اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟

خانه | جراحی ها | اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟
اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟

اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟  چاقی نه تنها تاثیر منفی در شکل ظاهری بدن دارد بلکه با بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، فشار خون بالا، آریتمی‌های قلبی و… نیز در ارتباط است. گام اول برای کاهش وزن انجام تمرینات ورزشی و پیروی از رژیم‌ غذایی است. سبک زندگی ناسالم، کم تحرکی، افسردگی، استرس و بسیاری از عوامل دیگر مانع اثربخشی مفید و کارآمد این تکنیک‌های طبیعی برای لاغری از کاهش وزن هستند.. به همین دلیل افراد به دنبال استفاده از تکنیک‌های درمانی مانند اسلیو معده یا لیپوماتیک هستند.

اسلیو معده و لیپوماتیک دو تکنیک پزشکی هستند که برای مبارزه با چاقی و بهبود شکل ظاهری بدن انجام می‌شوند. اما این دو تکنیک تفاوت‌های اساسی با هم دارند. هر کدام از این روش‌ها عملکردهای متفاوتی در مبارزه با چاقی دارند. اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟ این سوال است که بسیاری از بیماران که قصد کاهش وزن دارند، مرتب می‌پرسند.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

 برای اینکه بدانید کدام یک از این روش‌ها به بهترین شکل می‌تواند به کنترل وزن و تناسب اندام شما کمک کند قبل از هر چیز باید در مورد چگونگی عملکرد این روش‌ها بیشتر بدانید. اسلیو معده با ایجاد تغییرات عمده بر روی معده باعث کاهش حجم آن شده و در نتیجه فرد با خوردن غذای کمتر کاهش وزن موثری خواهد داشت. در حالی که در جراحی لیپوماتیک تغییراتی روی اندام‌های گوارشی انجام نمی‌شود. در واقع این یک نوع جراحی پیکرتراشی است که چربی‌های اضافی بدن را از طریق لیپوساکشن یا جراحی از بدن خارج می‌کند. در این صورت اندام فرد به شکلی متعادل تغییر پیدا خواهند کرد.

در این مقاله ضمن بررسی هر کدام از این تکنیک‌های درمانی، به این سوال شما پاسخ خواهیم داد که آیا اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؛ پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

لیپوماتیک چیست؟

اسلیو معده چیست؟

تفاوت اسلیو معده با لیپوماتیک

اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟

 

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک چیست؟ 

قبل از اینکه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک بهتر است به صورت جداگانه به معرفی هر کدام از این تکنیک‌ها بپردازیم.

لیپوماتیک یک نوع جراحی پیکرتراشی است که با هدف تغییر شکل بخش‌های خاصی از بدن کار می‌کند. برای این منظور باید رسوبات اضافی چربی برداشته شود یا به نقاط دیگری انتقال داده شوند. تکنیک به افرادی که دچار چربی‌های اضافی و شل در برخی از قسمت‌های بدن هستند کمک می‌کند تا با حذف این چربی‌ها و بافت‌ها سریع‌تر به اندام ایده‌آل خود دست پیدا کنند.

برای انجام لیپوماتیک از تکنیک‌های غیر تهاجمی مانند لیپوساکشن استفاده می‌شود. این تکنیک درمانی برخلاف جراحی چاقی بدون استفاده از بیهوشی انجام می‌شود. در این روش پزشک با استفاده از دستگاه لیپوماتیک ارتعاشاتی را در نواحی مورد نظر ایجاد کرده تا سلول‌های چربی آزاد شده یا تخریب شده و بدون درد و خونریزی از بدن خارج شوند. به میزان گستردگی ناحیه تحت درمان بهبودی بعد از انجام لیپوماتیک ممکن است ۳ تا ۷ روز به طول بیانجامد.

لیپوماتیک انواع مختلفی دارد. لیپوماتیک شکم، لیپوماتیک پهلو، لیپوماتیک ران، لیپوماتیک باسن از جمله مهم‌ترین انواع لیپوماتیک هستند که لاغری و تخلیه چربی از نقاط ذکر شده را انجام می‌دهند. نکته مهمی که نباید فراموش کرد، این است که لیپوماتیک به معنای سوزاندن چربی نیست، بلکه با این روش بافت و سلول‌های چربی تخریب شده و از زیر پوست خارج می‌شوند. استفاده از این روش نمی‌توانند چربی‌های عمقی و احشایی بدن را از بین ببرد.

اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده چیست؟ 

اسلیو معده نوعی جراحی لاغری است که از طریق لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در این روش جراح چاقی برش‌های کوچکی در اطراف شکم ایجاد می‌کند. از طریق این برش ابزار لاپاراسکوپی و جراحی وارد شکم شده تا چیزی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد حجم معده برداشته شود. معده باقیمانده بسته خواهد شد. در این روش پس از انجام جراحی معده به شکل آستین کوچک یا موز کوچک در خواهد آمد که گنجایش یک فنجان غذا را دارد.

با انجام اسلیو و کاهش سایز معده، فرد کالری بسیار کمتری دریافت خواهد کرد و این به مرور زمان باعث لاغری می‌شود. بسیاری از افراد بعد از گذشت 6 ماه تا یک سال می‌توانند چیزی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد وزن اضافی بدن خود را از دست بدهند. استفاده از این تکنیک راه اصلی درمان چاقی است و بر خلاف لیپوماتیک باعث از بین رفتن چربی‌های عمقی بدن می‌شود.

تفاوت اسلیو معده با لیپوماتیک

برای پاسخ دقیق و اصولی به این سوال اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک، باید تفاوت‌ها هر کدام از این دو روش را به صورت جداگانه مورد بحث قرار دهیم:

1)  تاثیر بر لاغری و کاهش وزن

لیپوماتیک روشی است برای بهبود ظاهر بدن که با حذف رسوبات چربی در نقاط خاصی از بدن کار می‌کند. این روش به درمان چاقی و مشکلات مرتبط با اضافه وزن بالا کمکی نمی‌کند و در بیشتر موارد برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند یا شاخص توده بدنی بالای ۴۰ دارند ناکارآمد است. این دسته از افراد باید به دنبال انجام جراحی‌های لاغری مانند بای پس معده یا اسلیو معده باشند تا بهتر و سریعتر بتوانند وزن خود را کاهش دهند.

لیپوماتیک به افرادی توصیه می‌شود که بعد از کاهش وزن دچار شلی یا افتادگی پوست در بخشی از قسمت‌های بدن مانند ران  بازوها، شکم باسن و غیره هستند. این روش هیچ کمکی به درمان چاقی نمی‌کند.

2) عوارض جانبی

عوارض جانبی

اسلیو معده از طریق بیهوشی عمومی انجام می‌شود و یک جراحی نسبتاً بزرگ است؛ زیرا تغییرات اساسی روی ساختار معده ایجاد می‌کند. از آنجا که این جراحی از طریق بیهوشی عمومی انجام می‌شود ممکن است بیمار بعد از عمل عوارضی مانند حساسیت به داروی بیهوشی را تجربه نماید. مشکلات گوارشی، سندروم دامپینگ، نشت خط منگنه از دیگر عوارض این جراحی هستند. در مقابل لیپوماتیک با عوارض جدی چندانی همراه نیست ر برخی موارد ممکن است بیمار احساس بی‌حسی یا گزگز شدن در نقاط تحت درمان را داشته باشد. آمبولی چربی و آسیب به اعصاب از دیگر عوارض این جراحی هستند.

اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟

اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک؟ 

لیپوساکشن یک درمان زیبایی برای حذف چربی‌های سطحی بدن است، در حالی که اسلیو در درجه اول چاقی و بیماریهای مرتبط با آن مانند فشار خون بالا و دیابت را درمان می‌کند.

اگر چاق هستید معمولاً برای درمان چاقی، لیپوساکشن توصیه نمی‌شود.

جراحی چاقی ممکن است شامل تغییرات دائمی در سیستم گوارش بوده و گزینه ی محسوب می‌شود.

لیپوماتیک سرپایی به طور کلی بین 1 تا 4 کیلو چربی را از بین می‌برد؛ در حالی که جراحی‌های متابولیک منجر به کاهش وزن چشمگیرتر وزن بدن میشوند.

جراحی کاهش وزن به علل زمینه‌ای چاقی می‌پردازد؛ اما لیپوماتیک فقط در ظاهر شما تغییراتی ایجاد میکند.

خطر ایجاد عوارض جانبی جدی در اسلیو معده در مقایسه با لیپوماتیک بیشتر است.

نتایج حاصل از لیپوماتیک در عرض کمتر از ۶ هفته خود را نشان خواهند داد؛ اما مشاهده نتایج جراحی  اسلیو حدود ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

روند بهبودی بعد از انجام اسلیو سیار سریع‌تر از انجام جراحی چاقی است.

نکته مهم:  لیپوماتیک میتواند به تکمیل و افزایش نتایج جراحی چاقی کمک کند. این اغلب با هدف برداشتن پوست برای بازسازی بدن یا خلاص شدن از رسوبات چربی سرسخت در نظر گرفته میشود، به خصوص زمانی که تغییرات سبک زندگی مرتبط با درمان اضافه وزن نتیجه مثبتی برای از بین بردن چربی‌های موضعی به همراه نداشته باشد. انتخاب بهترین روش بر اساس وضعیت پزشکی و اهداف درمانی شما متفاوت خواهد بود.

بررسی نکات مطرح شده در مورد اینکه آیا اسلیو معده بهتر است یا لیپوماتیک

اسلیو معده و لیپوماتیک دو تکنیک درمانی برای مبارزه با چاقی هستند که هر کدام رویکردهای متفاوتی را در این زمینه دنبال می‌کنند. اسلیو معده با ایجاد تغییرات در اندازه معده به کاهش وزن موثر و دائمی کمک می‌کند؛ در حالی که لیپوماتیک تنها به حذف چربی‌های سطحی پوست منجر می‌شود و تاثیری در کاهش وزن افراد نخواهد داشت. بنابراین اگر به دنبال کاهش وزن اصولی هستید باید اسلیو معده را زیر نظر بهترین جراحی چاقی در تهران انجام دهید.

از آنجا که جراحی اسلیو معده یک عمل  بزرگ محسوب می‌شود با عوارض بیشتری نسبت به لیپوماتیک همراه است؛ البته با رعایت مراقبت‌های اصولی بعد از عمل این عوارض به شدت کاهش پیدا خواهند کرد. برای افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ یا ۴۰ دارند انجام اسلیو پیشنهاد می‌شود.

دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند. با مراجعه به ایشان می‌توانید درمان چاقی و اضافه وزن را شکل اصولی و بدون عوارض جانبی تجربه کنید.

منابع:

https://en.ermateb.com/Abdominal-surgery/Everything-About-Lipomatic-comparison-Liposuction

https://www.verywellhealth.com/bariatric-surgery-vs-liposuction-5441646

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

شماره مطب

02188870946

02188870945

شماره برای رزرو نوبت

09109254936

مشاوره آنلاین

 09931466388

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *