تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

دکتر حامد قدسی » اسلیو معده » تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده
تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

پس از عمل جراحی اسلیو معده حجم معده کاهش می‌دهد؛ بنابراین طبیعی است که افرادی که تحت این عمل قرار می‌گیرند دچار تغییرات رژیم غذایی شوند. افرادی که جراحی اسلیو معده انجام می‌دهند، سریع‌تر احساس سیری می‌کنند، بنابراین میزان پرخوری آنها به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بهتر است پس از جراحی اسلیو معده، برای تغییر رژیم غذایی خود و دریافت برنامه غذایی جدید، حتماً با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

در این مقاله، ما اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو، از جمله غذاهایی که افراد می‌توانند و نمی‌توانند بخورند، ارائه می‌دهیم.

تغییرات رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده چگونه است؟

تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو بسیار زیاد است و افراد باید پس از یک دوره مصرف مایعات، غذاهای جامد را به تدریج به رژیم غذایی خود وارد کنند. انجام این کار باعث می‌شود بدن به اندازه جدید معده عادت کند.

معمولاً پزشک یا متخصص تغذیه بر مصرف غذای فرد بعد از جراحی نظارت می‌کند. ساختار برنامه رژیم غذایی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله میزان جراحی و میزان تحمل فرد.

پیش از جراحی

پزشکان اغلب قبل از عمل اسلیو، به افراد توصیه می‌کنند که تا جایی که می‌توانند از یک رژیم به خصوص پیروی کنند و وزن خود را کم کنند.

در یک مطالعه وسیع از سال ۲۰۱۵، در میان شرکت کنندگانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها در بالاترین محدوده بود، افرادی که ۹٫۵ درصد از وزن بدن خود را قبل از عمل جراحی چاقی از دست داده بودند، به طور قابل توجهی کمتر از عوارض بعد از عمل رنج می‌بردند.

البته هنوز به طور دقیق مشخص نشده است که افراد تا چه مدتی قبل از اسلیو گاسترونومی نیاز به رعایت رژیم مخصوص دارند. با این حال، چندین مطالعه نشان داد که رژیم غذایی حاوی مقادیر کم کربوهیدرات قبل از جراحی برای کاهش وزن کوتاه مدت موثرتر از رژیم کم‌چربی است، مخصوصاً برای افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی یا سندرم متابولیک هستند.

پزشکان به افرادی که دارای بیماری‌های کبد هستند، توصیه می‌کنند افراد برای کاهش حجم کبد و میزان چربی اطراف آن، به مدت ۲-۶ هفته از رژیم غذایی قبل از عمل استفاده کنند.

بعد از جراحی

جدول زیر تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو را به همراه ایمن‌ترین زمان بعد از عمل را برای پیشرفت به مرحله بعدی رژیم نشان می‌دهد. همچنین شامل پیشنهادات غذاهایی است که در طول هر مرحله می‌توانید مصرف کنید.

با این حال، جزییات تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در افراد مختلف بسته به میزان تحمل فرد نسبت به غذاهای خاص پس از جراحی و زمان بهبود و بهبودی کلی متفاوت است چون برخی از افراد می‌توانند سریع‌تر از دیگران به مرحله بعدی برسند.

زمان سپری شده از جراحیمحدودیت‌هاغذاهای مناسب
۲۴-۴۸ ساعتفقط مایعات شفافی که در دمای اتاق هستند را بنوشید.حداکثر نصف فنجان مایعات، به تدریج افزایش می‌یابد و به حداقل ۸ فنجان در روز می‌رسد.
۳-۷ روزمصرف غذاهای مایع را شروع کنید.شیر

نوشیدنی‌های سویا

ماست شیرین نشده

۱-۲ هفتهبه سراغ غذاهای پوره شده بروید.سوپ

ماهی له شده

میوه‌ها و سبزیجات پوره شده

پنیر کم چرب

شیر بدون چربی با پودر پروتئین

غلات گرم و نازک مانند جو دوسر

۲ هفتهغذاهای نرم و کراکر را به رژیم غذایی اضافه کنیدکوفته نرم

تخم مرغ آب پز یا هم زده

سبزیجات پخته و پوست کنده

میوه نرم و پوست کنده

کراکر

۱ ماهسراغ غذاهای جامد بروید.حبوبات

میوه و سبزیجات تازه

نان

غلات کامل

۲ ماهرژیم منظم و متعادل شامل غذاهای جامد را از سر بگیریدغذاهای دارای پروتئین بالا

محصولات سویا

تخم مرغ

گوشت

عدس

پنیر سفت

میوه ها و سبزیجات

 

دستورالعمل های عمومی

  • وعده‌های غذایی‌تان باید کوچک، همراه با مواد مغذی مختلف باشد.
  • از غذاهای کم کالری، چربی و شیرینی دوری کنید.
  • روزانه مقدار غذا، کالری و پروتئین رژیم غذایی خود را ثبت کنید.
  • به آرامی غذا بخورید و لقمه‌های کوچک غذا را به طور کامل بجوید.
  • رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از مصرف برنج، نان، سبزیجات خام و میوه‌های تازه و همچنین گوشت‌هایی که به‌راحتی جویده نمی‌شوند، مانند استیک خودداری کنید. گوشت‌های چرخ شده گزینه‌های مناسب‌تری برای شما هستند.
  • از نی استفاده نکنید، نوشیدنی‌های گازدار و یخ را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این مواد غذایی می‌توانند باعث شوند که به میزان زیادی هوا وارد معده جدید شما شود و دچار ناراحتی شوید.
  • از خوردن شکر، غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند، شیرینی‌های غلیظ و آب‌میوه‌ها خودداری کنید.
  • در دو ماه اول پس از جراحی، کالری دریافتی شما باید بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روز باشد و رژیم غذایی شما باید روی مایعات متمرکز باشد.
  • کالری دریافتی روزانه نباید از ۱۰۰۰ کالری تجاوز کند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

یکی از تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو این است که بیماران باید تا آخر عمر از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنند.

برنامه غذایی که پس از عمل به بیماران داده می‌شود، میزان مصرف مکمل‌ها را به آنها آموزش می‌دهد.

مکمل‌هایی که پس از عمل لاغری باید مصرف کنید معمولاً عبارت‌اند از: مولتی ویتامین، ویتامین B12، کلسیم ویتامین D و آهن. برخی از بیماران حتی به ویتامین‌های جویدنی نیاز خواهند داشت. بیمارانی که هر روز ویتامین مصرف نمی‌کنند به دلیل سطح جذب پایین ویتامین و مواد معدنی ممکن است دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها شوند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی
گوی ای رنگی که روی آن اسم ویتامین ها و مواد معدنی نوشته شده

تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو و پروتئین‌ها

با خوردن غذاهای غنی از پروتئین بافت ماهیچه‌ای خود را حفظ کنید. غذاهای سرشار از پروتئین شامل تخم مرغ، گوشت، ماهی، غذاهای دریایی، ماهی تن، مرغ، شیر سویا، توفو، پنیر، ماست و سایر محصولات لبنی است. هدف شما باید حداقل ۶۵ تا ۷۵ گرم پروتئین در روز باشد. اگر در چند ماه اول بعد از عمل نتوانستید به این هدف برسید نگران نباشید.

تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو و پروتئین‌ها
عکسی از گوشت،حبوبات،میوه،آجیل و غیره با مضمون تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو

جمع بندی

افراد باید با پزشک خود در مورد زمان مناسب شروع کردن فعالیت‌های بدنی صحبت کنند و از زمانی که می‌توانستند، در کنار رعایت رژیم غذایی سالم، فعالیت‌های بدنی را شروع کنند. ورزش منظم می‌تواند باعث کاهش وزن و همچنین کاهش اثرات چاقی بر سلامت شود. (در مقاله ۱۰ ورزش مناسب برای آب کردن چربی شکم، موثرترین ورزش‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم.)

در ابتدا پس از جراحی اسلیو معده ممکن است روند کاهش وزن کند باشد، اما در عرض یک یا دو سال می‌توان به وزن ایده‌آل رسید.

دکتر سید حامد قدسی، یکی از شناخته شده‌ترین جراحان چاقی در زمینه جراحی اسلیو معده هستند. جراحی اسلیو معده در کلینیک ایشان و با استفاده از جدیدترین وسایل و تجهیزات جراحی روز دنیا صورت می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت، می‌توانید به قسمت درباره ما مراجعه کنید.

جهت دانلود نسخه پی دی اف این مقاله در مورد تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو اینجا کلیک کنید.

منابع:

www.ucsfhealth.org

asmbs.org

www.medicalnewstoday.com

در facebook به اشتراک بگذارید
Facebook
در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *