پانیکولکتومی

خانه | لیپوماتیک | پانیکولکتومی
پانیکولکتومی

پانیکولکتومی: یکی از روش های که بعد از کاهش وزن از طریق عمل چاقی یا هر نوع روش دیگر لاغری بری فرم دهی بهتر بدن درخواست می شود، پانیکولکتومی است. این یک روش برای از دست دادن وزن نیست. در واقع این نوع جراحی در دسته بندی جراحی های پیکر تراشی قرار می گیرد. پانیکولکتومی یک روش جراحی برای برداشتن پوست و چربی اضافی شکم است. این چربی با نام پانوس یا “پیش بند” شناخته می‌شود. پوست و بافت های چربی که بعد از لاغری یا بارداری در قسمت پایینی شکم ظاهر می‌ شوند، بسیار آزاردهنده هستند، به خصوص هنگام لباس پوشیدن، رفتن به باشگاه یا استخر این بخش های اضافی می توانند باعث ناراحتی فرد شده و حتی اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار دهند. پانوس معمولاً پس از جراحی کاهش وزن در نواحی پایینی شکم انجام می ‌شود. در ادامه به بررسی کامل این جراحی پیکر تراشی می‌پردازیم.

عمل پانیکولکتومی چیست؟

عمل پانیکولکتومی چیست؟

پوست های اضافی زیر شکم تنها زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه ممکن است در تحرک، انجام کارهای روزانه و… نیز مشکلاتی را به وجود آورند. تعریق در این نواحی می تواند باعث جوش و زخم شده و حتی در مواردی که پوست اضافی بیش از اندازه بوده و روی ناحیه تناسلی قرار می گیرد، باعث بروز جوش، زخم و عفونت در این ناحیه نیز شوند. جراحی پانوس با هدف بهبود این شرایط و بالا بردن کیفیت بهداشت و سلامت افراد انجام می شود.

همانطور که گفته شد، پانیکولکتومی یک روش جراحی برای برداشتن پانوس، پوست و بافت اضافی قسمت تحتانی شکم، است. برخلاف جراحی تامی تاک، این یک عمل زیبایی محسوب نمی شود. این جراحی با از بین بردن چربی اضافی ناحیه شکم را صاف ‌تر می‌کند. جراحی پانوس را می‌توان در کنار تامی تاک یا سایر عمل‌های شکمی نیز انجام داد تا به تقویت و فرم دهی بهتر عضلات کمک کرد.

نکته مهم : تفاوت پانیکولکتومی و ابدومینوپلاستی در این است که در جراحی پانوس فقط پوست اضافی برداشته می شود و بر خلاف تامی تاک هیچ گونه تخریب و دستکاری بافت جهت تقویت و سفت شدن عضلات انجام نخواهد شد.

مهم ترین دلایل برای انجام جراحی پانیکولکتومی

به دلایل مختلفی ممکن است در قسمت پایین شکم پوست و چربی اضافی تجمع پیدا کنند. شایع‌ترین علل عبارت‌اند از:

 • افزایش سن: با افزایش سن پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، از همین رو افتادگی پوست و چربی اضافی پایین شکم بیش از قبل خواهد بود.
 • ژنتیک و وراثت: برخی افراد به صورت مادرزادی مستعد این نوع تغییر فرم شکم هستند.
 • بارداری: تغییر شکل بدن و شکم بعد از بارداری می ‌تواند با افتادگی پوست شکم و تجمع چربی های اضافی در قسمت تحتانی شکم همراه باشد.
 • کاهش وزن زیاد: بعد از جراحی های چاقی و کاهش وزن شدید افتادگی پوست در قسمتهای مختلف بدن از جمله ران، بازو و شکم مشاهده خواهد شد.

بهترین کاندیداهای انجام جراحی پانیکولکتومی چه کسانی هستند؟

بهترین کاندیداهای انجام جراحی پانیکولکتومی چه کسانی هستند؟

بافت پانوس اضافی می‌تواند حفظ بهداشت در ناحیه تناسلی را دشوار کند. همچنین می‌تواند راه رفتن و انجام سایر فعالیت‌های بدنی را نیز با سختی همراه کند. اگر هر کدام از این نگرانی‌ها را دارید، ممکن است جراحی پانوس برای شما مفید باشد. جراحی پانوس برای بیمارانی که از سلامت خوبی برخوردارند، بیماری خاص یا شرایط پزشکی جدی ندارد و انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند، مناسب است. اگر قصد باردار شدن یا کاهش وزن قابل توجهی دارید، باید قبل از جراحی این برنامه‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید. فراموش نکنید، پانیکولکتومی مانند عمل اسلیو معده  درمانی برای چاقی یا جایگزینی برای رژیم غذایی مناسب و ورزش نیست.

در طول جلسه مشاوره پانیکولکتومی چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول مشاوره پانیکولکتومی در مورد موارد زیر با پزشک خود صحبت خواهید کرد:

 • اهداف جراحی و انتظارات واقع بینانه از جراحی بررسی خواهند شد.
 • در مورد شرایط پزشکی، آلرژی دارویی و درمان‌های پزشکی از شما پرسیده خواهد شد.
 • شما باید در مورد مصرف داروهای فعلی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، استعمال الکل، سیگار و مواد مخدر به پزشک خود بگویید.
 • جراح همچنین وضعیت سلامت عمومی شما را بررسی می‌کند، درباره جراحی های قبلی می پرسد، شکمتان را معاینه می‌کند و در مورد گزینه‌های درمانی با شما صحبت می‌کند.
 • موفقیت و ایمنی روش پانیکولکتومی تا حدود زیادی بستگی زیادی به صراحت شما در طول مشاوره دارد. در کل از شما سوالاتی در مورد سلامتی، خواسته‌ها و سبک زندگی‌تان پرسیده می‌شود.

نکته مهم: درک تمام جنبه‌های جراحی پانیکولکتومی بسیار مهم است. طبیعی است که برای جراحی کمی اضطراب داشته باشید. حتماً هر سوالی که دارید از جراح پلاستیک خود بپرسید. این اضطراب ممکن است هیجان برای ظاهر جدید یا استرس قبل از عمل باشد. از درمیان گذاشتن این احساسات با جراح خود خجالت نکشید.

جراحی پانیکولکتومی چگونه انجام می‌شود؟

جراحی پانیکولکتومی چگونه انجام می‌شود؟

یک جراح چاقی حرفه ای یا جراح پلاستیک عمل پانیکولکتومی را انجام می‌دهد. این عمل، یک روش جراحی تهاجمی است که می‌تواند تا پنج ساعت طول بکشد. در طول جراحی، شما بیهوش خواهید بود، بنابراین چیزی احساس نخواهید کرد.جراح برای انجام جراحی دو برش ایجاد می‌کند:

 • یک برش افقی در سر تا سر استخوان لگن ایجاد می شود.
 • یک برش عمودی که تا استخوان شرمگاهی گسترش می‌یابد.

طول برش‌ها به مقدار پوستی که باید برداشته شود، بستگی دارد. از طریق برش‌ها، جراح می‌تواند به چربی و پوست اضافی دسترسی داشته باشد و آنها را از بین ببرد. سپس پوست و بافت ‌های باقی‌ مانده به طرف هم کشیده می ‌شوند و با بخیه بسته می ‌شوند. پزشکان ممکن است در حین عمل برای برداشتن مایع اضافی از لوله ‌های تخلیه استفاده کنند. در برخی موارد، ناف ممکن است برداشته شود یا مکان آن تغییر پیدا کند. پزشک در جلسه مشاوره قبل از عمل، درباره این موضوع کاملاً با شما صحبت می‌کند.

 جراحی های جایگزین پانیکولکتومی

در طول معاینه فیزیکی اولیه، جراح پلاستیک شما ممکن است متوجه شود که شما با روش‌هایی که تهاجم کمتری دارند هم می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید. روش‌های جایگزین ممکن است شامل لیپوساکشن یا جراحی ابدومینوپلاستی باشد. البته گاهی ممکن است جراح یکی از روش‌های جایگزین را با عمل پانیکولکتومی ترکیب کند تا نتیجه بهتری ایجاد شود.

دوره نقاهت جراحی پانیکولکتومی

برای بیشتر افراد، عمل پانیکولکتومی یک جراحی سرپایی است، اما بسته به وسعت عمل، ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید. قبل از مشاوره، جراح به شما توصیه می‌کند که بعد از جراحی از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند و در چند روز اول بعد از عمل به شما کمک کند. تا چند هفته پس از انجام عمل شما نباید هیچ گونه فعالیت سنگین داشته باشید یا اجسام سنگین بلند کنید.

پس از جراحی درد، ناراحتی، تورم و کبودی در محل برش بسیار طبیعی است. بخیه‌های سطحی شما ممکن است ظرف یک هفته برداشته شوند. بخیه‌های عمیق‌تر خود به خود  جذب می‌شوند. بهبودی کامل ماه ‌ها طول می‌کشد و برای اطمینان از نتایج پایدار باید مرتباً توسط پزشکتان ویزیت شوید.

اکثر بیماران از نتایج این جراحی راضی هستند و اغلب ۲.۵ تا ۵ کیلوگرم وزن هم به دلیل برداشت پوست و چربی اضافی کم می‌کنند. برخی از بیماران هم گزارش بهبود فعالیت بدنی و بهداشت شخصی را می‌دهند.

خطرات عمل پانیکولکتومی چیست؟

خطرات عمل پانیکولکتومی

تصمیم برای انجام عمل پانیکولکتومی بسیار شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای آن به اندازه‌ای است که ریسک عمل را قبول کنید یا خیر. جراح پلاستیک خطرات مرتبط با جراحی را با جزئیات برای شما توضیح خواهد داد. قبل عمل از شما خواسته می‌شود، فرم ‌های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل شود که به طور کامل از مراحل عمل و خطرات یا عوارض احتمالی آن مطلع هستید.خطرات احتمالی جراحی پانوس شامل موارد زیر است:

 • خطرات بیهوشی
 • عدم تقارن
 • خون ریزی
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • مرگ بافت چربی موجود در عمق پوست(نکروز چربی)
 • تجمع مایع(سروما)
 • هماتوم
 • عفونت
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست
 • درد مداوم
 • بهبود ضعیف برش‌ها
 • نیاز به جراحی مجدد
 • شلی مکرر پوست
 • تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 • جای زخم نامطلوب

هزینه جراحی پانیکولکتومی

هزینه‌های جراحی به عوامل مختلفی از جمله مهارت پزشک بستگی دارند. به طور حتم انجام جراحی نزد بهترین جراح چاقی هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. در نتیجه نمی‌توان برای این عمل هزینه‌ مشخصی ذکر کرد. از آنجایی که عمل پانیکولکتومی معمولاً به‌عنوان یک جراحی زیبایی شناخته نمی‌شود، شرکت بیمه شما ممکن است در پرداخت هزینه این عمل کمک کند. اما، شما باید شرایط خاص پزشکی داشته باشید تا جراحی پانوس برای شما به‌ عنوان یک جراحی درمانی در نظر گرفته شود. حتماً قبل از عمل در مورد هزینه عمل با شرکت بیمه درمانی خود صحبت کنید.

جمع بندی

عمل پانیکولکتومی یک روش درمانی برای برداشتن چربی اضافی از ناحیه شکم است. چربی اضافی یا پانوس می‌تواند باعث ایجاد زخم و تحریک پوستی شود و بر فعالیت بدنی شما تأثیر بگذارد.

عمل پانیکولکتومی یک عمل زیبایی نیست، اما می‌توان آن را در کنار جراحی‌های زیبایی و اصلاحی برای بهبود ظاهر شکم انجام داد. گزینه‌ها و انتظارات خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین روش را برای شما تعیین کند. دکتر حامد قدسی مدرک تخصص خود را در زمینه جراحی زیبایی از یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه دریافت کرده‌اند افراد زیادی با کمک ایشان به بهترین ظاهر خود دست پیدا کرده‌اند. برای مشاهده نتایج عمل می‌توانید به صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

منابع:

https://www.uofmhealth.org/conditions-treatments/surgery/plastic/cosmetic/body/panniculectomy

https://www.plasticsurgery.org/reconstructive-procedures/panniculectomy

https://www.healthline.com/health/panniculectomy#outlook

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *