طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس

خانه | اسلیو | طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس
طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس

در این جا به طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو می‌پردازیم. ما همچنین توصیه‌های مفیدی در مورد نحوه برخورد با مشکلات رایج خواب ارائه خواهیم داد. پس مقاله زیر را تا انتها دنبال نمایید.اسلیو معده و بای پس معده از جراحی‌های پیچیده و بزرگ هستند که با ایجاد تغییرات عمده در بخشی از سیستم گوارشی مانند معده و روده به کاهش حجم غذایی دریافتی و جذب کمتر کمک می‌کنند.

اسلیو معده و بای پس معده از مهمترین تکنیک‌های جراحی کاهش وزن هستند که افراد برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری بهره می‌برند. دکتر حامد قدسی یکی از بهترین جراحان چاقی در ایران هستند که  در این مسیر به شما کمک خواهند کرد تا یک جراحی موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی را تجربه کنید.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

جهت مشاوره و دریافت نوبت برای هر گونه عمل معده برای لاغری میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 • شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

بنابراین طبیعی است که بعد از چنین جراحی بزرگی جهت کاهش عوارض، درد و ناراحتی باید مراقبت‌های اصولی بعد عمل با دقت رعایت شوند تا در اثر سهل انگاری آسیب به بیمار وارد نشده و نتایج جراحی تحت تاثیر قرار نگیرد. فراموش نکنید به همان اندازه که رژیم غذایی بعد از جراحی کاهش وزن اهمیت دارد.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس نیز بسیار مهم است. هرچه بیشتر خود را مقید به رعایت درست دستورالعمل‌های بعد جراحی نمایید بهبودی سریعتر را تجربه خواهید نمود.با این وجود جراحی متابولیک به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیست شما باید با مراقبت‌های اصولی مانند طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو آشنا باشید تا بعد از جراحی دچار ناراحتی و مشکلات ناخواسته نشوید.

آیا نگران این هستید که بعد از جراحی اسلیو معده برای داشتن یک خواب خوب شبانه به مشکل بخورید؟ آیا می‌توانید در دوران نقاهت به آسانی به پهلو یا شکم بخوابید؟ این‌ها سوالات پرتکراری هستند که بیماران و متقاضیان جراحی چاقی می‌خواهند درباره آن بدانند. بسیاری از مردم پس از هر نوع جراحی متوجه می‌شوند که در خوابیدن مشکل دارند . این می‌تواند به دلیل تعدادی از عوامل، از جمله درد و ناراحتی مرتبط با خود جراحی باشد.

 • طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو چگونه باید باشد؟
 • نکات مهم برای داشتن خواب راحت بعد از عمل اسلیو

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو چگونه باید باشد؟  

جراحی اسلیو معده یکی از سخت‌ترین جراحی‌های چاقی است. یکی از مواردی که بعد از جراحی باید در نظر گرفته شود، طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو است. در زیر به برخی از مهمترین توصیه‌های جراح چاقی در مورد طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده اشاره شده است:

 • در ساعت ابتدایی بعد از ریکاوری از چرخیدن ناگهانی خودداری کنید

بهتر است در همون ساعت ابتدایی بعد از اسلیو از جابجا شدن یا چرخیدن ناگهانی اجتناب نمایید.

 • روی شکم نخوابید فقط به پشت یا پهلو بخوابید

 در 15 روز اول پس از جراحی، نباید روی شکم بخوابید. بهترین نکته در طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو به این صورت است که خوابیدن روی شکم می‌تواند ناراحت کننده باشد. بهترین حالت خواب بعد از جراحی اسلیو معده خوابیدن به پهلو است. خوابیدن روی شکم می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. این وضعیت می‌تواند سلامت ستون فقرات را مختل کند.

روی شکم نخوابید

و فشار بیش از حد به باسن یا سایر قسمت‌های بدن وارد کند. در 15 روز اول خوابیدن به پشت راحت‌تر خواهد بود. بعد از عمل، موقعیت‌های بستری آسیبی به معده وارد نمی‌کند. ممکن است فقط درد خفیفی در بخیه‌های روی پوست وجود داشته باشد. از روز اول می‌توانید بعد از ترخیص به پهلو و پشت بخوابید.

 • روی صندلی با تکیه گاه استاندار بنشینید یا بخوابید

پزشک شما ممکن است توصیه کند که در چند هفته اول روی صندلی با تکیه گاه استاندارد بخوابید. این به کاهش درد و ناراحتی بسیار کمک میکند.

مطالعه بیشتر : برای آگاهی از بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو کلیک کنید .

 • از یک بالش برای کمک به خواب راحت‌تر استفاده کنید

بعد جراحی برای کمک به وضعیت ستون فقرات، باسن، پاها و بازوها بهتر است  علاوه بر خوابیدن به پشت بالش‌ها یا پتوهای رول شده در زیر بدن خود قرار دهید تا حمایت لازم از شانه‌ها، کمر، زانوها یا مچ پا ایجاد شود. هنگامی که به پشت می‌خوابید زیر هر زانو یک بالش بگذارید.

این می‌تواند به کاهش فشار روی شکم و کمر کمک کند. جزئیات محل قرارگیری پاها، بازوها و انگشتان پا متفاوت است، اما در بیشتر موارد، خوابیدن به پشت در حالی که دست‌ها به پهلوها و انگشتان پا به سمت سقف هستند، ممکن است بهترین گزینه برای طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو باشد.  همچنین از بالش‌های حمایتی برای زیر سر خود استفاده کنید. باید مطمئن شوید که بالش‌ها سر و گردن شما را به درستی پشتیبانی می‌کنند.

نکات مهم برای داشتن خواب راحت بعد از عمل اسلیو

علاوه بر آگاهی در مورد طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو، دانستن مواردی مانند بهترین وضعیت خواب پس از جراحی اسلیو به اطمینان از راحتی شما در طول دوره نقاهت کمک می‌کند. چند کار وجود دارد که می‌توانید برای داشتن خواب راحت بعد از جراحی اسلیو معده انجام دهید. در زیر به این نکات اشاره شده است:

نکات مهم برای داشتن خواب راحت بعد از عمل اسلیو

 • یک محیط آرام برای خواب ایجاد کنید

مطمئن شوید که محیط خواب شما آرام و راحت است. برای این منظور باید اتاق خواب شما تاریک، ساکت و خنک باشد. همچنین ممکن است بخواهید از گوش گیر یا هدفون حذف نویز برای جلوگیری از هرگونه صدای خارجی استفاده کنید.

 • از تکنیک‌ های آرام‌ بخش قبل خواب استفاده کنید

قبل از خواب، تکنیک‌های آرام‌سازی مانند یوگا، مدیتیشن یا تمرینات تنفس عمیق را امتحان کنید. این فعالیت‌ها به شل شدن عضلات در سراسر بدن کمک می‌کنند و به نوبه خود خوابیدن را آسان‌تر خواهند کرد. و از افسردگی بعد از عمل اسلیو هم جلوگیری میکند .

 • برنامه خواب منظمی را تنظیم کنید

ایجاد یک روال منظم قبل از خواب فقط مختص کودکان نیست. رفتن به رختخواب و بیدار شدن در یک ساعت مشخص، بر میزان راحت خوابیدن شما تأثیر می‌گذارد. این همچنین  باعث خواب عمیق‌تر شده و به نوبه خود بر بهبودی بدن شما  اثر گذار خواهد بود.

برنامه خواب منظمی را تنظیم کنید

به رختخواب بروید و هر روز در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید، حتی آخر هفته‌ها نیز به روال منظم خواب خود ادامه دهید. این به بدن شما کمک می‌کند تا وارد یک روال عادی شده و هر شب راحت‌تر به خواب بروید.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با  لیست غذاهای رژیمی بدون نان و برنج ، کلیک کنید .

 • وسایل الکترونیکی را قبل خواب کنار بگذارید

وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه و تلویزیون را حداقل یک ساعت قبل خواب خاموش کنید. آنها نور آبی ساطع می‌کنند که می‌تواند ریتم خواب طبیعی بدن شما را مختل کند.

 • شام سبک بخورید و قبل خواب آب ننوشید

اگرچه خوردن سه وعده غذایی در روز و نوشیدن آب فراوان می‌تواند به روند بهبودی بعد از جراحی لاغری کمک کند، انجام این کار قبل از رفتن به رختخواب می‌تواند تأثیر منفی بر خواب شما داشته باشد. سعی کنید سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب شام نخورید و حداقل یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب از میان وعده استفاده نکنید.

میان وعده‌ها در شب باید سبک و سالم باشند. خوردن یک وعده غذایی بزرگ در شب، به خصوص قبل از رفتن به رختخواب، متابولیسم شما را مختل می‌کند و بر توانایی شما برای کاهش وزن تأثیر می‌گذارد. اگر قبل از رفتن به رختخواب بیش از حد سیر هستید، ممکن است خواب راحتی نداشته باشید.

سخن آخر

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو مانند سایر مراقبت‌هایی که بعد از این نوع تکنیک لاغری به کار می‌برید اهمیت دارد. درست خوابیدن باعث می‌شود تا شما احساس راحتی بیشتری داشته باشید و از آسیب به بخیه‌ها یا زخم پیشگیری می‌شود. این در نهایت می‌تواند باعث تسریع روند بهبودی شما شود.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده باید به گونه‌ای باشد که از فشار به شکم و قفسه سینه پیشگیری شود. برای منظور بهتر است به پهلو یا کمر بخوابید و از یک بالش زیر زانو  برای حمایت بهتر شکم و کمر استفاده کنید. علاوه بر خوابیدن درست بعد از عمل اسلیو رعایت نکات و مراقبت‌های قبل خواب مانند خاموش کردن موبایل، خوردن شام سبک و ایجاد محیط آرام کمک می‌کنند.

تا شما با راحتی و آرامش بیشتری بخوابید. انجام جراحی نزد بهترین جراحی چاقی در تهران باعث می‌شود تا شما  یک عمل موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی تجربه کرده و تکنیک‌های درست و مراقبت‌های اصولی قبل عمل را به خوبی بیاموزید. این تکنیک‌ها کمک می‌کنند.

تا شما کمتر احساس ناراحتی و درد بعد از جراحی داشته باشید. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب کرده‌اند. از همین رو به خوبی می‌توانند در مسیر کاهش وزن شما را یاری نمایند.

سوالات متداول

1- طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

بعد از جراحی اسلیو معده باید بنشینید و بخوابید. نباید چرخش یا حرکت ناگهانی داشته باشید.  برای جلوگیری از عوارض، دو تا سه هفته بعد از عمل نباید روی شکم بخوابید. مانند هر جراحی بزرگ، شما باید در حالت نیمه نشسته بخوابید.

2 – اگر طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو معده اشتباه باشد، چه عوارضی به همراه دارد؟

برخی بیماران از بی‌خوابی بعد از عمل به دلیل موقعیت‌های خواب ناراحت کننده شکایت دارند. با این وجود باید تمام نکات مانند عدم جابجایی و چرخش ناگهانی، گذاشتن بالش زیر زانو و ایجاد محیطی آرام برای خواب به دقت رعایت شوند تا از آسیب به بخیه‌ها و برش‌های جراحی جلوگیری شود.

3 – آیا خوابیدن به پهلو بعد از اسلیو معده اشکالی ندارد؟

بعد از عمل اسلیو معده، وضعیت‌های درازکش به پهلو یا کمر به معده آسیبی نمی‌رساند. ممکن است فقط در محل بخیه پوست درد خفیفی وجود داشته باشد. بنابراین با خیال راحت می‌توانید به پهلو بخوابید.

4 – تا چه مدت بعد از عمل اسلیو مجاز به خوابیدن روی شکم نمی‌باشم؟

در 15 روز اول پس از عمل نباید دراز بکشید و شکم خود را در پایین قرار دهید. می‌توانید کمی به پهلو دراز بکشید. خوابیدن به پشت در 15 روز اول برای شما راحت‌تر خواهد بود.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

منابع

https: //mdbariatrics.com/blog/sleeping-tips-for-better-rest-after-gastric-sleeve-surgery/

https: //specialtysurgerycenter.org/best-sleeping-positions-after-surgery/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *