چاقی و دیابت

خانه | اسلیو | چاقی و دیابت
چاقی و دیابت

چاقی و دیابت نوع 2 (DM)در حال حاضر شایع ‌ترین بیماری های مزمن در سراسر جهان هستند. هر دو بیماری با درمان پزشکی فعلی از جمله کنترل رژیم غذایی، دارو و اصلاح رفتارهای غلط، قابل کنترل هستند. انجام عمل جراحی چاقی در بیمارانی که از این مشکل رنج می برند، یک روش بسیار موثر برای کنترل سطح گلوکز خون و در نتیجه کمک به بهبود عوارض ناشی از دیابت نوع 2 است.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

 تقریباً 90٪ از افرادی که در گیر این بیماری هستند، دارای اضافه وزن یا چاقی می باشند. این نشان می‌دهد که چاقی در پاتوژنز این بیماری تأثیر زیادی دارد. در واقع چاقی و دیابت با هم ارتباط مستقیمی دارند. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد عمل های چاقی و بیش‌تر از همه اسلیو معده و بای پس معده می توانند بسیاری از بیماری ‌های مرتبط با چاقی از جمله دیابت نوع ۲ را در بیماران با اضافه وزن بسیار بالا درمان کند.

بیشتر خوانید: چگونه ژن ها می توانند بر چاقی تاثیر بگذارند و نقش ژن ها در ایجاد اشتها 

دیابت نوع ۲ نوعی بیماری متابولیکی است که با کاهش وزن و تغییر سبک زندگی و افزایش فعالیت بدنی، بهبود می یابد و یا کاملا درمان می‌شود. در این مقاله به بررسی اثر جراحی اسلیو معده بر درمان دیابت نوع ۲ می‌پردازیم و خواهیم دید که آیا درمان دیابت با اسلیو معده ممکن است یا خیر؟ پس با ما همراه باشید.

دیابت نوع ۲ چیست؟

دیابت نوع ۲ نوعی اختلال در نحوه تنظیم و استفاده از قند(گلوکز) به عنوان سوخت در بدن است. این وضعیت طولانی‌ مدت منجر به گردش بیش از حد قند در جریان خون می‌شود. در نهایت، سطح بالای قند خون می تواند منجر به اختلالات سیستم گردش خون، سیستم عصبی و ایمنی بدن شود.

در دیابت نوع ۲، دو مشکل مرتبط با هم وجود دارد. اول اینکه لوزالمعده بیمار انسولین(هورمونی که حرکت قند را به درون سلول ها را تنظیم می کند) کافی تولید نمی کند و دوم اینکه سلول‌ها به انسولین واکنش ضعیف نشان می دهند و قند کمتری دریافت می‌کنند.

دیابت نوع ۲ قبلاً به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته می‌شود، اما هر دو نوع دیابت یعنی دیابت نوع ۱ و نوع ۲ می‌توانند از دوران کودکی شروع شوند. با این حال دیابت نوع ۲ در بزرگسالان بیشتر دیده می شود، اما افزایش تعداد کودکان مبتلا به چاقی منجر ابتلای تعداد زیادی از آنها به دیابت نوع ۲ شده‌است. با توجه به ارتباط بین چاقی و دیابت بسیار مهم است که از همان کودکی نسبت به کاهش وزن کودکان توجه بیشتری شود.

بررسی علائم دیابت

بررسی علائم چاقی و دیابت

علائم و نشانه های دیابت نوع ۲ اغلب به آرامی ایجاد می ‌شوند. در واقع، ممکن است سالها با دیابت نوع ۲ زندگی کنید و متوجه آن نشوید. در حالت کلی علائم زیر هشدارهای جدی برای ابتلا شما به این بیماری هستند:

 • تشنگی زیاد
 • تکرر ادرار
 • افزایش گرسنگی
 • کاهش ناخواسته وزن
 • خستگی
 • تاری دید
 • زخم‌هایی که به کندی خوب می‌شوند
 • عفونت های مکرر
 • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در دست‌ها یا پاها
 • مناطق تیره در پوست، معمولاً در زیر بغل و گردن

 

چه عواملی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهند؟

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهند عبارتند از:

1. چاقی

در اکثر موارد چاقی و دیابت با هم اتفاق می افتند. اضافه وزن یا چاقی به عنوان اصلی ترین عامل ایجاد دیابت نوع ۲ شناخته شده‌است. چاقی و دیابت اثرات سوء بر سلامتی دارند.

2. توزیع چربی

 ذخیره چربی به طور عمده در شکم به جای باسن و ران، نشان دهنده خطر است. اگر مردی با دور کمر بالای ۱۰۱.۶ سانتی متر  یا خانمی با اندازه بالاتر از ۸۸.۹ سانتی متر باشید، خطر ابتلا شما به دیابت نوع ۲ افزایش می‌یابد.

3. عدم فعالیت بدنی

هرچه فعالیت بدنی کمتر باشد، خطر ابتلای به دیابت بیشتر می ‌شود. فعالیت بدنی به کنترل وزن شما کمک می‌کند، در زمان فعالیت بدنی، بدن از گلوکز به عنوان منبع انرژی استفاده می کند و سلول های شما نسبت به انسولین حساس می‌شوند.

4. سابقه خانوادگی

اگر والدین یا خواهر و برادر شما دیابت نوع ۲ داشته باشند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش می‌یابد.

5. سطح چربی خون

هرچه سطح کلسترول خوب خون یعنی HDL کمتر باشد و سطح تری گلیسرید خون بالاتر باشد، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بالاتر است.

دیابت نوع ۲ چه مشکلاتی را برای بدن ایجاد می‌کند؟

دیابت نوع ۲ یکی از بیماری‌ های مزمن است که در صورت درمان نشدن، اندام های بدن را هدف قرار داده و به مرور آن ها را از بین می ‌برد. اگر این بیماری تشخیص داده نشود و اقدامی برای کنترل آن صورت نگیرد، ممکن است مشکلات بسیاری ایجاد کند. مشکلاتی از جمله:

 • نابینایی
 • قطع عضو
 • افزایش فشار خون
 • بیماری‌های کلیوی
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • سکته مغزی

آیا دیابت درمان دارد؟

هیچ درمانی قطعی دارویی برای دیابت نوع ۲ وجود ندارد، اما کاهش وزن، خوب غذا خوردن و ورزش می‌تواند به فرد در مدیریت بیماری کمک کند. اگر رژیم و ورزش برای کنترل قند خون کافی نباشد، ممکن است به داروهای دیابت یا انسولین درمانی نیز نیاز داشته ‌باشید.

عمل جراحی برای درمان دیابت نوع 2

عمل جراحی برای درمان دیابت نوع ۲

همانطور که در بالا اشاره شد، چاقی و دیابت ارتباط مستقیمی با هم دارند، بنابراین درمان قطعی دیابت نوع دو با جراحی چاقی باعث می شود تا برای همیشه از عوارض و مشکلات مربوط به دیابت نوع دو در امان باشید. با توجه به تحقیقات انجام شده، اسلیو معده یکی از موثرترین روش های درمانی بیماری قند خون است.

برای انجام این تکنیک، جراح چاقی متخصص ۷۵ الی ۸۰ درصد بافت معده را حذف می‌کند و معده کوچکی که به شکل آستین یا موز است باقی می‌گذارد. معده جدید حجم بسیار کمتری نسبت به معده اولیه دارد. هم‌چنین قسمتی از معده که مسئول تولید بیشترین میزان هورمون گرسنگی است برداشته می‌شود. بنابراین بیمار با حجم غذایی بسیار کمتری نسبت به قبل سیر می‌شود و احساس گرسنگی کمتری می کند. همین موضوع سبب لاغری او و کمک به درمان بیماری دیابت نوع ۲ می‌شود.

کاهش وزن سبب افزایش حساسیت سلول‌ها به هورمون انسولین می شود و هورمون انسولین به کاهش قند خون بدن کمک می‌کند. وقتی سطح قند خون پایین بیاید، دیگر اثری از بیماری دیابت نوع ۲ دیده نمی‌شود.

پس از انجام عمل دیابت نوع ۲ به خوبی کنترل می شود

اگر برای چاقی و دیابت اقدام به جراحی کرده اید، باید بدانید پس از جراحی اسلیو معده کاهش وزن شما شروع خواهد شد. تنها چند ماه بعد از عمل می‌توانید اثرات مثبت آن روی بیماری خود را ببینید. پس از انجام عمل دیابت نوع 2 کنترل شده و شرایط رو به بهبودی می رود، بنابراین اقدام برای درمان این بیماری از طریق جراحی ارزشش را دارد. به شرط آنکه جراحی توسط بهترین جراح چاقی در تهران و یا دیگر شهرها انجام شود.

اگر پس از انجام جراحی اسلیو معده یا حتی بای پس معده به رژیم غذایی که پزشک به شما توصیه کرده، عمل کنید و فعالیت بدنی منظم داشته باشید، اثرات جراحی و لاغری برای تمام عمر همراه شما خواهد بود. درمان چاقی و دیابت از این طریق اثرات بسیار مثبتی بر سلامتی شما خواهد داشت.

جمع بندی

برای افرادی که مدت زمان بسیار طولانی درگیر بیماری دیابت نوع ۲ بوده‌اند، بهترین راه درمان انجام جراحی متابولیک یا چاقی است. بهترین متد جراحی چاقی که در درمان بیماری قند خون و سایر بیماری های مرتبط با چاقی موفق عمل کرده‌است، جراحی اسلیو معده می‌باشد. برای انجام این عمل و درمان چاقی و دیابت باید به یک جراح چاقی مراجعه نمایید.

دکتر حامد قدسی یکی از بهترین جراحان متابولیک ایران هستند که به انواع مختلف متدهای جراحی چاقی از جمله اسلیو معده تسلط بالایی دارند. ایشان این جراحی ‌ها را در کلینیک خود با به روز ترین دستگاه‌ ها و به روش لاپاراسکوپی که جدیدترین روش درمانی در سراسر جهان است، انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایر مقالات سایت مراجعه کنید یا به دایرکت اینستاگرام پیام دهید.

اگر می‌خواهید به این مقاله مفید درباره درمان دیابت با اسلیو معده در آینده نیز دسترسی داشته باشید، جهت دانلود نسخه pdf این مطلب کلیک کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «چاقی و دیابت»

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   بله، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *