حلقه گذاری معده یا جراحی گاستریک باندینگ در تهران

دکتر حامد قدسی » جراحی چاقی » جراحی گاستریک باندینگ

جراحی گاستریک باندینگ یکی از روش های جراحی چاقی است. این گونه جراحی های مداخله ای به منظور درمان چاقی تحت عنوان جراحی های باریاتریک (Bariatric) در سراسر دنیا شناخته شده اند. در طول عمل گاستریک باندینگ، فضای معده به وسیله یک حلقه محدود می شود ، در نتیجه فرد زودتر از حالت معمولی احساس سیری می کند و این امر باعث کمتر غذا خوردن و در نتیجه لاغری می شود.

بر اساس آمار اعلام شده توسط جامعه جراحان متابولیک و باریاتریک آمریکا (ASMBS) حدود ۲۱۶ هزار عمل جراحی چاقی در سال ۲۰۱۶ در آمریکا انجام شده است که از این میان ۳٫۶ درصد از این موارد ، جراحی گاستریک باندینگ بوده است. جراحی اسلیو معده ، رایج ترین روش جراحی برای درمان چاقی است و بیش از نیمی از کل موارد را تشکیل می دهد.

جراحی گاستریک باندینگ

مزایای جراحی گاستریک باندینگ

مزایای جراحی چاقی باندینگ معده عبارتند از:

آمادگی قبل از جراحی گاستریک باندینگ

قبل از انجام جراحی گاستریک باندینگ ، جراح شما از شما می خواهد آزمایشات و معاینات لازم را تحت نظر تیمی از متخصصین انجام دهید. برخی از آزمایشات و معاینات عبارتند از:

آزمایش خون و سایر آزمایشات به منظور کسب اطمینان از وضعیت عمومی سلامتی و آمادگی بیمار برای جراحی
برگزاری کلاس های آموزشی برای بیمار در خصوص فرایند جراحی، نتایج محتمل، عوارض و مراقبت های پس از آن
انجام معاینات فیزیکی کامل
انجام مشاوره تغذیه
عمل جراحی گاستریک باندینگ

در صورتی که شما سیگار و دخانیات مصرف می کنید ، باید مصرف آن را چند هفته قبل از جراحی قطع کنید و پس از جراحی مجدداً به سراغ آن نروید. سیگار کشیدن فرایند ریکاوری را کند می کند و ریسک بروز مشکلات و عوارض پس از جراحی را افزایش می دهد. در صورتی که برای ترک سیگار نیاز به کمک دارید ، این مسئله را قبل از جراحی با پزشک خود در میان بگذارید. علاوه بر این، قبل از جراحی گاستریک باندینگ حتماً موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

جراحی گاستریک باندینگ چگونه انجام می شود؟

در روش جراحی چاقی این حلقه یک حلقه سیلیکونی ساده است که بالونی باد کردنی در داخل آن قرار دارد.بالون به وسیله یک لوله سیلیکونی دراز،باریک و ضد تاب خوردگی به پورتی برای تزریق وصل می شود.حلقه را مانند ساعت مچی دور قسمت فوقانی معده،حدود ۱۵میلی متر زیر پیوستگاه معده و مری می بندند.این حلقه،معده را به یک کیسه کوچک در قسمت فوقانی ۱۵ میلی متر و بقیه قسمت تحتانی معده تقسیم می کند.پورت تزریق را زیر پوست کار می گذارند.هنگام تزریق مایع به درون پورت ورودی،بالون باد می شود و دهانه خروجیقسمت فوقانی معده تنگ می گردد.در نتیجه این حلقه میزان غذایی را که می خورید محدود و کنترل میکند وجریان تخلیه آن ازقسمت فوقانی معده راکند خواهد کرد.

سایز باند یا حلقه را با تزریق یا خارج کردن مایع می توان تنظیم کرد.این تنظیمات را میتوان هنگام ویزیت های ساده سر پایی بر اساس میزان کاهش وزن طی یک ماه اخیرو میزان غذایی  که هر بار بیمار می تواند بخورد، انجام داد .بنابراین حلقه را می توان در هر زمان متناسب با نیازهای هر بیمار تنظیم کرد.تنها با میزان کمی غذا احساس سیری و ایجاد می شود. مصرف کم غذا موجب کاهش وزن چمشگیری می شود. این جراحی به روش لاپاروسکوپی یا جراحی بسته انجام می شود.

 در این روش به برش بزرگ نیازی نیست و برای دسترسی به ناحیه معده از ۵ برش بسیار کوچک (حدود پنج میلی متر تا یک سانتی متری) استفاده می کنند و سپس آنها را با بخیه هایی که خود به خود آب می شوند، می بندند. زمان بهبودی سریع است واغلب تنها به مدت یک شب به بستری نیاز است.بسیاری از افراد می توانند فعالیت های عادی خود را یک هفته پس از جراحی شان آغاز کنند.این عمل جراحی در بیهوشی کامل انجام می شود و ممکن است به مدت ۱۵ دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد.

پس از جراحی گاستریک باندینگ چه انتظاری می توان داشت؟

اکثر بیماران معمولاً پس از یک شب بستری بعد از جراحی گاستریک باندینگ از بیمارستان مرخص می شوند و بعد از یکی دو روز می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند. پیشنهاد می کنیم حداقل یک هفته مرخصی بگیرید و در خانه بمانید.

در دو الی سه هفته اول پس از جراحی توصیه می شود بیمار فقط از غذاهای مایع یا پوره شده استفاده کند. به مرور زمان ، غذاهای نرم و سبک مانند کته و ماست به رژیم غذایی بیمار افزوده می شود. پس از گذشت شش هفته بیمار قادر است غذاهای معمولی همیشگی خود را مصرف کند.

عمل گاستریک باندینگ

توصیه های غذایی و سبک زندگی پس از جراحی گاستریک باندینگ

اثر بخشی دستگاه حلقه قابل تنظیم معده به موفقیت عمل جراحی و توانایی بیمار در تغییر رژیم غذایی و عادت غذایی خود بستگی دارد.بیمارانی که درمان با دستگاه حلقه قابل تنظیم معده را انتخاب می کنند باید در شیوه زندگی خود تغییرات طولانی مدت ایجاد کنند .توجه به نکات زیر بعد از جراحی حلقه معده ضروری است:

تنظیم باند در جراحی گاستریک باندینگ

باند یا حلقه قابل تنظیم معده از جنس سیلیکون قابل انعطاف است و درون آن مانند بالون تو خالی است. این امر به حلقه قابلیت تنظیم شدن را می دهد. در آینده شما و پزشکتان می توانید در خصوص تنگ تر یا گشاد تر کردن حلقه تصمیم گیری کنید. باند قابل تنظیم معده از طریق یک درگاه ورودی که زیر پوست شکم کار گذاشته می شود برای تنظیم قابل دسترسی است. تنگ شدن حلقه یا باند از طریق قرار دادن یک نیدل مخصوص درون درگاه و تزریق آب به درون بالون (حلقه) صورت می پذیرد.

جراحی گاستریک باندینگ معده

چه موقع لازم است برای تنظیم باند مراجعه کنید؟

اگر طی یک ماه گذشته کمتر از ۲ تا ۴ کیلوگرم کاهش وزن داشتید می توانید برای adjust یا تنظیم باند اقدام کنید.

عوارض احتمالی جراحی گاستریک باندینگ

جابجایی باند
درصورتی که بعد از احساس پری و سیری به خوردن ادامه دهید و دچار استفراغ های مکرر شوید، احتمال بروز این عارضه وجود دارد. در صورت جابجا شدن باند، دچار درد شکم، درد پشتو استفراغ بدنبال خوردن غذا میشوید و باید سریعاً به جراحتان مراجعه کنید.
آسیب به جدار معده:
در اثر عفونت و یا خوردن بیش از حد اتفاق می افتد وبه صورت تورم ودرد وقرمزی در محل پورت زیر پوست ظاهر میشود.
عفونت باند:
در هر حال باند یک جسم خارجی است و هر زمان ممکن است دچار عفونت شود و علایم ان شامل تورم ودرد وقرمزی در محل پورت زیر پوست است.تنظیمات مکرر باند احتمال بوز این عارضه را افزایش می دهد.

در صورت بروز هر یک از عوارض فوق بایستی باند خارج شود. زمان بروز این عوارض پس از جراحی قابل پیش بینی نیست. عوارض دیگری مانند بزرگ شدن حجم قسمت فوقانی معده(قسمت بالای باند) وریفلاکس با تغییر حجم باند ونحوه ی خوردن قابل اصلاح هستند.

سخن پایانی

نتیجه نهایی کاهش وزن ناشی از جراحی گاستریک باندینگ تفاوت آنچنانی با سایر تکنیک های جراحی چاقی مانند جراحی اسلیو معده و عمل بای پس معده ندارد. متوسط کاهش وزن قابل انتظار حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد میزان اضافه وزن فرد است. قبل از تصمیم گیری در خصوص انجام جراحی چاقی حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

در بسیاری از موارد ، کاهش وزن ناشی از جراحی گاستریک بندی کمی کندتر از سایر روش ها رخ می دهد و این فرایند ممکن است تا سه سال به طول بیانجامد. کاهش وزن پس از جراحی گاستریک باندینگ می تواند سایر عوارض ناشی از چاقی که ممکن است در آینده به سراغ شما بیاید را کاهش دهد. عوارضی از قبیل:

آسم
رفلاکس معده
آپنه خواب
دیابت نوع دو
فشار خون و کلسترول بالا

علاوه بر این، کاهش وزن می تواند به شما احساس سبکی دهد و توانایی انجام فعالیت های فیزیکی را افزایش دهد. با این حال، جراحی تنها راه حل به منظور کاهش وزن نیست. جراحی گاستریک باندینگ در واقع یک روش بازگشت پذیر است که به شما یاد دهد که رژیم غذایی خود را تغییر دهید و بیشتر از میزان مورد نیاز بدنتان غذا نخورید. به منظور کسب نتایج مطلوب از این جراحی و همچنین پیشگیری از عوارض احتمالی آن ، توصیه های غذایی و سبک زندگی ارائه شده توسط تیم پزشکی خود را رعایت کنید.

دکتر حامد قدسی خورسند ، بهترین جراح چاقی در تهران با داشتن سال ها سابقه در انجام انواع عمل های لاپاروسکوپیک چاقی آماده ارائه مشاوره به منظور انتخاب بهترین روش درمان چاقی به شما عزیزان می باشند.

منابع:
بای پس معده
پلیسه معده
اسلیو معده

34 دیدگاه دربارهٔ «جراحی گاستریک باندینگ»

 1. ممنون از مطالب خوبی که تو سایتتون گذاشتین. سوالم اینه که بعد از این عمل باید رژیم خاصی رعایت بشه؟ یا میشه مثل حالت عادی غذا خورد؟ چون شنیدم بعضی از جراحی ها مثل اسلیومعده رژیم غذایی خاصی بعد از عمل دارن.

 2. سلام وقتتون بخیر من تقریبا ۱ ماه و نیمه که جراحی باندینگ رو انجام دادم و هفته اول کاهش وزن خیلی خوبی داشتم و حدود ۴٫۵ کیلو وزن کم کردم ولی از هفته های بعدیش سرعت کاهش وزنم خیلی پایین اومد و تو هفته اخیر به ۱ کیلو رسید. می خواستم بدونم چرا روند کاهش وزنم کند شده؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   سرعت بیشتر کاهش وزن در روزهای ابتدایی پس از جراحی امری بسیار طبیعی است. هرچه از زمان جراحی فاصله بگیریم، روند کاهش وزن سرعت کمتری خواهد گرفت زیرا مجموع اضافه وزن شما کمتر از قبل خواهد بود و به صورت نسبی وزن یکسانی را از دست خواهید داد. لازم به ذکر است رعایت نکات تغذیه‌ای ذکر شده پس از جراحی حلقه گذاری معده می‌تواند شما را به وزن ایده آل خود برساند.

 3. سلام خسته نباشید، من حدود ۳۳ کیلو اضافه وزن دارم و می خواستم از جراحی حلقه معده استفاده کنم. سوالم اینه که با حلقه چقدر وزن کم می کنم ؟ و اینکه این کاهش وزنم همیشگیه یا برمیگرده؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   میزان کاهش وزن پس از جراحی حلقه گذاری معده به عوامل مختلفی نظیر اصلاح سبک زندگی نیز بستگی دارد، اما این جراحی به تنهایی نیز می‌تواند کاهش وزن بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. استفاده از این روش با ایجاد حالت سیر شدن سریع، از پرخوری جلوگیری می‌کند.

 4. سلام خسته نباشید. می خواستم بدونم حلقه رو می تونم برای همیشه داشته باشیم؟ یا بعد از مدتی باید اونو دربیاریم یا تعویض کنیم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   چناچنه یکی از عوارض ذکر شده در بخش عوارض حلقه گذازی معده در شما مشاهده شود، لازم است برای بررسی لزوم خارج کردن آن به پزشک خود مراجعه کنید. در غیر این صورت نیازی به خارج کردن یا تعویض حلقه نخواهید داشت.

 5. سلام. می خواستم تجربه خودم رو با بقیه به اشتراک بذارم. من حدود یه ساله عمل باندینگ رو انجام دادم و با استفاده از اون ۲۴ کیلو کم کردم. برای من که عوارض خاصی نداشت و خیلی هم راضیم. ممنون از آقای دکتر

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   بسیاری خورسنیدم که فرایند کاهش وزن شما به وسیله جراحی باندینگ معده با موفقیت انجام به اتمام رسیده است. امیدواریم لحظاتی شاد داشته باشید.

 6. سلام. من می خوام جراحی باندینگ رو انجام بدم ولی از عوارض و مشکلات بعدش نگرانم. شنیدم که بعد از جاگذاری حلقه افراد دچار حالت تهوع و رفلاکس هستن. این موضوع تا چه حد صحت داره؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   برخی از علائم نظیر حالت تهوع و ریفلاکس از علائم چاقی هستند. این در حالی است که اقداماتی نظیر جراحی حلقه گذاری معده، در دراز مدت و با درمان چاقی این علائم را بهبود خواهند بخشید. البته ممکن است در چند روز اول پس از عمل این موارد در بیمار مشاهده شود و طولانی شدن آن یک عارضه معمول نبوده و به ندرت رخ خواهد داد. فراموش نکنید که اسلیو معده یک روش درمانی بسیار کم تهاجم است.

 7. سلام. من ۴۷ سالمه و وزنم ۱۲۸ و قدم ۱۷۰ سانته. من به خاطر چاقی دچار دیابت و فشار خون هستم. چندبار هم سعی کردم با رژیم و ورزش لاغر کنم ولی موفق نشدم. می خواستم بدونم جراحی باندینگ برای من مناسبه یا روش جراحی دیگه ای؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   جهت پیشنهاد جراحی مناسب شما، باید سوابق سلامتی شما به درستی بررسی شود تا بتوان یکی از موارد نظیر جراحی حلقه گذاری معده یا روش دیگری را برای شما پیشنهاد کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید.

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   با توجه به BMI ، شما در دسته چاقی درجهیک قرار گرفته و با توجه به وضعیت سلامتی خود می‌توانید از جراحی حلقه گذاری معده، پلیسه معده، بالون معده، پیکر تراشی و یا حتی رژیم‌های لاغری استفاده کنید.

 8. وقتتون بخیر. می خواستم بدونم هزینه جراحی گاسترینگ باند چقدره؟ و اینکه در کدوم بیمارستان یا کلینیک جراحی انجام میشه؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   هزینه عمل حلقه معده بسته به محل انجام و شرایط بیمار می‌تواند متفاوت باشد. این جراحی توسط دکتر قدسی در بیمارستان‌های میلاد و دی و همچنین مرکز شخصی ایشان انجام خواهد شد.

 9. سلام من ۴۹ سالمه و قدم ۱۶۸ سانتی متره و وزنمم ۱۰۶ کیلوگرمه. می خواستم بدونم می تونم از عمل حلقه معده استفاده کنم؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   چنانچه از سایر عوارض مرتبط با چاقی رنج می‌برید، توصیه می‌شود از جراحی های سریع الاثر مانند اسلیو یا بای پس استفاده کنید. با این وجود اگر درگیر بیماری های جانبی ناشی از چاقی نیستید، می‌توانید از عمل حلقه گذاری معده استفاده کنید.

 10. سلام، بعد از عمل گاستریک باندینگ لازمه رژیم غذایی خاصی رو رعایت کنیم؟ محدودیت های غذایی بعد از عمل چیه؟

 11. من کلسترولم بالاست و فشار خون هم دارم. جراحی حلقه معده کمک میکنه این شرایطم بهتر بشه؟

 12. این جراحی تحت پوشش بیمه قرار میگیره؟ من شاخص توده بدنیم ۴۲ و میخواستم این عمل رو انجام بدم.

 13. من کم کاری تیروئید دارم و حدودا ۵۰ کیلو اضافه وزن دارم. حلقه معده کمک کننده است یا نه؟

  1. تیم جراحی دکتر قدسی

   نوع عمل مناسب برای شما، تنها پس از بررسی دقیق شرایط بالینی توسط پزشک ممکن خواهد بود. به همین دلیل توصیه می شود برای دریافت نوبت مشاوره با شماره تلفن های موجود تماس بگیرید.

 14. برای کسی که برای اولین بار میخواد لاغر کنه این جراحی رو پیشنهاد میدین یا رژیم های لاغری؟

 15. من کیسه صفرام سنگ سازه و شنیدم جراحی چاقی باعث میشه کیسه صفرا سنگ بیاره. این درسته؟

 16. کسی که قبلا جراحی اسلیو معده انجام داده میتونه الان جراحی حلقه معده انجام بده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.