اسلیو یا حلقه معده کدام بهتر است؟

خانه | اسلیو | اسلیو یا حلقه معده کدام بهتر است؟
اسلیو معده بهتر است یا حلقه معده

اگر شما هم جزو گروهی هستید که دنبال تفاوت جراحی اسلیو معده با حلقه معده هستید، تنها نیستید. بررسی تفاوت و شباهت های این دو عمل جراحی می تواند برای افراد غیرمتخصص کمی گیج کننده باشد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی تفاوت ها و شباهت های عمل جراحی اسلیو معده با جراحی باندینگ معده می پردازیم.

اسلیو معده بهتر است یا حلقه معده

عمل جراحی چاقی حلقه معده

حلقه معده یک حلقه سیلیکونی نرم است که در بالای معده قرار می گیرد. برخلاف جراحی اسلیو، این حلقه معده شما را کوچکتر نمی کند. بلکه نحوه ارسال سیگنال به مغز هنگام غذا خوردن را تغییر می دهد. معده ما مملو از پایانه های عصبی است که هنگام غذا خوردن، مقدار غذا را حس می کنند. این انتهای عصبی به هم متصل می شوند و دو عصب به نام اعصاب واگوس را تشکیل می دهند، که اطلاعات را به بخشی از مغز ما به نام هیپوتالاموس منتقل می کنند. این مرکز کنترل اشتها است. به نظر می رسد حلقه معده این سیگنال ها را اصلاح می کند تا احساس گرسنگی کمتری داشته باشیم و از از خوردن غذای کمتر احساس رضایت کنیم. این اثر را می توان از طریق تنظیمات دقیق تنظیم کرد.

عمل جراحی چاقی حلقه معده

مدیریت کالری اضافه در حلقه معده

با این حال، از آنجایی که اندازه کلی معده تغییری نکرده است، حلقه معده مانع از مصرف کالری بیش از حد نخواهد شد. این امر به ویژه در صورتی که کالری که مصرف می کنید به شکل غذای نرم یا مایع باشد، بسیار تاثیر گذار است. از آنجایی که کاهش وزن فقط در صورت کاهش کالری دریافتی شما اتفاق می افتد، در صورت ادامه مصرف مقدار زیادی کالری مایع، حلقه به خوبی کار نخواهد کرد. از طرف دیگر اسلیو معده مصرف تمام انواع مختلف کالری را محدود خواهد کرد. بنابراین اگر در کاهش مصرف نوشابه، بستنی، شکلات یا الکل مشکل داشته باشید، اسلیو معده برای شما مناسب تر خواهد بود.

حلقه معده برای چه افرادی مناسب تر است؟

حلقه معده در اصل فقط ابزاری است که باعث می شود گرسنگی شما کاهش یابد و سریعتر سیر شوید. هنوز شما هستید که باید حواستان به میزان کالری دریافتیتان باشد، انتخاب های غذایی بهتری داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. این نیاز به تلاش و تعهد نسبت به بهبود شیوه زندگی دارد. حلقه معده بیشتر برای افرادی مناسب است که معمولاً می توانند خیلی راحت وزن کم کنند اما فقط در نگهداری وزن مشکل دارند و به طور کلی غذاهای خوبی را انتخاب می کنند اما به دلیل اینکه همیشه احساس گرسنگی می کنند و یا برای اینکه سیر شوند به مصرف غذای زیادی نیاز دارند.

مزایای حلقه معده نسبت به اسلیو معده

حلقه معده دارای چند مزیت نسبت به اسلیو معده است:

  • ایمن تر است
  • در صورت لزوم قابل تنظیم و یا حتی تخلیه کامل است
  • قابل برداشت است

با این حال، فقط به این دلیل که حلقه معده قابل حذف است، به این معنا نیست که ماندگاری آن کمتر از اسلیو معده است. حلقه معده برای این طراحی شده است که برای مدت طولانی در جای خود باقی بماند.

خطرات حلقه معده

مشکل اصلی حلقه این است که نیاز به تنظیمات منظم(هر۴-۸ هفته) در یک یا دو سال اول(پس از آن فقط یک بار در سال) دارد.

خطر دیگر که احتمال بروز آن بسیار کم است، مربوط به مشکلات طولانی مدت مانند لغزش، فرسایش یا مشکلات دیگر حلقه است که ممکن است در ۱۰٪ از بیماران رخ دهد. خوشبختانه رفع این مشکلات معمولاً ساده است و در سالهای اخیر به دلیل پیشرفت در طراحی حلقه، روش جراحی و مراقبت های بعد از آن، به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

عمل جراحی چاقی ‏اسلیو معده

بر خلاف حلقه، اسلیو معده پروتزی داخل بدن نمی گذارد. بلکه اسلیو معده به معنای برداشت دائمی بخشی از اندام معده است. اگرچه تقریباً ۸۰٪ معده برداشته می شود، ۲۰٪ باقیمانده(که تقریباً به اندازه یک فنجان است.) هنوز همانطور که معده باید عمل کند، عمل می کند فقط کوچکتر است.

اسلیو معده منجر به کاهش هورمون گرسنگی گرلین می شود. اسید معده و پپسین همچنان برای کمک به تجزیه مواد غذایی تولید می شوند و فاکتور ذاتی همچنان به جذب ویتامین B12 کمک می کند. اسلیو معده کاملاً متفاوت با متد قدیمی “منگنه سازی معده” و همچنین بای پس معده است. در اسلیو معده روده کوچک تغییر نمی کند. بنابراین ، خطر سوء جذب پروتئین، ویتامین ها یا مواد معدنی وجود ندارد.

عمل جراحی اسلیو معده

مدیریت کالری اضافه در اسلیو معده ‏

از آنجا که ظرفیت جسمی معده کاهش می یابد، اسلیو معده مصرف تقریباً تمام کالری های جامد و مایع را محدود می کند. این امر قدرت آن را نسبت به حلقه معده بیشتر می کند و برای افرادی که شکلات، بستنی، شیرینی، نوشابه و الکل زیاد می خورند مناسب تر است. با این حال، قبل از انجام این عمل، باید حتما با پزشک متخصص مشورت کرد.

با این حال، اسلیو معده فقط برای افرادی که می توانند مصرف مواد غذایی خود را کنترل کنند یا فقط می توانند غذای نرم و مایع مصرف کنند، کاربرد دارد. برای افرادی که بیشتر کالری خود را از انواع مواد غذایی جامد دریافت می کنند، حلقه معده بهتر عمل می کند.

مزایای اسلیو معده نسبت به حلقه معده

یک مزیت اسلیو نسبت به حلقه معده این است که نیازی به تنظیم ندارد و به جای یک بار ‏در ماه هر ۳ ماه یک بار باید پزشک خود را ببینید. بنابراین اگر محل زندگی شما با ‏مطب پزشکتان فاصله زیادی دارد، ممکن است اسلیو معده برای شما مناسبتر باشد. ‏مزیت دیگر این است که محدودیت های غذایی در مورد اسلیو معده کمتر است. فرد می ‏تواند بیشتر انواع مواد غذایی را مصرف کند، فقط در مقادیر کمتر. اگرچه افرادی که از ‏حلقه معده استفاده می کنند معمولاً خوردن استیک و نان سفید را دشوار می دانند، اما ‏اکثریت قریب به اتفاق غذاها را می توانند به راحتی مصرف کنند، به شرطی که غذا ‏خوب جویده و به آرامی خورده شود.‏

اسلیو معده بهتر است یا حلقه معده

خطرات اسلیو معده

از معایب اصلی اسلیو می توان به عوارض کوتاه مدت آن (حدود ۱: ۱۰۰ در مقابل ۱: ۵۰۰ برای حلقه معده) مانند نشت و احتمال کشش معده در طولانی مدت که می تواند منجر به بازگشت اضافه وزن شود، اشاره کرد. همچنین، در تعداد کمی از افراد، دل درد، آروغ زدن یا ریفلاکس می تواند پس از اسلیو معده به وجود آید در حالی که حلقه معده معمولاً این وضعیت را بهبود می بخشد.

کاهش وزن پس از اسلیو معده در مقابل کاهش وزن بعد از حلقه معده

از آنجا که اسلیو معده دریافت کالری نرم و مایع را بهتر از حلقه معده محدود می کند، معمولاً باعث کاهش وزن مداوم تری می شود. این بدان معنی است که میانگین کاهش وزن بعد از اسلیو معده معمولاً کمی بهتر از حلقه معده است. متوسط کاهش وزن بعد از اسلیو معده ۷۶٪ از وزن اضافی است درحالی که این میزان برای حلقه معده ۶۲٪ است.

جمع بندی

نمی توان به طور قطعی گفت که کدام روش بهترین روش جراحی کاهش وزن است. هر روش مزایا و معایب خود را دارد. مهم ترین نکته این است که قبل از انجام هر کدام از روش های جراحی کاهش وزن، با یک جراح حاذق که تجربه انجام هردو روش را داشته باشد مشورت کنید و سپس با راهنمایی او تصمیم بگیرید.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، حلقه معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

منبع:

https://www.oclinic.sydney/how-does-it-work-weight-loss-surgeon-nsw.html

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.