افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

خانه | لاغری | افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو
افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

طی چند دهه گذشته، جراحی کاهش وزن که به عنوان جراحی چاقی نیز شناخته می‌شود، به طور فزاینده‌ای رایج شده است. افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده یکی از مشکلاتی است که افراد به ویژه کسانی که شاخص توده بدنی بالایی دارند بعد از جراحی اسلیو تجربه می‌کنند.

اما راه حل مشکل چیست؟ دکتر حامد قدسی یکی از شناخته شده‌ ترین جراحان چاقی در ایران به سوال شما در این زمینه پاسخ خواهند داد. تقریباً تمام افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند مقداری پوست اضافی خواهند داشت. وقتی یک بیمار 50 کیلو یا بیشتر از دست می‌دهد، پوست که بر اثر توده‌های چربی باز شده، نمی‌تواند به شکل عقب برگشته و دوباره مانند گذشته سفت شود.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی

جهت مشاوره و دریافت نوبت برای هر گونه عمل معده برای لاغری میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

  • شماره مطب : 02188870946  –  02188870945
  • شماره برای رزرو نوبت : 09109254936
  • مشاوره آنلاین:  09931466388

برخی از مردم اصلاً از این موضوع ناراحت نمی‌شوند، زیرا احساس سلامتی بیشتری می‌کنند. برخی دیگر ممکن است از ظاهر پوست اضافی ناراحت باشند. پوست اضافی می‌تواند باعث مشکلات سلامتی دردناک یا حتی ناتوان کننده شود. مقدار کاهش وزن پس از جراحی چاقی ممکن است باعث ایجاد کمی افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو شود.

در مواردی که فرد با چاقی مفرط یعنی شاخص توده بدنی بالای ۵۰ اقدام به اسلیو معده می‌کند، افتادگی پوست بسیار زیاد است و چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلو ممکن است پوست اضافی وجود داشته باشد. جراحی زیبایی با هدف کاهش یا برداشتن پوست اضافی باعث می‌شود تا ناراحتی‌ های مرتبط با افتادگی پوست به صورت کامل از بین بروند.

البته جراحی زیبایی برای حذف پوست‌ های اضافی کاملاً انتخابی است، این بدان معناست که برداشتن یا کشیدن پوست بعد اسلیو یا بای پس معده کاملاً به نظر بیمار بستگی دارد.طبق آمار حدود 20 تا 30 درصد از بیماران چه زن و چه مرد بعد جراحی چاقی برای کشیدن و حذف پوست اضافی اقدام می‌کنند.

  • چرا افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو اتفاق می‌افتد؟
  • درمان فوری شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو چیست؟
  • چرا بیماران جراحی لیفت و کشیدن پوست را درخواست می‌کنند؟

اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوالات جهت تصمیم گیری بهتر برای انجام اسلیو معده هستید به خواندن ادامه دهید. در این مقاله همه آنچه که شما باید در زمینه افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو و درمان آن بدانید آورده شده است.

علت افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو چیست؟  

همانطور که می‌دانید جراحی لاغری به افرادی که سایر روش‌های کاهش وزن را امتحان کرده‌اند کمک می‌کند تا به نتایج پایدار دست یابند. احتمالاً هنگام مراجعه به جراح چاقی و ویزیت برای درمان زمان زیادی را صرف تجسم تغییراتی می‌کنید که بدنتان تجربه خواهد کرد.

علت افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو چیست؟

کاهش وزن، خطوط و منحنی‌های قابل مشاهده‌ و افزایش انرژی همگی تغییرات پیش رو شما هستند. شما همچنین ممکن است در مورد برخی از تغییرات به ویژه شل شدن و افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو نگران باشید. افتادگی پوست پس از جراحی چاقی در نتیجه از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست رخ می‌دهد.

هنگامی که پوست در طی سالها با افزایش وزن عمده کشیده می‌شود، رشته‌های کلاژن و الاستین که به پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی می‌دهند، تجزیه می‌شوند. جاذبه نیز با گذشت زمان پوست را به سمت پایین می‌کشد. از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست شما به مدت زمان و میزان چاقی بستگی دارد.

فرقی نمی‌کند وزنتان را سریع یا آهسته کم کنید. هرچه پوست بیشتر کشیده شود، احتمال اینکه دوباره به ظاهر نرمال و سفت خود بازگردد کمتر می‌شود.در حالی که اسلیو معده اغلب سلامت کلی و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد، بسیاری از افراد بعد از این کاهش وزن چشمگیر شلی پوست بیش از حد را تجربه می‌کنند .

و ممکن است بخواهند پوست اضافی برداشته شود. پوست اضافی بسیار آزار دهنده است، زیرا نه تنها ظاهر، بلکه بر عملکرد و سلامتی فرد نیز تأثیر می‌گذارد. پوست اضافی میتواند با کاهش اعتماد به نفس، عفونت و بثورات پوستی همراه باشد.

راهکارهای اساسی برای کاهش افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

تا حدودی شل شدن پوست پس از جراحی لاغری از کنترل شما خارج است. برخی از افراد به دلیل شاخص توده بدنی پایین، افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو را تجربه نمی‌کنند، در حالی که برخی دیگر تمام اقدامات ممکن را انجام می‌دهند و هنوز هم کمی شلی در پوست خود دارند. با این وجود کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو انجام دهید. در  زیر به مهمترین آنها اشاره شده است:

راهکارهای اساسی برای کاهش افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

1- وعده‌ های غذایی خود را بر اساس پروتئین برنامه ریزی کنید

یکی از مواردی که پس از جراحی لاغری مانند اسلیو یا بای پس معده باید انتظار داشت، تغییر در رژیم غذایی است. این برای کاهش موثر و مفید  وزن ضروری است. باید پروتئین را در تمام وعده‌های غذایی و حتی میان‌ وعده‌هایتان قرار دهید، زیرا این به ساخت عضلات بدون چربی کمک می‌کند.

با از دست دادن چربی، توده و بافت عضلانی بدن سریعتر از پوست کوچک شود. به همین دلیل مصرف پروتئین اهمیت دارد. با این حال، اگر همزمان در حال ساختن عضله نیز هستید، این می‌تواند به کاهش افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو بسیار کمک کند. فراموش نکنید، خطوط ماهیچه‌ها در پنهان کردن افتادگی پوست نقش مهمی دارند.

2- ویتامین‌ هایی مصرف کنید که خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهند

برخی از ویتامین‌ها به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کنند و احتمال اینکه بعد از جراحی کاهش وزن دچار افتادگی پوست شوید، کمتر می‌شود. برای موثر بودن این داروها، در صورت امکان، باید چند ماه قبل از جراحی مصرف آنها را شروع کنید و در طول روند کاهش وزن خود به مصرف آنها ادامه دهید.

ویتامین‌هایی مصرف کنید که خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهند

3- هیدراته بمانید

به طور کلی ایده خوبی است که پس از اسلیو مایعات زیاد بنوشید. همیشه باید سطح هیدراتاسیون خود را به منظور حفظ سلامت مطلوب کنترل کنید. آبرسانی مناسب برای سلامت پوست ضروری است. آن را مرطوب و انعطاف‌پذیر نگه می‌دارد، به خاصیت پوست ارتجاعی کمک می‌کند و به آن اجازه می‌دهد پس از کاهش وزن راحت‌تر به شکل قبل بازگردد.

4- کاردیو متناوب با تمرینات قدرتی انجام دهید

تمرینات قدرتی به ساخت عضلات بسیار کمک میکنند. انجام مستمر تمرینات هوازی پس از جراحی چاقی نقش موثری در کاهش وزن دارد. با این حال، تمرینات قدرتی هم به متابولیسم بیشتر کمک کرده و هم  ظاهر پوست را تقویت می‌کند. این در نهایت مانع افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو خواهد شد.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با جراحی پیکر تراشی و دریافت مشاوره رایگان، کلیک کنید.

درمان فوری شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو

در برخی موارد، رژیم غذایی، ورزش و مکمل‌ها کافی نیستند. مقابله با افتادگی پوست پس از جراحی چاقی می‌تواند دشوار باشد، در حال حاضر چندین گزینه درمانی وجود دارد که می‌تواند به بازگرداندن ظاهری سفت و صاف به پوست شما کمک کند.

درمان فوری شل شدن پوست بعد از عمل اسلیو

درمان‌هایی که به شکل تهاجمی یا کم تهاجمی هستند باید ۱۸ ماه بعد از انجام جراحی چاقی انجام شوند و تا زمانی که فرد به وزن ثابت و نرمال نرسیده هیچگونه جراحی زیبایی برای پوست نباید انجام شود. سفت کردن پوست پس از جراحی کاهش وزن می‌تواند از طریق تکنیک‌های پزشکی انجام شود:

1- ترماژ

یک درمان تایید شده است که از انرژی فرکانس رادیویی تک قطبی استفاده می‌کند. از طریق دستگاه مخصوص انرژی به عمق درم و بافت زیر جلدی پوست نفوذ کرده و جریان الکتریکی ایجاد می‌کند تا از طریق مقاومت الکتریکی ذاتی سلول‌های پوست گرما ایجاد شود.

گرما با شکستن پیوندهای هیدروژنی در زنجیره‌های آن، مولکول‌های کلاژن را دناتوره می‌کند و در نتیجه کلاژن ضخیم و بازسازی می‌شود. پس از این فرایند پوست صاف تر و سفت تر به نظر می‌رسد. این یک گزینه درمانی موثر برای افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو  است.

2- اولتراپی

این نیز یک روش پاکسازی غیر تهاجمی است که از فناوری اولتراسوند برای تحریک تولید کلاژن بدن در زیر سطح پوست استفاده می‌کند. همانطور که کلاژن در طول زمان به افزایش خود ادامه می‌دهد، نتایج چشمگیر و طولانی مدتی را روی پوست خود مشاهده خواهید کرد.

این باعث می‌شود تا پوست ظاهری صاف و با طراوت داشته باشد. اولتراپی برای درمان افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو در ناحیه گردن، زیر چانه و ابرو در نظر گرفته می‌شود.

مطالعه بیشتر: برای اطلاع از راز لاغری سریع در 3 روز و برنامه رژیم غذایی مناسب، کلیک کنید.

3- تامی تاک یا ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی می‌تواند پوست اضافی را برای بهبود ظاهر شما از بین ببرد. در برخی موارد، تامی تاک می‌تواند حتی به بهبود کمردرد نیز کمک کند. در حین انجام تامی تاک یا  عمل جراحی زیبایی شکم، جراح زیبایی پوست اضافی را جدا کرده  و همزمان عضلات شکم را سفت می‌کند.

4- لیپکتومی کمربند

برای قسمت تحتانی شکم، جراح زیبایی شما ممکن است عمل جراحی زیبایی شکم یا لیپکتومی کمربند را انتخاب کند. لیپکتومی کمربند برای از بین بردن مقدار زیادی از پوست آویزان در قسمت تحتانی شکم پس از عمل جراحی کاهش وزن مفید است.

در طول جراحی این نوع کانتورینگ بدن، جراح دو برش در دیواره شکم ایجاد می‌کند. پوست اضافی شکم برداشته می‌شود. سپس قسمت پایینی باقیمانده از طریق بخیه به قسمت بالایی شکم وصل می‌شود.

5- لیفت پایین بدن

جراح ممکن است از لیفت بالای ران و لیفت باسن برای برداشتن چربی اضافی و سفت کردن پوست شل در سایر نواحی پایین بدن استفاده کند. این تکنیک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ظاهری ساده و زیبا به بدن می‌دهند. هر یک از این روش‌ها شامل بریدن پوست اضافی و برداشتن چربی با استفاده از لیپوساکشن است.

بیشتر بخوانید: تجربیات کسانی که عمل اسلیو معده انجام داده اند

لیفت پایین بدن

6- لیفت بالاتنه

لیفت بالاتنه شامل چندین عمل جراحی است که برای سفت کردن و جوانسازی قسمت‌های فوقانی بدن طراحی شده است. لیفت بازو، لیفت سینه و لیفت پشت به کاهش افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو در این نواحی کمک می‌کند.برای تعیین اینکه کدام گزینه درمانی برای افتادگی پوست پس از جراحی چاقی برای شما مناسب تر است، با بهترین جراح چاقی در تهران مشورت کنید تا نیازها و اهداف منحصر به فرد شما بررسی شود.

نتیجه پایانی

اسلیو معده یکی از راهکارهای اساسی و سریع برای درمان چاقی است که علاوه بر زیبایی و تناسب اندام می‌تواند با بهبود و کیفیت سلامتی افراد همراه باشد. اما افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو یکی از نگرانی‌های افرادی است که به جراحی کاهش وزن فکر می‌کنند.

سال‌ها اضافه وزن و انباشته شدن چربی باعث شده تا پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد از همین رو بعد از کاهش وزن شدید افتادگی پوست اتفاق خواهد افتاد که می‌تواند علاوه بر مشکلات زیبایی بر روی سلامت فرد نیز تاثیرات منفی داشته باشد.

هیدراته نگه داشتن بدن، خوردن غذاهای حاوی پروتئین و انجام تمرینات قدرتی از مهمترین اقداماتی هستند که به صورت طبیعی می‌توانید برای کاهش افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو انجام دهید. اگر بیمار بعد از جراحی چاقی پوست شلی بیش از حد را تجربه کند، گزینه‌های عالی پزشکی برای درمان وجود دارند.

اگر به دنبال درمان فوری برای رفع افتادگی پوست هستید باید اقدامات درمانی از جمله ترماژ، اولتراپی، تامی تاک، لپکتومی و لیفت بدن را انجام دهید. برای تصمیم گیری بهتر در موردانتخاب شیوه درمانی بهتر است با دکتر حامد قدسی مشورت نمایید.

ایشان عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند مهارت تخصص و تجربه بالای ایشان باعث شده تا بیماران جراحی عالی و موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی تجربه نمایند.

سوالات متداول افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو

1- آیا همه افراد افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو را تجربه می‌کنند؟

میزان پوست اضافی که ممکن است فرد بعد از جراحی چاقی داشته باشد به ژنتیک، توزیع وزن بدن و میزان کاهش وزن بستگی دارد. اکثر بیماران  تا حدودی پوست اضافی دارند. افرادی که شاخص تود بدنی پایین‌تری دارند بعد از اسلیو نیازی به درمان افتادگی پوست نخواهند داشت.

2- آیا با کمک جراحی می‌توان برای همیشه از افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو رهایی پیدا کرد؟

بله تکنیک‌هایی مانند ابدومینوپلاستی یا تامی تاک و لیفت بدن از طریق جراحی با برداشتن پوست و سفت کردن عضلات می‌توانند باعث شوند تا وضعیت اندام بدن به بهترین شکل و متناسب با وزن جدید تغییر پیدا کند.

3- چه افرادی کاندیدای دریافت درمان جراحی برای افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده هستند؟

افرادی که شاخص توده بدنی بسیار بالایی دارند و بعد از جراحی افتادگی پوست زیادی را تجربه می‌کنند کاندیداهای خوبی برای جراحی پوست اضافی هستند، البته این افراد باید از سلامت پزشکی برخوردار بوده و از مصرف سیگار و دخانیات نیز پرهیز نمایند.

4- چه زمانی باید برای درمان افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده اقدام کرد؟

به طور معمول پزشکان توصیه می‌کنند که ۱۸ ماه پس از اسلیو درمان پوست اضافی آغاز شود. البته بیماران ۶ ماه قبل از جراحی باید به وزن ثابت و مورد نظر دست پیدا کنند.

5- مزایای جراحی افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده چیست؟

افزایش اعتماد به نفس، کاهش عفونت و بثورات پوستی و پوشیدن لباس‌ های مورد علاقه از مهمترین مزایای درمان افتادگی پوست بعد از عمل اسلیو معده می‌باشند.

منابع

https://www.medstarhealth.org/blog/excess-skin-removal-weight-loss-surgery

https://artofdermatology.com/sagging-skin-bariatric-surgery-read/

https://memorialweightlosscenter.com/what-to-do-about-loose-skin-after-bariatric-surgery/

https://www.templehealth.org/about/blog/managing-excess-skin-after-weight-loss-surger

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *