بای پس معده

خانه | بای پس | بای پس معده
بای پس معده

بای پس معده: چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر می‌باشند. چاقی و اضافه وزن نه تنها روی سلامتی، بلکه روی اعتماد به نفس افراد تأثیر زیادی دارد.به همین دلیل بسیاری از افراد امروزه به دنبال راه حلی برای برطرف کردن این مشکل می‌باشند. رژیم‌های غذایی سخت و ورزش از جمله اقداماتی است که در راستای کاهش وزن انجام می‌شوند، اما متأسفانه برای همه به یک میزان اثر بخش نیستند.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

به همین دلیل این دسته از افراد برای تحقق رویای تناسب اندام خود به دنبال پیدا کردن روش‌های دیگری برای لاغری هستند. یکی از این روش‌ها جراحی چاقی با تکنیک بای پس معده می‌باشد. هنگام جستجو در سایت‌های مختلف یا ویزیت با جراح متخصص ممکن است این سؤالات ذهن شما را درگیر کنند و بخواهید درباره آن‌ها بدانید. بای پس چیست؟ انواع عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شوند؟ تأثیرات عمل بای پس معده برای لاغری چگونه است؟ معنی بای پس در پزشکی چیست؟ ما اینجا هستیم تا به این سؤالات شما به صورت کامل و دقیق پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

عمل بای پس معده

عمل بای پس معده یک تکنیک مهم در جراحی چاقی است که مواد غذایی برای ورود به سیستم گوارشی مقداری از روده کوچک و بخش بزرگی از معده را دور‌زده و همین امر باعث می‌شود تا فرد کالری کمتری دریافت کرده و سریعتر لاغر شود. در واقع عمل بای پس با استفاده از مکانیزم‌های گوناگونی باعث جذب کالری کمتر شده و این در نهایت منجر به کاهش وزن می‌شود. این عمل برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ بوسیله ایتو و می‌سون در دانشگاه آیووا انجام شد.

این عمل در واقع مانند اسلیو معده یک روش جراحی برای درمان بیماری‌های چاقی می‌باشد. این عمل در اصطلاح پزشکی گاستریک بای پس (Gastric bypass) گفته می‌شود و برای افرادی توصیه می‌شود که نمی‌توانند با استفاده از روش‌های معمول لاغر شوند و چاقی آن‌ها باعث بیماری‌های خطرناکی می‌شود.

دقت داشته باشید که جراحی‌های چاقی هیچوقت به عنوان اولین قدم جهت کاهش وزن توصیه نمی‌شوند. در صورت اقدام بی‌مورد و غیر ضروری، جراحی ممکن است صدمات غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد. در واقع این عمل زمانی توصیه می‌شود که چاقی تهدیدی برای زندگی و سلامتی فرد باشد.

نگاه اجمالی به عمل بای پس معده
نام عمل بای پس
انواع بای پس کلاسیک – مینی بای پس – ساسی بای پس – سادی بای پس
اهداف عمل ایجاد محدودیت در مصرف غذا و سوء جذب کالری
پزشک مربوطه دکتر حامد قدسی
شاخص توده بدنی مناسب برای جراحی 40 به بالا
شیوه جراحی لاپاراسکوپی
مدت زمان جراحی ۲ تا ۴ ساعت
مقدار کاهش وزن بالای 80 درصد از وزن اضافی
اصلیترین مزایا کاهش سریع وزن
دوره نقاهت 2 تا 4 روز

نحوه انجام عمل بای پس معده

نحوه انجام بای پس معده

بای پس معده معمولاً توسط جراح چاقی به دو صورت جراحی باز و یا جراحی لاپارسکوپیک (به وسیله دستگاه لاپاراسکوپ و ایجاد چند برش کوچک) انجام می‌شود. در طی این عمل بخشی از معده که در زیر ناحیه کاردیا قرار دارد، برداشته می‌شود و قسمتی از روده کوچک را به آن وصل می‌کنند.

این نکته را به خاطر داشته باشید که اندازه‌هایی که برای این اتصال در نظر گرفته می‌شوند، بستگی به شاخص توده بدنی فرد دارند. در این عمل با ایجاد محدودیت در ابعاد و حجم معده و تغییرات در میزان جذب مواد غذایی، وزن فرد کاهش پیدا می‌کند.

اقدامات لازم پیش از عمل بای پس معده

پیش از عمل جراحی بای پس معده باید اقدامات خاصی انجام دهید. پس از مراجعه به پزشک وضعیت سلامتی بیمار به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد و معاینات لازم انجام می‌شود. پزشک با توجه به شرایط جسمی بیمار، آزمایش‌ها و تصویر‌برداری‌های مختلف صورت گرفته شده برای انجام گاستریک تصمیم‌گیری می‌کند. سپس لیستی از توصیه‌های پیش از عمل را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نکات و توصیه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • مصرف بعضی از دارو‌ها مانند آسپرین، وارفارین، ویتامین E و … که مانع لخته شدن خون می‌شوند باید چند روز و یا چند هفته قبل از جراحی قطع شوند.
 • اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مصرف سیگار و سایر دخانیات باید چند هفته قبل از عمل قطع شود. ترک سیگار و سایر دخانیات بعد از جراحی می‌تواند بر روند بهبود بعد از عمل تأثیر بسزایی داشته باشد.

 

انواع عمل بای پس معده

انواع عمل بای پس معده

به صورت کلی عمل جراحی بای پس معده، خود شامل چندین تکنیک جراحی مختلف می‌باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت:

1- بای پس معده کلاسیک

 در جراحی گاستریک کلاسیک معده به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت کوچکتر همچنان وظیفه دریافت غذا را خواهد داشت و قسمت پایینی و بزرگتر معده به روده کوچک متصل می‌شود. در این صورت تنها بخش کمی از مواد غذایی وارد معده شده و بقیه آن از طریق اتصال معده به روده کوچک سیستم گوارشی را دور می‌زند. این باعث می‌شود تا فرد با خوردن مقدار کمی مواد غذایی احساس سیری کند.

2- مینی بای پس

 این تکنیک مانند گاستریک معده کلاسیک بوده و تنها تفاوت آن در تغییراتی که روی روده کوچک انجام می‌شود. در این جراحی بخشی از روده کوچک بریده شده و سپس به معده متصل می‌شود.

3- ساسی بای پس

این عمل ترکیبی از اسلیو معده و بای پس معده کلاسیک است به این معنا که پس از ایجاد برش، معده به شکل آستین درآمده و بخشی از روده کوچک به همین قسمت آستین مانند متصل می‌شود.

4- سادی بای پس

این روش جراحی مسیر غذای حذف شده از طریق روده را کوتاه‌تر می‌کند. بادی پس مانند ساسی پس ترکیبی از اسلیو و بای پس یا گاستریک معده می‌باشد، با این تفاوت که نسبت به روش‌های قبلی میزان کمتر از روده برش داده می‌شود و معده برش داده شده که به شکل آستین درآمده به حلقه‌ای از روده کوچک متصل شده تا از این طریق روده بیشتر دور‌زده شود.

 

اقدامات لازم پس از جراحی بای پس معده

مدت زمان بستری بعد گاستریک معده بستگی به شرایط بیمار دارد. اغلب بیماران بین ۳ تا ۵ روز در بیمارستان بستری می‌شوند. اقدامات لازم پس از جراحی معده به دو بخش تقسیم می‌شوند، زمانی که بیمار در بیمارستان بستری است و زمانی که از بیمارستان ترخیص می‌شود.

 • اقدامات لازم پس از جراحی بای پس در بیمارستان
 • شروع فعالیت جسمی به صورت آرام مانند بلند شدن از تخت یا جابجا شدن
 • قدم زدن آهسته
 • رعایت رژیم غذایی توصیه شده

توجه داشته باشید که رعایت این سه مورد روند بهبودی شما را سریع‌تر کرده و عوارض خاصی مانند لخته شدن خون را کاهش می‌دهند.

اقدامات لازم پس از جراحی بای پس در منزل

 • چکاپ به صورت منظم
 • انجام دستورالعمل تجویز شده توسط پزشک
 • کنار گذاشتن تمرینات سخت ورزشی
 • مصرف مکمل‌ها
 • هیدراته نگه داشتن بدن

رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده

بعد از انجام جراحی گاستریک معده باید از رژیم خاصی پیروی کنید. در روز‌های اول بعد از عمل باید از مصرف غذا‌های جامد بپرهیزید و فقط سوپ رقیق و مایعات میل کنید. دقت داشته باشید که این رژیم باید تا زمانی که معده و روده شما به شرایط جدید عادت می‌کنند، ادامه داشته باشد.

رژیم غذایی بعد از گذشت چند روز بر اساس دستورالعمل مشخصی از مایعات شل و ابکی شروع شده و به تدریج غذا‌های پوره شده نرم به برنامه غذایی فرد وارد می‌شوند. در نهایت مصرف غذا‌های جامد و روزانه آغاز خواهند شد. در این رژیم غذایی به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد، پزشک مکمل غذایی (مولتی ویتامین حاوی آهن، کلسیم و ویتامین B12 برای فرد تجویز می‌کند.

اهداف جراحی بای پس معده

اهداف جراحی بای پس معده

به صورت کلی بای پس معده کلاسیک و یا سنتی برای ایجاد محدودیت و سوء جذب صورت می‌گیرد. اهداف این جراحی را می‌توان به موارد زیر خلاصه نمود:

 • کاهش مصرف غذای فرد
 • کاهش جذب کالری مواد غذایی در بدن

برای کاهش مصرف غذا باید سایز معده تغییر کند و برای کاهش جذب مواد غذایی باید فعالیت روده را به شیوه‌ای خاص تغییر داد. برای تحقق این اهداف، در عمل گاستریک، معده به دو کیسه فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شود بخش فوقانی ۵ الی ۱۰ درصد اندازه کل معده می‌باشد و وظیفه نگهداری غذا را بر عهده دارد.

سپس بخشی از روده کوچک که وظیفه جذب غذا را بر عهده دارد، کنار گذاشته می‌شود. دقت داشته باشید که در این روش هیچ قسمتی از معده جدا نمی‌شود. یعنی قسمت بزرگ‌تر معده تولید و ترشح آنزیم‌ها را انجام می‌دهد، ولی غذایی به این قسمت وارد نمی‌شود. همچنین بخشی از روده به معده کوچک‌تر متصل شده و بخش مهم روده که وظیفه جذب مواد غذایی را بر عهده دارد، از مسیر خارج می‌شود.

چه مقدار از وزن بعد عمل بای پس معده کاهش پیدا میکند؟

بعد از کوچک شدن معده، فرد احساس سیری دارد. به همین دلیل میلی به خوردن غذا ندارد. از طرف دیگر، در روده جذب مواد غذایی کاهش پیدا کرده و کالری کم‌تری به بدن می‌رسد. به همین دلیل در این روش فرد حدود ۸۰ الی ۱۰۰ درصد اضافه وزن خود را از دست می‌دهد.

دقت داشته باشید که این روش جراحی لاغری برای افرادی که شاخص توده بدنی آن‌ها بالای ۴۰ است و نمی‌توانند با ورزش و رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهند، مناسب است. این عمل به افراد دیابتی، به ویژه بیماران چاقی که به تازگی دچار دیابت شده‌اند، با شاخص توده بدنی ۳۰ تا ۳۵ نیز توصیه می‌شود.

 

چه افرادی کاندیدای عمل بای پس معده هستند؟

تشخیص این که کاندیدای خوبی برای انجام این عمل هستید یا خیر، بر عهده پزشک متخصص می‌باشد. به صورت کلی افرادی که می‌توانند کاندیدای مناسبی برای انجام عمل بای پس معده باشند، دارای مشخصات زیر هستند:

 • افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آن‌ها ۴۰ و یا بالاتر از ۴۰ است.
 • افرادی که شاخص توده بدنی آن‌ها بین ۳۵ تا ۳۹. ۹ است و دچار مشکلات و بیماری‌های مرتبط با چاقی مثل، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و مشکلات تنفسی حین خواب هستند.

مزایای انجام عمل بای پس معده

از مهم‌ترین مزایای انجام عمل گاستریک معده می‌توان به درمان بیماری‌های مختلفی همچون، دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، آپنه خواب و … اشاره داشت. در واقع این عمل با اثر‌گذاری طولانی مدت خود می‌تواند روی سلامتی بیمار و کاهش وزن آن تأثیر مثبتی داشته باشد. از طرفی کاهش وزن باعث می‌شود تا فرد با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حضور داشته باشد. سلامتی جسمی روحی و ارتقاء کیفیت سطح زندگی سودمندی‌هایی هستند که افراد را برای انجام این نوع جراحی کاهش وزن تشویق می‌کنند.

عوارض و معایب انجام عمل بای پس معده

عوارض بای پس معده

عمل گاستریک معده مانند سایر عمل‌ها اگر به درستی صورت نگیرد، می‌تواند با عوارضی همراه باشد. در زیر به مهم‌ترین عوارض و معایب این عمل اشاره شده است:

 • انسداد روده
 • ایجاد لخته‌های خون
 • ایجاد نشتی در سیستم گوارش
 • ایجاد فتق
 • تهوع و استفراغ
 • خونریزی زیاد
 • حساسیت و آلرژی به دارو‌های بیهوشی
 • زخم‌های گوارشی
 • عفونت
 • مشکلات تنفسی

نکته مهم: دقت داشته باشید که اغلب این عوارض بستگی به مراقبت‌های بعد از عمل بای پس و مهارت و تخصص جراح دارند. پس در انتخاب جراح و رعایت دستورالعمل‌های توصیه شده جدی و کوشا باشید.

واکنش بدن به کاهش وزن سریع در عمل جراحی بای پس معده

برخی تغییرات به دلیل کاهش وزن سریع در بدن رخ می‌دهند که معمولاً ۳ تا ۶ ماه بعد به صورت کامل بهبود پیدا می‌کنند. این تغییرات به شرح زیر می‌باشند:

 • خشکی پوست
 • نازک شدن و ریزش مو
 • بدن درد و احساس سرما خوردگی
 • تغییرات خلق و خو

در چه صورتی نتیجه عمل و کاهش وزن ماندگار میشود؟

در صورتی پیروی از برنامه تجویز شده توسط پزشک و تغییر در سبک زندکی خود نتیجه عمل و کاهش وزن ماندگار خواهد شد. با رعایت این موارد در طی ۲ سال می‌توانید ۶۰ درصد اضافه وزن خود را کم کنید.

آیا عمل بای پس معده باعث بهبودی بیماریهای مرتبط با چاقی میشود؟

عمل جراحی بای پس معده می‌تواند روی بهبودی بسیاری از بیماری‌های چاقی مانند، رفلاکس مری به معده، نازایی، سکته، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، فشار خون بالا و کلسترول بالا و …تأثیر مثبت بگذارد. علاوه بر این نمی‌توان از تأثیرات این جراحی بر روحیه افراد نیز غافل شد. بعد از کاهش وزن فرد می‌تواند اعتماد به نفس خود را به دست آورده و به فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازید. به این صورت می‌توانید سطح کیفیت زندگی خود را به طرز چشمگیری افزایش داد.

اهمیت مراجعه به پزشک ماهر جهت انجام جراحی بای پس

مراجعه به پزشک متخصص یکی از مهم‌ترین مواردی است که حتماً باید به آن توجه داشته باشید. برای کسب اطمینان از اینکه کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید یا خیر، توصیه می‌کنیم با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. دقت داشته باشید که اگر واجد شرایط نباشید و به این موضوع توجه نکنید، امکان بروز عوارض و مشکلات جدی وجود خواهد داشت.

دکتر سید حامد قدسی یکی از بهترین جراحان چاقی در تهران می‌باشند که با داشتن سال‌ها تجربه، توانسته‌اند به افراد زیادی برای داشتن اندام و وزن ایده‌آل کمک کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گاستریک و انواع عمل بای پس معده با شماره تلفن درج شده در صفحه وب سایت تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی‌های لازم بهره‌مند شوید.

منابع:

https://www. advancedobesitysurgery. com. au/laparoscopic-sadi-s-surgery/

https://medlineplus. gov/ency/article/007199. htm

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض بای پس معده
بای پس

عوارض بای پس معده

عمل بای پس معده یکی از جراحی‌های کاهش وزن است که با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود. هرچه این عمل گسترده‌تر باشد، خطرات و عوارض آن

ادامه مطلب »
عمل مینی بای پس چیست؟
بای پس

عمل مینی بای پس

کاهش وزن و لاغری یکی از چالش‌های سلامتی جامعه امروز است و به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. تنها نمی‌توان رژیم غذایی نامناسب را علت آن

ادامه مطلب »
بهترین روش جراحی لاغری
جراحی ها

بهترین روش جراحی لاغری

جراحی کاهش وزن یک راه موثر برای افرادی است که مبتلا به چاقی و اضافه وزن هستند. اکثر روش‌های جراحی کاهش وزن ایمن و بی‌خطر

ادامه مطلب »

3 دیدگاه دربارهٔ «بای پس معده»

 1. مریم حسینی

  سلام اقای دکتر ممنون میشم هزینه عمل بای پس معده رو که شما انجام بدین بگین و بفرمایید داخل کدوم بیمارستان انجام میشه عمل بای پس معده

 2. بازتاب: لاغری سریع ران و شکم، معرفی بهترین روش ها + ورزش ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *