جای عمل اسلیو معده

خانه | جراحی ها | جای عمل اسلیو معده
جای عمل اسلیو معده

جای عمل اسلیو معده ، مراقبت از زخم در کاهش احتمال عفونت پس از هر عمل جراحی بسیار مهم است. در حقیقت، با اینکه مراقبت مناسب از زخم بخیه پس از انجام جراحی چاقی یکی از آسان‌ترین بخش‌های کاهش وزن است، اما مراقبت نامناسب از زخم یکی از دلایل اصلی عفونت پس از جراحی است. اگر به تازگی عمل اسلیو معده را انجام داده‌اید و نگران جای زخم هستید باید بدانید رعایت یکسری نکات باعث می شود که علاوه بر مراقبت بهتر از زخم، می توان هرگونه علامتی که نشان دهنده جای عمل اسلیو معده است، را نیز کم رنگ تر کرد. در این مقاله به نکات مهمی که باید در مورد زخم و مراقبت از آن پس از جراحی چاقی بدانید، می‌پردازیم و به شما خواهیم گفت جای زخم بخیه جراحی چاقی به مرور رفع خواهد شد یا خیر.

نکات مهم درمورد مراقبت از زخم

نکات مهم درمورد مراقبت از زخم

دستورالعمل‌ های خاص مراقبت از زخم بخیه جراحی چاقی ممکن است با توجه به جراحی شما، متفاوت باشد. با این حال، در ادامه برخی از نکات کلی برای مراقبت از زخم جراحی را آورده ایم.

 • دستان خود را تمیز و ضدعفونی کنید

هر زمان می خواهید زخم خود را تمیز کنید یا بانداژ آن را تعویض کنید، حتما دستان خود را کاملاً با آب و صابون بشورید یا با ضد عفونی کننده حاوی الکل آن ها را تمیز کنید.

 • پانسمان قدیمی را با دقت بردارید

هنگام برداشتن پانسمان قدیمی زخم، مراقب باشید که خیلی محکم و سریع آن را نکشید. تمام دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک خود را دنبال کنید و قبل از شروع فرآیند مطمئن شوید که تمام وسایل مورد نیازتان را در نزدیکی خود دارید.

 • زخم را تمیز کنید

اگر به شما دستور داده شده است که زخم خود را تمیز کنید، این کار را با استفاده از گاز استریل یا پارچه نرم انجام دهید. برای از بین بردن خون خشک شده و باقی مانده از محلول نمکی یا صابون ملایم استفاده کنید. زخم را به آرامی تمیز کنید و پس از پایان کار زخم را با دقت خشک کنید.

 • از محصولات تأیید نشده استفاده نکنید

از کرم، لوسیون یا داروهای گیاهی روی زخم بخیه جراحی چاقی خود استفاده نکنید، مگر در مواردی که دکتر شما دستور داده‌ باشد.  شما باید زخم را فقط با استفاده از مواد تایید شده تمیز و پانسمان کنید. استفاده از پماد ها و کرم های به صورت خودسرانه می توانند جای عمل اسلیو معده را بدتر کنند، بنابراین در این مورد حتماً نظر پزشک خود را بپرسید.

 • طبق دستور زخم را پانسمان کنید

پس از تمیز و خشک کردن زخم جراحی، مطابق دستور پزشک یا جراح چاقی از یک پانسمان جدید استفاده کنید. پانسمان قدیمی خود را دور بریزید و پس از پایان تعویض پانسمان زخم، دستان خود را کاملا بشویید.

 • مراقب عفونت باشید

مقدار کمی قرمزی در محل برش طبیعی است، اما افزایش قرمزی و سخت و سفت شدن اطراف زخم طبیعی نیست. حواستان به چیزهایی مانند زیاد شدن درد، گرما در محل برش یا ترشحات زرد یا سبز رنگ محل زخم باشد. اگر تب دارید، مرتباً درجه حرارت خود را اندازه بگیرید و اگر از ۳۸ درجه سانتی گراد بالاتر رفت، با پزشک خود تماس بگیرید.

نکات اضافی

سعی نکنید بخیه ‌ها یا منگنه‌ ها را خود در خانه بردارید. در صورت لزوم، دکتر آنها را در قرار ملاقات بعدی برمی‌دارد. مگر در مواردی که دستورالعمل دیگری داده شده ‌باشد. از حمام کردن در وان یا شنا کردن در استخر تا زمانی که زخم شما بهبود نیافته است، خودداری کنید. برای اینکه زخم تان دوباره عود نکند و یا بخیه ‌هایتان پاره نشوند، زمانی که میخواهید عطسه یا سرفه کنید، یک بالشت روی زخم خود نگه دارید. در صورت مشاهده علائم عفونت یا پارگی در محل برش، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. استفاده از این روش‌ها باعث کاهش جای عمل اسلیو معده یا هر نوع جای زخم دیگر می‌شود.

اسکار چیست؟

 

اسکار ناحیه ای از بافت فیبری است که پس از آسیب، جایگزین پوست طبیعی می‌شود. اسکار در اثر فرآیند بیولوژیکی ترمیم زخم در پوست و همچنین ترمیم سایر اندام‌ ها و بافت‌ های بدن ایجاد می‌شود. بنابراین، اسکار بخشی طبیعی از روند بهبود است. به استثنای زخم های بسیار جزئی، هر زخمی(به عنوان مثال زخم جراحی چاقی) منجر به درجاتی از اسکار می‌ شود و باعث می شود تا جای عمل اسلیو معده، بای پس معده یا جای هر نوع برشی بعد از جراحی چاقی دیرتر بهبود یابد.

در واقع بافت اسکار از همان پروتئین(کلاژن) بافتی که جایگزین آن می شود، تشکیل شده‌است، اما ترکیب فیبر پروتئین متفاوت است. کلاژن بافت اسکار معمولاً از کیفیت پایین تری نسبت به کلاژن طبیعی برخوردار است. به همین دلیل است که اسکارها در برابر اشعه ماورا بنفش مقاومت کم‌تری دارند و غدد عرق و فولیکول های مو در بافت‌های اسکار  دوباره رشد نمی ‌کنند. اگر می‌خواهید یک جراحی موفقیت آمیز با حداقل جای زخم یا اسکار را تجربه کنید، بهتر است نزد بهترین جراح چاقی در تهران یا دیگر شهرها این کار را انجام دهید، زیرا مهارت و توانایی پزشک باعث میشود تا جای عمل اسلیو معده یا هر نوع جراحی دیگری روی پوست بیمار کمتر نمایان شود.

روش‌های به حداقل رساندن اسکار ناشی از جراحی

روش‌های به حداقل رساندن اسکار ناشی از جراحی

برای کمک به کاهش اسکار، در اینجا چند نکته مهم را آورده‌ایم. اقداماتی که باید جهت بهبود اسکار یا جای عمل اسلیو معده و یا هر نوع جراحی دیگری انجام دهید و اقداماتی که نباید انجام دهید.

کارهایی که نباید انجام دهید:

 • با زخم خود ور نروید

اگرچه ممکن است اینکار برای بعضی افراد وسوسه ‌انگیز به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید که کندن دلمه ‌های زخم می توانند منجر به تکرار روند بهبودی شود، که به نوبه خود اینمی‌تواند منجر به ایجاد بزرگ شدن جای زخم پس از عمل شود.

 • سیگار نکشید

سیگار کشیدن از رسیدن اکسیژن به محل زخم جلوگیری می‌کند و مانع بهبود آن می‌شود. سیگار کشیدن حتی می تواند باعث باز شدن مجدد زخم‌ ها شود که در نتیجه جای عمل اسلیو معده و حتی جای زخم بزرگ تر خواهد شد. می‌شود.

 • الکل ننوشید و از مصرف کافئین خودداری کنید

الکل و کافئین آب بدن را کم می ‌کنند که این مانع روند بهبودی می‌شود.

کارهایی که باید انجام دهید:

 • به آرامی و با آب و صابون و بدون استفاده از اسکراب زخم خود را بشویید.
 • از ضد آفتاب استفاده کنید. غالباً بیشتر اسکارها به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید، از نظر ظاهری بدتر می ‌شوند. با این حال، با استفاده از ضد آفتاب، می توان از زخم محافظت کرد و جای عمل اسلیو معده را بهبود داد. همچنین مواد مغذی که در کرم‌ های ضدآفتاب وجود دارند، باعث تغذیه زخم و بهبودی آن می ‌شوند. البته باید حتما قبل از استفاده از ضدآفتاب با پزشک خود مشورت کنید و در صورتی که پزشک اجازه داد از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
 • استراحت کنید. استراحت کردن روش طبیعی بدن شما برای سرعت بخشیدن به روند بهبود است.

با این همه ممکن است جای زخم جراحی چاقی مانند جای عمل اسلیو معده روی بدنتان بماند. اگر این موضوع برای‌تان خیلی مهم است می توانید با استفاده از جراحی‌های زیبایی جای زخم را از بین ببرید.

جمع ‌بندی

زخم و اسکارها بخشی از روند طبیعی بهبودی هستند، اما کارهایی هستند که می‌توانید انجام دهید تا حتی الامکان میزان اسکار و جای عمل اسلیو معده یا هر جراحی دیگر را به حداقل برسانید. طبق دستورالعمل جراح از زخم خود مراقبت کنید و حتماً در تمام ویزیت های برنامه ریزی شده شرکت کنید.

دکتر حامد قدسی یکی از جراحان زیبایی شناخته‌ شده در ایران هستند که مدرک تخصص خود را از یکی از بهترین دانشگاه ‌های فرانسه دریافت کرده‌ اند و در انجام جراحی‌های مختلف چاقی مهارت دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر می ‌توانید به شماره واتس آپ ایشان پیام دهید و مشاوره دریافت کنید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

فتق چیست
جراحی ها

فتق چیست

فتق چیست ؟ تقریباً هر ساله بیش از ۳۵۰،۰۰۰-۵۰۰،۰۰۰ جراحی درمان یا ترمیم فتق شکمی در جهان انجام می‌شود. بسیاری از آن ‌ها با روش

ادامه مطلب »
عمل فتق‌
جراحی ها

عمل فتق‌

اندام های بدن به وسیله ماهیچه ها ثابت شده اند در صورتی که این ماهیچه ها آسیب ببینند، اندام ها از دیواره عضله و بافت

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *