نحوه عملکرد و نقش معده در گوارش غذا

خانه | لاغری | نحوه عملکرد و نقش معده در گوارش غذا
نحوه عملکرد و نقش معده در گوارش غذا

غذایی که می‌خورید سفری باورنکردنی را در دستگاه گوارش شما طی می‌کند. این غذا مسیری از دهان تا مقعد را می‌پیماید و در نهایت اضافات آن از بدن خارج می‌شود. در طول مسیر قسمت‌های مفید غذای شما جذب می‌شود و به شما انرژی و مواد مغذی می‌دهد. در ادامه، به بررسی مسیر گوارش غذا و نقش معده در این مسیر می‌پردازیم.

خواندن این مطلب به شدت برای افراد کاندیدای جراحی اسلیو معده و یا سایر عمل های جراحی نظیر مینی بای پس توصیه می‌شود.

دستگاه گوارش چیست؟

دستگاه گوارش که به آن مسیر GI نیز گفته می‌شود، از معده، روده، کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا تشکیل شده است. دستگاه گوارش مجموعه‌ای از اندام‌های توخالی است که توسط یک لوله پیچ خورده و طولانی از دهان به مقعد متصل می‌شوند. اندام‌های توخالی تشکیل دهنده دستگاه گوارش دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و مقعد هستند. کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا اعضای توپر دستگاه گوارش هستند.

روده کوچک دارای سه قسمت است. قسمت اول دوازدهه نام دارد. ژژنوم در وسط و ایلئوم در انتها قرار دارد. روده بزرگ شامل آپاندیس، سکوم، روده بزرگ و راست روده است. آپاندیس یک کیسه انگشتی شکل است که به سکوم متصل شده است. (جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید صفحه جراحی آپاندیس را مطالعه کنید.) سکوم اولین قسمت روده بزرگ است. کلون قسمت بعدی روده بزرگ است. راست روده قسمت انتهایی روده بزرگ است.

باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش، که فلور روده یا میکروبیوم نیز نامیده می‌شوند، به هضم غذا کمک می‌کنند. بخشی از دستگاه عصبی و دستگاه گردش خون نیز در روند هضم غذا کمک کنننده هستند. تمام این سیستم وسیع، یعنی اعصاب، هورمون‌ها، باکتری‌ها، خون و اندام‌های دستگاه گوارش با هم کار می‌کنند تا غذاها و مایعاتی را که هر روز می‌خورید یا می‌نوشید را هضم کنند.

با مراجعه به صفحه ساختار دستگاه گوارش که متعلق به یک منبع انگلیسی است می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد اجزای دستگاه گوارش کسب کنید.

نحوه عملکرد دستگاه گوارش
دستگاه گوارش چیست؟

چرا هضم غذا مهم است؟

گوارش مهم است زیرا بدن شما برای عملکرد صحیح و سالم ماندن به مواد مغذی موجود در غذا و نوشیدنی‌ها نیاز دارد. پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و آب جزو مواد مغذی هستند. دستگاه گوارش شما مواد مغذی را به اندازه کافی کوچک می‌کند تا بدن شما بتواند آن را جذب کرده و برای انرژی، رشد و ترمیم سلول استفاده کند.

در طی گوارش مواد غذایی:

  • پروتئین‌ها به اسیدهای آمینه تجزیه می‌شوند
  • چربی‌ها به اسیدهای چرب و گلیسرول تجزیه می‌شوند
  • کربوهیدرات‌ها به قندهای ساده تقسیم می‌شوند

دستگاه گوارش چگونه کار می‌کند؟

هر قسمت از دستگاه گوارش به انتقال غذا و مایعات کمک می‌کند و غذا و مایعات را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند. هنگامی که غذاها به اندازه کافی به قسمت‌های کوچک تقسیم شوند، بدن شما می‌تواند مواد مغذی را جذب کرده و به مکان مورد نیاز منتقل کند. روده بزرگ شما آب را جذب می‌کند و مواد زائد هضم به مدفوع تبدیل می‌شود. اعصاب و هورمون‌ها نیز به کنترل روند گوارش کمک می‌کنند.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید، می‌توانید مطلب انگلیسی فرایند هضم و جذب غذا را مطالعه کنید.

چگونه غذا از طریق دستگاه گوارش حرکت می‌کند؟

غذا از طریق دستگاه گوارش شما با فرایندی به نام پرستالیز یا حرکات دودی حرکت می‌کند. اندام‌های بزرگ و توخالی دستگاه گوارش شما دارای یک لایه ماهیچه‌ای است که باعث حرکت دیواره‌های آنها می‌شود. این حرکت، غذا و مایع را در طول دستگاه گوارش به جلو هل می‌دهد و محتویات داخل هر اندام را مخلوط می‌کند. ماهیچه پشت غذا منقبض شده و غذا را به جلو فشرده می‌کند، در حالی که عضله جلوی غذا شل می‌شود تا غذا بتواند حرکت کند.

جمع بندی

روده کوچک بیشتر مواد مغذی موجود در غذا را جذب می‌کند و سیستم گردش خون آنها را برای ذخیره یا استفاده به سایر نقاط بدن شما منتقل می‌کند. خون شما قندهای ساده، اسیدهای آمینه، گلیسرول و برخی ویتامین‌ها و املاح را به کبد منتقل می‌کند. کبد مواد مغذی را ذخیره، پردازش و در صورت نیاز به بقیه قسمت‌های بدن می‌رساند.

سیستم لنفاوی، شبکه‌ای از عروق که گلبول‌های سفید خون را حمل می‌کند و مایعی به نام لنف برای مبارزه با عفونت، اسیدهای چرب و ویتامین‌ها را جذب می‌کند.

بدن شما از قندها، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و گلیسرول برای ساخت موادی که برای انرژی، رشد و ترمیم سلول‌ها نیاز دارید استفاده می‌کند.

زمانی که بیش از نیاز روزانه بدن مواد مغذی دریافت کنید، مازاد این مواد به صورت چربی در قسمت‌های مختلف بدن انباشته می‌شوند و به مرور زمان باعث بروز چاقی می‌شوند. در صورتی که به چاقی مبتلا هستید و از عوارض آزار دهنده آن رنج می‌برید، همین امروز از قسمت نوبت دهی سایت اقدام کنید و یک وقت ویزیت با دکتر حامد قدسی تنظیم کنید تا قدمی در جهت بهبود سلامت جسمی و روحی خود بردارید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد نحوه عملکرد و نقش معده در گوارش غذا اینجا کلیک کنید.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.