آیا امن ترین جراحی لاغری را می‌شناسید؟ کم‌عارضه ترین عمل چاقی چیست؟

خانه | جراحی ها | آیا امن ترین جراحی لاغری را می‌شناسید؟ کم‌عارضه ترین عمل چاقی چیست؟
امن ترین روش جراحی لاغری

امن‌ ترین جراحی لاغری روشی است که فرد را با کمترین میزان عوارض، به تناسب اندام و لاغری می‌رساند. جراحی چاقی نوعی عمل جراحی روی دستگاه گوارش است که به کاهش وزن افراد چاق کمک می‌کند. این جراحی‌ها معمولاً با کاهش اندازه معده، دریافت کالری را محدود می‌کنند. برخی از انواع جراحی چاقی علاوه بر تغییر اندازه معده، میزان جذب مواد مغذی را نیز محدود می‌کند. صرف نظر از تکنیک جراحی استفاده شده، موفقیت آمیز بودن عمل جراحی چاقی منجر به کاهش قابل توجه وزن می‌شود. امن ترین جراحی لاغری، تکنیکی است که پزشک با توجه به شرایط بیمار برای او انتخاب می‌کند. بنابراین ممکن است تکنیکی برای فردی امن ترین جراحی لاغری باشد، اما برای فردی دیگر مناسب نباشد.

جراحی لاغری تکنیک‌های مختلفی دارد که هرکدام برای افراد خاصی توصیه می‌شوند. هرکدام از این تکنیک‌ها مانند اسلیو معده، بای پس معده، حلقه معده قابل تنظیم و.. عوارض و مزایای خاص خود را دارند. اما بی‌خطر ترین و امن‌ ترین جراحی لاغری کدام است؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوال می‌پردازیم.

خطرات جراحی چاقی به طور کلی چیست؟

در مقایسه با خطرات چاقی، جراحی چاقی برای بسیار از افراد کم خطرتر می‌باشد. چاقی می‌تواند مشکلات و بیماری‌های عمده ای از جمله دیابت، بیماری عروق کرونر قلب و برخی از انواع سرطان را ایجاد کند و در نهایت احتمال مرگ زودرس را افزایش دهد.

کاهش وزن می‌تواند تأثیر بسیار مفیدی بر کیفیت زندگی، بهبود روحیه و کاهش افسردگی داشته باشد. لاغری می‌تواند به زنانی که به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک برای باردار شدن مشکل دارند کمک کند. همچنین ثابت شده است که لاغری فشار خون و آسم را بهبود می‌دهد.

بسیاری از افراد نیز پس از انجام جراحی لاغری و کاهش وزن، بهبود یا رفع بیماری کبدی و دیس لیپیدمی(چربی غیرطبیعی خون) را مشاهده خواهند کرد.

بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند و به سبک زندگی پس از آن متعهد می‌شوند، بهبود قابل توجهی در سلامت کلی خود مشاهده می‌کنند که منجر به زندگی طولانی‌تر، شادتر و سالم‌تر می‌شود. به یاد داشته باشید که امن ترین جراحی لاغری، عملی است که با توجه به شرایط شما بهترین نتیجه را داشته باشد.

کم‌خطرترین و امن‌ترین جراحی لاغری کدام است؟
خطرات جراحی چاقی به طور کلی چیست؟

تمام جراحی‌های کاهش وزن که در مطب دکتر قدسی ارائه می‌شوند، به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شوند، که در مقایسه با جراحی باز خطرات و عوارض بسیار کمتری دارد. زمانی که جراحی با استفاده از روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، زمان بهبودی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و جای زخم به حداقل می‌رسد. بنابراین در صورتی که جراح حاذق باشد، تمام تکنیک‌ها، امن ترین جراحی لاغری هستند.

حلقه معده اسلیو معده بای پس معده
حداقل BMI 30 kg/m2 35 kg/m2 35 kg/m2
نوع جراحی 5-1 برش لاپراسکوپیک، بیهوشی عمومی 5 برش لاپراسکوپیک، بیهوشی عمومی 5 برش لاپراسکوپیک، بیهوشی عمومی
تغییرات آناتومی داخلی بدن بدون تغییر %80 معده برداشته می‌شود ولی سایر قسمت‌های دستگاه گوارش تغییری نمی‌کنند. معده بریده می‌شود و به شکل یک کیسه کوچک در می‌آید. مسیر روده‌ها تغییر پیدا می‌کنند.
قابلیت برگشت پذیری کاملاً برگشت پذیر است برگشت ناپذیر تا حد زیادی برگشت ناپذیر
عوارض تغییر موقعیت حلقه، از کار افتادگی حلقه فتق، نشت از محل برش‌ها، عفونت فتق، نشت از محل برش‌ها، عفونت
میزان عمل مجدد %1 بیماران نیاز به جراحی مجدد دارند %7-3 درصد بیماران نیاز به جراحی مجدد دارند %6 بیماران نیاز به جراحی مجدد دارند

 

آیا حلقه معده امن ترین جراحی لاغری است؟

حلقه معده یکی از ساده‌ترین و امن ترین جراحی لاغری است. با این حال، کاهش وزن آن نسبت به سایر جراحی‌ها کمتر است. همچنین افرادی که از حلقه معده استفاده می‌کنند، در طولانی مدت بیشتر احتمال دارد که اضافه وزن خود را دوباره بدست آورند. از آنجا که جراحی بر جذب مواد مغذی تأثیر نمی‌گذارد، خطر ابتلا به کمبود مواد مغذی در این روش کمتر است.

مزایا: انجام این عمل ساده‌تر و ایمن‌تر از بای پس معده و سایر جراحی‌های لاغری است. جای زخم بسیار کوچک است و مدت زمان بهبودی معمولاً کوتاه است. همچنین می‌توانید در صورت تمایل حلقه را بردارید. بنابراین میتوان گفت که حلقه معده یکی از  امن ترین جراحی لاغری است.

حلقه می‌تواند در مطب پزشک تنظیم شود. برای سفت کردن نوار و محدود کردن اندازه معده، پزشک محلول نمک بیشتری به نوار تزریق می‌کند. برای شل کردن آن، پزشک از یک سوزن برای خارج کردن مایع از نوار استفاده می‌کند.

معایب: افرادی که جراحی حلقه معده را انجام می‌دهند، نسبت به سایر روش‌های جراحی لاغری، کاهش وزن کمتری دارند. همچنین ممکن است در طول سال‌ها مقداری از وزن خود را دوباره به دست آورند.

حلقه معده
حلقه معده، یکی از امن‌ترین جراحی‌های لاغری

بای پس معده

این جراحی باعث کاهش سریع وزن می‌شود و روند کاهش وزن ناشی از آن تا 2 سال ادامه دارد. این تکنیک برای بیمارانی که بیماری مرتبط با چاقی آنها در شرایط وخیمی قرار دارد چاقی مفید است زیرا باعث می‌شود که آنها به سرعت سطح سلامت خود را بهبود بخشند. همچنین نتایج طولانی مدت خوبی در کاهش وزن دارد. معایب آن فتق و کمبود مواد مغذی است. همچنین می‌تواند باعث سندرم دامپینگ شود که در آن غذا قبل از هضم مناسب از معده به روده‌ها ریخته می‌شود.

مزایا: کاهش وزن در این روش سریع و چشمگیر است و حدود 50 درصد آن در 6 ماه اول اتفاق می‌افتد.  به دلیل کاهش سریع وزن، بیماری‌های مرتبط تأثیر چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، آرتریت، آپنه خواب و سوزش سر دل اغلب به سرعت بهبود می‌یابد.

بای پس معده نتایج طولانی مدت خوبی دارد. مطالعات نشان داده است که بسیاری از افراد، وزن جدید خود را برای 10 سال یا بیشتر نگه می‌دارند. شاید بای پس معده امن ترین جراحی لاغری نباشد، اما مسلما مضرات آن از چاقی کمتر است.

معایب: بدن شما مانند گذشته غذا نمی‌تواند غذا را جذب کند و این شما را در معرض کمبود مواد مغذی قرار می‌دهد. از دست دادن کلسیم و آهن می‌تواند منجر به پوکی استخوان و کم خونی شود. شما باید در رژیم غذایی خود بسیار مراقب باشید و تا آخر عمر مکمل مصرف کنید.( در صورتی که می‌خواهید در مورد انواع جراحی لاغری اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید از این مقاله استفاده کنید.)

جمع بندی

هر نوع جراحی چاقی مزایا و معایب خاص خود را دارد. جراح نوع جراحی را بر اساس سلامتی و نیازهای فرد پیشنهاد می‌کند. همه جراحی‌ها دارای ریسک مشخصی هستند، اما جراحی‌های محدود کننده نسبت به جراحی‌های محدود کننده/سوء جذب کننده ایمن‌تر هستند زیرا به طور دائمی در دستگاه گوارش اختلال ایجاد نمی‌کند و می‌توان آن‌ها در دسته روش جراحی‌های امن‌تر قرار داد.

مسلماً انتخاب بهترین روش و امن ترین جراحی لاغری باید توسط یک پزشک متخصص و باتجربه انجام شود وگرنه ممکن است نتایج مورد نظر حاصل نشود. دکتر حامد قدسی یکی از جراحان زیبایی باتجربه ایران هستند که تمامی جراحی‌های خود را با روش مدرن لاپاراسکوپی انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت درباره ما مراجعه کنید و یا از قسمت نوبت دهی سایت، وقت مشاوره بگیرید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد امن ترین جراحی لاغری اینجا کلیک کنید.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جای عمل اسلیو معده
جراحی ها

جای عمل اسلیو معده

جای عمل اسلیو معده ، مراقبت از زخم در کاهش احتمال عفونت پس از هر عمل جراحی بسیار مهم است. در حقیقت، با اینکه مراقبت

ادامه مطلب »
فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *