عمل جراحی ساسی بای پس معده چیست؟

خانه | جراحی ها | عمل جراحی ساسی بای پس معده چیست؟

در حوزه جراحی چاقی، هر سال شاهد ظهور تکنیک های جدیدی هستیم. جراحی ساسی بای پس معده یک عمل جراحی چاقی نوین است که بر اساس عمل مینی بای پس معده و عمل سانتورو انجام می‌شود. این روش به خصوص در درمان بیماری دیابت نوع 2 بسیار عالی عمل می‌کند و همین موضوع سبب شهرت آن شده‌است. اما دقیقا این جراحی چگونه انجام می‌شود و چه تفاوتی با سایر متدهای جراحی چاقی دارد؟

عمل جراحی ساسی بای پس معده

عمل جراحی ساسی بای پس معده(single anastomosis sleeve ileal) یک عمل جراحی متابولیک/ چاقی جدید مبتنی بر عمل مینی بای پس معده و عمل سانتورو(Santoro) است که در آن اسلیو گاسترونومی توسط آناستوموز دستگاه گوارش دنبال می‌شود. در نتیجه میتوان گفت که این جراحی به گونه‌ای ترکیبی از جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده ‏است.‏ عمل ساسی بای پس معده عملی امیدوار کننده برای بیماران چاق و دیابتی است.

نحوه انجام جراحی ساسی بای پس معده

برای انجام این عمل، تکنینک عمل اسلیو معده برای کوچک سازی معده و ساخت یک کیسه جدید انجام می‌شود و سپس مثل عمل جراحی بای پس قسمتی از روده کوچک دور زده می‌شود و به معده جدید وصل می‌شود. همه اینها بدون جدا کردن خروجی معده انجام می‌شود و بنابراین، دو راه برای عبور غذا وجود دارد:

 • 30٪ مواد غذایی از راه عبور طبیعی خود عبور می‌کنند و بنابراین ویتامین ها و مواد معدنی به طور معمول جذب می‌شوند.
 • 70٪ مواد غذایی از راه بای پس معده عبور می‌کنند و بنابراین مقدار زیادی از غذا و قند جذب نمی‌شوند که منجر به کاهش وزن و درمان دیابت می‌شود.

رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس

رژیم غذایی پس از این جراحی تفاوت چندانی با عمل های چاقی دیگر ندارد و باید توسط پزشک شما و متخصص تغذیه مورد تایید ایشان مشخص گردد. برای اطلاعات کامل توصیه می شود دو مقاله که در ادامه معرفی می شود را مطالعه بفرمایید

چه کسانی بهترین کاندیداهای انجام جراحی ساسی بای پس معده هستند؟

 • بیمارانی که در گروه سنی 18 تا 65 سال هستند.
 • بیماران چاق با BMI بیش از 35.
 • بیماران چاق با BMI بیش از 30 که مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی از جمله دیابت یا فشار خون دارند.
چه کسانی بهترین کاندیداهای انجام جراحی ساسی بای پس معده هستند؟
چه کسانی بهترین کاندیداهای انجام جراحی ساسی بای پس معده هستند؟

چرا باید عمل جراحی ساسی بای پس معده را انتخاب کنید؟

 • این جراحی چاقی بر مشکلات کمبود ویتامین که در سایر جراحی های چاقی وجود دارد، غلبه می کند. بنابراین بیماران مجبور نیستند که به مدت طولانی پس از انجام این جراحی مکمل ویتامین دریافت کنند.
 • در درمان دیابت نوع 2 که در بیشتر مواقع به دلیل چاقی مفرط ایجاد می‌شود، بسیار عالی عمل می‌کند. درصد موفقیت درمان این بیماری با استفاده از تکنیک ساسی بای پس معده حدودا 95٪ است.
 • بیمار را از عوارض نگران‌کننده چاقی مانند فشار خون یا کلسترول بالا خلاص می‌کند.

مزایا و عوارض جراحی ساسی بای پس معده

درست مانند تمام عمل‌های جراحی، این متد هم مزایا و معایب خود را دارد. اما هرچه باشد، عوارض این جراحی از عوارض چاقی و بیماری های مرتبط با آن بسیار کمتر است.

مزایای جراحی ساسی بای پس معده

 • از آنجایی که طی این جراحی معده فرد کوچک می‌شود و همچنین قسمتی از روده باریک او دور زده می‌شود، میزان کالری دریافتی فرد کم می‌شود و همچنین با خوردن مقدار کمی غذا سیر می‌شود. در نتیجه اگر فرد فعالیت بدنی مناسبی داشته‌باشد، میزان کالری دریافتی او از کالری که می‌سوزاند بسیار کمتر است و همین موضوع سبب کاهش وزن می‌شود.
 • از آنجایی که قسمت انتهایی معده و قسمتی از روده کوچک دست نخورده باقی می‌مانند، بدن می‌تواند به میزان مورد نیاز ویتامین و مواد مغذی جذب کند. در نتیجه فرد نیاز به مصرف دائمی مکمل های غذایی ندارد.
 • اگر فردی عمل اسلیو معده ناموفق داشته‌است و یا از نتیجه عمل خود رضایت ندارد، می تواند عمل ساسی بای پس انجام دهد تا به اهداف لاغری خود دست پیدا کند.

عوارض جراحی ساسی بای پس معده

خوشبختانه عمل ساسی بای پس معده یکی از عمل های جراحی ایمن است که درصد عوارض آن بسیار کم است. با این حال برخی از عوارضی که ممکن است که بعد از عمل پیش بیایند به شرح زیر هستند:

 • خونریزی از محل زخم ها یا محل منگنه معده
 • نشت مواد داخل معده به داخل حفره شکمی
 • تنگ شده کیسه جدید معده

عمل جراحی ساسی بای پس معده چگونه بیماری دیابت نوع 2 را درمان می‌کند؟

عمل جراحی ساسی بای پس معده، یکی از تکنیک‌های موثر و شناخته شده در زمینه درمان دیابت نوع 2 می‌باشد. این عمل با اعمال تغییراتی در بدن، بیماری دیابت دو را تقریبا به طور کامل ریشه کن می کند. مهم‌ترین کارهایی که عمل جراحی ساسی بای پس معده برای درمان بیماری دیابت نوع 2 انجام می‌دهد عبارتند از:

 • افزایش ترشح انسولین از پانکراس.
 • کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین.
 • کاهش کالری وارد شده به بدن به دلیل کاهش اندازه معده.
عمل جراحی ساسی بای پس معده چگونه بیماری دیابت نوع 2 را درمان می‌کند؟
عمل جراحی ساسی بای پس معده چگونه بیماری دیابت نوع 2 را درمان می‌کند؟

هزینه جراحی ساسی بای پس معده

هزینه جراحی ساسی بای پس معده درست مانند سایر عمل های جراحی چاقی به فاکتورهای مختلفی از جمله دستمزد جراح، کلینیک یا بیمارستان محل عمل، تجهیزات استفاده شده در عمل و.. بستگی دارد. با توجه به نوسانات قیمت ارز و لزوم استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و ابزارها، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای این عمل عنوان کرد.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند

این سوال نمیتواند سوال درستی باشد زیرا میزان کاهش وزن پس از عمل های چاقی به عوامل بسیاری وابسته است اما با توجه به جدید و کامل بودن روش ساسی بای پس می توان از آن انتظار کاهش وزن سریعتر و تا حدودی بیشتر نسبت به روش های دیگر داشت

جمع بندی

نشان داده‌شده‌است که جراحی ساسی بای پس یک روش موثر ایمن و ساده برای درمان چاقی و عواقب متابولیکی ناشی از آن است. علاوه بر این، در مقایسه با سایر روشهای چاقی منجر به حداقل عوارض تغذیه ای بعد از عمل می‌شود.

دکتر سید حامد قدسی یکی از جراحان با تجربه چاقی و متابولیک هستند که برتکنیک‌های مختلف جراحی چاقی مسلط هستند و دوره آموزشی خود را در یکی از بهترین دانشگاه های خارج از کشور تکمیل کرده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایشان و دریافت نوبت ویزیت می‌توانید به قسمت نوبت دهی سایت مراجعه کنید و یا به شماره واتس آپ ایشان پیام دهید.

جهت دانلود نسخه pdf این مطلب کلیک کنید.

منابع:

https://www.doctorahmedelmasry.com/bariatricSurgeryDetail/SASI%20Bypass

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27768400/

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جای عمل اسلیو معده
جراحی ها

جای عمل اسلیو معده

جای عمل اسلیو معده ، مراقبت از زخم در کاهش احتمال عفونت پس از هر عمل جراحی بسیار مهم است. در حقیقت، با اینکه مراقبت

ادامه مطلب »
فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *