اسلیو معده با لاپاراسکوپی

خانه | جراحی ها | اسلیو معده با لاپاراسکوپی
مزایای عمل اسلیو با روش لاپاراسکوپی

اسلیو معده با لاپاراسکوپی: صد‌ها سال است که از جراحی باز برای درمان انواع مختلفی از آسیب‌ها و بیماری‌ها استفاده می‌شود، از بیماری‌ها و شرایط نسبتاً جزئی گرفته تا شرایط اضطراری تهدید‌کننده زندگی در صورت لزوم درمان با روش‌های تهاجمی صورت می‌گیرد. با این حال در چند دهه گذشته، پیشرفت در فن‌آوری و تکنیک‌های مورد استفاده در جراحی منجر به ایجاد و تکامل یک درمان جدیدتر و پیشرفته‌تر شده است که به عنوان جراحی لاپاراسکوپی شناخته می‌شود.

جراحی لاپاراسکوپی در حال حاضر برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. جراحی لاپاراسکوپی یک روش جراحی کم تهاجمی است که برای تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. در این تکنیک جراحی پزشک از برش‌های کوچک و ابزار‌های تخصصی برای دسترسی به حفره شکمی و انجام اقدامات لازم درمانی استفاده می‌کند. جراحی لاپاراسکوپی جایگزین ایمن و مؤثر برای جراحی باز سنتی است و اغلب برای درمان بیماری‌هایی مانند سنگ کیسه صفرا، آپاندیسیت و اندومتریوز مورد استفاده می‌گیرد. مزایای جراحی لاپاراسکوپی، بروز عوارض کمتر و دوره بهبودی سریعتر باعث شده تا این تکینیک جراحی نسبت به جراحی باز بسیار محبوب‌تر شود. یکی از کاربرد‌های گسترده جراحی لاپاراسکوپی، در جراحی چاقی و به خصوص عمل اسلیو معده است. اما چرا اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟ مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟ برای فهمیدن پاسخ این سؤالات ادامه این مقاله را از دست ندهید.

اسلیو معده با لاپاراسکوپی چگونه انجام میشود؟

اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی چگونه انجام میشود؟

قبل از به وجود آمدن این تکنیک، جراحی که شکم بیمار را عمل می‌کرد مجبور می‌شد برشی به طول ۱۲. ۵ تا ۲۴. ۵ سانتی‌متر ایجاد کند. این برش به جراح فضای کافی می‌داد تا ارزیابی دقیقی از اندام‌های داخلی شکم مانند معده، کبد و روده داشته و پس از بررسی‌های لازم اقدامات درمانی را انجام دهد.

اما در اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی، جراح چاقی چندین برش کوچک ایجاد می‌کند. معمولاً طول هر یک از آن‌ها بیش از ۱ سانتی‌متر نیست. (به همین دلیل است که گاهی اوقات آن را عمل جراحی سوراخ کلید می‌نامند) جراحی لاپاراسکوپی مانند عمل‌های باز تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک متخصص یک لوله را از طریق هر برش وارد شکم می‌کند تا دوربین و ابزار جراحی از طریق آن‌ها وارد شکم شوند. این تجهیزات به جراح اجازه می‌دهند تا اندام‌های شکمی را روی مانیتور مشاهده کند و اقدامات لازم را انجام دهد.

آنجا که برخی جراحی‌های چاقی نیاز به تغییر اندام گوارشی مانند معده و روده دارند، بسیار مهم است که جزئیات انجام جراحی مانند برش و بخیه با دقت دنبال شوند تا احتمال ایجاد عوارض جانبی و هرگونه خطری کاهش پیدا کند. جراحی از طریق لاپاراسکوپی یک عمل امن و بسیار کم خطر برای بیماران می‌باشد.

مزایای انجام جراحی اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی

مزایای انجام جراحی اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی

اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی یکی از مؤثرترین تکنیک‌های جراحی چاقی است که باعث می‌شود افراد در مدت زمان کوتاهی، به میزان بسیار زیادی وزن کم کنند. انجام اسلیو معده با این تکنیک، باعث می‌شود تا هم عوارض جراحی بسیار کمتر شده و هم دوره نقاهت و درمان کوتاه‌تر شود. از مزایای اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

  • اسکارهای کوچکتر

مزیت اصلی اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی این است که پس از عمل فقط یک زخم کوچک روی بدن بیمار باقی می‌ماند. استفاده از فناوری پیشرفته به تعیین محل دقیق محل ایجاد برش کمک می‌کند تا جراحی با حداقل تهاجم در بدن بیمار انجام شود. جراحی لاپاراسکوپی می‌تواند حتی با ایجاد تنها یک زخم کوچک، به صورت موفقیت‌آمیزی انجام شود. البته به شرط آنکه جراحی توسط بهترین جراح چاقی در تهران انجام شود. جراحانی که از مهارت و تجربه بالا برخوردار هستند با دقت و ظرأفت بیشتری جراحی را انجام می‌دهند.

  • درد کمتر

یکی دیگر از مزایای اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی درد کمتری است که بیمار بعد عمل تحمل خواهد کرد. درد بعد از عمل، یکی از عواملی است که بسیاری از افراد را از انجام عمل جراحی باز می‌دارد. اما از آنجایی که در جراحی لاپاراسکوپی برش‌های کوچکتری روی پوست ایجاد می‌شود میزان درد هم نسبت به عمل باز بسیار کمتر است. فردی که با استفاده از این روش جراحی می‌شود، پس از جراحی نیازی به مصرف طولانی مدت دارو‌های مسکن ندارد.

  • کاهش زمان بستری بودن در بیمارستان

جراحی سنتی مستلزم اقامت طولانی مدت در بیمارستان است. اغلب کسانی که جراحی باز انجام می‌دهند، مجبور هستند که حداقل یک هفته در بیمارستان بمانند تا شرایط آن‌ها به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. اما بیمارانی که جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌دهند، حداکثر ۲ شب در بیمارستان می‌مانند.

  • کاهش خطر ابتلا به عفونتها

زخم‌های بزرگ‌تر به معنای فضای بیشتر برای ورود میکروب‌ها است. بیمارانی که چاق هستند، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند و انجام جراحی چاقی مانند بای پس معده و اسلیو به روش باز، آن‌ها را به شدت مستعد ابتلا به عفونت می‌کند، زیرا اندام‌های داخلی ممکن است به راحتی در معرض آلودگی‌های خارجی قرار بگیرند. اما جراحی لاپاراسکوپی با حداقل تهاجم باعث ایجاد زخم‌های کوچک‌تر می‌شود و درنتیجه میزان آسیب‌پذیری بیمار کاهش می‌یابد.

  • بهبودی سریعتر

بهبودی سریعنر

هر مریضی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد، آرزو دارد هر چه زودتر سرپا شود و روال روزانه خود را از سر بگیرد. زمان بهبودی جراحی‌های سنتی بسته به نوع آن‌ها از ۴ تا ۸ هفته متغیر است. از طرف دیگر، زمان بهبودی جراحی لاپاراسکوپی تنها ۲ تا ۳ هفته است و فرد می‌تواند خیلی زودتر به زندگی عادی خود بازگردد. این یک مزیت مهم اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی است به ویژه برای افرادی که به دلیل شرایط شغلی، اجتماعی و… نمی‌توانند مدت زمان بیشتری در بیمارستان بستری شوند.

جمعبندی

جراحی یکی از مؤثرترین روش‌های پزشکی برای مقابله با برخی مسائل عمیق سلامتی است. با این حال، روش‌های جراحی سنتی اغلب با زخم و درد بزرگی همراه هستند و باعث می‌شود که بیماران برای ماه‌ها زمین گیر شوند. خوشبختانه، ما در عصر نوآوری پزشکی زندگی می‌کنیم و جراحی‌های کم تهاجمی مانند لاپاراسکوپی یکی از این دستاورد‌های این دوره از علم پزشکی است.

جراحی لاپاراسکوپی یک روش جراحی مدرن است که هدف آن این است که برخی از مشکلات مربوط به ناحیه لگن یا شکم را با روشی سریع‌تر و راحت‌تر برطرف کند. نه تنها اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود بلکه برداشتن سنگ‌های صفراوی، ترمیم فتق، اسلیو معده، بای پس معده، انجام بیوپسی و. . عمل‌های معمولی هستند که با لاپاراسکوپ انجام می‌شوند.

دکتر حامد قدسی یکی از پزشکان پیشگام در روش جراحی لاپاراسکوپی در ایران هستند. ایشان مدرک خود را در زمینه جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، از یکی از دانشگاه‌های مطرح فرانسه کسب کرده‌اند. اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی در کلینیک ایشان، با استفاده از جدیدترین و به روز‌ترین تجهیزات انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره، می‌توانید به دایرکت اینستاگرام و یا بخش نوبت‌دهی سایت مراجعه کنید.

منابع:

https://www.aimsindia.com/blog/advantages-of-laparoscopic-surgery/

https://www.laparoscopicsurgeons.com/blog/why-laparoscopic-surgery-over-open-surgery.html

https://www.webmd.com/digestive-disorders/laparoscopic-surger

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

قهوه بعد از عمل اسلیو
جراحی ها

قهوه بعد از عمل اسلیو

قهوه بعد از عمل اسلیو: انجام جراحی چاقی یک تصمیم بزرگ برای تغییر در سبک زندگی است، زیرا این تصمیم می‌تواند نحوه خوردن، آشامیدن شما

ادامه مطلب »
جراحی مینی بای پس
جراحی ها

مینی بای پس

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی تکنیک‌های مختلفی برای کاهش وزن معرفی شده‌اند. این نقطه عطفی برای افراد است که نتوانسته‌اند به دلیل بالا

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *