تخلیه چربی شکم: بررسی انواع روش ها

خانه | لیپوماتیک | تخلیه چربی شکم: بررسی انواع روش ها
تخلیه چربی شکم و بررسی انواع روش ها

چربی احشایی در اطراف اندام‌های حیاتی شکم و پهلوها پنهان شده است این چربی‌ها (چربی شکم) می‌توانند با برخی مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت و… همراه باشند تخلیه چربی شکم می‌تواند کمک کند تا علاوه بر داشتن اندامی زیبا از چنین عوارضی در امان باشید اما تخلیه چربی اطراف شکم و پهلوها چگونه امکان‌پذیر است؟ مقاله یکی از چهره‌های شناخته شده در زمینه جراحی چاقی به این سوال شما پاسخ خواهند داد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

چربی‌های احشایی چربی‌های مزاحمی هستند که در برابر رژیم و تمرینات ورزشی مقاوم بوده و به راحتی از بین نمی‌روند. این نوع رسوبات چربی به دلیل خوردن کالری بیش از اندازه و عدم تحرک ایجاد می‌شوند. در زنان دور کمر بیش از ۸۰ سانتی‌متر و در آقایان دور کمر بیش از 94 سانتی‌متر نشانه وجود چاقی و تجمع چربی است.

بیشتر بخوانید: برای اطلاع از جدیدترین روش های تخلیه چربی شکم و مراقبت های قبل از عمل پیکر تراشی، کلیک کنید.

قبل از هر چیز برای جلوگیری از انباشته شدن رسوبات چربی باید رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهید، اما همیشه رژیم و تمرینات ورزشی کارساز نیستند، بنابراین توصیه می‌شود برای افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالا هستند و رژیم غذایی در مورد آنها کارآمد نیست با انجام جراحی کاهش وزن به تناسب اندام خود کمک کنند.

پس از آن می‌توان برای تخلیه چربی‌های باقیمانده اقدام نمود. تخلیه چربی شکم با روش‌های مختلف جراحی یا روش‌های غیر تهاجمی دیگر مانند لیپوساکشن انجام می‌شود. در این مقاله ما سعی کرده‌ایم تمام این تکنیک‌ها را به صورت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار دهیم. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

  • شماره مطب : ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴
  •  شماره برای رزرو نوبت : ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸
  • مشاوره آنلاین: ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

تخلیه چربی شکم چگونه انجام می‌شود؟  

برای خارج کردن چربی اضافی اطراف شکم و پهلوها از تکنیک‌های زیر استفاده می‌شود :

1- لیپوساکشن (Lipo action)

این تکنیک تخلیه چربی از شکم به بیهوشی عمومی نیاز ندارد و به طور معمول از طریق بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. لیپوساکشن از طریق مکش و ساکشن کردن چربی‌های زیر پوست عمل می‌کند. این کار با استفاده از ابزار و دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: جهت اطلاع از اقدام های اساسی قبل انجام عمل لیپوساکشن، کلیک کنید.

2- تامسنت (tumescent)

این نیز نوعی لیپوساکشن است که بدون بیهوشی عمومی و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برای این منظور پزشک داروی بی‌حسی و اپی نفرین را به محل مورد نظر تزریق می‌کند. انباشته شدن این محلول در لایه‌های چربی باعث تورم و سفت شدن آنها می‌شود که در نهایت با انقباض موقت رگ‌های خونی همراه است و خونریزی را حین عمل کاهش می‌دهد.

برای انجام لیپوکساکشن تامسنت ابتدا برش کوچکی روی پوست قرار می‌گیرد تا میکرو کانولا و یک لوله کوچک که به دستگاه خلا متصل است زیر پوست قرار داده شود. حرکت کانولا به سمت جلو و عقب باعث می‌شود تا سلول‌های چربی آسیب دیده و از طریق لوله مکیده شوند. استفاده از این روش نسبت به لیپوساکشن سنتی مولیپوماتیک(lipomatic)ثر، کم خطر و ایمن تر است.

3- لیپوماتیک (lipomatic)

روش لیپوماتیک(lipomatic) در تخلیه چربی شکم

یکی دیگر از روش‌های تخلیه چربی شکم، لیپوماتیک است که با نام لیپوساکشن اینفراسونیک تیکل نیز شناخته می‌شود. در این تکنیک نیز از بی‌حسی موضعی استفاده شده سپس با استفاده از یک دستگاه امواج صوتی فرکانس پایین سلول‌های چربی تخریب شده و با دستگاه خلا بیرون کشیده می‌شوند. استفاده از این روش نسبت به روش‌های قبلی بسیار کم تهاجمی و ایمن‌تر است.

4- روش پال (pal)

در این روش از یک کانول برقی استفاده می‌شود تا با حرکت سریع‌ آن به جلو و عقب چربی‌ها با سرعت بیشتری تجزیه و تخریب شوند. البته جای نگرانی نیست استفاده از این دستگاه به بافت اطراف آسیبی نمی‌رساند. پس از تجزیه و تخریب بافت چربی، تخلیه چربی انجام خواهد شد.

5- لیزر لیپولیز (Laser Lipolysis)

پرتوهای تابش شده از لیزر به روش غیر تهاجمی یا کم تهاجمی میتوانند منجر به کاهش سلول‌های چربی شوند. در روش کم تهاجمی برش بسیار کوچکی روی پوست ایجاد می‌شود تا از این طریق بتوان سلول‌های چربی را توسط لیزر هدف قرار داد. واقع انرژی لیزر می‌تواند باعث گرم شدن سلول‌های چربی شده و از این طریق چربی‌های اضافی را ذوب کرده تا بتوان از طریق لوله کوچک آنها را مکش کرد.

6- ابدومینوپلاستی یا تامی تاک

این یک روش تهاجمی برای حذف چربی‌های زیر پوستی است که پس از جراحی متابولیک مانند اسلیو معده و بای پس معده همچنان وجود دارند. برای این منظور پزشک برش‌هایی را در زیر شکم و ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌کند تا پوست و بافت چربی متصل به آن برداشته شوند.

این روش بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که به دلیل کاهش وزن شدید افتادگی و شلی پوست را تجربه می‌کنند از این طریق علاوه بر حذف چربی‌های اضافی و مزاحم می‌توان به کانتورینگ بدن نیز کمک کرد.

بیشتر بخوانید: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض عمل ابدو یا ابدومینوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟ کلیک کنید.

7- واتر جت یا بادی جت (body jet)

در این روش از یک محلول کاهش چربی است که از اسپری سالین برای از بین بردن سریع‌تر و کارآمد چربی استفاده می‌کند برای این منظور از فشار امواج مکانیکی آب یا محلول سالین برای از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود.

در واقع زمانی که با فشار به سلول‌های چربی اصابت می‌کند، ساختار آنها را به هم ریخته و باعث آسیب سلول‌های چربی می‌شود. در نهایت با استفاده از دستگاه مکش سلول‌های چربی شکسته شده و از بدن خارج می‌شوند.

چه کسانی می‌توانند برای تخلیه چربی شکم اقدام کنند؟  

افرادی برای تخلیه چربی از شکم می‌توانند کاندید شوند که شرایط زیر را داشته باشند:

  • بعد از کاهش وزن به دلیل وجود چربی‌های احساس نارضایتی از اندام خود داشته باشند.
  • افرادی که رژیم غذایی و تمرینات ورزشی بعد از لاغری و کاهش وزن خود را همچنان ادامه می‌دهند.
  • افرادی که به دلیل کاهش وزن شدید بعد از جراحی کاهش وزن دچار افتادگی و شلی پوست هستند.
  • کسانی که از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار بوده و مشکلات جدی پزشکی مانند بیماری هموفیلی، مشکلات خونی و… نداشته باشند.

دوران نقاهت و بهبودی بعد از تخلیه چربی شکم چگونه خواهد بود؟  

دوران نقاهت و بهبودی بعد از تخلیه چربی شکم به نوع تکنیک و روشی که برای این منظور استفاده شده و گستردگی ناحیه تحت درمان بستگی دارد، به طور معمول در 72 ساعت بعد جراحی بیمار ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشد که از طریق داروهای مسکن می‌توان درد را کاهش داد.

جراحی یک ماه طول می‌کشد تا بدن به حالت اولیه خود برگردد. در طی ماه‌های بعد ممکن است کمی احساس سفتی در ناحیه تحت درمان داشته باشید. بهبودی کلی ممکن است دو تا سه ماه به طول بیانجامد. در طی این مدت دستورالعمل‌های پزشک و جراح چاقی را رعایت کرده و از انجام تمرینات ورزشی شدید خودداری کنید.

 سخن پایانی در مورد تخلیه چربی

تخلیه چربی شکم کمک می‌کند تا شما برای همیشه از شر چربی‌هایی که با رژیم، تمرینات ورزشی و حتی جراحی لاغری از بین نرفته راحت شوید. این می‌تواند وضعیت سلامتی شما را بسیار بهبود بخشد. تخلیه چربی شکم به روش‌های مختلفی از جمله لیپوساکشن، لیپوماتیک، تامسنت، روش پال، لیزرلیپولیز، ابدومینوپلاستی و بادی جت انجام می‌شود.

افرادی که توانسته وزن خود را کاهش دهند و از شرایط سلامتی خوبی برخوردار باشند می‌توانند برای خارج کردن چربی‌های باقیمانده و اضافی زیر پوست خود اقدام کنند. دوران نقاهت و بهبودی بعد از عمل به نوع روش و تکنیکی که برای شما استفاده می‌شود بستگی دارد.

اگر دچار اضافه وزن بسیار بالایی هستید و فکر می‌کنید راهکارهای زیر به تنهایی نمی‌توانند به کاهش وزن شما کمک کنند، به شما توصیه می‌شود به بهترین جراحی چاقی در تهران مراجعه نمایید تا راهکارهای درمانی موثر برای شما در نظر گرفته شود. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی هستند که توانسته‌اند مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نمایند.

سوالات پرتکرار تخلیه چربی شکم

1- بهترین روش تخلیه چربی چیست؟  

لیپوساکشن، روش پال، استفاده از لیزر، اولتراسوند و… همگی می‌توانند به رفع و حذف چربی‌های اضافی اطراف شکم کمک کنند. اینکه کدام تکنیک برای شما موثر است به میزان گستردگی ناحیه تحت درمان و تشخیص پزشک شما بستگی دارد.

2- آیا برای تخلیه چربی شکم نیاز به بیهوشی است؟  

در اکثر موارد تخلیه چربی بدون استفاده از بیهوشی انجام می‌شود. اما در روشی مانند ابدومینوپلاسی اگر نیاز به برش پوست و بافت چربی بیشتر باشد این کار از طریق بیهوشی انجام خواهد شد.

3- مهمترین مزیت استفاده از دستگاه پال برای تخلیه چربی از شکم چیست؟  

در این روش از یک کانول متصل به موتور استفاده می‌شود که می‌تواند سریع‌تر در زیر پوست حرکت کرده و به بافت چربی آسیب بیشتری وارد کند و تخلیه آن را راحت‌تر نماید.

منابع

https://www.healthdirect.gov.au/how-to-reduce-visceral-body-fat-hidden-fat

https://aedit.com/procedure/water-jet-assisted-liposuction

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *