حلقه معده بهتر است یا بالن

خانه | جراحی ها | حلقه معده بهتر است یا بالن

حلقه معده بهتر است یا بالن: تلاش برای کاهش وزن یک تجربه طاقت‌فرسا و خسته‌کننده است. اگر در راه کاهش وزن رژیم‌های شدید و ورزش را امتحان کرده‌اید و نتیجه نگرفته‌اید بهتر است راه‌های دیگر را مدنظر قرار دهید. جراحی اسلیو معده یا بالون معده هر دو به افراد زیادی در کاهش وزن پایدار کمک کرده‌اند. اسلیو معده و بالون معده دو تکنیک مهم برای جراحی چاقی هستند. اسلیو معده بهتر است یا بالن؟ اینکه کدام تکنیک را باید انتخاب کنید و یا چه تکنیکی برای شما مناسب است تا حد زیادی به سبک زندگی، تشخیص پزشک و شرایط سلامتی‌تان بستگی دارد هر کدام از این روش‌ها مزایای به همراه دارند شناخت و آگاهی در مورد هر روش و چگونگی انجام آن کمک می‌کند تا شما بتوانید تصمیم درستی برای رسیدن به اندام ایده‌آل رفع مشکلات سلامتی خود داشته باشید.

اگر قصد کاهش وزن را دارید، بررسی و مقایسه دو روش اسلیو معده یا بالون معده می‌تواند کمک فراوانی به شما بکند، بنابراین توجه شما را به مقاله‌ای در این خصوص جلب می‌نماییم.

عمل جراحی اسلیو معده

عمل جراحی اسلیو معده

قبل از اینکه بخواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که اسلیو معده بهتر است یا بالن؟ بهتر است درباره هر روش به صورت جداگانه بحث کنیم. اسلیو معده مانند بای پس معده به روش کاملاً تهاجمی از طریق لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در عمل جراحی اسلیو، قسمتی از معده برداشته می‌شود، در این صورت حجم کمتری از معده باقی می‌ماند. حجم معده باقی مانده باریک بوده و تقریباً به شکل موز است و در نتیجه حجم غذایی که در هر بار غذا خوردن وارد بدن می‌شود، کاهش می‌یابد، احساس سیری سریعتر ایجاد شده و مواد غذایی کمتری وارد بدن می‌شود. بعد از این عمل جراحی سطوح گرلین، هورمونی که در هنگام گرسنگی توسط معده ترشح می‌شود، کاهش می‌یابد. هورمون گرلین با احساس گرسنگی در ارتباط است لذا هر چه مقدار کمتری از آن در گردش خون وجود داشته باشد، گرسنگی و تمایل برای مصرف غذا نیز کاهش می‌یابد.

 

بالون معده

بالون معده

این شیوه از کاهش وزن، یک روش غیر تهاجمی است که طی آن در حالی که فرد داروی آرامبخش خفیف دریافت کرده است یک یا دو بالون از طرق دهان وارد معده می‌شود. ریسک این روش بسیار کم بوده و قابل بازگشت است، معمولاً بعد از ۶ ماه بالون‌ها برداشته می‌شوند. بالون‌ها قسمتی از معده را اشغال نموده در نتیجه با وعده‌های غذایی کوچکتر احساس سیری ایجاد می‌شود. غذای دریافتی کمتر باعث می‌شود که فرد عادت غذایی بهتر را شکل دهد در حالی که همزمان کاهش وزن نیز رخ می‌دهد.

شباهتهای جراحی اسلیو معده و روش غیر تهاجمی بالون معده

در ادامه بررسی اینکه آیا اسلیو معده بهتر است یا بالن؟ به شباهت‌های این دو تکنیک لاغری می‌پردازیم:

  • هر دو روش اسلیو و بالن معده محدود‌کننده هستند بدین معنی که باعث کاهش حجم معده می‌شوند. حجم کمتر معده باعث می‌شود فرد با وعده غذایی کوچکتر احساس سیری کند و همچنین احساس گرسنگی نیز کمتر ایجاد می‌شود.
  • در هر دو روش سطوح هورمون گرلین موجود در خون کاهش می‌یابد، بنابراین احساس گرسنگی کمتری در فرد ایجاد می‌شود.
  • کلید موفقیت در هر دو روش انگیزه و پایداری فرد در کاهش وزن می‌باشد.

نکته مهم: عمل جراحی اسلیو معده و روش غیر تهاجمی بالن معده روش‌هایی کمک‌کننده در کاهش وزن هستند. اینکه اسلیو معده بهتر است یا بالن؟ تا حد زیادی به فرد برای دنبال کردن یک روش زندگی سالم بستگی دارد.

تفاوتهای عمل اسلیو معده و بالنگذاری معده

این دو روش درمان چاقی مفرط تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها موجب می‌شوند تا بیمارانی که دارای شرایط خاص یا متفاوتی هستند تصمیم‌گیری درست‌تری برای عمل داشته باشند. در واقع این که اسلیو معده بهتر است یا بالون به تفاوت‌های این دو روش بر اساس فیزیک بیمار و آمادگی جسمانی او برای عمل تا حد زیادی بستگی دارد. انتخاب بهترین روش جراحی چاقی باید توسط پزشک حاذق و با تجربه انتخاب شود و نمی‌توان یک روش را بهتر از روش دیگر دانست. در زیر به این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت زیرا آگاهی و رضایت بیمار نیز در انتخاب و نتیجه درمان بسیار مؤثر است:

  • جراحی اسلیو معده یک تکنیک کم تهاجمی است در حالیکه بالون معده یک روش غیر تهاجمی محسوب می‌شود. غیر تهاجمی است بدین معنا که هیچ گونه برشی در داخل یا خارج از بدن ایجاد نمی‌شود، بنابراین مانند عمل‌های جراحی معمول کاهش وزن ریسک و خطری به همراه ندارد.
  • جراحی اسلیو معده از نوع عمل‌های جراحی کم تهاجمی است که در آن جراح چاقی با ایجاد چند برش در داخل و خارج از بدن جراحی را انجام می‌دهد. برش‌های ایجاد شده بسیار کوچک هستند، اما همانند بسیاری از جراحی‌ها ریسک مشکلاتی نظیر لخته خون، عفونت و نشت از محل جراحی وجود دارد.
  • در عمل جراحی اسلیو معده، بیمار کاهش وزن بیشتری نسبت به روش غیر تهاجمی بالون معده خواهد داشت. جراحی اسلیو معده منجر به کاهش وزن سریعتر و بیشتر می‌شود در حالی که بالون معده منجر به کاهش وزن کمتری می‌شود، در نتیجه افرادی که نیازمند کاهش وزن بیشتر هستند باید عمل جراحی اسلیو معده را انتخاب کنند در حالی که افراد با اضافه وزن کمتر باید روش بالن معده را انتخاب کنند.

کاهش وزنی که با اسلیو معده اتفاق می‌افتد، نسبت به بالن معده ماندگار و طولانی مدت خواهد بود. در روش بالن معده، جایگذاری بالون‌ها موقتی بوده و حداکثر ظرف مدت ۶ ماه یا کمتر این بالن‌ها برداشته می‌شوند، این در حالی است که در عمل جراحی اسلیو معده نتایج دائم هستند که خود نوعی برتری برای این روش محسوب می‌شود، اما این نکته ضروری است که فرد پس از این عمل جراحی ممکن است نیاز به مکمل‌های غذایی برای برآورده شده‌های نیاز‌های بدن داشته باشد.

مدت زمان بهبودی در جراحی اسلیو نسبت به بالون معده طولانی‌تر است. به دلیل غیر تهاجمی بودن روش بالن معده مدت زمان بهبودی بسیار کوتاه است، همچنین پس از انجام این عمل بستری نیاز نبوده و فرد می‌تواند ساعاتی پس از جایگذاری بالن مرخص شود. در حالیکه جراحی اسلیو معده از جراحی‌های کم تهاجمی بوده و معمولاً به صورت لاپاراسکوپیک انجام می‌شود. از همین رو فرد طی یک یا دو هفته به فعالیت عادی خود باز می‌گردد.

با توجه به بیان شباهت‌ها و تفاوت‌ها به سختی می‌توان گفت که عمل اسلیو معده بهتر است یا بالن؟ این شما هستید که در کنار مشاوره با پزشک خود و بررسی همه شرایط تصمیم‌گیری نهایی را انجام خواهید داد.

 

جراحی اسلیومعده و بالن معده برای چه افرادی انجام میشوند؟

بسیاری از افراد می‌توانند برای هر دو روش عمل اسلیو معده یا بالن معده کاندید شوند. انتخاب میان عمل جراحی اسلیو معده یا بالن معده علاوه بر عوامل ذکر شده به شاخص توده بدنی فرد ( BMI ) و میزان کاهش وزن لازم برای او نیز بستگی دارد.

برای انجام عمل جراحی اسلیو معده BMI فرد باید بالاتر از 40 باشد یا BMI بالاتر از 35 بوده و فرد از سایر بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون، چربی خون و … رنج ببرد.

در عمل جراحی بالن معده تنها پیش شرط مورد نیاز BMI بالاتر از 27 می‌باشد. این روش کاهش وزن در افرادی مناسب است که می‌خواهند با عوارض کمتر مقداری کاهش وزن داشته باشند.

نکته حائز اهمیت در هر دو روش جراحی اسلیو معده یا بالن معده وجود انگیزه و تلاش فرد برای کاهش وزن و شکل دادن یک سبک زندگی سالم است.

کلام آخر

کلام اخر

اینکه اسلیو معده بهتر است یا بالن؟ به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد. شاخص توده بدنی، سبک زندگی، تشخیص پزشک، سلامت جسمی و میزان کاهش وزن مهمترین عوامل تأثیر‌گذار در انتخاب روش و تکنیک جراحی چاقی هستند. در قدم اول بهتر است یک مشاوره با بهترین جراح چاقی در تهران در این زمینه داشته باشید. برای مشاوره با دکتر سید حامد قدسی خرسند یکی از بنام‌ترین جراحان چاقی تهران می‌توانید به بخش تماس با ما مراجعه نمایید و از راه‌های ارتباطی برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری استفاده نمایید.

منبع:

https://thomasborlandmd.com/gastric-sleeve-surgery-vs-gastric-balloon-procedure/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *