رژیم گرفتن

خانه | جراحی ها | رژیم گرفتن
نکات اساسی برای رژیم گرفتن

رژیم گرفتن ، همانطور که می دانید، اضافه وزن یا چاقی می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود. اگرچه مقالات متعددی در مورد انواع رژیم ها امروز در سایت ها قابل دسترسی هستند، اما یک سبک زندگی متعادل، داشتن برنامه رژیمی به شیوه صحیح و مصرف مواد مغذی کلید زندگی سالم و کنترل بهتر وزن می باشند. البته روش های دیگر نیز برای لاغری وجود دارد که از جمله آنها می‌ توان به انواع جراحی چاقی اشاره کرد، اما فراموش نکنید که این باید آخرین گزینه شما باشد. عدم کاهش وزن به موقع و افزایش وزن بیش از حد شما را ملزوم به انجام اعمال جراحی چاقی نظیر اسیلو معده و بای پس معده خواهد کرد.

اگر به دنبال بهترین نکات در مورد رژیم های کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن هستید، هزاران توصیه می توانید در اینترنت پیدا کنید که خواندن همه آنها می تواند طاقت فرسا و گیج کننده باشد. در این مقاله ما ده مورد از بهترین نکاتی که باید در زمان رژیم گرفتن رعایت کنید را جمع آوری کرده و در اختیار شما گذاشته ایم پس با ما همراه باشید.

10 نکته اساسی برای رژیم گرفتن

نکات زیر بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده، جمع آوری شده اند. با مطالعه و عمل به آن ها می توانید قبل از مراجعه به جراح چاقی به راحتی به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید. این نکات به شرح زیر هستند:

  • رژیم خود را با انتظارات واقع بینانه شروع کنید

استفاده از یک رژیم غذایی مغذی فواید زیادی از جمله کاهش وزن دارد. با این حال، تعیین انتظارات واقع بینانه قبل از رژیم گرفتن مهم است. به عنوان مثال، اگر خیلی سریع به خودتان فشار بیاورید تا لاغر شوید، برنامه شما برای دستیابی به سلامتی بهتر نتیجه معکوس می دهد.

محققان دریافتند افراد چاقی که انتظار کاهش وزن زیادی دارند ، احتمالاً در طی ۶-۱۲ ماه رژیم خود را می شکنند. تعیین یک هدف واقع بینانه و قابل دستیابی می تواند به شما انگیزه و امید دهد و حتی ممکن است منجر به کاهش وزن بیشتر شود.

  • به خودتان گرسنگی ندهید

به خودتان گرسنگی ندهید
به خودتان گرسنگی ندهید

تحقیقات نشان می دهند، رژیم گرفتن با تحمل گرسنگی می تواند باعث کاهش وزن شود، اما کاهش وزنی که به سلامت شما آسیب می رساند. در واقع مسئله این است که تا ۵۰٪ از این کاهش وزن به دلیل تحلیل و از دست رفتن عضله است و موجب حذف و کاهش چربی نمی شود.

عضلات کوره متابولیک بدن شما هستند. هر ۰.۵ کیلوگرم عضله در روز حدود ۵۰ کالری می سوزاند. از طرف دیگر، هر کیلو عضله که با گرسنگی از دست بدهید، متابولیسم بدن شما را حدود ۵۰ کالری در روز کاهش می دهد، بنابراین اگرچه ممکن است با خوردن تنها هویج و کرفس ۵ کیلوگرم وزن کم کنید و حتی به خاطر این موضوع به خودتان افتخار کنید و رژیم گرفتن خود را ادامه دهید، اما این در واقع به معنی از دست دادن 5 کیلو عضله است.  از آنجایی که هر ۰.۵ کیلوگرم عضله حدود ۵۰ کالری می سوزاند، در نتیجه متابولیسم شما حدود ۲۵۰ کالری کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر به آرامی و با روش صحیح وزن کم کنید، چربی خالص خود را از دست می دهید و متابولیسم بدن خود را هم حفظ خواهید کرد.

  • استفاده از فیبر را فراموش نکنید

فیبر در غذاهای سالم از جمله سبزیجات، میوه ها ، لوبیا و غلات کامل یافت می شود. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف غذاهای غنی از فیبر ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. خیلی آسان با افزودن لوبیا به سالاد، مصرف جو دوسر برای صبحانه یا استفاده از آجیل و دانه های غنی از فیبر به عنوان میان وعده میزان فیبر مصرفی خود را بالا ببرید.

  • غذاهای ناسالم را حذف کنید

غذاهای ناسالم را حذف کنید
غذاهای ناسالم را حذف کنید

تا وقتی که با غذاهای مضر احاطه شده باشید، سالم غذا خوردن دشوار است. حتی اگر سایر اعضای خانواده می خواهند این غذاها را مصرف کنند، سعی کنید آنها را جلوی چشمتان قرار ندهید، مثلا چیپس یا تنقلات ناسالم را در کابینت یا کمدی قرار دهید که کمتر سراغ آن می روید. وقتی مواد غذایی ناسالم جلوی دید باشند، هربار که از کنار آنها رد می شوید وسوسه می شوید که  از آنها بخورید. بنابراین رژیم گرفتن شما بیهوده خواهد بود و حتما اضافه وزن پیدا می کنید.

  • اگر گرسنه نیستید، غذا نخورید

آیا ریزه خواری دارید؟ دلیل آن همیشه پرکاری هورمون گرسنگی نیست، بلکه ممکن است این یک عادت غذایی باشد. بسیاری از افراد صرفاً به این دلیل که غذا به راحتی در دسترسشان است، پرخوری می کنند. بنابراین سعی کنید خوراکی ها را در معرض دید خود قرار ندهید. با این کار احتمال ریزه خواری شما کمتر می شود و رژیم گرفتن خود را راحت تر دنبال خواهید کرد.

  • شمارش کالری را متوقف کنید

ایده ردیابی و شمارش کالری تا سال ۲۰۰۵ بسیار پرطرفدار بود و بعد از آن محبوبیت خود را از دست داد، اما برخی هنوز هم این کار را انجام می دهند. بهتر است به جای شمارش کالری، روی کیفیت غذاهایی که می خورید تمرکز کنید.

  • مصرف نوشیدنی های پر کالری را کنار بگذارید

به راحتی می توانید با نوشیدن نوشابه، سودا، آبمیوه یا الکل صدها کالری در روز وارد بدن خود کنید. این نوشیدنی ها به عنوان “کالری خالی” شناخته می شوند، زیرا بدون اینکه هیچگونه مزیت تغذیه ای داشته باشند، به بدن انرژی اضافی می رسانند. کم آبی بدن را با گرسنگی اشتباه نگیرید، بیشتر وقت ها افراد احساس گرسنگی را با احساس کم آبی بدن اشتباه می گیرند. در صورتی که آب کافی بنوشید احساس گرسنگی تان برطرف خواهد شد.

  • صبحانه غنی از پروتئین بخورید

تحقیقات نشان داده است که استفاده از غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ در صبحانه می توانید به کاهش وزن کمک کند. افزایش مصرف پروتئین در صبح همچنین به شما کمک می کند تا میان وعده های ناسالم مصرف نکنید. همچنین با مصرف صبحانه غنی از پروتئین اشتهای شما در ادامه روز کنترل می شود.

 

  • همزمان با رژیم گرفتن ورزش کنید

همزمان با رژیم گرفتن ورزش کنید

ممکن است شنیده باشید هنگام تلاش برای بهبود سلامتی، نباید موارد زیادی را یک باره تغییر دهید. به طور کلی این توصیه خوبی است، اما در مورد ورزش کردن همزمان با رژیم گرفتن صدق نمی کند.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد هنگامی که همزمان با رژیم غذایی ورزش می کنید، این دو مانند مکمل برای هم عمل می کنند و یکدیگر را تقویت می کنند. کسانی که شروع به رعایت یک رژیم غذایی سالم کردند و همزمان فعالیت بدنی هم داشتند، توانستند خیلی بهتر از کسانی که فقط رژیم گرفته بودند یا فقط ورزش می کردند عادت های سالم خود را حفظ کنند.

  • پیشرفت خود را پیگیری و کنترل کنید

غذاهایی که می خورید در یک دفترچه، ردیاب آنلاین غذا یا برنامه ثبت کنید. این کار می تواند به شما کمک کند تا به رژیم غذایی سالم خود پایبند باشید و وزن خود را کاهش دهید. اندازه گیری پیشرفت در تمرینات ورزشی نیز مفید است و انگیزه ای را برای شما فراهم می کند که بتوانید برنامه رژیمی خود را با جدیت بیشتری دنبال کنید.

یک مطالعه نشان داد که افرادی که در تلفن همراه خود برنامه گام شمار داشتند، بیشتر پیاده روی می کردند و شش برابر بیشتر از کسانی که از آنها استفاده نمی کردند وزن کم کردند.

جمع بندی

یادتان باشد که حمایت از عزیزان، بخشی جدایی ناپذیر از یک سفر موفقیت آمیز رژیم گرفتن و کاهش وزن است. برخی از افراد ممکن است مایل باشند دوستان یا اعضای خانواده شان آنها را حمایت کنند، در حالی که برخی ممکن است ترجیح دهند از رسانه های اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن پیشرفت خود استفاده کنند. در هر حال با کمک عزیزانتان و پایبندی به رژیم غذایی سالم همراه با ورزش، به زودی اضافه وزن خود را از دست خواهید داد.اگر شاخص توده بدنی بالایی دارید و به راحتی نمی توانید وزن کم کنید، بهتر است به بهترین جراح چاقی در تهران مراجعه نمایید تا ازمشاوره و روش های درمانی دیگر برای این منظور آگاهی پیدا کنید.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، حلقه معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

برای دریافت نسخه پی دی اف ای این مقاله در مورد رژیم گرفتن روی لینک کلیک کنید.

منابع:

https://www.eatthis.com/tips-lose-weight-according-dietitians/

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/top-10-diet-dos-donts/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *