اسلیو معده چیست؛ مزایا، معایب و شرایط

خانه | اسلیو | اسلیو معده چیست؛ مزایا، معایب و شرایط
اسلیو معده

امروزه چاقی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که تمامی افراد یا در معرض خطر آن و یا در حال دست‌وپنجه نرم کردن با آن هستند. یکی از سریع‌ترین و مناسب‌ترین روش‌ها برای مقابله با این بیماری، جراحی معده خواهد بود. در روش‌های مختلف جراحی معده، قسمتی از آن را برداشته و اندازه معده را کاهش می‌دهند. این روش‌ها می‌توانند سریعاً منجر به کاهش وزن فرد شوند. یکی از رایج‌ترین جراحی‌های معده، عمل اسلیو است. ما در این مقاله قصد داریم تا به سؤال عمل اسلیو چیست، پاسخ کاملی بدهیم.

عمل اسلیو چیست؟

پزشکان از جراحی عمل اسلیو به‌عنوان یکی از بهترین و کم‌خطرترین راه‌ها برای کاهش وزن و درمان چاقی یاد می‌کنند. برای این‌که بدانید اسلیو معده چیست باید بگوییم، این روش جراحی با استفاده از لاپاراسکوپ انجام خواهد گرفت. بدین ترتیب، یک لوله بلند و نازک از طریق چندین برش کوچک بر روی شکم، وارد بدن فرد می‌شود. این لوله‌ها دارای یک عدد چراغ و یک دوربین کوچک بوده که به پزشک اجازه می‌دهد عمل اسلیو را به‌خوبی مشاهده کرده و بر روی فرایند آن، نظارت داشته باشد.

اگر قصد دارید تا بیشتر بدانید عمل اسلیو چیست، باید اشاره کرد که در این روش، از بیهوشی کامل و عمومی استفاده می‌کند. این بدان معنی است که به بیمار دارویی تزریق‌شده که او را به یک خواب بسیار عمیق می‌برد و همچنین نیاز به یک دستگاه تنفس مصنوعی در حین عمل جراحی به وجود می‌آید. در عمل اسلیو، معده به دو سمت نابرابر تقسیم خواهد شد.

حدود 80 درصد از قسمت منحنی بیرونی معده در عمل اسلیو بریده و سپس برداشته می‌شود. بعدازآن، 20 درصد باقی‌مانده به یکدیگر بخیه زده‌شده و با این کار معده به شکل موزی درمی‌آید که ظرفیت جدید آن، تنها 25 درصد ظرفیت قبلی خواهد بود.

در عمل اسلیو، مقدار قابل‌توجهی از معده برداشته می‌شود.

اسلیو معده چیست
بعد از جراحی اسلیو چه اتفاقی می‌افتد؟

آن دسته از افرادی که قصد دارند بیماری چاقی خودشان را با استفاده از عمل اسلیو برطرف کنند، باید بدانند که این عمل در حدود یک ساعت به طول خواهد انجامید. پس از اتمام عمل جراحی، بیمار به بخش مراقبت‌های بعد از عمل و یا اتاق ریکاوری برده می‌شود. بعدازاین پرستاران منتظر می‌مانند تا اثر داروهای بیهوشی از بین برود و بیمار کم‌کم به خوش بیایید. معمولاً حداقل یک ساعت بعد از به هوش آمدن بیمار، او را در اتاق ریکاوری نگه می‌دارند.

برش‌های کوچکی که بر روی شکم فرد بیمار ایجاد می‌گردد، به‌سرعت رفع شده و بهبود پیدا می‌کنند. ماهیت تهاجمی بسیار پایین این روش موجب شده تا از آن به‌عنوان یکی از بهترین راه‌ها که برای کاهش وزن با سریع‌ترین زمان بهبود، یاد کنند. درصورتی‌که عمل اسلیو شما عوارضی نداشته باشد، می‌توانید بعد از گذشت 2 تا سه روز، از بیمارستان مرخص شوید و به زندگی عادی خود، اما با معده‌ای کوچک‌تر، ادامه دهید.

اسلیو (Sleeve) معده
عمل اسلیو باعث کاهش اشتها و احساس سیری می‌شود.

آیا عمل اسلیو مؤثر خواهد بود؟

بعدازاینکه به‌خوبی متوجه شدید که عمل اسلیو چیست، شاید برای شما هم این سؤال ایجاد شود که آیا این روش واقعاً کارساز خواهد بود؟ آیا بعد از عمل اسلیو، به لاغری دست پیدا خواهیم کرد؟ درواقع این مسئله یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های افرادی است که قصد انجام عمل اسلیو را دارند؛ اما پیش از هر چیز باید بدانید که راه‌های کاهش وزن به کمک عمل اسلیو چیست. به‌صورت کلی، عمل جراحی اسلیو معده به دو روش می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند:

  • معده شما به‌صورت قابل‌توجهی کوچک‌شده است. ازاین‌رو زودتر احساس سیری کرده و حجم کمتری غذا مصرف می‌کنید. حجم کمتر غذای مصرفی مساوی است با کاهش میزان کالری ورود پیداکرده به بدن که خود می‌تواند باعث کاهش وزن سریع شود.
  • بخشی از معده شما که گرلین تولید می‌کند (گرلین هورمونی است که با احساس گرسنگی در بدن مرتبط است) برداشته‌شده، ازاین‌رو در فواصل زمانی طولانی‌تری احساس گرسنگی به شما دست می‌دهد.

باتوجه‌به تحقیقات انجمن جراحی متابولیک و چاقی در آمریکا، مشخص‌شده است که شما می‌توانید بعد از گذشت 18 ماه، چیزی در حدود 50 درصد از وزن خودتان را به کمک عمل جراحی اسلیو کاهش دهید. این رقم در برخی از افراد تا 60 یا 80 درصد نیز افزایش خواهد داشت. ازاین‌رو به‌خوبی متوجه می‌شوید که نحوه تأثیرگذاری عمل اسلیو چیست و چگونه باعث کاهش وزن شما می‌گردد.

تغییرات رژیم غذایی
تغییرات رژیم غذایی در عمل اسلیو

تغییرات رژیم غذایی در عمل اسلیو

قبل از اینکه عمل اسلیو را انجام دهید، معمولاً تغییرات خاصی در سبک زندگی و رژیم غذایی شما زیر نظر جراح، انجام خواهد شد. شاید شما هم بخواهید بدانید که این تغییرات در عمل اسلیو چیست و چگونه اعمال می‌شود. درواقع این تغییرات به‌منظور کمک به کاهش وزن و حفظ آن خواهد بود. جراح شما، می‌تواند بهترین رژیم اسلیو معده را قبل و بعد از عمل به شما توصیه کند.

به‌صورت کلی، تغییرات رژیمی که توسط جراحان عنوان می‌شود، مشابه دستورالعمل‌های جهانی خواهد بود. برای مثال تا دو هفته قبل از جراحی، سعی کنید تا سطح پروتئین را در بدن افزایش داده، کربوهیدرات را کاهش دهید یا مواد قندی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. دو روز قبل از عمل و یک هفته بعدازآن باید فقط مایعات شفاف بدون کافئین و کربنات مصرف کنید. در هفته سوم نیز غذاهای پوره شده به رژیم شما اضافه خواهد شد.

به‌صورت معمول، بعد از گذشت یک ماه می‌توانید به رژیم غذایی سابق خودتان بازگردید. شما به‌خوبی متوجه تغییرات عمل اسلیو خواهید شد و می‌بینید که زودتر احساس سیری و دیرتر احساس گرسنگی به شما دست می‌دهد.

معاینه بعد از اسلیو گاسترکتومی معده
می‌توان برای عمل اسلیو از بیمه درمانی استفاده کرد.

چگونه جراحی اسلیو با بیمه را تجربه کنیم؟

همان‌طور که شاید شما هم بدانید، جراحی اسلیو معده جز عمل‌های زیبایی به شمار می‌رود که تحت پوشش بیمه درمانی قرار نخواهد گرفت؛ اما اگر شما بتوانید به کارشناسان بیمه اثبات کنید که چاقی شما، می‌تواند بر روی سلامت جسمانی و فیزیکی شما تأثیر منفی بگذارد و انجام عمل جراحی باعث محافظت از سلامت شما خواهد شد، می‌توانید عمل جراحی اسلیو با بیمه را تجربه کنید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که نشان‌دهنده خطرناک بودن چاقی برای سلامتی فرد است، عدد BMI خواهد بود. درصورتی‌که عدد BMI فرد بالاتر از 40 باشد، بیمه‌های درمانی، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های عمل اسلیو معده را پرداخت می‌کنند؛ اما اگر این عدد زیر 40 قرارگرفته باشد، بیمه‌های درمانی تنها بخشی از آن را پرداخت می‌کنند.

اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده؟

جراحی اسلیو معده میزان غذایی را که می‌توانید مصرف کنید کاهش می‌دهد ، اما توانایی جذب مواد مغذی شما دست نخورده باقی می‌ماند. در جراحی بای پس معده، از دست دادن بخشی از روده کوچک مانع توانایی جذب مواد مغذی می‌شود و شما را مجبور به مصرف مکمل می‌کند. با این حال بای پس معده قویتر از اسلیو معده است. بیماران معمولاً در عمل بای پس در قیاس با این عمل ۴٫۵ تا ۹ کیلوگرم وزن بیشتری از دست می‌دهند. تغییر مسیر دستگاه گوارش منجر به تغییرات هورمونی مطلوبی می‌شود ، بنابراین احتمال بهبود دیابت نیز بیشتر است.

 

هزینه عمل معمولا به متغیرهای مختلفی بستگی دارد و با توجه به بیمارستانی که عمل در آن انجام می‌شود و هزینه‌های آزمایش‌های لازم و تجهیزات لازم هنگام انجام عمل و دستمزد جراح تعیین می‌شود.

نکات مهم برای انتخاب جراح مناسب اسلیو معده

مهم‌ترین نکته در انتخاب جراح مناسب با توجه به تخصص او است. جراح شما باید تخصص جراحی چاقی یا باریاتریک داشته باشد و قبلا هم عمل اسلیو معده را انجام داده باشد. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که سوابق خود و نتیجه عمل‌های قبلی خود را به شما نشان دهد. همچنین این نکته هم مهم است که شما باید با او احساس راحتی کنید و بتوانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید. دکتر قدسی یکی از برترین پزشکان در زمینه جراحی اسلیو معده در تهران هستند جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید.

تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

پس از انجام جراحی اسلیو معده، رژیم غذایی بیماران برای همیشه تغییر خواهد کرد. برخی از غذاهایی که افراد باید پس از عمل اسلیو از مصرف آنها خودداری کنند عبارتند از:

  • خوردن غذاهای سفت و خشک، که بلعیدن آنها برای افراد پس از جراحی دشوار است.
  • غذاها و نوشیدنی های غنی از کالری، مانند بستنی، کیک، شکلات و میلک شیک
  • نوشابه های گازدار و شیرین مانند نوشابه
  • غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نان، برنج و سیب زمینی که می تواند باعث افزایش سریع قند خون شوند.
  • آدامس و غذاهایی که در ایجاد نفخ معده نقش دارند.

چرا اسلیو معده؟

یکی از راه‌های کاهش وزن و مقابله با بیماری چاقی، انجام عمل جراحی اسلیو معده است. در این روش، نزدیک به 80 درصد از حجم معده بیمار برداشته‌شده و ازاین‌رو حجم معده به 25 درصد حجم قبلی کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل فرد در بازه‌های زمانی طولانی‌تری احساس گرسنگی کرده و سریع‌تر سیر خواهد شد. ما در این مقاله سعی کردیم تا به‌صورت جامع در خصوص این‌که عمل اسلیو چیست صحبت کنیم و نکات مهمی را با شما در میان بگذاریم.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

مرگ با عمل اسلیو معده
اسلیو

مرگ با عمل اسلیو معده

مرگ با عمل اسلیو معد: اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که برای کاهش وزن قصد جراحی چاقی دارید، مطمئناً نسبت به شیوه انجام

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *