عمل معده برای لاغری

خانه | جراحی ها | عمل معده برای لاغری
عمل معده برای لاغری

عمل معده برای لاغری: اگرچه افزایش وزن و چاقی در دو دهه گذشته بدون وقفه ادامه داشته و به یک همه‌گیری جهانی تبدیل شده است، اما پیشرفت کمی در درمان رفتاری و دارویی آن، به ‌ویژه در بیماران مبتلا به چاقی شدید حاصل شده است. در مقابل، انواع عمل معده برای لاغری به سرعت در این بازه زمانی گسترش یافته و داده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت مهمی در مورد اثربخشی و ایمنی درمان جراحی برای چاقی و اختلالات متابولیک مرتبط به آن دست آمده است. چاقی یک بیماری مزمن بسیار شایع است که منجر به عوارض قابل توجه، مرگ و میر زودرس، اختلال در کیفیت زندگی و هزینه های اضافی مراقبت های بهداشتی می‌شود.  بزرگسالان چاقی که از اضافه وزن شدید رنج می‌برند، به شدت تحت تأثیر شرایط بهداشتی مزمن مانند دیابت نوع 2 ، افسردگی، بیماری عروق کرونر و آرتروز قرار دارند.

درمان‌های چاقی شدید شامل مداخلات سبک زندگی، دارودرمانی و روش‌های جراحی چاقی است. شواهد حاصل از دهه‌ها تحقیق در مورد کاهش وزن نشان می‌دهند که مداخلات سبک زندگی و دارودرمانی اغلب به افراد خیلی چاق کمک نمی‌کنند تا وزن خود را برای بهبود سلامت و کیفیت زندگی در دراز مدت کاهش دهند. با این حال، تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهند که جراحی‌های متابولیک با تغییر بر روی ساختار معده و روده می‌توانند باعث کاهش مداوم وزن، بهبود بیماری‌ها و افزایش طول عمر شوند. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید تا انتهای مقاله به خواندن ادامه دهید.

بررسی تکنیک‎های مختلف عمل لاغری برای معده

کدام عمل معده برای لاغری بهتر است و اثرات طولانی مدت بیشتری به همراه دارد؟

میزان موفقیت عمل معده برای لاغری چقدر است؟

عمل معده برای لاغری به چه افرادی توصیه می‌شود و چه افرادی مجاز به  انجام آن نیستند؟

آیا عمل معده برای لاغری بی خطر است؟

بررسی تکنیکهای مختلف عمل لاغری برای معده

بررسی تکنیک‌های مختلف عمل لاغری برای معده

حدود 50 سال پیش روش‌های جراحی برای درمان چاقی مطرح شدند. با این حال، در 20 سال گذشته، افزایش چشمگیر شیوع چاقی شدید باعث شده تا استفاده از تکنیک‌های مختلف جراحی متابولیک افزایش 20 برابری داشته باشند. افزایش درخواست برای این نوع عمل‌ها به دلیل استفاده از روش کم خطر لاپاراسکوپی، نتایج فوق العاده و طولانی مدت عمل معده برای لاغری می ‌باشد. جراحی‌های متابولیک به روش‌های مختلفی میتوانند در کاهش وزن افراد موثر باشند. در ادامه به برخی از مهمترین تکنیک‌های جراحی چاقی می‌پردازیم:

اسلیو معده

جراحی اسلیو معده به صورت لاپاراسکوپی و با برش های کوچک در قسمت فوقانی شکم انجام می شود. جراحی اسلیو معده نوع جدیدی از جراحی کاهش وزن است که با برداشتن قسمت بزرگی از معده و ایجاد یک لوله باریک یا آستین شکل، در ساختار معده تغییر ایجاد می‌کند. معده جدید با ساختار تغییر یافته بسیار کوچکتر از معده اصلی است. پس از جراحی اسلیو، معده شما تنها حدود یک دهم میزان قبلی غذا را در خود نگه می‌دارد. غذا مانند قبل از انتهای معده به روده کوچک تخلیه می‌شود. با انجام اسلیو پس از خوردن مقدار کمی غذا زودتر احساس سیری کرده و کمتر گرسنه می‌شوید. همچنین ممکن است احساس گرسنگی کمتری داشته باشید، زیرا معده کوچک شما سطوح پایین‌تری از هورمون گرلین (این هورمون محرک احساس گرسنگی است) تولید می‌کند. در نتیجه می‌توان انتظار داشت فرد حدود 20 تا 40 کیلو وزن کم کند. جراحی اسلیو معده با نام های اسلیو گاسترکتومی یا گاسترکتومی آستینی نیز شناخته می شود. انجام این عمل به شیوه آندوسکوپی کم تهاجمی و ارزان‌تر از سایر انواع جراحی‌های چاقی است.

برای مطالعه کامل عمل اسلیو معده کلیک کنید.

بای پس معده

این تکنیک عمل معده برای لاغری با تغییر بر روی ساختار معده و روده کوچک، میزان غذای دریافتی و نحوه جذب آن را در بدن تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این صورت بعد از جراحی، فرد میل کمتری به غذا خواهد داشت و کالری کمتری را نیز جذب می‌نماید.

برای انجام بای پس معده، جراح چاقی ابتدا معده را به دو قسمت فوقانی و تحتانی تقسیم می‌کند. روده کوچک نیز برای اتصال به هر کدام از این قسمت‌ها برش داده می‌شود. Roux-en-Y نام دیگر بای پس معده است. علت این نامگذاری ساختار Y شکلی است که با اتصال معده و روده ایجاد می‌شود. ساختار جدید باعث می‌شود تا مسیر غذا از اتصالات جدید طوری منحرف شود که بخشی اعظمی از معده و قسمت‌هایی از روده کوچک را دور بزند. هدف از این انحراف این است که غذا به بخش‌هایی از معده و روده وارد نشود و جذب کمتری اتفاق بیفتد. از آنجایی که در بای پس ساختار معده کوچکتر می‌شود، میزان غذای دریافتی کمتر شده و فرد با خوردن وعده غذایی کوچک نیز احساس سیری خواهد کرد .عمل بای پس انواع مختلفی  به شرح زیر دارد:

 • مینی بای پس معده: در این روش تنها یک اتصال بین معده به روده انجام می شود و در کل تغییرات کمتری روی هر دو اندام گوارشی صورت خواهد گرفت.
 • ساسی بای پس(SASI): این جراحی نیز با تغییر بر روی ساختار معده و روده عمل می‌کند. در واقع این یک نوع جراحی ترکیبی محسوب می‌شود که پس از اسلیو و برش روده کوچک به انتهای روده یعنی ایلئوم اتصال داده می‌شود.
 • ساسج (SASJ): نوع دیگری از جراحی بای پس معده می باشد که همانند ساسی بای پس انجام می شود با این تفاوت که پیوند روده با ابتدای روده یعنی ژژنوم خواهد بود.

اینکه کدام یک از این تکنیک ها برای شما موثر است بستگی به تشخیص پزشک دارد.

برای مطالعه کامل بای پس معده کلیک کنید.

باندینگ معده

این نوع عمل معده برای لاغری از طریق یک باند سیلیکونی قابل تنظیم خواهد بود، به این صورت که باند مانند یک نوار یا کمربند روی معده از طریق برش‌های لاپاراسکوپی قرار خواهد گرفت. باند در قسمت فوقانی معده قرار داده می شود. پس از تنظیم آن معده فشرده شده و یک کیسه کوچک در قسمت پایینی معده ایجاد می شود. تنظیم نوار از طریق یک پورت می‌باشد که در زیر پوست شکم تعبیه شده است. هدف از باندینگ معده این است که غذا برای مدت بیشتری در قسمت فوقانی معده باقی بماند و احساس سیری سریع تر اتفاق بیفتد. پس از آن غذا به قسمت پایینی معده وارد شده و مانند قبل هضم انجام می‌گیرد.

یکی از مهمترین مزایای استفاده از باندینگ معده این است که این نوار قابل تنظیم بر اساس اشتها و شرایط جسمی فرد است و پس از مدتی می توان آن را از بدن بیمار خارج نمود، البته اثر بخشی آن در مقایسه با بای پس معده و اسلیو کمتر است و کاهش وزن در مدت طولانی‌تری اتفاق می‌افتد.

پلیکاسیون معده

پلیکاسیون نوع دیگری از عمل معده برای لاغری است که به صورت کم تهاجمی و بدون نیاز به برش در قسمت بیرونی بدن انجام می‌شود، بنابراین هیچ جای زخم خارجی نخواهید داشت. در این تکنیک، معده روی خود تا می شود و برای کوچکتر و کوتاهتر کردن آن از بخیه استفاده می‌شود. با استفاده از این روش حجم غذایی که معده می تواند نگه دارد، کاهش پیدا کرده تا احساس سیری سریعتر اتفاق بیفتد و فرد برای مدت طولانی تری سیر بماند. این روش به عنوان پلیکاسیون آندوسکوپی معده (دیستال POSE) نیز شناخته می شود.

برای انجام عمل پزشک پس از تزریق بی حسی دستگاه آندوسکوپی را از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می‌کند. این سیستم دارای اجزای متعددی است که در کنار هم  برای تا کردن و جوش دادن معده استفاده می‌شوند. عمل جراحی معده یک روش بسیار ایمن و کم خطر در نظر گرفته می‌شود. بیمارانی که این عمل معده برای لاغری را انجام می‌دهند، معمولاً 15 تا 20 درصد از وزن اولیه بدن خود را از دست خواهند داد.

کدام عمل معده برای لاغری بهتر است و اثرات طولانی مدت بیشتری به همراه دارد؟

کدام عمل معده برای لاغری بهتر است و اثرات طولانی مدت بیشتری دارد؟

پزشکان و جراحان متابولیک اکنون جراحی لاغری را موثرترین و بادوام ترین درمان برای چاقی می دانند، بیماری که از دهه 1970 به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده است. طبق گزارشات موثرترین روش های چاقی، اسلیو معده و بای پس معده هستند که به افراد کمک می کنند حدود 30 درصد از وزن اولیه بدن خود را کاهش دهند و  این کاهش وزن را در طولانی مدت نیز حفظ نمایند. نتایجی که از این نوع عمل‌ها حاصل می‌شود بسیار بهتر از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی است. افرادی که اسلیو یا بای پس را انجام داده‌اند در مقایسه با افراد چاقی که تحت عمل جراحی قرار نمی‌گیرند، میزان کمتری از بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت و سرطان را تجربه می‌کنند.

میزان موفقیت عمل معده برای لاغری چقدر است؟

میزان موفقیت دراز مدت جراحی چاقی بین  68 تا 74 درصد است. مطالعات نشان داده است که اثرات مفید آن بر کاهش وزن تا 20 سال پس از جراحی( به ویژه پس از بای پس معده) باقی می ماند. این بدان معناست که اکثر بیماران 50 تا 75 درصد کاهش وزن اضافی را حفظ می‌کنند. بیماران جراحی کاهش وزن معمولاً 1 تا 2 سال پس از جراحی چاقی خود بیشترین وزن را از دست می‌دهند و به مرور شاهد بهبود وزن قابل توجهی خواهند بود.

عمل معده برای لاغری به چه افرادی توصیه می‌شود و چه افرادی مجاز به  انجام آن نیستند؟

استفاده از تکنیک‌های مختلف جراحی لاغری برای همه افراد امکان پذیر نیست. این که چه روشی برای شما انتخاب شود به فاکتورهای مختلفی از جمله شرایط پزشکی و تشخیص جراح چاقی بستگی دارد. در واقع یک فرآیند غربالگری به پزشکان کمک می‌کند تا ببینند آیا این روش برای بیمار مفید است یا خیر. از طرفی فرد باید متعهد به تغییر سبک زندگی سالم، پیگیری منظم پزشکی و شرکت در  برنامه ‌های رفتار درمانی باشد. در کل باید‌ها و نبایدهای عمل معده برای لاغری به شرح زیر است:

 • این روش برای افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بالای 35 است و در کاهش وزن با روش‌های دیگر موفق نبوده‌اند، توصیه می‌شود. البته افراد با شاخص توده بدنی کمتر از ۳۵ از مشکلات متعدد سلامتی مانند فشار خون و دیابت رنج می‌برند نیز می‌توانند برای این جراحی اقدام نمایند.
 • جراحی چاقی برای افرادی که شرایط خاص پزشکی مانند خونریزی گوارشی دارند یا دچار فتق هیاتال بزرگتر از 3 سانتی متر دارند مناسب نیست.
 • جراحی کاهش وزن برای افرادی که از داروهای روان‌گردان یا الکل زیاد استفاده می‌کنند یا نمی‌توانند متعهد به تغییر مادام العمر در رژیم غذایی و عادات ورزشی باشند، توصیه نمی شود.

آیا عمل معده برای لاغری بی خطر است؟

آیا عمل معده برای لاغری بیخطر است؟

در مقایسه با خطرات چاقی و اضافه وزن از جمله عوارض مربوط به دیابت، آپنه خواب،  فشار خون بالا و افزایش احتمال مرگ زودرس و… خطرات جراحی چاقی حداقل است. برخی از خطرات بالقوه عمل معده برای لاغری عبارتند از:

 • سندرم دامپینگ
 • ایجاد سنگ کلیه
 • از دست ندادن مقدار مورد نظر وزن یا افزایش مجدد وزن
 • سوء تغذیه
 • استفراغ
 • زخم
 • انسداد روده
 • فتق

با این حال، اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند و متعهد به کاهش وزن پایدار هستند، شاهد بهبود قابل توجهی در سلامت کلی خود هستند. دستیابی به وزن سالم‌تر می‌تواند به از بین بردن آپنه خواب، معکوس کردن دیابت نوع ۲ و بهبود فشار خون بالا کمک کند که همه این موارد درنهایت می‌توانند منجر به زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر شوند.

سخن پایانی

اگر از اضافه وزن بالای  خود خسته شده‌اید و به دنبال تغییر سبک زندگی‌تان هستید، بهتر است عمل معده برای لاغری و رسیدن به تناسب اندام ایده آل خود انجام دهید. طبیعی است کمی نگران جراحی و شرایط پس از آن باشید. این نوع نگرانی ها برای هر جراحی ممکن است وجود داشته باشند، اما آنچه که باعث می‌شود شما بتوانید با آرامش خیال و آسودگی بیشتری برای کاهش وزن خود اقدام کنید، انجام جراحی نزد بهترین جراح چاقی در تهران است. یک جراح حاذق و مجرب که سالها در زمینه انجام جراحی‌های چاقی و زیبایی فعالیت دارد مانند دکتر حامد قدسی می‌تواند به شما کمک کند تا سریعتر و بهتر بتوانید سایز خود را کاهش داده و به بهبود وضعیت ظاهری و سلامت جسمانی خود کمک کنید. ایشان از جمله برترین جراحان چاقی در ایران هستند. رضایت بیماران و نتایج موفقیت آمیز جراحی‌های انجام شده مهر تاییدی بر این ادعاست. جهت مشاوره و دریافت نوبت می‌توانید از طریق راه های ارتباطی در سایت اقدام نمایید.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4707708/

https://www.brighamandwomensfaulkner.org/programs-and-services/cwmw/endoscopic-gastric-plication-procedure

https://medlineplus.gov/ency/article/007199.htm

https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/metabolic-and-bariatric-surgery-blog/2019/may/is-bariatric-surgery-safe

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *