چه عواملی سبب بالا رفتن هزینه جراحی اسلیو معده می‌شوند؟

خانه | اسلیو | چه عواملی سبب بالا رفتن هزینه جراحی اسلیو معده می‌شوند؟
چرا عمل اسلیو گران است؟

شاید یکی از مهمترین نکات بعد از تصمیم‌گیری شما برای انجام جراحی بررسی هزینه عمل اسلیو معده باشد. عمل اسلیو یکی از تکنیک‌های بسیار محبوب در جراحی لاغری است که می‌تواند کاهش وزن فوق‌العاده و چشمگیری برای افراد چاق یا کسانی که دچار اضافه وزن مفرط هستند به همراه داشته باشد. مزایای زیادی که پس از لاغری و رسیدن به تناسب اندام دریافت خواهید کرد، آنقدر ارزشمند هستند که سایر عوامل جانبی از جمله هزینه‌ها را کمرنگ‌تر جلوه دهند. شاید در ابتدا، هزینه عمل اسلیو معده گران به نظر برسد، اما باید توجه کنید که شما هزینه‌های پذیرش در بیمارستان، پرستاران، تجهیزات اتاق عمل و سایر موارد را پرداخت می‌کنید. تمام این افراد و تجهیزات در زمان عمل حاضر هستند تا از شما مراقبت کنند؛ از سوی دیگر تجهیزات پزشکی، بیهوشی و دارو‌ها همه گران هستند.

اول از همه باید یادتان باشد که جراحی کاهش وزن یک راه حل جادویی نیست که سریعاً تمامی اضافه وزن افراد را از بین ببرد. کلینیک‌های معتبر جراحی لاغری، باید مراقبت‌های قبل و بعد از عمل و همچنین برنامه غذایی و ویزیت‌های بعد جراحی را هم پشتیبانی کنند. در نتیجه جراحی اسلیو معده، تنها یک عمل یک ساعته نیست، بلکه یک پروسه چند ساله است. کاهش وزن موفق نیاز به پیگیری طولانی مدت دارد. همه این موارد هزینه بر هستند. بنابراین هنگام محاسبه هزینه عمل اسلیو معده باید به تمام این نکات توجه نمود.

 این مقاله با هدف بررسی هزینه عمل اسلیو معده نگارش شده است. پس با ما همراه باشید تا تمام آنچه که باید در این زمینه بدانید برای شما توضیح داده شود.

برای مطالعه کامل مقاله هزینه عمل اسلیو معده کلیک کنید.

هزینه عمل اسلیو معده به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه عمل اسلیو معده به چه عواملی بستگی دارد؟

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، جراحی‌های کاهش وزن انواع مختلفی دارند. یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های لاغری، جراحی اسلیو معده و بای پس معده هستند. در این بخش به صورت جداگانه هزینه عمل اسلیو معده مورد بررسی قرار گرفته است، اما چه عواملی در تعیین هزینه این نوع جراحی چاقی مؤثر هستند. در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • نوع تکنیک جراحی

نوع تکنیکی که برای انجام جراحی انتخاب می‌شود، تأثیر زیادی بر روی هزینه‌ها خواهد داشت. جراحی‌های تهاجمی مانند اسلیو معده، به تجهیزات و تخصص بیشتری نیاز دارند. در گذشته از طریق جراحی باز عمل اسلیو انجام می‌شد ولی امروزه با استفاده از لاپاراسکوپی این نوع جراحی انجام می‌شود، زیرا عوارض و خطرات آن بسیار کمتر از روش باز است، همچنین استفاده از این روش باعث تسریع دوره بهبودی بیماران می‌شود. از آنجایی که در این عمل قسمتی از دستگاه گوارش بیمار حذف می‌شود، بنابراین لازم است در اتاق عمل تجهیزات و متخصصان بیشتری نسبت به عمل‌های ساده‌تر نظیر حلقه معده وجود داشته باشد. همین موضوع بر هزینه عمل اسلیو معده تأثیر می‌گذارد و هزینه آن را بالا می‌برد.

 • وسایل و تجهیزات به کار رفته

وسایل و تجهیزات به کار رفته در اتاق عمل، یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در هزینه عمل اسلیو معده است. مسلماً وسایلی که از مواد مرغوب‌تر ساخته شده‌اند، کیفیت بالاتر و هزینه بیشتری دارند. به عنوان مثال تجهیزات جراحی ساخت کشور چین، نسبت به وسایل جراحی آمریکایی یا اروپایی از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند و همین موضوع باعث تفاوت قیمت می‌شود. لازم به ذکر است که لوازم جراحی با کیفیت، باعث بروز عوارض جانبی کمتری بعد از عمل می‌شوند. پزشکی که خود را مقید به حفظ سلامتی بیمار و انجام جراحی ایمن و استاندارد می‌داند، از وسایل و تجهیزات با کیفیت و پیشرفته استفاده می‌کند. از همین‌رو انجام جراحی نزد جراح چاقی مجرب و حرفه‌ای گران‌تر خواهد بود.

 • دستمزد جراح

جراحی اسلیو معده یکی از جراحی‌های پیچیده چاقی است که نیازمند مهارت و تجربه بالا می‌باشد. درنتیجه دستمزد جراح بر اساس میزان تخصص و مهارت او تغییر می‌کند.

 • هزینه بیمارستان

در مورد هزینه بیمارستان نیز می‌توان گفت که هزینه بیمارستان‌های دولتی، از بیمارستان‌های خصوصی و کلینیک‌های جراحی پایین‌تر است. اما بالطبع امکانات و خدمات این بیمارستان‌ها با یکدیگر متفاوت است.

نکته مهم: برخی از افراد ممکن است هزینه عمل اسلیو معده را مانند خرید یک کالای گران قیمت در نظر بگیرند و به دلیل بالا بودن هزینه‌ها از انجام این جراحی صرف نظر کنند، اما نباید فراموش کرد که این یک سرمایه‌گذاری کوچک جهت بهبود کیفیت زندگی و طول عمر است. مزایای سلامتی که از این طریق دریافت خواهید کرد، آنقدر ارزشمند هستند که همه هزینه‌ها را پوشش دهند.

 

آیا بیمه درمانی هزینههای عمل را پرداخت خواهد کرد؟

نداشتن بیمه، یکی از اصلی‌ترین عوامل بالا رفتن هزینه عمل اسلیو معده می‌باشد. بدون بیمه درمانی، هزینه جراحی بسیار بالاتر خواهد بود. هر بیمه درمانی سیاست‌ها و فرمول‌های ویژه‌ای برای جبران هزینه‌های درمان دارد. چنین به نظر می‌رسد که بیشتر بیمه‌ها، چه دولتی چه خصوصی، حداقل بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را پرداخت می‌کنند. به عنوان نمونه، بیمه تأمین اجتماعی پرداخت بخشی از هزینه جراحی اسلیو معده را تقبل می‌کند. بسیاری از بیمه‌های تکمیلی درمان هم نسبت به پرداخت باقی مانده هزینه اقدام می‌کنند؛ یعنی آن بخش از هزینه که توسط بیمه تأمین اجتماعی پرداخت نشده است را بیمه تکمیلی تقبل می‌نماید.

به عنوان مثال بیمه سلامت ایران فقط در صورتی بخشی از هزینه عمل اسلیو معده را بازپرداخت می‌کند، که پزشک معتمد بیمه سلامت، پیش از جراحی اسلیو معده شاخص توده بدنی یا همان BMI بیمار را تأیید کرده باشد. بدیهی است مابقی مبلغ توسط بیمه تکمیلی درمان قابل پرداخت خواهد بود.

 در اکثر موارد معیار پرداخت هزینه‌ها بیمه، داشتن شاخص توده بدنی بالای ۴۰ است، البته افرادی که به دلیل اضافه وزن و چاقی دچار شرایط حاد سلامتی هستند و شاخص توده بدنی آن‌ها 35 یا کمتر می‌باشد، نیز می‌توانند از مزایای بیمه استفاده نماید. البته برای تعیین نرخ دقیق تعرفه‌ها بهتر است به مؤسسه بیمه طرف قرارداد مراجعه کنید و مشاوره‌های لازم را قبل از عمل داشته باشید.

هزینههای بعد از جراحی اسلیو معده

هزینه های بعد ازجراحی اسلیو معده

برای این که بیمار بهترین نتیجه ممکن را از جراحی اسلیو معده داشته باشد، لازم است پیگیری دقیق مراقبت‌ها پس از جراحی همچنان با پزشک معالج ادامه یابد. شاید هزینه‌های ویزیت پزشکی بعد از جراحی اسلیو معده، مهم‌ترین هزینه پس از این عمل جراحی باشد. اما بخش دیگری از هزینه‌های بعد از عمل جراحی اسلیو معده به تغییرات سبک زندگی مربوط باشد. برای رعایت کردن رژیم غذایی سالم و مناسب پس از جراحی اسلیو معده و همچنین تحرک و ورزش، ممکن است نیاز باشد که فرد هزینه نماید. اما باید گفت این هزینه‌های بعد از جراحی اسلیو معده به نوعی سرمایه‌گذاری برای تغییر سبک زندگی، روابط اجتماعی بهتر و زندگی سالم‌تر است. در ادامه فاکتور‌های مؤثر بر هزینه عمل اسلیو معده بعد جراحی آورده شده است:

 • هزینه مشاوره با متخصص تغذیه

بدون شک یک متخصص تغذیه می‌تواند پس از جراحی اسلیو معده، در تعیین برنامه غذایی درست و اصولی برای کمک به تغییر سبک و عادات غذایی، کمک بزرگ باشد. برای دریافت مشاوره از متخصص تغذیه ممکن است متحمل هزینه شوید. باید یادآور شد این هزینه‌ها در برابر هزینه‌هایی که بیماری‌های ناشی از چاقی بعد‌ها به فرد تحمیل می‌کند، ناچیز است.

 • هزینه برای خرید لباس جدید

کاهش وزن به دنبال عمل جراحی اسلیو معده و در عرض سال نخست، به سرعت اتفاق می‌افتد. تغییر سایز فرد، او را وادار می‌سازد به فروشگاه‌های جدید پوشاک سر بزند و لباس نو با سایز نو تهیه نماید. شاید هزینه‌ای که صرف لباس نو می‌شود یکی از لذت بخش‌ترین خرج‌هایی باشد که فرد انجام می‌دهد. به هر حال، حتی برای هزینه‌های شادی‌آور هم باید منابع مالی لازم را در نظر گرفت. بنابراین هنگام محاسبه هزینه عمل اسلیو معده همه این موارد را باید در نظر گرفت.

 • هزینه درمان عوارض جانبی

درصد کمی از افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار می‌گیرند، ممکن است با عوارض جانبی این عمل رو به رو شوند. درمان این عوارض جانبی مانند سایر درمان‌ها هزینه‌هایی را در بر دارد. امروزه پیشرفت‌ها و نوآوری‌های زیادی در انجام انواع عمل‌های جراحی لاغری رخ داده که احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از عمل را به حداقل ممکن رسانده است.

رعایت کردن توصیه‌های پزشکی می‌تواند از بروز برخی از عوارض جانبی جراحی اسلیو معده پیشگیری نماید. به عنوان نمونه، دستورات پزشک برای نفس کشیدن عمیق احتمال بروز ذات‌الریه را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. ذات‌الریه یکی از عوارض جانبی بسیاری از عمل‌های جراحی است و درمان آن هزینه نسبتاً زیادی را به بیمار تحمیل خواهد کرد.

هدف از جراحی اسلیو معده چیست؟

اگر برای کاهش وزن هدف‌گذاری دقیق و واقع‌گرایانه انجام دهید، در کاهش وزن با جراحی اسلیو معده موفق‌تر عمل خواهید کرد. بسیار توصیه می‌شود که در مورد هدف‌گذاری خود برای کاهش وزن در طول زمان، با پزشک معالج یا متخصص تغذیه مشورت نمایید. سپس می‌توانید اهداف زمان‌بندی شده کاهش وزن را در جدولی آماده کنید و شاهد موفقیت خود در رسیدن به تک تک هدف‌های خود از ابتدا تا انتها باشید.

اگر چشم‌انداز درستی به جراحی اسلیو داشته باشید خواهید دانست که با کاهش وزن، نه تنها زیبایی ظاهری بلکه اعتماد به نفس و سلامت روان فرد هم بهبود خواهد یافت. همچنین با کاهش وزن احتمال وقوع بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی به شدت کم می‌گردد.

 

از جراح خود چه باید پرسید؟

اگر می‌خواهی در مورد هزینه عمل اسلیو معده و دیگر نگرانی‌های خود در مورد این جراحی بیشتر بدانید و به اطلاعات کافی در این زمینه دست پیدا کنید، بهتر است قبل تصمیم‌گیری برای جراحی سؤالات خود را به صورت دقیق از جراح خود بپرسید. پاسخ به این سؤالات باعث می‌شود تا تصمیم‌گیری‌های شما آگاهانه‌تر و با اطمینان بیشتری باشد. برخی از رایج‌ترین پرسش‌هایی که افراد علاقمند به کاهش وزن از پزشکان می‌پرسند در زیر گردآوری شده است:

 • چرا باید جراحی اسلیو معده انجام بدهم؟
 • چرا همه کسانی که چاق هستند، کاندید مناسبی برای عمل جراحی اسلیو معده هستند؟
 • آیا با کاهش وزن ناشی از جراحی اسلیو معده، برخی از بیماری‌ها مانند دیابت و فشار خون راحت‌تر کنترل می‌شوند؟
 • آیا پس از عمل جراحی اسلیو معده همچنان باید برای کاهش وزن رژیم بگیرم یا ورزش کنم؟
 • برنامه کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟
 • تفاوت جراحی‌های لاغری مختلف در چیست؟
 • کدام نوع جراحی چاقی برای من بهتر است و وزنم را با آن می‌توانم کم کنم و ثابت نگه دارم؟
 • رد بخیه جراحی اسلیو معده چه شکلی و کجا خواهد بود؟
 • بعد از عمل جراحی اسلیو معده چقدر درد دارم؟
 • بعد از جراحی اسلیو معده چقدر طول می‌کشد تا خوب شوم؟
 • چقدر و ظرف چه مدت لاغر می‌شوم؟
 • غذا خوردن من بعد از جراحی اسلیو معده با الآن چه فرقی خواهد کرد؟

بعد از جراحی اسلیو معده چه مدت در بیمارستان خواهید بود؟

عمل جراحی اسلیو معده به طور معمول حدود یک ساعت طول می‌کشد. بیشتر بیماران فقط حدود یک تا دو روز در بیمارستان می‌مانند و در صورت مناسب بودن شرایط سلامتی، پس از آن مرخص می‌شوند. البته کسانی که تحت جراحی اسلیو معده با استفاده از لاپاروسکوپ (دستگاه آندوسکوپی شکم) قرار گرفته‌اند ممکن است زودتر مرخص شوند.

مواردی که باید هنگام بهبودی از جراحی اسلیو معده در خانه بدانید

پزشک به بیمار می‌گوید که چه زمانی برای کشیدن بخیه‌ها و بررسی محل زخم باید مراجعه نماید. ویزیت پزشک باید جدی گرفته شده و حتماً در موعد مقرر بیمار به مطب مراجعه کند. تردیدی نیست که محل برش (جای بخیه) صورت گرفته روی شکم بیمار تا چند هفته با احساس سوزش یا ناراحتی همراه است.

باید دقت کرد که معده بیمار پس از این جراحی کوچک‌تر شده است؛ بنابراین زودتر احساس پری می‌نماید. کم خوردن غذا باعث کاهش وزن زیاد و سریع بیمار می‌شود. بیشترین کاهش وزن ظرف ۱۲ ماه پس از جراحی رخ می‌دهد. در طول این مدت، مراجعه منظم به پزشک بسیار مهم است.

فرد باید به جراحی اسلیو معده به چشم یک ابزار کمکی برای لاغری نگاه کند. جراحی اسلیو معده معجزه نیست بلکه باید با اصلاح سبک زندگی، همراه شود. شاید تغییرات سبک زندگی که پزشک برای فرد پس از جراحی اسلیو معده توصیه می‌کند، خسته‌کننده و دشوار به نظر بیاید. فرد باید مدام به خود یادآوری کند که برای سلامت بیشتر و زندگی بهتر باید رژیم غذایی و ورزش لازم را با جدیت دنبال نماید.

مراقبتهای حرکتی بعد انجام اسلیو معده

مراقبتهای حرکتی بعد انجام اسلیو معده

بعد از انجام اسلیو معده بیمار باید مراقبت‌های حرکتی را مانند رژیم غذایی با برنامه و وسواس بیشترین دنبال کنند تا از عوارض بعد عمل در امان باشد. در زیر برخی از مهمترین نکاتی که بعد از جراحی باید رعایت کنید، اشاره شده است:

 • خسته نکردن خود و استراحت در زمان خستگی
 • بلند نکردن اجسام سنگین
 • خودداری از فعالیت‌های توام زور زدن مانند دویدن یا دوچرخه سواری
 • هنگام سرفه یا نفس عمیق یک بالش روی محل بخیه قرار دهید که احساس ناراحتی کمتر باشد
 • طبق توصیه پزشک نفس عمیق کشیدن را با جدیت انجام دهید. عدم انجام این کار، احتمال بروز ذات‌الریه را افزایش می‌دهد.
 • شاید دو تا چهار هفته پس از جراحی نتوانید به سرِ کار بروید.

 

مراقبتهای تغذیهای بعد از جراحی اسلیو معده

برای این که بیمار دوره نقاهت پس از جراحی اسلیو معده را بدون مشکل پشت سر بگذارد و موفقیت عمل تضمین شود، باید برخی از عادات غذایی جدید شکل بگیرد. در زیر به مهم‌ترین عادات غذایی جدیدی پرداخته شده که پس از جراحی اسلیو معده باید افراد به آن توجه کنند:

 • یادگیری تفاوت بین گرسنگی (نیاز بدن به غذا) و اشتها (نیاز روانی به خوردن)
 • پرهیز از پر خوری جهت پیشگیری از کش آمدن و بزرگ شدن حجم معده
 • آرام جویدن و آهسته خوردن
 • پرهیز از غذا‌های دارای ارزش کم غذایی و پر کالری
 • نخوردن غذا‌ها و نوشیدنی‌های بسیار شیرین و پر شکر
 • پرهیز از غذا‌های چرب، سرخ شده و فرآوری شده مانند کالباس
 • نوشیدن آب در هر نوبت جرعه‌ای کوچک اما به صورت مداوم
 • خودداری از نوشیدن مایعات و خوردن غذا به صورت همزمان

چه مدت طول میکشد تا معده به طور کامل بعد از جراحی اسلیو معده بهبود یابد؟

یکی دیگر از پرسش‌های رایجی که افراد بعد از هزینه عمل اسلیو معده می‌خواهند درباره آن بدانند مدت و زمان بهبودی پس از جراحی اسلیو معده است. بهبودی کامل معده یک روند بسیار درازمدت است و ممکن است ماه‌ها ادامه داشته باشد. شایان ذکر است که زخم‌های سطح پوست طی دو تا سه هفته پس از جراحی اسلیو معده ترمیم پیدا می‌کنند، اما التیام زخم بخیه‌های صورت گرفته روی معده به حدود شش تا هشت هفته زمان نیاز دارد. پس از یک ماه مراعات، بیشتر افراد می‌توانند طبق نظر پزشک معالج، به ورزش‌های مورد علاقه خود مانند قبل از عمل جراحی اسلیو معده بازگردند.

جمعبندی

هزینه عمل اسلیو معده ممکن است در نگاه اول زیاد به نظر برسد، اما اگر هزینه‌های چاقی را در طول زمان درنظر بگیرید، متوجه می‌شوید که هزینه جراحی‌های لاغری، نه تنها گران نیستند، بلکه نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌باشند. چاقی سبب بروز بیماری‌ها و عارضه‌های مختلفی می‌شود که درمان هریک از آن‌ها نیازمند زمان و هزینه بالایی است. برای اینکه از پرداخت این هزینه‌های اضافه جلوگیری کنید و به یک سبک زندگی سالم متعهد شوید، بهتر است به بهترین جراح چاقی در تهران مراجعه کنید. دکتر قدسی یکی از برترین جراحان چاقی در تهران هستند که تاکنون توانسته‌اند بیماران بسیاری با شرایط پزشکی مختلف را به رویای تناسب اندام و کاهش وزن برسانند. کارنامه کاری درخشان و نتایج رضایت بخش بعد از عمل همگی گویای تجربه و مهارت بالایی این پزشک است. جهت مشاوره و نوبت دهی می‌تواند از طریق راه‌های ارتباطی در سایت اقدام نمایید.

منابع:

https://www.centralcoastsurgery.com.au/obesity-issues

https://www.healthline.com/health/gastric-sleeve-cost

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *