حلقه معده

خانه | اسلیو | حلقه معده
اسلیو معده بهتر است یا حلقه معده

جراحی چاقی با استفاده از تکنیک های مختلف به افراد کمک می کند تا راحت تر بتوانند وزن اضافه را کاهش داده و به تناسب اندام برسد یکی از مهمترین تکنیک های مورد استفاده اسلیو و حلقه معده است که هر کدام از آن ها شباهت ها و تفاوت هایی دارند.  بسیاری از افراد می خواهند بدانند که اسلیو یا حلقه معده کدام بهتر است؟ از همین رو به بررسی تفاوت ها و شباهت های این دو با یکدیگر می پردازند.  از طرفی بررسی دقیق این دو عمل جراحی برای افراد غیرمتخصص ممکن است، کمی گیج کننده است.

اگر شما هم می خواهید در این مورد بیشتر بدانید با ادامه مقاله زیر همراه باشید. در این مقاله به بررسی تفاوت ها و شباهت های عمل جراحی اسلیو معده با حلقه معده (جراحی باندینگ) می پردازیم تا شما تصمیم گیری بهتری برای عمل جراحی  اسلیو یا حلقه معده داشته باشید.

عمل جراحی چاقی با استفاده از حلقه معده(جراحی باندینگ)چگونه است؟

مدیریت کالری اضافه در حلقه معده

حلقه معده برای چه افرادی مناسب تر است؟

مزایای حلقه معده نسبت به اسلیو معده

خطرات حلقه گذاری معده( جراحی باندینگ)

چگونگی انجام عمل جراحی چاقی ‏اسلیو معده

مدیریت کالری اضافه در اسلیو معده ‏

مزایای اسلیو معده نسبت به حلقه معده

خطرات اسلیو معده

کاهش وزن پس از اسلیو معده در مقابل کاهش وزن بعد از حلقه معده

عمل جراحی چاقی با استفاده از حلقه معده(جراحی باندینگ)چگونه است؟

قبل از اینکه بخواهیم نظر خود را در مورد انتخاب اسلیو یا حلقه معده بیان کنیم، بهتر است در مورد هر کدام از این تکنیک هایی که توسط جراح چاقی انجام می شوند، اطلاعات بیشتری کسب نماییم. حلقه معده یک حلقه سیلیکونی نرم است که در بالای معده قرار می گیرد. برخلاف جراحی اسلیو، این حلقه، معده شما را کوچک تر نمی کند، بلکه نحوه ارسال سیگنال به مغز هنگام غذا خوردن را تغییر می دهد.

معده شامل پایانه های عصبی زیادی است که هنگام غذا خوردن، مقدار و میزان غذای ورودی را حس می کنند. انتهای عصبی آن ها به هم متصل می شوند و دو عصب به نام اعصاب واگوس را تشکیل می دهند تا اطلاعات را به بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس منتقل کنند. هیپوتالاموس مرکز کنترل اشتها است. به نظر می رسد حلقه معده این سیگنال ها را اصلاح می کند تا احساس گرسنگی کمتری داشته باشیم و از خوردن غذای کمتر احساس رضایت کنیم. احساس سیری و گرسنگی کمتر از این طریق قابل تنظیم است.

مدیریت کالری اضافه در حلقه معده

مدیریت کالری اضافه در حلقه معده
مدیریت کالری اضافه در حلقه معده

از آنجا که در جراحی باندینگ، اندازه کلی معده تغییری نکرده است، حلقه معده مانع از مصرف کالری بیش از حد نخواهد شد. این امر به ویژه در صورتی که مصرف کالری به شکل غذای نرم یا مایع باشد، بسیار تاثیر گذار است. از آنجایی که کاهش وزن فقط در صورت کاهش کالری دریافتی شما اتفاق می افتد، در صورت ادامه مصرف مقدار زیادی کالری مایع، حلقه به خوبی کار نخواهد کرد. از طرف دیگر اسلیو معده مصرف تمام انواع مختلف کالری را محدود خواهد کرد. بنابراین اگر در کاهش مصرف نوشابه، بستنی، شکلات یا الکل مشکل داشته باشید، اسلیو معده برای شما مناسب تر خواهد بود.

حلقه معده برای چه افرادی مناسب تر است؟

حلقه معده در اصل فقط ابزاری است که باعث می شود گرسنگی شما کاهش یابد و سریعتر سیر شوید. هنوز شما هستید که باید حواستان به میزان کالری دریافتی خود باشد، بنابراین سعی کنید، غذاهای سالم و بهتری انتخاب کنید و به طور منظم ورزش نمایید. این نیاز به تلاش و تعهد نسبت به بهبود شیوه زندگی دارد. هنگام انتخاب تکنیک اسلیو یا حلقه معده باید به سبک زندگی خود نیز توجه داشته باشید. در واقع، حلقه معده بیشتر برای افرادی مناسب است که معمولاً می توانند خیلی راحت وزن کم کنند، اما فقط در نگهداری وزن مشکل دارند. از طرفی این روش برای افرادی که برنامه غذایی سالمی را دنبال می کنند، اما به دلیل اینکه همیشه احساس گرسنگی می کنند یا به مواد غذایی بیشتری برای سیر شدن نیاز دارند، مناسب است، زیرا باعث کاهش اشتها و سیری سریع تر خواهد شد.

مزایای حلقه معده نسبت به اسلیو معده

مهمترین نکته برای انتخاب اسلیو یا حلقه معده توجه به مزایای هر کدام از آن ها نسبت به یکدیگر است. حلقه معده دارای چند مزیت نسبت به اسلیو معده است:

  • ایمن تر است
  • در صورت لزوم قابل تنظیم و یا حتی تخلیه کامل است
  • قابل برداشت است

با این حال، فقط به این دلیل که حلقه معده قابل حذف است، ماندگاری آن کمتر از اسلیو معده نیست. حلقه معده طوری طراحی شده که برای مدت طولانی در جای خود باقی بماند.

خطرات حلقه گذاری معده( جراحی باندینگ)

خطرات حلقه گذاری معده
خطرات حلقه گذاری معده

همانطور که هنگام بررسی اسلیو یا حلقه معده به مزایای آن توجه می کنیم باید مشکلات و خطرات هر کدام از آنها را نیز مد نظر قرار دهیم. از جمله مهم ترین خطرات حلقه گذاری این است که نیاز به تنظیمات منظم(هر۴-۸ هفته) در یک یا دو سال اول دارد . پس از آن فقط یک بار در سال برای معاینه کافی است.

خطر دیگر که احتمال بروز آن بسیار کم است، مربوط به مشکلات طولانی مدت مانند لغزش، فرسایش یا مشکلات دیگر حلقه است که ممکن است در ۱۰٪ بیماران رخ دهد. خوشبختانه رفع این مشکلات معمولاً ساده است و در سالهای اخیر به دلیل پیشرفت در طراحی حلقه، روش جراحی و مراقبت های بعد از آن، به طور قابل توجهی کاهش یافته اند.

 چگونگی انجام عمل جراحی چاقی ‏اسلیو معده

بر خلاف حلقه، در اسلیو معده پروتزی داخل بدن قرار داده نمی شود. بلکه اسلیو معده به معنای برداشت دائمی بخشی از اندام معده است. اگرچه تقریباً ۸۰٪ معده برداشته می شود، ۲۰٪ باقیمانده(که تقریباً به اندازه یک فنجان است.) هنوز همانطور که معده باید عمل کند، عمل می کند با این تفاوت که کمی کوچک تر شده است. این نکته مهمی است که هنگام انتخاب تکنیک اسلیو یا  حلقه معده باید در نظر گرفت. زیرا برخی  افراد از جراحی معده به این شکل هراس دارند و نمی خواهند بخشی از این عضو خود را از دست بدهند. البته جای نگرانی نیست، زیرا اگر این روش جراحی با توجه به شرایط جسمی و روحی شما  توسط بهترین جراح چاقی در تهران و دیگر شهرها انجام شود به بهترین شکل می تواند چاقی شما را درمان کند.

اسلیو معده منجر به کاهش هورمون گرسنگی گرلین می شود. اسید معده و پپسین همچنان برای کمک به تجزیه مواد غذایی تولید می شوند و فاکتور ذاتی همچنان به جذب ویتامین B12 کمک می کند. اسلیو معده کاملاً متفاوت با متد قدیمی “منگنه سازی معده” و همچنین بای پس معده است. در اسلیو معده روده کوچک تغییر نمی کند. بنابراین، خطر سوء جذب پروتئین، ویتامین ها یا مواد معدنی وجود ندارد.

مدیریت کالری اضافه در اسلیو معده ‏

مدیریت کالری اضافه در اسلیو معده ‏
مدیریت کالری اضافه در اسلیو معده ‏

از آنجا که ظرفیت جسمی معده کاهش می یابد، اسلیو معده مصرف تقریباً تمام کالری های جامد و مایع را محدود می کند. این امر قدرت آن را نسبت به حلقه معده بیشتر می کند و برای افرادی که شکلات، بستنی، شیرینی، نوشابه و الکل زیاد می خورند مناسب تر است. با این حال، قبل از انجام این عمل، باید حتما با پزشک متخصص در مورد انتخاب اسلیو یا حلقه معده با توجه به سبک غذا خوردن خود مشورت کرد.

با این حال، اسلیو معده فقط برای افرادی که می توانند مصرف مواد غذایی خود را کنترل کنند یا فقط می توانند غذای نرم و مایع مصرف کنند، کاربرد دارد. برای افرادی که بیشتر کالری خود را از انواع مواد غذایی جامد دریافت می کنند، حلقه معده بهتر عمل می کند.

مزایای اسلیو معده نسبت به حلقه معده

یک مزیت اسلیو نسبت به حلقه معده این است که نیازی به تنظیم ندارد و به جای یک بار ‏در ماه، هر ۳ ماه یک بار باید پزشک خود را ببینید. بنابراین اگر محل زندگی شما با ‏مطب پزشک تان فاصله زیادی دارد، ممکن است اسلیو معده برای شما مناسب تر باشد. ‏مزیت دیگر این است که محدودیت های غذایی در مورد اسلیو معده کمتر است. فرد می ‏تواند بیشتر انواع مواد غذایی در مقادیر کم را مصرف کند. اگرچه افرادی که از ‏حلقه معده استفاده می کنند معمولاً خوردن استیک و نان سفید را دشوار می دانند، اما ‏اکثر مواد غذایی را می توانند به راحتی مصرف کنند، به شرطی که غذا ‏خوب جویده و به آرامی خورده شود.‏

خطرات اسلیو معده

خطرات اسلیو معده
خطرات اسلیو معده

از معایب اصلی اسلیو می توان به عوارض کوتاه مدت آن مانند نشت و احتمال کشش معده در طولانی مدت اشاره کرد که این می تواند منجر به بازگشت اضافه وزن شود. همچنین، در تعداد کمی از افراد، دل درد، آروغ زدن یا ریفلاکس می تواند پس از اسلیو معده به وجود آید، در حالی که حلقه معده معمولاً این وضعیت را بهبود می بخشد. این نیز نکته مهم دیگری هنگام تصمیم گیری در مورد اسلیو یا حلقه معده است.

کاهش وزن پس از اسلیو معده در مقابل کاهش وزن بعد از حلقه معده

از آنجا که اسلیو معده دریافت کالری نرم و مایع را بهتر از حلقه معده محدود می کند، معمولاً باعث کاهش وزن مداوم تری می شود. این بدان معنی است که میانگین کاهش وزن بعد از اسلیو معده معمولاً کمی بهتر از حلقه معده است. متوسط کاهش وزن بعد از اسلیو معده ۷۶٪ از وزن اضافی است درحالی که این میزان برای حلقه معده ۶۲٪ است.

جمع بندی

با توجه به مطالب گفته شده، نمی توان به طور قطعی گفت که اسلیو یا حلقه معده، کدام بهترین روش جراحی کاهش وزن است. هر روش مزایا و معایب خود را دارد. مهم ترین نکته این است که قبل از انجام هر کدام از روش های جراحی کاهش وزن، با یک جراح حاذق که تجربه انجام هردو روش را داشته باشد، مشورت کنید و سپس با راهنمایی او تصمیم بگیرید.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از جراحان با تجربه و حاذق چاقی هستند ‏که بر متد ‏های مختلف جراحی چاقی مانند اسلیو معده، حلقه معده و لاپاراسکوپی پیشرفته تسلط دارند. ایشان عضو انجمن بین المللی ‏جراحان چاقی ‏IFSO‏ هستند و تا کنون بیماران بسیار زیادی را درمان کرده اند.‏ جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏‏سایت اقدام نمایید.‏

منبع:

https://www.oclinic.sydney/how-does-it-work-weight-loss-surgeon-nsw.html

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *