عمل جراحی مینی بای پس معده: مزایا، معایب و عوارض

خانه | بای پس | عمل جراحی مینی بای پس معده: مزایا، معایب و عوارض
جراحی مینی بای پس معده

اگر جراحی چاقی را برای کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل خود در نظر گرفته اید با مراجعه به پزشک به طور حتم، تکنیک ها و روش های مختلف این جراحی برای شما شرح داده شده است. یکی از تکنیک هایی که پزشکان جهت جراحی چاقی انجام می دهند، عمل مینی بای پس معده است. در واقع این تکنیک می تواند به عنوان روش اصلی کاهش وزن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین  در بیمارانی که قبلاً عمل جراحی باند معده یا اسلیو معده انجام داده اند، اما در کاهش وزن ناموفق بوده اند و یا عوارضی داشته اند و تصمیم به انجام جراحی مجدد دارند، قابل استفاده است.

اما عمل مینی بای پس معده چیست؟ چه مزایا و معایبی به دنبال دارد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، به شما خواندن مقاله زیر پیشنهاد می شود. این تکنیک لاغری در مقاله زیر مورد بررسی کامل قرار گرفته و اطلاعات جامعی در این زمینه آورده شده است. پس با ما همراه باشید.

مینی بای پس معده چیست؟

چه افرادی کاندیدای خوبی برای انجام مینی بای پس معده هستند؟

مزایای عمل مینی بای پس معده

عمل مینی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

دوره نقاهت و بهبودی بعد عمل مینی بای پس معده

رژیم غذایی پس از مینی بای پس معده

تفاوت بای پس با مینی بای پس چیست؟

تفاوت مینی بای پس و اسلیو معده چیست؟

به کمک مینی بای پس معده چقدر وزن کم می کنم؟

آیا مینی بای پس معده خطرناک است؟چه عوارضی به همراه دارد؟

هزینه مینی بای پس معده

انتخاب بهترین پزشک برای مینی بای پس معده

 

مینی بای پس معده چیست؟

مینی بای پس معده یا تک آناستوموز، یک روش موثر و کاملاً ثابت شده است که برخی از تکنیک های جراحی اسلیو معده و عمل بای پس معده را با هم ترکیب می کند. قسمت فوقانی معده به یک قسمت لوله مانند معده وصل می شود و سپس این ترکیب، به روده متصل می شود. در این روش به دلیل کاهش سایز و اندازه معده، فرد با خوردن حجم کمتری از غذا سریع تر سیر می شود. از طرفی غذا به شکل میانبر به داخل روده وارد شده و این فرایند در نهایت باعث می‌شود تا فرد با سرعت بیشتری وزن خود را از دست بدهد.

چه افرادی کاندیدای خوبی برای انجام مینی بای پس معده هستند؟

کاندیدای مناسب مینی بای پس معده

برای جراحی هایی که با هدف لاغری انجام می گیرند، فرد باید شرایط لازم را داشته باشد تا جراحی بدون کمترین عارضه جانبی، با موفقیت و رضایت کامل همراه باشد. کسانی می توانند برای مینی بای پس معده اقدام کنند، که شرایط زیر را داشته باشند:

 • افراد خواهان کاهش وزن که دارای شاخص توده بدنی بیش از ۳۶ هستند و پس از دنبال کردن رژیم های مختلف به نتیجه نرسیده اند، کاندید انجام این عمل هستند.
 • کسانی که پرخوری دارند و نمی توانند بر ریزه خواری و اشتهای خود غلبه کنند.
 • افرادی که به دلیل اضافه وزن دچار دیابت نوع ۲ هستند، کاندیدهای مناسبی برای انجام این عمل هستند.

نکته مهم: این عمل برای بیمارانی که علائم ریفلاکس دارند (دل درد شدید که به دارو نیاز دارد) مناسب نیست.

مزایای عمل مینی بای پس معده

مینی بای پس معده با هدف کاهش زمان عمل، ساده سازی روش جراحی و کم کردن عوارض عمل معرفی شد. مطالعات اخیر نشان می دهند که مینی بای پس معده تا حد زیادی باعث کاهش زمان عمل شده، این در حالی است که این کاهش مدت زمان عمل به دلیل تکنیک های استفاده شده توانسته کاهش وزن مشابهی را به همراه داشته باشد.(حتی در برخی مطالعات نشان داده شده که مینی بای پس می تواند باعث کاهش وزن بیشتری شود) و میزان عوارض کلی را در مقایسه با جراحی بای پس معده کاهش دهد. هر روزه داده های بیشتری مبنی بر برتری مینی بای پس ارائه می شود. البته فعلا می توان گفت بیشتر این یافته ها در مرحله مطالعاتی قرار دارند. از دیگر مزایای این تکنیک لاغری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسیریابی مجدد روده و اختلال مکانیسم گوارشی کمتر می شود.
 • از یک آناستوموز (اتصال دهنده روده) کوتاه استفاده می شود، که به معنای احتمال بروز عارضه های کمتر است.
 • از نظر فنی انجام این عمل برای جراح چاقی آسان تر است.
 • زمان بهبودی آن مشابه با سایر عمل ها مخصوصا عمل بای پس معده است.
 • چندین مطالعه در مورد اثرات طولانی مدت (بیش از ۵ سال) عمل مینی بای پس معده انجام و منتشر شده است. دو سال پس از جراحی ، حدودا ۷۵-۸۵٪ از وزن اضافی بدن کاهش می یابد.
 • بسیاری از بیماری های مرتبط با اضافه وزن مانند آپنه خواب، دیابت نوع 2، بیماری های مفصلی، فشار خون بالا یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در نتیجه جراحی بهبود می یابند یا از بین می روند.

 عمل مینی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

عمل مینی بای پس معده چگونه انجام می شود؟
عمل مینی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

بای پس معده و بای پس مینی معده هر دو روش های محدود كننده ای برای درمان چاقی و اضافه وزن هستند. در واقع مینی بای پس معده یک روش جهت کاهش دریافت مواد غذایی است. با استفاده از این روش اندازه معده شما کاهش می یابد و میزان مواد غذایی که می توانید مصرف کنید نیز محدود تر می شود. از آن جا که این تکنیک باعث می شود تا چیزی بین ۶۰ تا ۲۰۰ سانتی متر از روده دور زده شود، جذب غذا کاهش پیدا می کند.  مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی سنتی بای پس معده بسیار سریع تر است.  با استفاده از این روش، زمان عمل به طور متوسط ۵۰ دقیقه کاهش می یابد. در حین عمل، معده با منگنه لاپاراسکوپی به دو بخش تقسیم می شود. جراحی با این تکنیک باعث می شود تا بیشتر بافت معده دیگر به مری متصل نباشد، از همین رو این بخش غذایی دریافت نمی کند. معده جدید بعد از عمل بسیار کوچکتر شده و به شکل یک لوله کوچک در می آید. پس از آنکه روده دور زده شد، در نهایت جراح باقی مانده روده ها را به معده جدید متصل می کند. بنابراین مواد غذایی به داخل معده لوله مانند کوچک می ریزند و سپس از روده عبور می کنند و در آنجا روند هضم طبیعی را از سر می گیرند.

 

دوره نقاهت و بهبودی بعد عمل مینی بای پس معده

بهبودی، درد و عوارض عمل مینی بای پس بسیار شبیه به جراحی بای پس معده است. بعد از جراحی، دل درد خواهید داشت و این به دلیل برش های ایجاد شده در حین جراحی است. به طور معمول، 5 نقطه برای برش در نظر گرفته می شود و هر برش بین ۵ تا ۱۲ میلی متر است. در این نقاط برش داده شده، جراح پورت هایی را برای دسترسی به شکم وارد می کند.

شما معمولاً باید یک شب در بیمارستان بمانید. گاهی بیماران یک روز اضافی برای کنترل علائم شان در بیمارستان نگه داشته می شوند.

رژیم غذایی پس از مینی بای پس معده

رژیم غذایی پس از مینی بای پس معده

ادامه روند درمان و بهبودی با دنبال کردن رژیم غذایی سختی همراه است. معمولاً طی دو هفته اول پس از جراحی باید رژیم غذایی مایع (غذای نرم) داشته باشید. این رژیم باید شامل شیک های پروتئین، آب، غذاهای نرم پوره شده و سوپ باشد. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. بعد از دو هفته، می توانید غذاهای نرم مصرف کنید و بعد از یک ماه به رژیم غذایی معمول برمی گردید. با این حال، از شما خواسته می شود رژیم جدیدی را دنبال کنید که شامل پروتئین، سبزیجات و میوه بیشتری باشد. معده شما بسیار کوچکتر است و دیگر جایی برای غذای اضافی وجود ندارد (شما باید از هر لقمه ای که می خورید بیشترین میزان مواد مغذی را دریافت کنید).

تفاوت بای پس با مینی بای پس چیست؟

با این که جراحی بای پس معده کلاسیک منجر به کاهش وزن بسیار خوبی می شود، اما این روش از نظر فنی چالش برانگیز است و ۷٪ خطر ایجاد عارضه را به همراه دارد. خطر مرگ و میر در این عمل بسیار کم است و طبق اکثر مطالعات حدود ۰.۵٪ است.

روش مینی بای پس در سال های اخیر محبوبیت پیدا کرده است. مینی بای پس معده در اصل توسط دکتر رابرت راتلج  جراح جاقی در سال ۱۹۹۷ ابداع شد. مینی بای پس در مقایسه با جراحی بای پس معده سریعتر و انجام آن از نظر فنی آسان تر است و میزان عارضه کمتری دارد.

تفاوت مینی بای پس و اسلیو معده چیست؟

از آنجایی که می توانید با روش مینی بای پس معده تا ۸۰ درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست دهید، این روش از اسلیو معده بهتر است. مینی بای پس باعث جذب کالری کمتری می شود به همین دلیل وزن شما سریع تر از جراحی اسلیو معده کاهش می یابد. با این حال در صورتی که در هر دو روش رژیم غذایی مناسب رعایت نشود، ممکن است عمل برگشت پذیر باشد.

به کمک مینی بای پس معده چقدر وزن کم می کنم؟

بر اساس مطالعه انجام شده توسط دانشگاه میشیگان، متوسط کاهش هفتگی وزن بیماران مینی بای پس معده حدود ۲ تا ۶ کیلوگرم برای دو تا سه ماه اول است. بعد از شش ماه، هر هفته حدودا ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم از وزنتان کاسته می شود.

آیا مینی بای پس معده خطرناک است؟چه عوارضی به همراه دارد؟

مینی بای پس معده خطرناک است؟
مینی بای پس معده خطرناک است؟

به طور کلی، عمل جراحی مینی بای پس چه در روزهای اول بعد از عمل و چه در دراز مدت بسیار ایمن است. مینی بای پس کاهش وزن ثابت و عوارض بسیار کمتری نسبت به سایر اشکال بای پس معده دارد.

عوارضی که در زمان عمل مینی بای پس معده ممکن است پیش بیاید، درست مانند سایر عمل های جراحی است، اما میزان ابتلا به این عوارض بسیار کم است. به عنوان مثال:

۰.۲% احتمال آمبولی

۰.۳% احتمال خونریزی

۰.۷% احتمال نشتی

۰.۱% خطر فوت در تمام جراحی ها

به طور کلی عمل مینی بای پس معده عوارض طولانی مدتی ندارد.

نکته مهم: اثرات طولانی مدت هر عمل جراحی معده به بیمار بستگی دارد. اگر فرد تغییرات لازم را در سبک زندگی به ویژه در رابطه با رژیم غذایی و ورزش ایجاد کند، به ندرت دچار عارضه خواهد شد.

هزینه مینی بای پس معده

نمی توان رقم مشخصی برای هزینه این عمل گفت. انجام مینی بای پس معده به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که هرکدام سبب تغییر رقم هزینه عمل می شوند. به طور حتم انجام عمل نزد بهترین جراح چاقی در تهران و دیگر شهرستان ها هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت. مهم ترین عوامل تاثیر گذار در هزینه جراحی عبارتند از:

 • دستمزد پزشک
 • بیمارستان یا کلینیک محل انجام عمل
 • لوازم و داروهای استفاده شده در هنگام عمل

انتخاب بهترین پزشک برای مینی بای پس معده

نمی توان به طور قطعی گفت که آیا جراحی مینی بای پس نیاز دارید یا خیر. اکثر جراحان در این مورد نظرات مختلفی دارند. همانند تمام روش های کاهش وزن، مهم ترین نکته این است که با یک پزشک حاذق مشورت کنید تا بتوانید بهترین روش را با توجه به شرایط جسمی و فیزیکی خود انتخاب کنید.

دکتر سید حامد قدسی خورسند یکی از بهترین جراحان چاقی تهران هستند که تجربه عمل های چاقی موفق زیادی مانند اسلیو و بای پس معده دارند. جهت مشاوره ‏و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در ‏سایت اقدام نمایید.

منابع

https://www.obesitycoverage.com/mini-gastric-bypass-the-good-bad-and-ugly/

https://www.healthline.com/health/gastric-sleeve-vs-gastric-bypas

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
درباره دکتر حامد قدسی
متخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراح چاقی، دوره تکمیلی از استراسبورگ فرانسه، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO

پست های مرتبط

عوارض بای پس معده
بای پس

عوارض بای پس معده

عوارض بای پس معده: اضافه وزن یکی از مشکلاتی می‌باشد که نه تنها بر روی ظاهر و اعتماد به نفس، بلکه روی سلامت جسمی فرد

ادامه مطلب »
بای پس معده
بای پس

بای پس معده

بای پس معده: چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن درگیر می‌باشند. چاقی و اضافه وزن نه تنها

ادامه مطلب »
امن ترین روش جراحی لاغری
جراحی ها

بهترین روش جراحی لاغری

بهترین روش جراحی لاغری در جراحی چاقی یکی از تکنیک هایی است که جهت کاهش وزن و بهبود شرایط سلامتی برای افرادی که دارای شاخص

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *