علت چاقی بعد از ازدواج

خانه | جراحی ها | علت چاقی بعد از ازدواج
چرا بعد از ازدواج چاق می شویم

علت چاق شدن بعد از ازدواج چیست؟ چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند؟ علت بزرگ شدن شکم زنان بعد از ازدواج چیست؟ مهم‌ترین سوالاتی است که زوج‌های جوان می‌خواهند در مورد آنها بدانند. در این مقاله دکتر حامد قدسی یکی از چهره‌های شناخته شده در زمینه جراحی لاپاراسکوبی در مورد علت چاقی بعد از ازدواج با شما صحبت خواهند کرد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

به عنوان یک تازه عروس بعد از ازدواج ممکن است به دلیل اضافه کردن وزن احساس شرمندگی یا خجالت کنید. اگر وعده‌های غذایی شما تغییر نکرده و مانند گذشته است، ممکن است، این سوال را بپرسید چرا بعد از ازدواج چاق می‌شویم؟ تغییر زندگی از مجردی به متاهلی می‌تواند موجب ایجاد تغییرات زیادی در زندگی روزمره شما شود.

بیشتر بخوانید: یکی از نگرانی‌ های اصلی مادران پس از تولد نوزادش چاقی بعد از زایمان می باشد برای آگاهی از روش های مقابله آن، کلیک کنید.

تغییر عادات غذایی، سبک زندگی، ژنتیک و… همگی می‌توانند باعث افزایش وزن در بین تازه عروس‌ها شوند. طبق مطالعات انجام شده، حدود 85 درصد خانم‌ها، در ۵ سال اول زندگی اضافه وزنی بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم را تجربه خواهند کرد. در این مقاله ما تمام عوامل موثر بر افزایش وزن دختران بعد از ازدواج را مورد بحث و بررسی کامل قرار داده‌ایم. پس اگر می‌خواهید، در این مورد بیشتر بدانید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

 • شماره مطب: 02188870946 – 02188870945
 • شماره برای رزرو نوبت: 09109254936
 • مشاوره آنلاین: 09931466388

چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند؟

مهمترین سوالی که خانم‌ها پس از مراجعه به کارشناس تغذیه یا دکتر جراح چاقی می‌پرسند، این است که چرا بعد از ازدواج چاق می‌شویم؟

چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند | علت چاقی بعد از ازدواج

عوامل متعددی باعث افزایش وزن در زنان پس از ایجاد رابطه زناشویی می‌شود. پس از ازدواج به دلیل نوسانات در سطوح هورمون استرس، تغییر در رژیم غذایی و تمرینات ورزشی و تغییر سبک زندگی، ممکن است دخترها افزایش وزن را تجربه کنند. بسیاری از خانم‌ها قبل از ازدواج تلاش می‌کنند با پیروی از رژیم‌های سخت و طاقت فرسا، وزن خود را کاهش داده تا بتوانند لباس عروس مورد علاقه خود را به راحتی بپوشند.

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ارتباط افسردگی و چاقی و چگونه می توان بر مشکل چاقی ناشی از افسردگی مقابله کرد، کلیک کنید.

معمولاً پیروی از رژیم‌های سخت، شما را از خوردن غذاهای مورد علاقه‌تان دور میکنند. معمولاً بعد از روز عروسی هوس خوردن غذاهای ممنوعه را خواهید کرد. کنار گذاشتن رژیم غذایی بعد از عروسی ممکن است عاملی برای افزایش وزن ناگهانی باشد.

از طرفی بعد از ازدواج بسیاری از افراد تغییرات هورمونی یا تغییرات متابولیکی را تجربه خواهند کرد که این باعث می‌شود تا سوخت و ساز بدن تحت تاثیر قرار گرفته و با کند شدن آن زمینه برای افزایش وزن و چاقی فراهم شود. عوامل مختلف روانی و جسمی نیز میتوانند منجر به افزایش وزن پس از ازدواج شوند.

در صورت عدم کنترل اضافه وزن ممکن است شما در سال‌های آینده نیاز به جراحی لاغری داشته باشید. پس بهتر است در همان ابتدا از طریق رژیم غذایی و تمرینات ورزشی، وزن خود را کنترل و مدیریت نمایید.

بررسی علل اصلی چاقی بعد از ازدواج

در ادامه پاسخ این سوال که چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم. علل اصلی چاقی دخترها بعد از ازدواج به شرح زیر است:

1.تغییر سبک زندگی

پس از ازدواج، دورهمی‌های خانوادگی، مهمانی‌های آخر شب و تفریحات و مسافرت‌ها در ماه عسل، ممکن است، موجب بر هم زدن نظم خواب شبانه شما شود. از طرفی افزایش مسئولیت‌ها باعث می‌شود تا تغییراتی در روال روزانه و سبک زندگی شما ایجاد شود، به عنوان مثال به جای بیرون رفتن برای دویدن صبحگاهی ممکن است وقت بیشتری را در کنار همسر خود سپری کنید.

2.کاهش فعالیت های بدنی

پاسخ بعدی به این سوال که چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند، این است که مسئولیت های جدید، تعهدات زندگی کاری و شخصی و پیروی از روال جدید ممکن است فعالیت‌های بدنی شما را کاهش دهد. چنین تغییرات ناگهانی ممکن است به فعالیت بدنی و عادات غذایی شما آسیب برسانند.

هنگامی که از فعالیت بدنی برای مراقبت از مسئولیت‌های جدید غافل میشوید، فرصت برای تجمع چربی‌ها ایجاد می‌شود و افتادگی و شلی به خصوص در اندام‌های میانی مانند شکم پهلوها مشاهده خواهد شد.

3.ژنتیک

گاهی اوقات، ممکن است با وجود رعایت کنترل وعده غذایی یا خوردن آگاهانه حتی پس از ازدواج، چند کیلو وزن اضافه کنید. در چنین مواردی، ژنتیک ممکن است مقصر افزایش وزن شما باشد.

اگر والدین شما پس از ازدواج با مشکلات افزایش وزن مواجه بوده‌اند، ممکن است شما نیز مستعد افزایش وزن اضافی باشید. تغییرات خاص در ژن‌ها یا سطوح هورمونی که با افزایش سن، میتواند باعث افزایش وزن شود.

4.غذا خوردن احساسی

در صورت ایجاد یک رابطه شاد و صمیمی پس از ازدواج ممکن است، شروع به خوردن غذاهای شیرین چرب و پرکالری نمایید، ایجاد تغییرات در هورمون‌های شادی تمایل شما را به پرخوری افزایش می‌دهد.

از طرفی گاهی اوقات مشاجره زیاد با شریک زندگیتان می‌تواند باعث نگرانی و استرس شما شود. در این صورت با خوردن غذاهای ناسالم مانند غذاهای سرخ شده و شیرینی‌ها سعی می‌کنید، خود را از این شرایط نجات دهید. همه این‌ها می‌توانند باعث افزایش وزن شوند.

5.احساس راحتی در رابطه زناشویی

زندگی در کنار همسری که کاملاً شما را درک می‌کند، موجب افزایش احساس امنیت و آرامش شما می‌شود، بنابراین ممکن است هیچگونه فشاری برای حفظ ظاهر زیبا، پوست بی‌عیب و نقص و حفظ تناسب اندام در تمام ساعات شبانه روز نداشته باشید.

به خصوص زمانی که همسر شما هیچگونه وسواس یا ناراحتی در مورد ظاهر شما نداشته باشد. در کل یک زندگی زناشویی رضایت بخش و شاد باعث می‌شود تا دختران تمایل بیشتری به افزایش وزن داشته باشند.

6.افزایش میزان استرس زوجین

یکی دیگر از نکاتی که هنگام پرسیدن این سوال که چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند باید به آن توجه کرد، استرس و نگرانی است که آنها در زندگی تجربه می‌کنند.افزایش میزان استرس زوجین علت چاقی بعد از ازدواج می باشد

استرس در زندگی زناشویی نقش بسیار زیادی در افزایش وزن دارد. وقتی دو نفر با فرهنگ و ایده‌های مختلفی در کنار هم قرار می‌گیرند، ممکن است هنگام ابراز نظرات و گفتگو با یکدیگر دچار بحث و جدال شوند. تنش ناشی از گفت‌وگو می‌تواند استرس زا باشد.

از طرفی زمانی که فرد فکر می‌کند چگونه شوهر و خانواده‌اش را تحت تاثیر قرار دهد، این می‌تواند استرس مضاعفی را برای او به همراه داشته باشد. همه این موارد باعث خواهند شد تا فرد تمایل بیشتری به پرخوری و ریزه‌خواری داشته باشد.

همه موارد ذکر شده می‌توانند علت اصلی چاقی بعد از ازدواج باشند. اگر افزایش وزن درسال‌های ابتدایی زندگی نادیده گرفته شود، چاقی و اضافه وزن شدید به همراه خواهد داشت. در این صورت ممکن است فرد به اسلیو معده یا بای پس معده نیاز پیدا کند.

مطالعه بیشتر: هزینه برداشتن چربی شکم بدون جراحی به چه عواملی بستگی دارد؟ کلیک کنید.

چگونه از افزایش وزن بعد از ازدواج جلوگیری کنیم؟

حال که پاسخ این سوال خود را دریافتید که چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند، بهتر است به دنبال روش‌های پیشگیری از چاقی و اضافه وزن باشید. استراتژی‌های مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد. این استراتژی‌ها به شرح زیر هستند:

1.تمرینات ورزشی خود را از سر بگیرید

 دوچرخه سواری، پیاده‌روی، دویدن و تمرینات ورزشی به شما کمک خواهند کرد تا بدن خود را فعال نگه دارید.

2.غذاهای سالم مصرف کنید

برای جلوگیری از چاقی بعد از ازدواج غذاهای سالم مصرف کنید.

پروتئین و سبزیجات بیشتری در برنامه غذایی خود قرار دهید. خود را متعهد به تغذیه سالم کنید و از مواد قندی و چربی دوری نمایید.

3.به مشاور مراجعه کنید

اگر به هر دلیلی بعد از ازدواج احساس نگرانی و اضطراب دارید با یک مشاور یا روانشناس صحبت نمایید.

4.برنامه تناسب اندام را در کنار شریک زندگی‌تان دنبال کنید

این کمک خواهد کرد تا تعهد و انگیزه بیشتری برای لاغری و کاهش وزن داشته باشید.

کلام پایانی در مورد علت چاقی بعد از ازدواج

چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند؟ این سوال دغدغه و نگرانی بسیاری از خانم‌ها بعد از ازدواج است.

افزایش وزن در سال‌های ابتدایی بعد از ازدواج امری رایج است. تغییر سبک زندگی، کاهش فعالیت بدنی، ژنتیک، غذا خوردن احساسی، احساس راحتی در رابطه زناشویی و افزایش میزان استرس زوجین همگی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در اضافه وزن و چاقی دخترها بعد از ازدواج می‌باشند.

اصلاح سبک زندگی، مصرف مواد غذایی سالم، اضافه کردن تمرینات ورزشی به برنامه روتین زندگی و مراجعه به کارشناس تغذیه و مشاوران خانواده از مهمترین اقداماتی هستند که برای پیشگیری از اضافه وزن و کنترل چاقی می‌توان انجام داد. اگر به هر دلیلی از چاقی و اضافه وزن بعد از ازدواج رنج می‌برید، توصیه می‌شود به بهترین جراح چاقی در تهران مراجعه نمایید.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. شما با مراجعه به ایشان می‌توانید در مورد درمان چاقی و مشکلات مرتبط با آن به راهکارهای اصولی و علمی کنترل وزن و چاقی دست پیدا کنید.

سوالات پرتکرار علت چاقی بعد از ازدواج

1- چرا بعد از ازدواج چاق می شویم؟

در پاسخ به این سوال که چرا دخترا بعد ازدواج چاق می‌شوند باید گفت، تغییر سبک زندگی، مصرف غذاهای ناسالم، احساس راحتی در رابطه زناشویی، بالا رفتن میزان استرس و غذا خوردن احساسی از مهم‌ترین دلایل چاقی بعد از ازدواج هستند.

2- آیا می‌توان از چاقی بعد از ازدواج پیشگیری کرد؟

با رعایت رژیم غذایی و افزایش تمرینات بدنی می‌توانید وزن خود را کنترل کنید. اگر علت چاقی و اضافه وزن مشکلات روحی و روانی است، بهتر است به مشاور یا روانشناس مراجعه نمایید.

منبع

https://www.kolorshealthcare.com/blog/why-women-gain-weight-after-

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض پودر لاغری
لاغری

عوارض پودر لاغری

اگر در حال حاضر برای کاهش وزن تلاش می‌کنید و به دنبال پیشرفت در مسیر لاغری و تناسب اندام خود هستید ممکن است در مورد

ادامه مطلب »

6 دیدگاه دربارهٔ «علت چاقی بعد از ازدواج»

 1. سلام خدمت آقای دکتر
  من 32 سال سن دارم 2 سال هست که ازدواج کرده ام
  وزنم بالا رفته خواهشا راهنمایی بفرمائید چکار کنم
  موفق باشید

  1. سلام سرکار خانم
   ممکن است چاقی بعد از ازدواج به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. در ادامه، همانطور که بیان شده است در مقاله علل افزایش وزن پس از ازدواج شامل
   1. تغییر در رژیم غذایی
   2. کمبود وقت برای ورزش
   3. فشارهای روانی
   راه های پیشگیری:
   1. رژیم غذایی سالم
   2. ورزش منظم
   3. مدیریت فشارهای روانی
   در نهایت، باید به این نکته توجه کرد که چاقی بعد از ازدواج مشکلی قابل حل است. با رعایت رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و مدیریت فشارهای روانی، می‌توان به راحتی از این مشکل جلوگیری کرد.
   جهت دریافت مشاوره دقیق میتوانید با شماره ۰۹۹۳۱۴۶۶۳۸۸تماس حاصل فرمائید.

 2. سلام و درود
  من همیشه از اینکه دخترا بعد ازدواج چاق میشن میترسم
  تشکر بابت روش های خوب جهت مقابله با چاقی بعد از ازدواج
  بهترین روش رو میشه بفرمائید کدوم ها هستن

  1. سلام و وقت بخیر خدمت شما سرکار خانم
   تمامی روش های بیان شده در مقاله مفید و میتواند برای جلوگیری از چاق شدن بعد از ازدواج مفید باشد.
   موفق باشید

 3. سلام آقای دکتر
  اول تشکر بابت محتوا خوب و مفیدتون
  چرا مردان بعد از ازدواج چاق میشوند؟ آیا دلیل خاصی داره
  من خودم قبل از ازدواج خیلی لاغر بودم ولی متاسفانه الان وزنم خیلی بالا رفته

  1. سلام و درود
   افزایش وزن پس از ازدواج یک موضوع متداول است و می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد.
   در زیر به برخی از دلایل افزایش وزن پس از ازدواج اشاره می‌کنم:
   تغییرات هورمونی پس از ازدواج، مصادف‌شدن با سن ۳۰ سالگی، پرخوری عصبی، انتخاب غذاهای پرکالری، تغییر در متابولیسم
   به هر حال، افزایش وزن پس از ازدواج مسئله‌ای طبیعی است
   و مهم‌ترین نکته این است که به سلامت جسمی و روانی خود توجه کنید.
   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *