سیگار بعد عمل اسلیو چه زمانی مجاز است؟

خانه | جراحی ها | سیگار بعد عمل اسلیو چه زمانی مجاز است؟
سیگار بعد عمل اسلیو چه زمانی مجاز است؟

قبل از انجام جراحی اسلیو، اگر سیگاری هستید، باید مصرف دخانیات را ترک کنید. شاید قبلاً سعی کرده اید سیگار را ترک کنید یا شاید این نکات برای ترک سیگار برای شما تازگی نداشته باشد. با این حال، اگر به طور جدی به دنبال جراحی کاهش وزن هستید، ترک سیگار بسیار مهم است. قبل و بعد از جراحی چاقی، استفاده از سیگار می تواند خطر کلی جراحی شما را افزایش دهد، روند بهبودی را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به نگرانی های جدی برای سلامتی شود.

 

چرا ترک سیگار بعد عمل اسلیو مهم است؟

برای بیمارانی که می پرسند آیا می توانند قبل یا بعد از جراحی اسلیو معده سیگار بکشند، پاسخ کوتاه و ساده “نه” است. سیگار بعد عمل اسلیو خطر ابتلا به مشکلات مختلف سلامتی از جمله آمفیزم، COPD و سرطان ریه را افزایش می دهد. چیزی که چندان شناخته شده نیست این است که سیگار کشیدن خطر عوارض جراحی را نیز افزایش می دهد و روند بهبودی را کند می کند.

 

سیگار بعد عمل اسلیو معده و رابطه آن با افراد چاق

در مورد سیگار بعد عمل اسلیو، به همه بیماران ما دستور داده شد که حداقل شش هفته قبل از عمل خود به دلایل ایمنی و عوارض آن، سیگار را ترک کنند. برخی از بیماران ممکن است تصمیم بگیرند پس از جراحی دوباره سیگار کشیدن را شروع کنند، اما این امر بسیار منع می شود. سیگار کشیدن به طور کلی می تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش دهد – دو مورد از بیماری هایی که ما در تلاش هستیم با جراحی چاقی از بین ببریم. به طور کلی، به بیماران جراحی توصیه می شود که حداقل شش هفته قبل از عمل جراحی و چهار تا شش هفته دیگر پس از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنند. با این حال، وقتی صحبت از جراحی چاقی به میان می آید، بیماران به شدت تشویق می شوند که این عادت را برای همیشه ترک کنند. عوارض جراحی مرتبط با سیگار کشیدن، مانند زخم معده، انسداد معده و سوراخ شدن، حتی ممکن است سال‌ ها پس از جراحی ایجاد شود، بنابراین افرادی که بعد از جراحی چاقی سیگار را انتخاب می‌ کنند، خود را در معرض خطر قرار می‌ دهند.

 

مهمترین عوارض سیگار بعد عمل اسلیو

سیگار بعد عمل اسلیو تاثیر زیادی بر ایجاد مشکل در بهبودی پس از جراحی دارد. دود تنباکو رگ‌ های خونی را منقبض می‌ کند که جریان خون به معده را محدود می‌ کند و از رساندن اکسیژن کافی به محل جراحی و در سراسر بدن جلوگیری می‌ کند. این نه تنها بهبود جراحی را کند می کند، بلکه ورودی کیسه معده جدید را باریک می کند که احتمال درد، تهوع و استفراغ را بیشتر می کند.

مهمترین عوارض سیگار بعد عمل اسلیو
مهمترین عوارض سیگار بعد عمل اسلیو

دود سیگار همچنین خطر ابتلا به زخم را افزایش می دهد که می تواند منجر به خونریزی داخلی، انسداد معده و سوراخ شدن معده شود. هر یک از این عوارض می تواند یک وضعیت اورژانسی ایجاد کند که نیاز به درمان جراحی دارد.

 

چه مشکلاتی در افراد سیگاری بعد از عمل بیشتر خواهد بود؟

در واقع، سیگار کشیدن هرگز ایمن نیست. سیگار عملکرد اعضای بدن را به خطر می اندازد و خطر سکته مغزی، حمله قلبی، بیماری های ریوی، لخته شدن خون و سرطان را افزایش می دهد. سیگار کشیدن همچنین با بهبودی جراحی تداخل می کند، روند آن را کند می کند و احتمال عوارض بعد از جراحی را تقریباً دو برابر افراد غیر سیگاری افزایش می دهد.

 

مصرف سیگار بعد عمل اسلیو معده را تا چه زمانی باید به تاخیر بیندازیم؟

به دلیل نگرانی‌ های سلامتی فراوان مرتبط با سیگار، افرادی که در نظر دارند جراحی اسلیو معده را انجام دهند، به شدت تشویق می‌ شوند که قبل از انجام عمل خود سیگار را ترک کنند و پس از اتمام درمان همچنان از استعمال دخانیات خودداری کنند. در حالت ایده آل، بیماران جراحی چاقی باید حداقل شش هفته قبل از تاریخ درمان سیگار را ترک کنند. همچنین لازم است پس از جراحی اسلیو، استعمال سیگار را تا ۴ هفته به تاخیر بیندازند.

 

ماده سمی موجود در دخانیات چیست ؟

سیگار رایج ترین نوع محصول تنباکو است. محصولات تنباکوی سیگار حاوی: دو نوع پرکننده اصلی برگ توتون شامل ساقه و سایر مواد زائد مواد افزودنی طعم دهنده آب است. دود تنباکو حاوی: نیکوتین ک، مونوکسید کربن، تار، مواد شیمیایی سمی مانند بنزن، آرسنیک و فرمالدئید است.

ماده سمی موجود در دخانیات چیست ؟
ماده سمی موجود در دخانیات چیست ؟
  • اگرچه نیکوتین یک ماده بسیار اعتیاد آور است اما نسبتاً بی ضرر است. این مونوکسید کربن، قطران و سایر مواد شیمیایی سمی موجود در دود تنباکو هستند که به سلامت شما آسیب جدی وارد می کنند. اشکال پاک نیکوتین برای کمک به ترک سیگار مجاز است. اینها بسیار ایمن تر از سیگار کشیدن هستند، زیرا فقط نیکوتین دارند، افزودنی های دیگر یا مواد شیمیایی سمی ندارند و ایمن و موثر بودن آنها ثابت شده است.
  • مونوکسید کربن یک گاز سمی است که جای اکسیژن را در خون شما می گیرد. این کار قلب شما را مجبور می‌ کند تا خیلی سخت‌ تر کار کند و ریه‌ های شما را از فعالیت درست باز می‌ دارد. سلول ها و بافت های شما از دریافت اکسیژن مورد نیاز خود جلوگیری می کنند. این می تواند منجر به بیماری قلبی و سکته شود. همچنین اگر در دوران بارداری سیگار می کشید، مونوکسید کربن مانع از دریافت اکسیژن مورد نیاز کودک شما می شود.
  • قطران ماده قهوه ای چسبنده ای است که دندان ها و انگشتان سیگاری ها را زرد مایل به قهوه ای می کند و حاوی ذرات سرطان زا (سرطان زا) است. قطران به ریه‌های شما آسیب می‌ زند. همچنین به موهای کوچکی (سیلیا) که به محافظت از ریه های شما در برابر آلودگی و عفونت کمک می کند، آسیب می رساند. این می تواند منجر به طیف وسیعی از بیماری های ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و آمفیزم شود.

 

راه درمان افراد معتاد به سیگار بعد عمل اسلیو معده

اگر سیگاری هستید و قبلاً سعی کرده اید سیگار را ترک کنید، می دانید که غلبه بر میل به سیگار کشیدن دشوار است. طبق توصیه دکتر سید حامد قدسی خورسند، جراح چاقی و متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته لازم است قبل از عمل چاقی، حتما استعمال سیگار را متوقف کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است جراح شما عمل جراحی را لغو کند یا بدتر از آن، بعد از عمل شما عوارض جدی برای سلامتی شما ایجاد شود. اولین قدم برای ترک هر عادتی، داشتن تمایل به ترک است. اگر متعهد به کاهش وزن برای داشتن یک زندگی سالم هستید، از شما می‌ خواهیم این نکات را برای ترک سیگار قبل از جراحی چاقی دنبال کنید تا از تمام مزایای ترک این عادت بد بهره‌ مند شوید.

راه درمان افراد معتاد به سیگار بعد عمل اسلیو معده
راه درمان افراد معتاد به سیگار بعد عمل اسلیو معده
  • هر جعبه سیگار و زیرسیگاری که در اطراف است را دور بیندازید.
  • جایگزین های خوراکی را پیدا کنید که میل به داشتن چیزی در دهان شما را برطرف کند، مانند آدامس، نی، چوب هویج و خلال دندان.
  • هدفی تعیین کنید که چرا سیگار را ترک می‌ کنید و تاریخ شروع آن را تعیین کنید.
  • مطمئن شوید که پشتیبان دارید. هر چه افراد بیشتری بدانند که شما در حال تلاش برای ترک سیگار هستید، مسئولیت پذیرتر خواهید بود.
  • آماده باشید که حواس خود را پرت کنید یا از شرایطی که در آن وسوسه می شوید سیگار بکشید اجتناب کنید.
  • داروهای ترک سیگار را امتحان کنید، اما ابتدا با یک پزشک مشورت کنید تا بفهمید کدام یک برای شما بهتر است.
  • بدانید که غلبه بر اعتیاد به دخانیات چالش برانگیز است و بیشتر مردم دوباره عود خواهند کرد. با این حال، عود کردن بهانه ای برای ترک نیست. از اشتباهات خود درس بگیرید و دوباره شروع کنید.

 

جمع بندی

به طور کلی سیگار کشیدن پس از جراحی چاقی، خطر عوارض بعد از عمل را تا ۳۰ درصد افزایش می دهد. سیگار کشیدن طولانی مدت می تواند توانایی شما برای کاهش وزن را کاهش دهد و خطر عوارض بعدی مانند زخم، لخته شدن خون و عوارض ریوی را افزایش دهد. شناخته شده است که جراحی کاهش وزن طول عمر کلی شما را حدود ۱۰ تا ۱۵ سال افزایش می دهد، در حالی که افراد سیگاری به طور متوسط ده سال زودتر از افراد غیرسیگاری می میرند. مطالعات نشان داده است که افراد غیرسیگاری نسبت به افرادی که پس از جراحی چاقی سیگار می کشند، میزان موفقیت بهتر و عوارض کمتری بعد از عمل دارند. بنابراین ترک سیگار امری بسیار مهم تلقی می شود و مزیت های بسیاری را در پی خواهد داشت.

 

منابع:

https://bcofa.com

https://www.nhsinform.scot

https://www.tijuanabariatrics.com

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.