عوارض اسلیو معده

خانه | اسلیو | عوارض اسلیو معده
بررسی کامل عوارض اسلیو معده

چاقی عامل اصلی بسیاری از بیماری‌هاست. داشتن اضافه وزن، علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد شما را در معرض خطراتی مانند دیابت نوع دو فشار خون بالا آپنه انسدادی خواب و… قرار خواهد داد. با انجام عمل لاپاراسکوپی شما می‌توانید لاغری سریع و طولانی مدت را تجربه نمایید.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

از آنجا که این یک جراحی بزرگ محسوب می‌شود، ممکن است با عوارض اسلیو معده در دراز مدت همراه باشد. در این مقاله یکی از چهره‌های شناخته شده در زمینه جراحی متابولیک یعنی دکتر حامد قدسی با شما در مورد خطرات و عوارض اسلیو معده صحبت خواهند کرد.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص 8 مورد از مهمترین مزایای اسلیو معده و نحوه انجام دادن اسلیو معده، کلیک کنید.

در اسلیو معده حدود ۸۰ درصد از معده برش داده می‌شود تا معده به شکل آستین یا موز کوچک درآید. در این صورت با دریافت مواد غذایی و کالری کمتر فرد سریعتر می‌تواند وزن خود را کاهش دهد. این یک روش جراحی کم تهاجمی است که با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. لاپاراسکوپی یک جراحی ایمن و کم خطر است.

با این وجود گاهی به دلیل عدم مهارت پزشک و یا عدم رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی، بیمار ممکن است در معرض خطرات و عوارضی قرار گیرد اما عوارض اسلیو معده در دراز مدت چیست؟ در ادامه مقاله ما به صورت کامل به این سوال شما پاسخ خواهیم داد. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت و مشاوره به صورت غیر حضوری می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین اقدام کنید یا با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید:

  • شماره مطب: 02188870946 – 02188870945
  • شماره برای رزرو نوبت: 09109254936
  • مشاوره آنلاین: 09931466388

بررسی مهمترین عوارض اسلیو معده

اسلیو معده یا گاسترکتومی اسلیو مانند بای پس معده یک عمل کاهش وزن موثر است. استفاده از این تکنیک به رایج‌ترین عمل کاهش وزن تبدیل شده است. درک عوارض احتمالی که ممکن است ایجاد شوند بسیارمهم است و زمینه را برای پیشگیری از آنها فراهم می‌آورد. در زیر به مهمترین عوارض اسلیو معده اشاره شده است:

1.تهوع و استفراغ

احتمال تهوع و استفراغ در 24 تا 48 ساعت اول پس از جراحی اسلیو معده وجود دارد. حالت تهوع میتواند یکی از عوارض جانبی بی حسی عمومی و مسکن‌های مورد استفاده پس از جراحی باشد.

علاوه بر این، معده توسط متخصص جراح چاقی با یک خط منگنه بلند که با بخیه و چسب بافتی تقویت شده، کوچکتر خواهد شد. همه اینها منجر به حالت تهوع می‌شوند. حالت تهوع تا روز دوم یا سوم پس از عمل برطرف می شود. در صورت ادامه داشتن حالت تهوع در روزهای بعد باید به پزشک مراجعه شود.

2.لخته های خون (ترومبو آمبولی وریدی)

لخته شدن خون در پاها یا ریه‌ها از عوارضی است که میتواند در اثر هر جراحی ایجاد شود و چاقی خود یک عامل خطر برای لخته شدن خون است. خطر لخته شدن خون تا 3 ماه پس از جراحی ادامه خواهد داشت، اما در بیشتر موارد این عارضه پس از 30 روز مشاهده می‌شود.

لخته های خون یکی از موارد عوارض اسلیو معده

تزریق یک رقیق کننده خون به نام هپارین قبل از جراحی، استفاده از جوراب‌های واریس، انجام تمرینات تنفس عمیق، راه رفتن، بيرون آمدن زودهنگام از تخت و پیشگیری از کم آبی بدن میتواند احتمال بروز این عارضه را کاهش دهد.

3.خونریزی از خط منگنه

ممکن است در چند روز اول جراحی خونریزی در امتداد خط اصلی معده رخ دهد. حدود 05٪ از بیماران اسلیو در معرض این خطر هستند. در موارد نادر به تزریق خون نیاز خواهد بود.

همچنین خطر خونریزی از طحال، کبد و دیواره شکم در محل ورود تروکار وجود دارد. در شرایط نادر ممکن است نیاز به عمل مجدد باشد.

4.نشت خط منگنه

یکی دیگر از عوارض اسلیو معده در دراز مدت نشت خط منگنه است. نشتی در حدود 1٪ از بیمارانی که عمل اسلیو گاسترکتومی را انجام می‌دهند، رخ خواهد داد. علایم این عارضه در همان روزهای ابتدایی که بیمار از بیمارستان مرخص می‌شود، مشاهده شده یا مدت کوتاهی پس از رفتن به خانه، نشت خط منگنه اتفاق خواهد افتاد.

عوارض اسلیو معده نشت خط منگنه

نشتی به ندرت 6 هفته پس از عمل رخ می‌دهد. نشت میتواند به دلیل نقص در منگنه، خطای فنی، ایسکمی معده (خون کافی به معده) یا انسداد ناشی از پیچ خوردگی در لوله معده باشد. این خطر همچنین می‌تواند به دلیل استفاده از استروئیدها و داروهای ضد التهابی، سیگار کشیدن و خوردن  زودهنگام مواد جامد مرتبط باشد.

نشتی معده به داخل شکم باعث ایجاد یک واکنش التهابی شدید می شود که اگر به درستی مدیریت نشود میتواند منجر به مرگ شود. مدیریت نشت اغلب مستلزم اقامت طولانی مدت در بیمارستان، جراحی مجدد، تغذیه داخل وریدی، آندوسکوپی و استنت گذاری آستین است.

مطالعه بیشتر: جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی و چگونه می شود؟ کلیک کنید.

5.رفلاکس معده به مری

رفلاکس اسید در بیماران چاق به دلیل افزایش فشار شکمی و همچنین بروز بیشتر فتق هیاتوس شایع است. به دنبال گاسترکتومی اسلیو، برخی از بیماران دچار رفلاکس اسیدی می شوند. این به ظرفیت کوچک معده جدید و افزایش فشار داخل لوله معده مربوط است. در اکثر بیماران، رفلاکس به راحتی با داروها (مثلاً نکسیوم) کنترل خواهد شد. زمانی که بیماران به اندازه کافی وزن کم میکنند، رفلاکس برطرف می‌شود.

6.سندرم دامپینگ

یکی دیگر از عوارض اسلیو معده، سندروم دامپینگ است. سندرم دامپینگ به دلیل حرکت سریع غذا از معده به روده کوچک ایجاد میشود. این باعث افزایش تولید انسولین و به دنبال آن افت واکنشی قند خون می‌شود. علایم این نوع عارضه، تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی عضلات، خستگی و تعریق است.سندروم دامپینگ یکی از عوارض اسلیو معده به شمار می رود

سندرم دامپینگ بیشتر در بیمارانی رخ میدهد که بای پس معده انجام داده‌اند، اما برخی از بیماران اسلیو معده نیز این سندرم را تجربه می‌کنند. رژیم غذایی کم قند و عدم مصرف مایعات همراه با وعده‌های غذایی به کنترل علائم کمک می‌کند.

7.کمبودهای تغذیه‌ای

حدود یک سوم از افراد چاق که بعد از جراحی لاغری مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، کمبود تغذیه‌ای دارند. کمبودهای تغذیه‌ای نیز ممکن است پس از هر عمل کاهش وزن رخ دهد. موارد زیر برخی از کمبودهای تغذیه‌ای است که ممکن است بعد از عمل اسلیو ایجاد شود:

  • کمبود آهن
  • کمبود ویتامین B12
  • کمبود فولات
  • کمبود ویتامین D و کلسیم

مطالعه بیشتر: اگر می خواهید بدانید که فرق اسلیو و بای پس در چیست و کدام یک از آنها بهتر است، کیلک کنید.

8.تشکیل سنگ کیسه صفرا

چاقی یک عامل خطر برای ایجاد سنگ در کیسه صفرا است. کاهش وزن قابل توجه پس از جراحی کاهش وزن، شدت این خطر را افزایش میدهد. این خطر در بیمارانی که بای پس معده انجام داده‌اند به دلیل کاهش جذب نمک‌های صفراوی از روده بیشتر است. همچنین سنگ کیسه صفرا میتواند در بیمارانی که عمل اسلیو را انجام داده‌اند، به دلیل افزایش دفع کلسترول توسط کبد به صفرا رخ دهد. این کلسترول اضافی به شکل سنگ‌های صفراوی در کیسه صفرا رسوب می‌کنند.

9.پوست اضافی

پوست اضافی می تواند به دلیل کاهش وزن قابل توجه در بیماران پس از اسلیو ایجاد شود. پوست اضافی و چین‌های پوستی میتواند باعث مشکلاتی مانند عفونت و قارچ و سایر مشکلات بهداشتی شود. بیمارانی که احساس می‌کنند پوست اضافی فعالیت بدنی آنها را محدود کرده، میتوانند برای کانتورینگ بدن اقدام نمایند.

10.حمله حاد نقرس

تغییرات رژیم غذایی که قبل و بعد از جراحی در قالب یک رژیم غذایی با پروتئین بالا لازم است و همچنین استرس خود جراحی میتواند باعث حمله نقرس در بیماران مستعد به آن شود.

سخن پایانی در مورد عوارض اسلیو معده

پس از انجام جراحی اسلیو، چیزی حدود ۸۰ درصد از حجم معده برداشته شده و باقیمانده آن منگنه زده می‌شود. دقت و ظرافت جراحی و همچنین رعایت مراقبت‌های اصولی بعد از عمل، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از خطرات و عوارض بعد جراحی خواهند داشت. جراحی از طریق لاپراسکوپی انجام می‌شود و مانند سایر جراحی‌ها می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

حالت تهوع و استفراغ، خونریزی از خط منگنه، نشت خط منگنه، رفلاکس معده به مری، سندروم دامپینگ،  کمبودهای تغذيه‌ای، تشکیل سنگ کیسه صفرا، پوست اضافی و حمله حاد نقرس از مهم‌ترین عوارض اسلیو معده هستند.

با مراجعه به بهترین جراح اسلیو معده در تهران، شما می‌توانید یک جراحی عالی و موفقیت آمیز با حداقل عوارض جانبی را تجربه نمایید. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند که مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند.

سوالات پرتکرار عوارض اسلیو معده

1- آیا عوارض اسلیو معده تهدید کننده جان فرد است؟

برخی از عوارض این جراحی به راحتی قابل کنترل و پیشگیری هستند. با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی شما می‌توانید از وقوع آنها پیشگیری کنید، اما عوارضی مانند نشتی خط منگنه و آمبولی وریدی در صورت عدم درمان به موقع می‌توانند تهدید کننده جان فرد باشند.

2- آیا تشکیل سنگ صفرا از عوارض اسلیو معده است؟

بله به دلیل افزایش دفع کلسترول توسط کبد، پس از جراحی کاهش وزن، احتمال ایجاد سنگ‌های صفراوی وجود دارد.

3- خطرناک‌ترین عوارض اسلیو معده چیست؟

نشت خط منگنه، ایجاد لخته‌های خون و حمله حاد نقرس از مهمترین خطرات اسلیو معده هستند.

منابع

https://www.southwestsurgery.com.au/sleeve-gastrectomy/complications-of-laparoscopic-sleeve-gastrectomy

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/sleeve-gastrectomy/about/pac-20385183

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

اسلیو چیست
اسلیو

اسلیو چیست

 راهکارهای پزشکی مانند اسلیو معده به کمک آمده‌ اند تا لاغر شدن و تناسب اندام دیگر یک رویا نباشد، اما اسلیو چیست و اسلیو بودن

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *