حلقه معده بهتر است یا بالن

خانه | جراحی ها | حلقه معده بهتر است یا بالن

اگر به دنبال روش‌های کاهش وزن هستید ممکن است در کنار سایر تکنیک‌های پزشکی برای درمان چاقی، نام حلقه یا بالن معده را شنیده باشید؟ حلقه معده بهتر است یا بالن؟ دکتر حامد قدسی یکی از چهره‌های شناخته شده در زمینه عمل چاقی به شما کمک خواهند کرد تا در مورد انتخاب هر کدام از این روش‌ها آگاهانه تصمیم گیری نمایید.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات سلامتی نسبتا رایج است که افراد زیادی در سرتاسر جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. کاهش وزن می‌تواند کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا باشد، به خصوص زمانی که شاخص توده بدنی فرد بالا می‌رود.

مطالعه بیشتر: برای کسب اطلاعات در خصوص عمل کوچک کردن معده برای لاغری و بررسی انواع تکنیک های مختلف برای لاغری، کلیک کنید.

در این صورت رژیم غذایی و تمرینات ورزشی به تنهایی نمی‌تواند اهداف لاغری و تناسب اندام فرد را تحقق بخشد. به همین دلیل علم پزشکی به کمک آمده و روش‌های مختلفی را برای درمان چاقی معرفی نموده است. یکی از این روش‌ها استفاده از بالن یا حلقه معده است.

بالن یا حلقه اهداف یکسانی را دنبال می‌کنند. هر دوی آنها با کاهش سایز معده، کمک می‌کنند تا فرد مواد غذایی کمتری دریافت کند. این در نهایت باعث لاغری و کاهش وزن می‌شود. اما حلقه معده بهتر است یا بالن؟ هر کدام از این تکنیک‌ها شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند.

بنابراین برای داشتن انتخابی درست باید در مورد عملکرد آنها و همچنین این شباهت‌ها و تفاوت‌ها بیشتر بدانید. در این مقاله ما به صورت کامل و جامع هر دو این روش را مورد بحث و بررسی قرار داده‌ایم.

پس اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

بیشتر بدانید: عمل جراحی چاقی با استفاده از حلقه معده (جراحی باندینگ) چگونه است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

شماره مطب: 02188870946 – 02188870945

شماره برای رزرو نوبت: 09109254936

مشاوره آنلاین: 09931466388

 

بررسی عملکرد حلقه معده و بالن معده

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که  حلقه معده بهتر است یا بالن؟ بهتر است در مورد هر کدام از این روش‌ها بیشتر بدانید.

1.حلقه معده

حلقه معده که باندینگ معده نیز نامیده می‌شود، در واقع یک نوع باند سیلیکونی است که در اطراف معده قرار خواهد گرفت. برای قرار دادن باندینگ یا حلقه اطراف معده، متخصص جراحی عمومی از روش لاپاراسکوپی استفاده می‌کند، تا حلقه سیلیکونی در قسمت بالایی معده جایگذاری شده و معده را به دو بخش فوقانی و تحتانی تقسیم بندی نماید.

حلقه معده

قسمت فوقانی معده نسبت به قسمت تحتانی که در زیر حلقه یا نوار سیلیکونی قرار گرفته، کوچک‌تر است. این باعث می‌شود تا بخش بالایی معده سریع پر شده و شما برای مدت زمان بیشتری احساس سیری نمایید. نوار سیلیکونی به پورت یا درگاهی در زیر پوست اتصال دارد، این باعث خواهد شد تا بتوان نوار را تنظیم نمود.

حلقه معده یک روش جراحی برگشت پذیر است، به این معنا که اگر بیمار پس از عمل به وزن مورد دست پیدا کرد یا از قرارگیری حلقه در معده رضایت نداشته باشد، می‌توان حلقه را خارج کرد.

2.بالن معده

بالن معده، همانطور که از نامش پیداست با استفاده از یک کیسه بادکنکی سیلیکونی کار می‌کند. این یک روش کم تهاجمی‌تر نسبت به باندینگ معده است و نیازی به جراحی لاپاراسکوپی ندارد. بالون معده از طریق آندوسکوپی انجام می‌شود. پزشک برای اینکه بیمار در طول جراحی احساس ناراحتی و درد نداشته باشد یک بیهوشی ضعیف یا بی‌حسی به بیمار خواهد داد. پس از آن بادکنک یا بالن سیلیکونی از طریق دهان وارد معده می‌شود و با استفاده از محلول سالین پر خواهد شد.

بالن معده انواع مختلفی دارد که هدف همه آنها پر کردن فضای داخلی معده می‌باشد. در این صورت بخش کمی از معده خالی خواهد ماند و شما با دریافت مواد غذایی کمتر سریعتر احساس سیری می‌کنید.

حلقه معده بهتر است یا بالن؟

در ادامه ما شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو روش را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

1.استفاده از بیهوشی

 حلقه معده بهتر است یا بالن؟ استفاده از بیهوشی در کدام یک استفاده می شود؟

از آنجا که حلقه معده با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود، به بیمار بیهوشی عمومی داده خواهد شد، اما بالن معده با بی‌حسی و یا تزریق ضعیف بیهوشی انجام می‌شود، بنابراین برای بیمارانی که از بیهوشی می‌ترسند یا در این مورد استرس دارند، انتخاب بالن معده گزینه بهتری است.

2.ماندگاری نتایج

 حلقه معده بهتر است یا بالن؟ ماندگاری نتایج در کدام یک بیشتر است؟

بالن معده، یک روش موقت برای درمان چاقی است و به دلیل عوارضی که قرارگیری آن در معده دارد، پس از مدت کوتاهی از معده خارج خواهد شد. در مقابل باندینگ معده را می‌توان مدت طولانی‌تری در معده قرار داد. پس اگر نگران پرخوری یا اضافه وزن مجدد بعد از جراحی لاغری خود هستید، باندینگ معده برای شما گزینه بهتری می‌باشد.

3.هزینه عمل

اگر جزء آن دسته از افراد هستید که هزینه درمان برای شما در اولویت است، پس بهتر است بالن معده را انتخاب نمایید، زیرا برخلاف باندینگ نیازی به جراحی لاپاراسکوپی ندارد. بنابراین هزینه بیهوشی و جراحی برای شما محاسبه نخواهد شد.

4.برگشت پذیری نتایج

اگرچه باندینگ معده نسبت به بالن نتایج طولانی مدت‌تری به همراه دارد، اما عدم رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی بالن یا حلقه منجر به اضافه وزن مجدد خواهد شد. اگر به دنبال یک روش جراحی موفق و دائمی برای کاهش وزن هستید، به شما جراحی اسلیو گاسترکتومی یا بای پس معده پیشنهاد می‌شود.

5.سرعت کاهش وزن

بالن معده کاهش وزن نسبتاً سریع‌تری به همراه دارد، اما در باندینگ معده کاهش وزن به تدریج اتفاق می‌افتد تا بدن بتواند با جسم خارجی سازگاری پیدا نماید.

در پاسخ کلی به این سوال که حلقه معده بهتر است یا بالن؟ باید گفت هر کدام از این روش‌ها رویکرد یکسانی در مقابله با چاقی و اضافه وزن دارند. اینکه کدام روش برای شما گزینه بهتری است، بستگی به شاخص توده بدنی، وضعیت سلامتی و تشخیص پزشک شما دارد. بنابراین قبل از هر چیز بهتر است با پزشکان مجرب و حاذق مشاوره نمایید.

کلام پایانی در پاسخ به این سوال که حلقه معده بهتر است یا بالن؟ 

حلقه معده و بالن دو روش پزشکی برای درمان و کنترل چاقی هستند، که با کاهش حجم معده کمک می‌کنند تا فرد با دریافت کالری کمتر سریعتر وزن کم کند. حلقه معده از طریق جراحی لاپاراسکوپی و با بیهوشی عمومی خواهد بود، در حالی که بالن معده از طریق آندوسکوپی انجام می‌شود.

در پاسخ به این سوال که حلقه معده بهتر است یا بالن باید گفت هر دو روش رویکرد درمانی یکسانی دارند با این وجود هنگام انتخاب تکنیک باید به میزان ماندگاری، سرعت کاهش وزن، اثربخشی و هزینه‌ها توجه نمود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا به بهترین جراح حلقه معده و بالن معده در تهران مراجعه نمایید تا ضمن معاینه و مشاوره بهترین گزینه درمانی برای شما انتخاب شود.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. ثبت عمل‌های متعدد موفقیت آمیز و کارنامه کاری درخشان باعث شده تا نام ایشان در صدر لیست پزشکان و جراحان چاقی قرار بگیرد.

سوالات متداول حلقه معده بهتر است یا بالن

1- از نظر سرعت کاهش وزن حلقه معده بهتر است یا بالن معده؟

بالن معده و حلقه معده هر دو با کاهش حجم معده باعث لاغری می‌شوند، اما سرعت کاهش وزن در بالن معده بیشتر است، زیرا بدن به تدریج خود را با نوار سیلیکونی سازگار می‌کند. با این وجود نتایج حلقه معده ماندگار و طولانی مدت خواهد بود. بسیاری از افراد بعد از خارج کردن بالن، ممکن است در صورت عدم رعایت رژیم غذایی دوباره وزن اضافه کنند.

2- هزینه حلقه معده کمتر است یا بالن معده؟

از آنجا که حلقه معده به روش لاپاراسکوپی و از طریق بیهوشی عمومی انجام می‌شود، بیمار باید هزینه‌های جراحی و بیهوشی را نیز به لیست قیمت‌ها اضافه کند. پس اگر هزینه‌ها برای شما اهمیت دارد، بهتر است بالن معده را انتخاب نمایید.

3- رویکرد درمانی حلقه معده بهتر است یا بالن معده؟

در هر دوره این روش جسم خارجی وارد معده می‌شود تا حجم معده را کاهش دهد. باند معده قابلیت تنظیم دارد و بیمار می‌تواند در برخی موارد مانند مهمانی‌های خانوادگی یا مسافرت‌ها دوستانه از پزشک خود بخواهد تا حلقه را کمی گشادتر نماید، اما بالون معده این قابلیت را ندارد.

4- آیا بالن و حلقه معده برگشت پذیر هستند؟

بله در مواردی که بیمار دچار عارضه خاصی شده باشد یا پس از آنکه به وزن مورد نظر خود دست پیدا کرد می‌تواند حلقه یا بالن را خارج کند.

منبع

https://www.topdoctors.co.uk/medical-articles/what-s-the-difference-between-a-gastric-balloon-and-a-gastric-band

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض اسلیو معده
اسلیو

عوارض اسلیو معده

چاقی عامل اصلی بسیاری از بیماری‌هاست. داشتن اضافه وزن، علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد شما را در معرض خطراتی

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *