انجام کدام آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده لازم است؟

خانه | اسلیو | انجام کدام آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده لازم است؟
انجام کدام آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده لازم است؟ ‏

جراحی کاهش وزن یک رویداد مهم در طول زندگی است و خطرات خاصی را به دنبال دارد. برخی از آنها بسیار جدی هستند و اگر به درستی مدیریت نشوند یا اگر شرایط فیزیکی شما برای انجام جراحی ایده‌آل نباشد، می‌تواند کشنده باشد. برای اینکه بتوانید مسیر جراحی لاغری را به سلامت طی کنید و خطرات ناشی از عوارض جانبی که می‌تواند سلامت و ایمنی شما را به خطر بیندازد به حداقل برسد، جراح شما قبل از انجام جراحی، آزمایش‌های مختلف پزشکی از جمله آزمایش خون و آزمایشات قلبی را درخواست می‌کند. قبل از تمام جراحی‌های لاغری از جمله جراحی اسلیو معده نیاز به انجام این آزمایشات دارید. در ادامه به بررسی آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده می پردازیم.

آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده شامل چه مواردی هستند؟

قبل از جراحی چاقی، لازم است چند آزمایش اساسی انجام شود: شمارش کامل خون (CBC)، تجزیه و تحلیل ادرار و یک پانل شیمیایی، که میزان حدوداً 20 ماده شیمیایی اصلی خون را بررسی می‌کند.

همچنین لازم است همه بیماران عکس اشعه ایکس قفسه سینه و الکتروکاردیوگرام بگیرند. همچنین بسیاری از جراحان، سونوگرافی کیسه صفرا نیز برای بررسی سنگ کیسه صفرا درخواست می‌کنند. آزمایش‌های دیگر مانند آزمایش عملکرد ریه، اکوکاردیوگرام، مطالعات خواب، ارزیابی GI، ارزیابی قلب یا ارزیابی روانپزشکی، ممکن است در صورت نیاز درخواست شوند.

هدف آزمایشات پیش از عمل اسلیو معده چیست؟

قبل از عمل جراحی اسلیو معده، ارزیابی دقیق سلامت شما مورد نیاز است. بهترین راه برای جلوگیری از عوارض احتمالی جراحی این است که همه چیز در وهله اول بررسی شود. برای مثال اگر دیابتی هستید، باید اقدامات خاصی برای کنترل قند خون شما قبل از عمل انجام شود. از آنجا که جراحی استرس قلبی را افزایش می‌دهد، قلب شما باید به طور کامل ارزیابی شود. این آزمایشات قبل از عمل اسلیو مشخص می‌کند که آیا شما اختلال عملکرد کبدی، مشکلات تنفسی، مایع اضافی در بافت‌ها، ناهنجاری در املاح یا مواد معدنی موجود در مایعات بدن یا سطوح غیر طبیعی چربی خون دارید یا نه.

لازم به ذکر است ما پیشتر مطلبی در مورد درمان دیابت با اسلیو معده منتشر کرده‌ایم.

نتیجه عمل اسلیو معده
نتیجه عمل اسلیو معده

چرا قبل از انجام جراحی اسلیو معده باید تست GI بدهم؟

بیمارانی که علائم گوارشی قابل توجهی مانند درد بالای شکم، سوزش سر دل، آروغ و یا سایر مشکلات مرتبط را دارند، ممکن است مشکلات زمینه ای مانند فتق هیاتال، رفلاکس معده یا زخم معده داشته باشند. شناسایی این موارد بسیار مهم است تا پزشک بتواند برنامه نظارتی یا درمانی مناسبی را برنامه ریزی کند.

چرا باید قبل از جراحی اسلیو مطالعه خواب انجام دهم؟

مطالعه خواب تمایل به توقف غیر طبیعی تنفس را تشخیص می‌دهد، که معمولاً با انسداد راه‌های هوایی در هنگام شل شدن ماهیچه‌ها در هنگام خواب همراه است. این وضعیت با میزان بالای مرگ و میر همراه است. بعد از عمل، برای تسکین درد به شما داروهای مسکن داده می‌شود که تنفس طبیعی و رفلکس‌ها را بیشتر تضعیف می‌کند. در این زمان انسداد راه هوایی خطرناک‌تر از حالت عادی می‌شود. برای همین مهم این است که قبل از عمل از موضوع کاملاً بررسی شود.

چرا باید قبل از جراحی اسلیو مطالعه خواب انجام دهم؟
چرا باید قبل از جراحی اسلیو مطالعه خواب انجام دهم؟

چرا باید قبل از عمل اسلیو معده ارزیابی روانی انجام دهم؟

رایج‌ترین دلیل برای ارزیابی روانشناختی این است که ممکن است شرکت بیمه شما به آن نیاز داشته باشد. در این آزمایش، روانشناس درک و آگاهی شما را از خطرات و عوارض ناشی از جراحی اسلیو معده و توانایی شما در پیروی از برنامه‌های بعد از عمل را ارزیابی خواهد کرد.

جمع بندی

جلسه مشاوره بسته به شرایط جراح شما، احتمالاً طی یک یا دو هفته برگزار می‌شود. پس از تکمیل فرم‌های لازم  و ارسال به شرکت بیمه، دریافت مجوز عمل 30 تا 45 روز طول می‌کشد. آزمایش‌های قبل از عمل و زمان جراحی پس از دریافت تایید نهایی از طرف شرکت بیمه و پزشک برنامه ریزی می‌شوند.

اگر نتیجه آزمایشات پیش از عمل اسلیو غیرطبیعی باشد، ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های اضافی داشته باشید یا نیاز به مشاوره با یک متخصص داشته باشید. جراح شما نتایج هر آزمایش را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا شرایط شما برای رفتن به اتاق عمل مناسب است یا نه. همچنین این آزمایشات تا حدودی میزان موفقیت طولانی مدت جراحی اسلیو معده و میزان تأثیر آن بر بدن شما را نیز مشخص می‌کنند.

دکتر سید حامد قدسی یکی از جراحان مطرح کشور هستند که سالانه بیماران زیادی به کمک ایشان و از طریق تکنیک اسلیو معده به اهداف کاهش وزن خود می‌رسند، اگر شما هم از اضافه وزن رنج می‌برید و از رژیم‌های غذایی و ورزش نتیجه دلخواه خود را نگرفته‌اید، همین امروز از قسمت تماس با ما یک وقت مشاوره با جراح چاقی رزرو کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد آزمایشات لازم پیش از عمل جراحی اسلیو معده اینجا کلیک کنید.

منابع:

https://www.ecommunity.com/services/community-bariatric-and-medical-weight-loss-services/faq/preparation-for-surgery#:~:text=Certain%20basic%20tests%20are%20done,ultrasound%20to%20look%20for%20gallstones.

https://newbodyspecialists.com.au/blogs/lab-tests-medical-exams-needed-before-weight-loss-surgery/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جای عمل اسلیو معده
جراحی ها

جای عمل اسلیو معده

جای عمل اسلیو معده ، مراقبت از زخم در کاهش احتمال عفونت پس از هر عمل جراحی بسیار مهم است. در حقیقت، با اینکه مراقبت

ادامه مطلب »
فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *