جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است

خانه | جراحی ها | جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است
جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است

جراحی چاقی شکل و عملکرد سیستم گوارشی شما را تغییر می دهد. این جراحی ممکن است به شما در کاهش وزن و مدیریت شرایط پزشکی مرتبط با چاقی کمک کند. این شرایط شامل دیابت ، آپنه انسدادی خواب و عوامل خطر بیماری قلبی و سکته مغزی هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این نکته بپردازیم که جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است.

جراحی چاقی به جراحی کاهش وزن نیز معروف است. روش های جراحی مختلفی وجود دارد ، همه آنها با محدود کردن مقدار غذای دریافتی فرد به کاهش وزن کمک می کنند. برخی روش ها میزان مواد مغذی قابل جذب را نیز محدود می کنند.

به طور کلی متداول ترین عمل جراحی کاهش وزن ، عمل اسلیو معده  و بای پس معده است

جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است

جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است

نکته مهم در پاسخ به این سوال شرایط متفاوت بیماران است دو امر کلی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد تفاوت تصمیم گیری در نوجوانان و بزرگسالان است اما موارد دیگری که باید مد نظر داشته باشید شامل موارد زیر است:

عادت های غذایی

عادت های تغذیه ای و رژیم روزانه شما در تعیین روش جراحی مناسب شما بسیار تعیین کننده است، جراحی های چاقی روش های مختلفی دارد برای مثال فردی که تعداد وعده های غذایی کم اما حجم وعده های غذایی بالا دارد بهترین گزینه برای اسلیو معده از دید عادات غذایی است.

تجربه های کاهش وزن قبلی

اینکه شما قبلا چه روش هایی را برای خلاص شدن از شر چاقی امتحان کرده اید و علت شکست شما در روش های قبل چه چیزی بوده خود نکته ای حیاتی است، آیا ورزش بر شما تاثیر ندارد یا شما در انجام آن تداوم نداشته اید و بسیاری سوالات دیگر که در جلسه مشاوره جراحی چاقی باید پرسیده شود.

جراحی چاقی در بزرگسالان

دستورالعمل های عمومی پزشکی برای جراحی کاهش وزن بر اساس شاخص توده بدن (BMI) است. BMI فرمولی است که از وزن و قد برای تخمین چربی بدن استفاده می کند. جراحی برای کاهش وزن گزینه ای برای بزرگسالان باBMI  ۴۰ یا بالاتر است.

به طور دقیق تر، جراحی های چاقی می تواند برای کسانی که شرایط زیر را دارند مناسب باشد. البته تشخیص این موضوع توسط پزشک متخصص انجام می شود.

جراحی چاقی در نوجوانان

در بعضی موارد ، جراحی کاهش وزن ممکن است یک گزینه درمانی برای نوجوانان هم باشد. شرایطی مانند:

نمودارهای رشد

به جای استفاده از اعداد BMI به عنوان معیار برای جراحی ، یک جراح ممکن است از نمودارهای رشد برای نوجوانان استفاده کند. این نمودارها محدوده استاندارد BMI را برای هر سن نشان می دهند. جراح ممکن است این روش را براساس مقدار بالا بودن BMI نوجوان از حد استاندارد BMI، توصیه کند.

بسته به نوع یا شدت بیماری مرتبط با چاقی ، برخی از بزرگسالان یا نوجوانان با BMI پایین هم ممکن است بتوانند تحت جراحی کاهش وزن قرار گیرند.

جراحی چاقی پایان راه نیست

جراحی کاهش وزن تنها بخشی از یک برنامه درمانی جامع است. درمان شما شامل دستورالعمل های تغذیه ، ورزش و مراقبت های بهداشت روان هم می شود. برای دستیابی به اهداف کاهش وزن خود باید بتوانید این برنامه را به صورت طولانی مدت دنبال کنید.

اگر قصد انجام جراحی کاهش وزن را دارید ، جراح چاقی شما ضمن مشاوره شما را به متخصصین مرتبط دیگر مانند متخصص داخلی گوارش، متخصص تغذیه و تخصص های مورد نیاز معرفی می کند تا به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که آیا جراحی کاهش وزن برای شما گزینه ای مناسب است یا خیر.

آمادگی برای انجام جراحی چاقی

اگر قصد جراحی کاهش وزن را دارید، باید با یک جراح حاذق در زمینه جراحی لاغری مشورت کنید. همان‌طور که گفته شد در انجام جراحی چاقی شما پزشکان مختلفی دخیل هستند و در آمادگی قبل از عمل باید: 

کیس های مناسب برای جراحی چاقی

جراح شما به شما توضیح خواهند داد که چه چیزی را باید قبل و بعد از عمل انتظار داشته باشید. آنها ارزیابی می کنند که آیا شما برای انجام عمل جراحی آماده هستید یا نه و به شما کمک می کنند تا تصمیم بگیرید که آیا انجام عمل جراحی گزینه ای درست برای شماست یا خیر.

نگرانی های پزشکی

برای تشخیص هر نوع بیماری ناشناخته مرتبط با چاقی ، یک معاینه پزشکی خواهید داشت. پزشک معالج، شما را برای مشکلاتی که ممکن است باعث پیچیده تر شدن عمل جراحی شود ، معاینه می کنند. شما ممکن است برای بیماری های زیر آزمایش شوید:

چه بیماری هایی مانع انجام جراحی چاقی هستند؟

اگر این شرایط را داشته باشید احتمالاً نمی توانید جراحی کنید:

انواع جراحی های کاهش وزن

انواع مختلفی از جراحی های کاهش وزن وجود دارد.

متداول ترین انواع آن عبارتند از:

حلقه معده

در این روش یعنی حلقه معده یا گاستریک باندینگ حلقه ای در اطراف معده شما قرار می گیرد ، بنابراین میزان غذایی که می خورید کمتر می شود.

بای پس معده

در این روش قسمت بالای معده شما به روده کوچک متصل می شود، بنابراین زودتر احساس سیری می کنید و کالری زیادی از غذا جذب نمی کنید و غذا سریعتر از معده و ابتدای روده باریک عبور کرده و جذب به حداقل می رسد.

اسلیو معده

در این روش مقداری از معده شما برداشته می شود ، بنابراین نمی توانید به اندازه قبلی غذا بخورید و زودتر احساس سیری می کنید.
تمام این عمل ها می تواند طی مدت کوتاهی منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود ، اما هر یک دارای مزایا و معایبی هستند.

جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است

اگر قصد جراحی کاهش وزن را دارید ، در مورد انواع مختلف روش ها با یک جراح صحبت کنید تا به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما بهترین است. در وب سایت دکتر حامد قدسی جراح و متخصص جراحی لاپاراسکوپی و چاقی در مورد هر یک از روش های جراحی چاقی مقالات و توضیحات جامعی وجود دارد که می توانید به آنها مراجعه نمایید.

زندگی پس از جراحی کاهش وزن

جراحی کاهش وزن می تواند به کاهش چشمگیر وزن منجر شود ، اما به تنهایی درمانی برای چاقی نیست.

پس از جراحی باید متعهد شوید که تغییراتی در سبک زندگی دائمی ایجاد کنید تا از اضافه وزن دوباره جلوگیری کنید.

تغییرات زندگی پس از جراحی چاقی

خطرات جراحی کاهش وزن

جراحی کاهش وزن عوارض های بسیار کمی به همراه دارد.

شایع ترین عوارض جراحی چاقی

قبل از جراحی حتما باید در مورد مزایا و خطرات احتمالی هر روش با جراح خود صحبت کنید.

انجام عمل جراحی چاقی با روشی مناسب

نتیجه گیری

با توجه به پیشرفت روزافزون متدها و روش های جراحی چاقی، لازم است در اولین قدم با یک پزشک متخصص با تجربه مشورت کنید تا او مناسب ترین روش را متناسب با شرایطتان به شما پیشنهاد دهد. مطمئنا اگر پزشک تبحر کافی نداشته باشد، روش درمانی هم موثر واقع نخواهد شد. دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه  چاقی در تهران هستند. جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام نمایید.‏

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.