تفاوت پیکرتراشی، لیپوساکشن و جراحی چاقی(اسلیو معده)

دکتر حامد قدسی » جراحی ها » تفاوت پیکرتراشی، لیپوساکشن و جراحی چاقی(اسلیو معده)
تفاوت پیکرتراشی و لیپوساکشن با جراحی چاقی(اسلیو معده)

اگر تصمیم داشتید که لاغر شوید و تا به حال از رژیم های مختلف و ورزش استفاده کرده اید ولی نتیجه خوبی نگرفته اید، احتمالا در حال تحقیق در مورد جراحی کاهش وزن یا حتی روش های کانتور بدن مانند لیپوساکشن و پیکرتراشی هستید تا با استفاده از این روش ها نتیجه مورد نظر خود را بگیرید.
با این حال اگر در هنگام تحقیقات خود در درک تفاوت بین جراحی چاقی و لیپوساکشن و پیکرتراشی مشکل دارید، تنها نیستید. اصطلاحات پزشکی پیرامون این متدها ممکن است مبهم باشند و باعث شود بسیاری از بیماران به نادرستی فکر کنند که لیپوساکشن، پیکرتراشی و جراحی های کاهش وزن مانند اسلیو معده، همگی یک روش هستند. به همین دلیل در این مقاله به بررسی تفاوت هریک از این متدها با یکدیگر می پردازیم.
تفاوت پیکرتراشی، لیپوساکشن و جراحی چاقی(اسلیو معده)

انواع پیکرتراشی یا کانتورینگ

به طور کلی پیکرتراشی گزینه ای است که به بیماران کمک می کند بعد از رسیدن به وزن سالم، فرم خود را بهبود بخشند.
روش های کانتورینگ بدن شکل بیمار را بهبود می بخشد، اما اندازه یا وزن او را بهبود نمی بخشد. پیکرتراشی مرحله بعدی رایج برای بیمارانی است که قبلاً مقدار قابل توجهی از وزن خود را از طریق جراحی چاقی یا رژیم غذایی و ورزش از دست داده اند. رایج ترین روش های پیکرتراشی بدن شامل موارد زیر است:

جراحی آبدومینوپلاستی

این جراحی برای سفت شدن عضلات شکم و از بین بردن پوست و چربی اضافی همراه آن از شکم انجام می شود.
تفاوت پیکرتراشی، لیپوساکشن و جراحی چاقی(اسلیو معده)

لیپوساکشن

این جراحی برای کاهش قسمت های جدا شده چربی و پیکرتراشی بیشتر در قسمت های مختلف بدن انجام می شود مانند بازو ها و ران ها

لیفتینگ بدن

لیفتینگ بدن بیشتر در نواحی بازو، ران و پایین تنه انجام می شود و هدف آن از بین بردن پوست های اضافی و آویزان است.

تفاوت پیکرتراشی و جراحی چاقی

از روش های بالا برای بهبود مناطقی که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ خوبی نمی دهند استفاده می شود. بیمارانی که در وزن ایده آل خود هستند یا در نزدیکی آن هستند بهترین نتیجه را خواهند گرفت.

جراحی چاقی در مقابل پیکرتراشی: تفاوت های کلیدی

جراحی پیکرتراشی یک روش کاهش وزن نیست. این جراحی گزینه ای است که به بیماران کمک می کند بعد از رسیدن به وزن سالم، شکل ظاهری بدن خود را بهبود بخشند.
در حالی که هر دو روش جراحی کاهش وزن(مانند اسلیو معده) و پیکرتراشی می توانند در نهایت منجر به بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شوند، اما این روش ها بسیار متفاوت هستند و اهداف بسیار متفاوتی هم دارند.

هدف جراحی چاقی کاهش وزن است اما هدف پیکرتراشی کاهش وزن نیست.

روش های کاهش وزن، مانند حلقه معده و اسلیو معده یا جراحی بای پس، با کوچک کردن فیزیکی اندازه معده، میزان کالری دریافتی بیمار را محدود می کنند. اگر فرد در کنترل چیزهایی که می خورد دچار مشکل می باشد، این روش ها می تواند به فرد کمک کند که میزان کالری دریافتی خود را کنترل کند و اضافه وزن خود را از دست دهد. در مقابل، جراحی پیکرتراشی تاثیری در اشتها، هضم غذا و سوخت و ساز بدن ندارد و منجر به کاهش وزن نخواهد شد.

تفاوت پیکرتراشی و لیپو ساکشن

جراحی کاهش وزن نمی تواند پوست اضافی را از بین ببرد؛ اما پیکرتراشی این کار را می کند.

بسیاری از بیماران پس از جراحی کاهش وزن به دلیل از دست دادن سریع وزن، دچار شل شدگی پوست می شوند. بنابراین، بیماران معمولاً پس از جراحی کاهش وزن برای جلوگیری از شل شدگی پوست و برای زیبایی اندام هایشان، اقدام به پیکرتراشی می کنند.

جراحی لاغری اهداف درمانی دارد درحالی که هدف پیکرتراشی زیبایی است.

هدف جراحی های چاقی بهبود مستقیم ظاهر شما نیست. هدف آن این است که اشتهای فرد کاهش پیدا کند و به او در کاهش وزن کمک شود. هدف اصلی پیکرتراشی، دستیابی به ظاهری زیباتر است، نه اصلاح یا بهبود سلامت جسمی.

لیپوساکشن و جراحی چاقی دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

لیپوساکشن یک عمل زیبایی است که در آن رسوبات چربی اضافی زیر پوست از طریق برش های کوچک مکش می شود. انجام این عمل اصلا ضروری نیست و فقط به منظور شکل دادن به بدن انجام می شود. افرادی که در یک یا دو ناحیه از بدن رسوبات اضافی چربی دارند، می توانند لیپوساکشن انجام دهند.
نتایج لیپوساکشن بلافاصله پس از جراحی در ناحیه ای که چربی از آن خارج می شود قابل مشاهده است. لیپوساکشن یک روش ایمن و ساده است که می تواند فوراً تغییراتی در ناحیه مورد نظر ایجاد کند. با این حال، این روش انتخاب کاملاً اشتباهی برای شخصی است که خواهان کاهش وزن است حتی می تواند انجام عمل جراحی چاقی مانند عمل اسلیو معده را دشوارتر کند پس در اضافه وزن های شدید هرگز نباید عمل های پیکرتراشی یک انتخاب باشد.

آیا لیپوساکشن به کاهش وزن کمک می کند؟

لیپوساکشن از دست چربی های اضافه بدن خلاص می شود اما به کاهش وزن کمکی نمی کند. از آنجا که لیپوساکشن سلول های چربی را از بین می برد، اغلب به اشتباه راهی برای کاهش وزن بدون نیاز به رژیم و ورزش در نظر گرفته می شود. با این حال، حتی مقدار نسبتاً زیادی لیپوساکشن نیز منجر به کاهش وزن قابل ملاحظه ای نخواهد شد. در نتیجه برای کاهش وزن کلی هیچ کدام از متد های پیکرتراشی توصیه نمی شود.
علاوه بر این ، از بین بردن ساده سلولهای چربی هیچ تاثیری در نوسانات وزن آینده ندارد. اگر بعد از انجام لیپوساکشن بیش از حد پرخوری کنید (یا کمتر از حد ورزش کنید)، سلولهای چربی باقی مانده شما می توانند بزرگتر شوند و دوباره دچار اضافه وزن شوید.

تفاوت پیکرتراشی، لیپوساکشن و جراحی چاقی(اسلیو معده)

 

افرادی که دچار چاقی هستند باید از پیکر تراشی استفاده کنند یا از جراحی چاقی؟

در چاقی و بیماری های مربوط به آن، فرد نیاز به کاهش قابل توجهی وزن دارد درنتیجه روش های غیر جراحی برای کاهش وزن، کاملاً موثر و دائمی نیستند.
جراحی چاقی باعث می شود بدن خود فرد به تدریج از تمام چربی های ذخیره شده استفاده کند و بنابراین یک کاهش وزن بسیار فیزیولوژیکی، تدریجی و کنترل شده ایجاد می کند.

جراحی چاقی همچنین به کاهش بیماری های مرتبط با وزن مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا، آرتروز مفصلی، آپنه خواب، PCOS، برخی از سرطان ها و غیره کمک می کند.

در نتیجه برای بیمارانی که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند، جراحی چاقی گزینه مناسب و درمان حقیقی نسبت به روش های کانتورینگ یا پیکرتراشی است. با تداخل در فرآیندهای چاقی، جراحی چاقی می تواند به طور قابل توجهی مشکلات مربوط به وزن را کاهش دهد.

جمع بندی

جراحی چاقی نوعی جراحی در دستگاه گوارش است که با هدف کاهش وزن و کاهش بیماری های مشترک مرتبط با وزن انجام می شود، در حالی که پیکرتراشی یا لیپوساکشن عمل های جراحی زیبایی هستند که برای فرم دهی و کانتورینگ بدن انجام می شوند.
جراحی لاغری باید توسط یک جراح عمومی دارای مجوز و فلوشیپ جراحی چاقی انجام شود. بنابراین بسیار مهم است که برای انجام هریک از این جراحی ها، سراغ پزشک بروید که قبلا تجربه انجام این جراحی ها را داشته باشد.
دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، حلقه معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع:
https://www.kirbyplasticsurgery.com/blog/weight-loss-surgery-vs-body-contouring/
https://www.bariatricsurgeonindia.com/bariatric-surgery-vs-liposuction/

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *