عمل اسلیو معده در تهران

عمل اسلیو معده، نوعی جراحی چاقی با هدف کاهش وزن است. این روش جراحی یبه سادگی از طریق لاپاراسکوپی انجام شده و برای انجام آن تنها به ایجاد چند برش کوچک در جداره شکم نیاز خواهد بود.

در طی فرایند جراحی اسلیو معده حجمی معادل ۸۰% معده حذف می‌شود و در نهایت یک معده کوچ به شکل موز باقی خواهد ماند.

محدود کردن اندازه معده میزان غذایی را که می‌توانید مصرف کنید محدود می‌کند. علاوه بر این ، این روند تغییرات هورمونی را ایجاد می‌کند که به کاهش وزن کمک می‌کند. همین تغییرات هورمونی به تسکین شرایط مرتبط با اضافه وزن ، مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی هم کمک می‌کند.


برای مشاوره آنلاین و راه‌های ارتباطی کلیک نمایید

جراحی اسلیو معده
دیگر خدمات دکتر حامد قدسی

بای پس معده


پلیسه معده


حلقه گذاری معده


پیکر تراشی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اسلیو معده برای اولین بار توسط چه کسی انجام شد؟

اسلیو معده برای اولین بار توسط گروه جراحی دکتر گانیر (Gagner) انجام شد. گروه دکتر گانیر پس از بررسی بیماران با BMI > 50 برای کاهش عوارض ناشی از عمل جراحی چاقی تصمیم به انجام عمل جراحی لاغری در دو مرحله گرفتند . عمل مرحله اول بصورت آستینی کردن معده یا لوله‌ای کردن معده انجام می‌شد که در بعدها به اسلیو گاسترکتومی معروف شد .با نهایت تعجب بسیاری از بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند به علت کاهش وزن مناسب ناشی از آن نیاز به عمل دوم پیدا نکردند . بنابراین سایر جراحان این عمل را به عنوان عمل جراحی لاغری پذیرفتند.

در نهایت The American Society of Metabolic and Bariatric Surgery عمل اسلیو گاسترکتومی را به عنوان عمل استاندارد چاقی پذیرفت.

چرا عمل اسلیو معده به این نام شناخته می‌شود؟

کلمه اسلیو کلمه‌ای انگلیسی به معنای آستین است. اما چرا این عمل را اسلیو معده می‌گویند؟ چون پس از پایان عمل معده تقریبا به شکل یک آستین در میاید و کوچک می‌شود.

چه کسانی نیاز به عمل اسلیو معده دارند؟

اسلیو معده برای افرادی که از مشکلات زیر رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود:

بیماری قلبی
دیابت نوع ۲
فشار خون بالا
سرطان
ناباروری
کلسترول بالا
آپنه انسدادی خواب
سکته

معمولا این عمل در افرادی انجام می‌شود که برای کاهش وزن ابتدا اصلاح رژیم غذایی و ورزش را انجام داده‌اند اما نتیجه رضایت بخشی نگرفته اند.

به طور کلی، جراحی اسلیو معده می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد اگر:

 • شاخص توده بدن (BMI) شما ۴۰ یا بالاتر است (چاقی شدید).
 • BMI شما ۳۵ تا ۳۹٫۹ (چاقی) است و یک مشکل جدی مرتبط با وزن مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید دارید.
 • در برخی موارد ، اگر BMI شما ۳۰ تا ۳۴ باشد و مشکلات جدی مرتبط با وزن داشته باشید ، ممکن است شرایط خاصی برای جراحی کاهش وزن را داشته باشید.


محاسبه bmi

آمادگی قبل از عمل اسلیو معده

در هفته‌های منتهی به جراحی اسلیو معده، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کنید و هرگونه مصرف دخانیات را متوقف کنید.

چند ساعت قبل از عمل ممکن است محدودیت‌هایی در خوردن و آشامیدن داشته باشید و اگر دارویی مصرف می‌کنید حتما باید با پزشک خود مطرح کنید.

درست قبل از عمل از فرد رضایت نامه گرفته می‌شود و از او خواسته می‌شود لباس مخصوص اتاق عمل را بپوشد و زیورآلات و وسایل خود را تحویل دهد سپس از فرد یک رگ باز گرفته می‌شود و به اتاق عمل راهنمایی می‌شود.

روش انجام عمل اسلیو معده

روش جراحی چاقی اسلیو معده معمولا به صورت لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی (Minimally Invasive Surgery) یا MIS انجام شده و جزو اعمال محدود کننده غذا (restrictive) طبقه بندی می‌شود . در این عمل حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری توسط استاپلر (stapler) جدا شده و از بدن خارج می‌شود و باقی مانده معده بصورت لوله یا tube باقی می‌ماند و بنابراین ظرفیت پذیرش غذا نیز بصورت چشمگیری کاهش می‌یابد. از طرفی با توجه به ترشح هورمون تحریک کننده اشتها بنام گرلین (Gherelin) از قسمتی از معده که از بدن خارج می‌شود این افراد بعد از عمل اشتهای کمتری نیز برای خوردن غذا دارند. زیرا قسمت انتهایی معده که کار ترشح هورمون اشتها را انجام می‌دهد در این عمل برداشته می‌شود و فرد دیگر اشتهایی به میل غذا نخواهد داشت. این عمل برای افرادی که غذا خور هستند بیشتر پیشنهاد می‌شود.

در این عمل معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری بریده و دوخته می‌شود و به شکل لوله در می‌اید.این عمل به روش لاپاراسکوپی و با استاپلر قابل انجام است.

حین عمل اسلیو معده چه اتفاقاتی می‌افتد؟

 • برش‌های کوچکی برای قرار دادن تروکارهای کوچک (تروکار وسیله‌ای جراحی است که به عنوان درگاهی برای قرارگیری بعدی ابزارهای دیگر مانند قیچی یا منگنه استفاده می‌شود.) در دیواره شکم ایجاد می‌شود.
 • معده مورد بررسی قرار گرفته و رگ‌های خونی به طرفین جانبی معده تقسیم می‌شوند.
 • لاپاراسکوپ داخل معده قرار می‌گیرد و به عنوان سایزر معده جدید عمل می‌کند.
 • از منگنه برای تقسیم معده به دو قسمت استفاده می‌شود.
 • معده کاملاً به دو قسمت تقسیم می‌شود.
 • معده موزی شکل جدید حدود ۲۰-۲۵٪ از حجم اصلی معده را دارد.

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده چقدر طول می‌کشد؟

جراحی اسلیو گاسترکتومی تقریباً ۴۰-۷۰ دقیقه طول می‌کشد و معمولا  اگر مشکل خاصی نباشد فرد ۱ تا ۲ شب بعد از عمل مرخص می‌شود.

جدیدترین مقالات اسلیو معده

آیا عمل اسلیو معده در کاهش وزن مؤثر است؟

جراحی اسلیو معده از دو طریق به کاهش وزن بیمار کمک می کند:

معده بیمار به طور قابل توجهی کاهش سایز پیدا می‌کند و این امر باعث می‌شود بیمار خیلی زودتر احساس سیری کرده و دست از غذا خوردن بکشد.

در این عمل بخشی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرسنگی به نام گرلین را به عهده دارد برداشته می‌شود و این امر باعث می‌شود بیمار کمتر احساس گرسنگی کند.

بنابر اعلام جامعه جراحی شکمی و متابولیک آمریکا بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند در ۱۸ الی ۲۴ ماه اول پس از جراحی حداقل پنجاه درصد کاهش وزن پیدا می کنند و این کاهش وزن در برخی دیگر به ۶۰ الی ۷۰ درصد نیز می رسد. طبق تجربه دکتر حامد قدسی بیماران تا ۸۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست می‌دهند.

البته ذکر این نکته الزامی است که این عمل تنها در صورتی مؤثر است که بیمار رژیم غذایی و برنامه ورزشی توصیه شده بعد از عمل را به خوبی رعایت کند. با رعایت کردن این نکات ، احتمال اینکه کاهش وزن در بلند مدت باقی بماند بیشتر می‌شود.

عمل جراحی اسلیو معده

پس از عمل جراحی اسلیو معده چه مراقبت‌هایی لازم است؟

به همه بیماران توصیه می‌شود بعد از جراحی اسلیو معده روزانه حدود ۳-۴ ساعت پیاده روی کنند.

درد پس از این جراحی خیلی زیاد نیست و اکثر بیماران به میزان خیلی کمی از داروهای مسکن استفاده می‌کنند.

بیشتر بیماران پس از ۲-۴ هفته به کار یا دانشگاه برمی گردند. خستگی در ۲ هفته اول به دلیل دریافت کالری کم از رژیم غذایی مایع معمول است. با این حال ، اکثر بیماران در این مرحله از رژیم غذایی احساس گرسنگی نمی‌کنند. سطح انرژی پس از معرفی رژیم نرم ، که تقریباً ۲ هفته پس از جراحی است ، به سرعت بهبود می یابد. بیماران می توانند ۴ هفته پس از جراحی ورزش را شروع کنند.

جهت کسب اطلاعا بیشتر در مورد زمان لازم برای بهبود می‌توانید مطلب ریکاوری پس از عمل را مطالعه کنید.

رژیم غذایی فرد بعد از اسلیو معده چگونه است؟

 • روز اول: رژیم غذایی مایع. برخی از جراحان به بیماران اجازه می‌دهند چند ساعت پس از این جراحی آب بنوشند.
 • روز ۲-۱۴: رژیم غذایی کامل مایع شامل شیک‌های پروتئینی ، ماست ، آبگوشت ، شیر و آب
 • هفته‌های ۳-۵: رژیم غذایی با غذای نرم
 • هفته پس از جراحی بیماران می‌توانند شروع به خوردن غذاهای عادی کنند. معمولا توصیه می‌شود که افراد تعداد وعده‌های زیاد اما با مقدار کم داشته باشند.


همه بیماران پس از جراحی اسلیو باید از مولتی ویتامین و B کمپلکس استفاده کنند.

خطرات، عوارض بلند مدت و کوتاه مدت و معایب اسلیو معده

درست مانند تمام عمل‌های جراحی، اسلیو معده هم خطرات و معایبی دارد که فرد باید قبل از عمل جراحی از آنها اگاه باشد.

عدم دریافت مواد مغذی کافی

مهم‌ترین نکته این است که اسلیو معده برگشت ناپذیر است و فرد برای همیشه قسمتی زیادی از معده‌اش را از دست می‌دهد. همین موضوع ممکن است در طولانی مدت باعث شود که فرد مواد مغذی لازم را دریافت نکند.

نشت از محل جراحی

مهم‌ترین عارضه این عمل که باید به آن توجه کرد، نشت از محل بخیه است. معمولا عدم توجه به رژیم خاص فرد باعث این اتفاق می‌شود. اگر نشت اتفاق بیفتد، در نهایت منجر به عفونت روده و ضربان قلب و تب و درد شکم می‌شود.

ریفلاکس

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است رخ دهد ریفلاکس است. ریفلاکس به معنای برگشت اسید از معده به مری است. این عارضه معمولا در کمتر از ده درصد افراد رخ می‌دهد و مصرف داروهای خاصی باعث می‌شود این عارضه رفع شود.

از عوارض کوتاه مدت اسلیو معده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خون ریزی بیش از حد
عفونت
واکنشهای جانبی به بیهوشی
لخته شدن خون
مشکلات ریوی یا تنفسی
نشت از لبه بریده شده معده

عوارض بلند مدت اسلیو معده عبارتند از

استفراغ
فتق
سوء تغذیه
افت قند خون
انسداد دستگاه گوارش

اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

اولین مزیت عمل اسلیو معده کوچک‌تر شدن معده و به دنبال آن کاهش غذا خوردن فرد و کاهش وزن است. این عمل برخلاف بیشتر عمل‌های معده، نیازی به جاگذاری یک جسم خارجی در بدن فرد ندارد همچنین طی این عمل روده فرد دست نخورده باقی می‌ماند که مانع از ایجاد مشکلات گوارشی ناشی از برداشتن قسمتی از روده می‌شود.

این عمل جراحی نسبت به یکی دیگر از عمل‌های جراحی رایج معده، بای پس معده، کوتاه‌تر است.

پس به طور خلاصه از مهم‌ترین مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش حجم معده باعث می‌شود افراد بعد از جراحی خیلی سریع‌تر احساس سیری کنند.
تغییرات هورمونی مانند کاهش ترشح هورمون‌های گرسنگی باعث می‌شود افراد احساس گرسنگی کمتری کنند.
تحرک معده افزایش می‌یابد ، که باعث می‌شود غذا بعد از جراحی سریع‌تر از معده و روده دفع شود.

فاکتورهای تاثیرگذار بر موفقیت عمل اسلیو

میزان موفقیت عمل اسلیو معده بسیار بالا است. اما فاکتورهایی وجود دارند که باعث می‌شوند اثر بخشی این جراحی بیشتر شود. هم‌چنین عادت‌هایی وجود دارند که با تغییر آن‌ها می توانید به اهداف کاهش وزن خود برسید. ازجمله:

 • حذف کردن هله هوله
 • حذف کردن شکر و آبمیوه های مصنوعی
 • افزایش میزان مصرف پروتئین‌ها
 • تعهد به یک برنامه ورزشی منظم

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

جراحی اسلیو معده یکی از جراحی های پرطرفدار برای رسیدن به لاغری و وزن ایده آل است. در تعیین هزینه این جراحی عوامل مختلفی از جمله هزینه بیمارستان یا کلینیک، دستمزد جراح، هزینه تجهیزات و داروهای مصرفی، هزینه تکنسین های اتاق عمل و… دخیل هستند. به همین دلیل هزینه جراحی اسلیو معده در هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است.

سوالات متداول

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده ؟

جراحی اسلیو معده میزان غذایی را که می‌توانید مصرف کنید کاهش می‌دهد ، اما توانایی جذب مواد مغذی شما دست نخورده باقی می‌ماند. در جراحی بای پس معده، از دست دادن بخشی از روده کوچک مانع توانایی جذب مواد مغذی می‌شود و شما را مجبور به مصرف مکمل می‌کند.

با این حال بای پس معده قویتر از اسلیو معده است. بیماران معمولاً در عمل بای پس در قیاس با این عمل ۴٫۵ تا ۹ کیلوگرم وزن بیشتری از دست می‌دهند. تغییر مسیر دستگاه گوارش منجر به تغییرات هورمونی مطلوبی می‌شود ، بنابراین احتمال بهبود دیابت نیز بیشتر است.

هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل معمولا به متغیرهای مختلفی بستگی دارد و با توجه به بیمارستانی که عمل در آن انجام می‌شود و هزینه‌های آزمایش‌های لازم و تجهیزات لازم هنگام انجام عمل و دستمزد جراح تعیین می‌شود.

نکات مهم برای انتخاب جراح مناسب اسلیو معده

مهم‌ترین نکته در انتخاب جراح مناسب با توجه به تخصص او است. جراح شما باید تخصص جراحی چاقی یا باریاتریک داشته باشد و قبلا هم عمل اسلیو معده را انجام داده باشد. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که سوابق خود و نتیجه عمل‌های قبلی خود را به شما نشان دهد. همچنین این نکته هم مهم است که شما باید با او احساس راحتی کنید و بتوانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید. دکتر قدسی یکی از برترین پزشکان در زمینه جراحی اسلیو معده در تهران هستند جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید.

اسلیو معده

جدیدترین مقالات

100png

16 دیدگاه دربارهٔ «جراحی اسلیو معده»

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   انجام عمل مجدد بر روی معده نیازمند شرایط خاص است و تمامی جوانب باید پیش از انجام جراحی مجدد به صورت دقیق سنجیده شود. چنانچه می‌خواهید از عمل سلیو معده استفاده کنید، توصیه می‌شود برای دریافت راهنمایی دقیق‌تر با شماره تلفن‌های موجود تماس بگیرید.

 1. ببخشید من بعد از بارداری خیلی اضافه وزن پیدا کردم. می خواستم بدونم میتونم با این عمل به وزن طبیعی برگردم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   عمل‌های جراحی چاقی از جمله اسلیو معده تنها برای افرادی که از بیماری چاقی رنج می‌برند مناسب است. در واقع این اعمال جراحی به هیچ عنوان به افرادی که تنها اضافه وزن دارند توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید با استفاده از ابزار محاسبه شاخص توده بدنی میزان BMI خود را اندازه بگیرید و در صورتی که در دسته افراد چاق قرار گرفتید، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

  1. خوشبختانه مشکل چاقی شما بیش از حد شدید نیست و به همین دلیل می‌توانید با اصلاح سبک زندگی و روش‌های درمانی غیر جراحی تا حد زیادی بر مشکل خود غلبه کنید. این اقدامات می‌تواند شامل بهبود سبک تغذیه، دارو درمانی و همچنین افزایش فعالیت ورزشی باشد.

 2. سلام و عرض وقت بخیر. من ۵۰ ساله هستم و ۲۷ کیلو اضافه وزن و دیسک کمر دارم. می تونم عمل کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   اعلام این امر که اسلیو معده برای شما گزینه مناسبی است یا خیر، تنها پس از مشاهده سوابق پزشکی و وضعیت سلامتی شما ممکن است. ضمناً پیش از هر چیز باید با محاسبه BMI بررسی کنید که آیا مشکل شما تنها اضافه وزن است یا از چاقی رنج می‌برید.

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   چنانچه می‌خواهید متوجه شوید که عمل جراحی کاهش حجم اسلیو معده برای شما مناسب است یا خیر، ابتدا باید به محاسبه شاخص توده بدنی خود بپردازید. پس از آن می‌توان تصمیم گرفت که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر

 3. مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده به چه صورته؟ محدودیت های خاصی داره؟ یا میتونم کارای روزانه ام رو به راحتی انجام بدم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   به طور معمول بیماران پس از انجام جراحی sleeve gastrectomy به ۲ تا ۴ هفته زمان برای بازگشت به زندگی نرمال خود نیاز داشته و البته باید نکات خاصی را نیز پس از آن رعایت کنند. برای اطلاع از این موارد می‌توانید به بخش مراقبت‌های پس از جراحی اسلیو معده مراجعه کنید.

 4. ممنون از مقاله خوبتون. میشه درمورد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو هم توضیح بدین؟ رژیم غذایی خاصی داره؟ شما خودتون رژیم مخصوص به بیمارانتون میدین؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   پس از جراحی اسلیو معده، توصیه‌های غذایی لازم به بیمار گفته خواهد شد. رعایت این رژیم غذایی سلامت شما و بازگشت به زندگی نرمال در کوتاه‌ترین زمان ممکن را تا حد بسیار زیادی ممکن خواهد ساخت.

 5. سلام، وقت بخیر. می خواستم بدونم عوارض جراحی اسلیومعده چیه؟ من ۳۸ سالمه. این عمل برای من مناسبه؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   مناسب بودن یا نبودن این دسته از جراحی های برای شما تنها پس از بررسی سوابق پزشکی و وضع سلامتی شما قابل تشخیص است. برای اطلاع از معایب این نوع جراحی می توانید از خطرات اسلیو معده دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *