مزایای اسلیو معده

خانه | اسلیو | مزایای اسلیو معده
مزایای اسلیو معده

مزایای اسلیو معده: ازنظر پزشکان، چاقی به‌عنوان بیماری بزرگ قرن شناخته می‌شود. افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، ممکن است در انجام کار‌های روزمره خود با مشکل مواجه شوند شاید این مشکلات زیاد جدی نباشد اما به مرور و با افزایش سن می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های بسیار خطرناکی مانند قلب و عروق یا دیابت شود. اگر به دنبال درمان این مشکل هستید تا بتوانید راحت‌تر حرکت کرده، تمرینات ورزشی مورد علاقه را دنبال کنید یا حتی روابط اجتماعی خود را بهبود دهید، می‌توانید عمل اسلیو معده را انجام دهید. انجام عمل اسلیو می‌تواند به‌سادگی باعث کاهش وزن و از بین رفتن چاقی شود. این تکنیک کاهش وزن مزایا مختلفی به همراه داشته که می‌تواند یک زندگی سالم و راحت را به شما هدیه دهد. مزایای اسلیو معده آنقدر چشمگیر و ارزشمند هستند که شما نمی‌توانید به راحتی آن‌ها را نادیده بگیرید.

 ما در ادامه قصد داریم تا به مزایای اسلیو معده اشاره‌کنیم و ببینیم که در کنار رفع چاقی و کاهش وزن استفاده از این تکنیک چه فوایدی برای سلامتی دارد.

میزان موفقیتآمیز بودن عمل اسلیو در درمان چاقی

میزان موفقیت آمیز بودن عمل اسلیو در درمان چاقی

یکی از بهترین و مناسب‌ترین راه‌ها برای درمان چاقی و کاهش وزن، انجام عمل اسلیو است. در این جراحی، بخش اعظمی از معده بیمار برداشته خواهد شد و بدین‌صورت تمایل به مصرف غذا کاهش پیدا خواهد کرد. این جراحی به کمک لاپاروسکوپی و از طریق برش‌هایی درون شکم و با کمک ابزار خاصی مانند دوربین لاپاراسکوپ انجام می‌شود. این یک تکنیک لاغری غیرقابل بازگشت خواهد بود. بنابراین قبل از انجام جراحی باید تصمیم خود را به صورت آگاهانه بگیرید. مشاوره با پزشک متخصص و جراح چاقی در این زمینه به شما بسیار کمک خواهد کرد.

آمار و ارقام موفقیت‌آمیز جراحی‌های اسلیو معده در کاهش وزن اضافی طی دو سال، رقم ۵۵ درصدی را نشان می‌دهند. همچنین تحقیقات مختلف نشان داده است افرادی که عمل اسلیو معده را انجام داده‌اند، ظرف یک سال بین ۳۳ تا ۵۵ کیلوگرم از وزن خودشان را ازدست‌داده‌اند؛ این‌ها همه به خوبی گویای مزیت این روش نسبت به سایر روش‌های جراحی چاقی است؛ اما باید بدانید که از دست دادن وزن تنها یکی از مزایای اسلیو معده بوده و این روش جراحی، مزایا و فواید دیگری برای بدن دارد.

چگونه اسلیو معده به کاهش وزن سریع کمک میکند؟

کاهش وزن سریع با اسلیو معده از مزیت‌های اصلی این روش در قیاس با سایر عمل‌های مشابه مانند بای پس معده است. کاهش وزن سریع، ازجمله مزایای اسلیو معده بوده که به دلیل کاهش اشتها و احساس گرسنگی است، زیرا بعد عمل سطح گرلین پلاسما به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و فرد در فواصل زمانی طولانی‌تری احساس گرسنگی می‌کند. گرلین زمانی ترشح می‌شود که معده خالی باشد. با کاهش ترشح این هورمون، می‌توان انتظار کاهش اشتها را نیز داشت. بیمار این امکان را می‌دهد ظرف مدت یک سال حدود نیمی از وزن خود را از دست بدهد؛ اما این امکان وجود دارد که بعد از ۶ ماه نیز تغییرات عمده‌ای در فرد مشاهده شوند.

 

بررسی مزایای اسلیو معده

بررسی مزایای اسلیو معده

برای بهره‌مندی حداکثری از عمل اسلیو، پزشکان این روش کاهش وزن را برای افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ دارند پیشنهاد می‌کنند، اما در برخی مواقع ممکن است افرادی با شاخص توده بدنی ۳۰ یا پایین‌تر که از مشکلات متعدد سلامتی رنج می‌برند نیز کاندیدای این جراحی باشند. در هر صورت زمانی که پزشک متخصص به شما اجازه انجام جراحی اسلیو را می‌دهد، مطمئن باشید که انجام این جراحی با هدف کاهش وزن، کنترل شرایط و بهبود کیفیت سلامتی شما انجام می‌شود.

همان‌طور که ذکر شد، بزرگ‌ترین مزیت اسلیو معده، کاهش سریع وزن با کمترین عوارض است. این به دلیل کاهش حجم معده است که باعث شده احساس گرسنگی کم‌تر شده فرد سریع‌تر احساس سیری نماید. برخی دیگر از مزایای اسلیو معده شامل موارد زیر هستند:

سلامت قلب و عروق

یکی از مهم‌ترین مزایای اسلیو، کمک به‌سلامت قلب و عروق و جلوگیری از بیماری‌هایی مانند سکته قلبی، سکته مغزی و … است. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که بعد از عمل اسلیو معده، خطر مرگ و میر ناشی از فشارخون و کلسترول بالا نیز به شدت کاهش پیداکرده است.

از بین رفتن افسردگی

بسیاری از افراد چاق به دلیل تصویر نامناسب خود و برخورد‌های اشتباه اجتماعی، دچار افسردگی خواهند شد. این مشکل به‌خصوص در افراد جوان‌تر که روحیه‌ای حساس‌تر داشته و نیاز به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی دارند، بیشتر بروز پیدا خواهد کرد. یکی از مزایای اسلیو معده، از بین بردن افسردگی و انزوای اجتماعی خواهد بود.

در کل عمل اسلیو، سلامت عاطفی را در افراد بهبود بخشیده و می‌تواند باعث حضور پررنگ‌تر بیماران در اجتماع شود. جالب است بدانید از بین افرادی که عمل اسلیو معده را انجام داده‌اند، ۳۲. ۷ درصد آن‌ها در زمان جراحی و ۱۶. ۵ درصد آن‌ها بین ۶ تا ۱۲ ماه پس از جراحی، از افسردگی نجات پیداکرده‌اند.

تسکین درد مفاصل

چاقی و اضافه وزن باعث ایجاد فشار زیادی بر مفاصل بدن شده و می‌تواند با خود در‌های مزمن و آسیب‌های مختلف در مفاصل را به همراه داشته باشد. ازجمله مزایای اسلیو می‌توان به کاهش وزن و فشار بر روی مفاصل به خصوص زانو و کمر اشاره کرد.

کمک به بارداری سریعتر

از دیگر مزایای اسلیو می‌توان به بهبود بارداری در زنان اشاره کرد. چاقی باعث افزایش هورمون لپتین می‌شود این هورمون در بافت چربی تولید شده و باعث می‌شود تا تعادل هورمون‌ها به هم ریخته و موجب کاهش قدرت باروری و یا حتی ناباروری در زنان شود. اسلیو با کمک به کاهش وزن و از بین بردن چربی‌های اضافی باعث می‌شود تا تعادل هورمونی دوباره برقرار شود. البته بیمارانی که قصد دارند بعد از عمل جراحی خود باردار شوند، باید حداقل یک سال و نیم برای این کار صبر کنند.

رفع آپنه انسدادی خواب

از دیگر مزایای اسلیو معده درمان آپنه انسدادی خواب است. چاقی باعث می‌شود بافت چربی به خصوص در ناحیه گردن چاقی باعث می‌شود چربی در نقاط مختلف بدن بخصوص کردن و اطراف حلق نیز بیشتر شود این می‌تواند موجب انسداد راه هوایی فوقانی شود. از طرفی چربی‌های شکمی می‌توانند با فشار بر دیواره قفسه سینه موجب کاهش حجم ریه شوند و جریان هوا را دشوارتر کنند. همه این‌ها در نهایت می‌تواند تنفس و خواب فرد را با مشکل مواجه نمایند. اسلیو معده با کاهش چربی در نقاط مختلف بدن می‌تواند به بهبود این شرایط به بهترین شکل کمک کند.

درمان دیابت نوع 2

بیماران مبتلابه دیابت نوع دو می‌توانند از مزایای اسلیو معده بهره‌مند شوند. طبق گزارش‌های ثبت‌شده در سال ۲۰۱۹، به‌صورت متوسط ۳۹ درصد از بیمارانی که برای دیابت نوع دوم دارو دریافت می‌کردند، یک سال بعد از عمل اسلیو، دیگری نیازی به دارو نداشتند.

از دیگر مزایای اسلیو معده می‌توان به کاهش علائم بی‌اختیاری ادرار، درمان کبد چرب (85 درصد از بیماران مبتلابه بیماری کبد چرب غیرالکلی به کمک عمل اسلیو، بهبود پیداکرده‌اند. ) و بیماری‌های قلبی و عروقی اشاره کرد. کاهش علائم بیماری‌های قلبی عروقی می‌تواند موجب ارتقا سلامتی بیماران شود.

مزایای اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی

مزایای اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی

پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه پزشکی باعث شده تا اسلیو معده با روش‌های کم تهاجمی‌تری مانند لاپاراسکوپی انجام شود. این باعث می‌شود تا بیمار بتواند حداکثر مزایای اسلیو را کسب نماید. برخی از مزایای اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی شامل موارد زیر هستند:

عمل اسلیو معده به کمک لاپاروسکوپی و دوربین‌های جراحی انجام خواهد شد. ازاین رو دیگر نیازی به برش‌های بزرگ و دردناک در ناحیه شکم نیست.

در این روش جراحی از هیچ‌گونه پروتز و یا ماده خارجی برای جراحی استفاده نمی‌شود. به همین دلیل نسبت به روش‌های دیگر مانند بالون معده عوارض کمتری به همراه دارد.

یکی دیگر از مزایای اسلیو معده مدت زمان کوتاه‌تر جراحی است. عمل تنها کمی بیش از یک ساعت به طول خواهد انجامید.

اکثر بیماران می‌توانند انتظار بهبودی سریع را پس از عمل اسلیو داشته باشند. اکثر افراد بعد از 3 هفته با مراقبت‌های مناسب و رژیم‌های غذایی، می‌توانند کاملاً به زندگی عادی خود بازگردند. البته برای برخی افراد این مدت زمان کوتاه‌تر خواهد بود. کسانی که از شرایط سلامتی نسبتاً خوبی قبل عمل برخوردار هستند بعد از ده روز می‌توانند روال عادی زندگی خود را از سر بگیرند.

سخن پایانی

یکی از اصلی‌ترین مزایای اسلیو معده علاوه بر کاهش وزن تأثیر مثبت آن بر روند درمان بیماری‌ها است. از مهم‌ترین مزایای اسلیو معده می‌توان به کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی، تسکین درد مفاصل، بهبود دیابت نوع دوم، تسهیل در بارداری، کاهش افسردگی، کاهش فشارخون و … اشاره کرد. البته نباید فراموش کنید که مراجعه به یک جراح چاقی ماهر و توانمند است که می‌تواند رسیدن به این اهداف را تضمین کند.

انجام جراحی توسط بهترین جراح چاقی در تهران دکتر مانند دکتر حامد قدسی باعث می‌شود تا بیمار بتواند به حداکثر سودمندی از این عمل در جهت ارتقاء سلامتی و کیفیت سطح زندگی خود دست پیدا کند. انجام عمل نزد پزشکان مجرب و متخصص همچنین می‌تواند شما را از سایر عوارض جراحی در امان نگه دارد. برای مشاوره و آگاهی از روند نوبت دهی می‌تواند از طریق راه‌های ارتباطی در سایت اقدام کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

جراحی ها

رانندگی بعد از اسلیو معده

رانندگی بعد از اسلیو معده: عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین جراحی‌های کاهش وزن است که افراد برای رسیدن به محدوده وزن نرمال و رفع

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *