ابدومینوپلاستی

خانه | لیپوماتیک | ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

آیا با دراز و نشست‌های متعدد هم به فرم شکمی که می‌خواهید نمی‌رسید؟ آیا در ناحیه شکمی دچار افتادگی پوست شده‌اید؟ در این صورت باید بگوییم که راه حل مشکل شما، جراحی ابدومینوپلاستی است. جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود ظاهر شکم است. طی این جراحی، پوست و چربی اضافی شکم برداشته می‌شود. سپس جراح پوست باقیمانده را تغییر می‌دهد تا جلوه‌ای زیباتر به ناحیه شکم بدهد.

این روش زیبایی برای افرادی که بعد از انجام جراحی چاقی دچار افتادگی پوست شده اند، نیز موثر است و می تواند تغییرات عمده ای را در اندام آنها ایجاد کند. اگر این روش را برای زیبایی و تناسب اندام خوب به ویژه در ناحیه شکمی انتخاب کرده اید با ادامه مقاله زیر همراه باشید تا اطلاعات جامعی در این زمینه دست پیدا کنید.

 

ابدومینوپلاستی(تامی تاک) چیست و به چه روش هایی انجام می شود؟

ابدومینوپلاستی(تامی تاک) چیست و به چه روش هایی انجام می شود؟

 

همانطور که گفته شد، جراحی ابدومینوپلاستی روشی است که با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن عضلات دیواره شکم، باعث صاف شدن آن می شود. بافت همبند(فاسیا) شکم نیز معمولاً با بخیه محکم می‌شود. نام دیگر این جراحی تامی تاک است و با روش های زیر انجام می شود:

 • ابدومینوپلاستی کامل

در این روش، جراح چاقی شکم را از یک سمت استخوان لگن به سمت دیگر این استخوان برش می‌دهد و سپس پوست، بافت چربی و در صورت لزوم ماهیچه را به صورت خطی در می‌آورد. بعد از انجام این جراحی، مکان ناف شما تغییر خواهد کرد و ممکن است برای چند روز به لوله‌های تخلیه زیر پوستی نیاز داشته باشید.

 • ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی اغلب روی افرادی انجام می‌شود که در زیر ناف تجمع چربی دارند. در طول این روش، جراح به احتمال زیاد مکان ناف شما را تغییر نمی‌دهد و بسته به شرایط، این عمل ممکن است فقط تا دو ساعت طول بکشد.

 • ابدومینوپلاستی اطراف شکم

این جراحی شامل ناحیه پشت می‌شود. زمانی که میزان توده‌های چربی در ناحیه پشت و شکم زیاد باشد، پزشک انجام جراحی ابدومینوپلاستی اطراف شکم یا محیطی را پیشنهاد می‌کند. برای انجام این نوع ابدومینوپلاستی، جراح با استفاده از لیپوساکشن چربی‌های اضافی را برمی‌دارد، یا پوست و چربی ناحیه باسن و پشت را حذف می‌کند تا شکل بدن را از همه طرف بهبود دهد.

نکته مهم: ابدومینوپلاستی یک روش جایگزینی برای کاهش وزن نیست. برای کاهش وزن باید جراحی های دیگری مانند اسلیو معده یا بای پس معده انجام داد. گاهی این عمل جراحی با لیپوساکشن اشتباه گرفته می‌شود. این یک اشتباه رایج است. ممکن است شما حین جراحی ابدومینوپلاستی، لیپوساکشن هم انجام دهید، ولی یادتان باشد که این دو روش یکی نیستند

 

بهترین کاندیداهای انجام جراحی شکم چه کسانی هستند؟

جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی بزرگ است، بنابراین اگر قصد انجام آن را دارید، قبل از تصمیم‌گیری باید بدانید که آیا شما کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید یا خیر، در صورت دارا بودن شرایط زیر می توانید برای این عمل اقدام نمایید:

 • این تکنیک زیبایی برای مردان و زنانی که از سلامت کامل برخوردارند مناسب است.
 • زنانی که چندین بار زایمان کرده‌اند، می‌توانند این روش را برای سفت کردن عضلات شکم و حذف پوست‌های اضافه استفاده کنند.
 • تامی تاک همچنین برای مردان یا زنانی که زمانی چاق بودند و از طریق انجام جراحی های کاهش وزن مانند اسلیو معده و بای پس معده وزن اضافی خود را از دست داده، دچار افتادگی یا شلی پوست شده اند یا در نواحی خاصی از شکم تجمع چربی دارند، گزینه مناسبی است.

نکته مهم:  تامی تاک باعث ایجاد زخم در شکم می‌شود. طول زخمی، که در امتداد خط بیکینی قرار دارد، به میزان پوست اضافی بستگی دارد. بنابراین هرچه میزان پوست اضافی شکم کمتر باشد، پس از جراحی اسکار کوچک‌تری خواهید داشت.

چرا جراحی ابدومینوپلاستی انجام می‌شود؟

چرا جراحی ابدومینوپلاستی انجام می‌شود؟

 

همانطور که گفته شد، تامی تاک می‌تواند پوست شل و چربی اضافی را از بین ببرد و بافت همبند ضعیف شکم را سفت کند. دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث تجمع چربی اضافی، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست یا ضعیف شدن بافت همبند در شکم شود. این دلایل شامل موارد زیر هستند:

 • تغییرات قابل توجه در وزن
 • بارداری
 • جراحی‌های شکم، مانند سزارین
 • افزایش سن
 • تیپ طبیعی بدن شما

جراحی تامی تاک را می‌توان در ترکیب با سایر جراحی‌های زیبایی بدن مانند جراحی سینه انجام داد. اگر لیپوساکشن بدهید و چربی‌های شکمی خود را حذف کنید، به احتمال زیاد، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که ابدومینوپلاستی هم انجام دهید. زیرا لیپوساکشن بافت زیر پوست و چربی را از بین می‌برد، اما هیچ گونه پوست اضافی را حذف نمی‌کند. این کار به عهده جراحی چاقی است.

 

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی تامی تاک به دلیل مزایای متعددی که دارد، امروزه انتخاب بسیاری از بیماران است. تامی تاک علاوه بر اینکه فرم شکم را به خوبی اصلاح می‌کند و پوست اضافه و افتادگی شکم را کاملاً درمان می‌کند، این جراحی همچنین در درمان بیماری‌های مرتبط با ناحیه شکم نظیر فتق شکم یا بی اختیاری ادرار نیز موفق عمل کرده است.

 

جراحی ابدومینوپلاستی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

همانطور که ذکر شد برای انجام جراحی تامی تاک باید شرایط لازم را داشت، اما برخی از عوامل دیگر وجود دارند که باعث می شوند تا افراد نتوانند برای انجام این جراحی اقدام کنند. این جراحی به افراد زیر توصیه نمی شود:

 • افرادی که قصد بارداری دارند

 اگر قصد باردار شدن دارید، بهتر است این جراحی را تا زمان بچه دار شدن به تعویق بیندازید. دلیل آن هم این است که در حین عمل جراحی، ماهیچه‌های عمودی شکم سفت می‌شوند. حاملگی می‌تواند این ماهیچه‌ها را از یکدیگر جدا کند.

 • افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند

 اگر قصد دارید مقدار قابل توجهی وزن کم کنید، بهتر است انجام این جراحی را به بعد موکول کنید و صبر کنید تا وزن شما ثابت شود.

اقدامات لازم قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

اقدامات لازم قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

اولین قدم برای عمل تامی تاک این است که بهترین جراح چاقی در تهران یا دیگر شهرها را انتخاب کرده و یک جلسه مشاوره با او داشته باشید. در آن جلسه، در مورد اهداف خود و گزینه‌های مختلفی صحبت خواهید کرد. برای اینکه بهترین نتایج را از عمل جراحی ابدومینوپلاستی بگیرید، پزشک از شما می خواهد نکات زیر را قبل عمل رعایت کنید:

 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید

به احتمال زیاد باید از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی که می‌تواند خونریزی را افزایش دهد، اجتناب کنید.

 • وزنتان را ثابت نگه دارید

در حالت ایده آل، بهتر است قبل از انجام جراحی ابدومینوپلاستی حداقل برای ۱۲ ماه وزنتان ثابت باشد. در صورت داشتن اضافه وزن شدید، پزشک توصیه می‌کند که قبل از عمل وزن خود را کاهش دهید. کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل می‌تواند نتایج شما را تغییر دهد.

 • در روز عمل یک همراه داشته باشید

پس از خروج از بیمارستان، هماهنگ کنید تا شخصی شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بعد از عمل را کنار شما باشد.

 • سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و می‌تواند روند بهبودی را کندتر کند. علاوه بر این، سیگار کشیدن خطر آسیب بافتی را افزایش می‌دهد. در صورتی که سیگاری هستید، توصیه می‌شود که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 بعد از پایان عمل شما مراحل زیر را تا بهبودی نهایی طی خواهید کرد:

 • پس از اتمام جراحی ابدومینوپلاستی، محل برش پانسمان می‌شود. ممکن است لوله‌های کوچکی هم در امتداد محل برش قرار داده شود تا خون یا مایعات اضافی را تخلیه کند. به احتمال زیاد درد متوسطی را احساس خواهید کرد که با داروهای مسکن کنترل می‌شود. وجود تورم در ناحیه جراحی طبیعی است
 • برای جلوگیری از عوارض بعد عمل باید دارو مصرف شود. احتمالاً پزشک تان مدت کوتاهی قبل از کشیدن شکم، برای جلوگیری از لخته شدن خون، برایتان داروهای ضد انعقاد تجویز می کند.
 • لوله‌های تخلیه ممکن است تا چند روز پس از عمل در محل باقی بمانند. پزشک یا یکی دیگر از اعضای کادر درمان، نحوه تخلیه و مراقبت از این لوله‌ ها را به شما نشان می‌دهد. ممکن است لازم باشد تا زمانی که لوله‌های تخلیه در محل خود هستند، مصرف آنتی بیوتیک را ادامه دهید. همچنین ممکن است برای مدت کوتاهی پس از تامی تاک، جراح داروی رقیق کننده خون تجویز کند.
 • حدود شش هفته بعد از کشیدن شکم خود از یک لباس حمایت کننده شکم استفاده خواهید کرد. این لباس از تجمع مایعات در شکم جلوگیری می‌کند و حین بهبودی از شکم پشتیبانی می‌کند.
 • مراقبت از محل زخم بسیار مهم است. پزشک نحوه مراقبت از زخم اسکار را توضیح می‌دهد. در شش هفته اول پس از جراحی، هنگام حرکت باید کاملاً مراقب باشید. همچنین باید از موقعیت‌هایی که محل زخم را تحت فشار قرار می‌دهند(مانند دولا شدن ناگهانی) اجتناب کنید. باید حتماً در زمان‌های مقرر شده پیش پزشکتان بروید تا او وضعیت زخم را بررسی کند.

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

 

 

همانطور که انتظار می‌رود، بعد از جراحی درد و تورم خواهید داشت. پزشک در صورت نیاز داروهای مسکن تجویز می‌کند. درد ممکن است چند هفته طول بکشد. همچنین ممکن است در این دوره احساس کرختی، خستگی و کبودی در محل زخم داشته باشید.

این جراحی هم مانند تمامی جراحی‌ها خطرات خاص خود را دارد. اگر گردش خون ضعیف، دیابت، بیماری‌های قلبی، ریوی یا کبدی دارید یا سیگار می‌کشید، احتمال ابتلا به عوارض بعد از عمل افزایش می‌یابد. عوارض می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • زخم
 • هماتوم (خونریزی)
 • عفونت
 • سروما(تجمع مایع)
 • روند کند ترمیم زخم
 • لخته خون
 • بی حسی در ناحیه جراحی

عوارض نادر این جراحی عبارتند از:

 • نکروز چربی(مرگ بافت چربی واقع در عمق پوست)
 • باز شدن زخم
 • نامتقارن بودن نتیجه جراحی

 

اقدامات اساسی برای کاهش عوارض عمل تامی تاک

لوله‌های تخلیه‌ای که پس از جراحی در بدن می‌مانند، می‌توانند به کاهش خطر تجمع مایع اضافی کمک کنند. پزشک همچنین ممکن است مایع را پس از جراحی با استفاده از سوزن و سرنگ خارج کند.

گاهی اوقات خط برش جراحی به خوبی بهبود نمی‌یابند یا شروع به جدا شدن می‌کنند. ممکن است در حین و بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک به شما داده شود.

در طی انجام عمل جراحی شکم، بافت چربی در عمق پوست در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند یا بمیرد. سیگار کشیدن این خطر را افزایش می‌دهد. بسته به اندازه ناحیه، بافت ممکن است به خودی خود بهبود یابد یا نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

جمع بندی

جراحی ابدومینوپلاستی با از بین بردن پوست و چربی اضافی و تقویت دیواره شکم، می‌تواند ظاهر شکم را زیباتر و باریک‌تر کند، این جراحی که با نام عمل زیبایی شکم نیز شناخته می‌شود، یک روش جراحی بسیار موثر است و به طور معمول پس از عمل های جراحی چاقی مانند اسلیو معده، بای پس معده، جراحی پیکر تراشی، جراحی حلقه معده و سایر روش های جراحی چاقی به عنوان مکمل انجام می شود.

هنگامی که برای مشاوره انجام جراحی تامی تاک پیش دکتر قدسی می‌روید، ایشان تمام گزینه‌های عمل را با شما در میان می‌گذارند. طی این جلسه شما درباره نتایج مورد انتظار خود صحبت می‌کنید و ایشان به شما کمک می‌کنند تا بهترین روش را برای رسیدن به نتایج مورد نظرتان انتخاب کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض پودر لاغری
لاغری

عوارض پودر لاغری

اگر در حال حاضر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و به دنبال پیشرفت در مسیر لاغری و تناسب اندام خود هستید ممکن است در مورد

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *