جراحی تیروئید و تاثیر آن بر چاقی

خانه | جراحی ها | جراحی تیروئید و تاثیر آن بر چاقی
جراحی تیروئید و تاثیر آن بر چاقی

تیروئیدکتومی یا جراحی تیروئید، یک روش جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید است و برای درمان بیماری های غده تیروئید از جمله سرطان تیروئید استفاده می شود. پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال) گواترهای بزرگ یا ندول های تیروئید باعث مشکلاتی مانند اختلال بلع یا مشکلات تنفسی می شوند. با جراحی تیروئید این مشکلات بهبود می یابند.

مشکلات تیروئید

تیروئید چیست؟

غده تیروئید یکی از غدد درون ریز بدن است که هورمون‌هایی را برای تنظیم سوخت و ساز بدن شما تولید می کند. دیگر غدد درون ریز بدن عبارتند از لوزالمعده، هیپوفیز، غدد فوق کلیوی، غدد پاراتیروئید و گنادها.

غده تیروئید در قسمت میانی نیمه تحتانی گردن زیر حنجره و بالای استخوان‌های ترقوه قرار دارد. تیرویید غده‌ایست دمبلی شکل که از دو لوب چپ و راست تشکیل شده‌ است. این دو لوب بوسیله یک لوب میانی به هم متصل می شوند. همیشه نمی‌توان یک غده تیروئید نرمال را لمس کرد.

چه موقع غده تیروئید غیر طبیعی است؟

بیماری‌های غده تیروئید بسیار شایع بوده و میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا مبتلا می‌سازند. شایعترین بیماری‌های تیروئید پرکاری و کم کاری این غده هستند. درهر دو حالت غده تیروئید ممکن است بزرگتر از حد نرمال باشد. بزرگی غده تیروئید را گواتر می‌نامند. گاهی اوقات التهاب غده تیروئید باعث بزرگی آن می شود.

بیماران ممکن است دچار توده و یا گره در غده تیروئید شوند. این توده‌ها ممکن است به آرامی و یا بسیار سریع بزرگ شوند. این توده‌ها حتماً باید توسط پزشک بررسی شوند.

تشخیص بیماریهای تیروئید

تشخیص بیماری‌های عملکردی یا توده‌های تیروئید در درجه نخست بر اساس شرح حال و معاینه بالینی است. پزشک گردن شما را معاینه کرده و از شما می‌خواهد برای برجسته شدن غده تیروئید چانه خود را بالا برده و آب دهان خود را ببلعید. دیگر آزمایشاتی که پزشک ممکن است برای شما درخواست کند عبارتند از :

 • سونوگرافی گردن و غده تیروئید
 • اندازه‌گیری هورمونهای تیروئید در خون
 • اسکنرادیو اکتیو
 • نمونه‌برداری از سلولهای تیروئید با استفاده از سوزن ظریف
 • عکس قفسه سینه
 • سی تی اسکن یا ام.آر.آی

تصویر برداری پیش از جراحی تیروئید

نمونه‌برداری از سلولهای تیروئید با سوزن ظریف:

اگر توده ای در تیروئید شما وجود داشته باشد ممکن است پزشک انجام یک نمونه‌برداری با سوزن ظریف را برای شما انجام دهد. این کار بی‌خطر و نسبتاً بدون درد است. سوزنی از روی پوست وارد توده شده و از آن نمونه برداری می‌کند. درد مختصری بعد ازانجام این کار ممکن است وجود داشته باشد. این نمونه برداری اطلاعات مفیدی را در مورد توده موجود در تیروئید در اختیار پزشک قرار داده و به ‌‌ویژه به او در افتراق توده‌های خوش ‌خیم از بدخیم کمک می‌کند.

جراحی تیروئید

جراحی تیروئید عبارتست از برداشتن همه یا بخشی از غده تیروئید. این عمل در بیمارستان و با بیهوشی کامل انجام می شود. معمولاً لوب یک طرف که توده دارد همراه با لوب میانی برداشته می شود. در هنگام جراحی از لوب طرف مقابل نمونه برداری شده و در صورتیکه مشکوک به بدخیمی باشد آن هم برداشته می شود. جراح در مورد این احتمال قبل از عمل با شما صحبت خواهد کرد.

بعد از جراحی در محل عمل ممکن است وسیله ای لوله مانند به نام درن قرار داده شود که مسئول تخلیه خون می باشد. این درن معمولاً ظرف ۲۴ ساعت برداشته می شود. اکثر بیماران یک تا سه روز بعد از عمل از بیمارستان مرخص می شوند. عوارض بعد از جراحی تیروئید نادر است. بعضی از آنها عبارتند از خونریزی، گرفتگی صدا، دشواری بلع، بی حسی پوست گردن و پائین آمدن کلسیم خون. اکثر عوارض ظرف مدت زمان کوتاهی بهبود می یابند. بیمارانی که کل غده تیروئیدشان خارج می شود بیشتر در معرض افت کلسیم خون قرار دارند.

بیمارانی که همه تیروئیدشان خارج می شود نیاز به جایگزینی هورمونهای تیروئید با استفاده از قرص‌های هورمونی دارند. برخی هم احتیاج به جایگزینی کلسیم دارند.

دلایل انجام جراحی تیروئید

در صورت داشتن شرایطی مانند شرایط زیر ممکن است پزشک انجام تیروئیدکتومی را توصیه کند:

سرطان تیروئید

سرطان شایع ترین دلیل تیروئیدکتومی است. اگر به سرطان تیروئید مبتلا هستید، برداشتن بیشتر یا تمام غده تیروئید احتمالا روش درمانی است که پزشک برای شما انتخاب می کند.

گواتر

بزرگ شدن غیر سرطانی تیروئید (گواتر)

در صورتی که یک گواتر بزرگ داشته باشید که ناراحت کننده باشد یا باعث مشکل در تنفس یا بلع شود ممکن است پزشک دستور انجام جراحی تیروئید را بدهد چون گواتر می تواند باعث پرکاری تیروئید شود.

تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید)

پرکاری تیروئید بیماری است که در آن غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می کند. اگر با داروهای ضد تیروئید مشکل دارید و نمی خواهید ید رادیواکتیو درمانی داشته باشید، تیروئیدکتومی می تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد.

ندولهای تیروئید نامشخص یا مشکوک

برخی از گره های تیروئید پس از آزمایش نمونه برداری هم مشخص نیستند که سرطانی هستند یا غیرسرطانی. در صورت افزایش خطر ابتلا به سرطان در گره ها، پزشکان ممکن است به افرادی که دارای این گره ها هستند، تیروئیدکتومی را پیشنهاد دهند.

خطرات جراحی تیروئید

تیروئیدکتومی به طور کلی یک جراحی ایمن است. اما مانند هر عمل جراحی ، تیروئیدکتومی هم عوارض و خطراتی را به همراه دارد که عبارتند از:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • سطح پایین هورمون پاراتیروئید (هیپوپاراتیروئیدیسم) ناشی از آسیب جراحی یا برداشتن غدد پاراتیروئید. (این غدد در پشت تیروئید شما قرار دارند و کلسیم خون را تنظیم می کنند.) کم کاری تیروئید به دلیل پایین بودن سطح کلسیم خون می تواند باعث بی حسی، گزگز یا گرفتگی عضلات شود.
 • انسداد راه هوایی ناشی از خونریزی
 • صدای زمخت یا ضعیف دائمی ناشی از آسیب عصب

روند جراحی تیروئید

جراحی تیروئید جز عمل های طولانی محسوب نمی شود و در حدود یک ساعت تحت جراحی خواهید بود و کل روند جراحی تا خروج از اتاق عمل حدود دو ساعت طول می کشد.

قبل از عمل جراحی تیروئید

جراحان به طور معمول تیروئیدکتومی را در حین بیهوشی عمومی انجام می دهند، بنابراین در حین عمل هوشیار نخواهید بود. متخصص بیهوشی به شما داروی بیهوشی را به داخل ورید تزریق می کند. سپس یک لوله تنفسی در نای شما قرار داده می شود تا به تنفس شما در طول تمام مراحل جراحی کمک کند.

تیم جراحی چندین مانیتور را بر روی بدن شما قرار می دهند تا اطمینان حاصل کنند که ضربان قلب، فشار خون و اکسیژن خون در تمام طول مدت عمل در سطوح ایمن باقی می مانند.

هنگام عمل جراحی تیروئید

هنگامی که بیهوش شدید، جراح یک برش در مرکز گردن شما ایجاد می کند. سپس بسته به دلیل عمل جراحی، کل غده تیروئید یا بخشی از آن برداشته می شود.

اگر در نتیجه سرطان تیروئید تحت عمل تیروئیدکتومی قرار گرفته اید، ممکن است جراح غدد لنفاوی اطراف تیروئید را نیز معاینه و در صورت لزوم آنها را هم بردارد. تیروئیدکتومی معمولاً یک تا دو ساعت طول می کشد. بسته به میزان جراحی مورد نیاز، ممکن است زمان عمل بیشتر یا کمتر شود.

روشهای مختلفی برای تیروئیدکتومی وجود دارد، از جمله:

تیروئیدکتومی ساده

این روش شامل ایجاد برشی در مرکز گردن برای دسترسی مستقیم به غده تیروئید است. اکثریت افراد احتمالاً کاندیدای این روش خواهند بود.

تیروئیدکتومی ترانسورال

این روش با استفاده از یک برش در داخل دهان انجام می شود و در ناحیه گردن برشی اتفاق نمی افتد.

تیروئیدکتومی آندوسکوپیک

در این روش از برشهای کوچکتر در گردن استفاده می شود. ابزارهای جراحی و یک دوربین فیلمبرداری کوچک از طریق برش ها وارد می شود. این دوربین ها جراح را در طی مراحل راهنمایی می کند.

بعد از عمل جراحی تیروئید

پس از جراحی، شما به یک اتاق ریکاوری منتقل می شوید که در آنجا علائم شما تحت کنترل قرار می گیرند. پس از هوشیاری کامل، به بخش منتقل خواهید شد.

بعد از تیروئیدکتومی، ممکن است گردن درد و گرفتگی صدا یا ضعیف شدن صدا را تجربه کنید. این علائم لزوماً به معنای آسیب دائمی به عصب کنترل کننده تارهای صوتی نیست. این علائم غالباً کوتاه مدت بوده و ممکن است به دلیل تحریک لوله تنفسی باشد که در حین جراحی به لوله تنفسی وارد می شود یا در نتیجه تحریک عصب ناشی از جراحی است و به مرور زمان بهبود می یابند.

بعد از جراحی می توانید مثل همیشه غذا بخورید. بسته به نوع جراحی که انجام داده اید، ممکن است همان روز از بیمارستان مرخص شوید یا اینکه به توصیه پزشک یک شب را در بیمارستان بمانید.

معمولا باید حداقل ۱۰ روز تا دو هفته قبل از انجام هرگونه فعالیت شدید، مانند ورزشهای سنگین صبر کنید. از بین رفتن جای زخم معمولا تا یک سال طول می کشد.

نتایج جراحی تیروئید

اثرات طولانی مدت تیروئیدکتومی به میزان برداشتن تیروئید بستگی دارد.

تیروئیدکتومی جزئی

اگر فقط بخشی از تیروئید شما برداشته شود، قسمت باقیمانده به طور معمول عملکرد کل غده تیروئید را بر عهده می گیرد. بنابراین ممکن است نیازی به هورمون درمانی تیروئید نداشته باشید.

تیروئیدکتومی کامل

اگر کل تیروئید شما برداشته شود، بدن شما نمی تواند هورمون تیروئید ایجاد کند. بدون جایگزینی هورمون های تیروئید، علائم و نشانه های تیروئید کم کار ایجاد می شود. بنابراین، هر روز باید قرصی بخورید که حاوی هورمون مصنوعی تیروئید لووتیروکسین (Synthroid،Unithroid) و سایر هورمون های مورد نیاز باشد.

این هورمون ها جایگزین همان هورمون هایی است که به طور معمول توسط غده تیروئید ساخته می شوند و کلیه عملکردهای مشابه را انجام می دهد. احتمالا پزشک برای شما آزمایش خون می نویسد تا بداند که به چه مقدار هورمون تیروئید نیاز دارید.

چاقی بعد از عمل تیروئید

چاقی پس از عمل تیروئید

تاثیر عملکرد تیروئید بر وزن

عملکرد تیروئید و هورمونهای تیروئید برای تنظیم وزن مهم هستند. هورمون هایی که غده تیروئید ترشح می کنند به تنظیم سوخت و ساز بدن و یا اینکه بدن چگونه به طور موثر غذا را برای تامین انرژی بسوزاند کمک می کنند. هنگامی که تیروئید هورمونهای خود را کمتر تولید می کند(که به آن کم کاری تیروئید گفته می شود.) متابولیسم فرد کند می شود. بنابراین فرد به میزان نرمال کالری نمی سوزاند و اضافه وزن پیدا می کند.

تحقیقات نشان می دهند که حتی اندکی تغییر در عملکرد تیروئید با تغییر وزن ارتباط دارد. تیروئید بسیار پرکار می تواند با کاهش وزن همراه باشد و تیروئید بسیار کم کار با افزایش وزن مرتبط است. این در حالی است که برخی از افراد به دلیل چاقی شدید ناشی از مشکلات تیروئید، مجبور به انجام جراحی چاقی خواهند شد.

چاقی بعد از عمل تیروئید

تاثیر پرکاری تیروئید بر لاغری

پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید شما مقدار زیادی هورمون تیروکسین تولید کند. پرکاری تیروئید می تواند متابولیسم بدن شما را تسریع کند. این موضوع می تواند باعث کاهش وزن ناخواسته و ضربان قلب سریع(تاکی کاردی) یا نامنظم شود.

معمولا کسانی که به پرکاری تیروئید مبتلا هستند، حتی اگر به طور مداوم غذا بخورند، کاهش وزن دارند. معمولا این کاهش وزن بین ۲ تا ۴ کیلوگرم و در موارد شدید حتی بیشتر از این مقدار است.

تاثیر کم کاری تیروئید بر چاقی

در کم کاری تیروئید، هورمون های تیروئیدی که برای سوخت و ساز بدن لازم هستند، کمتر از میزان نرمال ترشح می شوند. کم کاری تیروئید می تواند متابولیسم بدن شما را کاهش دهد، به همین دلیل بدن فرد به کالری کمتری نیاز دارید و در نتیجه کالری اضافی مصرفی به صورت چربی در بدن ذخیره می شود و می تواند باعث چاقی شود.

میزان اضافه وزن بسته به شدت کم کاری تیروئید متغیر است اما به طور معمول فرد ۲٫۵ تا ۵ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کند. با این حال کم کاری تیروئید با علائم دیگری مانند افسردگی، بی حوصلگی، سردی پوست و.. همراه است و اگر فرد تنها اضافه وزن پیدا کند و علائم دیگری نداشته باشد، احتمال اینکه دچار کم کاری تیروئید باشد، کم است.

چاقی بعد از عمل تیروئید

روش هایی برای افراد دارای تیروئید پرکار برای بازگشت به وزن طبیعی

پرکاری تیروئید معمولاً اشتهای فرد را افزایش می دهد. اگر میزان کالری دریافتی شما از میزان کالری که بدنتان می سوزاند بیشتر باشد، می تواند وزن اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که از غذاهای سالم استفاده می کنید، به طور منظم ورزش می کنید و حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا برنامه غذایی مناسب با متابولیسم بدنتان را دریافت کنید.

روش های مقابله با چاقی بعد از عمل جراحی تیروئید

بهترین کار این است که از رژیم های کم کالری، کم چربی و پر فیبر استفاده کنید. همچنین بهترین محرک متابولیکی که می توانید استفاده کنید انجام روزنه ورزش های هوازی است. شاید نکته نانوشته در این مورد انجام جراحی تیروئید توسط جراحی است که در زمینه جراحی چاقی، رژیم غذایی و کنترل وزن نیز دانش و تجربه داشته باشد دکتر سید حامد قدسی جراح عمومی و جراح چاقی هستند و هر دو عمل تیروئید و جراحی چاقی را با مدرن ترین متدها و تجهیزات پزشکی (مانند ابزارهایی که برای برش عروق کوچک تیروئید با کمترین آسیب از امواج صوتی استفاده می کنند) انجام می دهند.

چاقی بعد از عمل تیروئید

چاقی بعد از عمل تیروئید

رابطه تیروئید و وزن بدن، از آن جا ناشی می شود که بخش عمده ای از متابولیسم بدن را هورمون های تیروئید کنترل می کنند. به طور کلی، ترشح هورمون های تیروئید باعث می شود تا سوخت و ساز بدن تنظیم گردد و رابطه تیروئید و وزن از همین جا آغاز می شود. در اصل همین مساله باعث می شود تا تغییر در ترشح هورمون های تیروئید بتواند بر وزن افراد تاثیر بگذارد.

رابطه پرکاری یا کم کاری تیروئید و وزن را می توان از طریق یک معیار مشخص تحت عنوان BMR بررسی نمود. این شاخص نشان دهنده حجم سوخت و ساز بدن در حالت استراحت است. در واقع، BMR بیانگر مقدار پایه سوخت و ساز بدن است. افزایش مقدار این پارامتر به نوعی به پرکاری تیروئید و کاهش مقدار آن به کمک کاری تیروئید مربوط می شود. بنابراین، می توان رابطه تیروئید و وزن را از طریق مقایسه مقدار BMR با حد طبیعی آن بررسی کرد. ناگفته نماند که مقدار BMR به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که تنها یکی از آن ها مقدار ترشح هورمون غده تیروئید است. به همین دلیل، در بسیاری از مواقع لازم است پزشک متخصص، از معیارهای دیگر برای بررسی کم کاری تیروئید یا پرکاری آن استفاده نماید.

چاقی بعد از عمل تیروئید
چاقی بعد از عمل تیروئید     

تیروئید چگونه باعث تاثیر روی وزن می ‌شود؟

رابطه تیروئید و وزن بدن و تاثیر عملکرد تیروئید بر شدت متابولیسم بدن همواره یک رابطه انکارنشدنی بوده است. به طور کلی، هورمون تیروئید در بدن انسان ها و حیوانات ترشح می شود و تاثیرات زیادی بر تغییر وزن بدن دارد. وضعیت تاثیر عملکرد غده تیروئید و وزن را می توان با سنجش متابولیسم بررسی نمود. زیرا افزایش یا کاهش مقدار متابولیسم تاثیر بسزایی بر وزن بدن خواهد داشت.

از آن جا که سوخت و ساز بدن به شدت به اکسیژن بستگی دارد، بنابراین، حجم اکسیژن موجود در بدن بر سطح و مقدار متابولیسم آن تاثیر بسزایی دارد. به این ترتیب، برای اینکه بتوان سطح سوخت و ساز و متابولیسم بدن را بررسی کرد می توان مقدار اکسیژن موجود در بدن را هم اندازه گیری نمود.

نرخ متابولیک پایه یا BMR عبارت است از کمترین مقدار سوخت و ساز بدن در حالت استراحت. اندازه گیری BMR یکی از ابتدایی ترین آزمایش هایی بود که برای بررسی وضعیت عملکرد غده تیروئید به کار گرفته می شد. با انجام این آزمایش، یک معیار برای بررسی رابطه هورمون های غده تیروئید و وزن به وجود آمد که بر اساس مقدار BMR تعریف می شد. در اصل، پس از اندازه گیری BMR مشخص گردید افرادی که غده تیروئید غیر فعال یا کم کار داشتند، مقدار BMR آن ها نیز بسیار پایین تر از حالت طبیعی بود. در عین حال، در افراد دارای تیروئید پرکار، پارامتر BMR مقادیر بالاتری داشت.

ارتباط تیروئید بر روی وزن
ارتباط تیروئید بر روی وزن

با ادامه آزمایش ها و تحقیقات علمی مشخص گردید که اگر سطح هورمون تیروئید در بدن شخص از مقدار طبیعی آن پایین تر باشد، مقدار BMR کمتر می شود؛ در غیر این صورت BMR به مقادیر بالاتری خواهد رسید. البته امروزه پزشکان متخصص از جمله دکتر حامد قدسی در کنار بررسی BMR، به فاکتورهای موثر بر وزن نیز توجه داشته و از معیارهای مهم دیگر نیز استفاده می کنند. زیرا سطح BMR از عوامل متعددی در بدن تاثیر می گیرد و نمی توان برای بررسی رابطه تیروئید و وزن به آن اکتفا نمود.

ارتباط بین پرکاری تیروئید و وزن چیست؟

پرکاری تیروئید یک اختلال است که باید به آن توجه ویژه داشت. در واقع، پرکاری تیروئید عبارت است از افزایش سطح هورمون های تیروئید در بدن که منجر به بالا رفتن سطح سوخت و ساز بدن می شود. به این ترتیب رابطه متقابل بین هورمون تیروئید و وزن با لاغر شدن افراد خود را نشان می دهد؛ به طوری که هورمون بیش از حد می تواند وزن شخص مبتلا به پرکاری تیروئید را به شدت کاهش دهد.

ارتباط بین پرکاری تیروئید و وزن
ارتباط بین پرکاری تیروئید و وزن

لازم است بدانید که اگر اختلال عملکرد تیروئید بر طرف شود، وزن از دست رفته در اثر پرکاری غده تیروئید مجددا جایگزین خواهد شد. عدم توجه به مشکلات پرکاری تیروئید می تواند عوارض منفی زیادی برای سلامت افراد در بر داشته باشد.

بازگشت وزن به حالت طبیعی با درمان پرکاری تیروئید نشان می دهد که استفاده از اثر متقابل هورمون های تیروئید و وزن، روش مناسب و دائمی برای لاغری محسوب نمی شود. زیرا پس از قطع دارو، مجددا شخص دچار اضافه وزن خواهد شد.

به این ترتیب، بهترین روش برای کاهش وزن و درمان چاقی، استفاده از رژیم غذایی اصلاح شده و مناسب، انجام ورزش به صورت مرتب و با برنامه است. در صورتی هم که این روش ها برای کاهش وزن جوابگو نباشند، انجام عمل های لاغری اصولی زیر نظر بهترین پزشکان متخصص می تواند راه حل مناسبی باشد.

آیا کم کاری تیروئید باعث چاقی می شود؟

در قسمت های قبل اشاره کردیم که کاهش مقدار BMR به اختلال کم کاری غده تیروئید مربوط می شود. این مساله در بررسی رابطه تیروئید و وزن شخص بسیار اهمیت دارد. زیرا وقتی مقدار BMR در اثر کاهش هورمون تیروئید کم می شود، به معنای کاهش سطح سوخت و ساز بدن بوده و فرد به اضافه وزن و چاقی دچار می گردد. به این ترتیب، می توان گفت که کم کاری تیروئید در افراد، بیماری چاقی را در پی خواهد داشت.

یکی از نکاتی که در این باره وجود دارد آن است که تاثیر کم کاری تیروئید بر مقدار BMR کمتر از تاثیر پرکاری تیروئید بر آن است. به جرات می توان گفت که درصد بسیار کمی از اضافه وزن در افراد چاق، از کم کاری تیروئید و جمع شدن چربی ها در قسمت های مختلف بدن ناشی می شود. در واقع، علت عمده افزایش وزن در بسیاری از افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، تجمع آب و نمک در بافت ها و سلول های مختلف بدن است. به طوری که در بررسی رابطه تیروئید و وزن، در تعداد انگشت شماری از افراد دارای اضافه وزن، مشکل ابتلا به کم کاری تیروئید وجود دارد.

در بحث رابطه تیروئید و وزن می توان گفت که به طور میانگین بین ۲٫۳ کیلوگرم تا ۴٫۵ کیلوگرم از وزن یک شخص می تواند به کم کاری تیروئید نسبت داده شود. بنابراین حتی اگر این مساله ثابت شود که کم کاری تیروئید و وزن زیاد شخص با هم ارتباط دارند، لازم است فاکتورهای موثر دیگر نیز بررسی گردند.

می‌توان برای لاغری از هورمون تیروئید استفاده کرد؟

با توجه به تاثیر متقابل هورمون تیروئید و وزن که با افزایش یا کاهش حجم بدن نمایان می شود، ممکن است این گونه به نظر برسد که بتوان از این هورمون برای کاهش وزن استفاده نمود. یعنی بتوان مصرف هورمون تیروئید را به عنوان یک روش لاغری به کار گرفت. بررسی ها نشان می دهند که تاثیر متقابل هورمون تیروئید و وزن به گونه ای است که هورمون درمانی نسبت به داشتن یک رژیم غذایی اصلاح شده، کاهش وزن بیشتری به همراه دارد. اما لازم است بدانید که به محض قطع شدن هورمون تیروئید اضافی، کاهش وزنی که تا کنون شخص داشته است دوباره جایگزین خواهد شد.

لاغری از هورمون تیروئید
لاغری از هورمون تیروئید

علاوه بر این، با توجه به تاثیر متقابل تیروئید و وزن و مقدار سوخت و ساز بدن، افزایش سطح هورمون های تیروئید در بدن می تواند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد. برخی از مهم ترین عوارض ناشی از هورمون تیروئید اضافی در بدن عبارت اند از:

 • کاهش حجم عضلات و از دست دادن توده های عضلانی و پروتئینی بدن
 • کاهش بیش از حد حجم چربی های بدن

افزایش بیش از اندازه سطح هورمون تیروئید در بدن عملا می تواند مشکلات متابولیسمی را در فرد ایجاد نماید. بنابراین، استفاده از هورمون تیروئید برای لاغری بیش از آن که به کاهش وزن کمک کند، اثرات منفی بر بدن خواهد گذاشت. بنابراین، از دید پزشکان مطرحی از جمله دکتر حامد قدسی این روش توصیه نمی شود.

کلمه کلیدی: تیروئید و وزن، رابطه تیروئید و وزن، کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید

جمع بندی

غده تیروئید یکی از غده های مهم و کلیدی در مسیر متابولیسم بدن است و هرگونه اختلال و مشکل در این غده می تواند باعث بروز مشکلات جدی در بدن شود. بنابراین درمان به موقع مشکلات غده تیروئید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد های مختلف مانند لاپاروسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام نمایید.‏ همچنین می توانید نسخه pdf این مقاله را از اینجا دانلود نمایید.

منابع:

https://www.webmd.com/women/news/20080324/weight-gain-thyroid-gland-to-blame

https://www.healthline.com/health/hypothyroidism/managing-your-weight

https://www.health.harvard.edu/womens-health/do-you-have-an-overactive-thyroid

https://www.btf-thyroid.org/thyroid-and-weight-the-science

https://www.verywellhealth.com/diet-and-weight-loss-tips-for-thyroid-patients-3233060

https://www.livestrong.com/article/191980-how-to-lose-weight-after-thyroid-removal/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.