درمان دیابت با عمل جراحی چاقی اسلیو معده

خانه | اسلیو | درمان دیابت با عمل جراحی چاقی اسلیو معده
درمان دیابت با اسلیو معده

چاقی و دیابت نوع ۲ در حال حاضر شایع‌ترین بیماریهای مزمن در سراسر جهان هستند. هر دو بیماری با درمان پزشکی فعلی از جمله کنترل رژیم غذایی، دارو و اصلاح رفتارهای غلط، قابلیت کنترل شدن دارند. انجام عمل چاقی در بیمارانی که دیابت نوع ۲(DM) دارند، یک روش بسیار موثر برای کنترل سطح گلوکز خون و بهبود دیابت نوع ۲ در نظر گرفته می‌شود. تقریباً ۹۰٪ از بیمارانی که این بیماری را نشان می‌دهند دارای اضافه وزن یا چاقی هستند که نشان می‌دهد چاقی در پاتوژنز این بیماری تأثیر زیادی دارد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد عمل های چاقی و بیش‌تر از همه اسلیو معده و بای پس معده می تواند بسیاری از بیماری‌های چاقی از جمله دیابت نوع ۲ را در بیماران چاق درمان کند. دیابت نوع ۲ نوعی بیماری متابولیکی است که با کاهش وزن و تغییر سبک زندگی و افزایش فعالیت بدنی، بهبود می یابد و یا کاملا درمان می‌شود. در این مقاله به بررسی اثر جراحی اسلیو معده بر درمان دیابت نوع ۲ می‌پردازیم و خواهیم دید که آیا درمان دیابت با اسلیو معده ممکن است یا خیر.

دیابت نوع ۲ چیست؟

دیابت نوع ۲ نوعی اختلال در نحوه تنظیم و استفاده از قند(گلوکز) به عنوان سوخت در بدن است. این وضعیت طولانی‌مدت منجر به گردش بیش از حد قند در جریان خون می‌شود. در نهایت، سطح بالای قند خون می تواند منجر به اختلالات سیستم گردش خون، عصبی و سیستم ایمنی بدن شود.

در دیابت نوع ۲، دو مشکل مرتبط با هم وجود دارد. اول اینکه لوزالمعده بیمار انسولین(هورمونی که حرکت قند را به درون سلول های شما تنظیم می کند) کافی تولید نمی کند و دوم اینکه سلول‌ها به انسولین واکنش ضعیف نشان می دهند و قند کمتری دریافت می‌کنند.

دیابت نوع ۲ قبلاً به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته می‌شود، اما هم دیابت نوع ۱ و هم دیابت نوع ۲ می‌توانند از دوران کودکی شروع شوند. با این حال دیابت نوع ۲ در بزرگسالان بیشتر دیده می شود، اما افزایش تعداد کودکان مبتلا به چاقی منجر ابتلای تعداد زیادی از آنها به دیابت نوع ۲ شده‌است.

دیابت من با جراحی درمان شد

آیا دیابت درمان دارد

هیچ درمانی قطعی دارویی برای دیابت نوع ۲ وجود ندارد، اما کاهش وزن، خوب غذا خوردن و ورزش می‌تواند به فرد در مدیریت بیماری کمک کند. اگر رژیم و ورزش برای کنترل قند خون کافی نباشد، ممکن است به داروهای دیابت یا انسولین درمانی نیز نیاز داشته‌باشید.

علائم دیابت

علائم و نشانه های دیابت نوع ۲ اغلب به آرامی ایجاد می‌شوند. در واقع، ممکن است سالها با دیابت نوع ۲ زندگی کنید و متوجه حضور آن نشوید. هنگامی که علائم و نشانه‌ها خود را نشان دهند، ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید:

 • تشنگی زیاد
 • تکرر ادرار
 • افزایش گرسنگی
 • کاهش ناخواسته وزن
 • خستگی
 • تاری دید
 • زخم‌هایی که به کندی خوب می‌شوند
 • عفونت های مکرر
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در دست‌ها یا پاها
 • مناطق تیره در پوست، معمولاً در زیر بغل و گردن

ریسک فاکتورها

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهند عبارتند از:

دیابت نوع دو و لاغری

اضافه وزن یا چاقی به عنوان اصلی ترین عامل ایجاد دیابت نوع ۲ شناخته شده‌است.

توزیع چربی

ذخیره چربی به طور عمده در شکم به جای باسن و ران، نشان دهنده خطر است. اگر مردی با دور کمر بالای ۱۰۱٫۶ سانتی متر  یا خانمی با اندازه بالاتر از ۸۸٫۹ سانتی متر باشید، خطر ابتلا شما به دیابت نوع ۲ افزایش می‌یابد.

عدم فعالیت بدنی

هرچه فعالیت بدنی شما کمتر باشد، خطر ابتلای شما به دیابت بیشتر می‌شود. فعالیت بدنی به کنترل وزن شما کمک می‌کند، در زمان فعالیت بدنی، بدن از گلوکز به عنوان منبع انرژی استفاده می کند و سلول های شما را نسبت به انسولین حساس می‌شوند.

سابقه خانوادگی

اگر والدین یا خواهر و برادر شما دیابت نوع ۲ داشته باشند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش می‌یابد.

سطح چربی خون

هرچه سطح کلسترول خوب خون یعنی HDL کمتر باشد و سطح تری گلیسرید خون بالاتر باشد، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بالاتر است.

دیابت نوع ۲ چه مشکلاتی را برای بدن ایجاد می‌کند؟

دیابت نوع ۲ یکی از بیماری‌های مزمن است که در صورت درمان نشدن، بدن را از داخل می‌خورد و از بین می‌برد. اگر این بیماری تشخیص داده نشود و کنترل نشود، ممکن است مشکلات بسیاری ایجاد کند. مشکلاتی از جمله:

 • نابینایی
 • قطع عضو
 • افزایش فشار خون
 • بیماری‌های کلیوی
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • سکته مغزی

عمل جراحی برای درمان دیابت نوع ۲

با توجه به تحقیقات انجام شده، اسلیو معده یکی از موثرترین روش های درمانی بیماری قند خون است. برای انجام این جراحی چاقی، جراح متخصص ۷۵ الی ۸۰ درصد بافت معده را حذف می‌کند و معده کوچکی که به شکل آستین یا موز است باقی می‌گذارد. معده جدید حجم بسیار کمتری نسبت به معده اولیه دارد. هم‌چنین قسمتی از معده که مسئول تولید بیشترین میزان هورمون گرسنگی است برداشته می‌شود. بنابراین بیمار با حجم غذایی بسیار کمتری نسبت به قبل سیر می‌شود و احساس گرسنگی کمتری می کند. همین موضوع سبب لاغری او و کمک به درمان بیماری دیابت نوع ۲ می‌شود.

کاهش وزن سبب افزایش حساسیت سلول‌ها به هورمون انسولین می شود و هورمون انسولین به کاهش قند خون بدن کمک می‌کند. وقتی سطح قند خون پایین بیاید، دیگر اثری از بیماری دیابت نوع ۲ دیده نمی‌شود.

درمان دیابت با اسلیو معده

پس از انجام جراحی

بلافاصله پس از انجام جراحی اسلیو معده شروع به کاهش وزن می‌کنید. پس از تنها چند ماه بعد از عمل می‌توانید اثرات مثبت آن روی بیماری خود را ببینید. بنابراین مسلما امتحان کردن مسیر جراحی برای درمان این بیماری ارزشش را دارد.

اگر پس از انجام جراحی اسلیو معده به رژیم غذایی که پزشکتان به شما توصیه می‌کند عمل کنید و فعالیت بدنی منظم داشته باشید، اثرات جراحی و لاغری آن برای تمام عمر همراه شما خواهد بود.

جمع بندی

برای بیمارانی که برای مدت زمان بسیار طولانی درگیر بیماری دیابت نوع ۲ بوده‌اند، بهترین راه درمان انجام جراحی متابولیک یا چاقی است. بهترین متد جراحی چاقی که در درمان بیماری قند خون و سایر بیماری های مرتبط با چاقی موفق عمل کرده‌است، جراحی اسلیو معده می‌باشد. برای انجام این عمل باید به یک جراح چاقی مراجعه نمایید

دکتر حامد قدسی یکی از بهترین جراحان متابولیک ایران هستند که به انواع مختلف متدهای جراحی چاقی از جمله اسلیو معده تسلط بالایی دارند. ایشان این جراحی‌ها را در کلینیک خود با به روز ترین دستگاه‌ها و به روش لاپاراسکوپی که جدیدترین روش درمانی در سراسر جهان است، انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایر مقالات سایت مراجعه کنید یا به دایرکت اینستاگرام پیام دهید.

اگر می‌خواهید به این مقاله مفید درباره درمان دیابت با اسلیو معده در آینده نیز دسترسی داشته باشید، جهت دانلود نسخه pdf این مطلب کلیک کنید.

 

 

 

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

پست های مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «درمان دیابت با عمل جراحی چاقی اسلیو معده»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.