بای پس کلاسیک معده؛ اقدامات لازم قبل و بعد از جراحی بای پس معده

دکتر حامد قدسی » جراحی ها » بای پس کلاسیک معده؛ اقدامات لازم قبل و بعد از جراحی بای پس معده
بای پس کلاسیک معده

چاقی مفرط تبدیل به یکی از مشکلات رایج در زندگی های کم تحرک شهری شده است. افراد بسیاری با وجود انجام رژیم های سرسختانه و ورزش های سخت و منظم نتوانسته اند به وزن و اندام متعادل دست یابند. بهترین گزینه پیش روی این افراد، انجام جراحی های چاقی ازجمله بای پس کلاسیک معده است.

اما به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی درمورد جزئیات این جراحی، افراد زیادی هستند که از انجام عمل های جراحی چاقی هراس زیادی دارند و از انجام آنها خودداری می کنند. درصورتی که با مراجعه به پزشک متخصص جراحی چاقی و مشورت با وی، خواهند دید این عمل بسیار راحت بوده و تاثیر شگفت انگیزی در کاهش وزن دارد. در این مقاله، توصیه های پیش از انجام جراحی و اقدامات لازم پس از انجام  جراحی بای پس معده را بررسی می کنیم.

چرا بای پس کلاسیک معده؟

یکی از روش های بسیار موثر، جدید و پرطرفدار جراحی چاقی، بای پس معده است. به دلایل زیر، بای پس کلاسیک معده یکی از پرمخاطب ترین جراحی های چاقی است:

 • در میان روش های مختلف جراحی چاقی، این روش دارای بیشترین میزان کاهش وزن و کمترین احتمال اضافه وزن مجدد را دارد.
 • همانطور که گفته شد برای افرادی که بشدت تمایل به شیرینی خوردن و ریزه خواری دارند و کم تحرک هستند، این روش و مینی بای پس بهتر از سایر روش ها نتیجه می دهد.

‏عمل بای پس برای چه کسانی مناسب است؟

عمل های جراحی چاقی مخصوصا عمل جراحی بای پس کلاسیک برای آن دسته از افرادی که مبتلا به بیماری های حاد ناشی از چاقی هستند بسیار مناسب است. افراد چاق دارای مشکلاتی همچون دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و غیره کاندید بسیار مناسبی برای انجام این عمل هستند. البته بهتر است پیش از انجام عمل، با یک متخصص جراحی چاقی مشاوره داشته باشید. با انجام بای پس کلاسیک، بسیاری از مشکلات نام برده رفع می شود.

قبل و بعد جراحی بای پس کلاسیک معده

تاثیر عمل های چاقی

پس از انجام عمل های چاقی وزن شما به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. اما شما نیز باید تلاش کنید وزن کاهش یافته را  ثابت نگه دارید. پس از عمل و کاهش وزن، بطورمنظم ورزش کنید تا وزن شما ثابت باقی بماند.

با این کار، دیگر چاقی به سراغتان نخواهد آمد یکی از نکاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که عمل بای پس بیشترین تاثیر را برای افرادی دارد که نمی تواند عادت های غذایی خود را اصلاح کنند و خصوصا ریزه خوار هستند یعنی تعداد وعده های بالا حجم کم و کالری بالا در تغذیه آن ها دیده می شود مانند شیرینی و شکلات با این وجود تلاش برای اصلاح این عادت ها بسیار در نتیجه موثر است.

اقدامات لازم پیش از انجام بای پس کلاسیک معده

آزمایشات لازم قبل از عمل جراحی بای پس کلاسیک

آزمایشات اساسی خاصی قبل از جراحی چاقی انجام می شود: آزمایش خون شمارش کامل (CBC)، تجزیه و تحلیل ادرار. لازم است که  بیماران از قفسه سینه خود عکس برداری کنند و الکتروکاردیوگرافی هم انجام دهند. بسیاری از جراحان برای اطمینان از نبود سنگ صفرا درخواست سونوگرافی کیسه صفرا می کنند.

آزمایش های دیگر مانند آزمایش عملکرد ریوی، ارزیابی دستگاه گوارش، ارزیابی قلب و یا ارزیابی روانپزشکی ممکن است در صورت لزوم درخواست شود.

نکات مهم قبل از عمل جراحی بای پس کلاسیک

در صورتی که تصمیم شما برای انجام عمل جراحی بای پس کلاسیک جدی باشد، دکتر قدسی در جلسه مشاوره قبل از جراحی نکات لازمی را که باید قبل از عمل رعایت کنید به شما خواهند گفت. این توصیه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یک ماه پیش از عمل بای پس کلاسیک معده از مصرف هر داروی هورمونی مانند قرص های ضد بارداری و غیره بپرهیزید.
 • درصورت استفاده از مصرف رقیق کننده های خون مانند آسپیرین، حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.
 • ۲ هفته پیش از عمل بای پس، از ادامه مصرف هرگونه داروهای خاصی که زیرنظر پزشک مصرف می کردید خودداری کنید. مگر با هماهنگی پزشک.
 • علاوه بر داورهای شیمیایی، از مصرف مواد غذایی دارای کافئین مانند چای و قهوه بپرهیزید. زیر کافئین به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز در بدن باقی می ماند.
 • یک روز پیش از عمل بای پس کلاسیک معده بهتر است فقط مایعات رقیق مانند آب میوه، آب گوشت رقیق و غیره میل نمایید.
 • درصورتی که دیابت دارید، مایعات مناسب وضعیت خود را استفاده کنید.
 • یک روز پیش از جراحی، مصرف قرص آهن را قطع کنید. پس از ۳ هفته از انجام عمل، مجددا مصرف قرص آهن را ادامه دهید.

بای پس کلاسیک معده

چگونگی انجام بای پس کلاسیک معده

در عمل های جراحی چاقی پس از رفتن به اتاق عمل، ضربان قلب بیمار بررسی شده و ماده بیهوشی به او تزریق می شود. پس از بیهوشی، بخشی از معده و مقداری از ابتدای روده کوچک بریده می شود. بریدن این بخش از روده سبب کاهش جذب کالری مواد غذایی در بدن بیمار و پیشگیری از چاقی انجام می شود. در این جراحی ها، به کمک روش تغییر در سیستم گوارشی، کاهش وزن رخ می دهد.

پس از انجام بای پس معده

فرم بدن بیمار بعد از عمل بای پس معده

نباید انتظار غیرواقع بینانه از جراحی بای پس کلاسیک معده داشته باشید. مثلا بلافاصله پس از عمل اندام شما شبیه ورزشکاران حرفه ای نخواهید شد. این گونه انتظارات اشتباه و دست نیافتنی است. همچنین، این تصور که پس از عمل می توانید هرچه دوست دارید مانند نوشابه یا شیرینی استفاده کنید و چاق هم نمی شوید، کاملا نادرست است.

عمل چاقی برای آن دسته از افرادی که مبتلا به بیماری های حاد ناشی از چاقی هستند بسیار مناسب است. افراد چاق دارای مشکلاتی همچون دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و غیره کاندید بسیار مناسبی برای انجام این عمل هستند. البته بهتر است پیش از انجام عمل، با یک متخصص جراحی چاقی مشاوره داشته باشید. با انجام بای پس کلاسیک، بسیاری از مشکلات نام برده رفع می شود.

رژیم غذایی مناسب بای پس کلاسیک معده

رژیم غذایی پس از جراحی بای پس

پس از انجام جراحی بای پس کلاسیک معده، کاهش وزن سریعی در بدن رخ می دهد. در این وضعیت، بدن نیازمند مواد معدنی و پروتئین فراوانی است. بنابراین، توصیه های زیر را پس از انجام جراحی بای پس رعایت کنید:

 • بازگشت به رژیم غذایی معمولی و به اصطلاح خوردن غذای سفره بعد از عمل چاقی حدود سه الی چهار ماه طول میکشد.
 • با مصرف مواد غذایی مانند تخم مرغ، ماهی، مرغ، لوبیا وغیره، ویتامین، پروتئین و کربوهیدارت موردنیاز بدنتان را تامین کنید.
 • پس از جراحی، بهتر است چندین مرتبه و در زمان های مشخص به پزشک متخصص مراجعه نموده و شرح حال خود را برای وی توضیح دهید.
 • زیر نظر پزشک خود، از مکمل هایی مانند آهن، کلسیم و B12 استفاده کنید.
 • با مصرف مواد مغذی، بدن خود را تقویت کنید.
 • در کنار عمل به توصیه های فوق، متخصص با کنترل میزان کاهش وزن شما، رژیم غذایی شما را تغییر می دهد.
 • دکتر قدسی رژیم غذایی کامل بعد از جراحی را به شما توضیح خواهند داد و به یک متخصص تغذیه حاذق نیز معرفی خواهید شد.

رژیم غذایی پس از جراحی بای پس

اگر می خواهید این مطلب را در آینده نیز مطالعه کنید می توانید برای دانلود نسخه  PDF اقدام کنید.

جمع بندی

بعد از انجام جراحی بای پس معده و یا هرگونه جراحی چاقی دیگری بهتر است از غذاهای چرب و سنگین دوری کنید. رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و حتما در هفته حداقل سه روز ورزش کنید. با رعایت این نکات حتما پس از جراحی چاقی نتیجه خواهید گرفت و از چاقی راحت خواهید شد.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند بای پس معده، اسلیو معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

منابع:

https://www.ecommunity.com/services/community-bariatric-and-medical-weight-loss-services/faq/preparation-for-surgery

https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/metabolic-and-bariatric-surgery-blog/2020/january/foods-drinks-to-avoid-after-bariatric-surgery

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *