چرا در جراحی‎‌های زیبایی از روش لاپاراسکوپی استفاده‌ می‌شود؟

خانه | جراحی ها | چرا در جراحی‎‌های زیبایی از روش لاپاراسکوپی استفاده‌ می‌شود؟
مزایای عمل اسلیو با روش لاپاراسکوپی

صدها سال است که از جراحی باز برای درمان انواع مختلفی از آسیب‌ها و بیماری‌ها استفاده می‌شود، از بیماری‌ها و شرایط نسبتاً جزئی گرفته تا شرایط اضطراری تهدید کننده زندگی. با این حال در چند دهه گذشته، پیشرفت در فن آوری و تکنیک‌های مورد استفاده در جراحی منجر به ایجاد و تکامل یک درمان جدیدتر و پیشرفته‌تر شده است که به عنوان جراحی لاپاراسکوپی شناخته می‌شود.

جراحی لاپاراسکوپی در حال حاضر برای انواع مختلفی از جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مزایای جراحی لاپاراسکوپی آن را نسبت به جراحی باز معمولی، بسیار محبوب‌تر کرده‌است.

یکی از کاربردهای گسترده جراحی لاپاراسکوپی، در صنعت جراحی چاقی و به خصوص جراحی اسلیو معده است. اما چرا از این روش برای جراحی اسلیو استفاده می‌شود؟ مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟ برای فهمیدن پاسخ این سوالات ادامه این مقاله را از دست ندهید.

جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

قبل از به وجود آمدن این تکنیک، جراحی که شکم بیمار را عمل می‌کرد مجبور می‌شد برشی به طول 12.5 تا 24.5 سانتی متر ایجاد کند. این برش به جراح فضای کافی می‌داد تا ببیند داخل شکم چه خبر است و به راحتی جراحی را انجام دهد.

اما در جراحی لاپاراسکوپی، جراح چندین برش کوچک ایجاد می‌کند. معمولاً طول هر یک از آنها بیش از 1 سانتی متر نیست. (به همین دلیل است که گاهی اوقات آن را عمل جراحی سوراخ کلید می‌نامند.) آن‌ها یک لوله را از طریق هر برش وارد شکم می‌کنند و دوربین و ابزار جراحی از طریق آنها وارد شکم می‌کنند. سپس جراح، با استفاده از این تجهیزات، عمل را انجام می‌دهد.

جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟
جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

مزایای انجام جراحی اسلیو معده با استفاده از روش لاپاراسکوپی

جراحی اسلیو معده یکی از موثرترین تکنیک‌های جراحی چاقی است که باعث می‌شود افراد در مدت زمان کوتاهی، به میزان بسیار زیادی وزن کم کنند. انجام این عمل به روش لاپاراسکوپی، باعث می‌شود تا هم عوارض آن بسیار کمتر شود و هم دوره نقاهت آن کوتاه‌تر باشد. از مزایای جراحی لاپاراسکوپی می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

اسکارهای کوچک‌تر

مزیت اصلی جراحی لاپاراسکوپی این است که پس از عمل فقط یک زخم کوچک روی بدن بیمار باقی می‌ماند. استفاده از فناوری پیشرفته به تعیین محل دقیق محل ایجاد برش کمک می‌کند تا جراحی با حداقل تهاجم در بدن بیمار انجام شود. جراحی لاپاراسکوپی می‌تواند حتی با ایجاد تنها یک زخم کوچک، موفقیت آمیز باشد.

یکی از مزایای جراحی لاپاراسکوپی درد کمتر است

درد بعد از عمل، یکی از عواملی است که بسیاری از افراد را از انجام عمل جراحی باز می‌دارد. اما از آنجایی که در جراحی لاپاراسکوپی برش‌های کوچکتری روی پوست ایجاد می‌شود، در نتیجه میزان درد هم نسبت به عمل باز بسیار کمتر است. فردی که با استفاده از این روش جراحی می‌شود، پس از جراحی نیازی به مصرف طولانی مدت داروهای مسکن ندارد.

کاهش زمان بستری بودن در بیمارستان

جراحی سنتی مستلزم اقامت طولانی مدت در بیمارستان است. اغلب کسانی که جراحی باز انجام می‌دهند، مجبور هستند که حداقل یک هفته در بیمارستان بمانند تا شرایط آنها تحت نظر باشد. اما بیمارانی که جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌دهند، حداکثر 2 شب در بیمارستان می‌مانند.

کاهش زمان بستری بودن در بیمارستان، از مزایای جراحی لاپاراسکوپی
کاهش زمان بستری بودن در بیمارستان، از مزایای جراحی لاپاراسکوپی

کاهش خطر ابتلا به عفونت‌ها

زخم‌های بزرگ‌تر به معنای فضای بیشتر برای میکروب‌ها است. به ویژه بیمارانی که چاق هستند، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت هستند و انجام جراحی چاقی به روش باز، آنها را به شدت مستعد ابتلا به عفونت می‌کند زیرا اندام‌های داخلی ممکن است در معرض آلودگی‌های خارجی قرار بگیرند. اما جراحی لاپاراسکوپی با حداقل تهاجم باعث ایجاد زخم‌های کوچک‌تر می‌شود و درنتیجه میزان آسیب پذیری بیمار کاهش می‌یابد.

بهبودی سریع‌تر

هر مریضی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد، آرزو دارد هر چه زودتر سرپا شود! زمان بهبودی جراحی‌های سنتی بسته به نوع آنها از 4 تا 8 هفته متغیر است. از طرف دیگر، زمان بهبودی جراحی لاپاراسکوپی تنها 2 تا 3 هفته است و فرد می‌تواند خیلی زودتر به زندگی عادی خود بازگردد.

جمع بندی

جراحی یکی از موثرترین روش‌های پزشکی برای مقابله با برخی مسائل عمیق سلامتی است. با این حال، روش‌های جراحی سنتی اغلب با زخم و درد بزرگی همراه هستند و باعث می‌شود که بیماران برای ماه‌ها زمین گیر شوند. خوشبختانه، ما در عصر نوآوری پزشکی زندگی می‌کنیم و جراحی‌های کم تهاجمی مانند لاپاراسکوپی یکی از این دستاوردهای این دوره است.

جراحی لاپاراسکوپی یک روش جراحی مدرن است که هدف آن این است که از مزایای جراحی لاپاراسکوپی این است که برخی از مشکلات مربوط به ناحیه لگن یا شکم را با روشی سریع‌تر و راحت‌تر برطرف کند.

دکتر حامد قدسی یکی از پزشکان پیشگام در روش جراحی لاپاراسکوپی در ایران هستند. ایشان مدرک خود را در زمینه جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، از یکی از دانشگاه‌های مطرح فرانسه کسب کرده‌اند. جراحی اسلیو معده در کلینیک ایشان، با استفاده از جدیدترین تجهیزات و به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره، می‌توانید به دایرکت اینستاگرام و یا بخش نوبت‌دهی سایت مراجعه کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد مزایای جراحی لاپاراسکوپی اینجا کلیک کنید.

منابع:

https://www.aimsindia.com/blog/advantages-of-laparoscopic-surgery/

https://www.laparoscopicsurgeons.com/blog/why-laparoscopic-surgery-over-open-surgery.html

https://www.webmd.com/digestive-disorders/laparoscopic-surgery

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جای عمل اسلیو معده
جراحی ها

جای عمل اسلیو معده

جای عمل اسلیو معده ، مراقبت از زخم در کاهش احتمال عفونت پس از هر عمل جراحی بسیار مهم است. در حقیقت، با اینکه مراقبت

ادامه مطلب »
فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *