پیکر تراشی با لیپوساکشن: هر آنچه لازم است در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

خانه | لیپوماتیک | پیکر تراشی با لیپوساکشن: هر آنچه لازم است در مورد عمل لیپوساکشن بدانید
پیکر تراشی با لیپوساکشن: هر آنچه لازم است در مورد عمل لیپوساکشن بدانید

عمل لیپوساکشن یک جراحی زیبایی است که چربی‌هایی را که از طریق رژیم غذایی و ورزش از بین نمی‌روند را حذف می‌کند.

یک جراح پلاستیک یا پوست معمولاً این عمل را روی باسن، شکم، ران، باسن، پشت، بازوها و زیر چانه یا صورت انجام می‌دهد تا شکل آنها را بهبود بخشد. اما عمل لیپوساکشن را می‌توان هم‌زمان با سایر جراحی‌های پلاستیک، از جمله لیفت صورت، کوچک کردن سینه، پیکر تراشی و تامی تاک هم انجام داد.

عمل لیپوساکشن یک روش کاهش وزن یا جراحی لاغری در نظر گرفته نمی‌شود. اگر اضافه وزن دارید، احتمالاً از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق جراحی‌های چاقی، مانند جراحی بای پس معده، نسبت به لیپوساکشن وزن بیشتری از دست خواهید داد.

لیپوساکشن چیست؟

افرادی که تحت عمل لیپوساکشن قرار می‌گیرند معمولاً وزن بدن ثابتی دارند اما می‌خواهند توده‌های سرسخت چربی را در قسمت‌های خاصی از بدن حذف کنند.

یادتان باشد که لیپوساکشن یک جراحی کاهش وزن نیست. در نتیجه درمانی برای چاقی نیست.

این روش سلولیت، گودی، یا ترک‌های پوست را از بین نمی‌برد. هدف زیبایی شناختی است. این روش مناسب کسانی است که می‌خواهند کانتور بدن خود را تغییر داده و تقویت کنند.

لیپوساکشن سلول‌های چربی را برای همیشه از بین می‌برد و شکل بدن را تغییر می‌دهد. با این حال، اگر بیمار پس از عمل سبک زندگی سالمی را دنبال نکند، این خطر وجود دارد که سلول‌های چربی باقی مانده بزرگ شوند و جای سلول‌های قبلی را بگیرند.

مقدار چربی که می‌توان با استفاده از این روش از بین برد محدود است.

عمل لیپوساکشن چیست؟
عمل لیپوساکشن چیست؟

آیا من کاندیدای خوبی برای عمل لیپوساکشن هستم؟

لازم است که در مورد این جراحی و به طور کلی، در مورد تمام جراحی‌های زیبایی انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

لیپوساکشن یک روش جراحی است و درست مانند تمام عمل‌های جراحی، با خطراتی همراه است. بنابراین قبل از انجام آن باید از سلامت خوبی برخوردار باشید. یعنی حداقل باید:

 • در 30 درصد وزن ایده آل خود باشید
 • پوستی محکم و الاستیک داشته باشید
 • سیگاری نباشید

اگر بیماری‌هایی مرتبط در خون یا بیماری قلبی، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، پزشکان این روش را برای شما توصیه نمی‌کنند.

چرا عمل لیپوساکشن انجام می‌شود؟

لیپوساکشن در قسمت‌های مختلف بدن قابل انجام است و برای برداشتن چربی از قسمت‌هایی از بدن که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده‌اند، مانند موارد زیر استفاده می‌شود:

 • شکم
 • قسمت‌های بالایی بازوها
 • باسن
 • ساق پا و مچ پا
 • سینه و پشت
 • باسن و ران
 • چانه و گردن

علاوه بر موارد بالا، گاهی اوقات می‌توان از لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه یا درمان ژنیکوماستی استفاده کرد.

هنگامی که وزن اضافه می‌کنید، سلول‌های چربی در اندازه و حجم افزایش می‌یابند. به نوبه خود، لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی را در یک ناحیه خاص کاهش می‌دهد. مقدار چربی برداشته شده به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. تغییرات کانتور حاصل به طور کلی دائمی هستند. البته تا زمانی که وزن شما ثابت بماند.

پس از لیپوساکشن، پوست در ناحیه تحت درمان، فرم جدیدی به خود می‌گیرد. اگر رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشید، احتمالاً پوستتان بعد از لیپوساکشن صاف به نظر می‌رسد. با این حال، اگر پوست شما نازک و دارای خاصیت ارتجاعی ضعیف است، ممکن است پوست در نواحی تحت درمان شل به نظر برسد.

یادتان باشد که لیپوساکشن سلولیت یا سایر بی‌نظمی‌های سطح پوست را بهبود نمی‌بخشد. در نتیجه ترک‌های پوستی هم با استفاده از این روش از بین نمی‌روند.

چرا جراحی لیپوساکشن انجام می‌شود؟
چرا جراحی لیپوساکشن انجام می‌شود؟

قبل از جراحی چه چیزی را باید بدانم؟

اولین قدم این است که با جراح خود مشورت کنید. در مورد اهداف، گزینه‌ها، خطرات و مزایا و هزینه‌ها صحبت کنید. تمام سوالات خود را بپرسید.

اگر تصمیم گرفتید که عمل لیپوساکشن را انجام دهید، جراح دستورالعمل‌هایی را در مورد نحوه آماده شدن برای آن به شما می‌دهد. این دستورات ممکن است شامل محدودیت‌های رژیم غذایی و الکل باشد.

در مورد هرگونه آلرژی و داروهایی که مصرف می‌کنید، از جمله مکمل‌های بدون نسخه و گیاهی، به جراح خود بگویید. آنها احتمالاً به شما توصیه می‌کنند که چند هفته قبل از عمل، مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده‌های خون و مسکن‌های خاص را متوقف کنید.

هنگام عمل لیپوساکشن چه اتفاقی می‌افتد؟

بیماران ممکن است قبل از عمل تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرند که می‌تواند 1 تا 4 ساعت طول بکشد.

ممکن است برای درمان قسمت‌های تحتانی بدن از اپیدورال استفاده شود. در این حالت، ماده بی‌هوش کننده به فضای اپیدورال اطراف دورا(dura) یا کیسه پر از مایعی که اطراف ستون فقرات قرار دارد، تزریق می‌شود. این کار تا حدی شکم و پاها را بی حس می‌کند.

هنگامی که لیپوساکشن در نواحی بسیار کوچک انجام می‌شود، ممکن است از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

اگر بیمار فقط به بی حسی موضعی نیاز داشته باشد، ممکن است از او خواسته شود که در طول عمل بایستد تا از برداشتن صحیح چربی‌ها اطمینان حاصل شود.

هنگام عمل لیپوساکشن چه اتفاقی می‌افتد؟
هنگام عمل لیپوساکشن چه اتفاقی می‌افتد؟

تکنیک‌های مختلف عمل لیپوساکشن

تکنیک‌های مختلفی برای لیپوساکشن وجود دارد. اما وجه مشترک همه آنها استفاده از یک لوله نازک به نام کانولا است که به یک مکنده متصل می‌شود تا چربی را از بدن شما مکش کند.

لیپوساکشن با تکنیک متورم یا تامسنت لیپوساکشن

برای انجام این تکنیک، چندین لیتر محلول نمکی با یک بی حس کننده موضعی(لیدوکائین) و یک تنگ کننده عروق(اپی نفرین) به زیر پوست در ناحیه‌ای که قرار است ساکشن شود پمپ می‌شود. چربی از طریق لوله‌های مکش کوچک، ساکشن یا خارج می‌شود. این محبوب‌ترین شکل لیپوساکشن است.

لیپوساکشن با تکنیک متورم یا تامسنت لیپوساکشن
لیپوساکشن با تکنیک متورم یا تامسنت لیپوساکشن

لیپوساکشن خشک

برای انجام این روش، قبل از برداشتن چربی مایعی تزریق نمی‌شود. این روش امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد چون خطر کبودی و خونریزی در آن بیشتر است.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند(UAL)

این روش به عنوان لیپوساکشن اولتراسونیک هم شناخته می‌شود. برای انجام این روش، کانولا با امواج فراصوت انرژی می‌گیرد. درنتیجه در تماس با چربی، باعث آب شدن آنها می‌شود. ارتعاشات اولتراسوند دیواره سلول‌های چربی را می‌شکند. این باعث امولسیون یا مایع شدن آن می‌شود و مکش را آسان‌تر می‌کند. این روش برای نواحی فیبری مانند سینه مردان، پشت و مناطقی که قبلاً لیپوساکشن انجام شده است، مناسب است.

لیپوساکشن با کمک برق(PAL)

در لیپوساکشن پال از یک کانولای تخصصی با سیستم مکانیزه استفاده می‌شود که به سرعت به جلو و عقب حرکت می‌کند و به جراح اجازه می‌دهد تا چربی را راحت‌تر بیرون بکشد.

لیپوساکشن یا لیپولیز به کمک لیزر(LAL)

این روش به عنوان لیپوماتیک هدایت شده با لیزر نیز شناخته می‌شود، این روش نیاز به استفاده از مایع افزایش دهنده دارد. این روش میزان تهاجم کمتری نسبت به روش سنتی لیپوساکشن دارد. برای انجام این تکنیک، با استفاده از یک دستگاه انرژی و حرارت لیزر را به چربی‌های زیر پوست رسانده می‌شود. سپس از کانولا برای مکش چربی‌های ذوب شده استفاده می‌شود.

پس از عمل، جراح ممکن است برش‌ها را باز بگذارد تا مایع و خون اضافی از بدن خارج شود.

لیپوساکشن یا لیپولیز به کمک لیزر(LAL)
لیپوساکشن یا لیپولیز به کمک لیزر(LAL)

بعد از عمل لیپوساکشن

بعد از عمل انتظار کمی درد، تورم و کبودی داشته باشید. جراح ممکن است برای کمک به کنترل درد مسکن و برای کاهش خطر ایجاد عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

شما معمولاً برای چند هفته پس از عمل، نیاز به پوشیدن لباس‌های فشرده دارید که به کاهش تورم کمک می‌کند.

ممکن است لازم باشد بعد از عمل چند روز استراحت کنید تا بتوانید سرکارتان برگردید یا فعالیت‌های ورزشی داشته باشید.

در طول مدت بهبودی، ممکن است فرم بدنتان کمی نامنظم باشد. این موضوع به این خاطر است که چربی باقی مانده دارند در موقعیت جدید خود قرار می‌گیرد.

مزایای عمل لیپوساکشن چیست؟

عمل لیپوساکشن معمولاً برای اهداف زیبایی انجام می‌شود، اما گاهی اوقات برای درمان برخی از بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود.

لنف ادم

لنف ادم یک بیماری مزمن است که در آن مایع اضافی به نام لنف در بافت‌ها جمع می‌شود و باعث اِدِم یا تورم می‌شود. اِدِم معمولاً در بازوها یا پاها رخ می‌دهد. گاهی اوقات از لیپوساکشن برای کاهش تورم، ناراحتی و درد استفاده می‌شود.

ژنیکوماستی

گاهی اوقات زیر سینه‌های مردان چربی جمع پیدا می‌کند که با استفاده از لیپوساکشن می‌توان آن را برطرف نمود.

ژنیکوماستی ‏
ژنیکوماستی ‏

سندرم لیپودیستروفی

در سندرم لیپودیستروفی چربی در یک قسمت از بدن جمع می‌شود و در قسمت دیگر از بین می‌رود. عمل لیپوساکشن می‌تواند ظاهر بیمار را با توزیع طبیعی‌تر چربی بدن بهبود بخشد.

لیپوم

لیپوم‌ها تومورهای خوش‌خیم چربی هستند که می‌توان آنها را با استفاده از لیپوساکشن از بدن حذف کرد.

خطرات و عوارض عمل لیپوساکشن

مانند هر جراحی بزرگ، لیپوساکشن خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی مخصوص عمل لیپوساکشن عبارتند از:

بی نظمی‌های کانتور

پوست شما ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و التیام غیرعادی، برآمده، موج‌دار یا پژمرده به نظر برسد. این تغییرات ممکن است دائمی باشند. آسیبی که به بافت زیر پوست زده می‌شود، ناشی از لوله نازکی(کانولا) است که در حین لیپوساکشن استفاده می‌شود که حتی ممکن است ظاهر خالدار دائمی به پوست بدهد.

تجمع مایع

ممکن است حفره‌های موقتی مایع(سروم) در زیر پوست ایجاد شود. این مایع ممکن است نیاز به تخلیه با سوزن داشته باشد.

بی حسی

ممکن است احساس بی حسی موقت یا دائمی در ناحیه آسیب دیده داشته باشید. تحریک موقت عصبی نیز ممکن است.

عفونت

عفونت‌های پوستی نادر اما ممکن هستند. عفونت پوستی شدید ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

سوراخ شدن اندام‌های داخلی

اگر جراحی که عمل لیپوساکشن را انجام می‌دهد از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است کانولا را بیشتر از مقدار استاندار وارد بدن کند و اندام‌های داخلی را سوراخ کند. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکن است فرد نیاز به یک جراحی اضطراری ترمیمی داشته باشد.

آمبولی چربی

تکه‌های چربی شل شده ممکن است جدا شده و در یک رگ خونی گیر کرده و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند. آمبولی چربی یک شرایط اورژانسی تهدید کننده زندگی است.

آمبولی چربی ‏
آمبولی چربی ‏

مشکلات کلیوی و قلبی

تغییر در سطح مایعات در حین تزریق و ساکشن مایعات می‌تواند باعث مشکلات بالقوه تهدید کننده حیات کلیه، قلب و ریه شود.

مسمومیت با لیدوکائین

لیدوکائین یک بی حس کننده است که اغلب با مایعات تزریق شده در حین عمل لیپوساکشن برای کمک به تسکین درد تجویز می‌شود. اگرچه به طور کلی بی خطر است، اما در شرایط نادر، ممکن است که فرد دچار مسمومیت با لیدوکائین شود که باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی می‌شود.

اگر جراح روی سطوح بزرگ‌تر بدن شما کار کند یا چندین روش را در طول یک عمل انجام دهد، خطر عوارض افزایش می‌یابد.

دوره نقاهت جراحی لیپوساکشن چقدر است؟

بسته به نوع جراحی که انجام داده‌اید ممکن است مجبور باشید در بیمارستان بمانید. البته اگر مشکل خاصی نداشته باشید، ممکن است همان روز عمل مرخص شوید.

اکثر افراد می‌توانند در عرض چند روز به سر کار بازگردند و در عرض 2 هفته به فعالیت‌های عادی بازگردند. اما هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. بنابراین نمی‌توان زمان دقیقی را برای بهبودی تعیین کرد.

از جراح زیبایی خود سؤالاتی در مورد فرایند بهبودیتان بپرسید، از جمله:

 • چه داروهایی باید مصرف کنم؟
 • آیا بانداژ خواهم گذاشت؟
 • آیا بخیه خواهم داشت؟ اگر جواب مثبت است، چه زمانی کشیده می‌شوند؟
 • چه زمانی می‌توانم دوباره ورزش کنم؟
 • آیا دوباره باید ویزیت شوم؟

آیا لیپوساکشن تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

از آنجایی که لیپوساکشن یک عمل زیبایی است، اکثر بیمه‌های درمانی آن را پوشش نمی‌دهند. با شرکت بیمه و جراح خود در مورد هزینه‌ها و گزینه‌های پرداخت صحبت کنید.

نتایج عمل لیپوساکشن چه زمانی قابل مشاهده است؟

نتایج عمل لیپوساکشن تا زمانی که التهاب محل عمل کاهش نیابد مشخص نخواهد بود. در برخی موارد، این کاهش التهاب ممکن است چند ماه طول بکشد. بیشتر تورم بعد از حدود 4 هفته برطرف می‌شود و ناحیه‌ای که چربی آن برداشته شده باید کم‌حجم‌تر به نظر برسد.

افرادی که تغییر وزن ندارند، معمولاً می‌توانند انتظار نتایج دائمی داشته باشند. کسانی که بعد از عمل وزن اضافه می‌کنند ممکن است متوجه شوند که توزیع چربی آنها تغییر می‌کند.

جمع بندی

کسانی از نتایج عمل لیپوساکشن راضی هستند، معمولاً افرادی هستند که مزایا و معایب این جراحی را از قبل به دقت بررسی می‌کنند، از آنچه انتظار می‌رود مطلع می‌شوند، جراح واجد شرایط و باتجربه را انتخاب می‌کنند و جزئیات را به‌دقت با جراح خود در میان می‌گذارند.

اگر شما هم قصد انجام جراحی لیپوساکشن را دارید، حتماً یک جلسه مشاوره با دکتر حامد قدسی داشته باشید و سوالات احتمالی خود را از ایشان بپرسید. مسلماً مشورت گرفتن از یک جراح باتجربه و ماهر، می‌تواند در روند تصمیم‌گیری شما بسیار مفید باشد.

برای دریافت نوبت، می‌توانید از قسمت نوبت دهی سایت و یا از قسمت تماس با ما اقدام کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد عمل لیپوساکشن اینجا کلیک کنید.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/liposuction/about/pac-20384586

https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedure-liposuction#1

https://www.medicalnewstoday.com/articles/180450#risks

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جای عمل اسلیو معده
جراحی ها

جای عمل اسلیو معده

جای عمل اسلیو معده ، مراقبت از زخم در کاهش احتمال عفونت پس از هر عمل جراحی بسیار مهم است. در حقیقت، با اینکه مراقبت

ادامه مطلب »
فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *