مزایای عمل اسلیو؛ لاغری سریع با گاسترکتومی آستینی چه فوایدی برای سلامت دارد؟!

خانه | اسلیو | مزایای عمل اسلیو؛ لاغری سریع با گاسترکتومی آستینی چه فوایدی برای سلامت دارد؟!
اسلیو معده بهتر است یا حلقه معده

ازنظر پزشکان، چاقی به‌عنوان بیماری بزرگ قرن شناخته می‌شود. شاید خود چاقی زیاد مشکل‌ساز نباشد؛ اما می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های بسیار خطرناکی مانند قلب و عروق یا دیابت شود. انجام عمل اسلیو می‌تواند به‌سادگی باعث کاهش وزن و از بین‌ رفتن چاقی شود. جالب است بدانید که عمل اسلیو معده مزایا مختلفی داشته که می‌تواند یک زندگی سالم و راحت را به شما هدیه دهد. ما در ادامه قصد داریم تا به مزایای عمل اسلیو اشاره‌کنیم و ببینیم که در کنار رفع چاقی، چه فوایدی برای سلامتی دارد.

عمل اسلیو، راهی برای خلاصی از چاقی

یکی از بهترین و مناسب‌ترین راه‌ها برای درمان چاقی و کاهش وزن، انجام عمل اسلیو است. در این جراحی، بخش اعظمی از معده بیمار برداشته خواهد شد و بدین‌صورت تمایل به مصرف غذا کاهش پیدا خواهد کرد. این جراحی به کمک لاپاروسکوپی و از طریق برش‌هایی درون شکم و با کمک دوربین انجام می‌شود و غیرقابل‌بازگشت خواهد بود.

آمار و ارقام موفقیت‌آمیز در جراحی‌های اسلیو معده در کاهش وزن اضافی در دو سال پس از انجام عمل، رقم 55 درصدی را نشان می‌دهد و همین امر به‌خوبی گویای مزیت این روش نسبت به سایر روش‌های عمل جراحی معده است؛ اما باید بدانید که از دست ‌دادن وزن تنها یکی از عمده مزایای عمل اسلیو بوده و این روش جراحی، مزایا و فواید دیگری برای بدن دارد.

مزایای عمل اسلیو
یکی از اصلی ترین مزیت های اسلیو معده، کاهش احساس گرسنگی و ایجاد سیری سریع با کاهش حجم معده است.

مهم‌ترین مزایای عمل اسلیو

همان‌طور که عنوان شد، بزرگ‌ترین مزیت اسلیو معده، کاهش سریع وزن با کمترین عوارض است. تحقیقات مختلف نشان داده است افرادی که عمل اسلیو معده را انجام داده‌اند، ظرف یک سال بین 33 تا 55 کیلوگرم از وزن خودشان را ازدست‌داده‌اند؛ اما در کنار کاهش وزن، عمل اسلیو فواید دیگری دارد. برخی از بزرگرترین مزایای اسلیو معده شامل موارد زیر هستند:

 • سلامت قلب و عروق
 • از بین رفتن افسردی
 • تسکین درد مفاصل

در ادامه به تشریح بیشتر در مورد این موارد خواهیم پرداخت.

سلامت قلب و عروق

یکی از مهم‌ترین مزایای اسلیو، کمک به‌سلامت قلب و عروق و جلوگیری از بیماری‌هایی مانند سکته قلبی، سکته مغزی و … است. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که بعد از عمل اسلیو معده، خطر مرگ‌ومیر ناشی از فشارخون و کلسترول بالا نیز به‌شدت افت پیداکرده است.

از بین ‌رفتن افسردگی

بسیاری از افراد چاق به دلیل تصویر نامناسب خود و برخوردهای اشتباه اجتماعی، دچار افسردگی خواهند شد. این مشکل به‌خصوص در افراد جوان‌تر که روحیه‌ای حساس‌تر داشته و نیاز به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی را دارند، بیشتر بروز پیدا خواهد کرد. یکی از مزایای عمل اسلیو معده، از بین ‌بردن افسردگی و انزوای اجتماعی خواهد بود.

ازاین‌رو عمل اسلیو، سلامت عاطفی را در افراد بهبود بخشیده و می‌تواند باعث حضور پررنگ‌تر بیماران در اجتماع شود. جالب است بدانید از بین افرادی که عمل اسلیو معده را انجام داده‌اند، 32.7 درصد آن‌ها در زمان جراحی و 16.5 درصد آن‌ها بین 6 تا 12 ماه پس از جراحی، از افسردگی نجات پیداکرده‌اند.

تسکین درد مفاصل

حمل وزن بیش‌ازحد مجاز، باعث ایجاد فشار زیادی بر مفاصل بدن افراد شده و می‌تواند با خود درهای مزمن و آسیب‌های مختلف در مفاصل را به همراه داشته باشد. ازجمله مزایای اسلیو می‌توان به کاهش وزن و درنتیجه از بین‌ رفتن وزن اضافی بدن اشاره کرد که خود منجر به تسکین درد مفاصل خواهد شد.

بزرگترین مزیت های اسلیو معده
عمل اسلیو می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی بیماران داشته باشد.

همه آنچه در خصوص مزایای اسلیو باید بدانید

در قسمت قبلی به چند مورد از مهم‌ترین مزیت های عمل اسلیو معده اشاره کردیم؛ اما این موارد، تنها چند مورد از چندین و چند مزیتی است که عمل اسلیو معده برای بیماران به ارمغان خواهد آورد. در این قسمت قصد داریم تا مزایای جدیدی از عمل جراحی اسلیو معده را به شما معرفی کنیم تا شما هر چه بیشتر در خصوص آن‌ها اطلاعات کسب کنید.

مزایای عمومی عمل اسلیو معده

برخی از فواید عمومی جراحی اسلیو معده شامل موارد زیر هستند:

 • عمل اسلیو معده به کمک لاپاروسکوپی و دوربین‌های جراحی انجام خواهد شد. ازاین‌رو دیگر نیازی به برش‌های بزرگ و دردناک در ناحیه شکم نیست.
 • در این روش جراحی از هیچ‌گونه ماده پروتز و یا نگه‌دارنده جراحی استفاده نمی‌شود. به همین دلیل نیست به عمل‌های نسب بالون در معده، مزیت بیشتری دارد.
 • یکی دیگر از مزایای اسلیو مدت‌زمان کوتاه‌تر این روش است که تنها کمی بیش از یک ساعت به طول خواهد انجامید. همچنین دوران نقاهت کوتاه این عمل، بین 1 تا 2 شب، از دیگر مزایای آن به شمار می‌رود.
 • اکثر بیماران می‌توانند انتظار بهبودی سریع را پس از عمل اسلیو معده داشته باشند. این افراد تنها به استراحت 3 هفته‌ای نیاز دارند و بعدازآن با مراقبت‌های مناسب و رژیم‌های غذایی، می‌توانند کاملاً به زندگی عادی خود بازگردند.

کاهش وزن در کمترین زمان به کمک عمل اسلیو

فواید اسلیو معده در کاهش وزن سریع
کاهش وزن سریع با اسلیو معده از مزیت های اصلی این روش در قیاس با سای عمل های مشابه است.

کاهش وزن سریع، ازجمله مزایای اسلیو بوده که به بیمار این امکان را می‌دهد ظرف مدت یک سال تا نصف وزن خودش را از دست بدهد؛ اما این امکان وجود دارد که بعد از 6 ماه نیز تغییرات عمده‌ای در فرد مشاهده شود.
شما بعد از انجام عمل اسلیو، بیشترین وزن ممکن را از دست خواهید داد. پزشکان تخمین زده‌اند که حداقل 80 درصد از وزن اضافی بدن بعد از عمل جراحی اسلیو از بین خواهد رفت و شما می‌توانید به وزن ایدئال خودتان دست پیدا کنید.

ازجمله مزایای اسلیو می‌توان به کاهش اشتها و احساس گرسنگی اشاره کرد. ازآنجایی‌که سطح گرلین پلاسما به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد، شما در فواصل زمانی طولانی‌تری احساس گرسنگی می‌کنید. گرلین ماده‌ای است که زمانی ترشح می‌شود که معده خالی باشد. با کاهش ترشح این هورمون، می‌توان انتظار داشت که کاهش اشتها به وجود بیایید.

مزایای این عمل در درمان بیماری های دیگر

بیماران مبتلابه دیابت نوع دو می‌توانند از فواید اسلیو معده بهره‌مند شوند. طبق گزارش‌های ثبت‌شده در سال 2019، به‌صورت متوسط 39 درصد از بیمارانی که برای دریابت نوع دوم دارو دریافت می‌کردند، پس از یک سال بعد از عمل اسلیو، دیگری نیازی به دارو نداشتند.

عمل اسلیو معده به درمان بیماری های دیگر نیز کمک می کند
یکی از اصلی ترین مزایای این روش (اسلیو معده)، تاثیر بر روند مثبت درمان سایر بیماری ها است.

 

کاهش علائم بیماری های ناشی از چاقی از مزایای جراحی اسلیو است

بیمارانی که از مشکلات قلبی عروقی رنج می برند، به طور معمول می توانند با کمک عمل اسلیو معده، از مزیت های زیر برخوردار شوند.

 • 85 درصد از بیماران مبتلابه بیماری کبد چرب غیرالکلی، پس از کاهش وزن به کمک علم اسلیو، بهبود پیداکرده‌اند.
 • عمل جراحی اسلیو معده می‌تواند تنفس را در بیماران مبتلابه آپنه انسدادی خواب، تسهیل کند.
 • از دیگر مزایای اسلیو می‌توان به بهبود بارداری در زنان اشاره کرد. البته بیمارانی که قصد دارند بعد از عمل جراحی خود باردار شوند، باید حداقل یک سال و نیم برای این کار صبر کنند.
 • از دیگر مزیت‌های عمل اسلیو می‌توان به کاهش علائم بی‌اختیاری ادرار اشاره کرد.

البته نباید فراموش کنید که مراجعه به یک جراح چاقی ماهر و توانمند است که می تواند رسیدن به این اهداف را تضمین کند.

نتیجه‌گیری

عمل اسلیو مزایا مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش وزن و نجات از چاقی اشاره کرد. البته این عمل در کنار چنین مزایای بزرگی، فواید دیگری هم برای سلامتی افراد به همراه خواهد داشت. از مهم‌ترین مزایای اسلیو می‌توان به کاهش یافتن بیماری‌های قلبی و عروقی، تسکین درد مفاصل، بهبود دیابت نوع دوم، تسهیل در بارداری، کاهش افسردگی، کاهش فشارخون و … اشاره کرد.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

درمان دیابت با عمل جراحی چاقی اسلیو معده
اسلیو

چاقی و دیابت

چاقی و دیابت نوع 2 (DM)در حال حاضر شایع ‌ترین بیماری های مزمن در سراسر جهان هستند. هر دو بیماری با درمان پزشکی فعلی از

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *