جراحی متابولیک چیست؟ هرآنچه درمورد جراحی متابولیک باید بدانید

دکتر حامد قدسی » جراحی های چاقی » جراحی متابولیک چیست؟ هرآنچه درمورد جراحی متابولیک باید بدانید
جراحی متابولیک چیست

چاقی یکی از بیماری های شایع قرن حاضر در میان سنین مختلف است. چاقی سبب ایجاد بیماری های زیادی در بدن می شود. یکی از روش های مناسب برای رفع این مشکل، انجام جراحی متابولیک چاقی است. با انجام این روش می توان چاقی را درمان کرده و بیماری های ناشی از چاقی را نیز کنترل نمود. اما جزئیات روش جراحی متابولیک چیست و چگونه در این روش فرد بیمار به وزن متعادل می رسد. این جراحی برای چه افرادی مناسب تر هست. همچنین آیا مانند بسیاری از انواع جراحی، عوارض دارد؟ اینها مجموعه سوالاتی هستند که در این مقاله پاسخ آنها را می یابید.

جراحی متابولیک چیست؟

جراحی متابولیک به دسته ای از اعمال جراحی گفته می شود که انجام آنها سبب درمان و رفع بیماری های متابولیک می شود. بیماری های متابولیک شامل دیابت نوع ۲، کبد چرب و بطورکلی سندرم متابولیک یعنی فشار خون بالا، چربی خون بالا و دیابت می شود. اما شاید بپرسید برای رفع این همه بیماری، اعضای موردنظر برای انجام جراحی متابولیک چیست؟ این جراحی بر روی اعضای گوارشی ازجمله معده، روده، پانکراس و غیره انجام می شود.

بطورکلی، هر نوع جراحی که برای مقابله و درمان مشکلات متابولیک و اختلالات ناشی از متابولیسم نامناسب انجام شود جراحی متابولیک نام دارد. با انجام جراحی متابولیک، افرادی که از بیماری های چاقی یا بیماری های ناشی از آن رنج می برند، در کوتاه ترین زمان به وزن ایده آل می رسند.

جراحی مینی بای پس نوعی جراحی متابولیک

یکی از انواع جراحی متابولیک، عمل جراحی مینی بای پس است که نسبت به سایر عمل های جراحی آثار سوء به مراتب کمتری دارد. این عمل یکی از روش های درمان افراد دیابتی است و اثرات بسیارخوبی بر این افراد داشته است.

روش های رایج جراحی متابولیک

حال که دانستید جراحی متابولیک چیست، بهتر است با انواع جراحی متابولیک آشنا شوید. جراحی متابولیک چاقی اغلب ازطریق انواع جراحی های لاغری انجام می شود.

از رایج ترین روش های انجام جراحی متابولیک، می توان جراحی بای پس معده و جراحی اسلیو معده را نام برد. در جراحی اسلیو معده، فرد در مدت زمان کوتاهی به کاهش وزن رسیده و می تواند بیماری های متابولیک مانند دیابت را در کوتاه ترین زمان ممکن کنترل کند.  جراحی بای پس معده نیز مانند اسلیو معده، در کمترین زمان ممکن، وزن فرد را کاهش می دهد. با انجام عمل بای پس معده بخصوص به روش جراحی لاپاراسکوپی، با کمتری عوارض جانبی، بیمار به وزن متعادل رسیده و آثار ناشی از چاقی به مرور زمان کاهش می یابد.

چه افرادی نیاز به این جراحی دارند؟

تمامی افراد دارای مشکل چاقی که نتوانسته اند با روش های مختلف وزن خود را کاهش دهند و از بیماری های ناشی از آن رنج می برند در اولویت قرار دارند.

افراد دارای اولویت برای جراحی بای پس معده

افراد دارای چاقی مفرط

افرادی که در جدول شاخص توده بدنی در مرحله آخر قرار گرفته اند، دارای چاقی مفرط و خطرناک هستند. اکثر بیماری های ناشی از چاقی با سرعت و احتمال بسیاری بیشتری به سراغ این افراد می رود. بنابراین افراد دارای این میزان چاقی با شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ در اولویت انجام جراحی متابولیک هستند.

بیماران خاص

بسیاری از افرادی که دارای مشکل چاقی هستند به بیماری های دیگری نیز دچار می شوند. یکی از رایج ترین این بیماری ها، دیابت است. همزمانی دیابت و چاقی باعث بروز مشکلات مختلفی همچون سکته قلبی و مغزی، افزایش فشار خون می شود. چاقی در بدترین شرایط سبب مرگ بیمار می شود. اما با استفاده از جراحی متابولیک می توان بسرعت با اثرات مضر آن مقابله کرد.

اثرات جراحی متابولیک در درمان دیابت نوع ۲

برای پاسخ به سوال اثرات جراحی متابولیک چیست، بهتر است بدانید بسیاری از جنبه های بیماری دیابت بخصوص بیماری دیابت نوع دو هنوز برای پزشکان و پژوهشگران ناشناخته است. هنوز روشی قطعی برای درمان این بیماری ایجاد نشده اما با بسیاری از روش ها می توان این بیماری را به میزان زیادی کنترل کرد.

کنترل دیابت پس از جراحی متابولیک

بسیاری از روش های درمانی می تواند کمک کند میزان شدت بیماری دیابت تا حد زیادی کاهش یابد. با استفاده از این روش های درمانی، قند بدن فرد بیمار بدون مصرف داروها در محدوده متعادل باقی می ماند. از موثرترین روش های درمانی برای بیماری دیابت نوع ۲، استفاده از این روش درمانی است. پس از انجام جراحی متابولیک چاقی، در کنار کاهش وزن فرد، تاثیر مثبتی بر دیابت مشاهده شده است. زیرا دیابت رابطه مستقیم و نزدیکی با چاقی دارد.

مزایای جراحی متابولیک

اما مزایای جراحی متابولیک چیست؟ همانطور که تا  اینجای مقاله دریافتید، مزایای زیادی را می توان برای انجام این جراحی برشمرد. مهمترین مزیت این جراحی، کاهش وزن دائمی و ثابت است. همچنین در افرادی که این عمل جراحی را انجام می دهند، افزایش وزن دیرتر رخ می دهد.

تنها در شرایطی ممکن است فرد دچار افزایش وزن شود که سبک زندگی اشتباهی را انتخاب کرده باشد. از مزایای مهم این جراحی این است که وزن و اندام فرد تا آخر عمر تناسب بیشتری خواهد داشت. مشکلات ناشی از چاقی ازجمله دیابت، فشار خون و چربی خون نیز کنترل و درمان خواهد شد.

بهبود سلامتی پس از جراحی متابولیک

اکثر بیماران پس از ۱۸ الی ۲۴ ماه از گذشت جراحی متابولیک به کاهش وزن در حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد می رسند. این جراحی اثرات پیچیده ای بر هورمون های دستگاه گوارش ما دارد. این هورمون ها نقش زیادی در کنتل قند خون دارند. بنابراین یکی از مهمترین دلایل تاثیر جراحی متابولیک بر دیابت را می توان کنترل و کاهش قند خون دانست.

عوارض احتمالی جراحی متابولیک چیست؟

پیش از انجام جراحی متابولیک معمولا وضعیت جسمی بیمار توسط پزشک بررسی می گردد. پزشک باتوجه به شرایط بیمار تشخیص می دهد فرد بیمار برای این عمل آمادگی دارد یا خیر. همچنین این عمل برای همه افراد چاقی توثیه نمی شود که این مورد نیز توسط پزشک جراح بررسی می گردد.

اما بهتر است بدانید عوارض احتمالی جراحی متابولیک چیست. این عمل بسیار ایمن است و طی سالیان اخیر بدون هیچ گونه عوارض خاص انجام شده است. اما خطرات احتمالی که برای این جراحی گزارش شده به شرح زیر است:

  • نشت از خط بخیه
  • عفونت
  • خونریزی
  • مشکلات تنفسی
  • ترومبوز وریدهای عمیق
  • واکنش های نامناسب در اثر بیهوشی فرد بیمار

باید به این نکته دقت داشت که به منظور کاهش خطرات احتمالی جراحی متابولیک بهتر است توصیه های پزشک معالج رعایت شود. همچنین راهنمایی های لازم برای تثبیت تغییرات بصورت مادام العمر در شیوه زندگی و رژیم غذایی به بیمار ارائه خواهد شد.

 

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

آخرین مقالات

به بالای صفحه بردن