 • هزینه های مرتبط با بستری بیمار
 • محل انجام جراحی (در کلینیک، بیمارستان یا مراکز درمانی خصوصی یا دولتی)
 • منطقه جغرافیایی مرکز درمانی خصوصی
 • هزینه مربوط به انجام آزمایش های پیش از جراحی اسلیو معده
 • هزینه های مرتبط با ویزیت بیمار در مراحل بعد از جراحی
 • هزینه مربوط به داروهای احتمالی برای بعد از جراحی

اگر چه فاکتورها و عوامل ذکر شده می توانند در هزینه تمام شده جراحی تاثیر گذار باشند، اما نمی توان هزینه عمل اسلیو معده را به صورت قطعی بیان کرد.

نکات مهم برای انتخاب جراح مناسب اسلیو معده

مهم‌ترین نکته در انتخاب بهترین جراح چاقی در تهران و دیگر شهر ها توجه به تخصص او است. جراح باید تخصص جراحی چاقی یا باریاتریک داشته باشد و قبلا هم عمل اسلیو معده را انجام داده باشد. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که سوابق خود و نتیجه عمل‌های قبلی خود را به شما نشان دهد. همچنین این نکته هم مهم است که شما باید با او احساس راحتی کنید و بتوانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید. دکتر قدسی یکی از برترین پزشکان در زمینه جراحی اسلیو معده در تهران هستند جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید.

اسلیو معده

خطر مرگ در عمل اسلیو معده کمتر از یک درصد است که بسیاری از عمل های جراحی زیبایی که هر روزه بدون نگرانی انجام می‌شود قابل مقایسه نیست، واقعیت این است که شاید تصور فرآیندی که حین جراحی اتفاق می‌افتد یعنی بریدن معده باعث تصورات ترسناک در ذهن فردی شود که می‌خواهد این جراحی را انجام دهد اما واقعیت این است که در این جراحی شکم بیمار باز نمی‌شود و به روش لاپاراسکوپی تنها با 3 الی 5 سوراخ کوچک تجهیزات جراحی وارد شکم می‌شود پس احتمال عفونت محل جراحی بسیار نادر است پس از جراحی نیز ابتدا عضلات دو طرف محل برش با دستگاه مخصوص همزمان با برش به یکدیگر جوش می‌خورند سپس جراح با منگنه مخصوص محل اتصال را منگنه می‌کند و پس از منگنه نیز مسیر برش بخیه زده می‌شود!! در نتیجه نگرانی از عوارضی مانند نشتی از محل عمل نیز با اینکه بسیار در بین بیماران شایع است جز اتفاقات بسیار نادر محسوب می‌شود. در ادامه به برخی عوارض نادر که برای عمل چاقی و اسلیو معده شمرده می‌شود و می‌توان متوجه شد که آیا عمل اسلیو معده خطرناک است یا خیر اشاره می‌کنیم:

 • بروز عفونت
 • خون ریزی بیش از حد طبیعی
 • خطر لخته شدن خون
 • احتمال بروز نشتی از لبه بریده شده معده
 • احتمال حساسیت یا واکنش های نامطلوب به مواد بیهوشی
 • بروز مشکلات تنفسی و ریوی پس از عمل

برخی عوارض هم ممکن است پس از گذشت چند هفته تا چند ماه بروز کنند از مهم ترین عوارض طولانی مدت عمل اسلیو معده نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال انسداد دستگاه گوارش
 • بروز انواع فتق
 • پایین آمدن قند خون به صورت غیرطبیعی
 • بروز مشکلات تغذیه ای (سوء تغذیه)
 • احتمال استفراغ شدید
 • احتمال وقوع رفلاکس معده به مری

تمامی عوارض بالا بسیار نادر بوده و در مقابل عوارض شدید و قطعی بیماری چاقی مفرط قابل چشم پوشی هستند. انتخاب یک پزشک مجرب و مراجعه به یک کلینیک مجهز برای انجام جراحی، می تواند عوارض عمل اسلیو معده را به حداقل برساند.

مشاوره و استفاده از تجربه دیگران قبل عمل اسلیو معده بسیار مهم است. چنانچه قصد انجام عمل اسلیو گاسترکتومی را دارید، می توانید با افرادی که تجربه این عمل را دارند مشورت نمایید. این موضوع مخصوصا در انتخاب بهترین پزشک جراح و مجهزترین کلینیک درمانی به شما کمک خواهد کرد. حتی ممکن است این افراد تجربیات مفیدی داشته باشند که به بهبود سریع تر شما در روزهای پس از عمل کمک کند.

به طور کلی، عمل اسلیو با هر هدفی که انجام گیرد (زیبایی یا درمانی) می تواند اثرات مثبتی بر جسم و روان افراد داشته باشد. بهبود عوارض ناشی از اضافه وزن و افزایش اعتماد به نفس از جمله تاثیرات این روش جراحی در افراد است. به همین دلیل، عمده بیمارانی که جراحی اسلیو معده را انجام می دهند، از نتیجه جراحی خود راضی هستند. اما این جراحی نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است در افراد مختلف تجربیات متنوعی به جای بگذارد. احساس درد بعد از عمل اسلیو معده، احساس هیجان و شادی ناشی از کاهش وزن در روزهای بعد از عمل، کاهش ناگهانی حجم غذای مصرفی، تغییر سبک غذا خوردن، نگرانی ریزش مو و بسیاری از موارد دیگر به شما کمک می کند تا با آمادگی بیشتر برای جراحی اسلیو اقدام کنید.

50 دیدگاه دربارهٔ «جراحی اسلیو معده»

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   انجام عمل مجدد بر روی معده نیازمند شرایط خاص است و تمامی جوانب باید پیش از انجام جراحی مجدد به صورت دقیق سنجیده شود. چنانچه می‌خواهید از عمل سلیو معده استفاده کنید، توصیه می‌شود برای دریافت راهنمایی دقیق‌تر با شماره تلفن‌های موجود تماس بگیرید.

 1. ببخشید من بعد از بارداری خیلی اضافه وزن پیدا کردم. می خواستم بدونم میتونم با این عمل به وزن طبیعی برگردم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   عمل‌های جراحی چاقی از جمله اسلیو معده تنها برای افرادی که از بیماری چاقی رنج می‌برند مناسب است. در واقع این اعمال جراحی به هیچ عنوان به افرادی که تنها اضافه وزن دارند توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید با استفاده از ابزار محاسبه شاخص توده بدنی میزان BMI خود را اندازه بگیرید و در صورتی که در دسته افراد چاق قرار گرفتید، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

  1. فرهاد غلامی

   خوشبختانه مشکل چاقی شما بیش از حد شدید نیست و به همین دلیل می‌توانید با اصلاح سبک زندگی و روش‌های درمانی غیر جراحی تا حد زیادی بر مشکل خود غلبه کنید. این اقدامات می‌تواند شامل بهبود سبک تغذیه، دارو درمانی و همچنین افزایش فعالیت ورزشی باشد.

  1. سلام وقت بخیر خطر آمبولی در عمل هایی که چربی های بدن دست کاری میشوند بیشتر است و در عملی مثل اسلیو معده که چربی ها در حین جراحی مورد هدف نیستندخطر آمبولی حین عمل اسلیو معده بسیار ناچیز است و اصلا جای نگرانی نیست

 2. سلام و عرض وقت بخیر. من 50 ساله هستم و 27 کیلو اضافه وزن و دیسک کمر دارم. می تونم عمل کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   اعلام این امر که اسلیو معده برای شما گزینه مناسبی است یا خیر، تنها پس از مشاهده سوابق پزشکی و وضعیت سلامتی شما ممکن است. ضمناً پیش از هر چیز باید با محاسبه BMI بررسی کنید که آیا مشکل شما تنها اضافه وزن است یا از چاقی رنج می‌برید.

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   چنانچه می‌خواهید متوجه شوید که عمل جراحی کاهش حجم اسلیو معده برای شما مناسب است یا خیر، ابتدا باید به محاسبه شاخص توده بدنی خود بپردازید. پس از آن می‌توان تصمیم گرفت که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر

 3. مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده به چه صورته؟ محدودیت های خاصی داره؟ یا میتونم کارای روزانه ام رو به راحتی انجام بدم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   به طور معمول بیماران پس از انجام جراحی sleeve gastrectomy به 2 تا 4 هفته زمان برای بازگشت به زندگی نرمال خود نیاز داشته و البته باید نکات خاصی را نیز پس از آن رعایت کنند. برای اطلاع از این موارد می‌توانید به بخش مراقبت‌های پس از جراحی اسلیو معده مراجعه کنید.

 4. ممنون از مقاله خوبتون. میشه درمورد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو هم توضیح بدین؟ رژیم غذایی خاصی داره؟ شما خودتون رژیم مخصوص به بیمارانتون میدین؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   پس از جراحی اسلیو معده، توصیه‌های غذایی لازم به بیمار گفته خواهد شد. رعایت این رژیم غذایی سلامت شما و بازگشت به زندگی نرمال در کوتاه‌ترین زمان ممکن را تا حد بسیار زیادی ممکن خواهد ساخت.

 5. سلام، وقت بخیر. می خواستم بدونم عوارض جراحی اسلیومعده چیه؟ من 38 سالمه. این عمل برای من مناسبه؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   مناسب بودن یا نبودن این دسته از جراحی های برای شما تنها پس از بررسی سوابق پزشکی و وضع سلامتی شما قابل تشخیص است. برای اطلاع از معایب این نوع جراحی می توانید از خطرات اسلیو معده دیدن کنید.

 6. سلام من پسری 17 ساله هستم که وزنم 120 کیلوئه. میتونم با جراحی اسلیو معده لاغر کنم؟

 7. من رفلاکس شدید معده دارم، جراحی اسلیو معده برام مناسبه؟ بعد جراحی وضعیت رفلاکسم چطور میشه؟

 8. من چند سال پیش کیسه صفرام رو با جراحی برداشتم. الان میتونم جراحی اسلیو رو انجام بدم؟ حدودا 30 کیلو اضافه وزن دارم

 9. سلام من شاخص توده بدنیم عدد 45 و قبلا پیش دکتری ویزیت شدم و ایشون گفتن که باید جراحی کنم تا لاغر بشم. واقعا راه دیگه ای بجز جراحی نیست؟

  1. سلام وقت بخیر قطعا جراحی چاقی اولین پیشنهاد نیست و رژیم غذایی و ورزش گزینه های اول هستند اما اگر از این روش ها نتیجه نگرفتید قطعا بهترین تصمیم برای سلامتی شما با توجه به بی ام آی بالا شما جراحی چاقی است

 10. سلام من از چند نفر شنیدم که بعد از عمل دچار افتادگی پوست میشم، باید برای درمان افتادگی پوست چی کار کنم؟

 11. سلام میخوام عمل اسلیو رو انجام بدم ولی از عوارض جراحی می ترسم. میزان مرگ و میر در اثر این جراحی چقدره؟

  1. سلام وقت بخیر باید معاینه بشید و نتایج آندوسکوپی معده مشاهده بشه میتونید به شماره واتس اپ دکتر قدسی در صفحه تماس با ما پیام بدید و مدارک رو برای ایشون ارسال کنید

 12. سلام شاخص توده بدنیم 41. بعد از جراحی میتونم باردار بشم؟ مشکلی برای بچه پیش نمیاد؟

 13. در خانواده ما سرطان معده زیاده و مادربزرگم هم بر اثر همین بیماری فوت شدن. با توجه به این موضوع این جراحی برای من مناسبه؟

  1. با توجه به این که در این عمل بخش زیادی از بافت معده خارج میشه حتی میشه اعلام کرد این عمل احتمال ابتلا به سرطان معده رو کاهش هم میده و میتونه مفید هم باشه برای شما

  1. سلام سیگار خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها رو مختل میکنه هم احتمال عفونت رو افزایش میده و هم زمان لازم برای بهبودی پس از عمل اسلیو معده رو افزایش میده

 14. سلام من به خاطر چاقی دچار برون زدگی دیسک شدم و دکتر گفتن باید وزنمو کم کنم. سوالم اینه که کدوم یکی از جراحی ها برام مناسب تره؟

  1. سلام وقت بخیر عمل چاقی مناسب شما با توجه به عادت های غذایی سابقه خانوادگی و شرایط کنونی در جلسه مشاوره مشخص میشه و به صورت کلی نمیشه اظهار نظر کرد برای هر فرد متفاوته

 15. سلام من جراحی اسلیو رو انجام دادم. اوایل خیلی خوب بود ولی الان دوباره اشتهام زیاد شده و میترسم دوباره چاقی بشم، باید چی کار کنم؟

 16. وقتی یکی جراحی اسلیو معده انجام بده تو گوارش مواد مغذی مثل امینو اسید ها یا چربی ها دچار مشکل میشه؟

 17. من فشار خون بالا دارم، مشکوک به دیابت هم هستم. وزنم 167 و قدم 166 سانته. اسلیو معده کمکم می کنه؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   هر یک از جراحی های معده برای دسته ای از بیماران مناسب و برای برخی دیگر نامناسب خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل های جراحی از جمله گاسترکتومی آستینی با ما تماس بگیرید.

 18. سلام اسلیو معده برای bmi زیر 40 لازمه یا حتما باید بالای 40 باشه ک عمل اسلیو امکان پذیر باشه؟

  1. سلام وقت بخیر برای BMI زیر چهل در شرایط خاص و داشتن بیماری های زمینه ای و مواردی که سلامتی فرد رو تهدید میکنه ممکنه، که در جلسه مشاوره با دکتر قدسی در موردش تصمیم گیری میشه

 19. سلام ممنون بابت توضیحات خوبتون راجع به عمل اسلیو معده ممنون ایا بهترین راه کاهش وزن عمل اسلیو معده هستش؟

  1. سلام
   عمل اسلیو معده یکی از روش‌های جراحی برای کاهش وزن است که در آن حدود ۷۵ درصد از حجم معده برداشته می‌شود. این عمل می‌تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی برای بیماران با وزن بالاتر شود. با این حال، این عمل با خطرات و عوارض جانبی خاصی هم همراه است.
   بهترین راه برای کاهش وزن به متغیرهای مختلفی بستگی دارد، از جمله وضعیت سلامت فرد، سن، وزن اولیه، و توانایی فرد در تغییر سبک زندگی و تعهد به رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم. برخی افراد ممکن است با تغییرات سبک زندگی ساده مانند افزایش فعالیت بدنی و تغییرات در رژیم غذایی، وزن خود را کاهش دهند. در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به روش‌های پیشرفته‌تر مانند داروهای کاهش وزن یا جراحی داشته باشند.
   قبل از انتخاب هر روشی برای کاهش وزن، بهتر است با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
   موفق باشید.
   شماره تماس جهت دریافت مشاوره رایگان: ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *