پیکر تراشی چیست؟

در جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی ، پیکر تراشی عملیاتی است که برای از بین ‏بردن رسوبات چربی واقع در بین پوست و عضله انجام می شود. هدف از این کار ‏طراحی مجدد و دائمی کانتور بدن است. این عمل در نواحی مختلف بدن انجام می شود.‏ این عمل که جایگزین مناسبی برای جراحی چاقی است، با از بین بردن چربی از مناطق خاص بدن، آن را شکل می دهد.

پیکر تراشی معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. اما میتوان با استفاده از متدهای جدید پزشکی، بدون بیهوشی هم پیکرتراشی انجام داد. در برخی از متدهای جدید برای انجام پیکر تراشی فقط به بی حسی موضعی نیاز است.

اگر از خاصیت ارتجاعی پوست خوبی برخوردار باشید ، پیکر تراشی بهترین عملکرد را خواهد داشت ، که به طور کلی در مورد جوانانی که رنگ پوست تیره تری دارند، سیگار نمی کشند و آفتاب سوختگی ندارد، صادق است.

Sculpture 01

انواع پیکر تراشی

نوع تکنیکی که برای شما انتخاب می شود به عوامل مختلفی از جمله منطقه تحت درمان و مقدار چربی بستگی خواهد داشت. پزشک در هنگام مشاوره به شما می گوید که کدام روش برای شما بهتر است.

پیکرتراشی

چه کسانی نیاز به پیکرتراشی دارند؟

معمولا کسانی که BMI طبیعی یعنی BMI زیر ۳۰ دارند کاندید انجام پیکرتراشی هستند. عمل جراحی پیکرتراشی برای کاهش وزن نیست و میزان زیادی از چربی را از بین نمی برد.

مزایای پیکرتراشی

پیکرتراشی می تواند مناطقی از چربی را که در برابر ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند ، از بین ببرد. وقتی فردی وزن خود را افزایش می دهد ، سلول های چربی او از نظر اندازه و حجم افزایش می یابند. لیپوساکشن تعداد سلولهای چربی را در مناطق مورد نظر کاهش می دهد.

معایب پیکرتراشی

عوارض ناشی از پیکرتراشی نادر هستند. شایع ترین عوارض جانبی ترک و برآمدگی پوست است.
در صورت داشتن هر یک از عوارض جانبی زیر به پزشک مراجعه کنید:

آماده شدن برای پیکرتراشی

پزشک از شما می خواهد که سابقه پزشکی خود را برای او بگویید.
هر دارویی که مصرف می کنید، از جمله مکمل ها را با پزشک خود در میان بگذارید.
همچنین اگر سیگار می کشید ، حساسیت دارید ، در لخته شدن خون مشکل دارید یا فشار خون دارید ، به پزشک خود بگویید.

  • پزشک شما ممکن است بگوید که به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
  • سیگار کشیدن را چهار هفته قبل و بعد از جراحی متوقف کنید.
  • دو هفته قبل از عمل از ایبوپروفن یا آسپرین استفاده نکنید.
  • مصرف نمک خود را کاهش دهید.
  • داروهایی را که تجویز می کند قبل از عمل تهیه کنید.
  • مصرف گیاهان و ویتامین ها را دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید.
  • مقدار زیادی آب بنوشید.
  • هماهنگ کنید تا بعد از عمل کسی شما را به خانه ببرد و در ۲۴ ساعت اول همراه شما باشد.
پیکرتراشی

حین عمل پیکرتراشی چه اتفاقی می افتد؟

یک جراح با استفاده از پیکرتراشی، چربی ها را از بین می برد و مقداری از چربی ها را به مناطق خاصی از بدن منتقل می کند. این عمل برای کاهش وزن استفاده نمی شود بلکه بیشتر برای سفت کردن مناطقی است که از خاصیت ارتجاعی خوبی برخوردار هستند. این عمل می تواند برای برجسته تر شدن عضلات شکم یا باریک شدن کمر کمک کننده باشد.

پیکرتراشی به طور کلی بین دو تا چهار ساعت به طول می انجامد. در حین عمل ممکن است بی حسی موضعی و یا قرص مسکن به شما داده شود و یا اگر منطقه عمل بزرگتر باشد، بیهوشی عمومی یا آرام بخشی وریدی دریافت خواهید کرد.

اکثر جراحان برای انجام پیکر تراشی از روش تومسنت ((tumescent  استفاده می کنند، که به کاهش میزان از دست دادن خون و کمک میکند و تعداد زخم های کمی به جا می گذارد. در حین عمل ، پزشک یک محلول استریل حاوی داروی بی حس کننده به فرد تزریق می کند. سپس برش ریزی ایجاد می کنند و یک لوله کوچک یا کانولا را در زیر پوست در چربی قرار می دهند.

پیکرتراشی

جراح با استفاده از این لوله چربی را حرکت داده، آزاد می کنند و سپس آن را با مکش خارج می کنند. گاهی اوقات چربی تصفیه و فرآوری شده به قسمت های دیگر بدن مانند باسن یا صورت تزریق می شود تا به زیبایی این نواحی کمک شود.

بسیاری از بیماران پیکرتراشی را با روشهای دیگر مانند جراحی آبدومینوپلاستی ترکیب می کنند. ترکیب روش های مختلف می تواند به فرد در دستیابی به نتایج مطلوب کمک کند. پس از اتمام جراحی ، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک شب در بیمارستان ‏بمانید.‏

دوره نقاهت پیکرتراشی چقدر است؟

پس از جراحی، احتمالا تورم و کبودی خواهید داشت که کاملا طبیعی است و بعد از چند هفته برطرف می شود.

نتایج بلافاصله پس از جراحی خود را نشان می دهند اما ممکن هم است بلافاصله آنها را نبینید. تقریباً شش ماه طول می کشد تا نتایج کاملاً مشخص شوند. در این مدت، بدن شما به بهبودی و تنظیم مجدد ادامه می دهد.

احتمالاً پزشکتان به شما توصیه کند که یک هفته از کار خود مرخصی بگیرید. پیاده روی سبک برای جلوگیری از لخته شدن خون توصیه می شود. باید برای دو تا سه هفته از انجام فعالیت های سنگین و ورزش پرهیز کنید.

احتمالاً به شما گفته می شود که برای کاهش تورم از لباس های مخصوصی که عضلات را فشرده می کنند، استفاده کنید.

برای کمک به حفظ نتایج بعد پیکرتراشی، باید یک رژیم غذایی متعادل حاوی سبزیجات ، میوه ها و غلات داشته باشید.

تفاوت پیکرتراشی و لیپوساکشن

پیکرتراشی عملی برای از بین بردن و یا هدایت کردن چربی کانتورینگ است در حالی که لیپوساکشن عملی برای حذف چربی ها با هدف کاهش وزن است. هزینه پیکرتراشی بیشتر از لیپوساکشن است. همچنین مدت زمان عمل پیکرتراشی بیشتر از لیپوساکشن است. در هردو روش چربی از بین می رود اما در صورتی که فرد رژیم نامناسب داشته باشد، امکان برگشت به شرایط قبلی وجود دارد.

آیا پیکرتراشی چربی ها را برای همیشه از بین می برد؟

بعد از اتمام جراحی پیکرتراشی چربی ها در مناطق مورد نظر از بین می روند. اما نکته مهم این است که فرد بعد از پیکر تراشی یک رژیم غذایی سالم داشته باشد. چون در غیر این صورت امکان بازگشت چربی ها وجود دارد.

آیا بعد از پیکرتراشی ‏جای زخمی روی بدنم باقی می ماند؟

یک جراح پلاستیک باتجربه می داند که در طی عمل چه کاری باید انجام دهد و از چه کارهایی باید خودداری کرد تا پس از آن جای زخم به حداقل برسد. در حالت ایده آل، برش هایی که ایجاد می شوند بسیار کوچک هستند و خیلی زود ترمیم می شوند.

پیکرتراشی کدام قسمت های بدن را هدف قرار می دهد؟

پیکرتراشی ‏ با از بین بردن چربی اضافی خطوط بدن را افزایش می دهد. این روش بیشتر برای از بین بردن چربی در مناطقی که با رژیم و ورزش قابل درمان نیستند استفاده می شود. متداول ترین نواحی بدن که تحت پیکرتراشی قرار میگیرند عبارتند از:
هر منطقه ای که تحت درمان قرار دارد باید کشش خوبی داشته باشد تا پس از عمل پوستتان به حالت اول برگردد و افتادگی اضافی نداشته باشد.
پیکرتراشی

هزینه پیکرتراشی

عوامل مختلفی در تعیین هزینه عمل پیکرتراشی دخیل هستند. بنابراین هزینه نهایی شما با توجه به این عوامل تعیین می شود. برای مثال برخی از عوامل دخیل در هزینه عبارتند از:
حواستان باشد که از آنجایی که این یک عمل زیبایی است، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

نکات مهم در انتخاب جراح مناسب برای پیکر تراشی

پیدا کردن پزشک مناسب یکی از گام های بسیار مهم برای انجام پیکر تراشی است. بهتر است قبل از تصمیم گیری به تعدادی از پزشکان مراجعه کنید. به عکسهای قبل و بعد از هر پزشک نگاه کنید. از او بپرسید که از چه روش هایی استفاده می کند و در مورد شما چه روشی را پیشنهاد می کند. پزشک شما باید تجربه زیادی در زمینه پیکرتراشی داشته باشد. دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراح های با تجربه زیبایی هستند. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام نمایید.‏

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن