بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چقدر حقیقت دارد؟

خانه | اسلیو | بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چقدر حقیقت دارد؟
بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چقدر حقیقت دارد

در این مقاله در مورد بازگشت وزن بعد از اسلیو معده به طور کامل صحبت میکنیم .چاقی یک اختلال یا بیماری محسوب می‌شود که می‌تواند تا آخر عمر شما را درگیر کند. بدن همیشه در تلاش است تا به اوج وزن خود بازگردد و مکانیسم‌های قدرتمند متعددی را برای انجام این امر به کار می‌گیرد. اسلیو معده یک راه غلبه بر چاقی است .

با این وجود نگرانی بازگشت وزن بعد از اسلیو معده وجود دارد در این مقاله که زیر نظر دکتر قدسی نگارش شده است ما به این سوال شما پاسخ خواهیم داد که آیا بازگشت وزن بعد از اسلیو معده امکان‌پذیر است یا خیر؟ و چگونه می‌توان از بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری پیشگیری نمود.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ ها و دوشنبه‌ ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب : 02188870946  –  02188870945
 • شماره برای رزرو نوبت : 09109254936
 • مشاوره آنلاین:  09931466388

احساس گرسنگی، سیری، تشنگی تنظیم فشار خون رفتارهای هیجانی مانند اضطراب، خشم و… همگی تحت کنترل هیپوتالاموس مغز هستند. این غده در مغز فعالیت‌ های مرتبط با متابولیسم و دستگاه عصبی را تنظیم می‌کند. هیپوتالاموس همچنین تنفس ما را کنترل می‌کند، ضربان قلب، دمای بدن و الگوهای خواب ما را تنظیم کند.

از طرفی این غده اوج توده چربی بدن را با یک ماده شیمیایی به نام لپتین حس می‌کند و همیشه سعی می‌کند به آن سطح بازگردد. اگر فکر می‌کنید می‌توانید در بحث با هیپوتالاموس پیروز شوید، نفس خود را به مدت سه دقیقه حبس کنید و ببینید چه کسی در این بازی برنده می‌شود. همه موارد ذکر شده از نوع متابولیسم، الگوی خواب، مشکلات سیستم عصبی و… نقش مهمی در اضافه وزن دارند.

اگر نمی‌توانید با تغییر سبک زندگی به وزن ایده‌آل خود دست پیدا کنید، انجام جراحی لاغری می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد، البته به شرط اینکه مراقبت‌های اصولی بعد از عمل را به دقت دنبال کنید در این صورت امکان بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری وجود نخواهد داشت.

در چه صورت بازگشت وزن بعد از عمل بای پس معده و اسلیو معده وجود خواهد داشت؟ آیا عمل اسلیو معده بازگشت دارد؟ ما در این مقاله به تمام نگرانی‌ها و سوالات شما در زمینه بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری به صورت دقیق و علمی پاسخ می‌دهیم. پس به خواندن مطالب زیر ادامه دهید.

 • عمل اسلیو معده چگونه باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود؟
 • بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چقدر حقیقت دارد؟
 • برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چه باید کرد؟
 • دستور العمل‌ های غذایی برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده

عمل اسلیو معده چگونه باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود؟

اجازه دهید قبل از پاسخ به این سوال که آیا بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چقدر حقیقت دارد یا خیر، در مورد نحوه تاثیر عمل اسلیو بر لاغری و سوالت شما در این زمینه صحبت کنیم. آیا می‌توانم بعد از جراحی اسلیو معده خیلی وزن کم کنم؟ بعد از اسلیو گاسترکتومی چقدر وزن کم می‌کنم؟

عمل اسلیو معده چگونه باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود

من نگران بازگشت وزن بعد از اسلیو معده هستم چه کار باید بکنم؟ جراحی اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی در حال حاضر رایج ترین جراحی کاهش وزن در سراسر جهان است. اسلیو گاسترکتومی به صورت بی خطر و موثر به درمان چاقی و اضافه وزن کمک میکند. انجام صحیح گاسترکتومی اسلیو منجر به تغییر حجم و اندازه معده می‌شود.

پیشنهاد ویژه : شکم لاغری سریع در 3 روز ، برای مطالعه کلیک کنید .

معده جراحی شده به شکل موز در آمده  و بسیار باریک می‌شود. در واقع در جراحی اسلیو، معده تا اندازه‌ای برداشته می‌شود که به بهترین پاسخ متابولیک دست پیدا کند و کاهش وزن به شکل مطلوب اتفاق بیفتد. اگر مقدار زیادی از معده خارج شود، در این حالت، بیماران دچار رفلاکس اسید، حالت تهوع و استفراغ می‌شوند.

و ممکن است کاهش وزن بیش از حد را تجربه کنند. از سوی دیگر، اگر مقدار کمی از معده برداشته شود، بیماران به کاهش وزن کمتر از حد مطلوب دست نخواهند یافت و احتمال بازگشت وزن بعد از اسلیو معده وجود دارد.کاهش وزن حدود یک سال پس از اسلیو گاسترکتومی تثبیت می‌شود. بیماران چاقی به طور نامحدود وزن کم نمی‌کنند.

زیرا به نقطه تعادلی بین مصرف انرژی و کالری دریافتی می‌رسند. این نقطه تعادل به عوامل زیادی بستگی دارد. در نتیجه، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که بیمار دقیقاً چه مقدار وزن پس از اسلیو گاسترکتومی از دست می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند که به طور متوسط ​​بیماران اسلیو گاسترکتومی 70 درصد از وزن اضافی خود را از دست می‌دهند. برخی بیشتر از این میزان وزن از دست خواهند داد و برخی کاهش وزن کمتری را تجربه می‌کنند.

بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چقدر حقیقت دارد؟

حال که با اسلیو معده و نحوه عملکرد آن بر لاغری آشنا شدید به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا عمل اسلیو معده بازگشت دارد و دوباره دچار اضافه وزن خواهم شد؟ بله در صورت عدم رعایت رژیم غذایی و مراقبت‌های بعد از عمل این احتمال وجود دارد که بازگشت وزن بعد از اسلیو معده اتفاق بیفتد.

بازگشت وزن بعد از اسلیو

اما علت بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چیست؟ معده یک عضو عضلانی و بخشی از دستگاه گوارش بدن است که با تولید اسیدها و آنزیم‌هایی به تجزیه غذا و انتقال آن به روده کوچک کمک می‌کند. معده در واقع یک کیسه توخالی انعطاف پذیر است که پس از آنکه حجم معینی از غذا را دریافت کرد هشدار سیری و پری را به مغز خواهد داد.

مطالعه بیشتر: برای اطلاع از هزینه عمل اسلیو معده، کلیک کنید .

اگرچه  بای پس معده و اسلیو معده حجم کلی معده را کاهش می‌دهند، اما معده هنوز هم می‌تواند کشیده شود تا غذای بیشتری را در خود جای دهد. این زمانی اتفاق می‌افتد که بدن با خوردن وعده‌های بزرگتر سازگار شود. همانطور که گفته شد معده حالت انعطاف پذیر و کشسانی دارد .

زمانی که مواد غذایی بیش از اندازه ظرفیت حجم معده به آن وارد می‌شوند معده کشیده می‌شود و دوباره به حالت اول باز خواهد گشت. اگر پرخوری به یک عادت روزانه تبدیل شود باعث خواهد شد تا معده از شکل و حالت خود بعد از عمل خارج شود.

در این صورت حجم معده بیشتر خواهد شد و فرد به غذای بیشتری برای پر کردن معده و ترشح هورمون سیری نیاز خواهد داشت. به همین دلیل احتمال بازگشت وزن بعد از اسلیو معده وجود خواهد داشت. اسلیو تنها راه لاغری و کاهش وزن نیست برای اینکه نتایج در طولانی مدت ثابت باشند و شما به وزن دلخواه خود دست پیدا کنید باید  یک رژیم غذایی درست و تمرینات ورزشی اصولی را در برنامه روزانه خود داشته باشید.

برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چه باید کرد؟  

اگر نگران بازگشت وزن خود بعد از بای پس معده یا اسلیو معده هستید راهکارهای زیر از  بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری پیشگیری خواهند کرد :

 • برای درمان مشکلات عاطفی و روانی به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید

عادت‌های قدیمی به سختی از بین می‌روند. برخی افراد از غذا به عنوان راهی برای مقابله با استرس و مشکلات عاطفی خود استفاده می‌کنند. جراحی چاقی ممکن است پاسخ گرسنگی، حجم غذای دریافتی و جذب کالری را کاهش دهد، اما عوامل استرس‌ زا یا مکانیسم‌ های مقابله‌ای که فرد را برای خوردن تحریک می‌کنند تغییر نمی‌دهد.

عوامل استرس زا یک موضوع سلامت روان تلقی میشوند که بر چاقی و تغذیه فرد تاثیر می‌گذارند. جستجوی درمان یا مشاوره روانپزشکی برای کسانی که حتی پس از جراحی استرس غذا خوردن دارند، بسیار توصیه می‌شود.

 • تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهید

انجام  یک برنامه ورزشی اصولی یکی از بهترین کارهایی است که یک بیمار چاقی می‌تواند برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از عمل بای پس یا  اسلیو معده  انجام دهد. طبق تحقیقات انجام شده  بیماران چاقی که از یک برنامه ورزشی روتین استفاده می‌کنند، وزن بیشتری نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی‌دهند، از دست خواهند داد  و همچنین می‌توانند ثبات وزن بیشتری را تجربه کنند.

تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهید

بدن هر چه بیشتر حرکت کند، بهتر کار می‌کند. سعی کنید بیشتر روزهای هفته از نظر بدنی فعال باشید و تمرینات قلبی عروقی و مقاومتی را برای حفظ و ساختن توده عضلانی  و همچنین داشتن متابولیسم سالم در برنامه ورزشی خود قرار دهید. پس از جراحی، پیاده روی یکی از بهترین ورزش هاست. مدت زمان پیاده‌روی را هر 2 هفته یکبار افزایش دهید. وقتی احساس آمادگی کردید می‌توانید سرعت خود را بیشتر کنید.

مطالعه بیشتر: برای اطلاع از شام رژیمی، کلیک کنید .

 • با تیم پزشکی خود در ارتباط باشید

برای موفقیت طولانی مدت و پیشگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده و بای پس، پشتیبانی پس از عمل را دریافت کنید.  روند جراحی چاقی توسط یک تیم درمانگر شامل پزشک جراح، متخصص تغذیه، روانشناس و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مدیریت می‌شود.

جراحی چاقی تنها یک ابزار در جعبه ابزار موفقیت طولانی مدت کاهش وزن است. تعهد به تغییر سبک زندگی یک امر ضروری است و کار در کنار تیمی از متخصصان می‌تواند به بیمار کمک کند تا این تغییرات را متعهدانه حفظ کند. همچنین داشتن فرصتی برای گفتگو آزادانه درباره نگرانی‌ها، انتظارات و چالش‌ها با افرادی که تجربه مشابهی با شما دارند، می‌تواند ارزشمند باشد.

 • عادات غذایی جدیدی ایجاد کرده و در رابطه خود با غذا تجدید نظر کنید

برای بسیاری از بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند و همیشه به دنبال جدیدترین متد جراحی لاغری هستند، و نگرانی های زیادی بابت بازگشت وزن بعد از اسلیو معده و انواع جراحی لاغری دارند، رابطه با غذا یک رابطه پیچیده است. اگر رابطه شما با غذا مانند گذشته بدون تغییر باقی بماند، احتمال بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری وجود خواهد داشت. روی ایجاد یک رابطه سالم با غذا به گونه‌ای کار کنید.

دستورالعمل‌های غذایی برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده

اینکار باعث میشود بار احساسی که منجر به افزایش وزن می‌شود، تعدیل  شده یا حتی از بین برود. با کمک تیم مراقبت‌ های بهداشتی خود، ارتباطات عاطفی را که با غذا دارید شناسایی کنید و برای تغییر این الگوهای غلط  قبل و بعد از جراحی تلاش کنید تا بهترین شانس موفقیت را داشته باشید.

عادات غذایی جدیدی ایجاد کنید که تا آخر عمر بتوانید از آنها پیروی کنید. همانطور که کاهش وزن شروع به کند شدن می‌کند، بازگشت به عادات قدیمی و تمرکز کمتر روی دستورالعمل‌های رژیم غذایی آسان است. بنابراین برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از عمل بای پس معده و اسلیو حتما غذاهای غنی از مواد مغذی را در اولویت قرار دهید.

مصرف پروتئین بدون چربی بلافاصله پس از جراحی مهم است، اما میوه‌ها و سبزیجات را نیز فراموش نکنید. در سال‌های بعد از جراحی، از آنجایی که معده به آرامی منبسط می‌شود و اشتها شروع به افزایش می‌کند، گنجاندن غذاهای کم کالری و با حجم بالا مانند سبزیجات در رژیم غذایی شما می‌تواند کلیدی برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده باشد.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با پیکر تراشی، کلیک کنید .

دستور العمل‌ های غذایی برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده

برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده، بیماران باید یک برنامه غذایی سالم با تمرکز بر غذاهای کامل را دنبال کنند و به پیروی از دستورالعمل‌های غذا خوردن بعد از جراحی ادامه دهند. پیشنهادات برای ادامه مسیر لاغری و کاهش وزن عبارتند از:

عادات غذایی جدیدی ایجاد کرده و در رابطه خود با غذا تجدید نظر کنید

 • پروتئین‌های بدون چربی، غلات کامل، لبنیات کم چرب، میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنید
 • از غذاهای حاوی بیش از 15 گرم شکر در هر وعده خودداری کنید
 • غذاهای کم چرب را انتخاب کنید
 • مصرف پروتئین را ادامه دهید و حداقل 60 تا 80 گرم پروتئین در روز دریافت کنید. غذاهای حاوی پروتئین به طولانی‌تر شدن احساس سیری شما کمک می‌کنند
 • برای غذا خوردن، حداقل 3 بار در روز وقت بگذارید. آهسته غذا خوردن (20 تا 30 دقیقه در هر وعده غذایی) نیز بسیار مهم است
 • اطمینان حاصل کنید که نیاز شما به مایعات با نوشیدنی کم کالری یا بدون کالری برآورده می‌شود
 • 30 دقیقه قبل خوردن از آشامیدن مایعات خودداری کنید. این یک اصل مهم در هر رژیم غذایی است که باید ادامه یابد
 • مصرف مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی پیشنهادی را به صورت روزانه ادامه دهید.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با بوتاکس معده کلیک کنید .

سخن آخر

بر اساس مطالعات انجام شد،   بیش از 50 درصد از بیماران طی 2 سال پس از انجام این عمل، 5 درصد وزن بدن خود را به دست می‌آورند، در حالی که درصد کمتری از بیماران ممکن است بیشتر از این میزان افزایش وزن پیدا کنند. فراموش نکنید، جراحی تنها قدم اول است.

راز کاهش وزن دائمی و عدم بازگشت وزن بعد از اسلیو معده ایجاد تغییرات در سبک زندگی است. اگر نگران بازگشت وزن بعد از اسلیو معده هستید باید رژیم غذایی حاوی پروتئین میوه‌ها و سبزیجات را دنبال کنید. مراجعه به روانشناس، انجام تمرینات ورزشی منظم، پیگیری روند درمان با تیم جراحی و از غذاهای چرب و شیرین همگی کمک می‌کنند تا شما بتوانید برای مدت طولانی کاهش وزن خود را ثابت نگه دارید.

در صورت عدم رعایت مراقبت‌های بعد جراحی و پرخوری معده بزرگ‌تر شده و احتمال افزایش وزن وجود خواهد داشت. با مراجعه به بهترین جراح چاقی در تهران شما می‌توانید ضمن انجام یک جراحی عالی و رضایت بخش از مشاوره‌ها و و راهنمایی‌های دقیق و اصولی برای لاغری عدم بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری بهره‌مند شوید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاهی معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. تجربه، مهارت و تخصص بالای ایشان می‌تواند باعث شود تا شما مسیر لاغری و کاهش وزن را به بهترین شکل طی نمایید.

سوالات متداول

1 –  چرا بازگشت وزن بعد از اسلیو معده اتفاق می‌افتد؟

معده به دلیل انعطاف پذیری که دارد با پرخوری‌های مرتب کشیده شده و حجم بیشتری از غذا را در خود جای می‌دهد. این می‌تواند به مرور باعث افزایش وزن چاقی شود.

2 – آیا همه افراد بازگشت وزن بعد از اسلیو معده را تجربه می‌کنند؟

بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری برای همه افراد به یک شکل نخواهد بود. کسانی که دستورالعمل‌های پزشک و مراقبت‌های بعد از جراحی را به دقت دنبال می‌کنند و به رژیم غذایی خود پایبند هستند دچار اضافه وزن و چاقی بعد از جراحی نخواهند شد.

3 – چگونه باید از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده پیشگیری کرد؟

رژیم غذایی سالم، انجام تمرینات ورزشی، درمان مشکلات روحی و روانی، ویزیت منظم با پزشک و دریافت پشتیبانی تیم پزشکی همگی می‌توانند باعث شوند تا از افزایش وزن بعد از اسلیو معده یا هر نوع جراحی لاغری دیگر پیشگیری شود.

4 – برای پیشگیری از بازگشت وزن بعد از اسلیو معده چه غذاهایی باید بخورم؟

مواد غذایی حاوی پروتئین، فیبر و سبزیجات به شما کمک می‌کنند تا ثبات وزن بیشتری در طولانی مدت داشته باشید. البته باید غذاهای حاوی شکر و غذاهای پرچرب را از برنامه غذایی خود نیز حذف کنید.

منابع

https: //houstonsleevesurgeon.com/can-i-lose-too-much-weight-after-gastric-sleeve-surgery/

https: //www.hss.edu/playbook/fitness-friday-how-to-stay-fit-eating-right-after-surgery/

https: //www.everydayhealth.com/news/ways-avoid-weight-gain-after-bariatric-surgery/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *