پیکرتراشی به روش پانیکولکتومی: هر آنچه لازم است در مورد عمل پانیکولکتومی بدانید.

دکتر حامد قدسی » جراحی ها » پیکرتراشی به روش پانیکولکتومی: هر آنچه لازم است در مورد عمل پانیکولکتومی بدانید.
پیکرتراشی به روش پانیکولکتومی: هر آنچه لازم است در مورد عمل پانیکولکتومی بدانید.‏

پانیکولکتومی یک روش جراحی زیبایی برای برداشتن پوست و چربی اضافی شکم است که این چربی با نام پانوس یا “پیش بند” شناخته می‌شود. پانوس معمولاً پس از جراحی کاهش وزن در نواحی پایینی شکم ایجاد می‌شود. در ادامه به بررسی کامل این جراحی پیکر تراشی می‌پردازیم.

عمل پانیکولکتومی چیست؟

پانیکولکتومی یک روش جراحی برای برداشتن پانوس، پوست و بافت اضافی قسمت تحتانی شکم، است.

برخلاف جراحی تامی تاک، پانیکولکتومی یک جراحی زیبایی نیست. این جراحی با از بین بردن چربی اضافی ناحیه شکم را صاف‌تر می‌کند. پانیکولکتومی را می‌توان در کنار تامی تاک یا سایر عمل‌های شکمی نیز انجام داد.

عمل پانیکولکتومی چیست؟
عمل پانیکولکتومی چیست؟

هزینه جراحی پانیکولکتومی

هزینه‌های جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در نتیجه نمی‌توان برای آن هزینه‌ای مشخصی گفت. از آنجایی که عمل پانیکولکتومی معمولاً به‌عنوان یک جراحی زیبایی شناخته نمی‌شود، شرکت بیمه شما ممکن است در پرداخت هزینه این عمل کمک کند. اما، شما باید شرایط خاصی را داشته باشید تا پانیکولکتومی برای شما به‌عنوان یک جراحی درمانی در نظر گرفته شود. حتماً قبل از عمل در مورد هزینه عمل با شرکت بیمه درمانی خود صحبت کنید.

دلایل رایج برای انجام جراحی پانیکولکتومی

به دلایل مختلفی ممکن است در قسمت پایین شکم پوست و چربی اضافی تجمع پیدا کند. شایع‌ترین علل عبارت‌اند از:

 • سن
 • ژنتیک
 • بارداری
 • جراحی قبلی
 • کاهش وزن زیاد

آیا پانیکولکتومی برای من مناسب است؟

بافت پانوس اضافی می‌تواند حفظ بهداشت در ناحیه تناسلی را دشوار کند. همچنین می‌تواند راه رفتن و انجام سایر فعالیت‌های بدنی را دشوار کند. اگر هر کدام از این نگرانی‌ها را دارید، ممکن است پانیکولکتومی برای شما مفید باشد.

نکته: تفاوت پانیکولکتومی و ابدومینوپلاستی در این است که پانیکولکتومی فقط پوست اضافی را برمی‌دارد و در این روش هیچ گونه تخریب بافت یا سفت شدن عضلات قدیمی انجام نمی‌شود.

بهترین کاندیداهای انجام جراحی پانیکولکتومی چه کسانی هستند؟

پانیکولکتومی برای بیمارانی که از سلامت خوبی برخوردارند، بیماری خاص یا شرایط پزشکی جدی ندارد و انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند، مناسب است. اگر قصد باردار شدن یا کاهش وزن قابل توجهی دارید، باید قبل از جراحی این برنامه‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید. پانیکولکتومی درمانی برای چاقی یا جایگزینی برای رژیم غذایی مناسب و ورزش نیست.

در طول جلسه مشاوره پانیکولکتومی چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول مشاوره پانیکولکتومی آماده باشید که در مورد موارد زیر صحبت کنید:

 • اهداف جراحی
 • شرایط پزشکی، آلرژی دارویی و درمان‌های پزشکی
 • داروهای مصرفی فعلی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، سیگار و مواد مخدر
 • جراحی‌های قبلی
 • جراح شما همچنین وضعیت سلامت عمومی شما را بررسی می‌کند، شکمتان را معاینه می‌کند و در مورد گزینه‌های درمانی با شما صحبت می‌کند.

موفقیت و ایمنی روش پانیکولکتومی تا حدود زیادی بستگی زیادی به صراحت شما در طول مشاوره دارد. از شما سوالاتی در مورد سلامتی، خواسته‌ها و سبک زندگی‌تان پرسیده می‌شود.

حتماً هر سوالی که دارید از جراح پلاستیک خود بپرسید. درک تمام جنبه‌های جراحی پانیکولکتومی بسیار مهم است.

طبیعی است که برای جراحی کمی اضطراب داشته باشید. این اضطراب ممکن است هیجان برای ظاهر جدید یا استرس قبل از عمل باشد. از درمیان گذاشتن این احساسات با جراح خود خجالت نکشید.

جراحی پانیکولکتومی چگونه انجام می‌شود؟

یک جراح پلاستیک متخصص عمل پانیکولکتومی را انجام می‌دهد. این عمل، یک روش جراحی تهاجمی است که می‌تواند تا پنج ساعت طول بکشد. در طول جراحی، شما بیهوش خواهید بود بنابراین چیزی احساس نخواهید کرد.

سپس جراح برای انجام جراحی دو برش ایجاد می‌کند:

 • یک برش افقی در سر تا سر استخوان لگن
 • یک برش عمودی که تا استخوان شرمگاهی گسترش می‌یابد.

طول برش‌ها به مقدار پوستی که باید برداشته شود بستگی دارد. از طریق برش‌ها، جراح می‌تواند به چربی و پوست اضافی دسترسی داشته باشد و آنها را از بین ببرد. سپس پوست و بافت‌های باقی‌مانده به طرف هم کشیده می‌شوند و با بخیه بسته می‌شوند. پزشکان ممکن است در حین عمل برای برداشتن مایع اضافی از لوله‌های تخلیه استفاده کنند.

در برخی موارد، ناف ممکن است برداشته شود یا مکان آن تغییر پیدا کند. پزشک در جلسه مشاوره قبل از عمل، درباره این موضوع کاملاً با شما صحبت می‌کند.

جراحی پانیکولکتومی چگونه انجام می‌شود؟
جراحی پانیکولکتومی چگونه انجام می‌شود؟

جایگزین‌های پانیکولکتومی

در طول معاینه فیزیکی اولیه، جراح پلاستیک شما ممکن است متوجه شود که شما با روش‌هایی که تهاجم کمتری دارند هم می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. روش‌های جایگزین ممکن است شامل لیپوساکشن یا جراحی ابدومینوپلاستی باشد. البته گاهی ممکن است جراح یکی از روش‌های جایگزین را با عمل پانیکولکتومی ترکیب کند تا نتیجه بهتری ایجاد شود.

دوره نقاهت جراحی پانیکولکتومی

برای بیشتر افراد، عمل پانیکولکتومی یک جراحی سرپایی است. اما بسته به وسعت عمل، ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید. در قبل از مشاوره، جراح به شما توصیه می‌کند که بعد از جراحی از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند و در چند روز اول بعد از عمل به شما کمک کند. تا چند هفته پس از انجام عمل شما نباید هیچ گونه فعالیت سنگین داشته باشید یا اجسام سنگین بلند کنید.

پس از جراحی درد، ناراحتی، تورم و کبودی در محل برش بسیار طبیعی است. بخیه‌های سطحی شما ممکن است ظرف یک هفته برداشته شوند. بخیه‌های عمیق‌تر خود به خود حل می‌شوند. بهبودی کامل ماه‌ها طول می‌کشد و برای اطمینان از نتایج پایدار باید مرتباً توسط پزشکتان ویزیت شوید.

اکثر بیماران از نتایج این جراحی راضی هستند و اغلب ۲٫۵ تا ۵ کیلوگرم وزن کم می‌کنند. برخی از بیماران هم گزارش بهبود فعالیت بدنی و بهداشت شخصی را می‌دهند.

دوره نقاهت جراحی پیکر تراشی پانیکولکتومی
دوره نقاهت جراحی پانیکولکتومی

خطرات عمل پانیکولکتومی چیست؟

تصمیم برای انجام عمل پانیکولکتومی بسیار شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای آن به اندازه‌ای است که ریسک عمل را قبول کنید یا نه.

جراح پلاستیک خطرات مرتبط با جراحی را با جزئیات برای شما توضیح خواهد داد. قبل از عمل از شما خواسته می‌شود تا فرم‌های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل از مراحل عمل و خطرات یا عوارض احتمالی آن مطلع هستید.

خطرات احتمالی جراحی پانیکولکتومی شامل موارد زیر است:

 • خطرات بیهوشی
 • عدم تقارن
 • خون ریزی
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • مرگ بافت چربی موجود در عمق پوست(نکروز چربی)
 • تجمع مایع(سروما)
 • هماتوم
 • عفونت
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست
 • درد مداوم
 • بهبود ضعیف برش‌ها
 • نیاز به جراحی مجدد
 • شلی مکرر پوست
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • جای زخم نامطلوب

جمع بندی

عمل پانیکولکتومی به عنوان یک روش درمانی برای برداشتن چربی اضافی از ناحیه شکم انجام می‌شود. این چربی اضافی یا پانوس می‌تواند باعث ایجاد زخم و تحریک پوستی شود و بر فعالیت بدنی شما تأثیر بگذارد.

عمل پانیکولکتومی یک عمل زیبایی نیست، اما می‌توان آن را در کنار جراحی‌های زیبایی و اصلاحی برای بهبود ظاهر شکم انجام داد. گزینه‌ها و انتظارات خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین روش را برای شما تعیین کند.

دکتر حامد قدسی مدرک تخصص خود را در زمینه جراحی زیبایی از یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه دریافت کرده‌اند افراد زیادی با کمک ایشان به بهترین ظاهر خود دست پیدا کرده‌اند. برای مشاهده نتایج عمل می‌توانید به صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد عمل پانیکولکتومی اینجا کلیک کنید.

منابع:

https://www.uofmhealth.org/conditions-treatments/surgery/plastic/cosmetic/body/panniculectomy

https://www.plasticsurgery.org/reconstructive-procedures/panniculectomy

https://www.healthline.com/health/panniculectomy#outlook

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *