5 دلیل اساسی سرگیجه بعد از عمل اسلیو

خانه | اسلیو | 5 دلیل اساسی سرگیجه بعد از عمل اسلیو
5 دلیل اساسی سرگیجه بعد از عمل اسلیو

برخی از عوارض موقت از جمله سرگیجه بعد از عمل اسلیو یکی از نگرانی‌های افراد بعد از انجام این نوع جراحی کاهش وزن است.چاقی یک مشکل عمده بهداشتی در سراسر جهان است. گاسترکتومی اسلیو یا اسلیو معده یک گزینه درمانی موثر برای بیماران مبتلا به چاقی است.

به ندرت عوارض جانبی طولانی مدت گزارش شده است با این وجود. دکتر حامد قدسی از جراحان متخصص و شناخته شده در زمینه لاپاراسکوپی پیشرفته و چاقی در این مقاله در  مورد علل سرگیجه بعد از عمل اصلی و روش‌های درمان آن با شما صحبت خواهند کرد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

جهت مشاوره و دریافت نوبت برای هر گونه عمل اسلیو معده میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : 02188870946  –  02188870945
 • شماره برای رزرو نوبت : 09109254936
 • مشاوره آنلاین:  09931466388

آیا بعد از جراحی اسلیو معده دچار احساس ضعف و سرگیجه می‌شوید؟ اگر چنین است، باید بگوییم که شما تنها نیستید. بسیاری از افراد در روزها، هفته‌ها و ماه‌های بعد از عمل با این مشکل مواجه می‌شوند. علت اصلی ضعف بعد از عمل، کمبود تغذیه و خستگی ناشی از نقاهت پس از جراحی است .

سرگیجه بعد از جراحی چاقی شایع است. این می‌تواند از سبکی خفیف تا احساس ضعف متغیر باشد. اگر اسلیو را برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری خود انتخاب کرده‌اید، اما همچنان نگران عوارض بعد از آن از جمله سرگیجه هستید، به خواندن ادامه دهید در این مقاله سعی شده تا علل سرگیجه بعد از اسلیو معده به صورت کامل بیان شده و راهکارهای درمانی آن آورده شود.

 • 5 دلیل اساسی سرگیجه بعد از عمل اسلیو
 • درمان فوری سرگیجه بعد از عمل اسلیو بر اساس علت آن

5 دلیل اساسی سرگیجه بعد از عمل اسلیو

همانطور که گفته شد، بیمارانی که تحت عمل جراحی لاغری قرار می‌گیرند، دوره‌هایی از سرگیجه یا سبکی سر را بعد از عمل تجربه می‌کنند. کلمه سرگیجه را می‌توان برای توصیف شرایطی به کار برد که از احساس ضعف یا سبکی سر تا احساس ضعف یا بی ثباتی بدن متغیر است. اما دلیل سرگیجه بعد از عمل اسلیو چیست؟ در زیر 5 دلیل اساسی سرگیجه بعد از عمل اسلیو آورده شده است:

 • عدم تعادل شیمیایی به دلیل دریافت نکردن مقدار کافی آب و غذا

بسیاری از آزمایشات بالینی شواهدی را ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد عدم تعادل شیمیایی در بدن می‌تواند منجر به سرگیجه‌های موقتی شود. برای بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند، احساس سرگیجه معمولاً به دلیل پیروی از یک رژیم غذایی محدود کننده همراه با تغییر سبک زندگی پس از جراحی است.

برای بسیاری از بیماران، سرگیجه بعد از جراحی اسلیو معده به این دلیل رخ می‌دهد که بیماران فاصله زیادی بین وعده‌ های غذایی قرار میدهند و آب به اندازه کافی نمی‌نوشند و باید حتما مراقبت‌ های بعد از اسلیو معده را جدی بگیرند.  بدن انسان برای عملکرد صحیح به غذا و آب کافی نیاز دارد، در صورت کمبود تغذیه و کم آبی بدن به درستی عمل نمی‌کند، الکترولیت‌ها نامتعادل می‌شوند و نتیجه نهایی احساس ضعف یا سرگیجه است.

 • هیپوگلیسمی واکنشی

هیپوگلیسمی واکنشی وضعیتی است که می‌تواند حتی یک سال پس از عمل جراحی چاقی برای بیماران ازار دهنده باشد. لرزش، سرگیجه، گیجی و احتمالاً از دست دادن کامل هوشیاری علائمی هستند که با هیپوگلیسمی واکنشی مرتبط می‌باشند. هیپوگلیسمی واکنشی به عنوان قند خون پایین نیز تعریف می‌شود که معمولاً 1.5-3 ساعت بعد از صرف غذا رخ می‌دهد.

لازم به ذکر است که هیپوگلیسمی واکنشی کاملاً با واکنش انسولین دیابت یا حتی تشخیص دیابت شیرین قبل از عمل جراحی ارتباطی ندارد. این وضعیت صرفاً یک عارضه جانبی جراحی کاهش وزن است که در درصد کمی از بیمارانی که تحت عمل چاقی قرار می‌گیرند رخ می‌دهد.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با پیکر تراشی ، کلیک کنید .

قبل از عمل جراحی، وزن اضافی می‌تواند منجر به افزایش هورمون‌هایی شود که تولید انسولین را افزایش می‌دهند. هنگامی که بیماران تحت یک روش چاقی قرار می‌گیرد، نسبت به انسولین حساس تر می‌شوند، قند با سرعت بیشتری از جریان خون حذف می‌شود که این در نهایت منجر به هیپوگلیسمی واکنشی خواهد شد.

 • کمبود های تغذیه‌ ای

یکی دیگر از دلایل سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده کمبودهای تغذیه‌ای است. کاهش حجم غذای دریافتی ممکن است باعث شود تا بیماران ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را کمتر دریافت کنند. از همین رو بیماران ممکن است احساس ضعف و بی ثباتی در پاهای خود کنند.

کمبودهای تغذیه‌ای

کمبود مس پس از جراحی کاهش وزن می‌تواند منجر به مشکل در راه رفتن و انواع اختلالات عصبی و روانی شود. کمبود آهن شایع ترین کمبود تغذیه‌ای در میان بزرگسالان است. کمبود آهن بدنبال جراحی کاهش وزن می‌تواند منجر به احساس سرگیجه، خستگی و ضعف عمومی شود.

 • افت فشار خون ارتواستاتیک

افت فشار خون ارتواستاتیک یا عدم تحمل ارتواستاتیک با احساس سبکی سر یا سرگیجه بیماران پس از ایستادن، تاری دید، ضعف، غش، گیجی و حالت تهوع همراه است. چاقی با افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک مرتبط است که به تنظیم فشار خون کمک می‌کند.

درمان سرگیجه ناشی از افت فشار خون ارتواستاتیک

پس از جراحی چاقی، بسیاری از بیماران کاهش قابل توجه و پایدار در فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را در 3 و 6 ماه پس از عمل تجربه می‌کنند.اخیراً، کارآزمایی‌های بالینی متعددی عدم تحمل ارتواستاتیک را پس از جراحی کاهش وزن گزارش کرده‌اند که با علائم مزمن پیش سنکوپال (سرگیجه و سبکی سر)، سنکوپ (غش کردن) و افت فشار خون ارتواستاتیک مشخص می‌شود.

مطالعه بیشتر : برای آشنایی با تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند، کلیک کنید .

بسیاری از بیماران ممکن است عمل جراحی چاقی را به عنوان یک گزینه درمانی برای پرفشاری یا فشار خون بالا کنترل نشده انتخاب کنند، با این حال، برگشت ناگهانی فشار خون مرتبط با چاقی می‌تواند منجر به افت فشار خون ارتواستاتیک شود.

 • سندرم دامپینگ

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده ممکن است ناشی از سندرم دامپینگ باشد. سندرم دامپینگ زمانی اتفاق می‌افتد که غذا مستقیماً از کیسه معده بدون هضم به روده کوچک ریخته می‌شود. سندرم دامپینگ همچنین می‌تواند دلیلی برای سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده باشد.

سرگیجه ناشی از سندرم دامپینگ به این دلیل رخ می‌دهد که روده‌ها احساس می‌کنند که غذا بیش از حد غلیظ است و برای تعدیل این شرایط مقدار زیادی هورمون آزاد می‌کند. در نتیجه روده‌ها پرتر و نفاخ می‌شوند که این وضعیت بعد از 30 تا 60 دقیقه منجر به اسهال می‌شود. برخی از مواد آزاد شده توسط روده می‌تواند بر ضربان قلب و فشار خون تاثیر میگذارد که در نهایت منجر به سرگیجه و حتی غش میشود.

درمان فوری سرگیجه بعد از عمل اسلیو بر اساس علت آن

این غیرمعمول نیست که بیماران هفته‌ها، ماه‌ها یا بیشتر از یک سال پس از جراحی چاقی دچار سرگیجه، ضعف یا بی ثباتی شوند. اگرچه سرگیجه و ضعف به عنوان یک علامت تهدید کننده زندگی مرتبط با جراحی چاقی شناخته نمی‌شوند، اما اگر بیماران در هفته‌ ها و ماه‌ های بعد از عمل کاهش وزن شروع به احساس ضعف و سرگیجه کنند، باید با پزشک  خود مشورت کنند تا راهکارهای درمانی برای آنها تجویز شود در زیر به درمان فوری سرگیجه بعد از عمل اصلی با توجه به علت آن پرداخته شده است:

درمان فوری سرگیجه بعد از عمل

 • درمان سرگیجه ناشی از عدم تعادل شیمیایی

پتاسیم، سدیم و کلر الکترولیت‌های غالب در بدن هستند. برای بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته‌اند، و همچنین همه بیماران، تغذیه صحیح و نوشیدن مقدار زیادی آب بسیار مهم است تا این الکترولیت‌های حیاتی در بدن متعادل بمانند و احتمال احساس سرگیجه را کاهش دهند.اگر عدم تعادل شیمیایی علت سرگیجه برای بیمارانی است که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند، نوشیدن فوری آب یا جرعه‌های کوچک نوشابه‌های ورزشی ممکن است برای درمان سرگیجه مفید باشد.

درمان سرگیجه ناشی از عدم تعادل شیمیایی

 • درمان سرگیجه ناشی از هیپوگلیسمی واکنشی

درمان هیپوگلیسمی واکنشی باید به شدت علائم بستگی داشته باشد. اگر احساس می‌کنید بدنتان می‌لرزد یا احساس ضعف دارید، ، سعی کنید یک کربوهیدرات کوچک با یک پروتئین کوچک (مثلاً 5 کراکر و یک پنیر رشته‌ای) بخورید حتی اگر زمان وعده‌ی غذایی بعدی‌تان فرا نرسیده است

با این حال، اگر سرگیجه شدید دارید باید قند خون خود را با نوشیدن مقداری آب به سرعت بالا ببرید.اگر یک بیمار بعد از اسلیو یا بای پس معده از هیپوگلیسمی واکنشی رنج می‌برد، باید تلاش کند تا سطح قند خون را در طول روز ثابت نگه دارد. بیمارانی که از هیپوگلیسمی واکنشی رنج می‌برند.

عدم تعادل شیمیایی

باید مطمئن شوند که غذاها و میان ‌وعده‌های متعادلی را با فاصله 3 تا 4 ساعت می‌خورند. وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها باید حاوی پروتئین بدون چربی، غلات، میوه‌ها و سبزیجات با فیبر بالا باشد. از غذاهایی که قند بالایی دارند باید اجتناب کرد، زیرا این غذاها به بدن اجازه می‌دهند .

انسولین بیش از حد ترشح کند که این در نهایت منجر به افت قند خون می‌شود. لازم به ذکر است برای اینکه درمان سرگیجه بعد از عمل اسلیو با مشکل مواجه نشود باید از مصرف مشروبات الکلی نیز خودداری کرد، زیرا مصرف مشروبات الکلی نیز می‌تواند منجر به کاهش سطح قند خون شود.

 • درمان سرگیجه ناشی از کمبود های تغذیه‌ ای

به دلیل تغییر مسیر دستگاه گوارش پس از جراحی کاهش وزن، جذب بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی به شدت کاهش می‌یابد. از همین رو جراح چاقی یا متخصص تغذیه برای تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، مکمل‌های حاوی ویتامین و مواد معدنی را در رژیم غذایی پیشنهاد می‌دهد. مکمل‌های روزانه ویتامین و مواد معدنی می‌تواند به جایگزینی ویتامین‌ها و مواد معدنی که جذب نمی‌شوند کمک کنند و به بیماران این امکان را می‌دهد تا انرژی بیشتری داشته باشند.

 • درمان سرگیجه ناشی از افت فشار خون ارتواستاتیک

نوشیدن زیاد مایعات به ویژه هنگام صبح و افزایش مصرف آب و سدیم در طول روز می‌توانند به کنترل افت فشار خون ارتواستاتیک کمک کنند. انجام ورزش‌های هوازی نیز در این زمینه موثر هستند. در موارد حاد ممکن است بنا به تشخیص پزشک داروهایی برای کنترل فشار خون تجویز شوند.

 • درمان سرگیجه ناشی از سندروم سندرم دامپینگ

درمان اولیه برای سندرم دامپینگ حول تغییرات رژیم غذایی می‌چرخد. توصیه‌های غذایی برای کاهش سندرم دامپینگ شامل پرهیز از مصرف مایعات حداقل 30 دقیقه بعد از غذا و تقسیم کالری دریافتی روزانه به 6 وعده غذایی کوچک است. علاوه بر این، اجتناب از غذاهای پر کربوهیدرات ساده و افزودن پروتئین و چربی بیشتر به وعده‌های غذایی می‌تواند به کاهش سندرم دامپینگ کمک کند. اگر ثابت شود که تغییرات رژیم غذایی بی اثر هستند، داروهایی برای کاهش سندرم دامپینگ تجویز خواهند شد.

کلام پایانی

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده یکی از عوارض کوتاه مدت این نوع از جراحی چاقی است. کمبودهای تغذیه‌ای، عدم تعادل الکترولیت‌ها، افت فشار خون، سندروم دامپینگ و هیپوگلیسمی واکنشی از مهمترین علل سرگیجه بعد از اسلیو معده هستند. راه‌های درمان بر اساس علت سرگیجه کمی متفاوت است.

تغییر رژیم غذایی، هیدراته نگه داشتن بدن، دریافت مکمل‌های حاوی ویتامین و مواد معدنی کمک می‌کنند تا علائم سرگیجه کمتر شده و بیمار شرایط بهتری بعد از جراحی داشته باشد. سرگیجه یک آرزوی موقت بعد از جراحی اسلیو است که حدود چند روز  تا چند هفته طول می‌کشد تا علائم از بین برود.

البته اگر مراقبت‌های دارویی، رژیمی و غذایی زیر نظر پزشک به درستی رعایت شوند، مدت زمان این عارضه نیز کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل بهتر است به بهترین جراحی چاقی در تهران مراجعه کنید تا علاوه بر یک جراحی موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی دستورالعمل‌های مراقبتی را به صورت اصولی و دقیق نیز دریافت کنید.

حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که رک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. کارنامه کاری درخشان، رضایت بالای بیماران همگی نشان از تخصص و تجربه بالای این پزشک ارزنده دارد.

سوالات متداول

1 – سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده تا چه مدت می‌کشد؟

مدت زمان سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده در افراد مختلف متفاوت است و بر اساس برنامه و رژیم غذایی آنها ممکن است از چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد. به مرور بدن با شرایط جدید سازگار شده و علائم سرگیجه بهبود خواهند یافت.

2 – مهمترین علل سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

هیپوگلیسمی واکنشی، عدم تعادل شیمیایی، سندروم دامپینگ، افت فشار خون و کمبودهای تغذیه‌ای مهم‌ترین علل سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده هستند.

3 – آیا تغییر رژیم غذایی می‌تواند به کاهش علائم سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده کمک کند؟

بله اگر در رژیم غذایی خود پروتئین، سبزیجات فیبردار، ویتامین‌ها و کربوهیدرات قرار دهید احتمال بروز سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده کمتر خواهد شد.

4 – آیا سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده خطرناک است؟

سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده یک عارضه موقت است که ممکن است افراد به شکل‌های مختلفی آن را تجربه کنند. در برخی افراد سرگیجه خفیف بوده و با تغییر رژیم غذایی از بین می‌رود. افرادی که سرگیجه همراه با حالت تهوع و درد شدید دارند باید سریع به پزشک مراجعه کنند. این می‌تواند به دلیل نشتی از خط بخیه معده باشد که در صورت عدم رسیدگی به موقع تهدید کننده جان فرد است.

5 – آیا با تمرینات ورزشی می‌توان به کاهش سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده کمک کرد؟

انجام تمرینات هوازی و فعالیت‌های ورزشی سبک مانند پیاده‌روی با بهبود جریان خون می‌توانند علائم سرگیجه بعد از عمل اسلیو معده را کاهش دهند.

منابع

https: //jetmedicaltourism.com/causes-of-dizziness-after-bariatric-surgery/

https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4632250/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *