مینی بای پس

خانه | جراحی ها | مینی بای پس
جراحی مینی بای پس

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی تکنیک‌های مختلفی برای کاهش وزن معرفی شده‌اند. این نقطه عطفی برای افراد است که نتوانسته‌اند به دلیل بالا بودن شاخص توده بدنی وزن خود را کاهش دهند. در واقع افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند به سختی از طریق رژیم و تمرینات ورزشی می‌توانند به نتایج دلخواه کاهش وزن دست پیدا کنند. علم پزشکی، روش‌های جراحی کم تهاجمی را پیش روی این افراد قرار داده تا دیگر کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام یک رویا نباشد. یکی از مهمترین تکنیک‌های جراحی چاقی مینی بای پس می‌باشد.

این عمل معده نوع ساده شده عمل بای پس معده  کلاسیک است. این جراحی ازلحاظ تکنیکی ساده و سریع انجام می‌شود. عملکرد آن تا حدودی شبیه بای پس کلاسیک می‌باشد ولی هزینه آن نسبت به بای پس کلاسیک کمتر است، همچنین بیمار عوارض جانبی بسیار کمتری را تجربه خواهد کرد. ازلحاظ تکنیکی، تفاوت‌هایی میان جراحی بای پس کلاسیک و مینی بای پس وجود دارد. برای اینکه بدانید جراحی مینی بای پس دقیقاً چیست و نقاط قوت و ضعف آن را در مقایسه با عمل بای پس کلاسیک معده دریابید، در این مقاله با ما همراه باشید.

جراحی مینی بای پس چیست؟

جراحی مینی بای پس چیست؟

جراحی مینی بای پس معده یکی از عمل‌های جراحی لاغری است. این جراحی، روشی ترکیبی از دو جراحی اسلیو معده و بای پس معده است. برخلاف جراحی بای پس کلاسیک، در این روش صرفاً با استفاده از یک آناستوموز یا نقطه اتصال، معده و روده کوچک به هم متصل می‌شود. بنابراین، این جراحی به «بای پس تک آناستوموزی» نیز معروف است.

در این نوع جراحی چاقی، میزان قابل توجهی از حجم معده کاهش پیدا می‌کند. این کار سبب می‌شود میزان غذایی که معده در خود نگه می‌دارد محدود شده و کیسه معده با تأخیر خالی شود. درنتیجه، احساس سیری برای مدت طولانی‌تری با بیمار خواهد بود. در واقع این تکنیک هم به محدود کردن مواد غذایی کمک می‌کند و هم باعث می‌شود تا جذب کمتری اتفاق بیفتد.

نحوه انجام جراحی مینی بای پس

قبل از هر چیز باید بدانید که این جراحی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. برای انجام عمل مینی بای پس باید مراحل زیر را دنبال کرد:

 • ابتدا جراح چاقی و متخصص بیهوشی ویزیت و مشاوره‌های لازم را به بیمار خواهند داد. تا هنگام بیهوشی و جراحی فرد دچار خونریزی یا هر نوع عوارض ناخواسته دیگری نشود.
 • برای جراحی برشی به شکل موز در مسیر انحنای کوچک معده ایجاد می‌شود. معده برش خورده در محل خود باقی خواهد ماند.
 • یک قوس از روده باریک با فاصله کمی از معده، آماده بخیه با معده می‌شود.
 • اقدامات فوق به گونه‌ای انجام می‌شوند که غذای کمتری وارد معده شده و به سرعت وارد روده باریک شود.
 • به دلیل کوتاه شدن روده، مواد کمتری جذب شده و بیمار چاق، به مرور لاغر خواهد شد.

 

چه افرادی کاندید خوبی برای مینی بای پس هستند؟

مناسب بودن یک عمل جراحی برای یک بیمار، وابسته به شرایط بدنی، کاری، خانوادگی، عادت‌های غذایی و زندگی روزمره و همچنین نتیجه آزمایشات و اندوسکوپی است. بیماران کاندید جراحی‌های چاقی افرادی هستند که رژیم‌های غذایی مختلفی را امتحان کرده‌اند، اما با وجود رژیم‌های سخت نتوانسته‌اند وزن ایده‌آلی بدست آورند. حتی برخی افراد پس از انجام کامل رژیم‌های درمانی به وزنی بیشتر از وزن اولیه خود رسیده‌اند. این افراد می‌توانند سراغ هریک از جراحی‌های بای پس کلاسیک معده یا جراحی مینی بای پس بروند. اما مناسب‌ترین افراد برای این جراحی، افراد با شرایط زیر هستند:

 • افراد که از عوارض چاقی مانند دیابت نوع ۲ و چربی خون رنج می‌برند
 • افراد ریزه خوار و کم تحرک هستند
 • افرادی که الکل یا دخانیات مصرف نمی‌کنند
 • افرادی که سلامت روحی و روانی خوبی دارند و دچار اختلالات افسردگی، اضطراب اسکیزوفرنی… نیستند

نقاط قوت مینی بای پس چیست؟

نقاط قوت مینی بای پس چیست؟

انجام مینی بای پس نزد بهترین جراح چاقی در تهران می‌تواند مزایای زیادی را برای بیمار داشته باشد در زیر به برخی از مهمترین نقاط قوت و مزایای این نوع تکنیک جراحی کاهش وزن اشاره شده است:

 • دوره نقاهت آسان و عوارض کمی دارد.
 • یک جراحی کم تهاجمی به روش لاپاراسکوپی است.
 • قابل بازگشت و قابل تبدیل به حالت اولیه است.
 • به لحاظ فنی جراحی راحت‌تر انجام می‌شود.
 • میزان کاهش وزن بیشتری نسبت به سایر عمل‌های جراحی چاقی رخ می‌دهد.
 • بازگشت چاقی نسبت به سایر روش‌ها کمتر است.

نقاط ضعف مینی بای پس

جراحی مینی بای پس با وجود نقاط قوتی که دارد هنوز توسط ایالات متحده آمریکا بصورت رسمی تأیید نشده است. از مهمترین معایب این عمل می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • صفرا به درون معده وارد شده و احتمالاً به درون مری نیز راه دارد.
 • این امر، علاوه بر ریفلاکس صفرا، سبب افزایش احتمال اختلال در عادات ماهیانه می‌گردد.
 • بیماران دارای فتق هیأتال یا ریفلاکس معده، به دلیل خطر ابتلا به ریفلاکس صفرا کاندید مناسبی برای این جراحی نیستند.
 • در کنار سوء جذب روده ممکن است سبب اسهال، کمبود آهن و کم خونی می‌شود.

تفاوتهای مینی بای پس و بای پس کلاسیک

تفاوت‌های مینی بای پس و بای پس کلاسیک

هر دو روش جراحی مینی بای پس و بای پس کلاسیک، اثرات مثبت زیادی در بهبود سلامتی و کاهش وزن دارند. اما تفاوت‌هایی میان این دو جراحی وجود دارد که بیشتر به روش‌های تکنیکال و اجرایی آن دو روش مرتبط است. مهمترین تفاوت بین این دو تکنیک به شرح زیر می‌باشد:

 • در جراحی بای پس کلاسیک، یک برش و دوخت روی روده انجام می‌شود. این کار سبب مجزا بودن مسیر صفرا و پانکراس می‌شود و مواد غذایی به معده جدید ورود پیدا نمی‌کنند.
 • در روش بای پس، نمی‌توان معده و روده کوچک را به شکل قبلی بازگرداند. اما می‌توان روش دیگری را بکار برد تا عوارض بای پس معده در صورت نیاز، کاهش پیدا کند.
 • در جراحی مینی بای پس که روش جدیدتری نسبت به بای پس کلاسیک است، مقدار بیشتری از روده برداشته خواهد شد.
 • در مینی بای پس، اختلال بیشتری در جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی رخ می‌دهد. آنزیم‌های معده و صفرا بطور کامل از مسیر منحرف نشده و وارد معده شده و ایجاد التهاب معده و گاستریت می‌کنند.
 • ممکن است پس از انجام این عمل، درد معده و ریفلاکس صفرا ایجاد شود.
 • پیش از انجام عمل بهتر است مشکلات معده درمان و رفع شوند. اگر مشکلات معده بهبود نیافته و برای بیمار خطراتی به همراه داشته باشد، پزشک متخصص روش دیگری را انتخاب می‌کند.

زمان بستری و بهبود بعد از جراحی مینی بای پس

افراد بسیاری تصور می‌کنند پس از انجام این عمل، حداقل به مدت یک ماه و حتی بیشتر نمی‌توانند به شرایط کاری و زندگی عادی خود بازگردند، اما اینگونه نیست. پس از انجام جراحی مینی بای پس و بای پس کلاسیک معده، معمولاً بیمار ۲ شب بستری می‌شود. توصیه می‌شود بیمار پس از ترخیص از بیمارستان، یک هفته در منزل استراحت کند و سپس به محیط کار بازگردد. رژیم غذایی در هردو تکنیک جراحی متابولیک یکسان هستند. اگر رژیم غذایی به درستی رعایت شود و سایر مراقبت‌های بعد از عمل به دقت مورد توجه قرار گیرند، بهبودی بعد از جراحی سریعتر اتفاق می‌افتد.

نتیجهگیری

جراحی مینی بای پس و بای پس کلاسیک، هر دو از روش‌های جراحی چاقی هستند. هر دو روش در کنترل و کاهش وزن و همچنین درمان و پیشگیری از برخی بیماری‌ها تأثیر زیادی دارند. اما باید توجه داشته باشید نمی‌توان به طورکلی یک جراحی را بر دیگری ترجیح داد. هریک از این عمل‌ها مناسب یک بیمار با شرایط خاص و سازگار هستند. بنابراین، برای اطلاع از اینکه کدام جراحی چاقی برای شما مناسب‌تر است، به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

پزشکی که از مهارت و تخصص بالا برخوردار باشد مانند دکتر حامد قدسی می‌تواند بهترین روش را با توجه به شرایط شما انتخاب کند. ایشان یکی از برترین جراحان چاقی و زیبایی هستند که تاکنون عمل‌های چاقی متعددی را با موفقیت به انجام رسانده‌اند. تغییرات چشمگیر در وزن و بهبود سلامت بیماران و رضایت کامل آن‌ها از نتایج عمل به خوبی گویای تجربه و دانش بالای ایشان است. برای مشاوره و نوبت دهی می‌توانید از راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.

منابع:

https://www.oasisbariatrics.com/blog/2018/09/25/gastric-bypass-vs-mini-gastric-193713

https://winnettspecialistgroup.com.au/what-is-the-mini-gastric-bypass/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

مزایای اسلیو معده
اسلیو

مزایای اسلیو معده

به دلایل مختلفی فرد دچار چاقی و اضافه وزن می‌شود. ژنتیک، اختلالات متابولیکی، تیروئید، سبک زندگی ناسالم و… همگی نقش موثر و مستقیمی در افزایش

ادامه مطلب »
بهترین روش جراحی لاغری
جراحی ها

بهترین روش جراحی لاغری

جراحی کاهش وزن یک راه موثر برای افرادی است که مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستند. اکثر روش‌های جراحی کاهش وزن ایمن و بی‌خطر

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *