عمل کوچک کردن معده برای لاغری

خانه | جراحی ها | عمل کوچک کردن معده برای لاغری
عمل کوچک کردن معده برای لاغری

 اگر اضافه وزن و چاقی باعث شده تا هنگام ایستادن در مقابل آیینه احساس رضایت کافی از اندام خود نداشته باشید یا هنگام رفتن به مهمان و سایر رویداد‌های اجتماعی، انتخاب لباس مناسب یک دغدغه برای شما باشد، به طور حتم به دنبال روش‌های مختلف کاهش وزن بوده‌اید. اگر رژیم و تمرینات ورزشی مختلف تأثیرات چندان مثبتی در جهت کاهش وزن شما نداشته، شاید بهترین گزینه برای شما جراحی چاقی یا متابولیک باشد. این تکنیک کم تهاجمی می‌تواند باعث شود تا چربی‌های احتشامی به خصوص در ناحیه شکم، ران و اطراف بازو‌ها سریعتر از بین بروند و شما راحت‌تر بتوانید به اهداف لاغری و تناسب اندام خود دست پیدا کنید.

عمل کوچک کردن معده برای لاغری از مهمترین تکنیک‌های بکار رفته در جراحی‌های متابولیک هستند. استفاده از انواع مختلف جراحی چاقی چندین دهه است که بسیار رایج شده است. در واقع جراحی‌های کاهش وزن یکی از بهترین راهکار‌های درمان چاقی محسوب می‌شوند. البته ممکن است دیدن نام جراحی کمی شما را نگران کند، اما با پیشرفت‌هایی که در زمینه علم پزشکی انجام شده، عمل کوچک کردن معده برای لاغری با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شود. این نوع تکنیک پیشرفته جراحی باعث شده تا بیماران بتوانند با حداقل عوارض جانبی، اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان، درد کمتر و تسریع دوره بهبودی نتایج رضایت بخشی را از عمل کاهش وزن خود داشته باشند. جراحی متابولیک از طریق لاپاراسکوپی تنها با ایجاد چند برش کوچک و تغییر در اندام‌های گوارشی مانند معده و روده باعث می‌شود تا علاوه بر کاهش وزن طولانی مدت بسیاری از عوارض مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون، آرتروز و… نیز بهبود یابند.

در این مقاله به بررسی بیشتر انواع تکنیک‌های مختلف کوچک کردن معده برای کاهش وزن خواهیم پرداخت. به خواندن ادامه دهید تا بتوانید تصمیم‌گیری درستی برای لاغری و تحقق رویای تناسب اندام خود داشته باشید.

عمل کوچک کردن معده برای لاغری چگونه انجام میشود؟

تکنیکهای مختلف عمل کوچک کردن معده برای لاغری

کدام عمل کوچک کردن معده برای لاغری و کاهش وزن من مناسب است؟

 

عمل کوچک کردن معده برای لاغری چگونه انجام میشود؟

عمل کوچک کردن معده برای لاغری چگونه انجام می‌شود؟

هدف از انجام جراحی‌های لاغری، ایجاد تغییر روی معده و روده می‌باشد. تکنیک‌های مختلفی که برای این منظور انجام می‌شوند، می‌توانند با تغییر بر روی ساختار معده یا روده و در برخی عمل‌ها با تغییر بر روی هر دوی این اندام‌های گوارشی بر روی مصرف غذا و نحوه جذب آن تأثیر بگذارند. در واقع این عمل‌ها باعث می‌شوند تا حجم معده کوچک‌تر شده و یا مسیر عبور غذا تغییر پیدا کند. در نتیجه معده ماده غذایی کمتری را در خود نگه خواهد داشت و احساس سیری سریع‌تر اتفاق می‌افتد، از طرفی جذب کالری سخت‌تر می‌شود. همه این‌ها در نهایت باعث لاغری و کاهش وزن خواهند شد.

 

تکنیکهای مختلف عمل کوچک کردن معده برای لاغری

تکنیک‌های مختلف عمل کوچک کردن معده برای لاغری

حال که با چشم انداز کلی جراحی‌های متابولیک آشنا شده‌اید در ادامه تکنیک‌های مختلف عمل کوچک کردن معده برای لاغری را شرح داده و مزایا و معایب هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم:

عمل اسلیو معده یا گاسترکتومی

اسلیو معده نوعی جراحی کاهش وزن است که با برداشتن حدود ۸۰ درصد از معده به کاهش حجم آن و دریافت کمتر مواد غذایی کمک می‌کند. آنچه که پس از برش معده باقی می‌ماند شبیه یکی لوله یا آستین باریک است، به همین دلیل نام اسلیو برای این عمل انتخاب شده است. گاسترکتومی اسلیو یک راه سریع، کم خطر و آسان برای کاهش وزن محسوب می‌شود. افرادی که این تکنیک را انتخاب کرده و مراقبت‌های پس از عمل را مطابق دستورالعمل‌های توصیه شده پزشک دنبال می‌کنند، می‌توانند به کاهش وزن چشمگیری دست پیدا کنند.

مزایا

 • این تکنیک بسیار ساده و سریعتر از سایر عمل‌های کاهش وزن انجام می‌شود
 • فرد مدت زمان کمتری در بیمارستان اقامت خواهد داشت
 • افرادی که شرایط خاص پزشکی دارند نیز می‌توانند از مزایای این عمل بهره‌مند شوند
 • اسلیو معده در درمان چاقی مفرط بسیار مؤثر است
 • از دیگر مزایای اسلیو، کاهش وزن دائمی و بهبود مشکلات مرتبط با چاقی است

معایب

 • این یک روش غیر قابل بازگشت است، بنابراین بیماران باید قبل از جراحی تصمیم خود را بگیرند
 • در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های جراح چاقی ممکن است رفلاکس و سوزش معده اتفاق بیفتد
 • نسبت به برخی تکنیک‌های لاغری نقش کمتری در متابولیسم یا سوخت و ساز بدن دارد

 

عمل بای پس معده

در این نوع جراحی چاقی محدود کردن و سوء جذب همزمان با هم اتفاق می‌افتند. بای پس ابتدا در سال ۱۹۹۳ از طریق لاپاراسکوپی انجام شد. برای انجام عمل کوچک کردن معده برای لاغری از طریق بای پس، ابتدا جراح معده را به دو بخش تقسیم می‌کند. قسمت بالایی معده که به اندازه تخم مرغ کوچکی شده به صورت مستقیم به قسمت انتهایی روده کوچک متصل می‌شود. در نهایت اتصال روده کوچک به معده شبیه حرف Y خواهد شد.

هدف بای پس ایجاد تغییر در مسیر ورود غذا به بدن است که باعث می‌شود تا اسید‌های معده و آنزیم‌های گوارشی معده را دور بزنند. در واقع جراحی بای پس باعث می‌شود تا غذا بخشی از معده و روده کوچک را دور بزند. در این صورت کالری کمتری جذب خواهد شد. از طرفی غذا با قسمت ابتدایی روده کوچک تماس پیدا نمی‌کند و جذب کمتری اتفاق خواهد افتاد.

مزایا

 • بای پس یک روش استاندارد و قابل اعتماد و سریع برای کاهش وزن محسوب می‌شود. حدود ۵۰ درصد از کاهش وزن در ۶ ماهه اول بعد جراحی رخ می‌دهد.
 • عمل کوچک کردن معده برای لاغری با استفاده از تکنیک بای پس نتایج طولانی مدت خوبی به همراه دارد و افراد می‌توانند حتی مادام العمر وزن خود را کنترل کنند.

معایب

 • بای پس معده نسبت به اسلیو گاسترکتومی جراحی پیچیده و سخت‌تر محسوب می‌شود
 • به دلیل کاهش جذب کمبود ویتامین، کلسیم، و مواد معدنی بیشتر اتفاق می‌افتد. در این صورت فرد ممکن است به راحتی در معرض پوکی استخوان و کم خونی قرار بگیرد، البته رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌ها می‌تواند از بروز این اتفاقات تا حدودی پیشگیری نمایند.
 • تهوع، نفخ، اسهال و دل درد ممکن است پس از بای پس معده رخ دهد. در موارد حاد این‌ها می‌توانند علائم سندروم دامپینگ باشند
 • این یک روش جراحی غیر قابل برگشت است
 • احتمال فتق به دلیل پیچیدگی عمل نیز وجود دارد

 

عمل لاغری با استفاده ازنوار معده قابل تنظیم (AGB)

در این روش نوار معده به شکل دستگاهی سیلیکونی حلقوی در بخش فوقانی معده قرار داده می‌شود. قرار دادن این نوار باعث ایجاد یک کیسه کوچک در قسمت بالایی معده می‌شود تا به محدود کردن مواد غذایی کمک کند. سپس با تزریق مایع مخصوص میزان تنگی و گشادی حلقه مشخص می‌شود. البته استفاده از این روش در مقایسه با دو روش ذکر شده بالا تأثیر کمتری بر کاهش وزن و بیماری‌های مرتبط با آن مانند دیابت خواهد داشت.

مزایا

 • عوارض آن نسبت به اسلیو و بای پس بسیار کمتر است
 • نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیست و فرد پس از عمل می‌تواند در منزل استراحت کند
 • در صورت لزوم می‌توان باند را برداشت. در واقع این یک تکنیک کاهش وزن برگشت‌پذیر است
 • بیماری کمتر در معرض کمبود ویتامین و سایر مواد معدنی مورد نیاز قرار دارد
 • اسکار‌های کوچک روی بدن بیمار ایجاد می‌شود

معایب

 • ممکن است در طی چند سال ابتدایی مرتب نیاز به مشاوره و تنظیم باند باشد
 • نسبت به سایر روش‌های جراحی متابولیک، کاهش وزن کمتر اتفاق می‌افتد
 • احتمال حرکت باند و آسیب به معده وجود دارد در برخی موارد می‌تواند یبع را سخت‌تر‌زده و حتی باعث بزرگ شدن مری شود.

 

انحراف بیلیوپانکراس با سوئیچ اثنی عشر

این تکنیک تقریباً یکی از جدیدترین روش‌های جراحی لاغری و متابولیک محسوب می‌شود. انحراف بیلیوپانکراس در واقع یک عمل سخت‌تر و پیچیده‌تر از بای پس معده است که در آن حدود ۷۰ درصد از معده برداشته می‌شود و از طرفی بخش بیشتری از روده کوچک باید دور‌زده شود. برای انجام عمل جراح ابتدا مانند اسلیو بخشی از معده را برش می‌دهد تا شکل لوله‌ای پیدا کند. قسمت اول روده کوچک درست بعد از معده برش داده می‌شود. در مرحله بعد قسمت انتهایی روده به اثنی عشر نزدیک معده یا همان سوئیچ اثنی عشر و انحراف بیلیوپانکراس متصل می‌شود.

در نتیجه هنگامی که فرد غذا می‌خورد مواد غذایی از کیسه معده به صورت مستقیم وارد روده می‌شوند. سپس مواد غذایی با شیره‌های گوارشی ترکیب می‌شوند. این باعث می‌شود تا بر خلاف روش‌های قبلی جذب کافی ویتامین‌ها و مواد مغذی بدن انجام شود. از طرفی فرد احساس گرسنگی کمتر و سیری بیشتر خواهد نمود.

مزایا

 • استفاده از این تکنیک برای افراد دیابتی بسیار مؤثر است و می‌تواند به بهبود علائم آن‌ها منجر شود.
 • این یک روش بسیار مفید برای افرادی که قبلاً اسلیو معده انجام داده، اما هنوز به دنبال کاهش وزن بیشتر هستند
 • اگرچه قسمتبیش زیادی از معده برداشته می‌شود، اما کیسه‌های باقی مانده نسبت به عمل بای پس بزرگتر هستند، بنابراین فرد می‌تواند وعده غذایی بیشتری میل نماید

معایب

 • عوارض انجام انحراف بیلیوپانکراس نسبت به بای پس بیشتر است و احتمال بروز ندرت سندروم دامپینگ و سوء تغذیه نیز وجود دارد.
 • مانند بای پس احتمال فتق وجود دارد
 • این یک روش پیچیده‌تر و خطرناک‌تر نسبت به سایر تکنیک‌های کاهش وزن است

 

بالون معده

قرار دادن بالون نوع دیگر عمل کوچک کردن معده برای لاغری است. برای انجام این نوع جراحی ابتدا یک بالن نازک از طریق دهان وارد بدن فرد شده، سپس با محلول نمکی کاملاً پر می‌شود. میزان محلول نمکی که استفاده می‌شود بسته به ساختار بدن و تشخیص پزشک برای افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. استفاده از بالن باعث می‌شود تا حجم زیادی از معده پر شود، در نتیجه فرد غذای کمتری نیاز خواهد داشت. این به مرور باعث کاهش وزن می‌شود. پس از ۶ تا ۱۲ ماه می‌توان بالن را از معده خارج کرد.

استفاده از این تکنیک برای افرادی که قبلاً جراحی کاهش وزن داشته یا نارسایی کبدی دارند، توصیه نمی‌شود.

مزایا

 • قرار دادن بالون نیازی به جراحی و بستری شدن در بیمارستان ندارد
 • این یک تکنیک لاغری برگشت‌پذیر است و پس از مدت ۶ ماه فرد می‌تواند آن را از بدن خود خارج نماید

معایب

 • احتمال درد معده، تهوع و استفراغ بعد از قرار دادن بالون وجود دارد
 • در صورت تزریق بیش از اندازه، بالون می‌تواند به اندام‌های اطراف فشار وارد کرده و باعث سوراخ شدن معده، مری و انسداد روده شود.

 

کدام عمل کوچک کردن معده برای لاغری و کاهش وزن من مناسب است؟

کدام عمل کوچک کردن معده برای لاغری و کاهش وزن من مناسب است؟

اینکه کدام تکنیک جراحی کاهش وزن را انتخاب کنید به سلامت بدن، شرایط جسمی، روحی و همچنین آمادگی شما برای تغییر سبک زندگیتان بستگی دارد. از طرفی شاخص توده بدنی نیز تأثیر بسیار زیادی در انتخاب نوع عمل دارد. از همین رو برای داشتن یک تصمیم‌گیری درست لازم است برای مشاوره به بهترین جراح چاقی در تهران مراجعه نمایید تا مشاوره‌های لازم را در مورد مناسب‌ترین تکنیک عمل کوچک کردن معده برای لاغری دریافت کنید و با آگاهی و انتخابی درست قدم در مسیر لاغری و تناسب اندام بگذارید.

 

سخن پایانی

تمام تکنیک‌هایی که در بالا مورد بررسی قرار گرفتند همگی مورد تأیید انجمن پزشکان متابولیک و چاقی قرار دارند. عمل کوچک کردن معده برای لاغری تصمیم بزرگی است که شما را به سمت یک زندگی راحت، سالم و شاد هدایت خواهد کرد. البته برای گام گذاشتن در این مسیر باید همه جوانب و چالش‌های آن را نیز در نظر بگیرید. اگر انجام جراحی چاقی نزد پزشکی متخصص و باتجربه‌ای مانند دکتر حامد قدسی انجام شود، چالش‌ها و نگرانی‌های شما تا حد زیادی کاهش پیدا خواهند کرد، زیرا ایشان یکی از برترین جراحان چاقی در ایران هستند. آمار بالای جراحی‌های موفقیت‌آمیز با حداقل عوارض جانبی، استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روز دنیا و مشاوره‌های حرفه‌ای و علمی ایشان باعث شده تا آرزوی رسیدن به لاغری و تناسب اندام به عالی‌ترین شکل تحقق پیدا کند.

 

منابع:

https://asmbs. org/patients/bariatric-surgery-procedures

https://www. webmd. com/diet/obesity/weight-loss-surgery-making-the-choice

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *