عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد؟

خانه | جراحی ها | عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد؟
عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد؟

جراحی چاقی به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از رایج‌ترین انواع تکنیک‌های جراحی متابولیک عمل بای پس معده می‌باشد. عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد؟ این یکی از سوالات و دغدغه‌های بیماران برای انجام این عمل است. در این مقاله دکتر حامد قدسی یکی از چهره‌های شناخته شده در زمینه جراحی چاقی با شما در این مورد صحبت خواهند کرد.

عمل بای پس معده با ایجاد تغییرات روی اندام‌های گوارشی مانند معده و روده کار می‌کند. در این جراحی قسمت زیادی از معده برداشته شده و محل اتصال آن به روده نیز تغییر داده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا علاوه بر محدود کردن مقدار غذا، مسیر عبور غذا نیز تغییر پیدا کند و سوء جذب اتفاق بیفتد. در نتیجه لاغری و کاهش وزن با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

اما انجام چنین جراحی باید با دقت و ظرافت کامل انجام شود تا احتمال بروز هرگونه عارضه‌ای کاهش پیدا کند. پس مدت زمان انجام جراحی چیزی حدود دو ساعت به طول می‌انجامد. با توجه به شرایط بیمار، عمل بای پس معده چقدر طول می‌کشد؟ آیا مدت زمان انجام این عمل برای همه افراد یکسان است؟

در این مقاله تلاش شده تا به سوالات و نگرانی‌های بیماران در این زمینه به صورت کامل و جامع پاسخ داده شود. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

عمل بای پس معده چگونه انجام می‌شود؟

قبل از اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد، بهتر است در مورد فرایند جراحی بیشتر بدانید تا راحت‌تر پاسخ سوال خود را درک کنید. جراحی بای پس معده اندازه معده را کاهش میدهد و مقدار گنجایش غذا را در معده محدود خواهد کرد. این در نهایت منجر به کاهش وزن میشود. این جراحی همچنین سطح هورمون‌های کنترل کننده گرسنگی را تغییر میدهد. این در نهایت منجر می‌شود تا  احتمال پرخوری کاهش پیدا کند.

·  چگونگی جراحی بای پس معده

چگونگی جراحی بای پس معده

این جراحی با بیهوشی عمومی انجام خواهد شد. در طی جراحی بای پس معده، جراح چاقی ابتدا معده را  به دو قسمت فوقانی و تحتانی تقسیم می‌کند. قسمت فوقانی به اندازه یک تخم مرغ کوچک است و میتواند به اندازه یک فنجان کوچک غذا را در خود جای دهد. سپس بخشی از روده کوچک به کیسه جدید متصل می‌شود تا وقتی غذا می‌خورید، غذا قسمت بالایی روده کوچک را دور بزند و بدن کالری کمتری از غذا جذب میکند. از طرفی فرایند جراحی منجر به تغییرات عصبی هورمونی میشود که این در نهایت باعث کاهش گرسنگی، افزایش احساس سیری و کاهش وزن خواهد شد.

عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد؟

عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد؟

در گذشته این جراحی به روش باز انجام می‌شد. جراحی به روش باز مدت زمان عمل را طولانی‌تر خواهد کرد. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، جراحی از طریق لاپاراسکوپی انجام می‌شود که این مدت زمان عمل را بسیار کاهش داده است؛ البته گاهی با توجه به شرایط بیمار ممکن است ادامه جراحی از طریق لاپاراسکوپی با جراحی باز نیز دنبال شود. بنابراین پاسخ دقیق‌تر به این سوال که عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد، باید گفت این به وضعیت بیمار و تصمیم پزشک نیز بستگی دارد.

در جراحی بای پس معده از طریق لاپاراسکوپی، مدت زمان جراحی حدود 1.5 تا 2 ساعت خواهد بود. انجام جراحی از این طریق، علاوه بر کاهش مدت زمان عمل خطرات و عوارض بعد از جراحی را نیز بسیار کاهش داده است. برای کاهش خطرات و عوارض قبل از جراحی لازم است تا بیمار آزمایشات و مشاوره‌های لازم قبل از عمل را جدی گرفته و با دقت آنها را انجام دهد. این می‌تواند از بروز هرگونه شرایط خاص حین عمل جلوگیری نماید.

بعد از عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد تا بیمار به هوش آید؟

بعد از عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد تا بیمار به هوش آید؟

ریکاوری و هوشیاری بعد از عمل بای پس معده و اسلیو معده به عوامل مختلفی بستگی دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده حدود ۲۰ درصد از بیماران بعد از گذشت یک ساعت توانستند هوشیاری خود را به دست آورند. حدود نیمی از جمعیت مورد مطالعه نیز بعد از گذشت 2 ساعت از بیهوشی خارج شدند.  مدت زمان هوشیاری بعد عمل برای سایر افراد حدود ۳ ساعت به طول انجامید.

عوامل متعددی از جمله سن، جنسیت،  میزان شاخص توده بدنی، میزان دوز دارویی که برای بیهوشی استفاده شده و… در این زمینه دخیل هستند. اگر بیمار از وضعیت سلامتی مطلوبی برخوردار باشد و شاخص توده بدنه کمتری داشته باشد،  زمان به هوش آمدن او پس از جراحی کاهش پیدا خواهد کرد.

بعد از اینکه بیمار در اتاق ریکاوری به هوش آمد و علائم حیاتی او به سطح نرمال بازگشت به بخش منتقل شده و به مدت یک یا دو روز در بیمارستان بستری خواهد بود. پس از اطمینان از وضعیت سلامتی بیمار پزشک دستور ترخیص را صادر می‌کند.

عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد اگر بیمار شرایط سلامتی خاصی داشته باشد؟

افرادی که از وضعیت سلامتی مطلوبی برخوردار نیستند، کاندیداهای خوبی برای انجام جراحی بای پس محسوب نمی‌شوند. انجام آزمایشات قبل از عمل کمک می‌کند تا وضعیت سلامتی عمومی بیمار برای انجام جراحی مورد بررسی قرار گیرد. این آزمایشات کمک می‌کند تا تدابیر ایمنی برای انجام جراحی از قبل اندیشیده شود.

 به عنوان مثال در بیماران قلبی ریوی که تحمل بیهوشی طولانی مدت را نخواهند داشت، پزشک تلاش می‌کند تا جراحی را در مدت زمان کمتری انجام دهد؛ بنابراین علاوه بر انتخاب یک جراح چاقی حاذق باید تیم پزشکی همراه او مانند دکتر بیهوشی نیز از تخصص و تجربه بالا برخوردار باشد تا شرایط اتاق عمل به خوبی تحت کنترل باشد.

چه افرادی کاندیدای انجام عمل بای پس معده هستند؟

همانطور که گفته شد اینکه عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد به عوامل متعددی بستگی دارد به همین دلیل برخی از افراد می‌خواهند بدانند آیا کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی هستند یا خیر. در کل افرادی می‌توانند برای این جراحی اقدام کنند که شرایط زیر را داشته باشند:

  • شاخص توده بدنی بالای ۴۰ داشته باشند؛ البته با شاخص توت بدنی ۳۵ و کمتر نیز می‌توان برای این جراحی اقدام کرد اگر بیمار دچار بیماری‌های متعدد مرتبط با چاقی باشد.
  • کسانی که از وضعیت سلامتی مطلوبی برخوردار هستند و از مشکلاتی مانند انعقاد خون رنج نمی‌برند. مشکلات خونی از جمله انعقاد خون ضعیف خطر خونریزی را حین جراحی و بعد از آن افزایش دهد. این می‌تواند مدت زمان عمل را نیز طولانی‌تر نماید.
  • افرادی که سیگار، دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی مصرف نمی‌کنند.
  • کسانی که خود را مقید به رعایت دستورالعمل‌های دارویی و غذایی بعد از جراحی می‌دانند.

مدت زمان بهبودی بعد از عمل بای پس معده چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان بهبودی بعد از عمل بای پس معده چقدر طول می‌کشد؟ 

بعد از اینکه بیمار از بیمارستان ترخیص شد باید مراقبت‌های بعد از این جراحی لاغری را به شرح زیر دنبال کند:

  • حدود 4 تا ۶ هفته زمان تا بیمار به سر کار بازگردد در طی این مدت باید کاملاً استراحت داشته باشد
  • رژیم غذایی بعد از عمل شامل مایعات رقیق می‌باشد. به مرور در هفته‌های بعد بیمار می‌تواند مایعات غلیظ‌تر مصرف کند. بعد از گذشت حدود یک یا دو ماه غذاهای پوره شده به برنامه غذایی بیمار اضافه می‌شود. بعد از این مدت به تدریج بیمار می‌تواند مصرف غذاهای جامد را زیر نظر پزشک شروع نماید.
  • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.
  • از مصرف نوشیدنی‌های الکلی، دخانیات و سیگار اجتناب شود.

 

نتیجه‌گیری در مورد اینکه عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد

عمل بای پس یکی از تکنیک‌های رایج جراحی متابولیک است که با ایجاد تغییرات در اندام‌های گوارشی مانند معده و روده به محدود کردن مواد غذایی دریافتی و جذب کمتر آنها کمک می‌کند. انجام این جراحی از طریق لاپاراسکوپی خواهد بود. در پاسخ به اینکه عمل بای پس معده چند ساعت طول می‌کشد باید گفت انجام این جراحی حدود 1.5 تا 2 ساعت زمان نیاز دارد. مدت زمان عمل بر اساس شرایط سلامتی فرد، سن، جنسیت و شاخص توده بدنی متغیر است.

در حالت طبیعی بعد از عمل حدود دو ساعت طول می‌کشد تا بیمار به هوش آید. بعد از یک یا دو روز نیز از بیمارستان ترخیص خواهد شد. افرادی که شرایط سلامتی عمومی آنها از وضعیت مطلوبی برخوردار است و خود را مقید به رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی مانند عدم مصرف دخانیات و پیروی از رژیم غذایی می‌دانند کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی محسوب می‌شوند.

جراحی بای پس زمانی نتایج عالی و موفقیت آمیز به همراه خواهد داشت که جراحی زیر نظر بهترین جراح چاقی در تهران انجام شود. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند.

تجربه و تخصص بالای دکتر قدسی در زمینه جراحی چاقی باعث شده تا نام ایشان در صدر لیست جراحان چاقی قرار بگیرد.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17157-gastric-bypass-surgery

https://www.brighamandwomensfaulkner.org/programs-and-services/cwmw/gastric-bypass

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

شماره مطب

02188870946

02188870945

شماره برای رزرو نوبت

09109254936

مشاوره آنلاین

 09931466388

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *