خوراکی ممنوع پس از عمل لاغری

خانه | لاغری | خوراکی ممنوع پس از عمل لاغری
7 خوراکی ممنوع پس از عمل لاغری

خوراکی ممنوع پس از عمل لاغری: اگر به عمل جراحی چاقی فکر می‌کنید، ممکن است در مورد خوراکی‌هایی که باید بعد از عمل از آنها پرهیز کنید، کنجکاو باشید. با اینکه همه افراد نیازهای متفاوتی پس از جراحی چاقی دارند، اما توصیه‌های کلی وجود دارد و تمام افرادی که جراحی لاغری انجام می‌دهند، باید آنها را رعایت کنند. یکی از این توصیه های مهم عدم استفاده از نوشابه بعد از اسلیو معده است.

برخی از بیماران به اشتباه تصور می‌کنند که به محض اینکه اجازه خوردن غذاهای جامد به آن ها داده شد، آزاد هستند که هرچیزی را در برنامه غذایی خود بگنجانند. برخی دیگر نیز تصور می‌کنند که باید خود را از بیشتر غذاها محروم کنند و رژیم غذایی بسیار سفت و سختی داشته باشند. اما هر دو اشتباه می‌کنند. در واقع باید از یک برنامه غذایی اصولی و استاندارد پس از عمل لاغری زیر نظر پزشک پیروی شود. در ادامه به معرفی 6 غذایی که نباید پس از جراحی کاهش وزن از آنها استفاده کنید، می‌پردازیم و به سوالات شمات در مورد مصرف برخی خوراکی های پر مصرف پاسخ می دهیم .

خوراکی های ممنوع پس از جراحی کاهش وزن

خوراکی های ممنوع پس از جراحی کاهش وزن

پس از جراحی کاهش وزن مانند اسلیو یا بای پس معده، سبک زندگی افراد بسیار متفاوت می شود. در نتیجه رژیم غذایی بیماران با زمان قبل از عمل کاملا تفاوت پیدا می کند. لیست زیر، مهم ترین خوراکی های ممنوع است که باید مصرف آنها را حذف، یا به حداقل برسانید:

  • غذاهای بدون کالری

از آنجا که معمولاً پس از جراحی، معده شما به اندازه یک کیسه کوچک می‌شود، باید با انتخاب رژیم غذایی عاقلانه، به میزان کافی مواد مغذی دریافت کنید. رژیم جراحی چاقی به معنی پرهیز از غذاها و نوشیدنی هایی است که ارزش غذایی کمی دارند یا هیچ ارزش غذایی ندارند. خوراکی‌ها شامل شیرینی، چیپس، پوره، کیک برنج و ذرت بوداده توصیه نمی شوند. اگر این غذاها را بخورید، ممکن است دچار سوءتغذیه شده یا وزن خود را افزایش دهید. غذاهای پر از قند یا سرخ شده می‌توانند منجر به بیماری به نام “سندرم دامپینگ” شوند. سندرم دامپینگ باعث ضعف، تعریق سرد، حالت تهوع و احتمالاً استفراغ و اسهال می‌شود.

  • گوشت

یکی از عاداتی که جراح چاقی از بیماران می خواهد بعد عمل یاد بگیرند این است که غذا و خوراکی های خود را به خوبی بجوند. هرچه بیشتر غذای خود را بجوید، بلعیدن و هضم آن راحت‌تر می شود. جویدن به اندازه غذا هنگام خوردن گوشت بسیار مهم است. گوشت بدون چربی جزء ضروری برنامه رژیم غذایی و منبع اصلی شما برای دریافت پروتئین است. تا زمانی که به جویدن کامل گوشت عادت نکرده اید، گوشت‌های بدون چربی یا گوشت گردن را انتخاب کنید. با لقمه‌هایی که اندازه یک پاک کن است شروع کنید. از مصرف استیک، هات داگ و ژامبون خودداری کنید. در عوض، مرغ چرخ کرده یا بوقلمون، مرغ آیپز شده یا ماهی را انتخاب کنید.

  • مشروبات و نوشیدنی های حاوی الکل

به همان اندازه که نوشابه بعد از اسلیو یا هر نوع جراحی دیگر مضر است. مشروبات الکلی نیز خطرناک هستند. مشروب کالری بالایی دارد و به عنوان بخشی از رژیم غذایی پس از جراحی توصیه نمی‌شود. باید در رژیم غذایی بعد از جراحی به سراغ غذاهای سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی بروید. علاوه بر این، جذب الکل پس از جراحی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد، که می‌تواند منجر به مسمومیت شود.

معمولاً به بیماران توصیه می‌شود که هر روز دو لیتر(یا هشت لیوان) آب (یا نوشیدنی) بدون کافئین یا شکر بنوشند. به یاد داشته باشید که ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از غذا و هنگام غذا خوردن، از نوشیدنی استفاده نکنید.

  • میوه‌ها و سبزیجات خام

شما باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خود بگنجانید، اما از مصرف سبزیجاتی که هضم آنها سخت است اجتناب کنید. کرفس، ذرت، کلم بروکلی، کلم و مارچوبه مواد غذایی هستند که قطعاً در روزهای اول باید از آنها اجتناب کرد. با گذشت زمان، ممکن است بتوانید این غذاها را تحمل کنید، اما در ابتدا، تنها سبزیجات پخته و نرم بدون پوست بخورید. لوبیا و نخود فرنگی خوراکی‌های مناسبی هستند، زیرا پروتئین اضافی مورد نیاز برای حفظ تغذیه مناسب در رژیم غذایی بعد از عمل را نیز تأمین می‌کنند.

  • نوشیدنی‌های دارای کافئین و شکر بالا

این در واقع یک خبر بد برای افرادی است که نوشابه های قندی زیاد مصرف می کنند. نوشابه بعد از اسلیو به هیچ وجه توصیه نمی شود، هرگونه نوشیدنی حاوی شکر، شربت ذرت یا فروکتوز باید پس از جراحی لاغری ممنوع شود. نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین مانند آب میوه‌های صنعتی و نوشابه بعد از اسلیو می‌تواند منجر به سندرم دامپینگ شود. در عوض، آب، آب میوه‌های طبیعی، قهوه بدون کافئین و چای را انتخاب کنید. کافئین منجر به کم آبی بدن می‌شود، بنابراین تا زمانی که به معده کوچک‌تر خود عادت کنید، از آن اجتناب کنید.

  • غذاهای پرچرب

خوردن غذاهای چرب بعد از عمل ممکن است باعث تهوع شود و به علاوه برای موفقیت طولانی مدت روند کاهش وزن مفید نیست. کالباس، سوسیس، کره، شیر کامل و پنیرهای سفت را کنار بگذارید و به جای آن گزینه‌های کم چرب را انتخاب کنید. گوشت‌های ساندویچی کم چرب، گوشت گاو بدون چربی، مرغ، بوقلمون و پنیرهای کم چرب را انتخاب کنید. خوردن بیش از حد چربی در رژیم غذایی می‌تواند باعث بیماری شود. عوارض مصرف بیش از حد این غذاها مانند عوارض نوشابه بعد از اسلیو بوده و ممکن است منجر به سندرم دامپینگ شوند.

آیا مجاز به خوردن برنج بعد از عمل اسلیو هستم؟

خوردن برنج بعد از عمل اسلیو

برنج بعد از عمل اسلیو  توصیه نمی شود. این به دلیل ماهیت نشاسته ای نان، برنج و ماکارونی، است که ممکن است در گلو خمیر بشوند. این باعث می شود تا بلعیدن آنها بدون مایع دشوار باشد. حتی در برخی برنج و مواد نشاسته ای می‌توانند سوراخ کیسه ای که معده جدید شما است را مسدود کنند. لازم نیست که به طور کامل این مواد غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید، اما بهتر است در ابتدا از آنها اجتناب کنید. وقتی مجاز به استفاده از این مواد غذایی شدید، سعی کنید وعده‌های بسیار کوچکی داشته باشید و مطمئن شوید که لقمه‌هایتان کوچک است و هر لقمه را کاملاً می‌جوید.

آیا خوردن قهوه بعد از عمل بای پس مضر است؟

همانطور که می دانید قهوه دارای خواص زیادی است، اما به دلیل کافئین موجود در آن ممکن است بعد از جراحی فرد دچار تکرر ادرار شده و میزان آب بدن او کاهش پیدا کند، علاوه بر این قهوه باعث می‌شود تا فرد احساس سیری بیشتری داشته باشد و کمتر نیاز به مواد غذایی پروتئین دار را احساس کند و این می تواند به بافت عضلانی او آسیب برساند. مصرف قهوه همچنین می تواند مشکلات گوارشی مانند اسهال و استفراغ به همراه داشته باشد از همین روی قهوه نیز مانند نوشابه بعد از اسلیو یا بای پس  توصیه نمی شود.

جمع بندی

رژیم غذایی بعد عمل بای اسلیو و بای پس معده ممکن است بسیار محدود کننده به نظر برسد، به خصوص برای افرادی که به مصرف نوشیدنی های کافئین دار عادت دارند. حذف نوشابه بعد از اسلیو ممکن است برای این افراد کمی سخت باشد. اما هنوز خوراکی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید و باید بخورید. پزشکان توصیه می‌کنند که پس از جراحی، یک دفترچه غذایی تهیه کنید تا میزان مصرف غذا، غذاهایی که می‌توانید تحمل‌ها کنید و غذاهایی که نمی‌توانید تحمل کنید را در آن بنویسید. با استفاده از این روش، می‌توانید خیلی سریع خود را با شرایط جدید وفق دهید.

منابع:

https://www.phoenix-health.co.uk/foods-to-avoid-after-bariatric-surgery/

https://www.bassmedicalgroup.com/bariatric-blog-posts/10-foods-to-avoid-after-your-gastric-bypass

https://obesityreporter.com/gastric-sleeve-surgery-forbidden-foods-avoid-them-after-surgery/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض پودر لاغری
لاغری

عوارض پودر لاغری

اگر در حال حاضر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و به دنبال پیشرفت در مسیر لاغری و تناسب اندام خود هستید ممکن است در مورد

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *