عمل ساسی بای پس

خانه | جراحی ها | عمل ساسی بای پس

عمل ساسی بای پس: امروز چاقی به راحتی قابل درمان است و برخلاف گذشته لازم نیست برای مدت طولانی از رژیم‌های سخت و طاقت‌فرسا برای رسیدن به تناسب اندام استفاده نمود. یکی از مهمترین تکنیک‌هایی که می‌تواند افراد دارای اضافه وزن بالا را سریع به نتایج مطلوب کاهش وزن برساند، جراحی چاقی است. در حوزه جراحی چاقی، هر سال شاهد ظهور تکنیک‌های جدیدی هستیم. جراحی ساسی بای پس معده یک تکنیک کاهش وزن نوین است که بر اساس عمل مینی بای پس معده و عمل سانتورو انجام می‌شود. این روش به خصوص در درمان بیماری دیابت نوع ۲ بسیار عالی عمل می‌کند و همین موضوع سبب شهرت آن شده است. اما این جراحی چگونه انجام می‌شود؟ عمل ساسی بای پس چقدر لاغر می‌کند؟

این‌ها مهمترین سؤالاتی هستند که افراد هنگام توصیه پزشک برای استفاده از این تکنیک می‌خواهند درباره آن بدانند. اگر با جستجو در سایت‌ها و مقالات مختلف هنوز به طور دقیق پاسخ سؤالات خود را پیدا نکرده‌اید، خواندن مقاله زیر به شما پیشنهاد می‌شود. در این مقاله هر آنچه که باید در مورد این تکنیک لاغری بدانید آمده است. همچنین سعی شده تا به طور دقیق به شما گفته شود، عمل ساسی بای پس چقدر لاغر می‌کند. پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما باشید.

عمل جراحی ساسی بای پس معده چیست و چگونه انجام میشود؟

چه کسانی بهترین کاندیداهای انجام جراحی ساسی بای پس معده هستند؟

پیش از آنکه بدانید عمل ساسی بای پس چقدر لاغر می‌کند بهتر است چشم انداز درستی در مورد این نوع جراحی داشته باشید. آشنایی با چگونگی انجام عمل جراحی ساسی بای پس می‌تواند باعث شود تا انتظارات درست و واقع بینانه‌ای نسبت به انجام این عمل داشته باشید.

همانطور که گفته شد، عمل جراحی ساسی بای پس معده(single anastomosis sleeve ileal) یک جراحی چاقی مبتنی بر عمل مینی بای پس معده و عمل سانتورو(Santoro) است که در آن اسلیو گاسترونومی توسط آناستوموز دستگاه گوارش دنبال می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت که این جراحی به گونه‌ای ترکیبی از اسلیو معده و جراحی بای پس معده است. عمل ساسی بای پس معده عملی امیدوار‌کننده برای بیماران چاق و دیابتی است.

 • نحوه انجام جراحی ساسی بای پس معده

برای انجام این عمل، تکنینک اسلیو برای کوچک‌سازی معده و ساخت یک کیسه جدید انجام می‌شود و سپس مثل عمل جراحی بای پس قسمتی از روده کوچک دور‌زده می‌شود و به معده جدید وصل می‌شود. همه این‌ها بدون جدا کردن خروجی معده انجام می‌شوند. در این صورت دو راه برای عبور غذا وجود دارد:

۳۰٪ مواد غذایی از راه عبور طبیعی خود عبور می‌کنند، بنابراین ویتامین‌ها و مواد معدنی به طور معمول جذب می‌شوند.

۷۰٪ مواد غذایی از راه بای پس معده عبور می‌کنند، بنابراین مقدار زیادی از غذا و قند جذب نمی‌شوند که این منجر به کاهش وزن و درمان دیابت می‌شود.

عمل ساسی بای پس چقدر لاغر میکند؟

در پاسخ به این سؤال که عمل ساسی بای پس چقدر لاغر می‌کند؟ باید گفت، میزان کاهش وزن پس از عمل‌های چاقی به عوامل بسیاری وابسته است، اما با توجه به جدید و کامل بودن روش ساسی بای پس می‌توان انتظار کاهش وزن سریعتر و تا حدودی بیشتر را نسبت به روش‌های دیگر جراحی چاقی داشت. بسیاری از بیماران بلافاصله نتایج لاغری را پس از انجام این جراحی مشاهده می‌کنند. به طور معمول در طول سه ماه اول مهم‌ترین نتایج کاهش مشاهده خواهند شد.  این امر تا حد زیادی به این بستگی دارد که بیمار رژیم غذایی و برنامه ورزشی بعد از عمل را تا چگونه و تا چه حد دنبال کند. اگر بیمار متعهد و مصمم به رعایت رژیم غذایی و برنامه ورزشی بعد از جراحی باشد، نتایج جراحی چاقی می‌تواند طولانی مدت باشد. برای این منظور فرد به یک روش کاملاً جدید زندگی، تفکر و غذا خوردن نیاز دارد. رژیم غذایی پس از این جراحی تفاوت چندانی با عمل‌های چاقی دیگر ندارد و باید توسط پزشک شما و متخصص تغذیه مورد تأیید ایشان مشخص گردد.

برای اینکه بدانید عمل ساسی بای پس چقدر لاغر می‌کند، حفظ رابطه نزدیک با جراح چاقی و تکمیل تمام قرار ملاقات‌های بعدی بسیار مهم است. در اکثر موارد از طریق این تکنیک لاغری بیماران می‌توانند بین 80 تا 90 درصد یا بیشتر وزن اضافی خود را بین یک سال تا هجده ماه پس از جراحی از دست بدهند. استفاده از این روش جراحی چاقی در مقایسه با اسلیو معده یا بای پس معده کاهش وزن بیشتری به همراه دارد. در روش‌های چاقی اسلیو و بای پس بیمار ممکن است ۶۵ تا ۸۵ درصد وزن اضافی خود را از دست دهد.

نکته مهم دیگر در مورد این روش جراح، بهبود مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی است. افرادی که از بیماری‌های مرتبط با چاقی رنج می‌برند، پس از گذشت ۳ تا ۱۲ ماه از بهبودی وضعیت سلامتی خود گزارش داده‌اند.

چرا باید عمل جراحی ساسی بای پس معده را انتخاب کنید؟

چرا باید عمل جراحی ساسی بای پس معده را انتخاب کنید؟

در پاسخ به این سؤال باید به نکات و موارد زیر اشاره کرد:

 • این جراحی چاقی بر مشکلات کمبود ویتامین که در سایر جراحی‌های چاقی وجود دارد، غلبه می‌کند. بنابراین بیماران مجبور نیستند که به مدت طولانی پس از انجام این جراحی مکمل ویتامین دریافت کنند.
 • در درمان دیابت نوع ۲ که در بیشتر مواقع به دلیل چاقی مفرط ایجاد می‌شود، بسیار عالی عمل می‌کند. درصد موفقیت درمان این بیماری با استفاده از تکنیک ساسی بای پس معده حدوداً ۹۵٪ است.
 • بیمار را از عوارض نگران‌کننده چاقی مانند فشار خون یا کلسترول بالا خلاص می‌کند.
 • عوارض این جراحی از عوارض چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن بسیار کمتر است.

مزایای جراحی ساسی بای پس معده

حال که دانستید عمل ساسی بای پس معده چقدر لاغر می‌کند، بهتر است با مزایای این جراحی نیز بیشتر آشنا شوید. مهمترین مزایای جراحی بای پس معده به شرح زیر هستند:

 • از آنجایی که طی این جراحی معده فرد کوچک می‌شود و همچنین قسمتی از روده باریک او دور‌زده می‌شود، میزان کالری دریافتی فرد کم می‌شود و همچنین با خوردن مقدار کمی غذا سیر می‌شود. در نتیجه اگر فرد فعالیت بدنی مناسبی داشته باشد، میزان کالری دریافتی او از کالری که می‌سوزاند بسیار کمتر است و همین موضوع سبب کاهش وزن می‌شود.
 • از آنجایی که قسمت انتهایی معده و قسمتی از روده کوچک دست نخورده باقی می‌مانند، بدن می‌تواند به میزان مورد نیاز ویتامین و مواد مغذی جذب کند. در نتیجه فرد نیاز به مصرف دائمی مکمل‌های غذایی ندارد.
 • اگر فردی عمل اسلیو معده ناموفق داشته‌است و یا از نتیجه عمل خود رضایت ندارد، می‌تواند عمل ساسی بای پس انجام دهد تا به اهداف لاغری خود دست پیدا کند.

عوارض جراحی ساسی بای پس معده

خوشبختانه عمل ساسی بای پس معده یکی از عمل‌های جراحی ایمن است که درصد عوارض آن بسیار کم است. با این حال برخی از عوارضی که ممکن است که بعد از عمل پیش بیایند به شرح زیر هستند:

 • خونریزی از محل زخم‌ها یا محل منگنه معده
 • نشت مواد داخل معده به داخل حفره شکمی
 • تنگ شده کیسه جدید معده

 

چه کسانی بهترین کاندیداهای انجام جراحی ساسی بای پس معده هستند؟

چه کسانی بهترین کاندیداهای انجام جراحی ساسی بای پس معده هستند؟

بیمارانی که در گروه سنی ۱۸ تا ۶۵ سال هستند و شاخص توده بدنی آن‌ها بیش از ۳۵ است. همچنین افرادی که با شاخص توده بدنی بین ۳۰ تا 35 از مشکلات مرتبط با چاقی مانند دیابت یا فشار خون رنج می‌برند، بهترین کاندیدا‌های انجام جراحی ساسی بای پس معده هستند.

هزینه جراحی ساسی بای پس معده

یکی دیگر از مهمترین سؤالاتی که بیماران بعد از اینکه عمل ساسی بای پس معده چقدر لاغر می‌کند، زیاد می‌پرسند، این است که هزینه جراحی چقدر است؟ هزینه جراحی ساسی بای پس معده درست مانند سایر عمل‌های جراحی چاقی به فاکتور‌های مختلفی از جمله دستمزد جراح، کلینیک یا بیمارستان محل عمل، تجهیزات استفاده شده در عمل و. بستگی دارد. با توجه به نوسانات قیمت ارز و لزوم استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و ابزار‌ها، نمی‌توان قیمت مشخصی را برای این عمل عنوان کرد.

جمعبندی

جراحی ساسی بای پس یک روش مؤثر ایمن و ساده برای درمان چاقی و عواقب متابولیکی ناشی از آن است. علاوه بر این، در مقایسه با سایر روش‌های چاقی بیمار حداقل عوارض جانبی و تغذیه‌ای را تجربه خواهد کرد. اینکه عمل ساسی بای پس چقدر لاغر می‌کند، به رژیم غذایی و رعایت دستورالعمل‌های بعد از عمل تا حد زیادی بستگی دارد.

دکتر سید حامد قدسی یکی از جراحان با تجربه چاقی و متابولیک هستند که برتکنیک‌های مختلف جراحی چاقی مسلط هستند و دوره آموزشی خود را در یکی از بهترین دانشگاه‌های خارج از کشور تکمیل کرده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین جراح چاقی در تهران و دریافت نوبت ویزیت می‌توانید به قسمت نوبت دهی سایت مراجعه کنید و یا به شماره واتس آپ ایشان پیام دهید.

منابع:

https://www. doctorahmedelmasry. com/bariatricSurgeryDetail/SASI%20Bypass

https://www. ibihealthcare. com/single-anastomosis-sleeve-ileal-bypass-sasi/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

قهوه بعد از عمل اسلیو
جراحی ها

قهوه بعد از عمل اسلیو

قهوه بعد از عمل اسلیو: انجام جراحی چاقی یک تصمیم بزرگ برای تغییر در سبک زندگی است، زیرا این تصمیم می‌تواند نحوه خوردن، آشامیدن شما

ادامه مطلب »
جراحی مینی بای پس
جراحی ها

مینی بای پس

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی تکنیک‌های مختلفی برای کاهش وزن معرفی شده‌اند. این نقطه عطفی برای افراد است که نتوانسته‌اند به دلیل بالا

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *