چه عواملی سبب بالا رفتن هزینه جراحی اسلیو معده می‌شوند؟

خانه | اسلیو | چه عواملی سبب بالا رفتن هزینه جراحی اسلیو معده می‌شوند؟
چرا عمل اسلیو گران است؟

برای بسیاری از مردم سوال است که چرا هزینه جراحی اسلیو معده انقدر بالا است؟

شاید در ابتدا، مبلغ عمل، هزینه زیادی به نظر برسد، اما باید توجه کنید که شما هزینه‌های پذیرش در بیمارستان، پرستاران، تجهیزات اتاق عمل و سایر موارد را پرداخت می‌کنید. تمام این افراد و تجهیزات در زمان عمل حاضر هستند تا از شما مراقبت کنند؛ از سوی دیگر تجهیزات پزشکی، بیهوشی و داروها همه گران هستند.

اول از همه باید یادتان باشد که جراحی کاهش وزن یک راه حل جادویی نیست که سریعاً تمامی اضافه وزن افراد را از بین ببرد. کلینیک‌های معتبر جراحی لاغری، باید مراقبت‌های بعد از عمل و همچنین برنامه غذایی و ویزیت‌های بعد از عمل را هم پشتیبانی کنند.

در نتیجه جراحی اسلیو معده، تنها یک عمل یک ساعته نیست، بلکه یک پروسه چند ساله است. کاهش وزن موفق نیاز به پیگیری طولانی مدت دارد.

نوع جراحی در هزینه جراحی اسلیو تاثیرگذار است.

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، جراحی‌های کاهش وزن انواع مختلفی دارند. یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های لاغری، جراحی اسلیو معده و بای پس معده هستند.(بنویس برای مطالعه بیشتر در این زمینه به صفحه جراحی بای پس معده مراجعه کنید.)

جراحی‌های تهاجمی مانند اسلیو معده، به تجهیزات و تخصص بیشتری نیاز دارند. از آنجایی که در این عمل قسمتی از دستگاه گوارش بیمار حذف می‌شود، بنابراین لازم است در اتاق عمل تجهیزات و متخصصان بیشتری نسبت به عمل‌های ساده‌تر نظیر حلقه معده وجود داشته باشد. همین موضوع بر هزینه جراحی اسلیو تاثیر می‌گذارد و هزینه آن را بالا می‌برد.

ما به بیماران توصیه می‌کنیم که جراحی اسلیو معده را مثل خرید یک کالای گران قیمت نبینند، بلکه آن را به عنوان سرمایه گذاری کوچک در بهبود کیفیت زندگی و طول عمر خود در نظر بگیرند.

نوع جراحی در هزینه عمل تاثیرگذار است.‏
تصویر گرافیکی از معده و روده کوچک

وسایل جراحی، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی اسلیو معده

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه جراحی اسلیو، وسایل و تجهیزاتی است که در اتاق عمل استفاده می‌شود. مسلماً وسایلی که از مواد مرغوب‌تر ساخته شده اند، کیفیت بالاتر و هزینه بیشتری دارند.

به عنوان مثال تجهیزات جراحی ساخت کشور چین، نسبت به وسایل جراحی آمریکایی یا اروپایی از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند و همین موضوع باعث تفاوت قیمت می‌شود.

لازم به ذکر است که لوازم جراحی با کیفیت، باعث بروز عوارض جانبی کمتری بعد از عمل می‌شوند.

دستمزد جراح و بیمارستان

جراحی اسلیو معده یکی از جراحی‌های پیچیده چاقی است که نیازمند مهارت و تجربه بالا می‌باشد. درنتیجه دستمزد جراح بر اساس میزان تخصص و مهارت او تغییر می‌کند.

در مورد هزینه بیمارستان نیز می‌توان گفت که هزینه بیمارستان‌های دولتی، از بیمارستان‌های خصوصی و کلینیک‌های جراحی پایین‌تر است. اما بالطبع امکانات و خدمات این بیمارستان‌ها با یکدیگر متفاوت است.

هزینه جراحی اسلیو معده و بیمه

نداشتن بیمه، یکی از اصلی‌ترین عوامل بالا رفتن هزینه جراحی اسلیو معده می‌باشد. بدون بیمه درمانی، هزینه جراحی از حدود 45 میلیون تومان شروع می‌شود. شما می‌توانید مقاله هزینه عمل چاقی با بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی را مطالعه نمایید.

آیا بیمه درمانی هزینه های عمل را پرداخت خواهد کرد؟

هر بیمه درمانی سیاست ها و فرمول های ویژه ای برای جبران هزینه های درمان دارد. چنین به نظر می رسد که بیشتر بیمه ها، چه دولتی چه خصوصی، حداقل بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را پرداخت می کنند. به عنوان نمونه، بیمه تامین اجتماعی پرداخت بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را تقبل می کند. بسیاری از بیمه های تکمیلی درمان هم نسبت به پرداخت باقی مانده هزینه اقدام می کنند؛ یعنی آن بخش از هزینه که توسط بیمه تامین اجتماعی پرداخت نشده است، را بیمه تکمیلی تقبل می نماید. البته معیار همه بیمه ها بی ام آی بالای حداقل 40 است.

هزینه جراحی اسلیو معده
هزینه جراحی اسلیو معده

نمونه دیگر بیمه سلامت ایران است. این بیمه فقط در صورتی بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را بازپرداخت می کند، که پزشک معتمد بیمه سلامت، پیش از جراحی اسلیو معده شاخص توده بدنی یا همان BMI بیمار را تایید کرده باشد. بدیهی است مابقی مبلغ توسط بیمه تکمیلی درمان در بیشتر موارد قابل پرداخت خواهد بود.

پیشنهاد می شود پیش از تصمیم به جراحی اسلیو معده در مورد پوشش بیمه آن با دست اندرکاران بیمه مربوطه مشورت نمایید.

هزینه های بعد از جراحی اسلیو معده

برای این که بهترین نتیجه ممکن از جراحی اسلیو معده نصیب بیمار شود، لازم است پیگیری دقیقی پس از این جراحی همچنان با پزشک معالج ادامه یابد. شاید هزینه های ویزیت پزشکی بعد از جراحی اسلیو معده، مهم ترین هزینه پس از این عمل جراحی باشد.

اما شاید بخش دیگری از هزینه های بعد از عمل جراحی اسلیو معده به تغییرات سبک زندگی مربوط باشد. برای رعایت کردن رژیم غذایی سالم و مناسب پس از جراحی اسلیو معده و همچنین تحرک و ورزش، ممکن است نیاز باشد که فرد هزینه نماید. اما باید گفت این هزینه های بعد از جراحی اسلیو معده، بیشتر به سرمایه گذاری شباهت دارد، نه هزینه کرد؛ سرمایه گذاری برای سلامت بیشتر و حفظ سلامت بیشتر.

اما به طور کلی، برخی از هزینه های بعد از جراحی اسلیو معده شاید از نظر پنهان بماند. در زیر، به برخی از این موارد می پردازیم.

متخصص تغذیه

بدون شک یک متخصص تغذیه می تواند پس از جراحی اسلیو معده، در راه تغییر سبک زندگی در بخش غذا و عادات غذایی، کمکی بزرگ به شمار بیاید. به طور حتم برای دریافت مشاوره از متخصص تغذیه ممکن است متحمل هزینه شوید. باید یادآور شد این هزینه ها در برابر هزینه هایی که بیماری های ناشی از چاقی بعدها به فرد تحمیل می کند، ناچیز است.

هزینه عوارض جانبی

درصد کمی از افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند، ممکن است با عوارض جانبی این عمل رو به رو شوند. درمان این عوارض جانبی مانند سایر درمان ها هزینه هایی را در بر دارد. امروزه پیشرفت ها و نوآوری های زیادی در انجام انواع عمل های جراحی لاغری رخ داده که احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از عمل را به حداقل ممکن رسانده است.

هزینه عوارض جانبی جراحی اسلیو معده
هزینه عوارض جانبی جراحی اسلیو معده

رعایت کردن توصیه های پزشکی می تواند از بروز برخی از عوارض جانبی جراحی اسلیو معده پیشگیری نماید. به عنوان نمونه، دستورات پزشک برای نفس کشیدن عمیق احتمال بروز ذات الریه را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. ذات الریه یکی از عوارض جانبی بسیاری از عمل های جراحی است و درمان آن هزینه نسبتا زیادی را به هزینه های قبلی بیمار می افزاید.

لباس جدید

کاهش وزن به دنبال عمل جراحی اسلیو معده و در عرض سال نخست، به سرعت اتفاق می افتد. تغییر سایز فرد، او را وادار می سازد به فروشگاه های جدید پوشاک سر بزند و لباس نو با سایز نو تهیه نماید. شاید هزینه ای که صرف لباس نو می شود یکی از لذت بخش ترین خرج هایی باشد که فرد انجام می دهد. به هر حال، حتی برای هزینه های شادی آور هم باید منابع مالی لازم را در نظر گرفت.

هدف از جراحی اسلیو معده چیست؟

اگر برای کاهش وزن هدف گذاری دقیق و واقع گرایانه انجام دهید، در کاهش وزن به دنبال جراحی اسلیو معده موفق تر عمل خواهید کرد. بسیار شایسته است که در مورد هدف گذاری خود برای کاهش وزن در طول زمان، با پزشک معالج یا متخصص تغذیه مشورت نمایید. سپس می توانید اهداف زمان بندی شده کاهش وزن را در جدولی آماده کنید و شاهد موفقیت خود در رسیدن به تک تک هدف های واسط و بالاخره، هدف نهایی باشید.

اگر کمی از دورتر نگاه کنیم، باید پرسید، هدف از کاهش وزن چیست. با کاهش وزن، نه تنها زیبایی ظاهری بلکه اعتماد به نفس و سلامت روان فرد هم بهبود خواهد یافت. همچنین با کاهش وزن احتمال وقوع بسیاری از بیماری ها مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی به شدت کم می گردد.

از جراح خود باید چه بپرسید؟

پرسیدن سوالات رایج از جراح خود
پرسیدن سوالات رایج از جراح خود

برخی از رایج ترین پرسش هایی که افراد علاقمند به کاهش وزن از پزشکان می پرسند در زیر گردآوری شده است:

 • چرا باید جراحی اسلیو معده انجام بدهم؟
 • چرا همه کسانی که چاق هستند، کاندید مناسبی برای عمل جراحی اسلیو معده نیستند؟
 • آیا با کاهش وزن ناشی از جراحی اسلیو معده، برخی از بیماری ها مانند دیابت و فشار خون راحت تر کنترل می شوند؟
 • آیا پس از عمل جراحی اسلیو معده همچنان باید برای کاهش وزن رژیم بگیرم یا ورزش کنم؟
 • برنامه کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟
 • تفاوت جراحی های لاغری مختلف در چیست؟
 • کدام نوع جراحی چاقی برای من بهتر است و وزنم را با آن می توانم کم کنم و ثابت نگه دارم؟
 • رد بخیه جراحی اسلیو معده چه شکلی و کجا خواهد بود؟
 • بعد از عمل جراحی اسلیو معده چقدر درد دارم؟
 • بعد از جراحی اسلیو معده چقدر طول می کشد تا خوب شوم؟
 • چقدر و ظرف چه مدت لاغر می شوم؟
 • غذا خوردن من بعد از جراحی اسلیو معده با الآن چه فرقی خواهد کرد؟

بعد از جراحی اسلیو معده چه مدت در بیمارستان خواهید بود؟

عمل جراحی اسلیو معده به طور معمول حدود یک ساعت طول می کشد. بیشتر بیماران فقط حدود یک تا دو روز در بیمارستان می مانند و در صورت مناسب بودن شرایط سلامتی، پس از آن مرخص می شوند. البته کسانی که تحت جراحی اسلیو معده با استفاده از لاپاروسکوپ (دستگاه آندوسکوپی شکم) قرار گرفته اند ممکن است زودتر مرخص شوند.

 

مواردی که باید هنگام بهبودی از جراحی اسلیو معده در خانه بدانید

پزشک به بیمار می گوید که چه زمانی برای کشیدن بخیه ها و بررسی محل زخم باید مراجعه نماید. لطفاً این ویزیت را جدی بگیرید و حتما در موعد مقرر مراجعه کنید. تردیدی نیست که محل برش (جای بخیه) صورت گرفته روی شکم بیمار تا چند هفته با احساس سوزش یا ناراحتی همراه است.

باید دقت کرد که معده بیمار پس از این جراحی کوچک تر شده است؛ بنابراین زودتر احساس پری می نماید. کم خوردن غذا باعث کاهش وزن زیاد و سریع بیمار می شود. بیشترین کاهش وزن ظرف 12 ماه پس از جراحی رخ می دهد. در طول این مدت، مراجعه منظم به پزشک بسیار مهم است.

فرد باید به جراحی اسلیو معده به چشم یک ابزار کمکی برای لاغری نگاه کند. جراحی اسلیو معده معجزه نیست بلکه باید با اصلاح سبک زندگی، همراه شود. شاید تغییرات سبک زندگی که پزشک برای فرد پس از جراحی اسلیو معده توصیه می کند، خسته کننده و دشوار به نظر بیاید. فرد باید مدام به خود یادآوری کند که برای سلامت بیشتر و زندگی بهتر باید رژیم غذایی و ورزش لازم را با جدیت دنبال نماید.

همچنین بیمار در خانه باید نکات زیر را رعایت کند:

 • خسته نکردن خود و استراحت در زمان خستگی
 • بلند نکردن اجسام سنگین
 • خودداری از فعالیت های توام زور زدن مانند دویدن یا دوچرخه سواری
 • هنگام سرفه یا نفس عمیق یک بالش روی محل بخیه قرار دهید که احساس ناراحتی کمتر باشد
 • طبق توصیه پزشک نفس عمیق کشیدن را با جدیت انجام دهید. عدم انجام این کار، احتمال بروز ذات الریه را افزایش می دهد.
 • شاید دو تا چهار هفته پس از جراحی نتوانید به سرِ کار بروید.

چه مدت طول می کشد تا معده من به طور کامل از جراحی اسلیو معده بهبود یابد؟

این یکی از پرسش های رایج نزد بیمارانی است که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند. درست ترین پاسخ این است که بهبود معده یک روند بسیار درازمدت است و ماه ها ادامه می یابد. شایان ذکر است که زخم های سطح پوست طی دو تا سه هفته پس از جراحی اسلیو معده ترمیم پیدا می کنند. همچنین التیام زخم بخیه های صورت گرفته روی معده به حدود شش تا هشت هفته زمان نیاز دارد. پس از یک ماه مراعات، بیشتر افراد می توانند طبق نظر پزشک معالج، به ورزش های مورد علاقه خود مانند قبل از عمل جراحی اسلیو معده بازگردند.

عادات غذایی جدید

برای این که بیمار دوره نقاهت پس از جراحی اسلیو معده را بدون مشکل پشت سر بگذارد و موفقیت عمل تضمین شود، باید برخی از عادات غذایی جدید شکل بگیرد. در زیر به مهم ترین عادات غذایی جدیدی پرداخته می شود که پس از جراحی اسلیو معده باید افراد به آن توجه کنند:

 • یادگیری تفاوت بین گرسنگی (نیاز بدن به غذا) و اشتها (نیاز روانی به خوردن)
 • پرهیز از پر خوری و گرنه معده دوباره جا باز می کند
 • آرام جویدن و به آهستگی خوردن
 • پرهیز از غذاهای دارای ارزش کم غذایی و پر کالری
 • نخوردن غذاها و نوشیدنی های بسیار شیرین و پر شکر
 • پرهیز از غذاهای چرب، سرخ شده و فرآوری شده مانند کالباس
 • نوشیدن آب در هر نوبت جرعه ای کوچک اما به صورت مداوم
 • خودداری از نوشیدن مایعات و خوردن غذا به صورت همزمان

آیا بیمه درمانی هزینه های عمل را پرداخت خواهد کرد؟

هر بیمه درمانی سیاست ها و فرمول های ویژه ای برای جبران هزینه های درمان دارد. چنین به نظر می رسد که بیشتر بیمه ها، چه دولتی چه خصوصی، حداقل بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را پرداخت می کنند. به عنوان نمونه، بیمه تامین اجتماعی پرداخت بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را تقبل می کند. بسیاری از بیمه های تکمیلی درمان هم نسبت به پرداخت باقی مانده هزینه اقدام می کنند؛ یعنی آن بخش از هزینه که توسط بیمه تامین اجتماعی پرداخت نشده است، را بیمه تکمیلی تقبل می نماید.

نمونه دیگر بیمه سلامت ایران است. این بیمه فقط در صورتی بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را بازپرداخت می کند، که پزشک معتمد بیمه سلامت، پیش از جراحی اسلیو معده شاخص توده بدن یا همان BMI بیمار را تایید کرده باشد. بدیهی است مابقی مبلغ توسط بیمه تکمیلی درمان در بیشتر موارد قابل پرداخت خواهد بود.

پیشنهاد می شود پیش از تصمیم به جراحی اسلیو معده در مورد پوشش بیمه آن با دست اندرکاران بیمه مربوطه مشورت نمایید.

هزینه های بعد از جراحی اسلیو معده

برای این که بهترین نتیجه ممکن از جراحی اسلیو معده نصیب بیمار شود، لازم است پیگیری دقیقی پس از این جراحی همچنان با پزشک معالج ادامه یابد. شاید هزینه های ویزیت پزشکی بعد از جراحی اسلیو معده، مهم ترین هزینه پس از این عمل جراحی باشد.

اما شاید بخش دیگری از هزینه های بعد از عمل جراحی اسلیو معده به تغییرات سبک زندگی مربوط باشد. برای رعایت کردن رژیم غذایی سالم و مناسب پس از جراحی اسلیو معده و همچنین تحرک و ورزش، ممکن است نیاز باشد که فرد هزینه نماید. اما باید گفت این هزینه های بعد از جراحی اسلیو معده، بیشتر به سرمایه گذاری شباهت دارد، نه هزینه کرد؛ سرمایه گذاری برای سلامت بیشتر و حفظ سلامت بیشتر.

اما به طور کلی، برخی از هزینه های بعد از جراحی اسلیو معده شاید از نظر پنهان بماند. در زیر، به برخی از این موارد می پردازیم.

متخصص تغذیه

بدون شک یک متخصص تغذیه می تواند پس از جراحی اسلیو معده، در راه تغییر سبک زندگی در بخش غذا و عادات غذایی، کمکی بزرگ به شمار بیاید. به طور حتم برای دریافت مشاوره از متخصص تغذیه ممکن است متحمل هزینه شوید. باید یادآور شد این هزینه ها در برابر هزینه هایی که بیماری های ناشی از چاقی بعدها به فرد تحمیل می کند، ناچیز است.

هزینه عوارض جانبی

درصد کمی از افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می گیرند، ممکن است با عوارض جانبی این عمل رو به رو شوند. درمان این عوارض جانبی مانند سایر درمان ها هزینه هایی را در بر دارد. امروزه پیشرفت ها و نوآوری های زیادی در انجام انواع عمل های جراحی لاغری رخ داده که احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از عمل را به حداقل ممکن رسانده است.

رعایت کردن توصیه های پزشکی می تواند از بروز برخی از عوارض جانبی جراحی اسلیو معده پیشگیری نماید. به عنوان نمونه، دستورات پزشک برای نفس کشیدن عمیق احتمال بروز ذات الریه را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. ذات الریه یکی از عوارض جانبی بسیاری از عمل های جراحی است و درمان آن هزینه نسبتا زیادی را به هزینه های قبلی بیمار می افزاید.

لباس جدید

کاهش وزن به دنبال عمل جراحی اسلیو معده و در عرض سال نخست، به سرعت اتفاق می افتد. تغییر سایز فرد، او را وادار می سازد به فروشگاه های جدید پوشاک سر بزند و لباس نو با سایز نو تهیه نماید. شاید هزینه ای که صرف لباس نو می شود یکی از لذت بخش ترین خرج هایی باشد که فرد انجام می دهد. به هر حال، حتی برای هزینه های شادی آور هم باید منابع مالی لازم را در نظر گرفت.

هدف از جراحی اسلیو معده چیست؟

اگر برای کاهش وزن هدف گذاری دقیق و واقع گرایانه انجام دهید، در کاهش وزن به دنبال جراحی اسلیو معده موفق تر عمل خواهید کرد. بسیار شایسته است که در مورد هدف گذاری خود برای کاهش وزن در طول زمان، با پزشک معالج یا متخصص تغذیه مشورت نمایید. سپس می توانید اهداف زمان بندی شده کاهش وزن را در جدولی آماده کنید و شاهد موفقیت خود در رسیدن به تک تک هدف های واسط و بالاخره، هدف نهایی باشید.

اگر کمی از دورتر نگاه کنیم، باید پرسید، هدف از کاهش وزن چیست. با کاهش وزن، نه تنها زیبایی ظاهری بلکه اعتماد به نفس و سلامت روان فرد هم بهبود خواهد یافت. همچنین با کاهش وزن احتمال وقوع بسیاری از بیماری ها مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی به شدت کم می گردد.

 

جمع بندی

هزینه جراحی اسلیو ممکن است در نگاه اول زیاد به نظر برسد، اما اگر هزینه‌های چاقی را در طول زمان درنظر بگیرید، متوجه می‌شوید که هزینه جراحی‌های لاغری، نه تنها ضرر، بلکه نوعی سرمایه گذاری بلندمدت می‌باشد.

چاقی سبب بروز بیماری‌ها و عارضه‌های مختلفی می‌شود که درمان هریک از آنها نیازمند زمان و هزینه بالایی است.

برای اینکه از پرداخت این هزینه‌های اضافه جلوگیری کنید و به یک سبک زندگی سالم متعهد شوید، همین امروز از قسمت نوبت دهی سایت یک وقت مشاوره رزرو کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد عوامل موثر بر هزینه جراحی اسلیو معده اینجا کلیک کنید.

منابع:

www.healthierweight.co.uk

www.centralcoastsurgery.com.au

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.