آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب

خانه | اسلیو | آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب
آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب چیست

آپنه خواب یک بیماری نسبتاً شایع در افراد چاق است که باعث می‌شود تا دچار وقفه تنفسی در خواب شوند. در این مقاله‌ که زیر نظر دکتر حامد قدسی نگارش شده، شما با این بیماری و راهکارهای درمانی آن از طریق جراحی لاغری آشنا خواهید شد. آپنه خواب در افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند بیشتر مشاهده می‌شود.

در اثر ابتلا به این عارضه تنفس در خواب به طور موقت قطع شده و دوباره شروع می‌شود. این می‌تواند مانع اکسیژن رسانی کافی به بدن می‌شود. وقفه تنفسی در خواب می‌تواند موجب بی‌خوابی در طول شب شده و مشکلات مرتبط به آن را نیز به همراه داشته باشد.

مشاوره چاقی با دکتر قدسی tel://09109254936

اگر دچار اضافه وزن چاقی هستید و در طول خواب خروپف می‌کنید، نفس نفس می‌زنید، در طول روز چرت می‌زنید یا علائم دیگری از خواب بی‌کیفیت دارید ممکن است در معرض این خطر قرار داشته باشید، بنابراین بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک یا جراح چاقی مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی برای شما به سرعت آغاز شود.

آپنه خواب می‌تواند فعالیت‌های روزمره شما را دچار اختلال کرده و بر سایر امور کاری و شخص شما تاثیر منفی داشته باشد. افرادی که به دلیل وقفه تنفسی در خواب در طول روز احساس خستگی دارند و مرتب چرت می‌زنند تمرکز کافی برای انجام وظایف شغلی خود ندارند .

و  حتی در طول روز حوصله کافی برای رسیدگی به وضعیت سلامتی و جسمانی خود ندارند. همه این‌ها می‌تواند به مرور شما را به عقب هل داده و سطح کیفی زندگیتان را با چالش روبرو کند.

در این مقاله ما سعی کرده‌ایم آپنه خواب را مورد بررسی قرار داده و برای افرادی که به دلیل چاقی و اضافه وزن از این عارضه رنج می‌برند راهکارهای درمانی درست و اصولی را ارائه کنیم. پس اگر به سلامت خود می‌اندیشید تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

  • بررسی آپنه خواب و انواع آن
  • ارتباط بین چاقی و آپنه خواب
  • نحوه تشخیص آپنه خواب
  • راهکارهای درمانی آپنه خواب

بررسی آپنه خواب و انواع آن

آپنه خواب (OSA) در واقع از کلمه یونانی آپنه به معنی بدون تنفس اقتباس شده است. همانطور که مشخص است این اختلال هنگام خواب رخ می‌دهد و موجب می‌شود تا مغز برای محافظت از تنفس شما دستور بیداری بدهد. این در نهایت باعث می‌شود تا شما نتوانید خواب آرام و سالمی داشته باشید.

بررسی آپنه خواب و انواع آن

آپنه خواب با گذشت زمان عوارض جدی‌تر خواهد داشت و سلامت فرد را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته جای نگرانی نیست. با شناخت این بیماری به صورت دقیق درمان به موقع شما می‌توانید شرایط را کنترل کنید.

مطالعه بیشتر: برای آشنایی با بهترین عمل لاغری و معرفی انواع روش های موجود، کلیک کنید.

انواع آپنه خواب

آپنه خواب به دو صورت زیر ظاهر می‌شود:

1- آپنه انسدادی خواب

این نوع از وقفه تنفسی در خواب زمانی اتفاق می‌افتد که راه هوایی فوقانی که شامل مجرای بینی، سینوس‌های اطراف بینی، حلق و بخشی از حنجره است بارها در حین خواب مسدود شده و عبور جریان هوا را کاهش داده یا به طور کامل متوقف کند. این یکی از دلایل رایج آپنه خواب است.

عوامل متعددی می‌توانند در انسداد یا محدود شدن عبور جریان هوا در بینی و دهان موثر باشند. داشتن لوزه‌های بزرگ تغییرات هورمونی و چاقی و اضافه وزن بالا از عوامل خطر ابتلا به این عارضه هستند.

اگر بالا بودن شاخص توده بدنی باعث شده تا شما از مشکلات مرتبط با وزن از جمله وقفه تنفسی در خواب رنج ببرید، بهتر است از طریق رژیم، تمرینات ورزشی و یا حتی جراحی معده برای چاقی به تناسب اندام و بهبود شرایط سلامتی خود کمک کنید.

2- آپنه خواب مرکزی

آپنه خواب مرکزی نسبت به آپنه انسدادی خواب کمتر شایع است و زمانی اتفاق می‌افتد که مغز نتواند سیگنال‌های درست را به عضلات کنترل کننده تنفس بفرستد.

آپنه خواب مرکزی

مشکلات سلامتی مانند چاقی که بر نحوه کنترل مغز بر ‌راههای هوایی و همچنین ماهیچه‌های قفسی سینه اثرگذار هستند باعث ایجاد این نوع آپنه خواهند شد.در این صورت تنگی نفس شدید هنگام خواب باعث خواهد شد تا فرد از خواب بیدار شود.

ارتباط بین چاقی و آپنه خواب

 

ارتباط بین چاقی و آپنه خواب

یکی از مولفه‌های اصلی که به آپنه خواب کمک می‌کند چاقی است. خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب با بالا رفتن  BMI فرد افزایش می‌یابد. شاخص توده بدنی یا همان BMI بالای 25 نشانه اضافه وزن است و BMI بیش از 30 نشان دهنده چاقی است.

تحقیقات نشان می‌دهد که چاقی خطر ابتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم، آپنه انسدادی خواب (OSA) و سندرم هیپرونتیلاسیون چاقی را افزایش می‌دهد. آپنه انسدادی خواب یک اختلال تنفسی مرتبط با خواب است که 10 تا 30 درصد از افراد چاق سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یادگیری در مورد رابطه بین چاقی و آپنه انسدادی خواب می‌تواند به شما در درک خطر فردی، مزایای درمان چاقی از طریق اسلیو معده یا عمل بای پس معده و زمان مشاوره با پزشک در مورد تنفس شبانه و کیفیت خوابتان کمک کند. در حالت طبیعی بافت‌هایی که به باز نگه داشتن راه هوایی کمک می‌کنند، پس از به خواب رفتن فرد، به طور طبیعی آرام می‌شوند.

اما در افراد چاق، ماهیچه‌ های تنفسی فوقانی به دلیل تجمع بافت‌های چربی باریک تر خواهند شد. انسداد در تنفس به دلیل باریک شدن راه هوایی فوقانی باعث افزایش قابل توجه فشار داخل قفسه سینه و ایجاد آپنه و هیپوکسی (کاهش اکسیژن رسانی به تمام ارگاسم‌ها و بافت‌های بدن) می‌شود.

چاقی می‌تواند اندازه راه هوایی و ظرفیت ریه‌ ها را کاهش دهد و به شل شدن بیشتر عضلات گلو منجر شود.افراد چاقی  که دچار تنگی خفیف راه هوایی خود هستند ممکن است در طول شب فقط خروپف کنند، اما افرادی که تنگی شدید در مجاری هوایی خود دارند در طول خواب تنفس آنها محدود شده یا دچار توقف 10 ثانیه‌ای خواهند شد.

وقفه تنفسی در خواب باعث می‌شود که فرد در شب به طور مکرر از خواب بیدار شود و نوساناتی را در سطح اکسیژن و دی اکسید کربن خون خود تجربه کند که هر دوی این موارد خطرات جدی برای سلامتی فرد به همراه خواهند داشت.

نحوه تشخیص آپنه خواب

پس از مراجعه به پزشک ارزیابی اولیه بر اساس علائم و سابقه خواب شما انجام خواهد شد. هر کدام از اعضای خانواده شما می‌تواند علائم شما را هنگام خواب پزشک گزارش دهد. گاهی نیز ممکن است به یک مرکز اختلال خواب ارجاع داده شوید تا علائم شما با دقت بیشتری مورد ارزیابی قرار گیرد. در کل برای تشخیص آپنه خواب آزمایش زیر انجام می‌گیرد:

نحوه تشخیص آپنه خواب

1- پلی سومنوگرافی یا همان تست خواب شبانه

این یکی از آزمایشات پرکاربرد برای تشخیص الگوهای خواب و اختلالات خواب می‌باشد. در طول این آزمایش تجهیزات مشخصی به بیمار متصل می‌شوند تا عملکرد قلب، ریه، مغز، الگوهای تنفسی، حرکت دست و پا، حرکت چشم‌ها، تپش قلب و سطح اکسیژن خون او را هنگام خواب کنترل نمایند.

جای نگرانی نیست این گونه تجهیزات هیچگونه جریان الکتریکی وارد بدن نمی‌کنند و فقط از طریق سنسورهای پوستی اطلاعات لازم را در طول خواب ثبت می‌کنند.

در صورتی که نتایج مطابق استاندارد معمول نباشند ممکن است به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده شده تا انسداد و گرفتگی بینی یا گلو نیز مورد بررسی قرار گیرد. همچنین برای ارزیابی‌های نیاز به مشاوره با متخصص قلب، مغز و اعصاب و حتی جراح چاقی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تزریق بوتاک معده چگونه انجام می شود و برای چه افرادی مناسب است.

راهکارهای درمانی آپنه خواب

در مواردی که وقفه تنفسی در خواب خفیف باشد با اصلاح سبک زندگی کاهش وزن یا ترک سیگار می‌توان این اختلال را درمان نمود. در مواردی که آلرژی بینی مقصر باشد، درمان آلرژی توصیه می‌شود. اگر این اقدامات به دلیل آپنه شدید یا متوسط موثر نباشند. درمان به صورت زیر است:

راهکارهای درمانی آپنه خواب

  • فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP)

با استفاده از این دستگاه فشار هوا از طریق ماسک به بینی و دهان فرد ارسال می‌شود. فشار هوای ارسال شده از طریق دستگاه بیشتر از فشار هوای اطراف فرد است. به همین دلیل می‌تواند به باز شدن راه‌های هوایی فوقانی کمک کرده و از آپنه و خروپف جلوگیری کند. استفاده غیر درست از این دستگاه می‌تواند عوارض خطرناکی از جمله پارگی پرده صماخ، افزایش فشار در داخل چشم، خونریزی از بینی و… را به همراه داشته باشد.

مطالعه بیشتر: برای اطلاع از مزوتراپی لاغری چیست و چگونه چربی ها از بین می رود، کلیک کنید.

جراحی برای درمان آپنه خواب

جراحی ممکن است یک گزینه برای افراد مبتلا به OSA باشد، اما زمانی جراحی انجام می‌شود که سایر درمان‌های غیر تهاجمی با شکست مواجه شوند. جراحی با هدف کاهش یا برداشتن بافت اضافی پشت دهان و بالای گلو انجام می‌شود. جراحی برای برداشتن لوزه‌های بزرگ یا آدنوئید نیز انجام خواهد شد.

جراحی لاغری راه حل قطعی برای درمان آپنه خواب

اگر به دنبال درمان قطعی برای وقفه تنفسی در خواب هستید از طریق تکنیک‌ های مختلف جراحی لاغری مانند جراحی اسلیو معده می‌توانید به کاهش وزن و چربی در بدن کمک کرده و از این طریق مشکلات مرتبط با چاقی از جمله آپنه خواب را برای همیشه درمان نمایید.

جراحی لاغری راه حل

جراحی لاغری با تغییر در اندام گوارشی مانند معده و روده کوچک میزان جذب و دریافت غذا را کاهش خواهد داد و شما نسبت به دیگر روش‌های طبیعی سریع‌تر کاهش وزن پیدا خواهید کرد.

نتیجه پایانی

افزایش وزن یک فرآیند آهسته است که به تدریج در طول زمان رخ می‌دهد.  کمبود خواب، سبک زندگی کم تحرک، مصرف بیش از حد کالری و ژنتیک نقش مهمی در چاقی و مشکلات مرتبط با آن از جمله دیابت و فشار خون دارند. آپنه خواب (OSA) وضعیتی است که یک از علت‌های اصلی ابتلا به آن چاقی است.

پیشگیری از چاقی، آگاهی از اصلاح سبک زندگی (درست خوردن، سیگار کشیدن، عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی و غیره) و توجه به تمرینات ورزشی می‌توانند در پیشگیری از این عارضه موثر باشند. اگر این اصلاحات سبک زندگی به طور گسترده اعمال شود، نه تنها عواقب چاقی و آپنه خواب کاهش می‌یابد.

بلکه بروز بیماری‌های قلبی عروقی، تصلب شرایین و افسردگی نیز بسیار کاهش خواهد یافت. این بیماری با استفاده از درمان CPAP و جراحی لاغری قابل درمان است. البته به شرط آنکه به بهترین جراح اسلیو معده در تهران مراجعه نمایید. دکتر حامد قدسی عضو انجمن بین‌المللی جراحان چاقی هستند.

ایشان مدارک علمی خود را از دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه استراسبورگ فرانسه کسب نموده‌اند با انجام جراحی نزد ایشان شما می‌توانید علاوه بر لاغری و تناسب اندام تمام مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی را نیز درمان نمایید.جهت مشاوره و دریافت نوبت میتوانید به صورت حضوری به آدرس مطب دکتر حامد قدسی مراجعه کنید .

آدرس : یعنی تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید عباسپور، روبروی بیمارستان دی، ساختمان پزشکان۱۸، طبقه دوم مراجعه کنید. شما می‌توانید برای پذیرش شنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت ۱۸ به مطب و چهارشنبه‌ها ساعت 16 به بیمارستان دی مراجعه کنید.

سوالات متداول آپنه خواب

1- آیا آپنه خواب با چاقی ارتباطی دارد؟

بله افرادی که دچار اضافه وزن بالا هستند و شاخص توده بدنی بیش از ۳۰ دارند بیشتر در معرض ابتلا به وقفه تنفسی در خواب هستند.

2- جراحی لاغری چگونه به درمان آپنه خواب کمک می‌کند؟

با انجام تکنیک‌های مختلف لاغری شما سریعتر می‌توانید به کاهش وزن دست پیدا کرده و چربی‌های و اضافی بدن را از بین ببرید. در نتیجه انسداد مجاری تنفسی سریع‌تر رفع خواهد شد و شما خوابی راحت و آسوده خواهید داشت.

3- آیا آپنه خواب بدون جراحی نیز قابل درمان است؟

بله اگر سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید و وزن خود را کنترل کنید، می‌توانید از بروز این عارضه جلوگیری کنید. تکنیک دیگری که برای درمان اختلال خواب به صورت غیر تهاجمی توصیه می‌شود استفاده از دستگاه CPAP  است.

4- آیا برای درمان آپنه خواب می‌توان به جراح چاقی مراجعه نمود؟

بله اگر چاقی و اضافه وزن علت آپنه خواب باشد، جراح چاقی با استفاده از تکنیک‌های مختلف لاغری از جمله اسلیو و بای پس معده کمک می‌کند تا با کاهش وزن بتوانید بر این بیماری غلبه کنید.

5- آپنه خواب چه عوارضی به همراه دارد؟

وقفه تنفسی در خواب می‌تواند باعث شود تا شما با نداشتن خواب کافی در طول روز احساس خستگی داشته و تمرکز کافی برای انجام فعالیت‌های کاری و روزانه خود نداشته باشید. از طرفی این مشکل می‌تواند سلامت جسمی و روحی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

منابع 

https: //www.nhlbi.nih.gov/health/sleep-apnea

https: //www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5836788/

https: //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/diagnosis-treatment/drc-20377636

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *