عمل اسلیو معده در تهران

دکتر حامد قدسی » جراحی چاقی » جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده، نوعی جراحی چاقی با هدف کاهش وزن است. این روش جراحی به سادگی از طریق لاپاراسکوپی انجام شده و برای انجام آن تنها به ایجاد چند برش کوچک در جداره شکم نیاز خواهد بود.

در طی فرایند جراحی اسلیو معده حجمی معادل ۸۰% معده حذف می‌شود و در نهایت یک معده کوچک به شکل موز باقی خواهد ماند. 

محدود کردن اندازه معده میزان غذایی را که می‌توانید مصرف کنید محدود می‌کند. علاوه بر این، این روند تغییرات هورمونی را ایجاد می‌کند که به کاهش وزن کمک می‌کند. همین تغییرات هورمونی به تسکین شرایط مرتبط با اضافه وزن، مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی هم کمک می‌کند.

جراحی اسلیو معده

اسلیو معده برای اولین بار توسط چه کسی انجام شد؟

اسلیو معده برای اولین بار توسط گروه جراحی دکتر گانیر (Gagner) انجام شد. گروه دکتر گانیر پس از بررسی بیماران با BMI > 50 برای کاهش عوارض ناشی از عمل جراحی چاقی تصمیم به انجام عمل جراحی لاغری در دو مرحله گرفتند. عمل مرحله اول بصورت آستینی کردن معده یا لوله‌ای کردن معده انجام می‌شد که در بعدها به اسلیو گاسترکتومی معروف شد. با نهایت تعجب بسیاری از بیمارانی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته بودند به علت کاهش وزن مناسب ناشی از آن نیاز به عمل دوم پیدا نکردند. بنابراین سایر جراحان این عمل را به عنوان عمل جراحی لاغری پذیرفتند.

در نهایت The American Society of Metabolic and Bariatric Surgery عمل اسلیو گاسترکتومی را به عنوان عمل استاندارد چاقی پذیرفت.

چرا عمل اسلیو معده به این نام شناخته می‌شود؟

کلمه اسلیو کلمه‌ای انگلیسی به معنای آستین است. اما چرا این عمل را اسلیو معده می‌گویند؟ چون پس از پایان عمل معده تقریبا به شکل یک آستین در میاید و کوچک می‌شود.

چه کسانی نیاز به عمل اسلیو معده دارند؟

اسلیو معده برای افرادی که از مشکلات زیر رنج می‌برند پیشنهاد می‌شود:

بیماری قلبی
فشار خون بالا
سرطان
ناباروری
کلسترول بالا
آپنه انسدادی خواب
سکته

معمولا این عمل در افرادی انجام می‌شود که برای کاهش وزن ابتدا اصلاح رژیم غذایی و ورزش را انجام داده‌اند اما نتیجه رضایت بخشی نگرفته اند.

به طور کلی، جراحی اسلیو معده می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد اگر:

آمادگی قبل از عمل اسلیو معده

در هفته‌های منتهی به جراحی اسلیو معده، ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کنید و هرگونه مصرف دخانیات را متوقف کنید.

چند ساعت قبل از عمل ممکن است محدودیت‌هایی در خوردن و آشامیدن داشته باشید و اگر دارویی مصرف می‌کنید حتما باید با پزشک خود مطرح کنید.

درست قبل از عمل از فرد رضایت نامه گرفته می‌شود و از او خواسته می‌شود لباس مخصوص اتاق عمل را بپوشد و زیورآلات و وسایل خود را تحویل دهد سپس از فرد یک رگ باز گرفته می‌شود و به اتاق عمل راهنمایی می‌شود.

روش انجام عمل اسلیو معده

روش جراحی چاقی اسلیو معده معمولا به صورت لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی (Minimally Invasive Surgery) یا MIS انجام شده و جزو اعمال محدود کننده غذا (restrictive) طبقه بندی می‌شود . در این عمل حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری توسط استاپلر (stapler) جدا شده و از بدن خارج می‌شود و باقی مانده معده بصورت لوله یا tube باقی می‌ماند و بنابراین ظرفیت پذیرش غذا نیز بصورت چشمگیری کاهش می‌یابد. از طرفی با توجه به ترشح هورمون تحریک کننده اشتها بنام گرلین (Gherelin) از قسمتی از معده که از بدن خارج می‌شود این افراد بعد از عمل اشتهای کمتری نیز برای خوردن غذا دارند. زیرا قسمت انتهایی معده که کار ترشح هورمون اشتها را انجام می‌دهد در این عمل برداشته می‌شود و فرد دیگر اشتهایی به میل غذا نخواهد داشت. این عمل برای افرادی که غذا خور هستند بیشتر پیشنهاد می‌شود.

در این عمل معده در طول انحنای بزرگ تا نزدیک محل اتصالش به مری بریده و دوخته می‌شود و به شکل لوله در می‌اید.این عمل به روش لاپاراسکوپی و با استاپلر قابل انجام است.

حین عمل اسلیو معده چه اتفاقاتی می‌افتد؟

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده چقدر طول می‌کشد؟

جراحی اسلیو گاسترکتومی تقریباً ۴۰-۷۰ دقیقه طول می‌کشد و معمولا  اگر مشکل خاصی نباشد فرد ۱ تا ۲ شب بعد از عمل مرخص می‌شود.

جدیدترین مقالات اسلیو معده

آیا عمل اسلیو معده در کاهش وزن مؤثر است؟

جراحی اسلیو معده از دو طریق به کاهش وزن بیمار کمک می کند:

معده بیمار به طور قابل توجهی کاهش سایز پیدا می‌کند و این امر باعث می‌شود بیمار خیلی زودتر احساس سیری کرده و دست از غذا خوردن بکشد.

در این عمل بخشی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرسنگی به نام گرلین را به عهده دارد برداشته می‌شود و این امر باعث می‌شود بیمار کمتر احساس گرسنگی کند.

بنابر اعلام جامعه جراحی شکمی و متابولیک آمریکا بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند در ۱۸ الی ۲۴ ماه اول پس از جراحی حداقل پنجاه درصد کاهش وزن پیدا می کنند و این کاهش وزن در برخی دیگر به ۶۰ الی ۷۰ درصد نیز می رسد. طبق تجربه دکتر حامد قدسی بیماران تا ۸۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست می‌دهند.

البته ذکر این نکته الزامی است که این عمل تنها در صورتی مؤثر است که بیمار رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده و برنامه ورزشی توصیه شده بعد از عمل را به خوبی رعایت کند. با رعایت کردن این نکات ، احتمال اینکه کاهش وزن در بلند مدت باقی بماند بیشتر می‌شود.

عمل جراحی اسلیو معده

پس از عمل جراحی اسلیو معده چه مراقبت‌هایی لازم است؟

به همه بیماران توصیه می‌شود بعد از جراحی اسلیو معده روزانه حدود ۳-۴ ساعت پیاده روی کنند.

درد پس از این جراحی خیلی زیاد نیست و اکثر بیماران به میزان خیلی کمی از داروهای مسکن استفاده می‌کنند.

بیشتر بیماران پس از ۲-۴ هفته به کار یا دانشگاه برمی گردند. خستگی در ۲ هفته اول به دلیل دریافت کالری کم از رژیم غذایی مایع معمول است. با این حال، اکثر بیماران در این مرحله از رژیم غذایی احساس گرسنگی نمی‌کنند. سطح انرژی پس از معرفی رژیم نرم، که تقریباً ۲ هفته پس از جراحی است، به سرعت بهبود می‌یابد. بیماران می‌توانند ۴ هفته پس از جراحی ورزش را شروع کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان لازم برای بهبود می‌توانید مطلب ریکاوری پس از عمل را مطالعه کنید.

خطرات، عوارض بلند مدت و کوتاه مدت و معایب اسلیو معده

درست مانند تمام عمل‌های جراحی، اسلیو معده هم خطرات و معایبی دارد که فرد باید قبل از عمل جراحی از عوارض اسلیو معده آگاه باشد.

عدم دریافت مواد مغذی کافی

مهم‌ترین نکته این است که اسلیو معده برگشت ناپذیر است و فرد برای همیشه قسمتی زیادی از معده‌اش را از دست می‌دهد. همین موضوع ممکن است در طولانی مدت باعث شود که فرد مواد مغذی لازم را دریافت نکند.

نشت از محل جراحی

مهم‌ترین عارضه این عمل که باید به آن توجه کرد، نشت از محل بخیه است. معمولا عدم توجه به رژیم خاص فرد باعث این اتفاق می‌شود. اگر نشت اتفاق بیفتد، در نهایت منجر به عفونت روده و ضربان قلب و تب و درد شکم می‌شود.

ریفلاکس

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است رخ دهد ریفلاکس است. ریفلاکس به معنای برگشت اسید از معده به مری است. این عارضه معمولا در کمتر از ده درصد افراد رخ می‌دهد و مصرف داروهای خاصی باعث می‌شود این عارضه رفع شود.

از عوارض کوتاه مدت اسلیو معده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خون ریزی بیش از حد
عفونت
واکنشهای جانبی به بیهوشی
لخته شدن خون
مشکلات ریوی یا تنفسی
نشت از لبه بریده شده معده

عوارض بلند مدت اسلیو معده عبارتند از

استفراغ
فتق
سوء تغذیه
افت قند خون
انسداد دستگاه گوارش

اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

اولین مزیت عمل اسلیو معده کوچک‌تر شدن معده و به دنبال آن کاهش غذا خوردن فرد و کاهش وزن است. این عمل برخلاف بیشتر عمل‌های معده، نیازی به جاگذاری یک جسم خارجی در بدن فرد ندارد همچنین طی این عمل روده فرد دست نخورده باقی می‌ماند که مانع از ایجاد مشکلات گوارشی ناشی از برداشتن قسمتی از روده می‌شود.

این عمل جراحی نسبت به یکی دیگر از عمل‌های جراحی رایج معده، بای پس معده، کوتاه‌تر است.

پس به طور خلاصه از مهم‌ترین مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش حجم معده باعث می‌شود افراد بعد از جراحی خیلی سریع‌تر احساس سیری کنند.
تغییرات هورمونی مانند کاهش ترشح هورمون‌های گرسنگی باعث می‌شود افراد احساس گرسنگی کمتری کنند.
تحرک معده افزایش می‌یابد ، که باعث می‌شود غذا بعد از جراحی سریع‌تر از معده و روده دفع شود.

جراحی اسلیو معده میزان غذایی را که می‌توانید مصرف کنید کاهش می‌دهد ، اما توانایی جذب مواد مغذی شما دست نخورده باقی می‌ماند. در جراحی بای پس معده، از دست دادن بخشی از روده کوچک مانع توانایی جذب مواد مغذی می‌شود و شما را مجبور به مصرف مکمل می‌کند.

با این حال بای پس معده قویتر از اسلیو معده است. بیماران معمولاً در عمل بای پس در قیاس با این عمل ۴٫۵ تا ۹ کیلوگرم وزن بیشتری از دست می‌دهند. تغییر مسیر دستگاه گوارش منجر به تغییرات هورمونی مطلوبی می‌شود ، بنابراین احتمال بهبود دیابت نیز بیشتر است.

هزینه عمل اسلیو معده معمولا به متغیرهای مختلفی بستگی دارد و با توجه به بیمارستانی که عمل در آن انجام می‌شود و هزینه‌های آزمایش‌های لازم و تجهیزات لازم هنگام انجام عمل و دستمزد جراح تعیین می‌شود.

نکات مهم برای انتخاب جراح مناسب اسلیو معده

مهم‌ترین نکته در انتخاب جراح چاقی مناسب با توجه به تخصص او است. جراح شما باید تخصص جراحی چاقی یا باریاتریک داشته باشد و قبلا هم عمل اسلیو معده را انجام داده باشد. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که سوابق خود و نتیجه عمل‌های قبلی خود را به شما نشان دهد. همچنین این نکته هم مهم است که شما باید با او احساس راحتی کنید و بتوانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید. دکتر قدسی یکی از برترین پزشکان در زمینه جراحی اسلیو معده در تهران هستند جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید.

اسلیو معده

تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

پس از انجام جراحی اسلیو معده، رژیم غذایی پس از اسلیو معده بیماران برای همیشه تغییر خواهد کرد. برخی از غذاهایی که افراد باید پس از عمل اسلیو از مصرف آنها خودداری کنند عبارتند از:

 • خوردن غذاهای سفت و خشک، که بلعیدن آن‌ها برای افراد پس از جراحی دشوار است.
 • غذاها و نوشیدنی‌های غنی از کالری، مانند بستنی، کیک، شکلات و میلک شیک
 • نوشابه‌های گازدار و شیرین مانند نوشابه
 • غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نان، برنج و سیب زمینی که می‌تواند باعث افزایش سریع قند خون شوند.
 • آدامس و غذاهایی که در ایجاد نفخ معده نقش دارند.

خطر مرگ در عمل اسلیو معده کمتر از یک درصد است که بسیاری از عمل های جراحی زیبایی که هر روزه بدون نگرانی انجام می‌شود قابل مقایسه نیست، واقعیت این است که شاید تصور فرآیندی که حین جراحی اتفاق می‌افتد یعنی بریدن معده باعث تصورات ترسناک در ذهن فردی شود که می‌خواهد این جراحی را انجام دهد اما واقعیت این است که در این جراحی شکم بیمار باز نمی‌شود و به روش لاپاراسکوپی تنها با ۳ الی ۵ سوراخ کوچک تجهیزات جراحی وارد شکم می‌شود پس احتمال عفونت محل جراحی بسیار نادر است پس از جراحی نیز ابتدا عضلات دو طرف محل برش با دستگاه مخصوص همزمان با برش به یکدیگر جوش می‌خورند سپس جراح با منگنه مخصوص محل اتصال را منگنه می‌کند و پس از منگنه نیز مسیر برش بخیه زده می‌شود!! در نتیجه نگرانی از عوارضی مانند نشتی از محل عمل نیز با اینکه بسیار در بین بیماران شایع است جز اتفاقات بسیار نادر محسوب می‌شود. در ادامه به برخی عوارض نادر که برای عمل چاقی و اسلیو معده شمرده می‌شود و می‌توان متوجه شد که آیا عمل اسلیو معده خطرناک است یا خیر اشاره می‌کنیم:

 • بروز عفونت
 • خون ریزی بیش از حد طبیعی
 • خطر لخته شدن خون
 • احتمال بروز نشتی از لبه بریده شده معده
 • احتمال حساسیت یا واکنش های نامطلوب به مواد بیهوشی
 • بروز مشکلات تنفسی و ریوی پس از عمل

برخی عوارض هم ممکن است پس از گذشت چند هفته تا چند ماه بروز کنند از مهم ترین عوارض طولانی مدت عمل اسلیو معده نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال انسداد دستگاه گوارش
 • بروز انواع فتق
 • پایین آمدن قند خون به صورت غیرطبیعی
 • بروز مشکلات تغذیه ای (سوء تغذیه)
 • احتمال استفراغ شدید
 • احتمال وقوع رفلاکس معده به مری

تمامی عوارض بالا بسیار نادر بوده و در مقابل عوارض شدید و قطعی بیماری چاقی مفرط قابل چشم پوشی هستند. انتخاب یک پزشک مجرب و مراجعه به یک کلینیک مجهز برای انجام جراحی، می تواند عوارض عمل اسلیو معده را به حداقل برساند.

استفاده از رژیم‌های غذایی سالم و متنوع در کنار انجام انواع فعالیت‌های ورزشی برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده‌آل مناسب و مرسوم هستند. اما گاهی به دلایل مختلفی، این‌گونه روش‌ها پاسخگو نیستند. در نتیجه لازم است فرد با اعمال تخصصی‌تر نظیر کاهش اندازه معده به کمک عمل اسلیو معده به تغییر سبک زندگی خود کند.

اصلی‌ترین مزیت عمل اسلیو معده، کاهش وزن به صورت طولانی مدت و پایدار است. عمل اسلیو معده به افراد کمک می کند تا در بازه زمانی دو ساله چیزی بیش از ۶۰ درصد از وزن اضافی خود را کم کنند.

به طور طبیعی افزایش بی‌رویه وزن افراد می‌تواند منجر به بروز برخی بیماری‌ها و نارسایی‌ها شود. معمولا انجام عمل اسلیو معده و رفع اضافه وزن باعث می‌شود که این گونه بیماری‌ها نیز تا حد زیادی بر طرف شوند. از جمله مزایای اسلیو معده و بیماری‌هایی که به واسطه انجام عمل اسلیو معده بهبود پیدا می‌کنند عبارت‌اند از:

 • انواع بیماری‌های قلبی
 • اختلال فشار خون بالا
 • اختلال کلسترول بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • بیماری دیابت نوع دو
 • بروز انواع سکته
 • اختلالات منجر به ناباروری

در اثر انجام عمل اسلیو معده سبک زندگی افراد نیز تغییرات مثبت زیادی پیدا خواهد کرد. برای مثال، حجم غذای مصرفی کاهش می یابد. همچنین، الگوی مصرف مواد غذایی افراد به طور صحیحی متحول شده و فرد به خوردن مواد غذایی سالم عادت می کند.

کم شدن وزن به کمک عمل اسلیو معده منجر به تحرک بیشتر بدن افراد نیز خواهد شد. زیرا کمتر شدن وزن افراد باعث می شود تا انجام فعالیت‌های ورزشی برای افراد ساده‌تر شود. این مساله حتی در انجام کارهای روزانه نیز کمک کننده خواهد بود.

جراحی اسلیو معده نیز مانند هر نوع عمل جراحی دیگر به مراقبت هایی نیاز دارد که باید قبل و بعد از آن انجام گیرند. از جمله مراقبت‌های پیش از جراحی اسلیو معده، انجام آزمایش‌هایی است که وضعیت جسمانی فرد را بررسی می کنند. این نوع آزمایش‌ها و حتی تصویربرداری‌های تشخیصی، به پزشک جراح کمک می‌کند تا میزان آمادگی فرد را بسنجد. همچنین، بررسی سوابق پزشکی بیمار و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کند، بسیار اهمیت دارد. مهم‌ترین آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده که لازم است فرد انجام دهد عبارت‌اند از:

 • تست های مرتبط با قلب و عروق (مثل گرفتن نوار قلب)
 • دریافت مجوز از پزشک یا روانپزشک در صورتی که فرد سابقه بیماری دارد
 • بررسی و ارزیابی ابتلا به آپنه خواب
 • بررسی وضعیت سلامت دستگاه گوارش

پزشک جراح معمولا انجام مراقبت های دیگری را نیز به فرد توصیه می کند. برای مثال، افرادی که برای جراحی اسلیو معده آماده می شوند، بهتر است از چند هفته قبل، فعالیت‌های ورزشی خود را افزایش دهند. همچنین، اشخاصی که سیگار مصرف می‌کنند باید قبل از عمل و تا مدت‌ها پس از انجام جراحی اسلیو معده از مصرف سیگار خودداری نمایند. علاوه بر این، معمولا پزشک متخصص از یک رژیم غذایی کنترل شده برای بیمار استفاده می‌کند. این رژیم غذایی باعث می شود تا فرد در خوردن و آشامیدن خود محدودیت‌هایی را اعمال نماید.

عمده توصیه ها و مراقبت های پیش از جراحی اسلیو معده به بهبودی سریع‌تر بعد از عمل کمک خواهد کرد. حتی مواردی نظیر عدم مصرف سیگار و الکل باعث می شوند تا شدت خونریزی در حین عمل و بعد از آن به کمترین مقدار برسد.

عمل اسلیو معده می تواند با هدف زیبایی یا درمان انجام گیرد. در مواردی که اسلیو معده با هدف درمان انجام می شود، بیمه قسمتی از هزینه آن را پرداخت خواهد کرد. با این حال، تا پیش از اقدام برای انجام حراحی اسلیو معده بهتر است با نماینده بیمه خود درباره پرداخت هزینه‌های این جراحی مشاوره‌ای داشته باشید. مقدار هزینه عمل اسلیو معده با بیمه به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • شهر محل زندگی
 • میزان دستمزد پزشک (این مساله می تواند بسته به شهرت و اعتبار پزشک متغیر باشد)
 • هزینه های مرتبط با بستری بیمار
 • محل انجام جراحی (در کلینیک، بیمارستان یا مراکز درمانی خصوصی یا دولتی)
 • منطقه جغرافیایی مرکز درمانی خصوصی
 • هزینه مربوط به انجام آزمایش های پیش از عمل اسلیو معده
 • هزینه های مرتبط با ویزیت بیمار در مراحل بعد از جراحی
 • هزینه مربوط به داروهای احتمالی برای بعد از جراحی

اگر چه فاکتورها و عوامل ذکر شده می توانند در هزینه تمام شده جراحی تاثیر گذار باشند، اما نمی توان هزینه عمل اسلیو معده را به صورت قطعی در اینجا بیان کرد.

معمولا هزینه عمل اسلیو معده با بیمه قابل پرداخت است؛ اما این مساله شرایط خاص خود را دارد. برای مثال، جراحی اسلیو معده باید با هدف درمانی انجام شود. زیرا بیمه هزینه مرتبط با جراحی های زیبایی را پرداخت نخواهد کرد و این یعنی BMI بالای ۴۲ داشته باشید. همچنین، معمولا بیمارستان های خصوصی با شرکت های بیمه ای محدودی قرارداد دارند. بنابراین، بهتر است پیش از اقدام برای انجام جراحی، از پذیرش بیمه خود توسط بیمارستان یا مرکز درمانی هدف مطمئن شوید.

بیمارستان های دولتی با بیمه های بیشتری تعامل دارند و بنابراین، هزینه عمل جراحی اسلیو معده در این بیمارستان ها کمتر خواهد بود. البته بهتر است برای انجام عمل اسلیو معده به کیفیت خدمات و رسیدگی مرکز درمانی مورد نظر نیز توجه داشته باشید.

چنانچه قصد انجام عمل اسلیو معده را دارید، می توانید با افرادی که تجربه این عمل را دارند مشورت نمایید. این موضوع مخصوصا در انتخاب بهترین پزشک جراح و مجهزترین کلینیک درمانی به شما کمک خواهد کرد. حتی ممکن است این افراد تجربیات مفیدی داشته باشند که به بهبود سریع تر شما در روزهای پس از عمل کمک کند.

به طور کلی، عمل اسلیو معده با هر هدفی که انجام گیرد (زیبایی یا درمانی) می تواند اثرات مثبتی بر جسم و روان افراد داشته باشد. بهبود عوارض ناشی از اضافه وزن و افزایش اعتماد به نفس از جمله تاثیرات عمل اسلیو معده در افراد است. به همین دلیل، عمده بیمارانی که اسلیو معده را انجام می دهند، از نتیجه جراحی خود راضی هستند. اما این جراحی نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است در افراد مختلف تجربیات متنوعی به جای بگذارد.

احساس درد بعد از عمل اسلیو معده

احساس هیجان و شادی ناشی از کاهش وزن در روزهای بعد از عمل اسلیو معده کاهش ناگهانی حجم غذای مصرفی

تغییر سبک غذا خوردن

نگرانی ریزش مو

و بسیاری از موارد دیگر برای آشنایی به تجربیات جراحی اسلیو معده به صفحات تجربه عمل چاقی و تجربه عمل اسلیو معده در وبسایت دکتر سید حامد قدسی خورسند مراجعه نمایید ویدیو تجربه بیماران برای شما آماده شده است

48 دیدگاه دربارهٔ «جراحی اسلیو معده»

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   انجام عمل مجدد بر روی معده نیازمند شرایط خاص است و تمامی جوانب باید پیش از انجام جراحی مجدد به صورت دقیق سنجیده شود. چنانچه می‌خواهید از عمل سلیو معده استفاده کنید، توصیه می‌شود برای دریافت راهنمایی دقیق‌تر با شماره تلفن‌های موجود تماس بگیرید.

 1. ببخشید من بعد از بارداری خیلی اضافه وزن پیدا کردم. می خواستم بدونم میتونم با این عمل به وزن طبیعی برگردم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   عمل‌های جراحی چاقی از جمله اسلیو معده تنها برای افرادی که از بیماری چاقی رنج می‌برند مناسب است. در واقع این اعمال جراحی به هیچ عنوان به افرادی که تنها اضافه وزن دارند توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید با استفاده از ابزار محاسبه شاخص توده بدنی میزان BMI خود را اندازه بگیرید و در صورتی که در دسته افراد چاق قرار گرفتید، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

  1. فرهاد غلامی

   خوشبختانه مشکل چاقی شما بیش از حد شدید نیست و به همین دلیل می‌توانید با اصلاح سبک زندگی و روش‌های درمانی غیر جراحی تا حد زیادی بر مشکل خود غلبه کنید. این اقدامات می‌تواند شامل بهبود سبک تغذیه، دارو درمانی و همچنین افزایش فعالیت ورزشی باشد.

  1. سلام وقت بخیر خطر آمبولی در عمل هایی که چربی های بدن دست کاری میشوند بیشتر است و در عملی مثل اسلیو معده که چربی ها در حین جراحی مورد هدف نیستندخطر آمبولی حین عمل اسلیو معده بسیار ناچیز است و اصلا جای نگرانی نیست

 2. سلام و عرض وقت بخیر. من ۵۰ ساله هستم و ۲۷ کیلو اضافه وزن و دیسک کمر دارم. می تونم عمل کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   اعلام این امر که اسلیو معده برای شما گزینه مناسبی است یا خیر، تنها پس از مشاهده سوابق پزشکی و وضعیت سلامتی شما ممکن است. ضمناً پیش از هر چیز باید با محاسبه BMI بررسی کنید که آیا مشکل شما تنها اضافه وزن است یا از چاقی رنج می‌برید.

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   چنانچه می‌خواهید متوجه شوید که عمل جراحی کاهش حجم اسلیو معده برای شما مناسب است یا خیر، ابتدا باید به محاسبه شاخص توده بدنی خود بپردازید. پس از آن می‌توان تصمیم گرفت که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر

 3. مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده به چه صورته؟ محدودیت های خاصی داره؟ یا میتونم کارای روزانه ام رو به راحتی انجام بدم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   به طور معمول بیماران پس از انجام جراحی sleeve gastrectomy به ۲ تا ۴ هفته زمان برای بازگشت به زندگی نرمال خود نیاز داشته و البته باید نکات خاصی را نیز پس از آن رعایت کنند. برای اطلاع از این موارد می‌توانید به بخش مراقبت‌های پس از جراحی اسلیو معده مراجعه کنید.

 4. ممنون از مقاله خوبتون. میشه درمورد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو هم توضیح بدین؟ رژیم غذایی خاصی داره؟ شما خودتون رژیم مخصوص به بیمارانتون میدین؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   پس از جراحی اسلیو معده، توصیه‌های غذایی لازم به بیمار گفته خواهد شد. رعایت این رژیم غذایی سلامت شما و بازگشت به زندگی نرمال در کوتاه‌ترین زمان ممکن را تا حد بسیار زیادی ممکن خواهد ساخت.

 5. سلام، وقت بخیر. می خواستم بدونم عوارض جراحی اسلیومعده چیه؟ من ۳۸ سالمه. این عمل برای من مناسبه؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   مناسب بودن یا نبودن این دسته از جراحی های برای شما تنها پس از بررسی سوابق پزشکی و وضع سلامتی شما قابل تشخیص است. برای اطلاع از معایب این نوع جراحی می توانید از خطرات اسلیو معده دیدن کنید.

 6. سلام من پسری ۱۷ ساله هستم که وزنم ۱۲۰ کیلوئه. میتونم با جراحی اسلیو معده لاغر کنم؟

 7. من رفلاکس شدید معده دارم، جراحی اسلیو معده برام مناسبه؟ بعد جراحی وضعیت رفلاکسم چطور میشه؟

 8. من چند سال پیش کیسه صفرام رو با جراحی برداشتم. الان میتونم جراحی اسلیو رو انجام بدم؟ حدودا ۳۰ کیلو اضافه وزن دارم

 9. سلام من شاخص توده بدنیم عدد ۴۵ و قبلا پیش دکتری ویزیت شدم و ایشون گفتن که باید جراحی کنم تا لاغر بشم. واقعا راه دیگه ای بجز جراحی نیست؟

  1. سلام وقت بخیر قطعا جراحی چاقی اولین پیشنهاد نیست و رژیم غذایی و ورزش گزینه های اول هستند اما اگر از این روش ها نتیجه نگرفتید قطعا بهترین تصمیم برای سلامتی شما با توجه به بی ام آی بالا شما جراحی چاقی است

 10. سلام من از چند نفر شنیدم که بعد از عمل دچار افتادگی پوست میشم، باید برای درمان افتادگی پوست چی کار کنم؟

 11. سلام میخوام عمل اسلیو رو انجام بدم ولی از عوارض جراحی می ترسم. میزان مرگ و میر در اثر این جراحی چقدره؟

  1. سلام وقت بخیر باید معاینه بشید و نتایج آندوسکوپی معده مشاهده بشه میتونید به شماره واتس اپ دکتر قدسی در صفحه تماس با ما پیام بدید و مدارک رو برای ایشون ارسال کنید

 12. سلام شاخص توده بدنیم ۴۱٫ بعد از جراحی میتونم باردار بشم؟ مشکلی برای بچه پیش نمیاد؟

 13. در خانواده ما سرطان معده زیاده و مادربزرگم هم بر اثر همین بیماری فوت شدن. با توجه به این موضوع این جراحی برای من مناسبه؟

  1. با توجه به این که در این عمل بخش زیادی از بافت معده خارج میشه حتی میشه اعلام کرد این عمل احتمال ابتلا به سرطان معده رو کاهش هم میده و میتونه مفید هم باشه برای شما

  1. سلام سیگار خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها رو مختل میکنه هم احتمال عفونت رو افزایش میده و هم زمان لازم برای بهبودی پس از عمل اسلیو معده رو افزایش میده

 14. سلام من به خاطر چاقی دچار برون زدگی دیسک شدم و دکتر گفتن باید وزنمو کم کنم. سوالم اینه که کدوم یکی از جراحی ها برام مناسب تره؟

  1. سلام وقت بخیر عمل چاقی مناسب شما با توجه به عادت های غذایی سابقه خانوادگی و شرایط کنونی در جلسه مشاوره مشخص میشه و به صورت کلی نمیشه اظهار نظر کرد برای هر فرد متفاوته

 15. سلام من جراحی اسلیو رو انجام دادم. اوایل خیلی خوب بود ولی الان دوباره اشتهام زیاد شده و میترسم دوباره چاقی بشم، باید چی کار کنم؟

 16. وقتی یکی جراحی اسلیو معده انجام بده تو گوارش مواد مغذی مثل امینو اسید ها یا چربی ها دچار مشکل میشه؟

 17. من فشار خون بالا دارم، مشکوک به دیابت هم هستم. وزنم ۱۶۷ و قدم ۱۶۶ سانته. اسلیو معده کمکم می کنه؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   هر یک از جراحی های معده برای دسته ای از بیماران مناسب و برای برخی دیگر نامناسب خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل های جراحی از جمله گاسترکتومی آستینی با ما تماس بگیرید.

 18. سلام اسلیو معده برای bmi زیر ۴۰ لازمه یا حتما باید بالای ۴۰ باشه ک عمل اسلیو امکان پذیر باشه؟

  1. سلام وقت بخیر برای BMI زیر چهل در شرایط خاص و داشتن بیماری های زمینه ای و مواردی که سلامتی فرد رو تهدید میکنه ممکنه، که در جلسه مشاوره با دکتر قدسی در موردش تصمیم گیری میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.