جدیدترین روش تخلیه چربی از شکم و پهلو

خانه | جراحی ها | جدیدترین روش تخلیه چربی از شکم و پهلو
جدیدترین روش تخلیه چربی شکم و پهلو

امروزه تخلیه چربی شکم و پهلوها و دیگر نواحی بدن، با روش های متنوع و برای لاغرتر کردن اندام مرسوم شده است. این روش ها برای چربی های انباشته شده ای که با ورزش و اصلاح رژیم غذایی قابل رفع نیستند، به کار می روند. اصلی ترین نواحی بدن که عمده چربی های اضافی بدن را در خود انباشته می سازند، شکم و پهلوها هستند.

چربی های جمع شده در این نواحی دیرتر و سخت تر از دیگر قسمت های بدن از بین می روند. گاهی از بین بردن این چربی ها به کمک ورزش و رژیم غذایی امکان پذیر نیست. در چنین شرایطی استفاده از عمل های زیبایی و روش های تخلیه چربی شکم و پهلو انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

عمل زیبایی لیپوساکشن یا پیکرتراشی یک عنوان کلی است که برای روش های تخلیه چربی به کار برده می شود. از آن جا که این روش برای شکل دهی و زیباسازی اندام نیز به کار می رود، بادی کانتورینگ هم به آن گفته می شود.

با گذشت زمان و پیشرفت علم و فناوری، انواع مختلفی از دستگاه های تخلیه چربی ساخته شده اند. کار کردن با هر یک از این دستگاه ها مهارت های خاص خود را می طلبد. به همین دلیل، استفاده از آن ها باید حتما توسط یک پزشک متخصص انجام گیرد. از انواع روش های تخلیه چربی می توان به لیپوساکشن با لیزر، لیپوساکشن با امواج فراصوت، لیپوماتیک و لیپوساکشن با دستگاه بادی جت اشاره کرد. هر یک از روش های تخلیه چربی مزایا و معایب خاص خود را دارند که درباره انتخاب آن ها می توان با پزشکان ماهری از جمله دکتر حامد قدسی مشورت نمود.

معرفی روش های پیکرتراشی شکم و پهلو

پیکرتراشی شکم و پهلو یا تخلیه چربی شکم و پهلوها با روش های مختلفی قابل انجام است. هر روش با دستگاه خاصی انجام می گیرد که مبنای عملکرد اکثر این دستگاه ها، تخریب بافت های چربی و استخراج آن ها است. ناگفته نماند که بافت های چربی حاصل از روش های تخلیه چربی را می توان برای تزریق و زیباسازی قسمت های دیگری از بدن استفاده نمود. در این قسمت به معرفی رایج ترین انواع روش های تخلیه چربی و پیکرتراشی شکم و پهلوها خواهیم پرداخت.

معرفی روش های پیکرتراشی شکم و پهلو
معرفی روش های پیکرتراشی شکم و پهلو

تخلیه چربی شکم و پهلوها با روش تومسنت (Tumescent)

تخلیه چربی شکم و پهلوها با روش تومسنت یکی از رایج ترین روش هایی است که برای پیکرتراشی شکم و پهلوها به کار برده می شود. طی این روش، یک محلول استریل متشکل از آب و نمک به چربی های انباشته تزریق می شود. البته همراه با محلول یاده شده، مقداری لیدوکائین نیز برای بی حس کردن ناحیه به بدن وارد می گردد. تزریق داروی دیگری تحت عنوان داروی اپی نفرین نیز به انقباض رگ های خونی ناحیه تحت درمان کمک می کند. همه این موارد کمک می کنند تا ناحیه تحت درمان سفت شده و کمی تورم پیدا کند تا عمل راحت تر انجام گیرد. همچنین، انقباض رگ های خونی ناحیه باعث کاهش خونریزی و در نتیجه کبودی بعد از عمل می گردد.

پس از تزریق محلول یاد شده، باید برش های بسیار ریزی در ناحیه تحت درمان ایجاد شود. لوله نازک دستگاه لیپوساکشن از طریق این برش های ریز به بدن وارد می شود. کانولا عنوانی است که به این لوله اطلاق می شود. کانولا به یک پمپ خلا متصل است و باعث می شود تا بافت های چربی تخریب شده به کمک مکش به درون محفظه دستگاه منتقل گردد.

ایجاد جراحت در تخلیه چربی شکم و پهلوها با روش تومسنت بسیار کم بوده و در نتیجه عوارض جانبی بسیار کمی در پی خواهد داشت.

تخلیه چربی شکم و پهلوها به کمک لیزر (LAL)

تخلیه چربی شکم و پهلوها به کمک لیزر روش دیگری است که برای پیکرتراشی شکم و پهلو به کار برده می شود. در این روش، از نور پر انرژی لیزر برای تخریب بافت های چربی و استخراج آن ها استفاده می شود. برای انجام عمل لیپوساکشن با روش LAL باید یک فیبر لیزری از طریق یک برش ریز به زیر پوست وارد گردد. این فیبر لیزری کمک می کند تا چربی های رسوب کرده، امولسیون شده و خارج شود. چربی های تخریب شده از طریق کانولای دستگاه به محفظه مخصوص منتقل خواهند شد.

تخلیه چربی شکم و پهلوها با کمک امواج اولتراسوند

استفاده از امواج اولتراسوند برای تخلیه چربی شکم و پهلوها (روش UAL) یکی از قدیمی ترین روش های لیپوساکشن محسوب می شود. برای رفع چربی های ناحیه شکم و پهلو، یک میله فلزی به زیر پوست شکم و پهلو وارد خواهد شد. امواج فراصوت تولید شده باعث ایجاد لرزش و تخریب بافت های چربی می گردد. با شکستن سلول های چربی، امکان تخلیه راحت تر آن ها فراهم خواهد شد.

تخلیه چربی شکم و پهلوها با کمک امواج اولتراسوند
تخلیه چربی شکم و پهلوها با کمک امواج اولتراسوند

در دستگاه های جدیدتر UAL از روش ویزر (VASER) استفاده می شود. این کار باعث می گردد تا تغییر ظاهر پوست و آسیب های پوستی در اثر تخلیه چربی ها با شدت کمتری رخ دهد.

تخلیه چربی شکم و پهلوها با روش PAL

در تخلیه چربی شکم و پهلو با روش PAL، یک کانولا به محل مورد نظر وارد شده و با حرکت رفت و برگشتی سریع، بافت های چربی را تخریب می کند. ایجاد ارتعاش و از بین بردن سلول های چربی باعث می شود تا بتوان آن ها را از زیر پوست خارج کرد. روش PAL کمک می کند تا بیمار درد کمتری احساس کند. همچنین، میزان دقت پزشک در این روش زیاد است و بنابراین، نتیجه عمل رضایت بخش خواهد بود. پیکرتراشی شکم و پهلوها با روش PAL معمولا برای افرادی مناسب است که حجم بالایی از چربی انباشته داشته باشند و یا پیش از این نیز عمل لیپوساکشن انجام داده اند.

تخلیه چربی شکم و پهلو با روش لیپوماتیک

روش لیپوماتیک به کمک یک دستگاه ارتعاشی انجام می گیرد. امواج ارتعاشی ایجاد شده از طریق این دستگاه فرکانس پایینی دارند. این امواج باعث ذوب چربی ها در ناحیه تحت درمان و خروج آن ها از بدن می گردد. در اصل، دستگاه لیپوماتیک ابتدا چربی های سفت شده را به حالت امولسیون در آورده و سپس از طریق مکش خارج می کند. یکی از مهم ترین مزیت های روش لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر حفظ شادابی بدن و پوست شکم و پهلوها است. از دید پزشکان خوبی از جمله دکتر حامد قدسی، استفاده از روش لیپوماتیک برای حذف چربی های بازوها، شکم، پهلوها، ران، سینه، باسن و گردن بلامانع است.

چه کسانی بهترین کاندید جدیدترین روش تخلیه شکم هستند؟

روش های تخلیه چربی شکم و پهلوها بر اساس نیاز بیمار انتخاب می شوند. در اصل، پزشک جراح باید ابتدا کلیه سوابق پزشکی و وضعیت سلامت افراد را بررسی کند. سپس، با توجه به شرایط بیمار بهترین روش تخلیه چربی شکم و پهلوها را به کار ببرد. شرایط عمومی استفاده از جدیدترین روش تخلیه چربی شکم و پهلوها به قرار زیر است:

 • سن فرد باید بالاتر از ۱۸ سال باشد
 • داشتن سلامت عمومی
بهترین کاندید جدیدترین روش تخلیه شکم
بهترین کاندید جدیدترین روش تخلیه شکم

از جمله مواردی که باید به آن توجه کرد آن است که این نوع جراحی با بی حسی موضعی از طریق داروهای آرامبخش انجام می گیرد. بنابراین، برای افرادی که به داروهای بیهوشی (در بیهوشی عمومی) حساسیت دارند نیز می توان آن را انجام داد. همچنین، روش تخلیه چربی شکم و پهلوها تنها برای زنان نبوده و مردان نیز می توانند از آن استفاده کنند.

 

برای مثال، عمل ژنیکوماستی (استخراج چربی های اضافی سینه) در مردان را نیز با روش های تخلیه چربی مخصوصا روش لیپوماتیک انجام داد. با توجه به حساسیت های بالای دستگاه های تخلیه چربی، نتایج حاصل از لیپوساکشن عمدتا رضایت بخش هستند.

قبل از عمل تخلیه شکم به روش لیپوماتیک چه اقداماتی را باید انجام داد؟

عمل پیکرتراشی شکم و پهلوها باید زیر نظر یک پزشک حاذق انجام گیرد. بنابراین، اولین قدم برای جراحی لیپوساکشن با هر یک از روش های تخلیه چربی، انتخاب بهترین پزشک جراح لاغری است. سپس، بیمار باید طی یک جلسه در مورد اهداف خود از عمل لیپوساکشن با پزشک صحبت نماید. طی جلسه مشاوره، سوابق پزشکی بیمار و امکان انجام پیکرتراشی شکم و پهلوها برای او بررسی می شود. برخی از مهم ترین مسائلی که باید طی این جلسه بررسی گردد عبارت اند از:

 • وجود انواع آلرژی و یا جراحی های قبلی
 • وجود بیماری های زمینه ای نظیر فشار خون و دیابت
 • مصرف انواع داروها و مکمل های غذایی نظیر ویتامین ها و داروهای بدون نسخه
 • مصرف مواد اعتیاد آور، سیگار و الکل
 • بررسی نواحی مورد نظر برای درمان

لازم است پزشک قبل از عمل تخلیه چربی شکم و پهلوها تمامی نکات را برای بیمار تشریح نماید. در واقع، بیمار باید دیدگاهی واقع گرایانه نسبت به نتیجه عمل تخلیه چربی داشته باشد.

بر اساس نوع روش تخلیه چربی شکم و پهلوها که پزشک انجام آن را توصیه می کند، ممکن است روش های مراقبت بعد از عمل کمی متفاوت باشد. بنابراین بهتر است پیش از انجام تخلیه چربی لیپوماتیک و یا روش های دیگر، درباره مراقبت های بعد از عمل نیز صحبت شود.

مراقبت های بعد از عمل تخلیه شکم به جدیدترین روش

پس از انجام تخلیه چربی شکم و پهلوها ممکن است فرد یک یا همه عوارض زیر را تجربه کند:

 • احساس درد
 • تورم ناحیه تحت درمان
 • بروز کبودی در ناحیه
مراقبت های بعد از عمل تخلیه شکم به جدیدترین روش
مراقبت های بعد از عمل تخلیه شکم به جدیدترین روش

مصرف داروهای آنتی بیوتیک و مسکن که پزشک برای بیمار تجویز می کند به کاهش این عوارض و پیشگیری از عفونت کمک خواهد کرد. همچنین، معمولا لازم است بعد از انجام جراحی تخلیه چربی، از یک لباس مخصوص برای فشرده سازی ناحیه شکم و پهلوها استفاده شود. این کار به کاهش تورم ناحیه و پیشگیری از افتادگی پوست کمک خواهد کرد.

وجود برخی بی نظمی ها در توده های چربی ناحیه طبیعی است. این چربی ها مدتی پس از جراحی در جای خود قرار خواهند گرفت. انجام ورزش در روزهای اولیه بعد از جراحی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در مورد زمان بازگشت به فعالیت های شغلی خود نیز می توانید با پزشک خود مشورت نمایید.

هزینه تخلیه شکم به جدیدترین روش

هزینه روش های تخلیه چربی شکم و پهلوها به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. از جمله موارد موثر در هزینه جراحی تخلیه چربی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شهر محل زندگی
 • میزان شهرت و اعتبار پزشک
 • دستمزد پزشک
 • نواحی تحت درمان
 • انجام آزمایش های قبل از عمل
 • داروها و تجهیزات مورد نیاز برای بعد از عمل
 • هزینه های کلینیک مورد نظر
 • قیمت دستگاه تخلیه چربی

جدیدترین روش تخلیه چربی مناسب چه افرادی نمی باشد؟

انجام عمل تخلیه چربی شکم و پهلوها با روش لیپوماتیک و روش های دیگر برای افرادی مناسب است که چربی های انباشته آن ها با روش های معمول از بین نمی روند. اما اگر حجم بالایی از چربی ها در نواحی شکم و پهلوها تجمع کرده باشد استفاده از روش لیپوماتیک توصیه نمی شود. مشورت با یک پزشک جراح ماهر می تواند دیدگاه مناسبی در این باره به افراد بدهد.

منابع:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.