اسلیو معده یا بالون معده؟

خانه | جراحی ها | اسلیو معده یا بالون معده؟
اسلیو معده یا بالون معده

مقایسه دو روش کاهش وزن: اسلیو معده بهتر است یا بالون معده؟

اگر قصد کاهش وزن را دارید، بررسی و مقایسه دو روش اسلیو معده یا بالون معده می تواند کمک فراوانی به شما بکند لذا توجه شما را به مقاله ای در این خصوص جلب می نماییم. تلاش برای کاهش وزن یک تجربه طاقت فرسا و خسته کننده است. اگر در راه کاهش وزن رژیم های شدید و ورزش را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید بهتر است راه های دیگر را مدنظر قرار دهید. جراحی اسلیو معده یا بالون معده هر دو به افراد زیادی در کاهش وزن پایدار کمک کرده اند.

عمل جراحی اسلیو معده

در این روش از کاهش وزن، قسمتی از معده برداشته می شود، لذا حجم کمتری از معده باقی می ماند در نتیجه حجم غذایی که در هر بار غذا خوردن وارد بدن می شود، کاهش می یابد. حجم معده باقی مانده باریک بوده و تقریبا به شکل موز است، در نتیجه احساس سیری سریعتر ایجاد شده و مواد غذایی کمتری وارد بدن می شود. بعد از این عمل جراحی سطوح گرلین، هورمونی که در هنگام گرسنگی توسط معده ترشح می شود، کاهش می یابد. هورمون گرلین با احساس گرسنگی در ارتباط است لذا هر چه مقدار کمتری از آن در گردش خون وجود داشته باشد، گرسنگی و تمایل برای مصرف غذا نیز کاهش می یابد.

روش غیر تهاجمی بالون معده

این شیوه از کاهش وزن، یک روش غیر تهاجمی است که طی آن در حالی که فرد داروی آرامبخش خفیف دریافت کرده است یک یا دو بالون از طرق دهان وارد معده می شود. ریسک این روش بسیار کم بوده و قابل بازگشت است، معمولا بعد از 6 ماه بالون ها برداشته می شوند. بالون ها قسمتی از معده را اشغال نموده در نتیجه با وعده های غذایی کوچکتر احساس سیری ایجاد می شود. غذای دریافتی کمتر باعث می شود که فرد عادت غذایی بهتر را شکل دهد در حالی که همزمان کاهش وزن نیز رخ می دهد.

شباهت های جراحی اسلیو معده و روش غیر تهاجمی بالون معده

در ادامه بررسی موضوع اسلیو معده یا بالون معده باید گفت؛ هر دو روش اسلیو معده و بالون معده محدود کننده هستند بدین معنی که باعث کاهش حجم معده می شوند.

حجم کمتر معده باعث می شود فرد با وعده غذایی کوچکتر احساس سیری کند و همچنین احساس گرسنگی نیز کمتر ایجاد می شود.

هر دو روش سطوح هورمون گرلین موجود در خون را کاهش می دهند بنابراین احساس گرسنگی کمتری در فرد ایجاد می شود.

عمل جراحی اسلیو معده کاهش وزن بیشتری نسبت به روش غیر تهاجمی بالون معده ایجاد می کند.

کلید موفقیت در هر دو روش انگیزه و پایداری فرد در کاهش وزن می باشد.

عمل جراحی اسلیو معده و روش غیر تهاجمی بالون معده روش هایی کمک کننده در کاهش وزن به شما هستند اما نقش اصلی مربوط به خود فرد برای در پیش گرفتن یک روش زندگی سالم می باشد.

اسلیو معده یا بالون معده

تفاوت های عمل اسلیو معده و بالن گذاری معده

این دو روش درمان چاقی مفرط تفاوت هایی با یک دیگر دارند که موجب می شود برای بیماران با شرایط متفاوتی مناسب باشند انتخاب بهنرین روش چاقی باید توسط پزشک حاذق و با تجربه و با توجه به شرایط هر بیمار انتخاب شود و نمی توان یک روش را بهتر از روش دیگر دانست در ادامه به این تفاوت ها خواهیم پرداخت زیرا آگاهی و رضایت بیمار نیز در انتخاب روش درمان بسیار موثر است.

جراحی کم تهاجمی اسلیو معده یا روش غیر تهاجمی بالون معده

روش غیر تهاجمی بالون معده، غیر تهاجمی است بدین معنا که هیچ گونه برشی در داخل یا خارج از بدن ایجاد نمی شود، بنابراین ریسک عمل های جراحی معومل کاهش وزن را ندارد.

جراحی اسلیو معده از نوع عمل های جراحی کم تهاجمی بوده بدین معنا که برای انجام چند برش در داخل و خارج از بدن ایجاد می شود. برش های ایجاد شده بسیار کوچک هستند اما همانند بسیاری از جراحی ها ریسک مشکلاتی نظیر لخته خون، عفونت و نشت از محل جراحی وجود دارد.

نتایج دائم عمل جراحی اسلیو معده در مقابل نتایج موقت بالون معده

در روش بالون معده، بالون ها موقتی بوده و حداکثر در مدت 6 ماه یا در صورت لزوم مدت زمان کمتر برداشته می شوند، این در حالی است که در عمل جراحی اسلیو معده نتایج دائم هستند که خود نوعی برتری برای این روش محسوب می شود، اما این نکته ضروری است که فرد پس از این عمل جراحی ممکن است نیاز به مکمل های غذایی برای برآورده شده های نیازهای بدن داشته باشد.

مدت زمان بهبودی در جراحی اسلیو معده و روش بالون معده

به دلیل غیر تهاجمی بودن روش بالون معده مدت زمان بهبودی بسیار کوتاه است، همچنین پس از این نوع از مداخله درمانی بستری نیاز نبوده و فرد می تواند ساعاتی پس از انجام آن مرخص شود.

جراحی اسلیو معده از جراحی های کم تهاجمی بوده و معمولا به صورت لاپاراسکوپیک انجام می شود لذا فرد طی یک یا دو هفته به فعالیت عادی خود باز می گردد.

کاهش وزن در جراحی اسلیو معده و روش بالون معده

جراحی اسلیو معده منجر به کاهش وزن سریعتر و بیشتر می شود در حالی که بالون معده منجر به کاهش وزن کمتری می شود، در نتیجه افرادی که نیازمند کاهش وزن بیشتر هستند باید عمل جراحی اسلیو معده را انتخاب کنند در حالی که افراد نیازمند به کاهش وزن اندک باید روش بالون معده را انتخاب کنند.

جراحی اسلیومعده

روش بالون معده

کاهش حجم معده

بیشتر

کمتر

کاهش هورمون گرلین

بیشتر

کمتر

شیوه انجام روش

کم تهاجمی

غیر تهاجمی

تاثیرات

دائمی

موقت

مدت زمان بهبودی پس از جراحی

یک یا دو هفته

فوری

کاهش وزن

بیشتر

کمتر

جراحی اسلیومعده و جراحی بالون معده در چه افرادی انجام می شود؟

افراد مختلفی می توانند برای هر دو روش عمل اسلیو معده یا بالون معده کاندید شوند.

برای انجام عمل جراحی اسلیو معده BMI فرد اباید بالاتر از 40 باشد یا BMI بالاتز از 35 بوده و فرد بیماری متابولیک همراه نظیر دیابت، فشار خون، چربی خون و … داشته باشد.

در عمل جراحی بالون معده تنها پیش شرط مورد نیاز BMI  بالاتر از 27 می باشد. این روش کاهش وزن در افرادی مناسب است که می خواند با عوارض کمتر مقداری کاهش وزن داشته باشند.

نکته حائز اهمیت در هر دو روش جراحی اسلیو معده یا بالون معده وجود انگیزه و تلاش فرد برای کاهش وزن و شکل دادن یک روش زندگی سالم است.

انتخاب میان عمل جراحی اسلیو معده یا بالون معده

اسلیو معده یا بالون معده

انتخاب میان عمل جراحی اسلیو معده یا بالون معده بستگی به یک سری از عوامل از جمله سلامتی فرد، BMI و میزان کاهش وزن مورد نیاز دارد.

در قدم اول بهتر است یک مشاوره با پزشک جراح با تجربه و متخصص در این زمینه داشته باشید برای مشاوره با دکتر سید حامد قدسی خرسند یکی از بنام ترین جراحان چاقی تهران می‌توانید به بخش تماس با ما مراجعه نمایید و از راه های ارتباطی برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری استفاده نمایید.

منابع:

thomasborlandmd

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.