قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو چه زمانی مجاز است؟

خانه | جراحی ها | قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو چه زمانی مجاز است؟
سیگار بعد عمل اسلیو چه زمانی مجاز است؟

سیگار، قلیون و دخانیات همگی می‌توانند نتایج هر نوع جراحی را حین عمل و بعد از آن تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین قبل از انجام جراحی‌های کاهش وزن مانند اسلیو معده بهتر است مصرف دخانیات و قلیون کشیدن را متوقف کنید. این نه تنها به بهبود نتایج بعد از جراحی منجر می‌شود بلکه نقش مهمی در تسریع روند بهبودی دارد.

بنابراین قبل از انجام جراحی اسلیو، اگر سیگاری هستید یا قلیون زیاد مصرف می‌کنید باید همه این دخانیات را کنار بگذارید. شاید قبلاً سعی کرده‌اید سیگار یا قلیون را ترک کنید یا شاید این برای برای شما تازگی نداشته باشد. با این حال، اگر به طور جدی به دنبال جراحی کاهش وزن هستید، ترک دخانیات بسیار مهم است. قلیون کشیدن قبل و بعد از جراحی متابولیک، می‌تواند خطر کلی جراحی را افزایش دهد، روند بهبودی را تحت تأثیر قرار داده و منجر به نگرانی‌های جدی برای سلامتی شود. اما اگر همچنان اصرار به مصرف دخانیات دارید شاید یکی از سؤالات شما این باشد که چه زمانی قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو مجاز است؟ سیگار، قلیون و دخانیات چه عوارضی بعد عمل به همراه دارند؟ ما اینجا هستیم تا به سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهیم و بررسی کاملی در این زمینه داشته باشیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو چه بیماریها و مشکلاتی را به همراه دارد؟

مشلات قلیونکشیدن بعد از عمل اسلیو دکتر قدسی

برای بیمارانی که می‌پرسند آیا می‌توانند قبل یا بعد از جراحی اسلیو معده قلیون بکشند، پاسخ کوتاه و ساده “نه” است. قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو خطر ابتلا به مشکلات مختلف سلامتی از جمله آمفیزم، COPD و سرطان ریه را افزایش می‌دهد. قلیون کشیدن به طور کلی می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش دهد. دیابت و آریتمی‌های قلبی دو مورد از مهم‌ترین بیماری‌هایی هستند که از طریق جراحی چاقی می‌توان بر آن‌ها غلبه نمود. اما مصرف دخانیات باعث می‌شود تا این نتایج با چالش و شکست مواجه شوند. در واقع، قلیون کشیدن هرگز ایمن نیست. در کل قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو عملکرد اعضای بدن را به خطر می‌اندازد و خطر سکته مغزی، حمله قلبی، بیماری‌های ریوی، لخته شدن خون و سرطان را افزایش می‌دهد. قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو همچنین در بهبودی جراحی تداخل ایجاد می‌کند، روند آن را کند می‌کند. نباید فراموش کرد که احتمال عوارض بعد از جراحی در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند دو برابر بیشتر از سایر افراد است.

مهمترین عوارض قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو

در مورد قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو، به همه بیماران دستور داده می‌شود که حداقل شش هفته قبل از عمل خود به دلایل ایمنی و کاهش عوارض بعد جراحی، سیگار و قلیون را ترک کنند. برخی از بیماران ممکن است تصمیم بگیرند پس از جراحی دوباره قلیون کشیدن را شروع کنند، این کار به دلیل خطرات زیادی که به همراه دارد، منع شده است. در زیر به برخی از مهم‌ترین عوارض قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو اشاره شده است:

  • تأخیر در روند بهبودی: چیزی که خیلی به آن توجه نمی‌شود این است که قلیون کشیدن خطر عوارض جراحی را به شدت افزایش می‌دهد و روند بهبودی را کند می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید سریعتر روال عادی و روزانه خود را از سر بگیرید، بهتر است قلیون، سیگار و هر نوع دخانیات را کنار بگذارید.
  • تشدید علائم و ناراحتیها بعد از جراحی: دود تنباکو رگ‌های خونی را منقبض کرده، جریان خون به معده را محدود می‌کند و از رساندن اکسیژن کافی به محل جراحی و کل بدن جلوگیری می‌کند. این نه تنها بهبود جراحی را کند می‌کند، بلکه ورودی کیسه معده جدید را باریک خواهد کرد. این در نهایت درد، تهوع و استفراغ را بیشتر می‌کند.
  • ایجاد زخم و آسیب به معده: دود قلیون و دخانیات همچنین خطر ابتلا به زخم را افزایش می‌دهد که این می‌تواند منجر به خونریزی داخلی، انسداد معده و سوراخ شدن معده شود. هر یک از این عوارض می‌تواند یک وضعیت اورژانسی ایجاد کند. در این صورت نیاز به درمان از طریق جراحی خواهد بود.

نکته مهم: عوارض جراحی مرتبط با قلیون کشیدن، مانند زخم معده، انسداد معده و سوراخ شدن آن، حتی ممکن است سال‌ها پس از جراحی ایجاد شوند، بنابراین افرادی که بعد از جراحی چاقی همچنان مصرف سیگار و قلیون را ادامه می‌دهند، خود را در معرض اینگونه خطرات قرار خواهند داد.

قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو را تا چه زمانی باید به تأخیر بیندازیم؟

بعد ازعمل تا چه زمان قلیون به تاخیر بیافتد

وقتی صحبت از جراحی چاقی مانند بای پس معده یا اسلیو به میان می‌آید، بیماران به شدت تشویق می‌شوند که این عادت را برای همیشه ترک کنند. به دلیل نگرانی‌های سلامتی فراوان مرتبط با قلیون و سایر دخانیات، افرادی که در نظر دارند جراحی اسلیو معده را انجام دهند، تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا قبل و بعد درمان از استعمال دخانیات خودداری کنند. در حالت ایده‌آل، بیماران باید حداقل شش هفته قبل از تاریخ درمان قلیون کشیدن را ترک کنند. همچنین لازم است قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو تا ۴ هفته به تأخیر بیفتد.

 ماده سمی موجود در دخانیاتی مانند قلیون چیست؟

 ماده سمی موجود در دخانیاتی مانند قلیون چیست؟

سیگار و قلیون رایج‌ترین نوع دخانیات حاوی تنباکو هستند. محصولات حاوی تنباکو مانند قلیون و سیگار حاوی دو نوع پرکننده اصلی برگ توتون، ساقه، سایر مواد زائد و مواد افزودنی طعم‌دهنده آب می‌باشند. دود تنباکو حاوی نیکوتین، مونوکسید کربن، مواد شیمیایی سمی مانند بنزن، آرسنیک و فرمالدئید است.

اگرچه نیکوتین یک ماده بسیار اعتیاد‌آور است اما نسبتاً بی ضرر است. این مونوکسید کربن، قطران و سایر مواد شیمیایی سمی موجود در دود تنباکو هستند که به سلامت شما آسیب جدی وارد می‌کنند. اشکال پاک و بی خطر نیکوتین برای کمک به ترک سیگار و قلیون مجاز است. این‌ها بسیار ایمن‌تر ازقلیون کشیدن هستند، زیرا فقط نیکوتین دارند، افزودنی‌های دیگر یا مواد شیمیایی سمی ندارند و ایمن و مؤثر بودن آن‌ها ثابت شده است.

مونوکسید کربن یک گاز سمی است که جای اکسیژن را در خون شما می‌گیرد. این کار قلب شما را مجبور می‌کند تا خیلی سخت‌تر کار کند و ریه‌های شما را از فعالیت درست باز می‌دارد. از طرفی باعث می‌شود تا سلول‌ها و بافت‌های شما نتوانند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کنند. این می‌تواند منجر به بیماری قلبی و سکته شود. همچنین اگر در دوران بارداری سیگار می‌کشید، مونوکسید کربن مانع از دریافت اکسیژن مورد نیاز کودک می‌شود.

قطران ماده قهوه‌ای چسبنده‌ای است که دندان‌ها و انگشتان افراد قلیونی و سیگاری را زرد مایل به قهوه‌ای می‌کند و حاوی ذرات سرطان‌زا (سرطان‌زا) است. قطران به ریه‌های شما آسیب وارد می‌کند. همچنین به مو‌های کوچکی (سیلیا) که به محافظت از ریه‌های شما در برابر آلودگی و عفونت کمک می‌کند، صدمه می‌زند. این در نهایت می‌تواند منجر به طیف وسیعی از بیماری‌های ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و آمفیزم شود.

راههای مؤثر برای ترک استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیون

اگر سیگاری هستید یا قلیون می‌کشید و قبلاً سعی کرده‌اید آن‌ها را ترک کنید، می‌دانید که غلبه بر میل به سیگار و قلیون کشیدن دشوار است. طبق توصیه جراح چاقی و متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته لازم است قبل از عمل چاقی، حتماً استعمال دخانیات را متوقف کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است پزشک شما عمل جراحی را لغو کند یا بدتر از آن، بعد عمل شما عوارض جدی برای سلامتی تجربه کنید. اولین قدم برای ترک هر عادتی، داشتن تمایل به ترک آن است. اگر متعهد به کاهش وزن برای داشتن یک زندگی سالم هستید، از شما می‌خواهیم این نکات را برای ترک سیگار قبل از جراحی چاقی دنبال کنید تا از تمام مزایای ترک این عادت بد بهره‌مند شوید:

  • هر وسیله‌ای که با قلیون مرتبط است و در اطرأفتان مشاهده می‌کنید را دور بیندازید.
  • جایگزین‌های خوراکی را پیدا کنید که میل به داشتن چیزی در دهان شما را برطرف کند. آدامس، نی، چوب هویج و خلال دندان گزینه‌های خوبی هستند.
  • هدفی برای ترک دخانیات تعیین کنید و تاریخ شروع آن را مشخص نمایید.
  • مطمئن شوید که پشتیبان دارید. هر چه افراد بیشتری بدانند که شما در حال تلاش برای ترک قلیون و دخانیات هستید، مسئولیت‌پذیری بیشتری پیدا خواهید کرد.
  • حواس خود را پرت کنید یا از قرار گرفتن در شرایطی که وسوسه می‌شوید قلیون بکشید اجتناب کنید.
  • دارو‌های ترک سیگار و دخانیات را امتحان کنید، اما ابتدا با یک پزشک مشورت کنید تا بفهمید کدام یک برای شما بهتر است.

بدانید که غلبه بر اعتیاد به دخانیات چالش برانگیز است و بیشتر مردم دوباره به آن‌ها رجوع خواهند کرد. با این حال، شما همچنان به تلاش خود ادامه دهید، از اشتباهات خود درس بگیرید و دوباره شروع کنید. در این صورت می‌توانید قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو را به راحتی ترک کنید.

جمعبندی

به طور کلی قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو، خطر عوارض بعد از عمل را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. سیگار و قلیون کشیدن طولانی مدت می‌تواند توانایی شما برای کاهش وزن را کاهش دهد و خطر عوارض بعدی مانند زخم، لخته شدن خون و عوارض ریوی را افزایش دهد. طبق مطالعات انجام شده، جراحی کاهش وزن طول عمر کلی شما را حدود ۱۰ تا ۱۵ سال افزایش می‌دهد، در حالی که افراد سیگاری به طور متوسط ده سال زودتر از افراد غیرسیگاری می‌میرند. همچنین طبق این مطالعات افرادی که قلیون یا هیچ نوع دخانیاتی مصرف نمی‌کنند نسبت به افرادی که پس از جراحی چاقی قلیون می‌کشند، میزان موفقیت بهتر دارند و عوارض کمتری بعد از عمل تجربه می‌کنند. بنابراین ترک سیگار امری بسیار مهم تلقی می‌شود و مزیت‌های بسیاری را در پی خواهد داشت. مراجعه به دکتر حامد قدسی، بهترین جراح چاقی در تهران  باعث می‌شود تا شما بتوانید علاوه بر داشتن یک جراحی موفقیت‌آمیز از مشاوره‌های مختلف و اصولی قبل و بعد از عمل نیز بهره‌مند شوید. در این صورت می‌توان بهبودی سریعتر همراه با حداقل عوارض جانبی را انتظار داشت.

منابع:

https://www. nhsinform. scot/search?q=Quit+smoking+after+gastric+sleeve+operation&locpt=55.378051%2C-3.435973&ds=&tab=inform

https://www. tijuanabariatrics. com

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *