طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس

خانه | اسلیو | طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس
طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو یکی از مهم‌ ترین نکاتی است که بعد از انجام این جراحی باید به آن توجه کنید. در این مقاله دکتر حامد قدسی نکات مراقبتی در این زمینه را برای شما بیان خواهند کرد.

 اگر جراحی متابولیک مانند اسلیو معده انجام داده باشید به طور حتم میدانید که رعایت مراقبت‌ های بعد عمل تا چه اندازه مهم هستند و می‌توانند در موفقیت آمیز بودن نتایج عمل اثرگذار باشند.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو و بای پس 

با انجام عمل اسلیو چیزی حدود ۸۰ درصد از حجم معده شما برداشته می‌شود تا شما با دریافت مواد غذایی کمتر بتوانید کالری کمتر دریافت کرده و سریع‌ تر وزن کم کنید. این یک روش جراحی کم تهاجمی است که از طریق تکنیک باز و لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو چگونه است؟ 

در تکنیک باز برش‌ ها عمیق‌ تر خواهند بود، اما در لاپاراسکوپی پزشک با ایجاد چند برش سطحی ابزار مخصوص جراحی را وارد شکم کرده و معده بریده شده و باقیمانده آن منگنه می‌شود. جراحی اسلیو به روش باز تقریباً منسوخ شده و این به دلیل عوارض و طولانی بودن مدت بهبودی آن است.

با وجود اینکه لاپاراسکوپی با خطرات و عوارض کمتری همراه است اما رعایت نکات مراقبتی از جمله طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو بسیار مهم است و می‌تواند از بروز آسیب به ناحیه جراحی شده پیشگیری کند.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با شکم لاغری سریع در 3 روز ، کلیک کنید .

پس از انجام عمل جراحی اسلیو معده، داشتن خواب راحت میتواند کمی دشوار باشد، اما تلاش برای طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو به درست ترین شیوه ممکن بسیار مهم است. اگر استراحت کافی داشته باشید، نه تنها در طول روز احساس بهتری خواهید داشت، بلکه این کمک می‌کند تا بدن فرصت کافی برای ترمیم و بهبودی بافت‌ ها بعد از جراحی داشته باشد.

روی شکم نخوابید

در این مقاله ما طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو را برای شما شرح خواهیم داد تا علاوه بر داشتن خوابی راحت، بتوانید به تسریع روند بهبودی خود کمک کنید. پی اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید تا انتها ما را همراهی نمایید.

 • طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو چگونه است؟
 • نکات تکمیلی نحوه خوابیدن بعد از عمل بای پس
 • تا چه مدت باید نکات مربوط به طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو را رعایت کرد؟
 • خوابیدن به کدام سمت برای معده بهتر است

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان ۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
 •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
 • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

نکات مهم برای داشتن خواب راحت بعد از عمل اسلیو

در اين جا به مهمترین نکات برای داشتن خوابی با کیفیت و راحت بعد عمل اسلیو یا حتی بای پس معده اشاره شده است:

1 – به کمر یا پهلو بخوابید

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو تاثیرات مهمی بعد از جراحی به همراه دارد .اگر می‌خواهید بعد از جراحی بدون آسیب به نواحی جراحی شده استراحت کنید بهترین روش خوابیدن به کمر یا پهلو است.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو کمک می‌کند تا فشاری کمتری به معده و ریه وارد شود و ناراحتی‌های گوارشی کمتری برای شما به وجود آید.

اگر به پهلو می‌خوابید توصیه می‌شود از یک بالش کوچک بین پاهای خود استفاده کنید. این باعث می‌شود فشار کمتری به ستون فقرات وارد شود. این موضوع به ویژه برای افرادی اهمیت دارد که یکی از دلایل انجام جراحی چاقی برای آنها مشکلات مربوط به دیسک و ستون فقرات است.

2 – روی شکم نخوابید

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو بسیار حیاتی است و خوابیدن روی شکم پس از جراحی اسلیو معده می‌تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا معده در این روش برش داده شده و بافت‌های آن در حال بهبودی و ترمیم هستند.

هرگونه فشار شکمی می‌تواند باعث آسیب و برآمدگی معده شود و همچنین باعث شود تا خط منگنه صدمه ببیند. برای پیشگیری از این خطرات از خوابیدن روی شکم اجتناب نمایید.

3 – با کمک یک بالش سر خود را بالاتر نگه دارید

استفاده از یک یا دو بالش کوچک در طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو باعث می‌شود تا گردن شما در راستای ستون فقرات قرار بگیرد این می‌تواند باعث کاهش سردردهای تنشی و گردن درد بعد از عمل شود. این به ویژه برای افرادی که قبل از جراحی دچار ضعف عضلات و ماهیچه‌ های گردن هستند، توصیه می‌شود.

4 – از یک بالش گوه‌ ای استفاده کنید

برای داشتن بهترین طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو بعد از عمل همانطور که گفته شد جراحی اسلیو از طریق لاپاراسکوپی انجام می‌شود. برای انجام لاپاراسکوپی قبل از عمل با ایجاد برش‌های، گاز مخصوص به حفره شکمی از طریق پورت وارد می‌شود تا شکم بزرگتر شده و دسترسی به اندام‌ های داخلی آن آسان‌تر شود.

مطالعه بیشتر : برای اطلاع از اینکه صبح ناشتا برای لاغری چه بخوریم ، کلیک کنید .

 این گاز اضافی باید به مرور خارج شود تا فشاری به ریه‌ها وارد نشود. بالش گوه‌ ای نوعی بالش طبی است که میتواند هنگام دراز کشیدن در رختخواب یک تکیه‌گاه خوب برای شما ایجاد کند.

این بالش به ویژه برای افرادی که از رفلاکس معده و دل درد بعد اسلیو رنج می‌برند توصیه می شود،، زیرا دارای شیب ۳۰ درجه است و می‌تواند از فشار به معده جلوگیری کرده و مشکلات تنفسی را هنگام خواب بهبود بخشد. رعایت این نکات قبل خواب برای هر جراحی لاغری از جمله اسلیو ضروری است:

 • از نوشیدن مایعات قبل از خواب خودداری کنید

نوشیدن مایعات قبل از خواب ممکن است کار مهمی به نظر نرسد، اما پس از جراحی اسلیو معده، ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند. هنگامی که قبل از خواب مایعات می‍‌نوشید، معده پر از مایع شده و در نهایت منبسط میشود. اگر به پهلو یا به پشت بخوابید، این میتواند منجر به ناراحتی در قسمت بالای شکم و ریه شود.

 • یک محیط خواب راحت ایجاد کنید

 مطمئن شوید که به اندازه کافی بالش در دسترس دارید. اطمینان حاصل کنید که اتاق تاریک و ساکت است یا صداهای آرامش بخش ضبط شده را پخش کنید.

 • از چرت زدن در طول روز خودداری کنید

 این بدان معنا نیست که هرگز نمیتوانید یک چرت کوتاه داشته باشید. اما خواب زیاد در وسط روز الگوی خواب شبانه شما را مختل میکند. اگر در طول روز احساس خستگی میکنید، چشمان خود را ببندید و زنگ هشدار را بیش از 30 دقیقه تنظیم نکنید.

 • وسایل الکترونیکی را حداقل یک ساعت قبل از خواب کنار بگذارید

نور ساطع شده از صفحه نمایش تلفن همراه، تبلت یا هر دستگاه هوشمند دیگر میتواند ریتم طبیعی خواب بدن شما را مختل کند.

 • قبل از مصرف قرص‌ های خواب آور با پزشک خود مشورت کنید

 حتی داروهای خواب بدون نسخه نیز ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ ای ایجاد کنند. اگر مشکل خواب دارید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد راه حل‌ های احتمالی صحبت کنید.

 • یک برنامه روتین قبل از خواب ایجاد کنید

برنامه روتین قبل از خواب ممکن است شامل حمام کردن، مطالعه، مدیتیشن یا هر فعالیت آرام‌ بخش دیگری باشد که به بدن شما نشان می‌دهد که زمان خواب فرا رسیده است.

برنامه خواب منظمی را تنظیم کنید

تا چه مدت باید نکات مربوط به طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو را رعایت کرد؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم، شما باید یک چشم انداز درست از روند بهبودی بعد از انجام این جراحی داشته باشید. احتمالاً بعد به هوش آمدن برای مدتی احساس درد و گرفتگی خواهید داشت.

ممکن است کمی احساس سرگیجه داشته باشید. ممکن است یک یا دو روز طول بکشد تا اثرات بیهوشی به طور کامل از بین بروند. به دلیل استفاده از لوله تنفسی در حین عمل ممکن است احساس درد و خشکی در گلو خود داشته باشد.

مطالعه بیشتر : علائم آپاندیس میتواند ارتباطی با عمل اسلیو داشته باشد ؟ کلیک کنید.

ممکن است دو تا سه روز در بیمارستان بستری شوید البته این بستگی به شرایط جسمی و وضعیت سلامتی شما دارد. بعد از عمل باید انتظار مقداری درد به خصوص در نواحی اطراف برش‌ های جراحی را داشته باشید.

مسکن‌ های بدون نسخه که توسط جراح چاقی تجویز می‌شوند می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. سعی کنید در روز بعد از جراحی از جا بلند شده و حرکت کنید. ممکن است راه رفتن در این زمان کمی سخت باشد، اما راه رفتن نقش بسیار مهمی در تسریع روند بهبودی شما خواهد داشت.

به طور معمول زخم‌ ها بعد از یک هفته خوب می‌شوند در صورتی که به خوبی شستشو داده و محل زخم‌ها خشک نگه داشته شوند. بعد از گذشت یک هفته پانسمان‌ها برداشته خواهند شد. در صورت وجود هرگونه درد  قرمزی و تورم باید به پزشک اطلاع دهید.

ممکن است زخم‌ ها عفونی شده باشند. به طور معمول بهبودی بعد از اسلیو حدود ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد در این مدت شما باید به خوبی استراحت کنید. طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو باید به گونه‌ای باشد که کمترین فشار را به نواحی تحت درمان وارد کند.

در این صورت می‌توانید انتظار یک بهبودی خوب و بدون دردسر را داشته باشید. پس حداقل به مدت یک ماه نکات مربوط به خوابیدن بعد از عمل اسلیو را به دقت رعایت نمایید.

کلام پایانی

اسلیو معده یک جراحی کم تهاجمی است که با ایجاد تغییرات اساسی روی معده باعث می‌شود تا دریافت مواد غذایی کمتر شده و فرد با مصرف کالری کمتر سریعتر لاغر شود اما رعایت مراقبت‌ های اصولی مانند طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو بعد از عمل تاثیر مهمی در کاهش دوران نقاهت خواهد داشت.

طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو اگر به صورت اصولی انجام شود از هرگونه فشار اضافی به معده، ریه و روده پیشگیری خواهد شد. در نتیجه بیمار عوارض جانبی خاصی تجربه نخواهد کرد.

به کمر یا پهلو بخوابید، روی شکم نخوابید، با کمک یک بالش سر خود را بالاتر نگه دارید، از یک بالش گوه‌ای استفاده کنید، از نوشیدن مایعات قبل از خواب خودداری کنید، یک محیط خواب راحت برای خود ایجاد نمایید و برنامه روتین قبل از خواب داشته باشید.

همه این نکات کمک می‌کنند تا شما بتوانید ضمن داشتن یک خواب راحت به بدن فرصت استراحت و ترمیم بدهید. اگر می‌خواهید درباره نکات اصولی قبل و بعد از جراحی اسلی بیشتر بدانید باید بهترین جراحی چاقی در تهران مراجعه نمایید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌ المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌ های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. رضایت بیماران بعد از عمل، ارائه راهکارهای علمی مطابق با علم روز دنیا برای مهار چاقی، تخصص در زمینه لاپاراسکوپی پیشرفته همگی باعث شهرت ایشان شده است.

سوالات پرتکرار

1 – آیا طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو در تسریع روند بهبودی نقش دارد؟

بله اگر شما نکات مربوط به خوابیدن درست بعد از جراحی اسلیو را به دقت رعایت نمایید بدن فرصت استراحت کافی خواهد داشت. در نتیجه بهبودی و ترمیم نواحی جراحی شده سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

2 – طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو چگونه است؟

به پشت و پهلو بخوابید، روی شکم نخوابید، از یک بالش بین دو پا خود هنگام خواب استفاده کنید و سر خود را بالاتر از بقیه بدن نگه دارید. برای این منظور می‌توان از یک بالش گوه‌ای استفاده کنید.

3 – در صورت عدم رعایت نکات مربوط به طرز خوابیدن بعد از عمل اسلیو چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر نکات مربوط به درست خوابیدن بعد از عمل اسلیو رعایت نشود به معده، روده و ریه فشار خواهد آمد. این می‌تواند با عوارضی از جمله رفلاکس اسید، درد و مشکلات گوارشی همراه باشد و در موارد هات نیاز به درمان‌های پزشکی باشد.

4 – برای داشتن خواب راحت بعد از اسلیو چه باید کرد؟

خوردن و نوشیدن را قبل از خواب متوقف کنید، یک محیط راحت برای خواب ایجاد نمایید، از چرت زدن در طول روز خودداری کنید، وسایل الکترونیکی را حداقل یک ساعت قبل خواب خاموش کنید و یک روتین منظم خواب داشته باشید.

منابع

https://memorialweightlosscenter.com/getting-a-good-nights-rest-after-gastric-sleeve-surgery/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض اسلیو معده
اسلیو

عوارض اسلیو معده

چاقی عامل اصلی بسیاری از بیماری‌هاست. داشتن اضافه وزن، علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد شما را در معرض خطراتی

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *