جراحی تیروئید و تاثیر آن بر چاقی

دکتر حامد قدسی » جراحی ها » جراحی تیروئید و تاثیر آن بر چاقی
جراحی تیروئید و تاثیر آن بر چاقی

تیروئیدکتومی یا جراحی تیروئید، یک روش جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است و برای درمان بیماری های غده تیروئید از جمله سرطان تیروئید استفاده می شود. پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال) گواترهای بزرگ یا ندول های تیروئید باعث مشکلاتی مانند اختلال بلع یا مشکلات تنفسی می شوند. با جراحی تیروئید این مشکلات بهبود می یابند.

مشکلات تیروئید

تیروئید چیست؟

غده تیروئید یکی از غدد درون ریز بدن است که هورمونهایی را برای تنظیم سوخت و ساز بدن شما تولید می کند.دیگر غدد درون ریز بدن عبارتند از لوزالمعده ، هیپوفیز ، غدد فوق کلیوی ، غدد پاراتیروئید و گنادها.

غده تیروئید در قسمت میانی نیمه تحتانی گردن زیر حنجره و بالای استخوانهای ترقوه قرار دارد.تیرویید غده‌ایست دمبلی شکل که از دو لوب چپ و راست تشکیل شده‌است. این دو لوب بوسیله یک لوب میانی به هم متصل می شوند. همیشه نمی‌توان یک غده تیروئید نرمال را لمس کرد.

چه موقع غده تیروئید غیر طبیعی است؟

بیماریهای غده تیروئید بسیار شایع بوده و میلیونها نفر را در سراسر دنیا مبتلا می‌سازند.شایعترین بیماریهای تیروئید پرکاری و کم کاری این غده هستند.درهر دو حالت غده تیروئید ممکن است بزرگتر از حد نرمال باشد.بزرگی غده تیروئید را گواتر می‌نامند.گاهی اوقات التهاب غده تیروئید باعث بزرگی آن می شود.

بیماران ممکن است دچار توده و یا گره در غده تیروئید شوند.این توده‌ها ممکن است به آرامی و یا بسیار سریع بزرگ شوند.این توده‌ها حتماً باید توسط پزشک بررسی شوند.

تشخیص بیماریهای تیروئید

تشخیص بیماریهای عملکردی یا توده‌های تیروئید در درجه نخست بر اساس شرح حال و معاینه بالینی است.پزشک گردن شما را معاینه کرده و از شما می‌خواهد برای برجسته شدن غده تیروئید چانه خود را بالا برده و آب دهان خود را ببلعید.دیگر آزمایشاتی که پزشک ممکن است برای شما درخواست کند عبارتند از :

 • سونوگرافی گردن و غده تیروئید
 • اندازه‌گیری هورمونهای تیروئید در خون
 • اسکنرادیو اکتیو
 • نمونه‌برداری از سلولهای تیروئید با استفاده از سوزن ظریف
 • عکس قفسه سینه
 • سی تی اسکن یا ام.آر.آی

تصویر برداری پیش از جراحی تیروئید

نمونه‌برداری از سلولهای تیروئید با سوزن ظریف:

اگر توده ای در تیروئید شما وجود داشته باشد ممکن است پزشک انجام یک نمونه‌برداری با سوزن ظریف را برای شما انجام دهد.این کار بی‌خطر و نسبتاً بدون درد است. سوزنی از روی پوست وارد توده شده و از آن نمونه برداری می‌کند.درد مختصری بعد ازانجام این کار ممکن است وجود داشته باشد . این نمونه برداری اطلاعات مفیدی را در مورد توده موجود در تیروئید در اختیار پزشک قرار د اده و به ‌‌ویژه به او در افتراق توده‌های خوش ‌خیم از بدخیم کمک می‌کند.

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید عبارتست از برداشتن همه یا بخشی از غده تیروئید.این عمل در بیمارستان و با بیهوشی کامل انجام می شود.معمولاً لوب یک طرف که توده دارد همراه با لوب میانی برداشته می شود.در هنگام جراحی از لوب طرف مقابل نمونه برداری شده و در صورتیکه مشکوک به بدخیمی باشد آن هم برداشته می شود.جراح در مورد این احتمال قبل از عمل با شما صحبت خواهد کرد.

بعد از جراحی در محل عمل ممکن است وسیله ای لوله مانند به نام درن قرار داده شود که مسئول تخلیه خون می باشد.این درن معمولاً ظرف ۲۴ ساعت برداشته می شود.اکثر بیماران یک تا سه روز بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوند. عوارض بعد از جراحی تیروئید نادر است. بعضی از آنها عبارتند از خونریزی ، گرفتگی صدا ، دشواری بلع ، بی حسی پوست گردن و پائین آمدن کلسیم خون.اکثر عوارض ظرف مدت زمان کوتاهی بهبود می یابند. بیمارانی که کل غده تیروئیدشان خارج می شود بیشتر در معرض افت کلسیم خون قرار دارند.

بیمارانی که همه تیروئیدشان خارج می شود نیاز به جایگزینی هورمونهای تیروئید با استفاده از قرصهای هورمونی دارند. برخی هم احتیاج به جایگزینی کلسیم دارند.

دلایل انجام جراحی تیروئید

در صورت داشتن شرایطی مانند شرایط زیر ممکن است پزشک انجام تیروئیدکتومی را توصیه کند:

سرطان تیروئید

سرطان شایع ترین دلیل تیروئیدکتومی است. اگر به سرطان تیروئید مبتلا هستید ، برداشتن بیشتر یا تمام غده تیروئید احتمالا روش درمانی است که پزشک برای شما انتخاب می کند.

گواتر

بزرگ شدن غیر سرطانی تیروئید (گواتر)

در صورتی که یک گواتر بزرگ داشته باشید که ناراحت کننده باشد یا باعث مشکل در تنفس یا بلع شود ممکن است پزشک دستور انجام جراحی تیروئید را بدهد چون گواتر می تواند باعث پرکاری تیروئید شود.

تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید)

پرکاری تیروئید بیماری است که در آن غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می کند. اگر با داروهای ضد تیروئید مشکل دارید و نمی خواهید ید رادیواکتیو درمانی داشته باشید، تیروئیدکتومی می تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد.

ندولهای تیروئید نامشخص یا مشکوک

برخی از گره های تیروئید پس از آزمایش نمونه برداری هم مشخص نیستند که سرطانی هستند یا غیرسرطانی. در صورت افزایش خطر ابتلا به سرطان در گره ها، پزشکان ممکن است به افرادی که دارای این گره ها هستند ، تیروئیدکتومی را پیشنهاد دهند.

خطرات جراحی تیروئید

تیروئیدکتومی به طور کلی یک جراحی ایمن است. اما مانند هر عمل جراحی ، تیروئیدکتومی هم عوارض و خطراتی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • سطح پایین هورمون پاراتیروئید (هیپوپاراتیروئیدیسم) ناشی از آسیب جراحی یا برداشتن غدد پاراتیروئید. (این غدد در پشت تیروئید شما قرار دارند و کلسیم خون را تنظیم می کنند.) کم کاری تیروئید به دلیل پایین بودن سطح کلسیم خون می تواند باعث بی حسی ، گزگز یا گرفتگی عضلات شود.
 • انسداد راه هوایی ناشی از خونریزی
 • صدای زمخت یا ضعیف دائمی ناشی از آسیب عصب

8

روند جراحی تیروئید

جراحی تیروئید جز عمل های طولانی محسوب نمی شود و در حدود یک ساعت تحت جراحی خواهید بود و کل روند جراحی تا خروج از اتاق عمل حدود دو ساعت طول می کشد

قبل از عمل جراحی تیروئید

جراحان به طور معمول تیروئیدکتومی را در حین بیهوشی عمومی انجام می دهند، بنابراین در حین عمل هوشیار نخواهید بود. متخصص بیهوشی به شما داروی بیهوشی را به داخل ورید تزریق می کند. سپس یک لوله تنفسی در نای شما قرار داده می شود تا به تنفس شما در طول تمام مراحل جراحی کمک کند.

تیم جراحی چندین مانیتور را بر روی بدن شما قرار می دهند تا اطمینان حاصل کنند که ضربان قلب، فشار خون و اکسیژن خون در تمام طول مدت عمل در سطوح ایمن باقی می مانند.

هنگام عمل جراحی تیروئید

هنگامی که بیهوش شدید، جراح یک برش در مرکز گردن شما ایجاد می کند. سپس بسته به دلیل عمل جراحی، کل غده تیروئید یا بخشی از آن برداشته می شود.

اگر در نتیجه سرطان تیروئید تحت عمل تیروئیدکتومی قرار گرفته اید، ممکن است جراح غدد لنفاوی اطراف تیروئید را نیز معاینه و در صورت لزوم آنها را هم بردارد. تیروئیدکتومی معمولاً یک تا دو ساعت طول می کشد. بسته به میزان جراحی مورد نیاز، ممکن است زمان عمل بیشتر یا کمتر شود.

روشهای مختلفی برای تیروئیدکتومی وجود دارد، از جمله:

تیروئیدکتومی ساده

این روش شامل ایجاد برشی در مرکز گردن برای دسترسی مستقیم به غده تیروئید است. اکثریت افراد احتمالاً کاندیدای این روش خواهند بود.

تیروئیدکتومی ترانسورال

این روش با استفاده از یک برش در داخل دهان انجام می شود و در ناحیه گردن برشی اتفاق نمی افتد.

تیروئیدکتومی آندوسکوپیک

در این روش از برشهای کوچکتر در گردن استفاده می شود. ابزارهای جراحی و یک دوربین فیلمبرداری کوچک از طریق برش ها وارد می شود. این دوربین ها جراح را در طی مراحل راهنمایی می کند.

بعد از عمل جراحی تیروئید

پس از جراحی، شما به یک اتاق ریکاوری منتقل می شوید که در آنجا علائم شما تحت کنترل قرار می گیرند. پس از هوشیاری کامل، به بخش منتقل خواهید شد.

بعد از تیروئیدکتومی، ممکن است گردن درد و گرفتگی صدا یا ضعیف شدن صدا را تجربه کنید. این علائم لزوماً به معنای آسیب دائمی به عصب کنترل کننده تارهای صوتی نیست. این علائم غالباً کوتاه مدت بوده و ممکن است به دلیل تحریک لوله تنفسی باشد که در حین جراحی به لوله تنفسی وارد می شود یا در نتیجه تحریک عصب ناشی از جراحی است و به مرور زمان بهبود می یابند.

بعد از جراحی می توانید مثل همیشه غذا بخورید. بسته به نوع جراحی که انجام داده اید، ممکن است همان روز از بیمارستان مرخص شوید یا اینکه به توصیه پزشک یک شب را در بیمارستان بمانید.

معمولا باید حداقل ۱۰ روز تا دو هفته قبل از انجام هرگونه فعالیت شدید، مانند ورزشهای سنگین صبر کنید. از بین رفتن جای زخم معمولا تا یک سال طول می کشد.

نتایج جراحی تیروئید

اثرات طولانی مدت تیروئیدکتومی به میزان برداشتن تیروئید بستگی دارد.

تیروئیدکتومی جزئی

اگر فقط بخشی از تیروئید شما برداشته شود، قسمت باقیمانده به طور معمول عملکرد کل غده تیروئید را بر عهده می گیرد. بنابراین ممکن است نیازی به هورمون درمانی تیروئید نداشته باشید.

تیروئیدکتومی کامل

اگر کل تیروئید شما برداشته شود، بدن شما نمی تواند هورمون تیروئید ایجاد کند. بدون جایگزینی هورمون های تیروئید، علائم و نشانه های تیروئید کم کار ایجاد می شود. بنابراین، هر روز باید قرصی بخورید که حاوی هورمون مصنوعی تیروئید لووتیروکسین (Synthroid،Unithroid) و سایر هورمون های مورد نیاز باشد.

این هورمون ها جایگزین همان هورمون هایی است که به طور معمول توسط غده تیروئید ساخته می شوند و کلیه عملکردهای مشابه را انجام می دهد. احتمالا پزشک برای شما آزمایش خون می نویسد تا بداند که به چه مقدار هورمون تیروئید نیاز دارید.

چاقی بعد از عمل تیروئید

چاقی پس از عمل تیروئید

تاثیر عملکرد تیروئید بر وزن

عملکرد تیروئید و هورمونهای تیروئید برای تنظیم وزن مهم هستند. هورمون هایی که غده تیروئید ترشح می کنند به تنظیم سوخت و ساز بدن و یا اینکه بدن چگونه به طور موثر غذا را برای تامین انرژی بسوزاند کمک می کنند. هنگامی که تیروئید هورمونهای خود را کمتر تولید می کند(که به آن کم کاری تیروئید گفته می شود.) متابولیسم فرد کند می شود. بنابراین فرد به میزان نرمال کالری نمی سوزاند و اضافه وزن پیدا می کند.

تحقیقات نشان می دهند که حتی اندکی تغییر در عملکرد تیروئید با تغییر وزن ارتباط دارد. تیروئید بسیار پرکار می تواند با کاهش وزن همراه باشد و تیروئید بسیار کم کار با افزایش وزن مرتبط است. این در حالی است که برخی از افراد به دلیل چاقی شدید ناشی از مشکلات تیروئید، مجبور به انجام جراحی چاقی خواهند شد.

چاقی بعد از عمل تیروئید

تاثیر پرکاری تیروئید بر لاغری

پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید شما مقدار زیادی هورمون تیروکسین تولید کند. پرکاری تیروئید می تواند متابولیسم بدن شما را تسریع کند. این موضوع می تواند باعث کاهش وزن ناخواسته و ضربان قلب سریع(تاکی کاردی) یا نامنظم شود.

معمولا کسانی که به پرکاری تیروئید مبتلا هستند، حتی اگر به طور مداوم غذا بخورند، کاهش وزن دارند. معمولا این کاهش وزن بین ۲ تا ۴ کیلوگرم و در موارد شدید حتی بیشتر از این مقدار است.

تاثیر کم کاری تیروئید بر چاقی

در کم کاری تیروئید، هورمون های تیروئیدی که برای سوخت و ساز بدن لازم هستند، کمتر از میزان نرمال ترشح می شوند. کم کاری تیروئید می تواند متابولیسم بدن شما را کاهش دهد، به همین دلیل بدن فرد به کالری کمتری نیاز دارید و در نتیجه کالری اضافی مصرفی به صورت چربی در بدن ذخیره می شود و می تواند باعث چاقی شود.

میزان اضافه وزن بسته به شدت کم کاری تیروئید متغیر است اما به طور معمول فرد ۲٫۵ تا ۵ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کند. با این حال کم کاری تیروئید با علائم دیگری مانند افسردگی، بی حوصلگی، سردی پوست و.. همراه است و اگر فرد تنها اضافه وزن پیدا کند و علائم دیگری نداشته باشد، احتمال اینکه دچار کم کاری تیروئید باشد، کم است.

چاقی بعد از عمل تیروئید

روش هایی برای افراد دارای تیروئید پرکار برای بازگشت به وزن طبیعی

پرکاری تیروئید معمولاً اشتهای فرد را افزایش می دهد. اگر میزان کالری دریافتی شما از میزان کالری که بدنتان می سوزاند بیشتر باشد، می تواند وزن اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که از غذاهای سالم استفاده می کنید، به طور منظم ورزش می کنید و حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا برنامه غذایی مناسب با متابولیسم بدنتان را دریافت کنید.

روش های مقابله با چاقی بعد از عمل جراحی تیروئید

بهترین کار این است که از رژیم های کم کالری، کم چربی و پر فیبر استفاده کنید. همچنین بهترین محرک متابولیکی که می توانید استفاده کنید انجام روزنه ورزش های هوازی است. شاید نکته نانوشته در این مورد انجام جراحی تیروئید توسط جراحی است که در زمینه جراحی چاقی، رژیم غذایی و کنترل وزن نیز دانش و تجربه داشته باشد دکتر سید حامد قدسی جراح عمومی و جراح چاقی هستند و هر دو عمل تیروئید و جراحی چاقی را با مدرن ترین متدها و تجهیزات پزشکی (مانند ابزارهایی که برای برش عروق کوچک تیروئید با کمترین آسیب از امواج صوتی استفاده می کنند)انجام می دهند.

چاقی بعد از عمل تیروئید

جمع بندی

غده تیروئید یکی از غده های مهم و کلیدی در مسیر متابولیسم بدن است و هرگونه اختلال و مشکل در این غده می تواند باعث بروز مشکلات جدی در بدن شود. بنابراین درمان به موقع مشکلات غده تیروئید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد های مختلف مانند لاپاروسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام نمایید.‏ همچنین می توانید نسخه pdf این مقاله را از اینجا دانلود نمایید.

منابع:

https://www.webmd.com/women/news/20080324/weight-gain-thyroid-gland-to-blame

https://www.healthline.com/health/hypothyroidism/managing-your-weight

https://www.health.harvard.edu/womens-health/do-you-have-an-overactive-thyroid

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *