عمل جراحی مینی بای پس معده: مزایا، معایب و عوارض

خانه | بای پس | عمل جراحی مینی بای پس معده: مزایا، معایب و عوارض
جراحی مینی بای پس معده

مینی بای پس چیست؟

مینی بای پس معده یا تک آناستوموز ، یک روش موثر و کاملاً ثابت شده است که برخی از خواص جراحی اسلیو معده و عمل بای پس معده را با هم ترکیب می کند. قسمت فوقانی معده به یک قسمت لوله مانند معده وصل می شود و سپس این ترکیب، به روده متصل می شود.

جراحی مینی بای پس معده

مینی بای پس می تواند به عنوان روش اصلی کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین  در بیمارانی که قبلاً عمل جراحی باند معده یا اسلیو معده انجام داده اند اما در کاهش وزن ناموفق بوده اند و یا عوارضی داشته اند و تصمیم به انجام جراحی مجدد دارند، قابل استفاده است.

چه کسانی می توانند مینی بای پس انجام دهند؟

کسانی که دارای شاخص توده بدنی بیش از ۳۶ هستند و خواهان کاهش وزن هستند و پس از دنبال کردن رژیم های مختلف به نتیجه نرسیده اند، کاندید انجام این عمل هستند.
همچنین کسانی که پرخوری دارد و نمی توانند جلوی خود را بگیرند و یا به دلیل اضافه وزن دچار دیابت نوع ۲ هستند، کاندیدهای مناسبی برای انجام این عمل هستند.
این عمل برای بیمارانی که علائم ریفلاکس دارند (دل درد شدید که به دارو نیاز دارد) مناسب نیست.

چرا مینی بای پس؟

مینی بای پس برای کاهش زمان عمل ، ساده سازی روش و کاهش عوارض ایجاد شد. مطالعات اخیر نشان می دهد که مینی بای پس باعث کاهش زمان عمل می شود در حالی که ممکن است منجر به کاهش وزن مشابه شود (حتی در برخی مطالعات نشان می داده شده که مینی بای پس می تواند باعث کاهش وزن بیشتری شود) و میزان عوارض کلی را در مقایسه با جراحی بای پس معده کاهش می دهد، هر روزه داده های بیشتری مبنی بر برتری مینی بای پس ارائه می شود البته فعلا می توان گفت بیشتر در مرحله مطالعاتی قرار دارد

 

عوارض مینی بای پس

عوارضی که در زمان عمل مینی بای پس ممکن است پیش بیاید، درست مانند سایر عمل های جراحی است. اما همانطور که می بینید، میزان آنها بسیار کم هستند:

چندین مطالعه در مورد اثرات طولانی مدت (بیش از ۵ سال) جراحی مینی بای پس معده انجام و منتشر شده است. دو سال پس از جراحی ، حدودا ۷۵-۸۵٪ از وزن اضافی بدن کاهش می یابد.

بسیاری از بیماری های مرتبط با اضافه وزن مانند آپنه خواب ، دیابت نوع ۲ ، بیماری های مفصلی ، فشار خون بالا یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در نتیجه جراحی بهبود می یابند یا از بین می روند.

اثرات طولانی مدت هر عمل جراحی معده به بیمار بستگی دارد که تغییرات لازم را در سبک زندگی به ویژه در رابطه با رژیم غذایی و ورزش ایجاد می کند یا نه. اما به طور کلی عمل مینی بای پس معده عوارض طولانی مدتی ندارد.

مزایای مینی بای پس

جراحی مینی بای پس معده

به کمک مینی بای پس می توانم چقدر وزن کم کنم؟

بر اساس مطالعه انجام شده توسط دانشگاه میشیگان ، متوسط کاهش هفتگی وزن بیماران مینی بای پس معده حدود ۲ تا ۶ کیلوگرم برای دو تا سه ماه اول است. بعد از شش ماه، هر هفته حدودا ۰٫۵ تا ۱ کیلوگرم از وزنتان کاسته می شود.

جراحی مینی بای پس معده

آیا مینی بای پس خطرناک است؟

به طور کلی، عمل جراحی مینی بای پس معده چه در روزهای اول بعد از عمل و در دراز مدت بسیار ایمن است. مینی بای پس معده کاهش وزن ثابت و عوارض بسیار کمی نسبت به سایر اشکال بای پس معده دارد.

در زمان عمل مینی بای پس چه اتفاقی می افتد؟

مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی سنتی بای پس معده بسیار سریعتر است. زمان عمل به طور متوسط ۵۰ دقیقه کاهش می یابد.

جراحی مینی بای پس معده

دوره نقاهت عمل مینی بای پس معده

بهبودی ، درد و عوارض عمل مینی بای پس بسیار شبیه به جراحی بای پس معده است.

بعد از جراحی ، دل درد خواهید داشت ، خصوصاً در محل های برش. طول نقاط برش ،که به طور معمول ۵ تا هستند ، بین ۵ تا ۱۲ میلی متر است. این جایی است که جراح پورت هایی را برای دسترسی به شکم شما وارد می کند.
شما معمولاً باید یک شب در بیمارستان بمانید. گاهی بیماران یک روز اضافی برای کنترل علائمشان در بیمارستان نگه داشته می شوند.
هنگامی که در خانه بودید، باید رژیم سختی را دنبال کنید. معمولاً طی دو هفته اول پس از جراحی باید رژیم غذایی مایع (غذای نرم) داشته باشید. این رژیم باید شامل شیک های پروتئین، آب ، غذاهای نرم پوره شده و سوپ باشد.

عمل مینی بای پس معده

دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. بعد از دو هفته ، می توانید غذاهای نرم مصرف کنید و بعد از یک ماه به رژیم غذایی معمول برمی گردید. با این حال ، از شما خواسته می شود رژیم جدیدی را دنبال کنید که شامل پروتئین ، سبزیجات و میوه بیشتری باشد. معده شما بسیار کوچکتر است و دیگر جایی برای غذای اضافی وجود ندارد (شما باید از هر لقمه ای که می خورید بیشترین میزان مواد مغذی را دریافت کنید).

تفاوت بای پس با مینی بای پس چیست؟

با این که جراحی بای پس معده کلاسیک منجر به کاهش وزن بسیار خوبی می شود ، اما این روش از نظر فنی چالش برانگیز است و ۷٪ خطر عارضه را به همراه دارد. خطر مرگ و میر در این عمل بسیار کم است و طبق اکثر مطالعات حدود ۰٫۵٪ است.

روش مینی بای پس معده در سالهای اخیر محبوبیت پیدا کرده است. مینی بای پس معده در اصل توسط دکتر رابرت راتلج  جراح جاقی در سال ۱۹۹۷ ابداع شد. مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی بای پس معده سریعتر و انجام آن از نظر فنی آسان تر است و میزان عارضه کمتری دارد.

عمل جراحی مینی بای پس معده

مینی بای پس معده یک روش محدود کننده است. این به این معنی است که این روش اندازه معده شما را کاهش می دهد و میزان خوردن شما را محدود می کند. این روش همچنین حدود ۱۵۰ سانتی متر از روده را دور می زند و جذب غذا را کاهش می دهد. بای پس معده و بای پس مینی معده هر دو روش های محدود کننده هستند.

تفاوت مینی بای پس و اسلیو معده چیست؟

از آنجایی که می توانید با روش مینی بای پس معده تا ۸۰ درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست دهید، این روش از اسلیو معده بهتر است. مینی بای پس معده باعث جذب کالری کمتری می شود به همین دلیل وزن شما سریعتر از جراحی اسلیو معده کاهش می یابد. با این حال در هر دو عمل در صورتی که رژیم غذایی مناسبی رعایت نشود، ممکن است عمل برگشت پذیر باشد.

هزینه مینی بای پس معده

نمی توان رقم مشخصی برای هزینه این عمل گفت. انجام مینی بای پس معده به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که هرکدام سبب تغییر رقم هزینه عمل می شوند. عواملی مانند:

همگی  در تعیین هزینه تاثیر گذار هستند می توانید برای مشاوره آنلاین و دریافت هزینه به اینستاگرام دکتر قدسی پیام بدهید

انتخاب پزشک مناسب

نمی توان به طور قطعی گفت که شما به جراحی مینی بای پس نیاز دارید یا نه. اکثر جراحان در این مورد نظرات مختلفی دارند. همانند تمام روش های کاهش وزن ، مهم ترین نکته این است که با یک پزشک حاذق مشورت کنید تا بتوانید بهترین روش را برای شرایطتان انتخاب کنید.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از بهترین جراحان چاقی تهران هستند که تجربه عمل های چاقی موفق زیادی در انواع روش ها مانند اسلیو و بای پس معده انجام داده اند. جهت مشاوره ‏و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام ‏نمایید و سوالات خود را زیر این مقاله بپرسید

همچنین می توانید فایل pdf این مقاله رو از اینجا دانلود نمایید.

منابع
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.