جراحی متابولیک چیست؟ هرآنچه درمورد جراحی متابولیک باید بدانید

خانه | جراحی ها | جراحی متابولیک چیست؟ هرآنچه درمورد جراحی متابولیک باید بدانید
جراحی متابولیک چیست

چاقی یکی از بیماری‌های شایع قرن حاضر در میان سنین مختلف است. چاقی سبب ایجاد بیماری‌های زیادی در بدن می شود. یکی از روش‌های مناسب برای رفع این مشکل، انجام جراحی متابولیک چاقی است. با انجام این روش که نوعی جراحی چاقی است، می‌توان اضافه وزن شدید را درمان کرده و بیماری های ناشی از چاقی را نیز کنترل نمود. اما جزئیات روش جراحی متابولیک چیست و چگونه در این روش فرد بیمار به وزن متعادل می‌رسد؟ این جراحی برای چه افرادی مناسب تر است؟. آیا جراحی های متابولیک عوارض دارند؟ اینها مجموعه سوالاتی هستند که در این مقاله پاسخ آنها را می‌یابید.

جراحی متابولیک

جراحی متابولیک چیست؟

جراحی متابولیک به دسته ای از اعمال جراحی گفته می شود که انجام آنها سبب درمان و رفع بیماری های متابولیک می شود. بیماری های متابولیک شامل

  • دیابت نوع ۲
  • کبد چرب
  • فشار خون بالا
  • چربی خون بالا

می‌شود.

اما شاید بپرسید برای رفع این همه بیماری، اندام های موردنظر برای انجام جراحی متابولیک چیست؟ این جراحی بر روی اعضای گوارشی ازجمله معده، روده، پانکراس و غیره انجام می شود.

هدف انجام جراحی متابولیک

بطورکلی، هر نوع جراحی که برای مقابله و درمان مشکلات متابولیک و اختلالات ناشی از متابولیسم نامناسب انجام شود جراحی متابولیک نام دارد در نتیجه با انجام جراحی متابولیک، افرادی که از بیماری های چاقی یا بیماری های ناشی از آن رنج می برند، در کوتاه ترین زمان به وزن ایده آل می رسند.

روش های رایج جراحی متابولیک

حال که دانستید جراحی متابولیک چیست، بهتر است با انواع جراحی متابولیک آشنا شوید. جراحی متابولیک چاقی اغلب ازطریق انواع جراحی های لاغری انجام می شود.

عمل جراحی متابولیک با لاپاراسکوپی

جراحی بای پس معده و اسلیو معده

از رایج ترین روش های انجام جراحی متابولیک، می توان جراحی بای پس معده و جراحی اسلیو معده را نام برد. در جراحی اسلیو معده، فرد در مدت زمان کوتاهی به کاهش وزن رسیده و می تواند بیماری های متابولیک مانند دیابت را در کوتاه ترین زمان ممکن کنترل کند.  جراحی بای پس معده نیز مانند اسلیو معده، در کمترین زمان ممکن، وزن فرد را کاهش می دهد. با انجام عمل بای پس معده بخصوص به روش جراحی لاپاراسکوپی، با کمتری عوارض جانبی، بیمار به وزن متعادل رسیده و آثار ناشی از چاقی به مرور زمان کاهش می یابد.

جراحی مینی بای پس

یکی از انواع جراحی متابولیک، عمل جراحی مینی بای پس است که نسبت به سایر عمل های جراحی آثار سوء به مراتب کمتری دارد. این عمل یکی از روش های درمان افراد دیابتی است و اثرات بسیارخوبی بر بیماری این افراد داشته است.

چه افرادی نیاز به جراحی متابولیک نیاز دارند؟

تمامی افراد دارای مشکل چاقی که نتوانسته اند با روش های مختلف وزن خود را کاهش دهند و از بیماری های ناشی از آن رنج می برند در اولویت انجام جراحی های متابولیک قرار دارند.

افراد دارای چاقی مفرط

افرادی که در جدول شاخص توده بدنی در مرحله آخر قرار گرفته اند، دارای چاقی مفرط هستند و سلامت آنها در خطر است. اکثر بیماری های ناشی از چاقی با سرعت و احتمال بسیار بیشتری به سراغ این افراد می رود. بنابراین افراد دارای این میزان چاقی با شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ در اولویت انجام جراحی متابولیک هستند.

بیماران خاص

بسیاری از افرادی که دارای مشکل چاقی هستند به بیماری های دیگری نیز دچار می شوند. یکی از رایج ترین این بیماری ها، دیابت است. همزمانی دیابت و چاقی باعث بروز مشکلات مختلفی همچون سکته قلبی و مغزی، افزایش فشار خون می شود. چاقی در بدترین شرایط سبب مرگ بیمار می شود. اما با استفاده از جراحی متابولیک می توان بسرعت با اثرات مضر آن مقابله کرد.

مزایای جراحی متابولیک

همانطور که تا  اینجای مقاله دریافتید، مزایای زیادی را می توان برای انجام این جراحی برشمرد. مهمترین مزیت این جراحی، کاهش وزن دائمی و ثابت است. همچنین در افرادی که این عمل جراحی را انجام می دهند، افزایش وزن دیرتر رخ می دهد.

تنها در شرایطی ممکن است فرد دچار افزایش وزن شود که سبک زندگی اشتباهی را انتخاب کرده باشد. از مزایای مهم این جراحی این است که وزن و اندام فرد تا آخر عمر تناسب بیشتری خواهد داشت. مشکلات ناشی از چاقی ازجمله دیابت، فشار خون و چربی خون نیز کنترل و درمان خواهد شد.

بهبود سلامتی پس از جراحی متابولیک

اکثر بیماران پس از ۱۸ الی ۲۴ ماه از گذشت جراحی متابولیک به کاهش وزن در حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد می رسند. این جراحی اثرات پیچیده ای بر هورمون های دستگاه گوارش فرد دارد. این هورمون ها نقش زیادی در کنتل قند خون دارند. بنابراین یکی از مهمترین دلایل تاثیر جراحی متابولیک بر بیماری هایی مانند دیابت را می توان کنترل و کاهش قند خون دانست.

اثرات جراحی متابولیک در درمان دیابت نوع ۲

برای پاسخ به سوال اثرات جراحی متابولیک چیست، بهتر است بدانید بسیاری از جنبه های بیماری دیابت بخصوص بیماری دیابت نوع دو هنوز برای پزشکان و پژوهشگران ناشناخته است. هنوز روشی قطعی برای درمان این بیماری ایجاد نشده اما با بسیاری از روش ها می توان این بیماری را به میزان زیادی کنترل کرد. (منبع)

تاثیر جراحی متابولیک بر دیابت

بسیاری از روش های درمانی می تواند کمک کند تا شدت بیماری دیابت تا حد زیادی کاهش یابد. با استفاده از این روش های درمانی، قند بدن فرد بیمار بدون مصرف داروها در محدوده متعادل باقی می ماند. از موثرترین روش های درمانی برای بیماری دیابت نوع ۲، استفاده از روش درمانی جراحی متابولیک است. پس از انجام جراحی متابولیک چاقی، در کنار کاهش وزن فرد، تاثیر مثبتی بر بیماری دیابت او مشاهده می شود. زیرا دیابت رابطه مستقیم و نزدیکی با چاقی دارد.

عوارض احتمالی جراحی متابولیک چیست؟

پیش از انجام جراحی متابولیک معمولا وضعیت جسمی بیمار توسط پزشک بررسی می گردد. پزشک باتوجه به شرایط بیمار تشخیص می دهد فرد بیمار برای این عمل آمادگی دارد یا خیر. همچنین این عمل برای همه افراد چاقی توصیه نمی شود که این مورد نیز توسط پزشک جراح بررسی می گردد.

اما بهتر است بدانید عوارض احتمالی جراحی متابولیک چیست. این عمل بسیار ایمن است و طی سالیان اخیر بدون هیچ گونه عوارض خاص انجام شده است. اما خطرات احتمالی که برای این جراحی گزارش شده به شرح زیر است:

  • نشت از خط بخیه
  • عفونت
  • خونریزی
  • مشکلات تنفسی
  • ترومبوز وریدهای عمیق
  • واکنش های نامناسب در اثر بیهوشی فرد بیمار

باید به این نکته دقت داشت که به منظور کاهش خطرات احتمالی جراحی متابولیک بهتر است توصیه های پزشک معالج رعایت شود. همچنین راهنمایی های لازم برای تثبیت تغییرات بصورت مادام العمر در شیوه زندگی و رژیم غذایی به بیمار ارائه خواهد شد.

جمع بندی

شواهد نشان می دهند که جراحی های متابولیک در درمان بیماری های مرتبط با متابولیسم و چاقی بسیار خوب عمل می کند و در صورتی که فرد به یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش و فعالیت بدنی پایبند باشد می تواند از دست عوارض و بیماری های ایجاد شده به دلیل چاقی رهایی پیدا کند.

جهت دانلود نسخه pdf این مطلب کلیک کنید.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های ‏‏مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، بای پس کلاسیک معده، مینی بای پس معده و ‏‏لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند ‏‏و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می ‏‏توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.