اسلیو چیست

خانه | اسلیو | اسلیو چیست
اسلیو چیست

اسلیو چیست؟ امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی، وضعیت سلامتی افراد نیز تغییر کرده است. سبک زندگی کم تحرک و پر استرس باعث شده تا اضافه وزن و چاقی به بزرگ‌ترین چالش‌های سلامتی است. از همین رو بسیاری از افراد سعی می‌کنند تا با انجام تمرینات ورزشی در باشگاه‌ها و امتحان کردن رژیم‌های غذایی مختلف بر این چالش غلبه کنند. اما استفاده از این روش‌ها برای همه افراد نمی‌تواند با نتایج صد در صدی و کامل همراه باشد. از طرفی زمان بر بودن این روش‌ها باعث می‌شود تا افراد به تدریج انگیزه خود را از دست بدهند و به یکباره رژیم و تمرینات ورزشی خود را کنار بگذارند. اما چگونه می‌توان به این چالش غلبه نمود و به وزن ایده‌آل خود دست پیدا کرد؟

انواع روش‌های مختلف جراحی معده می‌توانند سریعاً منجر به کاهش وزن فرد شوند. یکی از سریع‌ترین و مناسب‌ترین روش‌ها برای مقابله با چاقی مفرط، جراحی اسلیو معده است. اما اسلیو چیست؟اسیلو معده یکی از شناخته شده‌ترین روش‌های جراحی معده است که با هدف کاهش اندازه معده انجام می‌شود. اگر تلاش‌های شما برای کاهش وزن با شکست مواجه شده، با ادامه مطالب زیر همراه باشید. این مقاله با هدف بررسی بیشتر جراحی اسلیو معده، مزایا و معایب آن نگارش شده است، پس با ما همراه باشید تا در این زمینه بیشتر بیاموزید.

اسلیو چیست؟

جراحی اسلیو معده چیست؟

پزشکان از عمل اسلیو (گاسترکتومی آستینی) به عنوان یکی از بهترین و کم خطرترین روش‌ها برای کاهش وزن و درمان چاقی یاد می‌کنند. اما چرا باید این روش جراحی چاقی را انتخاب کرد؟ عمل اسلیو چیست و چگونه انجام می‌شود؟ این یک روش جراحی چاقی برای تغییر اندازه معده است که به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در جراحی‌های لاپاراسکوپی یک لوله بلند و نازک از طریق چندین برش کوچک بر روی شکم، وارد بدن فرد می‌شود. این لوله‌ها دارای چراغ و دوربین کوچک بوده که به پزشک اجازه می‌دهد، چگونگی عمل اسلیو معده را به خوبی کنترل کند و بر فرایند آن، نظارت داشته باشد. از آن جا که برش‌های ایجاد شده کوچک و ظریف هستند، به سرعت بهبود می‌یابند.

در این روش، از بیهوشی کامل و عمومی استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید در بیهوشی عمومی به بیمار دارویی تزریق می‌شود تا به خواب عمیق فرو برود. گاهی نیز ممکن است نیاز به یک دستگاه تنفس مصنوعی در حین جراحی باشد. در این روش، معده به دو قسمت نامساوی تقسیم خواهد شد. حدود ۸۰ درصد از قسمت منحنی بیرونی معده در عمل اسلیو بریده و سپس برداشته می‌شود. ۲۰ درصد باقی مانده بخیه‌زده می‌شود. در عمل اسلیو، مقدار قابل‌توجهی از معده برداشته می‌شود. پس از پایان جراحی، معده ظاهری موزی شکل پیدا می‌کند که ظرفیت جدید آن، تنها ۲۵ درصد ظرفیت قبلی خواهد بود. در این صورت با توجه به کاهش قابل توجه حجم معده، فرد در بازه‌های زمانی طولانی‌تری احساس گرسنگی خواهد کرد و سریع‌تر سیر می‌شود.

 

جراحی اسلیو معده چه مدت به طول میانجامد؟

جراحی اسلیو معده چه مدت به طول می‌انجامد؟

حال که دانستید اسلیو چیست، اگر می‌خواهید در مورد زمان عمل بدانید، باید گفت، آن دسته از افرادی که قصد دارند بیماری چاقی خودشان را با استفاده از عمل اسلیو معده برطرف کنند، باید بدانند که این عمل در حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید. پس از اتمام عمل جراحی، بیمار به بخش مراقبت‌های بعد از عمل و یا اتاق ریکاوری برده می‌شود. بیمار به اتاق ریکاوری برده می‌شود تا به تدریج اثر داروی بیهوشی از بین برود و بیمار هوشیاری خود را به دست آورد. معمولاً حدود یک ساعت پس از به هوش آمدن، بیمار در اتاق ریکاوری نگهداری می‌شود تا شرایط او به حالت عادی برگردد. در صورتی که عمل اسلیو معده با موفقیت انجام شده باشد، بیمار پس از ۲ تا ۳ روز می‌تواند از بیمارستان مرخص شده و به زندگی عادی خود ادامه دهد، با این تفاوت که اکنون با داشتن معده‌ای کوچکتر می‌تواند به سرعت فرآیند کاهش وزن خود را ادامه دهد.

برش‌های کوچکی که بر روی شکم فرد بیمار ایجاد می‌گردد، به سرعت رفع شده و بهبود پیدا می‌کنند. ماهیت تهاجمی بسیار پایین این روش موجب شده تا از آن به‌عنوان یکی از بهترین راه‌ها که برای کاهش وزن با سریع‌ترین زمان بهبود، یاد کنند. درصورتی‌که عمل اسلیو شما عوارضی نداشته باشد، می‌توانید بعد از گذشت ۲ تا سه روز، از بیمارستان مرخص شوید و به زندگی عادی خود، اما با معده‌ای کوچک‌تر، ادامه دهید.

مزایای اصلی جراحی اسلیو چیست؟

مزایای اصلی جراحی اسلیو چیست؟

برای اینکه بدانید مزایا اسلیو چیست و چگونه به شما کمک می‌کند باید شاخص توده بدنی شما اندازه گیری شود. اگر جراح چاقی شاخص توده بدنی فرد را برای عمل اسلیو معده مناسب بداند و وضعیت پزشکی شما را برای انجام جراحی به طور کامل بررسی کرده باشد، به طور حتم جراحی با موفقیت پیش می‌رود و شما می‌توانید از مزایای جراحی اسلیو معده بهره‌مند خواهید شد. این مزایا به شرح زیر هستند:

  • از آن جا که معده تا حد زیادی کوچک شده است، ازاین رو فرد زودتر احساس سیری کرده و حجم کمتری غذا مصرف می‌کند. مصرف حجم کمتر غذای مصرفی به معنی کاهش میزان کالری وارد شده است. این در نهایت می‌تواند باعث سرعت کاهش وزن شود.
  • در جراحی اسلیو بخشی از معده که گرلین تولید می‌کند (گرلین هورمونی است که با احساس گرسنگی در بدن مرتبط است) برداشته می‌شود، ازاین‌رو در فواصل زمانی طولانی‌تری احساس گرسنگی به فرد دست می‌دهد.
  • باتوجه به تحقیقات انجمن جراحی متابولیک و چاقی در آمریکا، مشخص شده است که افراد بعد از گذشت ۱۸ ماه، می‌توانند چیزی حدود ۵۰ درصد از وزن خود را به کمک عمل جراحی اسلیو کاهش دهند. این میزان کاهش وزن در برخی افراد چیزی حدود ۶۰ تا۸۰ درصد است.

در کل عمل اسلیو باعث کاهش اشتها و احساس سیری می‌شود.

 

تغییرات رژیم غذایی در عمل اسلیو

قبل از اینکه عمل اسلیو را انجام دهید، معمولاً بهترین جراح چاقی در تهرا ن یا دیگر شهر‌ها به شما توصیه‌های لازم را جهت تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی خواهد داد. شما زیر نظر جراح، انجام خواهد شد. تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی باعث می‌شود تا بهتر بتوان شرایط قبل و بعد از عمل اسلیو معده را مدیریت کرد. اگر جراحی چاقی زیر نظر یک پزشک متخصص و ماهر انجام شود بی شک می‌توان بهترین رژیم غذایی برای عمل اسلیو معده را دریافت کرد.

به‌صورت کلی، تغییرات رژیمی که توسط جراحان توصیه می‌شود، مشابه دستورالعمل‌های جهانی است. برای مثال تا دو هفته قبل از جراحی، باید سطح پروتئین در بدن را افزایش داده، کربوهیدرات را کاهش داده و مواد قندی را از رژیم غذایی حذف کرد. دو روز قبل عمل و یک هفته بعد از آن باید فقط مایعات رقیق بدون کافئین و کربنات مصرف شود. در هفته سوم نیز غذا‌های پوره شده به رژیم اضافه خواهد شد.

معمولاً بعد از گذشت یک ماه می‌توانید به رژیم غذایی سابق بازگشت. در این بازه زمانی به‌خوبی متوجه تغییرات عمل اسلیو خواهید شد و می‌بینید که زودتر احساس سیری به شما دست می‌دهد و کمتر احساس گرسنگی می‌کنید.

ممنوعیت غذایی بعد از جراحی اسلیو چیست؟

برخی غذا‌ها که افراد باید بعد عمل اسلیو از مصرف آن‌ها خودداری کنند عبارتند از:

  • غذا‌های سفت و خشک
  • غذا‌ها و نوشیدنی‌های غنی از کالری، مانند بستنی، کیک، شکلات
  • نوشابه‌های گازدار و شیرین
  • غذا‌هایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نان، برنج و سیب زمینی به دلیل افزایش سریع قند خون
  • آدامس

آیا جراحی اسلیو تحت پوشش بیمه قرار میگیرد؟

هزینه های اسلیو چیست؟ آیا بیمه آن را پرداخت می‌کند؟ سوالات مهم دیگری هستندکه افراد می خواهند بدانند. هزینه عمل اسلیو به متغیر‌های مختلفی مانند نوع بیمارستان، آزمایشات، نوع تجهیزات و دستمزد جراح بستگی دارد. همان‌طور که می‌دانید، جراحی اسلیو معده جز عمل‌های زیبایی به شمار می‌رود که تحت پوشش بیمه درمانی قرار نخواهد گرفت؛ اما اگر بتوانید به کارشناسان بیمه اثبات کنید که چاقی شما، می‌تواند بر روی سلامت جسمانی و فیزیکی شما تأثیر منفی بگذارد و انجام عمل جراحی باعث محافظت از سلامت شما خواهد شد، می‌توانید از مزایای بیمه برای عمل جراحی اسلیو معده بهره‌مند شوید.

همانطور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین عواملی که نشان‌دهنده خطرناک بودن چاقی برای سلامتی فرد است، عدد BMI خواهد بود. درصورتی‌که بی‌ام ای برای عمل اسلیو معده بالاتر از ۴۰ باشد، بیمه‌های درمانی، بخش قابل توجهی از هزینه‌های عمل اسلیو معده را پرداخت می‌کنند، اما اگر شاخص توده بدنی برای عمل اسلیو معده زیر ۴۰ باشد، بیمه‌های درمانی تنها بخشی از آن را پرداخت می‌کنند.

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

حال که دانستید اسلیو چیست، ممکن است بخواهید در مورد تفاوت آن با سایر جراحی های لاغری مانند بای پس معده نیز بدانید.  بای پس معده یکی دیگر از روش‌های جراحی چاقی جهت کاهش وزن است. جراحی اسلیو معده میزان غذایی را که می‌توانید مصرف کنید، کاهش می‌دهد، اما همچنان توانایی جذب مواد مغذی را خواهید داشت. درحالیکه در جراحی بای پس معده، از دست دادن بخشی از روده کوچک مانع توانایی جذب مواد مغذی می‌شود و شما مجبور به مصرف مکمل خواهید شد. در جراحی بای پس معده سرعت کاهش وزن بیشتر است و بیماران در مقایسه با اسلیو ۴٫۵ تا ۹ کیلوگرم وزن بیشتری از دست می‌دهند. از طرفی تغییر مسیر دستگاه گوارش منجر به تغییرات هورمونی مطلوبی می‌شود، بنابراین احتمال بهبود دیابت نیز بیشتر است.

 نکات مهم برای انتخاب بهترین جراح اسلیو معده

مهم‌ترین نکته در انتخاب بهترین جراح چاقی در تهران و دیگر شهر‌ها، تخصص و تجربه او است. جراح چاقی باید تخصص انواع جراحی چاقی یا باریاتریک را داشته و کارنامه درخشانی در زمینه عمل اسلیو معده ثبت کرده باشد. شما می‌توانید در مورد سوابق کاری پزشک مورد نظر خود را از طریق سایت پزشک اقدام کنید یا نظرات بیماران را جویا شوید. یک پزشک باید احساس مسئولیت و دلسوزی نسبت به بیماران خود داشته باشد و بتواند ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار کند. در این صورت بیمار احساس استرس و نگرانی کمتری خواهد داشت و راحت‌تر می‌تواند از مشاوره و راهنمایی‌های پزشک بهره‌مند شود. دکتر قدسی یکی از برترین پزشکان در زمینه جراحی اسلیو معده در تهران هستند. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید.

منبع:

https://blog.mercy.com/gastric-sleeve-weight-loss-surgery/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *