رابطه زناشویی بعد از جراحی لاغری

خانه | لاغری | رابطه زناشویی بعد از جراحی لاغری
رابطه زناشویی بعد از جراحی لاغری

جراحی کاهش وزن یک رویداد تغییر دهنده زندگی است. علاوه بر کاهش وزن و رهایی از بیماری‌های مرتبط با چاقی، تغییرات دیگری نیز در بدنتان به وجود خواهد آمد که ممکن است نقش اساسی در زندگی‌تان داشته باشد. یکی از جنبه‌های مهم زندگی هر فرد رابطه زناشویی و جنسی او است. با توجه به اینکه جراحی چاقی سبب افزایش اعتماد به نفس و بهبود تصویر بدن می‌شود، در زندگی جنسی فرد نیز تأثیر می‌گذارد. در این مقاله به بررسی رابطه زناشویی بعد از جراحی لاغری می‌پردازیم.

تغییرات ایجاد شده در فعالیت زناشویی بعد از جراحی چاقی

کاهش عملکرد جنسی، تغییرات هورمونی و کاهش رضایت در اتاق خواب که در نهایت به کاهش رابطه زناشویی می‌انجامد، تنها تعدادی از مضرات چاقی است. وزن نقش مهمی در توانایی جنسی افراد دارد. مطالعات نشان می‌دهد که باروری مردان به ازای هر 10 کیلوگرم اضافه وزن 10 درصد کاهش می‌یابد. مطالعات نشان می‌دهد که میل به رابطه زناشویی، لذت و عملکرد جنسی، همگی به دلیل اضافی بدن دچار افت می‌شود.

مطالعات بیشتر نشان می‌دهد افرادی که چاق هستند، 25 برابر بیشتر از افرادی که شاخص توده بدنی نرمال دارند، کاهش میل جنسی را گزارش می‌کنند.

جراحی چاقی می‌تواند به افراد چاق کمک کند تا میل جنسی خود را به دست آورند و رابطه زناشویی خود را دوباره زنده کنند. ادامه این مقاله را از دست ندهید تا متوجه شوید که چگونه کاهش وزن می‌تواند اعتماد به نفس را افزایش داده و مشکلات جنسی را کاهش دهد.

تغییرات ایجاد شده در فعالیت زناشویی بعد از جراحی چاقی
تغییرات ایجاد شده در فعالیت زناشویی بعد از جراحی چاقی

ارتباط بین وزن و میل جنسی

چاقی می‌تواند تأثیر زیادی بر توانایی بدن شما در تجربه میل جنسی داشته باشد. این واقعیت را در نظر داشته باشید که چربی اضافی بدن، جریان خون را در مناطق خاصی از بدن محدود می‌کند. همان‌طور که احتمالاً بسیاری از شما می‌دانید، محدودیت جریان خون می‌تواند منجر به اختلال در رابطه زناشویی شود.

تحقیقات نشان می‌دهند که میل جنسی در زنان هنگامی کاهش می‌یابد که جریان خون کمتری به کلیتوریس وارد شود(این اتفاق می‌تواند به دلیل چاقی و سطوح بالای چربی در این ناحیه ایجاد شود).

مردان چاق نیز از مشکل مشابهی رنج می‌برند. یک مطالعه نشان می‌دهد که 79 درصد از مردان دارای BMI 25 یا بیشتر با اختلال نعوظ دست و پنجه نرم می‌کنند. مردانی که دارای BMI 30 هستند، سه برابر بیشتر از سایر افراد دچار مشکل می‌شوند.

ارتباط فیزیکی بین وزن و میل جنسی تنها یک قطعه از یک پازل بزرگ‌تر است. موانع روانی که قبل و بعد از رابطه زناشویی وجود دارد هم می‌توانند سبب مشکل شوند. شرم از هیکل بدفرم و انگ‌های اجتماعی باعث می‌شود که افراد چاق هنگام رابطه زناشویی احساس شرم داشته باشند.

بسیاری از افرادی که با اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنند دچار مشکلات مربوط به تصویر بدن می‌شوند و اغلب نمی‌توانند خود را بدون لباس ببینند. اگر آسیب روانی بیش از حد بزرگ باشد، حتی ممکن است افراد در میل جنسی دچار افت شدید شوند.

ارتباط بین وزن و میل جنسی
ارتباط بین وزن و میل جنسی

بارداری، پیشگیری از بارداری و باروری

جراحی چاقی می‌تواند تأثیر مثبتی بر باروری داشته باشد، اما ممکن است تأثیر برخی از شایع‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی را تغییر دهد.

اکثر پزشکان از زنان می‌خواهند که حداقل دو سال پس از جراحی چاقی از بچه دار شدن اجتناب کنند. توجه به این نکته بسیار مهم است زیرا بارداری خیلی زود پس از جراحی فشار بیشتری بر بدن وارد می‌کند و حتی ممکن است به جنین آسیب برساند.

ثابت شده است که PCOS یا سندرم تخمدان پلی کیستیک پس از جراحی کاهش وزن به شدت بهبود می‌یابد. بیمارانی که قبل از جراحی برای باردار شدن مشکل داشته‌اند، بعد از جراحی به میزان زیادی بهبود پیدا می‌کنند. در معرض بارداری هستند.

توجه داشته باشید که جراحی کاهش وزن یک روش درمانی برای PCOS نیست و تنها علائم PCOS را کاهش می‌دهد و می‌تواند تا حدودی توانایی تخمک گذاری زنان را بازگرداند.

توانایی باروری زنان اغلب سریع‌تر از روند کاهش وزن آن ها است. بنابراین، شما باید قبل از انجام جراحی چاقی به فکر روش‌های پیشگیری از بارداری باشید. بهتر است برای انتخاب بهترین روش پیشگیری از بارداری با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

بارداری، پیشگیری از بارداری و باروری
بارداری، پیشگیری از بارداری و باروری

جمع بندی

چاقی می‌تواند تأثیرات مخربی بر رابطه زناشویی شما از نظر جسمی و روانی داشته باشد. با کاهش وزن می‌توانید میل جنسی خود را افزایش دهید و عملکرد جنسی خود را بهبود ببخشید.

اگر احساس می‌کنید که به راهنمایی و مشورت در زمینه کاهش وزن نیاز دارید، می‌توانید از قسمت تماس با ما یا بخش نوبت دهی سایت اقدام کنید. در جلسه مشاوره به دکتر حامد قدسی، می‌توانید در مورد بهترین روش برای کاهش وزن و رسیدن به اهداف تناسب اندامتان صحبت کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد نحوه رابطه زناشویی بعد از جراحی لاغری اینجا کلیک کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

درمان چاقی
لاغری

‏درمان چاقی

اصطلاح “چاق” فردی را توصیف می‌کند که اضافه وزن و چربی بدن زیادی دارد. چاقی یک مشکل رایج در جهان است که یک هشدار بهداشتی

ادامه مطلب »
تکنیک‌های موثر لاغری
لاغری

تکنیک های لاغری

تکنیک های لاغری ، اضافه وزن یا چاقی می‌تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود. با اینکه این روزها رژیم ‌های مختلفی در

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *