علت چاقی بعد از ازدواج

خانه | جراحی ها | علت چاقی بعد از ازدواج
چاقی بعد از ازدواج

ازدواج یکی از عوامل تأثیر‌گذار در چاقی و اضافه وزن است. همان‌طور که بسیاری از زوج‌های متاهل صحت این امر را تأیید می‌کنند، معمولاً افراد بعد از ازدواج و یا زمانی که در یک رابطه بلند مدت قرار دارند، اضافه وزن پیدا می‌کنند. یک مطالعه هم صحت این موضوع را با این نتیجه که زوج‌های خوشبخت بعد از ازدواج به احتمال بالا افزایش وزن پیدا می‌کنند، نشان داد. طبق مطالعات انجام شده زنان در سال اول ازدواج خود اضافه وزن پیدا می‌کنند. با گذشت سن، به تدریج وزن آن‌ها بیشتر خواهد شد، زیرا به دلایل بارداری، توجه و رسیدگی به فرزندان آن‌ها کمتر مانند گذشته به اندام خود توجه می‌کنند. این امر در مورد مردان نیز صادق است.

دلایل زیادی برای چاقی پس از ازدواج در بین زوجین وجود دارد، دانستن این دلایل باعث می‌شود تا بتوان از پیشرفت اضافه وزن جلوگیری کرد. فراموش نکنید افزایش سن در سنین بالاتر می‌تواند علاوه بر ظاهر بد اندام زمینه ساز ابتلا به بیماری‌های مختلف مانند دیابت، فشار خون، کلسترول و… شود. همچنین عدم پیشگیری از اضافه وزن می‌تواند لاغری و کاهش وزن را در آینده دشوار‌تر کند. در موارد حاد که اضافه وزن خیلی بالاست، ممکن است برای درمان آن و رسیدن به وزن نرمال نیاز به جراحی چاقی باشد. در این مقاله، علت چاقی بعد از ازدواج به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته و راهکار‌هایی برای جلوگیری از این شرایط ارائه شده است. پس با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بیاموزید.

 

دلایل افزایش وزن و چاقی بعد از ازدواج

دلایل افزایش وزن و چاقی بعد از ازدواج

بر اساس نظریه روانشناسان سلامت زوج‌هایی که در کنار همسران خود احساس امنیت، دوست داشتن و شادی می‌کنند احتمال افزایش وزن بیشتری دارند. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ علت چاقی بعد از ازدواج چیست؟ کسانی که پس از ازدواج دچار اضافه وزن و چاقی شده‌اند، عوامل متعددی را در این مشکل وزنی مقصر می‌دانند. در ادامه برخی از مواردی که در افزایش وزن و چاقی بعد از ازدواج دخیل هستند، مورد بررسی قرار می‌گیرند:

1. بیرون غذا خوردن

به طور عمده رفتن به رستوران رفتن و خوردن، یکی از تفریحات بشر امروزی به شمار می‌رود. پس از ازدواج و پس از پشت سر گذاشتن روز‌های پر استرس و پر زحمت قبل از جشن، زوج‌های جوان برای سرگرمی یا گاهی جشن گرفتن، بیشتر از قبل به خوردن و رستوران رفتن می‌پردازند. زوج‌های جوان معمولاً بیرون غذا می‌خورند. همین امر، زمینه را برای افزایش وزن بعد از ازدواج مهیا می‌نماید. غذا‌های رستورانی یکی از مهمترین دلایل چاقی و اضافه وزن هستند به ویژه غذا‌های فست فودی که حاوی مواد غذایی ناسالم و چربی‌های اشباع شده هستند. در نتیجه به ندرت اتفاق می‌افتد که آن‌ها غذای خانگی بخورند.

2. شرکت در جشنها و مهمانیها

زوج‌های جوان اغلب با دوستان و خانواده خود به مهمانی ‌می‌روند. به دلیل آشنایی بیشتر یا انجام برخی رسوم اقوام و دوستان زوج‌های جوان را به مهمانی دعوت می‌کنند. شرکت در این جشن‌ها و مهمانی‌ها باعث پرخوری و چاقی می‌شود. غذا‌هایی که در مهمانی‌ها طبخ می‌شود، حاوی روغن و نمک بیشتری هستند. انواع ژله، دسر، نوشیدنی‌ها ی شیرینی که در مهمانی‌ها سرو می‌شود می‌توانند علت چاقی بعد از ازدواج باشند.

3. عدم انجام تمرینات ورزشی

چاقی بعد از ازدواج به دلیل کم تحرکی یکی از مشکلات مرسوم از زوج‌های جوان است. بسیاری افراد بعد از ازدواج تا چند ماه ورزش نمی‌کنند. چون یا دوست دارند زمان خود را با همسرشان بگذرانند و یا اینکه به سفر بروند. بنابراین معمولاً زمانی برای فعالیت فیزیکی و ورزش باقی نمی‌مانند و همین موضوع باعث می‌شود افراد اضافه وزن پیدا کنند و دچار چاقی شوند.

4. تغییرات هورمونی

مهمترین علت چاقی بعد از ازدواج به تغییرات هورمونی مربوط می‌شوند. فعالیت جنسی باعث تغییر هورمون‌های استروژن، پرولاکتین، تستوسترون و سایر هورمون‌های دیگر می‌شود. تغییرات این هورمون‌ها می‌تواند بر روی متابولیسم و سوخت و ساز بدن اثر گذاشته و به مرور باعث افزایش وزن و چاقی شوند.

5. زیاد شدن اشتها بعد از رابطه جنسی

یکی از عواملی که نقش مؤثری در چاقی پس از ازدواج ایفا می‌کند، هوس‌های زوج پس از رابطه جنسی است. این امر به طور واضحی باعث افزایش مصرف مواد غذایی توسط افراد می‌شود. به همین دلیل، از آن به عنوان یکی دیگر علت چاقی بعد از ازدواج یاد می‌شود. اگر به موقع نتوانید بر این هوس‌ها غلبه کنید، ممکن است بعد‌ها مجبور به انجام عمل‌های کاهش وزن مانند اسلیو معده یا بای پس معده شوید.

6. افزایش مسئولیتها و کمبود زمان

ازدواج مسئولیت‌های بیشتری را نسبت به گذشته به افراد تحمیل می‌کند. همین امر باعث می‌شود تا آن‌ها زمان کمتری برای امور شخصی مانند تهیه غذای مناسب و سالم داشته باشند. این عوامل تا حدودی اجازه نمی‌دهد به کیفیت تغذیه توجه کافی شود. به همین دلیل ممکن است مصرف مواد غذایی حاوی فیبر، سبزیجات، میوه‌ها و… که نقش مهمی در تناسب اندام دارند کمتر شود.

7. افزایش سطح استرس

پس از ازدواج فرد با استرس بیشتری مواجه می‌شوند. همین افزایش سطح استرس یک علت چاقی بعد از ازدواج به شمار می‌رود. استرس امکان تمرکز کافی روی عادات درست غذا خوردن را سلب می‌نماید و در نهایت به افزایش وزن فرد منجر می‌شود.

8. بی توجهی به تناسب اندام نسبت به گذشته

برای برخی افراد ازدواج پایان تلاش برای جذاب بودن است. همین بی توجه شدن به هیکل و اندام دیگر علت چاقی بعد از ازدواج به شمار می‌رود. یکی از اموری که پس از ازدواج باید همچنان به آن توجه داشت، داشتن تناسب اندام و حفظ جذابیت است.

9. افزایش سن و کاهش متابولیسم (سوخت و ساز بدن)

با بالا رفتن سن، سوخت و ساز بدن یا به عبارت دیگر، متابولیسم بدن کم می‌شود. این امر باعث کاهش سوختن چربی‌های بدن می‌گردد. به همین دلیل، افزایش سن و کاهش متابولیسم بدن را هم به مقصر‌های قبلی باید اضافه کرد. به صورت ویژه، این امر در افزایش دور شکم و تجمع چربی شکم نقش عمده‌ای ایفا می‌نماید. ورزش یکی از روش‌های معمول برای غلبه بر این تغییر طبیعی در بدن است.

10. تغییر نگرش زنان نسبت به خود

چاقی پس از ازدواج در زنان تا حدود زیادی به تغییر نگرش آن‌ها نسبت به خود مربوط می‌شود. برخی زنان ممکن است تعریف متفاوتی برای خود در دوران پس از ازدواج داشته باشند. در این تعریف تازه، ممکن است تناسب اندام و توجه به سایز بسیار کمرنگ شود.

11. تغییر سبک غذایی

تغییر سبک غذایی دیگر علت چاقی بعد از ازدواج است. دو فردی که پیش از این یا در خانه پدری و از غذای سالم خانگی استفاده می‌کرده‌اند، یا در تنهایی فرصت کافی برای رسیدگی به وضعیت تغذیه خود داشته‌اند، اکنون سبک غذایی متفاوتی را در پیش می‌گیرند. متأسفانه در بسیاری از موارد، سبک غذایی پس از ازدواج سالم و مناسب نیست. این امر به چاقی و افزایش وزن پس از ازدواج منتهی می‌گردد.

12. تنبلی و آسایش طلبی

پس از ازدواج، فعالیت و تلاش جای خود را به تنبلی و آسایش طلبی می‌دهد. تنبلی و آسودگی بدون تردید با کاهش فعالیت جسمی و تحرک هر دو نفر همراه است. این کاهش تحرک در اضافه وزن بعد از ازدواج بسیار مؤثر است.

13. خوردن غذای باقی مانده

این مورد اگرچه شاید جدی گرفته نشود اما باید آن را هم باید به لیست عوامل چاقی بعد از ازدواج افزود.

 

چگونه میتوانم از چاقی بعد از ازدواج جلوگیری کنم؟

چگونه می‌توانم از چاقی بعد از ازدواج جلوگیری کنم؟

حال که با علت چاقی بعد از ازدواج آشنا شدید، راحت‌تر می‌توانید از چاقی پس از ازدواج جلوگیری کنید. اگر دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های زیر را مورد توجه قرار دهید می‌توانید بر چالش چاقی غلبه کرده و یک زندگی شادتر و سالم‌تر را دنبال کنید:

  • سالم خرید کنید

به خرید میان وعده‌های سالم و حداقل رساندن غذا‌های فرآوری شده توجه کنید. با یک لیست به فروشگاه بروید و سعی کنید که به آن پایبند باشید. یاد بگیرید که هردو چه غذا‌های سالمی را دوست دارید و مواد غذایی لازم برای درست کردن این غذا‌ها را خریداری کنید. سعی کنید در مورد عادت‌های غذاییتان با یکدیگر صحبت کنید تا در دراز مدت سلامتی خود را از دست ندهید.

  • با هم ورزش کنید

سعی کنید حداقل هفته‌ای سه بار با یکدیگر ورزش کنید. می‌توانید صبح‌های زود با یکدیگر بدوید ویا عصر‌ها با یکدیگر پیاده روی بروید. اگر شرایط بیرون رفتن از خانه را ندارید، می‌توانید در خانه با یکدیگر ورزش کنید. وقتی دونفر با یکدیگر ورزش می‌کنند انگیزه آن‌ها بالا می‌رود و احتمال اینکه به برنامه ورزشی خود پایبند بمانند بسیار بیشتر می‌شود. فراموش نکنید علت چاقی بعد ازدواج هرچه باشد، ورزش یکی از روش‌های مناسب برای رفع این مشکل است.

  • قرارهای عاشقانه را از نو و به شکل دیگری تعریف کنید

قرار نیست همیشه قرار‌های عاشقانه شامل رفتن به یک رستوران و خوردن غذا‌های پرکالری باشد. می‌توانید با انجام فعالیت‌های جایگزین، کالری بیشتری بسوزانید و همزمان با وقت گذرانی، به فکر سلامت اندام خود هم باشید. بنابراین دفعه بعدی که خواستید شبی را با یکدیگر بگذرانید سعی کنید فعالیت‌هایی مانند پینت بال یا بولینگ را امتحان کنید.

  • تنقلات مضر را رها کنید

سعی کنید به ندرت بسته‌های چیپس خانواده خریداری کنید و به طور کلی مصرف تنقلات ناسالم را به حداقل برسانید. مهم‌ترین نکته این است که بسته‌های چیپس یا ذرت بو داده را هنگام تماشای تلویزیون مصرف نکنید. چون هربار که جلوی تلویزیون می‌نشینید ناخواسته شروع به خوردن آن‌ها می‌کنید و وقتی به خودتان می‌آیید صد‌ها کالری اضافه مصرف کرده‌اید. همچنین سعی کنید برای خوراکی‌های پرشکر مانند پاستیل جایگزین سالم پیدا کنید. برای مثال می‌توانید از آجیل استفاده کنید.

  • تلاشهای خود را مانند گذشته برای داشتن تناسب اندام ادامه دهید

بسیاری از افراد قبل از مراسم عروسی به رژیم‌ها و ورزش‌های سخت متعهد می‌شوند تا در روز عروسی زیبا و خوش هیکل به نظر برسند، اما همین که عروسی تمام شد، دیگر تلاش و تمرین برای کاهش وزن را ر‌ها کرده و ساعت‌ها جلوی تلویزیون لم می‌دهند. همین موضوع می‌تواند علت چاقی بعد از ازدواج آن‌ها باشد. سعی کنید بعد از مراسم عروسی هم به یک رژیم غذایی سالم همراه با فعالیت بدنی رمتعهد و پایبند باشید. ترک نکنید.

  • مصرف بستنی را کمترکنید

معمولاً وقتی در فریزر بستنی باشد مقاومت کردن در برابر آن بسیار سخت است. به همین دلیل توصیه می‌شود که بستنی نخرید و هر چند وقت یکبار برای خوردن بستنی به مغازه‌های بستنی فروشی بروید و همانجا بستنی خود را میل کنید. بستنی یکی از خوراکی‌هایی است که به دلیل کالری بسیار زیادی که دارد افراد را به سرعت چاق می‌کند.

  • با یکدیگر صحبت کنید

یکی از مهم‌ترین کلید‌های یک رابطه موفق و سالم صحبت کردن با یکدیگر است. وقتی افرادی که در یک رابطه هستند با یکدیگر در مورد اهدافشان صحبت کنند می‌توانند راه حل‌های بسیار خوبی برای رسیدن به آن‌ها پیدا کنند و چه هدفی مهم‌تر از سلامت جسمانی و ثبات وزن است. سعی کنید با یکدیگر در مورد عادت‌های غذایی، وعده‌های مصرفی و. صحبت کنید و یک برنامه مناسب برای داشتن رژیم سالم طراحی کنید. حتماً حواستان باشد که اگر همسرتان درحال تلاش برای رسیدن به اهداف لاغری است حتماً او را تشویق کنید، وقتی فردی احساس می‌کند یک حامی و مشوق دارد، خیلی راحت‌تر می‌تواند سختی‌ها را تحمل کرده و به هدف خود برسد.

  • با یکدیگر غذا درست کنید

با وجود مشغله‌های مختلف کاری وقت کمی برای غذا درست کردن می‌ماند. اما اگر می‌خواهید دچار اضافه وزن نشوید، مجبورید از غذا‌های سالم خانگی استفاده کنید. بنابراین بهترین کار این است که یا با یکدیگر آشپزی کنید تا بتوانید راحت‌تر غذا درست کنید و یا غذا درست کردن را نوبتی کنید. به این ترتیب هر روز یکی از شما مسئول درست کردن غذا است و از دست غذا‌های مضر راحت می‌شوید.

 

اصلاح رژیم غذایی برای غلبه بر چاقی بعد از ازدواج

اصلاح رژیم غذایی برای غلبه بر چاقی بعد از ازدواج

شاید اگر بخواهیم همه عوامل بالا را در یک عبارت خلاصه کنیم، به یک عبارت مهم برسیم: اصلاح رژیم غذایی برای جلوگیری از چاقی اهمیت فراوانی دارد. این جمله طلایی، پاسخ آن دسته از افرادی است که درباره علت چاقی بعد از ازدواج می‌پرسند و می‌خواهند راهکار اصلی غلبه بر این مشکل را پیدا کنند.

در واقع، اگر بسیاری از عوامل افزایش‌دهنده وزن و چاقی پس از ازدواج دقت کنید، ملاحظه می‌فرمایید که این عوامل با تغییر نابجای رژیم غذایی زوج، باعث افزایش وزن آن‌ها می‌شوند. اصلاح رژیم غذایی برای جلوگیری از چاقی که پس از ازدواج اتفاق می‌افتد، بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود. مهم‌ترین قدم و شاید بنیادی‌ترین اقدام برای اصلاح رژیم غذایی یک زوج توجه بیشتر به مصرف میوه و سبزی تازه است. متأسفانه بسیاری از زوج‌های جوان به اهمیت نقش میوه و سبزی تازه در تنظیم اشتها و رساندن مواد غذایی لازم به بدن واقف نیستند.

اما نباید همه چیز را ساده گرفت. اگر با کاهش مصرف غذا‌های سرخ کردنی و روغن، کاهش مصرف شیرینی و افزایش مصرف میوه و سبزی نتوانستید از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کنید، از یک فرد متخصص یا جراح چاقی کمک بگیرید.

قبل از اقدام برای جراحی چاقی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. برنامه‌ای که متخصص تغذیه به شما می‌دهد، باعث می‌شود تا شما بتوانید موفقیت خود در اصلاح رژیم غذایی برای جلوگیری از چاقی بعد از ازدواج را تضمین کنید. او به خوبی می‌تواند رژیم غذایی مناسبی بر اساس شرایط و سبک زندگی شما تهیه و تنظیم نماید.

رژیم غذایی تهیه شده توسط کارشناس و متخصص تغذیه این فایده را دارد که ضمن کاهش کالری، بدن می‌تواند همه مواد مغذی لازم و ضروری را دریافت نماید.

 

جمعبندی

با دانستن علت چاقی بعد از ازدواج و راهکار‌های معرفی شده حالا دیگر به راحتی می‌توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید. نباید به روش‌هایی که برای کاهش وزن و جلوگیری از چاقی اشاره کردیم به چشم یک راه حل کوتاه مدت نگاه کنید. باید سعی کنید در بلند مدت به این نکات متعهد باشید وگرنه در هر دوره از زندگی می‌توانید دچار اضافه وزن شوید. به جای اینکه هربار بعد از چاقی به فکر چاره بیفتید، سعی کنید با رعایت یک سبک زندگی سالم، وزن خود را ثابت نگه دارید. اگر با وجود رژیم و تمرینات ورزشی نتوانستید به اندام ایده‌آل خود برسید، شاید جراحی چاقی گزینه مناسبی برای شما باشد. در این صورت بهتر است با یک جراح چاقی مشورت نمایید.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه زیبایی و چاقی هستند که بر متد‌های مختلف جراحی چاقی مانند لاپروسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی IFSO هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده‌اند. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر از بهترین جراح چاقی در تهران می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام نمایید. ‌

منابع:

 

https://www. eatthis. com/stay-slim-when-married/

https://www. herzindagi. com/fitness/reasons-why-women-gain-weight-after-marriage-how-to-preventweight-gain-after-wedding-article-16371

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *