رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

خانه | اسلیو | رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده
رژیم غذایی بعد از اسلیو

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده : پس از عمل جراحی اسلیو معده، حجم معده کاهش می‌دهد؛ بنابراین افرادی که این نوع جراحی چاقی را انجام می‌دهند باید تغییراتی را در رژیم غذایی خود اعمال کنند. رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو بسیار مهم است و می تواند نتایج آن را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که جراحی اسلیو معده انجام می‌دهند، به دلیل کوچک شدن سایز معده سریع‌تر احساس سیری می‌کنند، بنابراین میزان پرخوری آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. برخی افراد عادات غذایی ناسالمی دارند این که نقش مهمی در افزایش وزن آنها دارد. شناسایی این عادات و مشاوره با متخصص تغذیه قبل از عمل می تواند به فرد کمک کند تا وزن خود را در بلند مدت حفظ نماید.

همچنین بهتر است پس از جراحی اسلیو معده، برای تغییر رژیم غذایی خود و دریافت برنامه غذایی جدید، حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید. در این مقاله، ما اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو ارائه خواهیم داد، همچنین توصیه های جهت خوردن یا پرهیز از برخی مواد غذایی و نحوه صحیح غذا خوردن بعد جراحی داده می شود. پس مطالب زیر را با دقت مطالعه نمایید.

تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

تغییر رژیم غذایی بعد از اسلیو

تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو، بای پس معده و دیگر روش های جراحی چاقی بسیار زیاد است و افراد باید پس از یک دوره مصرف مایعات، غذاهای جامد را به تدریج به رژیم غذایی خود وارد کنند. انجام این کار باعث می‌شود بدن به اندازه جدید معده عادت کند.

معمولاً جراح چاقی یا متخصص تغذیه بر مصرف غذای فرد بعد از جراحی نظارت می‌کند. ساختار برنامه رژیم غذایی به عوامل زیادی از جمله نوع ، اندازه و میزان جراحی و تحمل فرد بستگی دارد. شرایط پزشکی فرد هنگام برنامه ریزی برای رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده نیز مد نظر قرار می‌گیرد و اگر به ملاحظات غذایی خاصی نیاز باشد، پزشک آن را اعمال خواهد کرد.

رژیم قبل از عمل اسلیو

رژیم قبل از عمل اسلیو

پزشکان اغلب قبل از عمل اسلیو، به افراد توصیه می‌کنند تا جایی که می‌توانند از یک رژیم به خصوص پیروی کنند و وزن خود را کم کنند. کاهش وزن بعد از جراحی علاوه بر آسان تر شدن عمل می‌تواند در کاهش عوارض جانبی نیز اثر گذار باشد.

یک مطالعه گسترده در سال ۲۰۱۵، در میان شرکت کنندگانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بسیار بالا بود، برگزار شد. افرادی که ۹.۵ درصد از وزن بدن خود را قبل از عمل جراحی چاقی از دست داده بودند، بسیار کمتر از عوارض بعد عمل را تجربه کردند.

البته هنوز به طور دقیق مشخص نشده، افراد تا چه مدتی قبل از اسلیو گاسترونومی نیاز به رعایت رژیم غذایی مخصوص دارند. با این حال، چندین مطالعه نشان داد که رژیم غذایی حاوی مقادیر کم کربوهیدرات قبل از جراحی برای کاهش وزن کوتاه مدت موثرتر از رژیم کم‌ چربی است، مخصوصاً برای افرادی که مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی یا سندرم متابولیک هستند.

پزشکان به افرادی که دارای بیماری ‌های کبد هستند، توصیه می‌کنند، برای کاهش حجم کبد و میزان چربی اطراف آن، به مدت ۲-۶ هفته رژیم غذایی قبل از عمل را رعایت کنند.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو

در جدول زیر تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو در بازه های زمانی مختلف بعد جراحی آورده شده است. همچنین محدودیت ها و غذاهای مناسبی که در هر بازی زمانی بعد از عمل می توان مصرف کرد نیز ارائه شده است. با این حال، جزییات تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. میزان تحمل فرد نسبت به غذاهای خاص پس از جراحی، برخورداری از سلامت جسمانی برای سریع تر گذراندان دوره نقاهت و… همگی باعث می شوند تا فرد سریع‌تر از دیگران به مرحله بعدی برسد.

زمان سپری شده از جراحی محدودیت ‌ها غذاهای مناسب
۲۴-۴۸ ساعت فقط مایعات شفافی که در دمای اتاق هستند را بنوشید. حداکثر نصف فنجان مایعات، به تدریج افزایش می‌یابد و به حداقل ۸ فنجان در روز می‌رسد.
۳-۷ روز مصرف غذاهای مایع را شروع کنید. شیر

نوشیدنی‌های سویا

ماست شیرین نشده

۱-۲ هفته به سراغ غذاهای پوره شده بروید. سوپ

ماهی له شده

میوه‌ها و سبزیجات پوره شده

پنیر کم چرب

شیر بدون چربی با پودر پروتئین

غلات گرم و نازک مانند جو دوسر

۲ هفته غذاهای نرم و کراکر را به رژیم غذایی اضافه کنید. کوفته نرم

تخم مرغ آب پز یا هم زده

سبزیجات پخته و پوست کنده

میوه نرم و پوست کنده

کراکر

۱ ماه سراغ غذاهای جامد بروید. حبوبات

میوه و سبزیجات تازه

نان

غلات کامل

رژیم ماه دوم بعد از عمل اسلیو رژیم منظم و متعادل شامل غذاهای جامد را از سر بگیرید. غذاهای دارای پروتئین بالا

محصولات سویا

تخم مرغ

گوشت

 

عدس

پنیر سفت

میوه ها و سبزیجات

 

دستورالعمل های عمومی بعد از عمل اسلیو معده

دستورالعمل بعد از عمل اسلیو

علاوه بر برنامه ریزی برای رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده باید در مورد دستورالعمل های عمومی بعد از جراحی نیز بدانید تا بتوانید به همان نتایج دلخواه برای رسیدن به وزن ایده آل و تناسب اندام خود دست پیدا کنید. این دستورالعمل ها به شرح زیر هستند:

 • وعده‌های غذایی‌تان باید کوچک، همراه با مواد مغذی مختلف باشد.
 • از غذاهای کم کالری، چربی و شیرینی دوری کنید.
 • روزانه مقدار غذا، کالری و پروتئین رژیم غذایی خود را ثبت کنید.
 • به آرامی غذا بخورید و لقمه‌های کوچک غذا را به طور کامل بجوید.
 • رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از مصرف برنج، نان، سبزیجات خام و میوه‌های تازه و همچنین گوشت‌هایی که به‌راحتی جویده نمی‌شوند، مانند استیک خودداری کنید. گوشت‌های چرخ شده گزینه‌های مناسب‌تری برای شما هستند.
 • از نی استفاده نکنید، نوشیدنی‌های گازدار و یخ را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این مواد غذایی می‌توانند باعث شوند که به میزان زیادی هوا وارد معده جدید شما شود و دچار ناراحتی شوید.
 • از خوردن شکر، غذاها و نوشیدنی‌های حاوی قند، شیرینی‌های غلیظ و آب‌میوه‌ها خودداری کنید.
 • در دو ماه اول پس از جراحی، کالری دریافتی شما باید بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روز باشد و رژیم غذایی شما باید روی مایعات متمرکز باشد.
 • کالری دریافتی روزانه نباید از ۱۰۰۰ کالری تجاوز کند.

نکته مهم: افراد باید با پزشک خود در مورد زمان مناسب شروع کردن فعالیت‌ های بدنی صحبت کنند و از زمانی که ‌توانستند، در کنار رعایت رژیم غذایی سالم، فعالیت‌های بدنی را شروع کنند. ورزش منظم می‌تواند باعث کاهش وزن و همچنین کاهش اثرات چاقی بر سلامتی شود.

 

مکمل ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی بعد از عمل اسلیو

مکمل ها و ویتامین ها بعد از عمل اسلیو

یکی از تغییرات رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو مصرف مکمل ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. بیماران باید تا آخر عمر از انواع این مکمل‌ ها استفاده کنند تا نیازهای تغذیه ای مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.  هنگامی که برنامه غذایی پس از عمل به بیماران داده می‌شود، میزان درست و صحیح مصرف مکمل‌ها نیز به آنها آموزش داده می شود.

مکمل‌ هایی که پس از عمل لاغری باید مصرف کنید، معمولاً عبارتند از:

 • مولتی ویتامین
 • ویتامین B12
 • کلسیم
 • ویتامین D
 • آهن

استفاده از ویتامین‌ها و مواد معدنی بعد از عمل اسلیو در رژیم غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از بیماران حتی به ویتامین‌های جویدنی نیاز خواهند داشت. بیمارانی که هر روز ویتامین مصرف نمی‌کنند به دلیل سطح جذب پایین ویتامین و مواد معدنی ممکن است دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین ‌ها شوند.

تغییر رژیم غذایی حاوی پروتئین‌ها بعد از جراحی اسلیو

با خوردن غذاهای غنی از پروتئین بافت ماهیچه‌ای خود را حفظ کنید. غذاهای سرشار از پروتئین شامل تخم مرغ، گوشت، ماهی، غذاهای دریایی، ماهی تن، مرغ، شیر سویا، توفو، پنیر، ماست و سایر محصولات لبنی است. هدف شما باید حداقل ۶۵ تا ۷۵ گرم پروتئین در روز باشد. اگر در چند ماه اول بعد از عمل نتوانستید به این هدف برسید نگران نباشید.

گوشت، حبوبات، میوه، آجیل و سایر مواد پروتئینی باید در رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو بیماران قرار بگیرند تا عضلات و ماهیچه های آن ها دچار آسیب نشوند.

کلام آخر

در ابتدا پس از جراحی اسلیو معده ممکن است روند کاهش وزن کند باشد، اما در عرض یک یا دو سال می‌توان به وزن ایده‌آل رسید. دکتر سید حامد قدسی، شناخته شده ‌ترین جراح چاقی در تهران در زمینه جراحی اسلیو معده هستند. جراحی اسلیو معده در کلینیک ایشان و با استفاده از جدیدترین وسایل و تجهیزات جراحی روز دنیا صورت می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت، می‌توانید به قسمت درباره ما مراجعه کنید.

منابع:

 • https://www.ucsfhealth.org/education/dietary-guidelines-after-bariatric-surgery
 • https://asmbs.org/patients/life-after-bariatric-surgery
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/319724#recommended-eating-behaviors

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *